MY.UAНовини
«Мобілізація є дуже важливою, але несправедливою»: результати опитування
«Мобілізація є дуже важливою, але несправедливою»: результати опитування

«Мобілізація є дуже важливою, але несправедливою»: результати опитування

Лабораторія журналістики суспільного інтересу дослідила, як медіа впливають на ставлення людей до мобілізації.

Більшість опитаних сказали, що найбільш умотивовані українці вже воюють, а з тих, хто залишився, «мобілізують тільки бідних». Також респонденти відповіли, що неофіційна інформація більш правдива, ніж офіційна, а телеграм залишається найпопулярнішим джерелом новин про війну.

Такі результати показало соціологічне дослідження «Мобілізація сердець і умів: побоювання та сподівання українців щодо військової служби», проведене Лабораторією журналістики суспільного інтересу у співпраці з Харківським інститутом соціологічних досліджень (ХІСД) і міжнародними експертами. Інформація дослідження ґрунтується на матеріалах сімнадцяти глибинних онлайн-інтерв’ю та трьох фокус-груп, що були проведені в березні та квітні 2024 року на території України. Участь в обговоренні результатів узяли співзасновниці Лабораторії журналістики суспільного інтересу Ангеліна Карякіна та Наталка Гуменюк, соціолог Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов і докторантка Університету Бірмінгема Ярослава Барб’єрі.

Проведені інтерв’ю охоплюють різні комбінації респондентів: ті, хто зараз служить у Збройних силах України, хто є рекрутами, хто наразі не служить, а також їхні дружини та матері. Фокус-групи також були проведені з чоловіками різних категорій: молодими цивільними чоловіками молодшими за призовний вік (19-26 років), чинними військовослужбовцями та тими, хто наразі не служить. Серед респондентів були представники різних міст України, зокрема Києва, Харкова, Полтави, Одеси, Чернівців, Львова, Кривого Рогу тощо.

З методологією та повними результатами опитування можна ознайомитися за посиланням.

За словами Ярослави Барб’єрі, яка презентувала результати дослідження, більшість респондентів вважає, що патріотичний запал, який існував під час перших місяців, зменшився.

«Коли війна набула затяжного характеру, такі настрої свідчать про тверезіший погляд на речі. Зрештою це посилить стійкість України у воєнний час, адже сприятиме тоншому розумінню внутрішніх і міжнародних обставин. Однак Росія й надалі активно використовуватиме будь-яке відчуття втоми чи песимізму, аби послабити підтримку України Заходом і дестабілізувати українське суспільство», — каже дослідниця.

Також відповіді опитаних українців вказують, що посилюється практика отримувати інформацію про війну з неофіційних джерел, здебільшого з розповідей військових, які повертаються з зони бойових дій. Деякі опитані солдати під час розмов із близькими закликали їх обирати підрозділи відповідно до їхніх навичок, інші ж казали, що така гнучкість на практиці є недоступною і що їм слід за будь-яку ціну уникати служби в піхоті. Ще інші заохочували родичів і друзів узагалі не йти в армію через відсутність ротації, поганих командирів чи інші причини. Тобто такі неформальні розмови в деяких випадках можуть стати причиною не лише демотивації цивільних, а й поширення недостовірної інформації.

Згідно з соціологічним опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за березень 2024 року, трьома основними джерелами інформації про війну є: українські телеграм-канали (53%), родичі, друзі та колеги (42%) та YouTube (40%). Телемарафон — лише на четвертому місці (37%). Дослідження Лабораторії також підтвердило, що телеграм є найпопулярнішим джерелом інформації про війну, коли, на думку опитаних, телемарафону «Єдині новини» довіряти не можна, як і перебільшувати успіхи України та гіперболізувати невдачі Росії. Опитані військові відповідали: «По телевізору, якщо подивитися, таке враження, що ми воюємо з якимись неандертальцями, які нічого не вміють», «Треба розмовляти з людьми по-дорослому», «Ми всі сміялися з росіян, що вони там раби, промиті. Але через мобілізацію й не тільки — свобода слова чи обирати й бути обраними, якими ми так пишалися, [де вони?] й чим ми тепер відрізняємося від Росії?».

Такі настрої, за оцінками дослідників, можуть підживлювати недовіру до державних інституцій у воєнний час та ускладнити мобілізацію, але водночас це свідчить про зрілість громадянського суспільства.

Що ж до самої мобілізації, то більшість респондентів оцінили її як несправедливу, зокрема через «нерівність між заможними й незаможними»: коли люди, у яких є більше матеріальних ресурсів, мають більше шансів уникнути мобілізації. Найчастіше згадувалися незаконні способи на кшталт використання особистих зв’язків або хабарництво. Також несправедливою, на думку респондентів, є непропорційна спрямованість уваги працівників ТЦК на мобілізацію в селах. Лише незначна кількість опитаних припустила, що мобілізація в містах більш активна.

Серед іншого, почуття несправедливості в респондентів викликають дії деяких працівників ТЦК — випадки, коли чоловіків силоміць забирають із вулиць, відправляють людей на фронт без урахування їхніх спеціальних знань і вмінь, вимушеність солдатів купувати військове спорядження власним коштом через його брак або низьку якість і «звільнення» від мобілізації співробітників силових структур. При цьому деякі респонденти вказали, що мобілізація необхідна для виживання країни.

Окрім того, людей демотивує хронічна невизначеність і відчуття відсутності контролю. Опитані військовослужбовці та цивільні сказали, що людей від призову утримує безстроковість контрактів. Родички військових нарікали, «що людина, коли потрапляє туди, вона не знає, коли вона звідти піде». Проте всі групи респондентів розповіли, що важливим чинником, який заважає реалізувати плани демобілізації, є відсутність належної підготовки резервних підрозділів. Деморалізують також випадки корупції, особливо у сфері оборонних закупівель. «Ти розумієш, що хтось тут душу кладе, а там хтось заробляє на цьому, це дуже шкодить», — відповів один із військових.

За словами Ярослави Барб’єрі, задля подолання цих труднощів і непорозумінь у суспільстві державі дуже важливо взаємодіяти не тільки з військовозобов’язаними, а також із їхніми родинами, показуючи позитивні випадки: «Існує емоційна екосистема навколо військовозобов’язаних. Дуже важливо висвітлювати впровадження нових успішних курсів для офіцерів, “Вишкіл капітанів”, які відповідають стандартам НАТО тощо. Це допоможе боротися зі страхами щодо недостатнього навчання і так далі. Тобто треба показувати, що життя і здоров’я військових є на першому місці, і віддалятися від цих радянських моделей ведення війни. Також у різних комунікаційних кампаніях було б дуже корисно долучити людей, у яких теж були страхи, певний дискомфорт, який вони подолали й врешті решт долучилися до ЗСУ».

Ангеліна Карякіна погодилася з думкою, що як державі, так і медіа потрібно більше комунікувати з родинами військовозобов’язаних: «Це важливо для різних стейкхолдерів мобілізації. Військовозобов’язані ухвалюють рішення служити чи не служити разом із родиною. Сім’я оточує людину і є важливою цільовою аудиторією цієї комунікації, важливим чинником, який часто опускається. У нас переважно родини військовослужбовців виходять на публічну арену, коли вони потрапляють у полон або з ними щось стається. А от період, коли родина ухвалює рішення, коли рекрут іде найматися, проходить навчання і так далі, це для багатьох медіа не така вже і цікава тема, а рутина».

Ангеліна Карякіна, Андрій Черноусов та Наталка Гуменюк під час обговорення результатів дослідження

Також, свідчить дослідження, опитана молодь була більш скептично і песимістично налаштована щодо мобілізації, ніж люди старшого віку. Ангеліна Карякіна пояснює це тим, що люди юного віку закінчували школу під час ковіду, потім почалася повномасштабна війна, тож вони переважно живуть в умовах невизначеності та не знають, що таке майбутнє, на яке можна розраховувати. Їм потрібно повернути відчуття контролю над цим майбутнім і нинішньою ситуацією, намагатися говорити конструктивно та надавати їм голос у медіа.

«Ми живемо в країні, де цінність свободи найвища. Але ми розуміємо, що мобілізація і війна — це все одно обмеження свободи, і воно апріорі не може бути справедливим. Основне питання для медіа, як висвітлювати те, що не всі люди потраплять до армії за спеціальностями, більшість із них не потрапить, що державі все одно потрібні піхотинці-штурмовики. Умовно кажучи, класний айтівець теж може опинитися в окопі. Це питання зваженого висвітлення тем про обмеження свободи й несправедливості. У нас немає відповіді, як про це говорити, але ці обмеження треба усвідомлювати», — додала Карякіна.

Наталка Гуменюк погодилася, що питання несправедливості стоїть у суспільстві дуже гостро: «Деякі з респондентів говорили, що несправедливо, що депутати не воюють. Але ми розуміємо, що 400 депутатів не зроблять різницю на фронті, навіть якщо вони всі разом туди підуть. ТЦК зараз погані й демонізовані, але окрім цього людей цікавить, як власне саме вони будуть служити, як їх будуть ховати. Історій про рутину служби, що таке взагалі служба, дуже сильно не вистачає.

Ми розуміємо, що є ухилянти, є люди корумповані, але є доволі велика більшість, у якої є застереження. Вони ухилянти не тому, що вони не патріоти чи підтримують мир із Росією, а в них просто дуже чіткі питання, на які вони не можуть знайти відповідь».

Гуменюк каже, що комунікаційники Генштабу Міноборони розуміють, чому їм зараз не довіряють люди, і продумують, як налагодити більш горизонтальне спілкування з медіа.

Андрій Черноусов теж вбачає велику проблему мобілізації у недостатній комунікації та роз’яснень людям усіх процесів: «Вони не розуміють, що з ними відбуватиметься від мобілізації до демобілізації або до загибелі. Зараз закон про мобілізацію стосується лише першої ланки — як забрати людину до війська. Люди не розуміють, де військовозобов’язаний буде навчатися, як довго він буде навчатися, на кого він буде навчатися, куди його відправлять служити, яку конкретну бригаду, командира, рід військ тощо, і що в той час буде відбуватися з його родиною — чи буде вона отримувати якісь соціальні пільги, як вона буде захищена, чи буде щось виплачуватися, якщо він буде поранений або загине і так далі. Це все впливає на рішення, приєднуватися до війська чи ні. Судячи з розмови з Генеральним Штабом, окремі рішення вже приймають і ось-ось їх реалізують. Нам казали, що обов’язковим буде запровадження патронатної служби в кожній бригаді, яка вже існує в “Азові” та в Третій штурмовій».

За результатами дослідження експерти розробили деякі поради для українських і міжнародних стейкхолдерів. Зокрема рекомендується усунути невизначеність щодо термінів тривалості військової служби, умов навчання та соціальних гарантій, масштабувати успішні приклади рекрутингу, і таким чином розширити можливості людей обирати ролі, а також підрозділи для служби, що дозволить їм ефективно застосовувати свої професійні уміння.

Українська влада має бути чесною, коли йдеться про офіційні оцінки ситуації на полі бою. Це зменшить необхідність покладатися на неофіційні джерела інформації та зменшить рівень поширення дезінформації та недовіри до державних інституцій.

Громадянське суспільство та медіа можуть підтримувати мобілізаційні зусилля, якщо висвітлюватимуть цей процес більш зважено й наближено до реальності. Дослідники наполягають, що війна Росії проти України є несправедливою по суті й за таких умов варто детальніше пояснювати причини тих чи тих дій і проговорювати, якими можуть бути наслідки, якщо ці дії не будуть зроблені. Так само можна нагадувати, що саме Росія, а не українська держава є причиною таких рішень.

До майбутніх комунікаційних кампаній, які проводитимуться державою щодо мобілізації, варто залучати людей, готових поділитися власним досвідом вступу до армії, зокрема розповідати про те, які фактори допомогли їм подолати первинний скептицизм.

Міжнародним стейкхолдерам радять максимально використовувати медіаможливості й пояснювати західній аудиторії, чому значні політичні та територіальні поступки Росії збільшать, а не зменшать ризики переростання війни у ширшу, а можливо і ядерну конфронтацію за участю країн-членів НАТО.

Також міжнародним майданчикам слід надавати більше медіапростору вмотивованим українським військовослужбовцям і волонтерам, які висловлюють своє бачення захисту Україною Європи, щоб протистояти російським дезінформаційним наративам, які намагаються зобразити опір України як безперспективний і такий, що перешкоджає досягненню миру. При цьому важливо підкреслювати, що занепокоєння українців щодо мобілізації ніяк не корелюється з готовністю погодитися на територіальні поступки, вважають дослідники.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T21:15:48Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Бои за Курахово: враг имеет значительные успехи
Comments UA
2024-11-22T22:12:44Z
Дезертировал целый полк оккупантов: в росСМИ раскрыли подробности
Новости Украины
2024-11-22T21:00:48Z
В оккупированном Крыму подняли флаг Украины: детали
TSN
2024-11-18T12:27:39Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
На 12 часов тысячи одесситов останутся без воды: полный список адресов
Comments UA
2024-11-18T09:06:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
"Новых партнеров нет": глава МИД Германии Бербок разводится после 17 лет брака
Фокус
2024-11-22T22:12:34Z
Лукашенко рассказал о демократии в Беларуси и пригрозил отрубить интернет
Новости Украины
2024-11-22T22:09:36Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
В России публично унизили известную певицу
Comments UA
2024-11-22T21:21:33Z
Российский певец оказался в клинике: что произошло
Comments UA
2024-11-22T20:51:02Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Не понадобится ни капли: 5 способов вкусно приготовить еду без масла
Фокус
2024-11-22T22:06:56Z
Как будет работать электронная ВВК: объяснение Минобороны
TSN
2024-11-22T21:03:31Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Александр Усик сделал заявление о повторном поединке против Тайсона Фьюри
Известия Киев
2024-11-22T12:35:54Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Повышение налогов: стало известно, сколько придется заплатить украинцам
Политека
2024-11-22T21:01:10Z
Тисячі без тепла: одне з міст України опинилося на межі колапсу
Хвиля
2024-11-22T20:45:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Почему украинцы за границей получают уведомления о нарушении воинского учета: объяснение Минобороны
TSN
2024-11-22T22:06:42Z
День ангела 23 ноября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-11-22T22:03:33Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Нужно найти настоящего убийцу: тест-головоломка на логику и внимательность
TSN
2024-11-22T19:06:49Z
20 лучших тушей для ресниц 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-11-22T19:00:10Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Телефон в кровати - прямая дорога в могилу: чем опасен смартфон рядом с вами во время сна
Знай
2024-11-22T18:51:10Z
Гороскоп Таро по одной карте на 23 ноября: узнайте, что ждет каждый знак Зодиака в этот день
Политека
2024-11-22T16:27:54Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Виннице мужчина хотел взорвать себя гранатой: подробности
TSN
2024-11-22T21:51:43Z
Сначала предлагал $200: уклонист задул баллончиком сотрудников ТЦК и скрылся
TSN
2024-11-22T20:06:30Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Харькове мужчина "заминировал" облэнерго из-за отключения света
Корреспондент
2024-11-22T18:24:51Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Гигантские цыплята и боевая система как в Ведьмаке: что известно о возвращении культовой RPG Fable
Знай
2024-11-22T20:51:32Z
"Будет "Фукусима" искусственного интеллекта": какие опасности и проблемы ожидают человечество
Фокус
2024-11-22T20:51:04Z
Для "зеленой" энергии: передовая батарея преобразит старую угольную электростанцию
Фокус
2024-11-22T20:37:33Z
Найти колыбель человечества: почему ученые так и не могут обнаружить отправную точку
Фокус
2024-11-22T20:36:57Z
Hubble зафиксировал уникальную спиральную галактику в созвездии Золотой Рыбы
Известия Киев
2024-11-22T20:13:56Z
Президент FromSoftware подтвердил работу над несколькими новыми проектами
GameMag
2024-11-22T19:52:24Z
Аудитория Helldivers 2 от Sony достигла 15 миллионов человек
GameMag
2024-11-22T19:01:39Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z