MY.UAНовини
Винні блекаути і мобілізація? Чому українці масово отримують готівку з карток
Винні блекаути і мобілізація? Чому українці масово отримують готівку з карток

Винні блекаути і мобілізація? Чому українці масово отримують готівку з карток

Видавання готівки з кас українських банків за перше півріччя 2024 року суттєво збільшилося. Навіщо люди знімають готівкові кошти і що відбувається з ними далі? Фокус зібрав експертні думки банкірів та економістів.

Обсяги готівкової гривні у першому півріччі 2024 року збільшилися на 12,6%, порівнюючи з аналогічним періодом минулого року, та становить 1 342,9 млрд грн.Такі дані надав Нацбанк України. Із чим пов'язаний такий попит на готівкову гривню та до чого готуються громадяни? Фокус дослідив детально.

Потреба людей у грошах в умовах блекаутів: українці роблять запаси

"На зростання обсягів видачі готівкової гривні з кас банків впливає бажання населення сформувати певний запас готівки, яка в умовах впровадження графіків відключення електроенергії залишається доступним та швидким платіжним інструментом для здійснення роздрібних операцій", — повідомила пресслужба НБУ.

Станом на 1 липня 2024 року у готівковому обігу держави перебувало 800,9 млрд грн. Це на 4,8% або на 36,5 млрд грн більше порівняно із початком 2024 року. І, як зазначили в НБУ, у 2024-му темпи зростання готівки в обігу залишаються невисокими. Вони пов’язані здебільшого із сезонними факторами, тому що влітку традиційно пожвавлюється попит на "живі гроші".

Станом на 1 липня 2024 року у готівковому обігу держави перебувало 800,9 млрд грн. Це на 4,8% або на 36,5 млрд грн більше порівняно із початком 2024 року

"ПІд час блекаутів походи на ринок чи до супермаркету були суцільним квестом, адже через відключення світла банкомати не працювали, каси самообслуговування переважно також. Доводилося відстоювати у величезних чергах, а на базарі скидати, як то кажуть, продавцям на картку, бо не було готівки. Тому йшли до банку і знімали кошти, щоби було комфортніше у побуті", — пітвердила пояснення НБУ кореспонденту Фокусу львів'янка Мирослава Туркевич.

Переважна більшість інших респондентів також пов’язали масове зняття готівки із блекаутами та сезонними потребами.

Найбільший вплив на зростання обсягів зняття готівки чинять саме блекаути
Фото: Getty

Немає світла? Потрібна готівка

Як розповіла Фокусу операційна директорка Unex Bank Вікторія Махноносова, найбільший вплив на зростання обсягів зняття готівки чинять саме блекаути.

"Якщо системних проблем із роботою банкоматів, кас та POS-терміналів в банківських відділеннях, що входять в мережу Power Banking, немає, то з розрахунками в торгівельній мережі вони трапляються дуже часто. Не завжди в тому винні торговельні підприємства. Крім електрики, для роботи платіжних терміналів потрібен ще й зв’язок, а під час тривалих відключень світла забезпечити його вдається далеко не всюди. Це мотивує українців тримати постійний та збільшений запас готівки", — зазначила Вікторія Махноносова.

Важливо Валюта чи гривня? Куди вкладати кошти та як інвестувати з максимальною вигодою в 2024 році

За її словами, цифри на тлі конкретних операцій свідчать, що найбільший вплив на загальний показник у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року спричинило зняття готівки з карток. Але варто відзначити й зростання обсягів готівки для виплати стипендій та зарплат, що можна пояснити збільшенням розміру самих виплат. Зросли також касові видатки у вигляді виплачених з депозитних рахунків готівкових коштів.

Українці масово знімають готівку з карток
Фото: Budget With Milly | TikTok

Чому зростання кількості готівки на руках — непоганий тренд

Вікторія Махноносова радить не драматизувати збільшення обсягів зняття готівки українцями, пояснюючи це тим, що більшість її повернеться до банків все рівно.

"97,4% готівки, знятої у першому півріччі 2024-го в касах фінустанов, повернулися в банківську систему", — зазначила експертка у коментарі Фокусу.

За словами члена УТФА, ексчлена Ради НБУ Віталія Шапрана, обсяги готівкових коштів на руках в українців і зняття гривні, дійсно, не є екстраординарною подією.

97,4% готівки, знятої у першому півріччі 2024-го в касах фінустанов, повернулися в банківську систему

"Я не можу погодитися, що відбувається масове зняття готівки. Справа в іншому: в червні 2024 року порівняно до червня 2023 року грошовий агрегат М0 (готівка на руках — ред.) зріс на 13,12%, а М1 (готівка і переказні депозити в національній валюті — ред) на 24,51%. Тож, зростає економіка, і є інфляція, тому ми маємо і зростання готівки, яка видається, і це не погане явище. Навпаки, темпи зростання М0 менші за М1 і це вказує на те, що українці все більше користуються безготівковою гривнею, це добре і відповідає сучасним трендам", — пояснив у коментарі Фокусу Шапран.

Блекаути і потреби у додатковій техніці чинять найбільший вплив на зростання обсягів зняття готівки
Фото: irlabsx.com

Що далі? Як на третій рік війни громадяни витрачають готівку

Як виявили нещодавні опитування, про які вжеписав Фокус, левову частку доходів українці витрачають на їжу й напої, оплату комунальних послуг, а останнім часом — на побутові прилади, що врятують під час відключень світла.

Вікторія Махноносова пояснює, що насправді важко виокремити конкретні напрями витрат громадян, але підтверджує, що попит на спеціальну побутову техніку збільшився у рази.

Важливо Осінь без світла. Яких відключень очікувати українцям через місяць

"Умовний пенсіонер, що за звичкою знімає всю пенсію з картки одразу після отримання, витрачатиме ці гроші здебільшого на продукти та товари першої необхідності, а також комунальні послуги. Хтось купує готівкою побутову техніку, в останні місяці суттєво зріс попит на енергетичні товари: деякі торговельні мережі констатували збільшення продажів у цій категорії у 3-4 рази", — пояснила вона.

Нагадаємо, що для придбання більш коштовних товарів в Україні встановлене обмеження: платежі від фізичної особи на користь юридичної особи, ФОП на суму понад 50 тис. грн мають проводитися виключно у безготівковій формі — оплата на рахунок. Тож навіть якщо кошти були раніше переведені у готівку, для придбання, скажімо, автівки, їх доведеться знову внести на банківський рахунок, а потім здійснювати платіж. Проте у випадку купівлі на вторинному ринку (поза автосалонами) це правило часто обходиться, і сума не має значення — є діючі схеми, як не платити через банк.

Операцій з придбання готівкової іноземної валюти суттєво побільшало за останній рік.

Окремо експерти відзначають операції з придбання готівкової іноземної валюти. Вони наголошують, що цей напрям справді суттєво посилився за останній рік.

Якщо у першому півріччі 2023 року банки прийняли в українців 100,4 млрд грн готівкової гривні в обмін на готівкову валюту, то за той же період 2024 року показник збільшився до 229,8 млрд грн. Пояснення цьому феномену слід шукати не лише в девальваційних очікуваннях населення.

Важливо Порятунок гривні. Які дива покаже валютний курс протягом серпня та чи є ризик девальвації

"У першій половині минулого року соціологи відзначали помітне зростання оптимістичних настроїв серед українців, а економісти констатували пожвавлення споживчого попиту. Цього ж року на українців знову посилено тисне невизначеність. Вона обмежує споживчий попит та стимулює заощадження. Простіше кажучи, люди намагаються менше витрачати грошей, особливо коли йдеться про товари не найпершої потреби. Та більше відкладати грошей "про запас"", — каже Вікторія Махноносова.

І цей запас чимало українців традиційно воліють тримати в доларах. Підтвердженням тому може слугувати статистика ввезення та вивезення готівкової іноземної валюти. За перші шість місяців цього року банки завезли до України 7,39 млрд доларів готівкової іноземної валюти (в доларовому еквіваленті). А вивезли лише 590 млн доларів. Фактично уся різниця між цими двома показниками залишилася на руках в українців. Для порівняння: минулого року за аналогічний період ті самі показники становили 4,71 млрд доларів та 0,33 млрд доларів.

На українців посилено тисне невизначеність, що обмежує споживчий попит та стимулює заощадження. Люди намагаються менше витрачати грошей, особливо коли йдеться про товари не найпершої потреби

"На мій погляд, це більше пов'язано з тим, що після валютних обмежень 2022 року потім стало можливо купувати безготівкову валюту для розміщення на строкові депозити з подальшою можливістю знімати ці валютні депозити через каси банків", — прокоментував ситуацію директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

Отже, зростання обсягів касових оборотів банків, на думку експертів, не є тривожною ознакою, а показником того, що готівка зростає пропорційно попиту на неї, як і має бути.

Теги за темою
УкраинаДеньгиБанк
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Білик заінтригувала. Співачка готує українську версію легендарного новорічного хіта
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:15:59Z
Спасибі Вам, маестро Гіга! Прощання з легендарним і загадковим артистом: репортаж зі Львова
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:33:49Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 15 – 19 грудня
VGorode
2025-12-15T14:00:53Z
Не Різдвом єдиним: відома американська співачка виступить на відкритті Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:06:57Z
На концерті Макса Барського зникло світло. Як відреагував співак та що пишуть українці
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:30:40Z
Працівники Лувру оголосили страйк, музей закритий
Европейская правда
2025-12-15T11:39:33Z
Лувр не відкрився вчасно через обговорення співробітниками потенційного страйку
Европейская правда
2025-12-15T09:21:59Z
Голлівудського режисера Роба Райнера разом із дружиною знайдено мертвими
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T06:09:03Z
Ексбойфренд Олени Тополі прокоментував її розлучення
ГЛАВКОМ NET
2025-12-14T17:06:59Z
Відключення світла 16 грудня 2025 року: де і коли не буде електрики
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:30:05Z
Каллас: ЄС виконав обіцянку з постачання Україні 2 мільйонів снарядів
Европейская правда
2025-12-15T17:48:30Z
Інфляція на оренду в Туреччині сягнула 60%
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T17:36:31Z
Зеленський анонсував відкриття українського офісу з експорту зброї в Берліні
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T17:21:36Z
Німеччина створює новий інструмент для стимулювання інвестицій в Україну
Европейская правда
2025-12-15T16:00:10Z
Ціни на їжу в Європі: де найдешевший та найдорожчий продуктовий кошик
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:48:33Z
Беспілотники СБУ втретє атакували нафтові платформи РФ у Каспійському морі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:12:28Z
Підвищення тарифів на розподіл газу загрожує розвитку розподіленої генерації – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:09:22Z
Після підняття вантажних тарифів на 20%, «Укрзалізниця» втратить стільки ж у вантажоперевезеннях, – член Наглядової ради
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:51:15Z
Туреччина каже, що збила "некерований" безпілотник у Чорному морі
Европейская правда
2025-12-15T19:48:04Z
Переговоры с США в Берлине, Мерц видит шанс на перемирие, новое правительство Чехии: новости дня
Европейская правда
2025-12-15T19:42:24Z
Євролідери виступили зі спільною заявою про мирні переговори щодо України
Европейская правда
2025-12-15T19:36:26Z
«Трупи НАТО та ЄС»: під час виступу Зеленського в Німеччині стався конфуз із перекладом
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T19:33:56Z
ЗМІ: Трамп планує в понеділок поговорити телефоном із Зеленським та європейцями
Европейская правда
2025-12-15T19:24:35Z
Фіцо похизувався запрошенням від Трампа відвідати США
Европейская правда
2025-12-15T18:36:10Z
Німеччина – один із головних партнерів України в Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:15:57Z
Зеленський пояснив, чим важливі найближчі дні для України
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:00:14Z
Мерц: можливо, вперше з 24 лютого 2022 року перемир'я стає мислимим
Европейская правда
2025-12-15T17:48:54Z
У Литві знищили рекордну партію героїну вартістю 40 млн євро
Европейская правда
2025-12-15T19:12:47Z
З Німеччини екстрадовано учасницю злочинної групи, яка продавала за кордон немовлят
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:03:42Z
На святкуванні Хануки у Сіднеї ісламісти вбили уродженця Ужгорода Тібора Віцена
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:27:17Z
На Вінниччині викрито потужний підпільний цех з виробництва рідин для електронних сигарет
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:30:33Z
ДТП на Закарпатті. Загинула неповнолітня пасажирка 15-річного водія
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:03:14Z
Поліція затримала киянина, який намагався вбити матір та задушив бабусю: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T11:30:27Z
Мешканець Львівщини на мотоциклі намагався прорватися до Румунії
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T11:03:46Z
На Київщині лісник знайшов бойову частину російського дрона
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T11:00:34Z
Поліція розслідує бійку підлітків біля Алеї Героїв в Ірпені
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T10:39:57Z
"Він зруйнує Захід": провидиця Ванга побачила, що у 2026 році "назавжди змінить увесь світ"
FaceNews
2025-12-15T19:39:56Z
Справа Данила Кузьміна: правда, яку намагаються сховати
MY.UA
2025-12-15T18:19:18Z
Сили оборони України уразили Астраханський газопереробний завод у РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:27:22Z
Як називати жителів Камʼянського і Камʼянець-Подільського? Мовознавиця назвала правильні варіанти
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:12:38Z
Сервіс оренди житла Airbnb отримав багатомільйонний штраф в Іспанії
Европейская правда
2025-12-15T15:00:16Z
ЗМІ: Німеччина готує значне розширення оборонної співпраці з Україною
Европейская правда
2025-12-15T14:09:28Z
«Нульовий день» у війську
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:00:24Z
Пращання із Степаном Гігою. Фоторепортаж із Львова
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:51:51Z
Асоціація прифронтових міст та громад закликає переглянути підхід до надання державної допомоги ВПО на прифронтових територіях
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T10:27:03Z
На Волині лікарі дістали зі шлунка семирічної дівчинки 700 грамів волосся
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T19:03:33Z
Вчені назвали неочевидний фактор, що нівелює користь фізичних вправ
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:18:38Z
Житель Китаю заразився смертельним вірусом після похорону
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:42:35Z
Токсичні сніданки: у Європі зафіксовано «вічні хімікати» у пластівцях і хлібі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:54:27Z
Британські лікарі-резиденти відмовилися від урядової пропозиції та будуть страйкувати
Европейская правда
2025-12-15T13:39:14Z
Вакцинація для немовлят. Відома телеведуча, що стала мамою в 47, звернулася до людей
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T07:12:14Z
Нове бачення Британського офтальмологічного центру в Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T07:09:31Z
У сусідній з Україною країні вперше за 40 років зафіксовано випадки небезпечної хвороби
ГЛАВКОМ NET
2025-12-14T18:09:14Z
Навіть кволі квіти оживуть за добу: домашня підгодівля без хімії з трьох інгредієнтів
GlavRed
2025-12-14T01:36:41Z
Компанія Volkswagen запускає автівки без керма та педалей
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T09:18:53Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:55Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:50Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:50Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:36Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:26Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:18Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:02Z
Можливо, варто переглянути рішення про встановлення святкових вогнів на автомобілі
Топ Жир
2025-12-14T00:42:53Z
На Дніпропетровщині дикий яструб кинувся на ворожий дрон та врятував людей
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T19:15:49Z
Президент розповів, чи вимагають США виходу українських сил із Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:54:10Z
У Криму масово призвали до армії РФ першокурсників
FaceNews
2025-12-15T18:33:31Z
На війні загинув фотограф і письменник Юрко Костишин, відомий як «Кіт Характерник»
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:24:24Z
17-21 грудня у столиці відбудуться продуктові ярмарки: адреси
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:18:04Z
Солдат, який беззмінно провів на позиціях 76 днів, пояснив, як з початку війни змінилося поняття лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:24:14Z
Які темпи просування Росії на Донеччині? Аналітики DeepState назвали реальні цифри
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:54:26Z
Око за око, блекаут за блекаут: Бєлгород і Ростов без світла і опалення
FaceNews
2025-12-15T11:45:59Z
Україна відхилила пропозицію про «вільну економічну зону» на Донбасі – Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T10:30:35Z
Найкомфортніші міста у 2026 році: оновлений рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T05:12:01Z
Спека на пляжах і низькі ціни: топ 4 гарячі напрямки для відпустки в січні
24tv
2025-12-14T03:12:19Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:51Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:51Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:43Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:34Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:25Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:21Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:21Z
Українські покер-руми: де грати комфортно, безпечно та з максимальними можливостями
MY.UA
2025-12-15T13:05:45Z
Прогноз магнітних бур на 15-16 грудня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T05:18:34Z
Financial Times назвав главу Nvidia Людиною року
InternetUA
2025-12-14T04:08:10Z
Згорять першими: які прилади потрібно знеструмити при відключеннях світла
Хвиля
2025-12-14T04:00:17Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:58Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:47Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:40Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:40Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:36Z
Ексфутболіст збірної РФ, який брав участь у турнірі з викраденими українськими дітьми, захворів на рак
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:09:39Z
Кулєша оформила дабл-дабл в матчі чемпіонату Австрії з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:24:20Z
Зубков знову відзначився результативними діями у чемпіонаті Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:36:09Z
Українські парабіатлоністи завоювали 15 медалей на стартовому етапі Кубка світу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:12:24Z
Скандальний блогер Тейт не виключає проведення бою з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:39:10Z
Дешева копія Тайсона: росіянин намагався вкусити олімпійського чемпіона за вухо
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:42:22Z
ФІДЕ повернула прапори росіянам і білорусам
FaceNews
2025-12-15T12:24:04Z
Калініна виграла свій перший титул після повернення на корт
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:18:25Z
Фристайлістка Коцар виборола першу в історії України медаль Кубка світу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:06:14Z