MY.UAНовини
«Мобілізація є дуже важливою, але несправедливою»: результати опитування
«Мобілізація є дуже важливою, але несправедливою»: результати опитування

«Мобілізація є дуже важливою, але несправедливою»: результати опитування

Лабораторія журналістики суспільного інтересу дослідила, як медіа впливають на ставлення людей до мобілізації.

Більшість опитаних сказали, що найбільш умотивовані українці вже воюють, а з тих, хто залишився, «мобілізують тільки бідних». Також респонденти відповіли, що неофіційна інформація більш правдива, ніж офіційна, а телеграм залишається найпопулярнішим джерелом новин про війну.

Такі результати показало соціологічне дослідження «Мобілізація сердець і умів: побоювання та сподівання українців щодо військової служби», проведене Лабораторією журналістики суспільного інтересу у співпраці з Харківським інститутом соціологічних досліджень (ХІСД) і міжнародними експертами. Інформація дослідження ґрунтується на матеріалах сімнадцяти глибинних онлайн-інтерв’ю та трьох фокус-груп, що були проведені в березні та квітні 2024 року на території України. Участь в обговоренні результатів узяли співзасновниці Лабораторії журналістики суспільного інтересу Ангеліна Карякіна та Наталка Гуменюк, соціолог Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов і докторантка Університету Бірмінгема Ярослава Барб’єрі.

Проведені інтерв’ю охоплюють різні комбінації респондентів: ті, хто зараз служить у Збройних силах України, хто є рекрутами, хто наразі не служить, а також їхні дружини та матері. Фокус-групи також були проведені з чоловіками різних категорій: молодими цивільними чоловіками молодшими за призовний вік (19-26 років), чинними військовослужбовцями та тими, хто наразі не служить. Серед респондентів були представники різних міст України, зокрема Києва, Харкова, Полтави, Одеси, Чернівців, Львова, Кривого Рогу тощо.

З методологією та повними результатами опитування можна ознайомитися за посиланням.

За словами Ярослави Барб’єрі, яка презентувала результати дослідження, більшість респондентів вважає, що патріотичний запал, який існував під час перших місяців, зменшився.

«Коли війна набула затяжного характеру, такі настрої свідчать про тверезіший погляд на речі. Зрештою це посилить стійкість України у воєнний час, адже сприятиме тоншому розумінню внутрішніх і міжнародних обставин. Однак Росія й надалі активно використовуватиме будь-яке відчуття втоми чи песимізму, аби послабити підтримку України Заходом і дестабілізувати українське суспільство», — каже дослідниця.

Також відповіді опитаних українців вказують, що посилюється практика отримувати інформацію про війну з неофіційних джерел, здебільшого з розповідей військових, які повертаються з зони бойових дій. Деякі опитані солдати під час розмов із близькими закликали їх обирати підрозділи відповідно до їхніх навичок, інші ж казали, що така гнучкість на практиці є недоступною і що їм слід за будь-яку ціну уникати служби в піхоті. Ще інші заохочували родичів і друзів узагалі не йти в армію через відсутність ротації, поганих командирів чи інші причини. Тобто такі неформальні розмови в деяких випадках можуть стати причиною не лише демотивації цивільних, а й поширення недостовірної інформації.

Згідно з соціологічним опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за березень 2024 року, трьома основними джерелами інформації про війну є: українські телеграм-канали (53%), родичі, друзі та колеги (42%) та YouTube (40%). Телемарафон — лише на четвертому місці (37%). Дослідження Лабораторії також підтвердило, що телеграм є найпопулярнішим джерелом інформації про війну, коли, на думку опитаних, телемарафону «Єдині новини» довіряти не можна, як і перебільшувати успіхи України та гіперболізувати невдачі Росії. Опитані військові відповідали: «По телевізору, якщо подивитися, таке враження, що ми воюємо з якимись неандертальцями, які нічого не вміють», «Треба розмовляти з людьми по-дорослому», «Ми всі сміялися з росіян, що вони там раби, промиті. Але через мобілізацію й не тільки — свобода слова чи обирати й бути обраними, якими ми так пишалися, [де вони?] й чим ми тепер відрізняємося від Росії?».

Такі настрої, за оцінками дослідників, можуть підживлювати недовіру до державних інституцій у воєнний час та ускладнити мобілізацію, але водночас це свідчить про зрілість громадянського суспільства.

Що ж до самої мобілізації, то більшість респондентів оцінили її як несправедливу, зокрема через «нерівність між заможними й незаможними»: коли люди, у яких є більше матеріальних ресурсів, мають більше шансів уникнути мобілізації. Найчастіше згадувалися незаконні способи на кшталт використання особистих зв’язків або хабарництво. Також несправедливою, на думку респондентів, є непропорційна спрямованість уваги працівників ТЦК на мобілізацію в селах. Лише незначна кількість опитаних припустила, що мобілізація в містах більш активна.

Серед іншого, почуття несправедливості в респондентів викликають дії деяких працівників ТЦК — випадки, коли чоловіків силоміць забирають із вулиць, відправляють людей на фронт без урахування їхніх спеціальних знань і вмінь, вимушеність солдатів купувати військове спорядження власним коштом через його брак або низьку якість і «звільнення» від мобілізації співробітників силових структур. При цьому деякі респонденти вказали, що мобілізація необхідна для виживання країни.

Окрім того, людей демотивує хронічна невизначеність і відчуття відсутності контролю. Опитані військовослужбовці та цивільні сказали, що людей від призову утримує безстроковість контрактів. Родички військових нарікали, «що людина, коли потрапляє туди, вона не знає, коли вона звідти піде». Проте всі групи респондентів розповіли, що важливим чинником, який заважає реалізувати плани демобілізації, є відсутність належної підготовки резервних підрозділів. Деморалізують також випадки корупції, особливо у сфері оборонних закупівель. «Ти розумієш, що хтось тут душу кладе, а там хтось заробляє на цьому, це дуже шкодить», — відповів один із військових.

За словами Ярослави Барб’єрі, задля подолання цих труднощів і непорозумінь у суспільстві державі дуже важливо взаємодіяти не тільки з військовозобов’язаними, а також із їхніми родинами, показуючи позитивні випадки: «Існує емоційна екосистема навколо військовозобов’язаних. Дуже важливо висвітлювати впровадження нових успішних курсів для офіцерів, “Вишкіл капітанів”, які відповідають стандартам НАТО тощо. Це допоможе боротися зі страхами щодо недостатнього навчання і так далі. Тобто треба показувати, що життя і здоров’я військових є на першому місці, і віддалятися від цих радянських моделей ведення війни. Також у різних комунікаційних кампаніях було б дуже корисно долучити людей, у яких теж були страхи, певний дискомфорт, який вони подолали й врешті решт долучилися до ЗСУ».

Ангеліна Карякіна погодилася з думкою, що як державі, так і медіа потрібно більше комунікувати з родинами військовозобов’язаних: «Це важливо для різних стейкхолдерів мобілізації. Військовозобов’язані ухвалюють рішення служити чи не служити разом із родиною. Сім’я оточує людину і є важливою цільовою аудиторією цієї комунікації, важливим чинником, який часто опускається. У нас переважно родини військовослужбовців виходять на публічну арену, коли вони потрапляють у полон або з ними щось стається. А от період, коли родина ухвалює рішення, коли рекрут іде найматися, проходить навчання і так далі, це для багатьох медіа не така вже і цікава тема, а рутина».

Ангеліна Карякіна, Андрій Черноусов та Наталка Гуменюк під час обговорення результатів дослідження

Також, свідчить дослідження, опитана молодь була більш скептично і песимістично налаштована щодо мобілізації, ніж люди старшого віку. Ангеліна Карякіна пояснює це тим, що люди юного віку закінчували школу під час ковіду, потім почалася повномасштабна війна, тож вони переважно живуть в умовах невизначеності та не знають, що таке майбутнє, на яке можна розраховувати. Їм потрібно повернути відчуття контролю над цим майбутнім і нинішньою ситуацією, намагатися говорити конструктивно та надавати їм голос у медіа.

«Ми живемо в країні, де цінність свободи найвища. Але ми розуміємо, що мобілізація і війна — це все одно обмеження свободи, і воно апріорі не може бути справедливим. Основне питання для медіа, як висвітлювати те, що не всі люди потраплять до армії за спеціальностями, більшість із них не потрапить, що державі все одно потрібні піхотинці-штурмовики. Умовно кажучи, класний айтівець теж може опинитися в окопі. Це питання зваженого висвітлення тем про обмеження свободи й несправедливості. У нас немає відповіді, як про це говорити, але ці обмеження треба усвідомлювати», — додала Карякіна.

Наталка Гуменюк погодилася, що питання несправедливості стоїть у суспільстві дуже гостро: «Деякі з респондентів говорили, що несправедливо, що депутати не воюють. Але ми розуміємо, що 400 депутатів не зроблять різницю на фронті, навіть якщо вони всі разом туди підуть. ТЦК зараз погані й демонізовані, але окрім цього людей цікавить, як власне саме вони будуть служити, як їх будуть ховати. Історій про рутину служби, що таке взагалі служба, дуже сильно не вистачає.

Ми розуміємо, що є ухилянти, є люди корумповані, але є доволі велика більшість, у якої є застереження. Вони ухилянти не тому, що вони не патріоти чи підтримують мир із Росією, а в них просто дуже чіткі питання, на які вони не можуть знайти відповідь».

Гуменюк каже, що комунікаційники Генштабу Міноборони розуміють, чому їм зараз не довіряють люди, і продумують, як налагодити більш горизонтальне спілкування з медіа.

Андрій Черноусов теж вбачає велику проблему мобілізації у недостатній комунікації та роз’яснень людям усіх процесів: «Вони не розуміють, що з ними відбуватиметься від мобілізації до демобілізації або до загибелі. Зараз закон про мобілізацію стосується лише першої ланки — як забрати людину до війська. Люди не розуміють, де військовозобов’язаний буде навчатися, як довго він буде навчатися, на кого він буде навчатися, куди його відправлять служити, яку конкретну бригаду, командира, рід військ тощо, і що в той час буде відбуватися з його родиною — чи буде вона отримувати якісь соціальні пільги, як вона буде захищена, чи буде щось виплачуватися, якщо він буде поранений або загине і так далі. Це все впливає на рішення, приєднуватися до війська чи ні. Судячи з розмови з Генеральним Штабом, окремі рішення вже приймають і ось-ось їх реалізують. Нам казали, що обов’язковим буде запровадження патронатної служби в кожній бригаді, яка вже існує в “Азові” та в Третій штурмовій».

За результатами дослідження експерти розробили деякі поради для українських і міжнародних стейкхолдерів. Зокрема рекомендується усунути невизначеність щодо термінів тривалості військової служби, умов навчання та соціальних гарантій, масштабувати успішні приклади рекрутингу, і таким чином розширити можливості людей обирати ролі, а також підрозділи для служби, що дозволить їм ефективно застосовувати свої професійні уміння.

Українська влада має бути чесною, коли йдеться про офіційні оцінки ситуації на полі бою. Це зменшить необхідність покладатися на неофіційні джерела інформації та зменшить рівень поширення дезінформації та недовіри до державних інституцій.

Громадянське суспільство та медіа можуть підтримувати мобілізаційні зусилля, якщо висвітлюватимуть цей процес більш зважено й наближено до реальності. Дослідники наполягають, що війна Росії проти України є несправедливою по суті й за таких умов варто детальніше пояснювати причини тих чи тих дій і проговорювати, якими можуть бути наслідки, якщо ці дії не будуть зроблені. Так само можна нагадувати, що саме Росія, а не українська держава є причиною таких рішень.

До майбутніх комунікаційних кампаній, які проводитимуться державою щодо мобілізації, варто залучати людей, готових поділитися власним досвідом вступу до армії, зокрема розповідати про те, які фактори допомогли їм подолати первинний скептицизм.

Міжнародним стейкхолдерам радять максимально використовувати медіаможливості й пояснювати західній аудиторії, чому значні політичні та територіальні поступки Росії збільшать, а не зменшать ризики переростання війни у ширшу, а можливо і ядерну конфронтацію за участю країн-членів НАТО.

Також міжнародним майданчикам слід надавати більше медіапростору вмотивованим українським військовослужбовцям і волонтерам, які висловлюють своє бачення захисту Україною Європи, щоб протистояти російським дезінформаційним наративам, які намагаються зобразити опір України як безперспективний і такий, що перешкоджає досягненню миру. При цьому важливо підкреслювати, що занепокоєння українців щодо мобілізації ніяк не корелюється з готовністю погодитися на територіальні поступки, вважають дослідники.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський доручив Шмигалю терміново укласти контракти щодо дронів
УкраинФорм
2025-07-18T15:09:35Z
ЄС запускає нову цифрову систему контролю кордонів EES: які зміни торкнуться українців
Gazeta UA
2025-07-18T15:09:00Z
Естонія запровадила санкції проти 19 грузинських посадовців
УкраинФорм
2025-07-18T15:06:06Z
РНБО проведе аудит виконання рішень Ставки Верховного головнокомандувача - Умєров
УкраинФорм
2025-07-18T15:03:38Z
У Німеччині оголосили про готовність ввести санкції проти Ірану
Европейская правда
2025-07-18T15:01:36Z
Єврокомісія планує втричі збільшити збір на в’їзд до ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:50Z
Угорщина проти, щоб Україна отримала «кожне п'яте євро» з нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:35Z
США не учасник, не споживач, а просто торговець, - експерт про зброю України за гроші Європи
Политека
2025-07-18T14:51:18Z
Мерц поговорив з премʼєром Ізраїлю про перемирʼя в Газі
Европейская правда
2025-07-18T14:49:39Z
Прикордонники попереджають про ремонт пропускного пункту на кордоні з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:06:53Z
Австралія вперше запустила іпотеку під заставу біткоїна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:06:32Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T15:01:01Z
Морські перевезення зерна панамаксами та баржами подорожчали
AgroPortal
2025-07-18T15:00:05Z
Чи зростуть пенсії цього року: у Мінсоцполітики назвали умову
24tv
2025-07-18T14:45:41Z
Українці задекларували ₴35,1 мільярда іноземних доходів за минулий рік
УкраинФорм
2025-07-18T14:39:42Z
На 150% більше, ніж вартість покупки: українців штрафуватимуть за чеки
Знай
2025-07-18T14:36:54Z
ДТЕК працює над будівництвом нових ВЕС на 1150 МВт – CEO компанії Тімченко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:33:36Z
В Україні стартував сезон яблук: ціни утричі вищі, ніж торік
AgroPortal
2025-07-18T14:30:09Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Павуки в Карпатах: які справді небезпечні і що робити, якщо вкусили
24tv
2025-07-18T12:18:52Z
Їх вже хотіли вкрасти, – мер Львова про останки агентів НКВС, які готові обміняти на бійців ЗСУ
24tv
2025-07-18T15:06:59Z
Подорожчання проїзду в Луцьку: яку ціну хочуть встановити
Политека
2025-07-18T15:00:54Z
Родинам загиблих у полоні військових платитимуть 15 мільйонів гривень
24tv
2025-07-18T15:00:51Z
Росія окупувала унікальне українське озеро, одночасно прісне та солоне
Telegraf
2025-07-18T14:51:33Z
Росіяни вдарили по Сумах - в частині міста зникло світло
УкраинФорм
2025-07-18T14:51:26Z
У Карпатах через негоду розмило дороги, високий ризик селевих потоків – прикордонники попередили про небезпеку
Комсомольская правда
2025-07-18T14:45:11Z
Один пропущений: ЗС РФ на Курському напрямку збивали український БпЛА і втратили ЗРК "Тор"
Фокус
2025-07-18T14:36:46Z
Суд зобов’язав власника привести до належного стану «Будинок Вертипороха» на Подолі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:33:48Z
Генштаб повідомив про активність ворога за минулу добу
360ua.news
2025-07-18T14:33:21Z
Перша секретарка НСЖУ Ліна Кущ увійшла до керівного комітету глобальної медіакоаліції GFMD
Детектор М
2025-07-18T15:10:40Z
"Підсмажить" ворожі БПЛА: дальність мікрохвильової зброї Leonidas зросте вдвічі
Фокус
2025-07-18T15:06:50Z
"Вчительську тисячу" не нарахували деяким педагогам: у чому причина
24tv
2025-07-18T15:06:41Z
Ховрахи захоплюють місто в США: влада не може зупинити нашестя гризунів
Фокус
2025-07-18T15:06:29Z
Що в жодному разі не можна на столі 19 липня: дуже суворі заборони цього дня
GlavRed
2025-07-18T15:00:39Z
Кладовища майбутньої війни. Литва
Петр и Мазепа
2025-07-18T15:00:13Z
Шмигаль зустрівся з Сирським, готують нове постачання озброєння ЗСУ
Лига
2025-07-18T14:57:58Z
У Празі байкер, що тікав від поліції, зупинив роботу аеропорту на 10 хвилин
Европейская правда
2025-07-18T14:55:18Z
Від Софії до Космоса: які імена обирали українці для дітей у 2025 році
Фокус
2025-07-18T14:51:28Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T14:48:41Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Така заготовка на зиму має бути в кожній родині: нереально смачна грибна ікра
24tv
2025-07-18T14:36:35Z
Хто зі знаків зодіаку в ретроградний Меркурій отримає доленосний шанс
24tv
2025-07-18T14:30:49Z
Тріо, що збиває з пантелику - яка різниця між Miss, Mrs і Ms в англійській мові
GlavRed
2025-07-18T14:27:27Z
Гороскоп Таро на завтра 19 липня: Близнюкам - діяти, Левам - говорити
GlavRed
2025-07-18T14:27:01Z
Безплатне шоу, про яке мало хто знає: чому світлячки світяться і коли їх можна побачити
Telegraf
2025-07-18T14:21:51Z
Альтернатива морському відпочинку: куди поїхати в Україні влітку
24tv
2025-07-18T14:06:17Z
Північна Корея закрила курорт Вонсан-Кальма для іноземних туристів після візиту Лаврова
360ua.news
2025-07-18T14:06:11Z
Батіг із фільму про Індіану Джонса продали на аукціоні за $525 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T15:09:28Z
Від диктатури до сцени: перебіжчики з КНДР підкорюють світ K-pop
Фокус
2025-07-18T14:30:54Z
Донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця: Маша поділилася першими весільними фото
Вива
2025-07-18T14:21:31Z
Найновіший трилер на Netflix, який закохав у себе українських глядачів: що це за стрічка
24tv
2025-07-18T14:06:30Z
Чеські документалісти зняли фільм про подорож Україною скептиків, які не вірили у війну
УкраинФорм
2025-07-18T14:03:25Z
У Польщі просто неба покажуть фільм «Памфір»
УкраинФорм
2025-07-18T14:00:11Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T13:30:40Z
Лунала з кожної праски: яка пісня стала найпопулярнішою у 1998 році і про що вона
Telegraf
2025-07-18T13:30:25Z
ГУР презентувало документальний фільм про морські операції воєнної розвідки «Боротьба за Чорне море»
Детектор М
2025-07-18T13:30:18Z
Через дії київських працівників ТЦК помер мобілізований — ДБР
ZN UA
2025-07-18T15:09:13Z
На Сумщині директор фірми заволодів понад ₴1,1 млн, призначених для будівництва фортифікаційних споруд
Украина Криминальная
2025-07-18T15:03:46Z
В Україні стався справжній потоп. Зруйновано переїзд, люди залишились без транспортного сполучення
Telegraf
2025-07-18T14:57:41Z
Суд обрав запобіжний захід для чиновниці КМДА Радової, затриманої на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:57:07Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T14:48:07Z
У Бельгії в авто від спеки померла 15-місячна дитина
Европейская правда
2025-07-18T14:45:38Z
Одеситка намагалася незаконно переправити чоловіка за кордон у багажнику автомобіля
Украина Криминальная
2025-07-18T14:45:00Z
Суд арештував понад $35 мільйонів активів ексрегіонала, які той зберігав у Люксембургу
УкраинФорм
2025-07-18T14:33:58Z
Рекетир вийшов під заставу, щоб знову зайнятися вимаганням
TSN
2025-07-18T14:33:57Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T15:06:05Z
Вінісіус може стати найдорожчим трансфером в історії футболу
360ua.news
2025-07-18T15:03:43Z
Спорт'єлло повернувся в Аталанту
Football.ua
2025-07-18T15:01:49Z
Надія Кіченок пробилася у фінал турніру WTA 250 в Гамбургу у парному розряді
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:36Z
Усик і Дюбуа пройшли процедуру зважування: хто важчий перед реваншем
24tv
2025-07-18T14:51:45Z
Усик та Дюбуа провели останню битву поглядів: хто переміг у протистоянні
24tv
2025-07-18T14:51:31Z
Аль-Хіляль націлився на трансфер Ісака
Football.ua
2025-07-18T14:51:05Z
Ямаль отримав номер Мессі й Марадони та всього за день приніс Барселоні 10 мільйонів євро
24tv
2025-07-18T14:39:05Z
BGV — офіційний партнер Усика у реванші з Дюбуа
TSN
2025-07-18T14:36:49Z
Samsung випередить Apple у революційній технології для смартфонів
InternetUA
2025-07-18T15:01:00Z
Apple запатентувала MacBook із Face ID та датчиком жестів
InternetUA
2025-07-18T14:43:25Z
Apple подає позов проти відомого інсайдера через серйозний витік інформації про iOS 26
24tv
2025-07-18T14:36:05Z
Прилади, які тягнуть найбільше електроенергії: корисно знати
24tv
2025-07-18T14:30:48Z
Новий смартфон Samsung нарешті позбудеться головної проблеми всіх "розкладачок"
Фокус
2025-07-18T14:27:15Z
Австралійські розробники створили квантову систему навігації для бойового фрегата MV Sycamore
InternetUA
2025-07-18T14:22:22Z
Після вірусного відео з коханкою: у мережі поширюють фейкову заяву директора компанії
24tv
2025-07-18T14:06:31Z
Хакери знайшли новий спосіб приховати шкідливе ПЗ — що виявили дослідники
InternetUA
2025-07-18T14:01:44Z
Epic Games безкоштовно роздає повне видання Civilization VI: тільки до 24 липня
Gazeta UA
2025-07-18T14:00:00Z
Smart показав великий електрифікований кросовер із запасом ходу 1600 км
Фокус
2025-07-18T15:00:08Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Subaru готується завоювати Європу за допомогою перемаркованих Toyota, включаючи електричну версію Outback
Топ Жир
2025-07-18T14:18:03Z
Новий Citroen C5 Aircross надходить у продаж: ціни та комплектації
Фокус
2025-07-18T14:06:49Z
Старт акції «Renault Taliant – вигідний варіант» на Renault Taliant 2024 року виробництва
AutoCentre
2025-07-18T13:33:03Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z
Цей Shelby доводить, що розмір — не головне
Топ Жир
2025-07-18T13:18:45Z
MAN представив інноваційну альтернативу 7,5-тонній вантажівці
AutoCentre
2025-07-18T13:15:13Z