MY.UAНовини
Мобілізація у Першу світову війну: 50-річних до армії не брали, а пекарів бронювали
Мобілізація у Першу світову війну: 50-річних до армії не брали, а пекарів бронювали

Мобілізація у Першу світову війну: 50-річних до армії не брали, а пекарів бронювали

Кінець липня і перші дні серпня 1914 року - початок Першої світової війни (28.07.1014 – 11.11.1918 рр.). Тоді життя громадян 38 країн (дві третини населення планети) відразу пішло шкереберть і стало кошмаром на довгі чотири роки. Для людей, які жили на території України, цей моторошний час розтягнувся аж до 1922 року, коли офіційно оголосили про створення СРСР.

Причини, хід війни, її підсумки та результат - геополітичний переділ світу (розвал Російської та Австро-Угорської імперій) – окрема тема, детально викладена як у шкільних підручниках, так і в докторських дисертаціях. Ми ж торкнемося мобілізаційних процесів, що відбувалися тоді у різних країнах. Насамперед тих, де мешкали українці (наших співвітчизників було мобілізовано приблизно 4,5 млн осіб). Як, кого і куди вербували в Австро-Угорщині, Росії, Франції, Англії – читайте у матеріалі Коротко про.

Австро-Угорщина: різномовні полки та обмеження щодо росту

Австро-Угорщина стала першою країною, яка оголосила війну. Спочатку - Сербії після вбивства спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердинанда та його дружини. За Сербію втрутилася Росія, ну а далі - пішло-помчало по всьому світу. Сталося це 28 липня 1914 року, через місяць після вбивства в Сараєво ерцгерцога Фердинанда і через два дні після початку загальної мобілізації в імперії. Часу для повноцінної підготовки армії до початку бойових дій начебто вистачало. Але збройні сили країни були настільки різномастими і неналаштованими, що проблеми виявилися практично відразу. Зазнавши кількох хворобливих поразок і величезних втрат в особовому складі, армія вимагала нової живої сили. І якщо до початку війни вік призову стартував від 23 років, то потім був знижений до 21 року, а коли на фронті в 1915-му стало зовсім туго - до 18 років. Верхня планка – 42 роки. Існувало обмеження і у рості – призовник повинен бути вище 155 см, і була вимоглива медкомісія – до третини призовників її не проходило.

Втім, навіть після досягнення цього граничного віку шлях на службу не був закритий. За контрактом – будь ласка! При цьому "старикам"-добровольцям простіше було отримати звання унтер-офіцера, та й матеріальне забезпечення у них було краще. Ще однією фішкою багатонаціональної армії було формування підрозділів за мовним принципом. Якщо в полку набиралося 20% вояків, які говорять однією мовою, вона і ставала «державною» у частині. Інша справа - документообіг, він був лише німецькою, але на передовій це не мало жодного значення.

Жителі Галичини, що входила тоді до Австро-Угорської імперії, особливого бажання служити їй не відчували. Патріотизму не було від слова "зовсім", звідси й рекордні показники «ухилянтів». Напередодні початку Першої світової до центрів збору не прийшла кожна третя викликана туди людина. А з тих, хто дійшов, більшість робила все, щоб не пройти медкомісію. А ще ті, хто не бажав служити, намагалися виїхати або кудись глибше до Європи «на час», або емігрувати до Канади або будь-якої іншої країни обох Америк. У пошуках «ухилянтів» на вокзалах періодично влаштовувалися облави, але це не завадило десяткам тисяч сімей виїхати. Назавжди.

Ті, хто не хотів залишати батьківщину, але й служити не збиралися, використовували традиційний арсенал хитрощів у спробах уникнути призову. Тут було і самокаліцтво, і навмисне псування документів, і симуляції на медкомісіях.

Проте близько 300 тисяч галичан таки поповнили армію двоєдиної держави, і це становило близько 9% всього кайзерівського війська.

У складі австро-угорської армії майже кожен десятий був українцем. Фото: ternopil.one

Російська імперія: бунти мобілізованих та білі квіти від волонтерів

28 липня імператор Микола ІІ підписує одразу два укази – один про часткову мобілізацію (що передбачає лише посилення частин, що протистоять Австро-Угорщині) та про загальну мобілізацію – що фактично ставить країну на військові рейки. Який вважати легітимним, цар сам вирішувати не став, дав право вибору міністру закордонних справ Сазонову. Виникла плутанина - спочатку опублікували «легший», потім (29 липня) Микола передумав, і вирішили використати весь людський ресурс.

Німеччина відреагувала очікувано – оголосила Росії війну. Сама ж мобілізація починалася зім'ято - ніхто до ладу не розумів, кого і куди викликати. Система запрацювала лише 4 серпня. Було втрачено ключовий тиждень, та й хаос у військкоматах того часу творився неймовірний. Призовники тижнями могли чекати своєї долі на збірних пунктах. Без елементарних зручностей, в антисанітарії і навіть без харчування. Очікувано прокотилася хвиля бунтів та п'яних погромів. Бідолашних насилу вантажили в ешелони і відправляли прямо на фронт.

Перша хвиля забрала на фронт 3,1 мільйона людей. Здебільшого це були чоловіки віком 40-43 років. Друга затребувана група – 22-25 років. 30-річних спочатку воліли залишати в тилу. Їхня черга прийшла в другу хвилю мобілізації в 1915 році. Тоді забирали людей у ​​діапазоні від 20 до 38 років. Разом за весь час Першої світової солдатами стало приблизно 6,2 мільйона людей. Більшість з них військового досвіду не мали.

Поповнення у Російській імперії збирали по всій країні. Мобілізація супроводжувалася п'яними погромами та бунтами. Фото: wikipedia.org

Звичайно, війна, що почалася, більше від інших торкнулася українських територій. І рекрутували звідси з особливим бажанням, та й фронт був надто близько – практично вся центральна Україна перетворилася на тилову зону.

Кінець літа 1914 року - час ейфорії та загального підйому. Усі чекали швидкої перемоги, і відбою від охочих взяти у ній участі не було. На передову тікали навіть ліцеїсти та учні Київського інституту шляхетних дівчат. Хрещатик був заповнений дівчатами, які продавали білі квіти з паперу. Купив паперовий символ – допоміг грошима пораненим та сім'ям мобілізованих. Кожен другий чоловік у місті ходив із такою квіткою у петлиці.

Але ейфорія закінчилася швидко. Першим завило село. Адже в розпал літа, час збирання врожаю, кожного другого селянина забирали в солдати.

Публіцист Костянтин Василенко, який перебував у перші дні війни в Києві, писав: "Навколо Політехнікуму обози селянських возів, сільські жінки, ридаючи, кидають дітей, мовляв, взяли батька-годувальника - беріть і дитину".

Ще одне лихо – мобілізували навіть коней. У власника трьох забирали одну, господар п'яти – позбавлявся двох. Лише за 1914-1915 роки з українських губерній забрали служити понад 60% придатних чоловіків та конфіскували 70% усіх коней. І якщо міста якось виживали, то українське село переживало катастрофу, на подолання кризи підуть десятиліття.

На Софійській площі Києва регулярно проводили молебні на підтримку армії. Фото: photohistory.kiev.ua

Франція: «Класи» для призовників та заборона на випічку круасанів

Французька загальна мобілізація розпочалася 2 серпня 1914 року, а вже наступного дня Німеччина звинуватить Париж у порушенні нейтралітету та оголосить Франції війну. Тому, наскільки швидко французи змогли організуватися, залишається тільки дивуватися. На те, щоб призвати та направити до франко-німецького кордону майже 3,5 мільйона людей, їм знадобилося всього 17 днів. Така оперативність, що стала для німців сюрпризом, була заздалегідь ретельно продумана і організована. Аж до таких дрібниць, як маршрути доставки новосформованих частин до лінії фронту та повне їх екіпірування та забеспечення. Показова дрібниця: плакати, що сповіщають населення про призов, були надруковані та доставлені до населених пунктів за кілька років (!) до війни. Залишалося лише вписати в них дату.

Кожен француз (відповідно до віку) був приписаний до певного "класу". Він залежав від дати початку постановки на військовий облік, актуальний - 28 років (три роки на дійсній службі, одинадцять у резерві, сім у територіальному та сім у територіальному резерві). "Класи" забиралися до армії поетапно. Спочатку залучалися найактивніші (21-23 роки), потім - резервісти першої хвилі (24-34 роки), останніми війська поповнювали «старики» (35-41 рік).

Крім континентальних резервів, Париж активно використовував солдатів, привезених зі своїх колоній. Фото: greatwar.nl

У Франції були свої особливості мобілізаційних процесів. Наприклад, якщо в армію призивався єдиний годувальник у сім'ї, то дружині та дітям виплачувалася щоденна грошова допомога. Під бронювання потрапляли не лише робітники режимних підприємств, а й пекарі. Взагалі страх залишитися без хліба був дуже великий. У Франції навіть заборонили випічку булочок, тістечок і круасанів, щоб не переводити борошно на якісь пустощі!

Влада уважно стежила за настроями у суспільстві, пов'язаними з мобілізацією. Кожен префект мав відправляти до Парижа щотижневі звіти про те, що відбувається, і будь-який проблемний випадок ретельно розслідувався фахівцями зі столиці. До речі, відсоток людей, що ховалися від армії, був у рази більший у селах. Якщо в містах більшість чоловіків прибули в збірні пункти на першу вимогу, то фермери намагалися максимально уникнути служби. Пояснення лежало на поверхні – замінити селянина на полі було складно, адже все господарство неминуче чекав занепад.

Французи на фронт новобранців проводжали патріотично та святково. Фото: ФБ johndorbigny

Британія: «Приятельські батальйони» та «біле перо» для «ухилянтів»

Великобританія, яка вступила у війну 4 серпня 1914 року, довго обходилася без примусового призову. Потужно працювала пропаганда, був високий загальний рівень патріотичного духу, та й для багатьох чоловіків служба в армії була не тільки почесною, а й давала можливість змінити рутинне життя на щось нове. Практикувалися так звані «приятельські батальйони», коли частини комплектувалися із мешканців одного району чи навіть кварталу. До того ж грошове утримання пропонувалося цілком високим. Тож у період 1914-1915 років армії вистачало добровольців. За потреби у 100 000 осіб у війська записалося понад 250 000 новобранців. Кадровий голод настав у 1916 році, і тільки тоді було оголошено загальний призов.

Спочатку брали лише неодружених чоловіків віком від 18 до 41 року. Пізніше правила посилили, підвищили призовний вік до 50 і скасували броню для батьків сімейств. Проте категорій, звільнених від служби, вистачало. Насамперед представники критичних для країни виробництв. Аж доглядачів маяків і з тієї ж причини, що й у Франції, - пекарів. Теоретично звільнялися і категорії людей Conscientious objectors (принципові противники війни). Але шансів у таких було небагато. Служити чи не служити - вирішувала спеціальна військова комісія, яка часто не бачила переконливих причин не відправляти навіть глибоко віруючого рекрута на фронт. «Забривали» практично всіх, максимум - робили в особовій справі поправку «назначити в санчастину, мінери, в інженерні війська. Без потреби носити зброю».

А ось кого до армії не брали – то це ірландців. У цій частині Британської імперії було неспокійно, що виявилося під час Великоднього повстання 1916 року, коли націоналісти спробували проголосити незалежну Ірландську республіку. Влада резонно вирішила ірландцям зброю до рук не давати - навіщо створювати додаткові ризики всередині держави?

До речі, ставлення у суспільстві до мобілізації було неоднозначним. З одного боку, збиралися численні антивоєнні мітинги, які часом налічували 100 000 осіб і більше. З іншого - людей, які свідомо ухилялися від служби, відверто недолюблювали. Представниці руху суфражисток вручали на вулицях чоловікам у цивільному біле перо – символ ганьби.

У Великій Британії перші два роки війни добровольців було більше, ніж потрібно. Фото: wikipedia.org

До речі

Мобілізація як причина появи національних армій

Треба сказати, сам термін «мобілізація», за історичними мірками, досить новий. Вперше примусовий заклик було застосовано у роки Великої французької революції, відповідний декрет було підписано 16 серпня 1793 року. А ось поняття «мобілізація» вже як комплекс заходів випробували у Пруссії у 1850-1860 роках. Як усе нове, принципи та підходи до мобілізації трансформувалися і продовжують змінюватися протягом неповних двох століть. Але принципова зміна у методах формування системи безпеки країн сталася саме тоді – замість професійних почали з'являтися національні армії. Війна перестала бути справою лише військових.

Найбільше страждало сільське господарство. По всій Європі жінкам доводилося працювати у полі. Фото: wikipedia.org

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Суспільний мовник Швейцарії оголосив ведучих «Євробачення-2025»
Детектор М
2025-01-20T16:33:14Z
Дизайнери застерігають: 5 теплих кольорів, які ніколи не треба використовувати у ванній кімнаті
24tv
2025-01-20T16:18:29Z
Потап змінив сценічне ім'я і неоднозначно висловився про Україну
TSN
2025-01-20T15:39:58Z
Камалія розповіла, як пояснила дочкам розлучення із чоловіком
Комсомольская правда
2025-01-20T15:31:18Z
У Музеї війни відкрили виставку, присвячену захисникам Донецького аеропорту
УкраинФорм
2025-01-20T15:28:29Z
"Остання глава гурту": один із працівників покидає гурт The Hardkiss
GlavRed
2025-01-20T15:27:40Z
Ефект Іванки: у Мережі закликають до бойкоту бренду, який одягав Трамп-молодшу
GlavRed
2025-01-20T15:27:12Z
Лесь Задніпровський прокоментував шлюб з молодшою на 10 років дружиною і розповів про своїх дітей
TSN
2025-01-20T15:21:00Z
Народилися з різницею у 17 років: як виглядають онучки Ніни Матвієнко і що про них відомо
Telegraf
2025-01-20T15:00:46Z
Скандал з 155 бригадою: до Франції відправили мобілізованих, яких перед цим зловили на кордоні за спробу втечі
TSN
2025-01-20T16:39:41Z
До 84% зарплати: в яких містах українці найбільше витрачають на оренду житла
24tv
2025-01-20T16:39:19Z
У Кривому Розі попрощалися з жертвами російської атаки: на церемонію прийшли сотні людей
24tv
2025-01-20T16:36:24Z
Знищено цілі батальйони РФ: ЗСУ нестандартно діють на Курщині - генерал
GlavRed
2025-01-20T16:27:45Z
Скільки мільярдерів у світі та чому їх статки стрімко зростають: аналіз Oxfam
24tv
2025-01-20T16:27:32Z
Британець роками судився за біткойни, викинуті у смітник: що вирішив суд
24tv
2025-01-20T16:27:11Z
Кіт надіслав босу господарки заяву про звільнення: жінка втратила роботу і премію
TSN
2025-01-20T16:27:03Z
Міноборони встановило нові правила проходження ВЛК: штраф сягає 25 тисяч
Хвиля
2025-01-20T16:24:22Z
В Україні затвердили на рівні держстандарту використання БПЛА та супутникових знімків для розмінування
УкраинФорм
2025-01-20T16:18:20Z
Після інавгурації Трампа Сенат проголосує за нових глав Держдепу та Пентагону
iPress
2025-01-20T16:49:31Z
Перший інавгураційний образ Меланії Трамп вразив своєю строгістю
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T16:48:22Z
Трамп і Байден зустрілися у Білому домі перед інавгураційними заходами в Конгресі
УкраинФорм
2025-01-20T16:48:19Z
Як королівська особа: Іванка Трамп з’явилася у бездоганному смарагдовому костюмі
24tv
2025-01-20T16:48:09Z
"Приберіть цього психа": названо умову переговорів між США та РФ щодо України
GlavRed
2025-01-20T16:48:07Z
Бербок сподівається на схвалення мільярдної допомоги Україні до виборів у Бундестаг
Европейская правда
2025-01-20T16:45:58Z
Дональд Трамп запросив на інавгурацію "російських опозиціонерів"
Фокус
2025-01-20T16:45:58Z
Вагітна донька Дональда Трампа зʼявилася на службі перед інавгурацією батька
Фокус
2025-01-20T16:45:48Z
Трамп після інавгурації оголосить надзвичайну ситуацію на кордоні з Мексикою – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T16:45:30Z
На Куп'янському напрямку українські бійці уразили сім одиниць бронетехніки РФ
УкраинФорм
2025-01-20T16:15:07Z
Коли була реальна можливість повернути Донецьк і чому цього не сталось: військовий відверто розповів
TSN
2025-01-20T16:09:37Z
Сили оборони знищили російську ДРГ, що намагалася закріпитися біля Торецька
24tv
2025-01-20T16:06:08Z
Погода у Києві та області: Гідрометцентр дав прогноз на початку тижня
Хвиля
2025-01-20T16:03:05Z
Військовий відверто розповів, як вперше на війні відчув присутність Бога
TSN
2025-01-20T15:39:08Z
Половина ворожих атак біля Покровська – Генштаб
1News
2025-01-20T15:36:50Z
У Луцьку відбувся перший ярмарок ветеранського бізнесу
УкраинФорм
2025-01-20T15:27:59Z
Окупанти «засудили» бійця «Азова» до 24 років колонії
УкраинФорм
2025-01-20T15:24:56Z
Росіяни знову атакували знищену раніше електростанцію «Центренерго»
Украина Криминальная
2025-01-20T15:24:33Z
Поліція показала військових РФ причетних до розстрілів у Бучі, командиру оголосили підозру
ZN UA
2025-01-20T16:49:56Z
У Києві на СТО чоловік стріляв з автомата - його затримали
УкраинФорм
2025-01-20T16:33:55Z
На Херсонщині поліцейський автомобіль підірвався на міні під час евакуації хворого
TSN
2025-01-20T16:21:09Z
У Запоріжжі на місці ракетного удару РФ третю добу шукають людину
УкраинФорм
2025-01-20T16:12:59Z
Засуджено онлайн-шахрая з Лозової, який «продав» неіснуючі товари 14 особам
Украина Криминальная
2025-01-20T16:06:45Z
Шахраї виманили у тернополянки 145 тисяч гривень, обіцяючи техніку та гроші
InternetUA
2025-01-20T15:55:31Z
Поліція розшукує чоловіка, який скинув державний прапор у Білій Церкві
1News
2025-01-20T15:51:38Z
Приватний виконавець незаконно зняв арешт з квартири, що була спадщиною 8-річної дівчинки
Украина Криминальная
2025-01-20T15:51:13Z
У Санкт-Петербурзі розвідка спалила російський локомотив
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T15:09:20Z
Постачали стратегічну сировину до РФ: директорці і засновнику австрійської компанії оголосили підозри
УкраинФорм
2025-01-20T16:48:50Z
«Національний кешбек»: бізнес закликає президента та уряд усунути порушення конкуренції
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T16:42:04Z
Спочатку цифровий двійник. Чи стануть ВІМ-технології обовʼязковими в Україні
InternetUA
2025-01-20T16:21:59Z
Україна хоче вивести на китайський ринок нові агропродукти
AgroNews
2025-01-20T16:15:38Z
У порту Клайпеда запустять систему відстеження викраденого українського зерна
24tv
2025-01-20T16:06:38Z
Податкова почне масові перевірки частини українців: кого змусять заплатити шалені штрафи
Политека
2025-01-20T16:03:28Z
Агробізнес України: названо частки, які займають великі та малі компанії
AgroPortal
2025-01-20T16:00:09Z
Ілон Маск розглядає можливість придбання Intel. На тлі цих чуток акції компанії злетіли майже на 10%
AIN
2025-01-20T16:00:00Z
Придністров’я погодилось на поставки газу з Молдови
ZN UA
2025-01-20T15:45:50Z
Не згниють навіть вологою зимою: чим обробити дошки за копійки
24tv
2025-01-20T16:39:03Z
Простіше ввімкнути батарею: експерт розповів про шкоду лайфхаків щодо "дешевого обігріву"
Фокус
2025-01-20T16:36:49Z
Гороскоп Таро на 21 січня для всіх знаків Зодіаку: для кого зміни неминучі
Политека
2025-01-20T16:30:24Z
Рецепт смаженої картоплі: як вибирати, як нарізати та чим приправити
Фокус
2025-01-20T16:27:44Z
У Меджибізькій фортеці продовжать дослідження підземель
УкраинФорм
2025-01-20T16:03:50Z
Паста з креветками за 15 хвилин: проста та смачна ідея для вечері
24tv
2025-01-20T15:54:45Z
Які квіти не можна дарувати дівчині на День Валентина: уникайте їх
24tv
2025-01-20T15:54:13Z
Навіщо експерти радять сипати харчову соду по кутках кімнат: всього декілька ложок, а результат 100%
TSN
2025-01-20T15:39:18Z
Декоративні елементи в інтер'єрі: як вибрати правильні акценти?
iPress
2025-01-20T15:37:42Z
McDonald's на Лук'янівській планують відновити за місяць
AIN
2025-01-20T16:42:19Z
Товщина всього 1 мм: у Китаї створили "найбільші у світі" гнучкі сонячні панелі
Фокус
2025-01-20T16:42:15Z
Тест на IQ: тільки найзоркіші знайдуть змію серед безлічі черепах за 5 секунд
GlavRed
2025-01-20T16:27:58Z
APU AMD Strix Point стануть серцем трьох 8-дюймових портативних ігрових консолей AOKZOE
ITC
2025-01-20T16:21:51Z
Вчені розповіли, як людство змінює глобальний водний цикл
Portaltele
2025-01-20T16:18:02Z
Шахрайства з криптовалютою в Telegram перевищили традиційні фішингові атаки
Украина Криминальная
2025-01-20T16:01:57Z
Apple не зможе виробляти нові процесори для iPhone в США
InternetUA
2025-01-20T15:46:15Z
Телевізори Samsung отримають функцію синхронного перекладу на основі ШІ
InternetUA
2025-01-20T15:31:45Z
NVIDIA міркує над генерацією кадрів DLSS 4 на RTX 30xx — але є апаратні обмеження
ITC
2025-01-20T15:24:41Z
"Коли ти помреш": Ф'юрі висловився щодо важливості спадщини, яку він залишив
24tv
2025-01-20T16:39:46Z
"Битиметься за титул": відомий промоутер оцінив шанси Кличка після повернення на ринг
24tv
2025-01-20T16:36:09Z
Окан Бурук: Давайте не будемо обманюватися поточним становищем Динамо в Лізі Європи
Football.ua
2025-01-20T16:24:53Z
Шостий етап Кубка світу: розклад біатлонних гонок в Антгольц-Антерсельві
24tv
2025-01-20T16:09:22Z
Челсі придбає захисника Страсбура — RMC Sport
Football.ua
2025-01-20T15:55:26Z
"Галатасарай" – "Динамо": анонс, де і коли дивитись матч Ліги Європи
ZN UA
2025-01-20T15:54:37Z
Ліга чемпіонів: розклад і результати матчів сьомого туру
TSN
2025-01-20T15:39:48Z
"Дочекалися": тренер Динамо здивував жартівливою світлиною з Трампом
24tv
2025-01-20T15:27:49Z
Саліба пропустить два тижні через травму
Football.ua
2025-01-20T15:24:27Z
Плюс одна вакцинація. Україна готує новий календар щеплень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T16:48:57Z
"Не можна терпіти": доктор Комаровський розповів, як позбутися печії
Политека
2025-01-20T16:42:46Z
Чи дійсно мед такий корисний, як ми всі думали: кому слід уникати цього продукту
TSN
2025-01-20T16:39:25Z
Знайшли новий спосіб відновлення функції мозку після інсульту
24tv
2025-01-20T15:48:17Z
Омега-3: користь поліненасиченої кислоти, в яких продуктах міститься найбільше
TSN
2025-01-20T15:39:41Z
У кого зі знаків зодіаку вже завтра почнеться чорна смуга в житті
24tv
2025-01-20T15:03:08Z
На Буковині спалах кору - за 20 днів нового року захворіло 90 осіб
Комсомольская правда
2025-01-20T14:46:24Z
Шкіра чоловіка перетворилася на срібло: лікарі не можуть зрозуміти чому це сталося
Фокус
2025-01-20T14:30:13Z
Чип, створений на основі мозку, самостійно вчиться і виправляє помилки
InternetUA
2025-01-20T14:22:43Z
Для чого потрібні ковпаки на колесах: більшість водіїв не здогадується
GlavRed
2025-01-20T16:27:57Z
Екстремальний Jimny і спортивний Swift: Suzuki представила яскраві моделі
Фокус
2025-01-20T16:15:15Z
Важливіші, ніж здається: 5 інструментів, які завжди повинні бути в авто
GlavRed
2025-01-20T15:27:43Z
Suzuki підготував до виставки в Індії ціле сузір’я новинок
AutoCentre
2025-01-20T15:19:48Z
Чи варто купувати вживане авто?
AutoCentre
2025-01-20T15:19:23Z
Новий рамний позашляховик MG стане доступною альтернативою Toyota Prado
Фокус
2025-01-20T15:00:52Z
Новий Volkswagen California став найкращим кемпером 2025 року
AutoCentre
2025-01-20T14:09:22Z
Продажі електромобілів у США в 2024 році: названо моделі-лідери
AutoGeek
2025-01-20T14:06:53Z
Які державні структури під час війни купують найбільше авто. Дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T14:06:21Z