MY.UAНовини
Гуцулка-блогер із Карпат: TikTok допоможе зберегти наш діалект та традиції для онуків
Гуцулка-блогер із Карпат: TikTok допоможе зберегти наш діалект та традиції для онуків

Гуцулка-блогер із Карпат: TikTok допоможе зберегти наш діалект та традиції для онуків

Скромна вчителька української мови та літератури з важкодоступного карпатського села Самакова на Буковині Марія Карповець ніколи не мріяла про славу, як і не мала бажання стати блогером. Жила звичайним життям – виховувала дітей, працювала у школі, господарство, сінокіс, улюблені квіти на клумбах… У вільний час розпитувала старожилів про гуцульські традиції та звичаї, записувала на диктофон чи відео діалектизми. У її сім'ї цей діалект використовувався менше: сама – філолог, віддавала перевагу літературній мові, чоловік – із Рівненської області. Марія – наполовину гуцулка, її діти - вже на чверть, і тому місцевих хлопчаків та дівчат розуміли важко.

Словник гуцульського діалекту розмели за день

Записуючи відео для передплатників і земляків, які давно виїхали з Карпат, Марія Карповець не підозрювала, що почне збирати більше мільйона переглядів. Фото: ФБ Марія Карповець

- Мені самій, коли я поїхала вступати до Чернівців, хлопці та дівчата, які вже там навчалися, казали: «Ти, головне, у місті не йокай (йо означає «так» на місцевому діалекті. – Авт.), говори правильно, щоб з тебе не сміялися», - розповідає Коротко про Марія Карповець. - Але у виші я помітила, що кожен говорив у компанії так, як звик у своєму селі. Молдавани – молдавською, румуни – румунською, різними діалектами… У нас міжнародний регіон. І подумала: «А чому мені не можна говорити на своєму?» Кинула виклик собі і почала відстоювати своє рідне - моє право говорити на своєму діалекті.

Гуцульський діалект сколихнув багатонаціональну студентську громаду, молодь одразу ж почала цікавитись, що і яке слово означає – вперше ж чують! І Марія зрозуміла: це цікаво не лише їй.

Згодом з допомогою старожилів почала збирати словник гуцульської лексики, яку вже не розуміли її діти. А що тоді говорити про онуків? Вони взагалі ні слівця по-гуцульськи не зрозуміють! Глава громади допоміг видати «Короткий словник гуцульської говірки».

- Щоправда, я як швець без чобіт - друкованого словника у мене немає, всі роздали гостям на гуцульському фестивалі, - зазначає Коротко про Марія Карповець. – У мене є лише електронна копія. Може, знайдеться ще спонсор, який допоможе надрукувати хоча б невеликий тираж. А поки що продовжую його доповнювати новими гуцульськими словами.

Допомагають не лише старожили, а й підписники: у рамках челенджу писали Марії відомі їм гуцульські слова з поясненнями, що вони означають. Записувала і за своєю матір'ю, яка й навчила її традиціям, приказкам та говірці, хоча сама – не гуцулка, а прийшла сюди за невістку, та за родичами.

- Нам мама говорила: «Вставай, прілий, бо день білий». Це означало, що треба підніматися та працювати, бо вже розвиднілося, - ділиться Марія Миколаївна. – "Прілий" – це «гнилий», лінивий. Коли мама мені в дитинстві говорила «клади ватру», тобто розпалюй вогонь, я кидала декілька полін і шматок паперу в шпаргату (плита, яка топиться дровами. – Авт.), підпалювала і бігла грати. Часто вогонь швидко загасав. Мама казала: «Ше одне поліно, та й небо б прогоріло». Це означало, що чи погано зробила, чи вогонь такий великий, що могла бути пожежа. Коли дід повертався додому, ми питали, що він купив нам. Відповідав: «Гути, аби мали, у шо дути». Тобто нічого не купив. Наскільки я розібралася, це пов'язано з гутництвом – мистецтвом видування скляних виробів через порожню трубку. Коли питали: «Чому?» - відповідав: «Бо купило ся притупило». Отже, немає грошей. "Купило" – можливість щось купити. Дослідження гуцульського діалекту – цікава робота, але це робота для вчених. Я ж простий учитель.

У Самакову – за золотом опришків та цілющою водою

Марія наголошує: їй пощастило жити у селі, де ще збереглися гуцульські традиції.

Зазвичай їх і бережуть у таких віддалених селах, куди нові тренди важко доходять. У Самаковій ледь набереться пів тисячі мешканців, турист сюди теж рідко заїжджає: далі рухатися нікуди, попереду – лише дикий ліс, гори та румунський кордон. Проїзду немає, хіба що пішки до сусіднього села – і на автобус.

Хоча було б бажання, тут є що подивитись: гарна природа, гірське сірководневе озеро, печера ватажка опришків - повстанців-горців, Олекси Довбуша, де, кажуть, заховано золото. Можна поїхати до пастухів за бринзою на високі гірські галявини. Щоправда, жити нема де – ні санаторіїв, ні хоча б колиб для туристів тут не збудували.

Багато про побут предків, їх звичаї, обряди та говори покоління хранительки діалекту вже не знає, що вже говорити про молодь.

– Коли синові однокласник сказав: «Забув в тебе капилу», той не міг зрозуміти, що це таке, доки ми не знайшли вдома його забуту кепку, – згадує Марія Карповець. – Нічого гуцульського у нас не вчать, навіть програму українознавства весь час скорочують. А у нас гуцулознавство має бути! Раніше діти знали, хто такі Назарій Яремчук, Володимир Івасюк, а сьогодні навіть не чули про людей мистецтва з їхнього рідного краю. Тож нам, вчителям на Гуцульщині, треба розраховувати на себе та самим прищеплювати дітям любов до місцевого.

@maria2312tik #деньнародженнямами♥️ ♬ оригінальний звук - Марія

Гуцульська містика існує

Вчительку цікавлять не лише традиції та діалект. Душа завмирає, коли чуєш перекази про гуцульську містику. Марія і сама, і її батько були свідками потойбічних незрозумілих явищ. Каже: вір не вір, а гуцульська містика існує!

– Ішла вночі з танців, і тут чую: у лісі плаче дитина, – згадує Марія. – За переказами, вночі у лісах ридають душі померлих нехрещених дітей, яких, можливо, тут і закопували, наприклад, після викиднів. Якщо таке чуєш, треба розірвати шматок тканини, кинути через ліве плече і вимовити: «Нарікаю тебе…», тобто – «називаю», і назвати ім'я. Тоді дитина заспокоїться. А якщо нема із собою тканини – так і буде плакати, й інші ще почують… Я вірю в Бога, і взагалі в такому разі не повинна вірити в містику… Але вона справді існує.

Тоді, згадує Марія, вона ще не знала про цей звичай – їй розповіли вже пізніше, та й тканини все одно при собі не було. Але запам'ятала, що дитячий плач був чутний лише в тому місці.

З покійним батьком Марії стався інший випадок, теж уночі. У гуцулів є таке повір'я, назване «стіна»: коли людині здається, що вона рухається вперед, а насправді вона постійно стоїть на місці.

– Ось ця «стіна» виникає в одному місці по дорозі до сусіднього села, яке за сім кілометрів, – зазначає Марія. – Ми туди пішки ходимо, автобуса нема. І перед татом, коли опівночі цією дорогою йшов, "стіна" з'явилася. Щоб вона відпустила, треба сім разів прочитати «Отче наш». Вдень люди ходять - і нічого. Але вночі краще в таких місцях не ходити.

Ще одне явище – "блуд". Це коли людина не може вийти з однієї місцевості і весь час ходить по колу, повертаючись туди, звідки прийшла. Є на околицях Самакової і такі згубні місця, які теж намагаються обходити, а вночі зовсім не сунуться. Ці перекази теж хотілося зберегти для спадкоємців.

Шлях блогерки-гуцулки починався з роликів із краєвидами рідного села, а сьогодні завдяки відео Марія сподівається зберегти гуцульський діалект та традиції для наступних поколінь. Фото: ФБ Марія Карповець

У TikTok пішла за прогульниками

Блогером Марія Карповець стала випадково. Коли весь світ перейшов на дистанційне навчання через коронавірус, вона тільки й чула скарги дітей, що інтернет у горах погано працює, тому до уроку підключитися не можуть. Зате в TikTok та інстаграм заходити нічого не заважало. Довелося і педагогу реєструватися та підписуватись на учнів, щоб відстежувати прогульників.

– Тоді в мене вже був група у фейсбуці «Люблю Гуцульщину», де я іноді виставляла короткі відео з краєвидами із нашого села, – усміхається Марія Миколаївна. – Почала їх викладати і в TikTok, пізніше вже записувала ролики на гуцульському діалекті, знімала селян у нашому традиційному одязі... Хто старший – і сам рветься розповідати та зніматися, бажаючи також бути причетним до збереження спадщини. Підписникам подобалося, а особливо – тим, хто давно від нас виїхав і скучив за селом. Пішли перегляди – тисяча, дві, три, десять… А посеред весни цього року Марія Миколаївна прокинулася «тікток-зіркою». Відео із снігом, що випав 17 квітня в горах, поверх квітучих клумб зібрало мільйон переглядів! Нині на ньому вже майже півтора мільйона.

@maria2312tik #17квітня2024 #Самакова💛💙 #Карпати❤️ #весняний ранок🍀❄️ ♬ оригінальний звук - sound_ua_

- Я ніколи не ставила собі за мету зібрати мільйон переглядів або стати блогером, - розводить руками Марія. – Для цього потрібно багато часу, а в мене його й так ледве вистачає, щоби збирати словник та перекази старожилів. Коли навчальний рік починається, дуже складно стає. Звичайно, хотілося б щось заробляти на відео, щоб удосконалюватися, купити нормальний телефон та мікрофон… Але як це зробити, поки що навіть не цікавилася.

Патріоти Гуцульщини із СРСР розвивали у селі танці

Проте Марія Карповець не зупиняється. Описала історію танцювального колективу із Самакової, який був популярний у 1950-х – дізналася з вуст його учасників, поки ті ще були живі. Як розповідає наша співрозмовниця, колектив зібрав виходець із Росії на прізвище Левін, який працював із дружиною у відділі культури у місті Путила у Чернівецькій області.

– Як його занесло на Буковину, не знаю, а тим більше, що змусило поїхати до нас у карпатську глибинку, куди з Путили треба йти 15 км пішки горами, – дивується Марія Карповець. - Я була вражена цим! Чому ж їм хотілося працювати саме тут? У селі тоді навіть електрики не було. Але вони почали вивчати місцеву молодь готувати танцювальні номери. Пізніше їх перевели до Вижниці, де створили народний танцювальний ансамбль «Смеречина» (з ним співпрацювала Софія Ротару, також працював Василь Зінкевич паралельно з виступами в легендарному ансамблі «Смерічка». - Авт.). Поки Левко Дутковський, засновник та керівник колективу «Смерічка», був живий, він мені розповідав про Левіних, про те, якими патріотами Гуцульщини вони були. Навіть не кожен гуцул так любить і цінує своє... І я подумала: «А як тоді я, народившись тут, можу не зробити все для того, щоби зберегти наше, гуцульське, якщо навіть чужі на це знаходили час»?

Вчителька також відроджує мистецтво гуцульського танцю. На цю думку наштовхнули діти. Раніше Марія викладала танці в школі мистецтв, але діти поставили ультиматум: «Ходитимемо, тільки якщо вчимо гуцульські танці!» Про танці також довелося дізнаватись у старожилів. Зате тепер у селі танець «Решето» виконують не гірше за їхніх дідусів та прадідусів. Кроки та фігури в танці нагадують посів через решето.

Самакова – тупикове село у горах. Далі - Румунія. Фото: ФБ Марія Карповець

Повернути традицію буковинського гуцульського весілля

Традиції буковинських гуцулів відрізняються від прикарпатських звичаїв. Є ще одна мрія у Марії Карповець – знайти та зберегти перекази про старі, вже загублені обряди, наприклад, гуцульське буковинське весілля. Його тепер так не гуляють – навіть горяни на Буковині давно відзначають свята у ресторанах.

- Шкода, що традиція втрачена, і сподіваюся, що мені вистачить часу записати і це, - зазначає Марія Карповець. – У нас і обряди, і вбрання інші, ніж на Прикарпатті, наречену вбирають по-іншому. Там цілий тиждень розклад весільних звичаїв. Для нареченої шиють вінок із барвінку особливим чином, йти за ним і рвати теж треба за правилами. Все супроводжується співанками. Я маю це зробити, лише дай бог часу, щоб хоча б коротко описати. Коли моя племінниця виходила заміж, я, як її хрещена мати, шила вінок із барвінку за обрядом. Але це було не зовсім традиційне гуцульське весілля.

Гуцулка-блогер зазначає: Гуцульщина – це терра інкогніта, незвідана земля. І вивчення її займає десятиліття, та й то не все встигнеш пізнати. Але хоч щось вона збереже для нащадків.

@maria2312tik #гуцульськітрадиції #Самакова💛💙 #Карпати❤️ ♬ оригінальний звук - Марія

Це цікаво!

Словник гуцульської говірки (укр.)

  • вирцати – скрипіти
  • вкємитиси – набриднути
  • вошканитиси – ходити туди-сюди
  • гачі – штани
  • гарякати – кричати
  • гимбар - дерев'яна скриня для зберігання борошна, зерна
  • гаразд – достаток
  • габа – хвиля
  • ганцати – громко гавкати
  • жєрва – собака
  • чапаш - стежка, протоптана людьми або худобою
  • чіколонок – суглоб пальця
  • чаберка - старе відро
  • чупер – волосся

Гуцульські фразеологізми

  • Хосен, єк сліпий курці з кросен. – Така з тебе користь, як сліпій курці з верстата, тобто користі нема з твоєї допомоги. Хосен - користь, кросен - верстат.
  • Смійси, дурню, горі дараба йде. – Сміється, як дурний із пальця. Дараба – плоти, які нагору річкою йти не можуть, лише вниз.
  • Не тратьте, куме, сили, спускайтеси на дно. – Усі варіанти випробувані, не витрачайте зря сили.
  • Нате й мій глек на капусту. – Вставити свої п'ять копійок.
  • Масти голу лоєм. – Вирішуй свої проблеми сам. Голу – голову. Лій – овечий жир.
  • Вишкіривси, єк кутюга на горєчий чір. - Сміється багато. Кутюга – собака, чір – каша, яку варять свиням і яку собака не їсть.
  • Що за кремоти збираш? – Коли хтось шмигає, висліджує щось.
  • Що тобі шпорт ймив? – Коли хтось спіткнувся.
  • Ходиш, як фира без дишля. - Ходити без роботи, без мети. Дишля (дишло) задає фирі (підводі) напрямок.
  • Би ти прожив сто років, а після – в опришки. – Побажання, щоб після ста років мати таке здоров'я, щоби взяли опришком (повстанцем).
@maria2312tik #гуцульськітрадиції #Самакова💛💙 #Карпати❤️ ♬ оригінальний звук - Марія

Теги за темою
КарпатиІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українці створили збільшувач переглядів на YouTube — ШІ видає оформлення відео після аналізу сценарію та аудиторії
ITC
2025-03-31T12:48:59Z
«Сповнена люті та рішучості»: подробиці сюжету Ghost of Yotei від PlayStation
ITC
2025-03-31T12:48:55Z
Огляд архітектури AMD RDNA 4: червоний удар
ITC
2025-03-31T12:48:41Z
Привіт від «Укрзалізниці»: хакери зламали онлайн-сервіси московського метро і додали заглушку українською
ITC
2025-03-31T12:48:33Z
Перший погляд на гру Star Wars від Respawn — витік натякає на тактичний геймплей
ITC
2025-03-31T12:48:08Z
Смартфони з Android стануть набагато потужнішими: що відомо про чип Snapdragon 8 Elite Gen 2
Фокус
2025-03-31T12:46:20Z
Split Fiction встановила три світові рекорди та потрапила до Книги рекордів Гіннеса
24tv
2025-03-31T12:33:26Z
Небезпечне оновлення: цей вірус атакує Google Play Store та краде банківські дані
InternetUA
2025-03-31T12:31:15Z
Чоловік знайшов в морозилці бабусі смакоту 1990-х років: що це за ласощі
GlavRed
2025-03-31T12:25:25Z
Що означають білі цятки на полуниці: далеко не насіння, як багато, хто думає
GlavRed
2025-03-31T12:57:11Z
Солона скумбрія вдома: як приготувати смачну закуску
Фокус
2025-03-31T12:30:26Z
Прості способи покращити свій газон, не витративши ні копійки
24tv
2025-03-31T12:27:19Z
Смачна м'ясна закуска, яка повинна стояти на великодньому столі: як приготувати сальтисон
Telegraf
2025-03-31T12:12:22Z
Як очистити вікна навесні за 10 хвилин: від пилу та бруду не буде й сліду
24tv
2025-03-31T12:09:46Z
Це візуально збільшить простір маленької квартири: 4 дієвих поради
24tv
2025-03-31T12:09:45Z
Чи можна обрізати нарциси: що робити з квітами після цвітіння
Gazeta UA
2025-03-31T11:57:34Z
Неочевидні поради для незабутніх вражень: що варто знати перед поїздкою на сакури
24tv
2025-03-31T11:48:01Z
Щоб були готові й не тріснули: як зварити ідеальні яйця на Великдень
24tv
2025-03-31T11:21:06Z
Судитимуть мешканця Чугуївщини, який схвалював напад Росії на Україну
Украина Криминальная
2025-03-31T12:57:23Z
Антикорупційний суд різко зменшив заставу для ексголови МСЕК Хмельниччини
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T12:51:47Z
П'яний пацієнт влаштував стрілянину в лікарні Києва: його затримали
24tv
2025-03-31T12:51:46Z
На Тячівщині затримано зловмисника, який здійснив наїзд на поліцейську
Украина Криминальная
2025-03-31T12:28:44Z
На Львівщині посадовця митниці затримали на хабарі
1News
2025-03-31T12:27:10Z
Землетрус у М'янмі забрав життя вже понад 2000 людей. Оголошено національну жалобу
Лига
2025-03-31T12:25:46Z
Спустошені цілі квартали: руйнівну пожежу в Кореї влаштував чоловік, який поминав предків
24tv
2025-03-31T12:21:57Z
В Румунії проводили евакуацію через витік сірчаної кислоти
Европейская правда
2025-03-31T12:09:53Z
Могилу наймолодшого захисника "Азовсталі" Назарія Гринцевича вкотре пограбували
Фокус
2025-03-31T12:03:33Z
Українки у світовому тенісі: Світоліна в топ-20, Костюк піднялася на п'ять позицій
Gazeta UA
2025-03-31T12:42:31Z
Яремчука порівняли з супергероєм після встановлення історичного рекорду, який тримався 43 роки
24tv
2025-03-31T12:33:37Z
Кабаєв: Хочеться, щоб у Динамо з'явилася третя зірка на емблемі
Football.ua
2025-03-31T12:31:09Z
"Заслуговує на бій": колишній чемпіон світу обрав суперника для Усика
24tv
2025-03-31T12:21:19Z
Флік: Левандовські неймовірний
Football.ua
2025-03-31T12:06:25Z
Трубін зустрівся з гравцями NAVI у Португалії
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T11:57:29Z
Артета: Сака готовий грати
Football.ua
2025-03-31T11:51:26Z
Німецький гранд підписав українського футболіста
24tv
2025-03-31T11:39:42Z
У РФ сподіваються, що їхня збірна отримає спеціальне запрошення на чемпіонат світу з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T11:36:22Z
В ОСУВ "Хортиця" показали, як українські захисники зірвали штурм росіян та знищили два танки
Antikor
2025-03-31T12:45:40Z
Росія збільшила кількість атак на Донеччині, оскільки дощова погода перешкоджала ЗСУ
24tv
2025-03-31T12:42:15Z
Прогноз погоди на квітень у Львові: синоптики попередили про сніжну аномалію
Политека
2025-03-31T12:31:57Z
Суворий мінімалізм без фіранок і меблів: під Києвом здають кімнату за чималі гроші
Telegraf
2025-03-31T12:28:09Z
Заморозки і сніг накриють Україну: у яких областях вдарить зимова погода
GlavRed
2025-03-31T12:25:37Z
Пройшла російський полон і пише вірші: де зараз легендарна "Пташка" з Азовсталі Катя Поліщук і як виглядає
Telegraf
2025-03-31T12:22:03Z
У Києві почався період цвітіння сакур і магнолій — у КМДА назвали локації
Комсомольская правда
2025-03-31T12:19:37Z
РФ намагається створити сіру зону: атаки російських БПЛА на Сумщину зросли у 20 разів
Фокус
2025-03-31T12:15:23Z
Тепло, але більшість областей накриють дощі: прогноз погоди на 1 квітня
24tv
2025-03-31T12:12:42Z
Перші реакції на фільм Minecraft: must-see для фанів «Джуманджі» і претендент на «культову класику»
ITC
2025-03-31T12:48:27Z
Вокаліст гурту «Хейтспіч» мобілізувався до ЗСУ
Комсомольская правда
2025-03-31T12:48:02Z
Ілона Гвоздьова у лікарні: що відомо про стан танцівниці
Факти ICTV
2025-03-31T12:33:47Z
Відомий актор зворушив романтикою в стосунках з дружиною: «І так уже вісім років»
Вива
2025-03-31T12:27:33Z
Що покаже Національна опера України у квітні - репертуар, афіша, замовлення квитків
Известия Киев
2025-03-31T12:25:32Z
"Досі не вірю": Ектор Хіменес-Браво виїхав з України та показав причину
Фокус
2025-03-31T12:25:09Z
Відома акторка розкрила правду про заробітки в українському театрі: "Потужно розвивається"
24tv
2025-03-31T12:21:18Z
"Як дві краплі води": дочка виграла той самий конкурс краси, що й мама, але через 40 років
Фокус
2025-03-31T12:00:36Z
"Я ходила до католицької школи, тому знаю, що існувала специфічна ієрархія. Але жінки не були покірними" – розмова зі знімальною групою драми "Конклав"
Gazeta UA
2025-03-31T11:54:30Z
Інтригу розкрито: скандальна Алхім назвала ім'я одруженого бізнесмена, з яким мала роман
24tv
2025-03-31T12:51:46Z
Швеція оголосила про новий пакет військової допомоги Україні на $1,6 млрд
Лига
2025-03-31T12:48:10Z
Чоловік показав "найдорожчу каву": що додають в напій і як він смакує
Фокус
2025-03-31T12:45:33Z
Будуть спокутувані гріхи: що потрібно зробити 1 квітня, прикмети
GlavRed
2025-03-31T12:42:53Z
Гроші з нізвідки: бармен користувався збоєм у банкоматах і "отримав" $500 000
Фокус
2025-03-31T12:42:20Z
Нідерланди повідомили про виділення 500 млн євро на розробку дронів для України
Европейская правда
2025-03-31T12:37:02Z
Скандальна ексголова МСЕК Крупа підпільно користується телефонами у СІЗО
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T12:36:07Z
Російський "крот" у ЗСУ? Як авторитет-криптовалютник "Коливан" уклав контракт з Міноборони - ЗМІ
Политека
2025-03-31T12:29:08Z
1 квітня не можна лихословити і розважатися: яке церковне свято, прикмети
GlavRed
2025-03-31T12:25:31Z
Година з телефоном перед сном на 59% збільшує ризик безсоння, — дослідження
ITC
2025-03-31T12:48:53Z
В Австралії пропонують майже пів мільйона доларів за роботу, яку ніхто не хоче: у чому заковика
24tv
2025-03-31T11:36:52Z
Чому корисно пити чай із корицею: 6 важливих властивостей цього напою
GlavRed
2025-03-31T11:27:19Z
Одеські медики провели унікальну операцію на серці немовля
24tv
2025-03-31T11:06:55Z
Скаржився на біль у животі: у Львові підлітку видалили кісту розміром з апельсин
Факти ICTV
2025-03-31T10:43:48Z
Як штучний підсолоджувач змінює відчуття голоду – дослідження
Факти ICTV
2025-03-31T10:40:29Z
Електронний кабінет ВЛК запрацює з квітня ─ дані медоглядів потраплятимуть в «Оберіг» без візиту до ТЦК
ITC
2025-03-31T10:01:53Z
Зниження майже на 28%: за тиждень у Києві близько 11 тис. нових випадків грипу та ГРВІ
Факти ICTV
2025-03-31T09:27:03Z
ЗМІ: представник МОЗ не зміг пояснити, чому до списку ліків зі знижкою увійшов клофелін
ГЛАВКОМ NET
2025-03-31T08:39:05Z
Зростання у промисловості та будівництві сповільнилося, відновлення може затягнутися до 2035 року, - Держстат
Antikor
2025-03-31T12:57:37Z
В Україні ціни на книги зростуть від 10% до 50%
Комсомольская правда
2025-03-31T12:55:31Z
В обхід України: Росія різко збільшить експорт газу до Словаччини
24tv
2025-03-31T12:45:30Z
Суд зобов’язав ДТЕК виплатити інваліду дитинства майже 82 тисяч гривень компенсації
Antikor
2025-03-31T12:42:02Z
Як отримати максимальну пенсію в Україні у 2025 році
360ua.news
2025-03-31T12:36:02Z
«Золоті яйця» Веревського: Власнику Kernel загрожує в’язниця за обман польських інвесторів на сотні мільйонів доларів
Antikor
2025-03-31T12:28:41Z
Мінімальна зарплата з 1 квітня: як вона зміниться для українців
24tv
2025-03-31T12:21:15Z
Шах і мат на енергетичнiй дошцi: чому РФ дозволено бити по газовидобутку України
Фокус
2025-03-31T12:15:31Z
В Україні проведуть перерахунок пенсій: хто отримає підвищену виплату
GlavRed
2025-03-31T12:15:18Z
BMW різко знизив ціни на модель XM на $22,500, але все ще ніхто не поспішає їх купувати
Топ Жир
2025-03-31T12:45:37Z
Не їздив 20 років: у старому гаражі виявили раритетний споркар 60-х за $130 000
Фокус
2025-03-31T12:30:51Z
Honda презентувала лімітовану версію хетчбека City
AutoCentre
2025-03-31T12:16:42Z
Переміг електромобіль, але не Tesla: у США назвали “найбільш американські” авто
AutoGeek
2025-03-31T12:09:43Z
Aston Martin Valkyrie побиває рекорд кола Top Gear
Топ Жир
2025-03-31T12:00:45Z
Потужність — 1,2 МВт: Zeekr створює мережу найшвидших у світі станцій зарядки електрокарів
Фокус
2025-03-31T11:42:48Z
15-річний BMW 7-Series перетворили на сучасний аналог
AutoCentre
2025-03-31T11:19:50Z
Визначено найнадійніші електромобілі з пробігом віком до 5 років
Фокус
2025-03-31T11:00:52Z
Вольво знову запрошує колишнього генерального директора, Хакана Самуельссона, на фоні викликливих часів
Топ Жир
2025-03-31T10:30:45Z
Особистий духовний радник Трампа приїхав до України: із порожніми руками його не відпустили
Telegraf
2025-03-31T12:57:48Z
Путін вийшов із перемовин
FaceNews
2025-03-31T12:54:43Z
Лише Україна вирішує, які іноземні війська перебуватимуть на її території – Сікорський
Лига
2025-03-31T12:54:19Z
Король Британії повертається до виконання обов'язків після перебування в лікарні
Европейская правда
2025-03-31T12:52:14Z
Україна та США обговорюють драфт угоди про копалини: перші подробиці переговорів
24tv
2025-03-31T12:46:30Z
Три роки після звільнення Бучі: Зеленський вшанував жертв російської окупації
Gazeta UA
2025-03-31T12:45:06Z
У річницю звільнення Бучі в Україну з’їхалися політики з усієї Європи
Antikor
2025-03-31T12:36:10Z
У Британії очікують на удар від американських тарифів цього тижня
Европейская правда
2025-03-31T12:34:18Z
У Путіна відповіли, чи підписували із США угоду щодо рідкісноземельних металів
24tv
2025-03-31T12:33:59Z