Сонячні опіки супроводжують мільйони людей протягом літнього сезону, а аномальна спека лише погіршує ситуацію. Однак, крім прямого контакту з сонцем, небезпеку становлять і поширені продукти та медикаменти, про які розповів лікар.
Сонячний ультрафіолет відомий тим, що пошкоджує шкіру, але багато хто не знає, що звичайні продукти і ліки можуть підвищити сприйнятливість до сонячних опіків та інших побічних реакцій, заявляють лікарі. Про те, на що варто звертати увагу під час вживання їжі та медикаментів, щоб не посилити сонячні опіки, пише Newswise.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Доктор Кавех Незафаті, доцент кафедри дерматології Південно-Західного медичного центру, нагадує, що, хоча рак шкіри є основною проблемою, інші чинники також можуть зробити людину більш чутливою до сонячного світла. Фоточутливість може проявлятися у вигляді висипу, свербіння, запалення або симптомів, що нагадують сонячний опік, які, хоча зазвичай минають самі по собі, можуть призвести до довгострокового ушкодження шкіри або онкології за тривалого впливу ультрафіолету.
Деякі ліки можуть викликати реакцію при впливі на шкіру ультрафіолетових променів, каже Незафаті. За даними Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США, такі препарати, як гідрохлоротіазид, який використовують у разі проблем із тиском, та антибіотики, такі як ципрофлоксацин і доксициклін, можуть спричиняти негативну реакцію шкіри на сонячне світло. Доктор Незафаті підкреслює, що важливо знати про побічні ефекти ліків і за необхідності вживати додаткових запобіжних заходів.
Популярність процедур з догляду за шкірою також призвела до збільшення використання засобів, які можуть підвищувати фоточутливість. Косметичні креми, сироватки з ретинолом і відлущувальні засоби часто містять альфа- і бета-гідроксикислоти, які роблять шкіру більш чутливою до ультрафіолету. Доктор Незафаті рекомендує використовувати спеціальний сонцезахисний крем з SPF 30 під макіяж для оптимального захисту, оскільки макіяж сам по собі може не забезпечити достатнього покриття.
Деякі продукти також можуть викликати фоточутливість. Наприклад, сік лайма містить фурокумарини, які можуть призвести до фітофотодерматиту, що спричиняє сверблячу висипку, набряк і пухирі після перебування на сонці. Інші продукти, такі як лимони, грейпфрути, морква, петрушка, селера, пастернак і кінза, можуть викликати аналогічні реакції. Доктор Незафаті радить мити руки після контакту з цими продуктами і прикривати шкіру, щоб запобігти подібним реакціям.
Для безпечного перебування на свіжому повітрі Незафаті пропонує чотири основні правила:
- Рясно наносити сонцезахисний крем і наносити його повторно в міру необхідності.
- Обирати сонцезахисний крем широкого спектра SPF 30.
- Носити одяг із довгими рукавами та ультрафіолетовим фактором захисту (UPF).
- Намагатися шукати тінь і уникати соляріїв.
Ці заходи можуть значно знизити ризики, пов'язані з фоточутливістю і впливом ультрафіолету, сприяючи оздоровленню шкіри і поліпшенню загального самопочуття, вважає Незафаті.
Раніше Фокус писав про потенційну ознаку раку підшлункової залози, яку не варто ігнорувати. Цей рак є одним із найпотаємніших і має низький шанс виживання, тому раннє виявлення дуже важливе в ситуації, де на кону завжди стоїть життя.
Також Фокус писав про прогнози, за якими до 2050 року на світ чекає онкологічне цунамі. І це, як попереджають експерти, може піддати випробуванням на стійкість системи охорони здоров'я різних країн.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.