MY.UAНовини
Агроінтеграція до ЄС — один із найскладніших етапів зближення
Агроінтеграція до ЄС — один із найскладніших етапів зближення

Агроінтеграція до ЄС — один із найскладніших етапів зближення

Агроінтеграція до ЄС — один із найскладніших етапів зближення

Український агросектор не вписується.

Не тільки в ЄС насправді, але в ЄС особливо.

Європейський дотаційний фермерський бізнес, який існує не лише для заробітку, а й для збереження історико-культурних традицій, не може конкурувати навіть із середнім українським виробником. У нас уже є фермери із земельними банками в кілька тисяч гектарів, які обробляють у тисячу разів більше, ніж їхній середньостатистичний польський колега. А з великими українськими аграріями й не всяка транснаціональна корпорація потягається — все-таки Україна в топі світового агроекспорту, а отже, виробляє дуже великі обсяги продукції, які буквально не вписуються в європейські.

Проте інтеграція України до ЄС передбачає, крім іншого, що нашого аграрного слона треба якось розмістити в європейському магазині порцеляни й кришталю з найменшими збитками для всіх учасників.

Те, що це — одне з найскладніших завдань, зрозуміло всім. Пошук способу виконати його — один із наріжних каменів у переговорах між Україною та Європейською комісією.

Експерти Центру економічної стратегії в аналітичному дослідженні «Як інтегрувати українське сільське господарство до внутрішнього ринку і загальної аграрної політики ЄС?» виклали власний погляд на вирішення проблеми.

Таких поглядів буде ще сила-силенна, й усі вони важливі, адже знайти оптимальний варіант вирішення такої складної проблеми поза експертною дискусією не вийде.

Де український агросектор нині й у якому напрямку має рухатися? Експерти констатували очевидне: українська модель сільськогосподарського виробництва значно відрізняється від моделі, прийнятої в більшості країн — членів ЄС.

Зокрема держави ЄС відрізняються відносно невеликими розмірами фермерських господарств, часто сімейного типу, тоді як для України характерні великомасштабні, орієнтовані на експорт сільськогосподарські підприємства. Так, на українські підприємства площею до 100 га припадає близько 60% усіх сільськогосподарських підприємств, тоді як у ЄС — понад 96%.

Іще одна важлива особливість: у структурі українського сільського господарства переважає рослинництво. Станом на 2021 рік вартість продукції тваринництва становила лише трохи більш як 15% від загальної вартості виробленої сільськогосподарської продукції. Щодо трендів нагадаємо: частка тваринництва в структурі агровиробництва неухильно зменшується протягом останніх десятиліть.

А от переважна більшість країн — членів ЄС демонструє значно збалансованішу структуру сільгоспвиробництва. Та й утримувати достатні площі «зелених земель», максимально відмовившись від мінеральних добрив, без тваринництва просто неможливо.

На противагу українській структурі господарювання на землі, рослинництво в ЄС диверсифікованіше: питома вага багаторічних культур, коренеплодів і овочів вища, ніж в Україні. На окрему увагу заслуговує група кормових культур: у ЄС із огляду на значно більший, ніж в Україні, обсяг тваринницької галузі потреба в кормах вища.

Такими є принципові відмінності агробізнесу в ЄС і Україні. І це не обов’язково погано. Орієнтація на інтенсивне рослинництво робить нашу країну одним із найбільших у світі виробників зернових та олійних культур. Так, наприкінці 2021 року близько 28,8 млн га українських земель було відведено під виробництво ключових сільськогосподарських культур. Унаслідок широкомасштабного російського вторгнення до кінця 2023 року обсяг аграрних земель зменшився майже на 21%, оскільки частина територій перейшла під контроль ворога, а значні площі заміновано. Проте Україна має великі площі орних земель зі значними обсягами виробництва зерна та соняшникової олії.

От тільки ввійти на європейський агроринок із нашими особливостями буде не так просто. І це засвідчили недавні події. Нагадаємо, в червні 2022-го ЄС повністю зняв обмеження на українські товари, аби підтримати українську економіку, яка перебуває в стані широкомасштабної війни. Однак такого шляхетного жесту не оцінили фермери країн «східного фронтиру». В липні 2023-го почалися протести, які призвели до тимчасового повернення обмежень на імпорт українських пшениці, кукурудзи, рапсу та соняшника. Після закінчення терміну дії обмежень, восени 2023 року, польські фермери відновили протести, які тривали до квітня 2024-го.

Нагадаємо також, що в січні 2024 року Європейська комісія рекомендувала продовжити дію торговельних преференцій для України з 6 червня 2024 до 5 червня 2025 року. Однак проєкт регламенту також містив положення про «автоматичні запобіжні заходи» (поновлення тарифних квот) на українські товари, які можуть значно вплинути на ринки країн — членів ЄС.

Остаточний перелік цих товарів включає птицю, яйця, цукор, овес, кукурудзу, крупи та мед. 2023 року ці товари загалом становили понад 16% вартості українського імпорту в ЄС, із них понад 14% припадало на кукурудзу. Ідея обмежень полягає в тому, щоби безмитний імпорт семи українських сільгосппродуктів не перевищував середнього показника за останні два з половиною роки. Частковий відкат до довоєнних квот став відчутним для українських експортерів, але точно не критичним.

За даними Державної митної служби України за 2023 рік, загальна вартість експорту українських сільськогосподарських товарів до ЄС становила понад 11 млрд дол., тоді як країни — члени ЄС експортували до України сільськогосподарські товари лише на суму 3,3 млрд дол.

Між 2021 і 2023 роками український експорт агропродукції до країн ЄС різко зріс, наприклад, обсяг експорту до Румунії збільшився в 18,2 раза. Однак налагодження морського шляху змінило ситуацію — обсяги експорту морем уже на початку цього року зрівнялися з довоєнними. Одразу змінилась і географія — адже країни ЄС ніколи не були для українських зернових основним ринком збуту й лише проблеми з логістикою загнали наше зерно до Європи.

Ось чому Єврокомісія демонструє готовність і далі поглиблювати торговельні відносини з Україною. Однак упорядкованіше й обережніше.

Навіть там, де нині ризиків не видно, вони можливі, варто нам лише поглибити переробку або розширити ланцюжки доданої вартості. На жаль, до квотування ми повертатимемося ще неодноразово.

На Україну припадає приблизно чверть усіх європейських сільськогосподарських земель. Відповідно наша країна випереджає ЄС за внеском сільськогосподарської галузі у ВВП і часткою працівників, залучених до сільського господарства. Ба більше, з початку 2022 року після руйнування металургійної галузі частка сільськогосподарських товарів в українському експорті до ЄС помітно збільшилася й на сьогодні становить близько 50%.

Сукупність цих чинників змушує замислитися про можливість повністю інтегрувати українську сільськогосподарську галузь у внутрішній ринок ЄС так, щоб це не спричинило значного шоку.

Однак негативні чинники, на думку аналітиків ЦЕС, можна успішно нівелювати.

По-перше, Україна створює значний попит на готові харчові продукти, вироблені в ЄС. Відповідно повна лібералізація торгівлі між Україною і ЄС, найімовірніше, тільки збільшить його обсяг. Ба більше, основні імпортери українського зерна, звісно, мають досить розвинений сектор тваринництва. В такий спосіб порівняно розвинений сектор рослинництва в Україні створює умови для розумної спеціалізації в країнах — членах ЄС.

По-друге, хоч Україна й має значні площі сільськогосподарських земель, це не розорить інших країн — членів ЄС. Адже є обмеження на виплати для одного підприємства.

А з огляду на виторг найбільших українських агровиробників участь у програмі субсидіарної підтримки ЄС не є для них економічно доцільною. Якщо говорити про заходи ринкової інтервенції й витрати на розвиток сільського господарства та сільських територій, то їх обсяг значною мірою залежатиме від процесу переговорів.

По-третє, для початку будь-яких трансформацій Україна має визначитися з моделлю розвитку сільського господарства, й ця модель має узгоджуватися зі стратегією регіонального розвитку ЄС — ключовим програмним документом, який визначає обсяг фінансування сільськогосподарських програм із бюджету ЄС, статті витрат і критерії моніторингу й оцінки. Документ не декларує певних цілей, однак кожна країна-член має достатньо автономії, аби самостійно визначати галузі його застосування і механізми політики.

Наприклад, у межах критерію справедливішої й економічно стійкішої аграрної політики Польща воліє інвестувати в конкурентоспроможність невеликих ферм, Голландія витрачає додаткові кошти на технічну допомогу фермерам у розробленні бізнес-планів і діджиталізацію, а Румунія збільшує виплати для малих і середніх виробників.

Передусім Україна має визначитися з баченням майбутнього свого сільськогосподарського сектору і вписати це бачення в загальну стратегію розвитку сільськогосподарських регіонів Європи.

До речі, зовсім не обов’язково, що країни ЄС у цьому баченні будуть основним ринком збуту для нашої агропродукції, і це сильно знизить градус напруги в агроінтеграції.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп сделал первое назначение в своей будущей администрации
Корреспондент
2024-11-08T07:15:17Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Когда может быть принято мирное соглашение по Украине: как оно будет выглядеть
Comments UA
2024-11-08T10:21:32Z
Стало известно, что сделает Путин во время выборов в США или сразу после них
Comments UA
2024-11-03T13:33:40Z
"Последний президент": 200-летняя книга породила заговор о путешествующем во времени Трампе
Фокус
2024-11-08T11:12:43Z
Верховная Рада приняла закон: какие нововведения готовятся в армии
Знай
2024-11-08T11:12:36Z
Оставит ли Трамп Украину без помощи в войне с Россией? — CNN
ZN UA
2024-11-06T15:27:51Z
В Кремле рассказали изменит ли Путина цели «СВО» после разговора с Трампом
Comments UA
2024-11-08T10:57:10Z
В ближайшие недели Зеленский будет завоевывать Трампа — El Pais
ZN UA
2024-11-08T11:04:05Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Женщина пошла на крайние меры, чтобы поймать изменяющего ей парня: его реакция шокировала
Фокус
2024-11-08T10:51:09Z
«В Европу возвращаются погромы»: писатель Курков отреагировал на инцидент в Амстердаме
Апостроф
2024-11-08T10:30:43Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
В Нацполиции озвучили, сколько их работников привлечено к боевым операциям
Известия Киев
2024-11-06T20:17:06Z
В ГУР подтвердили первое сражение между ВСУ и военными КНДР
Комсомольская правда
2024-11-05T15:51:40Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Реальная зарплата украинцев превысит довоенный уровень - НБУ
Корреспондент
2024-11-08T11:12:30Z
Пенсия по возрасту. Какой нужен стаж, чтобы выйти сейчас на пенсию в 60, 63 или 65 лет
Фокус
2024-11-08T10:15:23Z
Миллионные долги побуждают к повышению тарифов: вода из крана может стать дорогим удовольствием
Знай
2024-11-08T10:13:04Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Курсы доллара и евро стабилизировались в обменниках
Корреспондент
2024-11-08T10:06:09Z
Ваш билет – ваш помощник: 10 бесплатных бонусов для пассажиров "Укрзализныци"
Знай
2024-11-08T09:21:51Z
ГОТ решил применять ограничения в отношении поставщиков, не выполняющих обязательства по договорам
ZN UA
2024-11-08T08:34:45Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
В Ирландии под наркозом и ИВЛ прооперировали 17-летнюю золотую рыбку со злокачественной опухолью
Фокус
2024-11-08T09:42:07Z
Из-за наследства: в Британии врач отравил сожителя матери фейковой вакциной от COVID-19
Фокус
2024-11-08T06:30:22Z
Непереносимость лактозы: причины возникновения опасного состояния
Comments UA
2024-11-08T03:09:16Z
Самые редкие болезни, эффективного лечения которых пока не нашли
Comments UA
2024-11-08T02:18:47Z
От них не растет живот: 7 полезных жиров, которых стоит есть чаще
Фокус
2024-11-07T22:00:53Z
В Украине реформируют систему МСЭК и ВЛК: что известно
Хвиля
2024-11-07T17:10:10Z
Украинцы почти забыли о вакцине от COVID-19: Минздрав бьет тревогу
Comments UA
2024-11-07T14:36:21Z
Крайняя мера: ученые выяснили, что многие ветераны лечат психику употребляя психоделики
Фокус
2024-11-07T14:15:29Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
И сэкономите, и любимого поразите: романтический рамэн за 30 гривен от Эктора Хименеса-Браво
Знай
2024-11-08T09:51:07Z
Что любимое вино говорит о ваших отношениях с мужчинами
Marie Claire
2024-11-08T09:01:58Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В рядах ТЦК на Волыни обнаружили российского «крота»
Апостроф
2024-11-08T10:33:47Z
РФ ударила УАБами по центру Харькова
Корреспондент
2024-11-08T02:57:58Z
В выходные в Украине ожидается туман
Корреспондент
2024-11-08T11:12:31Z
Кличко: Столица подготовила к зиме 550 единиц снегоуборочной техники и сделала запас соли и песка
Апостроф
2024-11-08T10:57:32Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
Звезда "Барби" Америка Феррера покидает США после победы Трампа на выборах
Комсомольская правда
2024-11-08T11:07:56Z
Как выглядел Тарас Цымбалюк до своей популярности: актер показал архивное фото/Будущая звезда кино работал стюардом на стадионе
Апостроф
2024-11-08T10:51:32Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В РФ в огне большой оборонный институт: какие проблемы могут начаться в росармии
Comments UA
2024-10-30T12:33:56Z
Внук и дед из Одессы наладили международный наркотрафик в детских игрушках
Апостроф
2024-11-08T11:00:55Z
Невиновный мужчина провел 10 лет за решеткой и отсудил компенсацию в $38 млн
Фокус
2024-11-08T10:45:36Z
Новый поворот: по делу о гибели Лиама Пейна задержаны трое подозреваемых
Фокус
2024-11-08T09:44:26Z
Удар по Запорожью: количество погибших возросло до 9 человек
Апостроф
2024-11-08T07:27:38Z
Нападение на израильтян в Амстердаме – что известно о жертвах
Апостроф
2024-11-08T07:09:40Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Бой с Усиком или Джошуа: Фьюри рассказал, какой поединок для него важнее
Корреспондент
2024-11-08T10:36:49Z
Болельщик украл у Неймара золотое кольцо и выставил его на аукцион
Корреспондент
2024-11-08T08:54:23Z
Непобежденный украинец потерпел поражение в чемпионском бою
Корреспондент
2024-11-08T08:24:06Z
Я жажду мести: Фьюри дерзко обратился к Усику
Корреспондент
2024-11-08T07:57:57Z
НХЛ: Баффало уничтожило Рейнджерс, поражения Питтсбурга и Колорадо
Корреспондент
2024-11-08T06:33:46Z
Это была война: Фьюри дал совет Уайлдеру на будущее
Корреспондент
2024-11-08T05:54:20Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Отдых от Dota 2, ведь студия Blizzard готовится к анонсу ремастера Warcraft II
Знай
2024-11-08T10:51:03Z
Бронежилет поверх пластичной брони: как динозавры выдерживали столкновение на огромной скорости
Фокус
2024-11-08T10:45:02Z
Ушло бы 15 лет, чтобы вернуть связь на Земле: ученые изучают катастрофическое событие Мияке
Фокус
2024-11-08T10:06:18Z
Впервые за 50 лет косатки вернулись в "кровавую бухту": полвека назад люди топили здесь китов
Фокус
2024-11-08T10:00:42Z
Как возникла жизнь на Земле и за ее пределами: Большая комета 1997 года дает подсказки
Фокус
2024-11-08T09:54:26Z
Зонд NASA за 1 млрд долларов прислал снимки Юпитера: что он сделал впервые в истории
Фокус
2024-11-08T09:51:44Z
Вызывают сонливость и слабость: прогноз магнитных бурь на ноябрь для Украины
Фокус
2024-11-08T09:42:05Z
Появилась первая официальная информация о новом кроссовере Mazda CX-5
Фокус
2024-11-08T11:09:55Z
Семейный спорткар: в Киеве появился новейший универсал BMW мощностью более 500 сил
Фокус
2024-11-08T10:45:50Z
Зверь для исследования "Зоны": в Харькове продают "Славуту", тюнингованную под STALKER
Знай
2024-11-08T07:51:58Z
Трижды на желтый и попрощаетесь с правами: депутаты планируют ужесточить наказания для водителей
Знай
2024-11-08T03:51:46Z
Роскошный брат Porsche Macan: раскрыты подробности первого электромобиля Bentley
Фокус
2024-11-07T16:45:58Z
В заброшенном имении обнаружили роскошное американское авто 60-х
Фокус
2024-11-07T15:51:35Z
Представлений інший Toyota Land Cruiser
Portaltele
2024-11-07T06:25:02Z
В Lamborghini заявили об увеличении выручки
Корреспондент
2024-11-07T01:57:41Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в новом состоянии
Фокус
2024-11-06T14:21:45Z