MY.UAНовини
Гуцулка-блогер із Карпат: TikTok допоможе зберегти наш діалект та традиції для онуків
Гуцулка-блогер із Карпат: TikTok допоможе зберегти наш діалект та традиції для онуків

Гуцулка-блогер із Карпат: TikTok допоможе зберегти наш діалект та традиції для онуків

Скромна вчителька української мови та літератури з важкодоступного карпатського села Самакова на Буковині Марія Карповець ніколи не мріяла про славу, як і не мала бажання стати блогером. Жила звичайним життям – виховувала дітей, працювала у школі, господарство, сінокіс, улюблені квіти на клумбах… У вільний час розпитувала старожилів про гуцульські традиції та звичаї, записувала на диктофон чи відео діалектизми. У її сім'ї цей діалект використовувався менше: сама – філолог, віддавала перевагу літературній мові, чоловік – із Рівненської області. Марія – наполовину гуцулка, її діти - вже на чверть, і тому місцевих хлопчаків та дівчат розуміли важко.

Словник гуцульського діалекту розмели за день

Записуючи відео для передплатників і земляків, які давно виїхали з Карпат, Марія Карповець не підозрювала, що почне збирати більше мільйона переглядів. Фото: ФБ Марія Карповець

- Мені самій, коли я поїхала вступати до Чернівців, хлопці та дівчата, які вже там навчалися, казали: «Ти, головне, у місті не йокай (йо означає «так» на місцевому діалекті. – Авт.), говори правильно, щоб з тебе не сміялися», - розповідає Коротко про Марія Карповець. - Але у виші я помітила, що кожен говорив у компанії так, як звик у своєму селі. Молдавани – молдавською, румуни – румунською, різними діалектами… У нас міжнародний регіон. І подумала: «А чому мені не можна говорити на своєму?» Кинула виклик собі і почала відстоювати своє рідне - моє право говорити на своєму діалекті.

Гуцульський діалект сколихнув багатонаціональну студентську громаду, молодь одразу ж почала цікавитись, що і яке слово означає – вперше ж чують! І Марія зрозуміла: це цікаво не лише їй.

Згодом з допомогою старожилів почала збирати словник гуцульської лексики, яку вже не розуміли її діти. А що тоді говорити про онуків? Вони взагалі ні слівця по-гуцульськи не зрозуміють! Глава громади допоміг видати «Короткий словник гуцульської говірки».

- Щоправда, я як швець без чобіт - друкованого словника у мене немає, всі роздали гостям на гуцульському фестивалі, - зазначає Коротко про Марія Карповець. – У мене є лише електронна копія. Може, знайдеться ще спонсор, який допоможе надрукувати хоча б невеликий тираж. А поки що продовжую його доповнювати новими гуцульськими словами.

Допомагають не лише старожили, а й підписники: у рамках челенджу писали Марії відомі їм гуцульські слова з поясненнями, що вони означають. Записувала і за своєю матір'ю, яка й навчила її традиціям, приказкам та говірці, хоча сама – не гуцулка, а прийшла сюди за невістку, та за родичами.

- Нам мама говорила: «Вставай, прілий, бо день білий». Це означало, що треба підніматися та працювати, бо вже розвиднілося, - ділиться Марія Миколаївна. – "Прілий" – це «гнилий», лінивий. Коли мама мені в дитинстві говорила «клади ватру», тобто розпалюй вогонь, я кидала декілька полін і шматок паперу в шпаргату (плита, яка топиться дровами. – Авт.), підпалювала і бігла грати. Часто вогонь швидко загасав. Мама казала: «Ше одне поліно, та й небо б прогоріло». Це означало, що чи погано зробила, чи вогонь такий великий, що могла бути пожежа. Коли дід повертався додому, ми питали, що він купив нам. Відповідав: «Гути, аби мали, у шо дути». Тобто нічого не купив. Наскільки я розібралася, це пов'язано з гутництвом – мистецтвом видування скляних виробів через порожню трубку. Коли питали: «Чому?» - відповідав: «Бо купило ся притупило». Отже, немає грошей. "Купило" – можливість щось купити. Дослідження гуцульського діалекту – цікава робота, але це робота для вчених. Я ж простий учитель.

У Самакову – за золотом опришків та цілющою водою

Марія наголошує: їй пощастило жити у селі, де ще збереглися гуцульські традиції.

Зазвичай їх і бережуть у таких віддалених селах, куди нові тренди важко доходять. У Самаковій ледь набереться пів тисячі мешканців, турист сюди теж рідко заїжджає: далі рухатися нікуди, попереду – лише дикий ліс, гори та румунський кордон. Проїзду немає, хіба що пішки до сусіднього села – і на автобус.

Хоча було б бажання, тут є що подивитись: гарна природа, гірське сірководневе озеро, печера ватажка опришків - повстанців-горців, Олекси Довбуша, де, кажуть, заховано золото. Можна поїхати до пастухів за бринзою на високі гірські галявини. Щоправда, жити нема де – ні санаторіїв, ні хоча б колиб для туристів тут не збудували.

Багато про побут предків, їх звичаї, обряди та говори покоління хранительки діалекту вже не знає, що вже говорити про молодь.

– Коли синові однокласник сказав: «Забув в тебе капилу», той не міг зрозуміти, що це таке, доки ми не знайшли вдома його забуту кепку, – згадує Марія Карповець. – Нічого гуцульського у нас не вчать, навіть програму українознавства весь час скорочують. А у нас гуцулознавство має бути! Раніше діти знали, хто такі Назарій Яремчук, Володимир Івасюк, а сьогодні навіть не чули про людей мистецтва з їхнього рідного краю. Тож нам, вчителям на Гуцульщині, треба розраховувати на себе та самим прищеплювати дітям любов до місцевого.

@maria2312tik #деньнародженнямами♥️ ♬ оригінальний звук - Марія

Гуцульська містика існує

Вчительку цікавлять не лише традиції та діалект. Душа завмирає, коли чуєш перекази про гуцульську містику. Марія і сама, і її батько були свідками потойбічних незрозумілих явищ. Каже: вір не вір, а гуцульська містика існує!

– Ішла вночі з танців, і тут чую: у лісі плаче дитина, – згадує Марія. – За переказами, вночі у лісах ридають душі померлих нехрещених дітей, яких, можливо, тут і закопували, наприклад, після викиднів. Якщо таке чуєш, треба розірвати шматок тканини, кинути через ліве плече і вимовити: «Нарікаю тебе…», тобто – «називаю», і назвати ім'я. Тоді дитина заспокоїться. А якщо нема із собою тканини – так і буде плакати, й інші ще почують… Я вірю в Бога, і взагалі в такому разі не повинна вірити в містику… Але вона справді існує.

Тоді, згадує Марія, вона ще не знала про цей звичай – їй розповіли вже пізніше, та й тканини все одно при собі не було. Але запам'ятала, що дитячий плач був чутний лише в тому місці.

З покійним батьком Марії стався інший випадок, теж уночі. У гуцулів є таке повір'я, назване «стіна»: коли людині здається, що вона рухається вперед, а насправді вона постійно стоїть на місці.

– Ось ця «стіна» виникає в одному місці по дорозі до сусіднього села, яке за сім кілометрів, – зазначає Марія. – Ми туди пішки ходимо, автобуса нема. І перед татом, коли опівночі цією дорогою йшов, "стіна" з'явилася. Щоб вона відпустила, треба сім разів прочитати «Отче наш». Вдень люди ходять - і нічого. Але вночі краще в таких місцях не ходити.

Ще одне явище – "блуд". Це коли людина не може вийти з однієї місцевості і весь час ходить по колу, повертаючись туди, звідки прийшла. Є на околицях Самакової і такі згубні місця, які теж намагаються обходити, а вночі зовсім не сунуться. Ці перекази теж хотілося зберегти для спадкоємців.

Шлях блогерки-гуцулки починався з роликів із краєвидами рідного села, а сьогодні завдяки відео Марія сподівається зберегти гуцульський діалект та традиції для наступних поколінь. Фото: ФБ Марія Карповець

У TikTok пішла за прогульниками

Блогером Марія Карповець стала випадково. Коли весь світ перейшов на дистанційне навчання через коронавірус, вона тільки й чула скарги дітей, що інтернет у горах погано працює, тому до уроку підключитися не можуть. Зате в TikTok та інстаграм заходити нічого не заважало. Довелося і педагогу реєструватися та підписуватись на учнів, щоб відстежувати прогульників.

– Тоді в мене вже був група у фейсбуці «Люблю Гуцульщину», де я іноді виставляла короткі відео з краєвидами із нашого села, – усміхається Марія Миколаївна. – Почала їх викладати і в TikTok, пізніше вже записувала ролики на гуцульському діалекті, знімала селян у нашому традиційному одязі... Хто старший – і сам рветься розповідати та зніматися, бажаючи також бути причетним до збереження спадщини. Підписникам подобалося, а особливо – тим, хто давно від нас виїхав і скучив за селом. Пішли перегляди – тисяча, дві, три, десять… А посеред весни цього року Марія Миколаївна прокинулася «тікток-зіркою». Відео із снігом, що випав 17 квітня в горах, поверх квітучих клумб зібрало мільйон переглядів! Нині на ньому вже майже півтора мільйона.

@maria2312tik #17квітня2024 #Самакова💛💙 #Карпати❤️ #весняний ранок🍀❄️ ♬ оригінальний звук - sound_ua_

- Я ніколи не ставила собі за мету зібрати мільйон переглядів або стати блогером, - розводить руками Марія. – Для цього потрібно багато часу, а в мене його й так ледве вистачає, щоби збирати словник та перекази старожилів. Коли навчальний рік починається, дуже складно стає. Звичайно, хотілося б щось заробляти на відео, щоб удосконалюватися, купити нормальний телефон та мікрофон… Але як це зробити, поки що навіть не цікавилася.

Патріоти Гуцульщини із СРСР розвивали у селі танці

Проте Марія Карповець не зупиняється. Описала історію танцювального колективу із Самакової, який був популярний у 1950-х – дізналася з вуст його учасників, поки ті ще були живі. Як розповідає наша співрозмовниця, колектив зібрав виходець із Росії на прізвище Левін, який працював із дружиною у відділі культури у місті Путила у Чернівецькій області.

– Як його занесло на Буковину, не знаю, а тим більше, що змусило поїхати до нас у карпатську глибинку, куди з Путили треба йти 15 км пішки горами, – дивується Марія Карповець. - Я була вражена цим! Чому ж їм хотілося працювати саме тут? У селі тоді навіть електрики не було. Але вони почали вивчати місцеву молодь готувати танцювальні номери. Пізніше їх перевели до Вижниці, де створили народний танцювальний ансамбль «Смеречина» (з ним співпрацювала Софія Ротару, також працював Василь Зінкевич паралельно з виступами в легендарному ансамблі «Смерічка». - Авт.). Поки Левко Дутковський, засновник та керівник колективу «Смерічка», був живий, він мені розповідав про Левіних, про те, якими патріотами Гуцульщини вони були. Навіть не кожен гуцул так любить і цінує своє... І я подумала: «А як тоді я, народившись тут, можу не зробити все для того, щоби зберегти наше, гуцульське, якщо навіть чужі на це знаходили час»?

Вчителька також відроджує мистецтво гуцульського танцю. На цю думку наштовхнули діти. Раніше Марія викладала танці в школі мистецтв, але діти поставили ультиматум: «Ходитимемо, тільки якщо вчимо гуцульські танці!» Про танці також довелося дізнаватись у старожилів. Зате тепер у селі танець «Решето» виконують не гірше за їхніх дідусів та прадідусів. Кроки та фігури в танці нагадують посів через решето.

Самакова – тупикове село у горах. Далі - Румунія. Фото: ФБ Марія Карповець

Повернути традицію буковинського гуцульського весілля

Традиції буковинських гуцулів відрізняються від прикарпатських звичаїв. Є ще одна мрія у Марії Карповець – знайти та зберегти перекази про старі, вже загублені обряди, наприклад, гуцульське буковинське весілля. Його тепер так не гуляють – навіть горяни на Буковині давно відзначають свята у ресторанах.

- Шкода, що традиція втрачена, і сподіваюся, що мені вистачить часу записати і це, - зазначає Марія Карповець. – У нас і обряди, і вбрання інші, ніж на Прикарпатті, наречену вбирають по-іншому. Там цілий тиждень розклад весільних звичаїв. Для нареченої шиють вінок із барвінку особливим чином, йти за ним і рвати теж треба за правилами. Все супроводжується співанками. Я маю це зробити, лише дай бог часу, щоб хоча б коротко описати. Коли моя племінниця виходила заміж, я, як її хрещена мати, шила вінок із барвінку за обрядом. Але це було не зовсім традиційне гуцульське весілля.

Гуцулка-блогер зазначає: Гуцульщина – це терра інкогніта, незвідана земля. І вивчення її займає десятиліття, та й то не все встигнеш пізнати. Але хоч щось вона збереже для нащадків.

@maria2312tik #гуцульськітрадиції #Самакова💛💙 #Карпати❤️ ♬ оригінальний звук - Марія

Це цікаво!

Словник гуцульської говірки (укр.)

  • вирцати – скрипіти
  • вкємитиси – набриднути
  • вошканитиси – ходити туди-сюди
  • гачі – штани
  • гарякати – кричати
  • гимбар - дерев'яна скриня для зберігання борошна, зерна
  • гаразд – достаток
  • габа – хвиля
  • ганцати – громко гавкати
  • жєрва – собака
  • чапаш - стежка, протоптана людьми або худобою
  • чіколонок – суглоб пальця
  • чаберка - старе відро
  • чупер – волосся

Гуцульські фразеологізми

  • Хосен, єк сліпий курці з кросен. – Така з тебе користь, як сліпій курці з верстата, тобто користі нема з твоєї допомоги. Хосен - користь, кросен - верстат.
  • Смійси, дурню, горі дараба йде. – Сміється, як дурний із пальця. Дараба – плоти, які нагору річкою йти не можуть, лише вниз.
  • Не тратьте, куме, сили, спускайтеси на дно. – Усі варіанти випробувані, не витрачайте зря сили.
  • Нате й мій глек на капусту. – Вставити свої п'ять копійок.
  • Масти голу лоєм. – Вирішуй свої проблеми сам. Голу – голову. Лій – овечий жир.
  • Вишкіривси, єк кутюга на горєчий чір. - Сміється багато. Кутюга – собака, чір – каша, яку варять свиням і яку собака не їсть.
  • Що за кремоти збираш? – Коли хтось шмигає, висліджує щось.
  • Що тобі шпорт ймив? – Коли хтось спіткнувся.
  • Ходиш, як фира без дишля. - Ходити без роботи, без мети. Дишля (дишло) задає фирі (підводі) напрямок.
  • Би ти прожив сто років, а після – в опришки. – Побажання, щоб після ста років мати таке здоров'я, щоби взяли опришком (повстанцем).
@maria2312tik #гуцульськітрадиції #Самакова💛💙 #Карпати❤️ ♬ оригінальний звук - Марія

Теги за темою
КарпатыИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
Впервые за четыре года в Европе выросли продажи смартфонов
Корреспондент
2025-02-21T16:36:29Z
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
2025-02-22T06:51:09Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
2025-02-22T07:51:05Z
В российском Ростове вспыхнул мощный пожар
Корреспондент
2025-02-22T07:39:45Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T06:01:07Z
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
2025-02-22T01:45:40Z
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
2025-02-21T23:51:21Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
2025-02-22T07:18:24Z
Багатскис оценил поражение Украины в отборе на Евробаскет
Корреспондент
2025-02-22T06:12:39Z
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2025-02-21T22:10:06Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
452 рассвета в плену. История защитника Мариуполя, прошедшего российские застенки
Лига
2025-02-22T08:00:25Z
Киев попал в топ-30 самых загрязненных городов мира
Комсомольская правда
2025-02-22T07:58:51Z
Проседание фронта продолжается: в США рассказали, куда прорвались оккупанты
Comments UA
2025-02-22T06:30:13Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 22 февраля в Украине
UAToday
2025-02-22T06:12:43Z
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
2025-02-22T05:06:14Z
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-22T04:51:13Z
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
2025-02-22T04:03:35Z
Россияне фактически захватили на Донбассе еще одно село и теперь штурмуют Константинополь с двух направлений
ZN UA
2025-02-22T03:13:26Z
Обломки БпЛА повлекли за собой пожар и разрушение в Соломенском районе Киева — Кличко
TSN
2025-02-21T23:36:46Z
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
2025-02-22T05:51:45Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
2025-02-21T18:33:43Z
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
2025-02-21T18:21:37Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
47-летняя Камалия рассекретила свою шокирующую диету: "По 20 часов не ем"
TSN
2025-02-21T16:51:05Z
Премьеры недели: Jerry Heil записала трек на стихи Издрыка, MÉLOVIN спел о предательстве любимого человека
Комсомольская правда
2025-02-21T16:04:49Z
Елена Зеленская продемонстрировала стильную винтажную брошь: сколько стоит новое украшение первой леди/Брошки занимают особое место в ювелирном гардеробе жены президента
Апостроф
2025-02-21T15:39:51Z
"Меня ограбили": маленький сын не поделил с отцом деньги и сдал его в полицию
Фокус
2025-02-22T08:00:14Z
ГБР завершило досудебное расследование факта закупки некачественных консервов для военных
Известия Киев
2025-02-22T07:33:45Z
Россияне запустили по Украине 162 дрона: сколько из них смогло приземлить ПВО
ZN UA
2025-02-22T07:28:47Z
На Западе назвали украинские беспилотники, которые стаей атакуют Россию
Comments UA
2025-02-22T07:12:59Z
Войска РФ продвигаются в Курской области, а вражеские ВРГ действуют на границе: детали ISW
TSN
2025-02-22T07:03:23Z
Все о дне завтра, 23 февраля: какой праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-22T07:03:15Z
Российские беспилотники станет сбивать еще сложнее: какие хитрости придумывает враг
Comments UA
2025-02-22T06:51:01Z
Источники Politico: будущий пакет военной помощи от ЕС оценивается в 20 млрд евро
Европейская правда
2025-02-22T06:22:22Z
О чем сегодня нужно помолиться всем православным: традиции в праздник 22 февраля
UAToday
2025-02-22T06:12:49Z
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
2025-02-22T07:51:29Z
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
2025-02-22T07:33:24Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:54:34Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Как правильно варить свиной язык: полезные советы
Фокус
2025-02-21T16:12:42Z
Цены пошли вниз: в Украине подешевела капуста
ZN UA
2025-02-22T07:01:49Z
Пенсия в Украине: как изменились выплаты за время полномасштабной войны
Фокус
2025-02-22T07:00:49Z
Как Евросоюз покупает у Лукашенка масло из рапса украденного рашистами с оккупированной части Украины
Украина Криминальная
2025-02-22T06:30:11Z
Крупнейший в мире золотодобытчик увеличил производство на четверть
Корреспондент
2025-02-22T06:12:00Z
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
2025-02-22T04:00:43Z
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
2025-02-21T19:00:32Z
Нафтогаз сообщил о "непростой" ситуации с газом
Корреспондент
2025-02-21T18:09:58Z
ПриватБанк приостановит работу: когда и почему
Апостроф
2025-02-21T17:51:11Z
ПриватБанк отказал женщине в снятии депозита, требует 12 500 гривен компенсации: известно, на чью сторону стал суд
Политека
2025-02-21T17:30:19Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
Сикорский привез в США сбитый шахед
UAToday
2025-02-22T07:57:46Z
Трамп хочет встречи Путина и Зеленского, участие которого он называл "неважным"
Европейская правда
2025-02-22T07:57:18Z
В КГБ рассказали о вербовке Трампа под псевдонимом "Краснов"
Апостроф
2025-02-22T07:54:36Z
Путину предложил возить газ из России на атомных подлодках
ZN UA
2025-02-22T07:51:18Z
Быстрее, чем ожидалось: стало известна дата подписания Украиной и США соглашение о недрах
Comments UA
2025-02-22T07:45:56Z
Сикорский после встречи с Рубио считает, что США хотят "длительного мира" в Украине
Европейская правда
2025-02-22T07:36:33Z
США раздражает позиция Украины: политолог сказал, что не понравилось Вашингтону
TSN
2025-02-22T07:36:17Z
WSJ: Зеленский сегодня может подписать соглашение с США о полезных ископаемых
Лига
2025-02-22T07:27:02Z
У Зеленского раскрыли ключевые санкционные результаты в отношении РФ
Апостроф
2025-02-22T07:24:24Z