MY.UAНовини
Політика пом’якшення закінчилася не розпочавшись. Про що свідчить останнє рішення НБУ
Політика пом’якшення закінчилася не розпочавшись. Про що свідчить останнє рішення НБУ

Політика пом’якшення закінчилася не розпочавшись. Про що свідчить останнє рішення НБУ

Політика пом’якшення закінчилася не розпочавшись. Про що свідчить останнє рішення НБУ

25 липня НБУ оголосив про своє рішення залишити облікову ставку незмінною на рівні 13% річних. Одразу слід акцентувати увагу на тому, що з жовтня минулого року облікова ставка є найнижчою з-поміж усіх ставок НБУ й відповідає ставці за депозитними сертифікатами овернайт. Цього разу Нацбанк утримався від зміни так званого дизайну монетарної політики, тож ставка за тримісячними депозитними сертифікатами залишилася на рівні 16%, ставка рефінансування — 17%.

Тобто відсоткова політика НБУ залишається жорсткою, оскільки його ставки в декілька разів перевищують як поточний, так і прогнозний рівень інфляції. Ба більше, згідно з прогнозом Нацбанку, повернення до циклу зниження облікової ставки очікується не раніше початку 2025 року.

На цьому можна було б поставити крапку, адже жорсткою монетарна політика НБУ є з часу запровадження інфляційного таргетування 2016 року (змінювався лише ступінь цієї жорсткості) й про її негативні наслідки для кредитування та економічного розвитку написано безліч матеріалів.

Проте декілька моментів в останньому рішенні НБУ щодо облікової ставки заслуговують на окрему увагу. Перший — це обґрунтування. В офіційному пресрелізі Нацбанку йдеться про те, що збереження ставки на рівні 13% спрямоване на забезпечення стійкості валютного ринку та наближення інфляції на прогнозному горизонті до цілі 5%.

І тут логіка НБУ дає збій, адже нещодавня девальвація гривні є безпосереднім наслідком дій самого Нацбанку. Можна скільки завгодно розповідати про співвідношення попиту та пропозиції валюти на ринку, але прозаїчність ситуації полягає в тому, що під час війни ринку як такого немає взагалі. Динаміка обмінного курсу цілком і повністю залежить від НБУ.

Нагадаємо, якими були дії Нацбанку в царині валютно-курсової політики. У жовтні 2023 року НБУ відмовляється від фіксованого курсу, в травні 2024-го впроваджує найбільший пакет пом’якшення валютних обмежень за час повномасштабної війни, а від середини червня до середини липня зменшує обсяги інтервенцій із продажу валюти.

Якою має бути динаміка курсу за таких обставин? Правильно, гривня девальвує. А потім цю девальвацію Нацбанк використовує для обґрунтування збереження ставки на високому рівні.

Другий проблемний момент полягає в тому, що Нацбанк, залишивши облікову ставку незмінною, фактично проігнорував рекомендації МВФ. У пресрелізі від 28 червня щодо затвердження четвертого перегляду програми розширеного фінансування МВФ звертав увагу української влади на те, що є можливості для подальшого пом’якшення монетарної політики. У перекладі з дипломатичної мови це може означати, що Фонд насправді дуже рекомендує й далі знижувати облікову ставку.

І це не дивно, якщо взяти до уваги те, що ще в грудні 2023 року МВФ акцентував увагу на необхідності активізації кредитування для сприяння відновленню економіки. Прикро, але складається враження, що в розвитку української економіки більше зацікавлені у Вашингтоні, ніж на вулиці Інститутській у Києві.

Однак це ще не все. Випадково чи ні, але персонал Нацбанку вдається до перекручування сенсу рекомендацій МВФ, цитуючи їх у перекладі українською. Якщо у згаданому пресрелізі МВФ акцентував увагу на важливості поступового підходу до послаблення валютних обмежень для збереження валютних резервів, то в перекладі НБУ акцент зміщується з «поступовості» на «послаблення». Така собі гра слів ціною в мільярди доларів.

Іще одним дискусійним моментом у рішенні Нацбанку щодо облікової ставки є перегляд у бік зростання прогнозу ВВП на 2024 рік (із 3 до 3,7%). Зі слів керівництва НБУ, це зумовлено передусім кращими результатами першого кварталу й урахуванням стійкості українського бізнесу.

Та якщо відійти від статистичних ефектів і суб’єктивних оцінок персоналу НБУ, побачимо дещо песимістичнішу картину. Результати опитувань бізнесу, які проводить сам Нацбанк, вже кілька місяців поспіль демонструють погіршення очікувань підприємств щодо ділової активності. Причини песимізму є цілком зрозумілими: збереження невизначеності щодо тривалості війни, зростання витрат бізнесу через дефіцит електроенергії та підвищення тарифів, слабкий інвестиційний попит, погіршення курсових очікувань, а також значний дефіцит кваліфікованих працівників.

Дослідження компанії Info Sapiens, добре знайомі персоналу НБУ, демонструють істотне зниження споживчих настроїв домогосподарств. Це пов’язано з погіршенням оцінок поточного матеріального становища й очікувань щодо економічного розвитку в майбутньому.

Про невеселе матеріальне становище домогосподарств свідчить також опитування ZN.UA, проведене за допомогою Центру Разумкова. Його результати, серед іншого, означають, що НБУ, будуючи свою політику на захисті привабливості гривневих активів (заощаджень), діє в інтересах невеликого прошарку заможних громадян. У більшості населення коштів вистачає хіба що на їжу та комунальні послуги.

Проте всього цього ніби не помічають у НБУ.

Хоч би якою була ситуація на фронті й в економіці, персонал Нацбанку продовжує формувати реальність, у якій він завжди має рацію. І цільовою авдиторією НБУ вже є не лише українське суспільство, а й центральні банки інших країн.

У колонці під назвою «Уроки для центробанків», опублікованій за підсумками VIIІ Щорічної дослідницької конференції центральних банків України та Польщі, голова НБУ констатував, що для світу настала нова реальність, в якій «звичні уявлення про економічні взаємозв’язки та ефективність економічної політики втратили свою актуальність».

Цій новій реальності, на думку голови НБУ, властиві надзвичайна невизначеність, високі безпекові ризики та великі шоки, особливо з боку пропозиції, на які центральні банки мають обмежений вплив. Із усім переліченим важко не погодитись.

Елементарна логіка натомість не дає змоги погодитись із висновком, що за таких обставин єдиною константою, яка не повинна змінитися, має бути відданість центрального банку своїм цілям за будь-яких умов. Такий підхід має більше спільного з релігією, ніж із наукою та політикою.

Та все ж таки якими є цілі центрального банку? Відповідь на це запитання не така очевидна, як може видатися на перший погляд.

Конституція України визначає, що основною функцією НБУ є забезпечення стабільності грошової одиниці — гривні. Стаття 6 Закону «Про Національний банк України» конкретизує, що при виконанні основної функції цілями Нацбанку (зі спаданням пріоритетності) є: 1) досягнення та підтримка цінової стабільності; 2) сприяння фінансовій стабільності; 3) сприяння стійким темпам економічного зростання та підтримка економічної політики уряду.

Однак у потрібний момент представники НБУ зручно забувають про закон і наполягають на тому, що їхнім завданням є забезпечення цінової та фінансової стабільності, ігноруючи третю ціль — підтримку економічного зростання й економічної політики уряду.

Останнім часом НБУ також популяризує тезу, що його завданням є забезпечення макрофінансової стабільності. Навіть голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики під час недавнього засідання зазначив, що «основною конституційною ціллю Національного банку є забезпечення макрофінансової стабільності й, вочевидь, Національний банк справляється з цим завданням».

Але чи дійсно справляється? Відповісти на це запитання неможливо, оскільки навряд чи комусь достеменно відомо, що означає ця «макрофінансова стабільність» і як її виміряти.

Натомість маємо визначення поняття «фінансова стабільність». Відповідно до Закону «Про Національний банк України», це стан фінансової системи, в якому вона здатна належним чином забезпечити можливість ефективно виконувати свої ключові функції, такі як фінансове посередництво та забезпечення здійснення платежів, і таким чином сприяти стійкому економічному зростанню, а також протистояти негативному впливу кризових явищ на економіку.

Забезпечення безперебійної роботи системи електронних платежів на початку великої війни можна цілком заслужено записати в актив НБУ. А як щодо виконання фінансовою системою функції фінансового посередництва як діяльності, пов’язаної з отриманням і перерозподілом фінансових ресурсів?

У контексті банківської системи це передусім залучення коштів на депозити й надання кредитів у економіку. Чи можна сказати, що банки ефективно виконують зазначені функції?

Розмірковуючи над цим запитанням, варто взяти до уваги чинник державної програми «Доступні кредити 5–7–9%». У червневому Звіті про фінансову стабільність персонал НБУ критично зауважує: «Деякі банки сформували за рахунок програми понад 50% свого чистого гривневого корпоративного портфеля, тоді як у середньому по системі ця частка становить близько третини».

То хто в нас виконує функцію фінансового посередництва: банки чи уряд коштом бюджету?

Підсумовуючи, слід відверто визнати, що основним ресурсом, який дав змогу Нацбанку підтримувати так звану макрофінансову стабільність (хоч би що вона означала), було фінансування від міжнародних партнерів, обсяг якого від початку великої війни становив близько 90 млрд дол. Понад три чверті від цієї суми Нацбанк продав на валютному ринку, що й дало йому змогу контрольовано девальвувати гривню.

Та якщо визнати цей факт, буде трохи незручно давати поради іншим центральним банкам. Хоча сама ситуація, коли представники центрального банку країни з фактичною відсутністю фондового ринку та мізерним рівнем кредитування економіки намагаються щось радити центральним банкам розвинених країн, виглядає досить дивно.

Можливо, в НБУ хибно інтерпретують схвальні відгуки західних колег, які з високою ймовірністю є проявом гарного виховання та поваги до українських воїнів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
"Дело было к вечеру, выпить было нечего": Волочкову высмеяли за меха в жару
GlavRed
2024-09-21T20:06:37Z
Леди совершенство: непростая судьба Бэйб Пейли — самой богатой светской львицы, которой завидовала сама Мэрилин Монро
Marie Claire
2024-09-21T20:01:19Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Конте повернувся на Альянц Стедіум за нічиєю проти Ювентуса
Football.ua
2024-09-21T18:04:32Z
Карпати в меншості здолали Чорноморець
Football.ua
2024-09-21T11:58:10Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
Сборная Украины со счетом 1:7 проиграла на старте чемпионата мира по футзалу. Видео
Обозреватель
2024-09-15T16:46:35Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Харрис приняла приглашение CNN на дебаты 23 октября
Европейская правда
2024-09-21T20:30:38Z
РФ получила от Ирана ракеты Fath-360 без пусковых установок: станет ли это проблемой для россиян
Фокус
2024-09-21T20:06:57Z
РФ хочет нанести максимальное огневое поражение по Украине до выборов в США, — комбат ВСУ
Фокус
2024-09-08T16:51:40Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
США ознакомлены с планом Зеленского про конец войны
ZN UA
2024-09-17T21:34:38Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Мега шоколадный десерт: рецепт простого и сладкого брауни за полчаса, видео
Политека
2024-09-21T18:45:29Z
Рейчел Барбер и чужая зависть: как безумное стремление к счастью разрушило жизни целой семьи
Marie Claire
2024-09-21T16:27:44Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Ютубер нашел заброшенный "наркосамолет" Пабло Эскобара и высказал жуткую теорию
Фокус
2024-09-21T20:21:09Z
Во Львовской области произошел конфликт с участием патрульных полиции и ТЦК
UAToday
2024-09-21T18:45:03Z
На складе в Воронежской области двое суток детонируют боеприпасы после попадания БПЛА
ZN UA
2024-09-09T01:50:11Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Украина призвала Константинополь повысить статус ПЦУ до патриархата
Comments UA
2024-09-21T19:45:44Z
Олег Хомяк рассказал, стоит ли искать свое предназначение: «Ты его не найдешь»
Знай
2024-09-21T19:21:12Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
День ангела 10 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-09-09T21:24:50Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Доступная дорога к здоровью: ученые рассказали, как легко сжигать калории и укреплять организм
Фокус
2024-09-21T19:03:47Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
В аптеках Украины появится новая французская вакцина: врачи призывают украинцев ею воспользоваться
Знай
2024-09-21T12:12:45Z
Довести уход за собой до идеала: врач рассказала об основных нюансах комплексного душа
Фокус
2024-09-21T12:12:26Z
Липосомы в косметике: как «доставить» крем в самые глубокие слои кожи
Marie Claire
2024-09-21T11:00:25Z
В США одобрена первая назальная вакцина против гриппа: детали
Comments UA
2024-09-21T10:15:55Z
Ученые спустя 5 лет нашли эпицентр распространения COVID-19: названы все "подозреваемые"
UAToday
2024-09-21T09:06:27Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
В Минприроды обновили информацию о загрязнении воды в Сейме и Десне
Апостроф
2024-09-21T20:21:57Z
Укрпочта выпустит серию марок "Батальон "Пушистые", посвященную четырехлапым защитникам
ZN UA
2024-09-21T19:58:58Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Устали от неудач и пошли в обход: как ВС РФ продвигаются к Курахово, — DeepState
Фокус
2024-09-20T15:43:18Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Какие документы подавать для оформления субсидии на зиму: ПФУ напомнил правила
Знай
2024-09-21T19:12:26Z
Клиента "ПриватБанка" заставили ждать месяцами возврата денег: "Это уже не первый случай"
Политека
2024-09-21T19:03:23Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
"Ледниковый период холодной войны": AMD больше не интересует рынок игровых ПК и ноутбуков
GameMag
2024-09-21T19:33:54Z
Свирепый мамонт, голодные крокодилы и Хоумлендер: у Mortal Kombat 1 "жирное" DLC, яркое видео
Знай
2024-09-21T18:51:21Z
Инсайдеры: Final Fantasy XVI скоро выйдет на Xbox Series X|S, некоторые анонсы по серии ожидаются на TGS 2024
GameMag
2024-09-21T16:03:51Z
BioWare может позволить фанатам создать персонажа для Dragon Age: The Veilguard до релиза игры — идея ей нравится
GameMag
2024-09-21T15:15:27Z
На YouTube появился новый вид рекламы - в момент, когда пользователь ставит видео на паузу
ZN UA
2024-09-21T15:09:09Z
Инсайдер: AMD хотела производить чипы для Nintendo Switch 2, но не смогла выполнить требования по энергопотреблению
GameMag
2024-09-21T14:49:30Z