MY.UAНовини
Мобілізація у Першу світову війну: 50-річних до армії не брали, а пекарів бронювали
Мобілізація у Першу світову війну: 50-річних до армії не брали, а пекарів бронювали

Мобілізація у Першу світову війну: 50-річних до армії не брали, а пекарів бронювали

Кінець липня і перші дні серпня 1914 року - початок Першої світової війни (28.07.1014 – 11.11.1918 рр.). Тоді життя громадян 38 країн (дві третини населення планети) відразу пішло шкереберть і стало кошмаром на довгі чотири роки. Для людей, які жили на території України, цей моторошний час розтягнувся аж до 1922 року, коли офіційно оголосили про створення СРСР.

Причини, хід війни, її підсумки та результат - геополітичний переділ світу (розвал Російської та Австро-Угорської імперій) – окрема тема, детально викладена як у шкільних підручниках, так і в докторських дисертаціях. Ми ж торкнемося мобілізаційних процесів, що відбувалися тоді у різних країнах. Насамперед тих, де мешкали українці (наших співвітчизників було мобілізовано приблизно 4,5 млн осіб). Як, кого і куди вербували в Австро-Угорщині, Росії, Франції, Англії – читайте у матеріалі Коротко про.

Австро-Угорщина: різномовні полки та обмеження щодо росту

Австро-Угорщина стала першою країною, яка оголосила війну. Спочатку - Сербії після вбивства спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердинанда та його дружини. За Сербію втрутилася Росія, ну а далі - пішло-помчало по всьому світу. Сталося це 28 липня 1914 року, через місяць після вбивства в Сараєво ерцгерцога Фердинанда і через два дні після початку загальної мобілізації в імперії. Часу для повноцінної підготовки армії до початку бойових дій начебто вистачало. Але збройні сили країни були настільки різномастими і неналаштованими, що проблеми виявилися практично відразу. Зазнавши кількох хворобливих поразок і величезних втрат в особовому складі, армія вимагала нової живої сили. І якщо до початку війни вік призову стартував від 23 років, то потім був знижений до 21 року, а коли на фронті в 1915-му стало зовсім туго - до 18 років. Верхня планка – 42 роки. Існувало обмеження і у рості – призовник повинен бути вище 155 см, і була вимоглива медкомісія – до третини призовників її не проходило.

Втім, навіть після досягнення цього граничного віку шлях на службу не був закритий. За контрактом – будь ласка! При цьому "старикам"-добровольцям простіше було отримати звання унтер-офіцера, та й матеріальне забезпечення у них було краще. Ще однією фішкою багатонаціональної армії було формування підрозділів за мовним принципом. Якщо в полку набиралося 20% вояків, які говорять однією мовою, вона і ставала «державною» у частині. Інша справа - документообіг, він був лише німецькою, але на передовій це не мало жодного значення.

Жителі Галичини, що входила тоді до Австро-Угорської імперії, особливого бажання служити їй не відчували. Патріотизму не було від слова "зовсім", звідси й рекордні показники «ухилянтів». Напередодні початку Першої світової до центрів збору не прийшла кожна третя викликана туди людина. А з тих, хто дійшов, більшість робила все, щоб не пройти медкомісію. А ще ті, хто не бажав служити, намагалися виїхати або кудись глибше до Європи «на час», або емігрувати до Канади або будь-якої іншої країни обох Америк. У пошуках «ухилянтів» на вокзалах періодично влаштовувалися облави, але це не завадило десяткам тисяч сімей виїхати. Назавжди.

Ті, хто не хотів залишати батьківщину, але й служити не збиралися, використовували традиційний арсенал хитрощів у спробах уникнути призову. Тут було і самокаліцтво, і навмисне псування документів, і симуляції на медкомісіях.

Проте близько 300 тисяч галичан таки поповнили армію двоєдиної держави, і це становило близько 9% всього кайзерівського війська.

У складі австро-угорської армії майже кожен десятий був українцем. Фото: ternopil.one

Російська імперія: бунти мобілізованих та білі квіти від волонтерів

28 липня імператор Микола ІІ підписує одразу два укази – один про часткову мобілізацію (що передбачає лише посилення частин, що протистоять Австро-Угорщині) та про загальну мобілізацію – що фактично ставить країну на військові рейки. Який вважати легітимним, цар сам вирішувати не став, дав право вибору міністру закордонних справ Сазонову. Виникла плутанина - спочатку опублікували «легший», потім (29 липня) Микола передумав, і вирішили використати весь людський ресурс.

Німеччина відреагувала очікувано – оголосила Росії війну. Сама ж мобілізація починалася зім'ято - ніхто до ладу не розумів, кого і куди викликати. Система запрацювала лише 4 серпня. Було втрачено ключовий тиждень, та й хаос у військкоматах того часу творився неймовірний. Призовники тижнями могли чекати своєї долі на збірних пунктах. Без елементарних зручностей, в антисанітарії і навіть без харчування. Очікувано прокотилася хвиля бунтів та п'яних погромів. Бідолашних насилу вантажили в ешелони і відправляли прямо на фронт.

Перша хвиля забрала на фронт 3,1 мільйона людей. Здебільшого це були чоловіки віком 40-43 років. Друга затребувана група – 22-25 років. 30-річних спочатку воліли залишати в тилу. Їхня черга прийшла в другу хвилю мобілізації в 1915 році. Тоді забирали людей у ​​діапазоні від 20 до 38 років. Разом за весь час Першої світової солдатами стало приблизно 6,2 мільйона людей. Більшість з них військового досвіду не мали.

Поповнення у Російській імперії збирали по всій країні. Мобілізація супроводжувалася п'яними погромами та бунтами. Фото: wikipedia.org

Звичайно, війна, що почалася, більше від інших торкнулася українських територій. І рекрутували звідси з особливим бажанням, та й фронт був надто близько – практично вся центральна Україна перетворилася на тилову зону.

Кінець літа 1914 року - час ейфорії та загального підйому. Усі чекали швидкої перемоги, і відбою від охочих взяти у ній участі не було. На передову тікали навіть ліцеїсти та учні Київського інституту шляхетних дівчат. Хрещатик був заповнений дівчатами, які продавали білі квіти з паперу. Купив паперовий символ – допоміг грошима пораненим та сім'ям мобілізованих. Кожен другий чоловік у місті ходив із такою квіткою у петлиці.

Але ейфорія закінчилася швидко. Першим завило село. Адже в розпал літа, час збирання врожаю, кожного другого селянина забирали в солдати.

Публіцист Костянтин Василенко, який перебував у перші дні війни в Києві, писав: "Навколо Політехнікуму обози селянських возів, сільські жінки, ридаючи, кидають дітей, мовляв, взяли батька-годувальника - беріть і дитину".

Ще одне лихо – мобілізували навіть коней. У власника трьох забирали одну, господар п'яти – позбавлявся двох. Лише за 1914-1915 роки з українських губерній забрали служити понад 60% придатних чоловіків та конфіскували 70% усіх коней. І якщо міста якось виживали, то українське село переживало катастрофу, на подолання кризи підуть десятиліття.

На Софійській площі Києва регулярно проводили молебні на підтримку армії. Фото: photohistory.kiev.ua

Франція: «Класи» для призовників та заборона на випічку круасанів

Французька загальна мобілізація розпочалася 2 серпня 1914 року, а вже наступного дня Німеччина звинуватить Париж у порушенні нейтралітету та оголосить Франції війну. Тому, наскільки швидко французи змогли організуватися, залишається тільки дивуватися. На те, щоб призвати та направити до франко-німецького кордону майже 3,5 мільйона людей, їм знадобилося всього 17 днів. Така оперативність, що стала для німців сюрпризом, була заздалегідь ретельно продумана і організована. Аж до таких дрібниць, як маршрути доставки новосформованих частин до лінії фронту та повне їх екіпірування та забеспечення. Показова дрібниця: плакати, що сповіщають населення про призов, були надруковані та доставлені до населених пунктів за кілька років (!) до війни. Залишалося лише вписати в них дату.

Кожен француз (відповідно до віку) був приписаний до певного "класу". Він залежав від дати початку постановки на військовий облік, актуальний - 28 років (три роки на дійсній службі, одинадцять у резерві, сім у територіальному та сім у територіальному резерві). "Класи" забиралися до армії поетапно. Спочатку залучалися найактивніші (21-23 роки), потім - резервісти першої хвилі (24-34 роки), останніми війська поповнювали «старики» (35-41 рік).

Крім континентальних резервів, Париж активно використовував солдатів, привезених зі своїх колоній. Фото: greatwar.nl

У Франції були свої особливості мобілізаційних процесів. Наприклад, якщо в армію призивався єдиний годувальник у сім'ї, то дружині та дітям виплачувалася щоденна грошова допомога. Під бронювання потрапляли не лише робітники режимних підприємств, а й пекарі. Взагалі страх залишитися без хліба був дуже великий. У Франції навіть заборонили випічку булочок, тістечок і круасанів, щоб не переводити борошно на якісь пустощі!

Влада уважно стежила за настроями у суспільстві, пов'язаними з мобілізацією. Кожен префект мав відправляти до Парижа щотижневі звіти про те, що відбувається, і будь-який проблемний випадок ретельно розслідувався фахівцями зі столиці. До речі, відсоток людей, що ховалися від армії, був у рази більший у селах. Якщо в містах більшість чоловіків прибули в збірні пункти на першу вимогу, то фермери намагалися максимально уникнути служби. Пояснення лежало на поверхні – замінити селянина на полі було складно, адже все господарство неминуче чекав занепад.

Французи на фронт новобранців проводжали патріотично та святково. Фото: ФБ johndorbigny

Британія: «Приятельські батальйони» та «біле перо» для «ухилянтів»

Великобританія, яка вступила у війну 4 серпня 1914 року, довго обходилася без примусового призову. Потужно працювала пропаганда, був високий загальний рівень патріотичного духу, та й для багатьох чоловіків служба в армії була не тільки почесною, а й давала можливість змінити рутинне життя на щось нове. Практикувалися так звані «приятельські батальйони», коли частини комплектувалися із мешканців одного району чи навіть кварталу. До того ж грошове утримання пропонувалося цілком високим. Тож у період 1914-1915 років армії вистачало добровольців. За потреби у 100 000 осіб у війська записалося понад 250 000 новобранців. Кадровий голод настав у 1916 році, і тільки тоді було оголошено загальний призов.

Спочатку брали лише неодружених чоловіків віком від 18 до 41 року. Пізніше правила посилили, підвищили призовний вік до 50 і скасували броню для батьків сімейств. Проте категорій, звільнених від служби, вистачало. Насамперед представники критичних для країни виробництв. Аж доглядачів маяків і з тієї ж причини, що й у Франції, - пекарів. Теоретично звільнялися і категорії людей Conscientious objectors (принципові противники війни). Але шансів у таких було небагато. Служити чи не служити - вирішувала спеціальна військова комісія, яка часто не бачила переконливих причин не відправляти навіть глибоко віруючого рекрута на фронт. «Забривали» практично всіх, максимум - робили в особовій справі поправку «назначити в санчастину, мінери, в інженерні війська. Без потреби носити зброю».

А ось кого до армії не брали – то це ірландців. У цій частині Британської імперії було неспокійно, що виявилося під час Великоднього повстання 1916 року, коли націоналісти спробували проголосити незалежну Ірландську республіку. Влада резонно вирішила ірландцям зброю до рук не давати - навіщо створювати додаткові ризики всередині держави?

До речі, ставлення у суспільстві до мобілізації було неоднозначним. З одного боку, збиралися численні антивоєнні мітинги, які часом налічували 100 000 осіб і більше. З іншого - людей, які свідомо ухилялися від служби, відверто недолюблювали. Представниці руху суфражисток вручали на вулицях чоловікам у цивільному біле перо – символ ганьби.

У Великій Британії перші два роки війни добровольців було більше, ніж потрібно. Фото: wikipedia.org

До речі

Мобілізація як причина появи національних армій

Треба сказати, сам термін «мобілізація», за історичними мірками, досить новий. Вперше примусовий заклик було застосовано у роки Великої французької революції, відповідний декрет було підписано 16 серпня 1793 року. А ось поняття «мобілізація» вже як комплекс заходів випробували у Пруссії у 1850-1860 роках. Як усе нове, принципи та підходи до мобілізації трансформувалися і продовжують змінюватися протягом неповних двох століть. Але принципова зміна у методах формування системи безпеки країн сталася саме тоді – замість професійних почали з'являтися національні армії. Війна перестала бути справою лише військових.

Найбільше страждало сільське господарство. По всій Європі жінкам доводилося працювати у полі. Фото: wikipedia.org

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Женщина 10 лет ничего не покупает, потому что полностью отказалась от денег: как она живет
Фокус
2025-04-02T03:12:25Z
Для водителей мотоциклов и мопедов изменили ПДД
Корреспондент
2025-04-02T03:06:17Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T14:06:08Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Номинант Трампа на должность топ-генерала США поддерживает военную помощь Украине
Европейская правда
2025-04-01T21:51:20Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Трамп считает, что Путин затягивает переговоры о перемирии в Украине – СМИ
ZN UA
2025-04-02T03:09:27Z
В США массовые увольнения в медучреждениях
Корреспондент
2025-04-02T02:48:43Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
2025-04-01T09:36:51Z
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
2025-04-01T14:13:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T01:21:10Z
В Харькове показали последствия атаки на город
Корреспондент
2025-04-02T01:12:00Z
Число пострадавших в Харькове выросло
Корреспондент
2025-04-02T00:06:09Z
Стали известны последствия удара по Харькову
Корреспондент
2025-04-01T22:51:39Z
Несколько раз били в одно и то же место: ВС РФ атаковали Харьков "шахедами", детали
Фокус
2025-04-01T22:42:17Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Подорожание кофе во Львове: сколько теперь вынуждены платить горожане
Политека
2025-04-02T03:00:39Z
Киевские АЗС обновили цены на топливо: сколько стоит бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2025-04-02T02:06:03Z
Добыча недр в Украине: кто контролирует ресурсы страны
ZN UA
2025-04-01T22:13:33Z
НБУ увеличил продажу долларов третью неделю подряд
Корреспондент
2025-04-01T20:15:52Z
На балансе "ноль", а банк разводит руками: у клиентов Monobank деньги исчезают в неизвестном направлении
Знай
2025-04-01T20:12:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
40-летняя Изабель Гулар в блестящей сетке устроила сексуальную фотосессию в лифте
Gazeta UA
2025-04-02T01:15:32Z
Трендовые цвета кухни 2025: какие оттенки делают интерьер стильным и уютным
Gazeta UA
2025-04-01T21:54:56Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Молодой актер из РФ собирается воевать против Украины
Comments UA
2025-04-01T20:27:45Z
Киану Ривз готовится к пятому фильму про Джона Уика
Фокус
2025-04-01T20:06:09Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
"Реал" с украинцем Луниным в составе пробился в финал Кубка Испании
ZN UA
2025-04-01T22:18:36Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
2025-04-01T13:40:38Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-01T13:16:38Z
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T13:13:26Z
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
2025-04-01T13:12:45Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Гороскоп на сегодня 2 апреля: каким знакам Зодиака лучше не рисковать в среду
Знай
2025-04-02T01:33:42Z
Почему кошки обожают ночью спать рядом с хозяевами: восемь причин
Gazeta UA
2025-04-01T20:54:59Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Красный, черный или фиолетовый: какой цвет штор в спальне вызывает бессонницу
Знай
2025-04-01T20:51:54Z
Четыре фразы СССР, разрушившие уверенность в целом поколении
Gazeta UA
2025-04-01T20:18:56Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T02:18:10Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Россияне атаковали прифронтовую громаду в Запорожской области: есть жертвы
Хвиля
2025-04-02T03:03:31Z
Харьков под массированной атакой "Шахедов": есть раненые, среди них - младенец
Новости Украины
2025-04-02T02:45:54Z
МИД раскрыл больше деталей ДТП с погибшими украинцами в Австрии
Gazeta UA
2025-04-01T18:45:55Z
В Бельгии уголовники похитили одного из самых ценных голубей спортивного мира — «Мону Лизу» Финна
TSN
2025-04-01T18:12:25Z
Маск заявил о терроризме: в европейской стране ночью массово горели десятки машин Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:00:40Z
Разоблачена группа мошенников, обманувшая предпринимателей на миллионы
Корреспондент
2025-04-01T17:51:06Z
Детокс день: диета, которая быстро разгрузит организм
Gazeta UA
2025-04-02T00:15:29Z
Ученые США создали противозачаточные таблетки для мужчин почти состопроцентной эффективностью
UAToday
2025-04-01T21:24:58Z
Привычка, о которой молчат: почему "ходить по-маленькому" в душе вредно, особенно женщинам
Gazeta UA
2025-04-01T19:45:52Z
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
2025-04-01T16:13:43Z
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
2025-04-01T16:12:01Z
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
2025-04-01T15:03:56Z
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
2025-04-01T14:13:24Z
В каком виде полезнее всего есть чеснок: запомните, если заботитесь о здоровье
TSN
2025-04-01T14:13:13Z
Как и для чего белить деревья известью с медным купоросом
TSN
2025-04-01T14:12:04Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Проверьте внимательность за семь секунд: оптическая загадка предлагает найти рыбу в гостиной кота
Gazeta UA
2025-04-02T01:39:32Z
Ученые нашли римский акведук
Gazeta UA
2025-04-01T22:39:27Z
Найти пропущенное число за секунды: головоломка, которая тринирует мозг
Gazeta UA
2025-04-01T20:33:38Z
Инсайдер: Sony готовит подарочное издание The Last of Us для PlayStation 5
GameMag
2025-04-01T20:25:43Z
Тираж Monster Hunter Wilds достиг 10 миллионов копий за первый месяц продаж — это рекорд для Capcom
GameMag
2025-04-01T19:55:50Z
Анонсирован ремастер The Sinking City на Unreal Engine 5 — он будет бесплатным для владельцев оригинальной игры
GameMag
2025-04-01T19:30:52Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z