MY.UAНовини
Агенти РФ — на вихід до Росії: на яких умовах Україна готова віддавати колаборантів
Агенти РФ — на вихід до Росії: на яких умовах Україна готова віддавати колаборантів

Агенти РФ — на вихід до Росії: на яких умовах Україна готова віддавати колаборантів

Україна запропонувала віддавати колаборантів і зрадників Росії, обмінюючи їх на цивільних заручників, захоплених в окупації. Чому цю ідею в СБУ та ГУР вважають хорошою, а правозахисники виступають проти, розбирався Фокус.

Свобода для довічно ув'язненого пропагандиста

Олександр Пащенко — вбивця, який діяв з особливою жорстокістю. Так його називають із 2012 року, коли вирок Рубіжанського міського суду Луганської області вступив у законну силу. Пащенко відбуває покарання — довічне ув’язнення — у виправній колонії №31 Новгород-Сіверського Чернігівської області, і відсидів уже 14 років.

Повномасштабне вторгнення Пащенко зустрів у в’язниці. Попри часткову окупацію Чернігівської області, Новгород-Сіверський не був під контролем російської армії, а всі в’язні перебували в установі, ховаючись від обстрілів. Напад РФ у березні 2022 року відчули всі.

Проте, як виявилось, не всі погоджувалися, що Росія — країна-агресорка. Серед скептиків — Олександр Пащенко. Як стало відомо слідству, на початку вересня 2022 року у присутності кількох засуджених він публічно заперечував здійснення збройної агресії РФ проти України та публічно закликав до підтримки рішень і дій країни-агресора. "Росія допомагає Донбасу і звільняє захоплені Україною території", "Війну в Україні розв`язало політичне керівництво України, прогнувшись під країни колективного Заходу", — зазначав він, про що йдеться у вироку. Окрім того, зі своєї флеш-картки запускав відеоматеріали російських телепередач про проведення так званої спеціальної військової операції, "звільнення" народів т. з. "ДНР" та "ЛНР", створення "Новоросії".

За це йому просто в колонії інкримінували вчинення колабораційної діяльності (частина 1 статті 111-1 КК України), і засудили, на додачу до довічного, ще на десять років позбавлення волі. Пащенко вину свою визнав повністю.

І ось у червні 2024 року фото й персональні дані Олександра Пащенка з'явилися на сайті "Хочу к своим" поряд із кількома десятками схожих. Усі ці люди були засуджені за колабораціонізм, державну зраду або передавання інформації ворогу, і написали заяву з проханням передати їх до РФ. Її може бути достатньо, щоб незабаром отримати шанс на свободу, якщо раніше таку можливість навіть не розглядали.

"Полюбила більше", — так про РФ висловилася під час судового засідання Ангеліна Довбня. У жовтні 2023 року 21-річну дівчину засудили за державну зраду до довічного. У суді встановлено, що молода особа фотографувала та знімала на відео електропідстанції, військові обʼєкти. Зокрема позначила на карті розташування блокпостів біля Кременчуцького нафтопереробного заводу, записала відео біля зруйнованого росіянами ТЦ "Амстор" у Кременчуці.

До РФ згодний переїхати і журналіст із Полтавщини Віктор Шестаков. Його засудили до 15 років ув’язнення за державну зраду в умовах воєнного стану та виправдовування збройної агресії РФ проти України. Шестаков очолював низку проросійських організацій, а також був уповноваженою особою від "ППП" ("Партія Політики Путіна"). На замовлення та за винагороду він готував антиукраїнські публікації, що дискредитували Сили оборони України, виправдовували агресію. Наприклад, він заперечував ракетні удари по торговельному центру у Кременчуці, багатоквартирному будинку у Дніпрі та енергооб’єктах Києва.

Російські агенти — заявки на вихід

Від початку повномасштабного вторгнення Служба безпеки України відкрила понад дев'ять тисяч кримінальних проваджень щодо колабораційної діяльності та пособництва РФ, щонайменше тисячу громадян України вже засуджено.

"Що стосується державної зради, це 111 стаття Кримінального кодексу — загалом відкрито понад 2 800 кримінальних проваджень. Із них мають вироки суду майже 550 осіб. Також СБУ відкрила майже 500 кримінальних проваджень щодо несанкціонованого поширення інформації про ЗСУ, це так звані корегувальники. Із них засуджено більш ніж 120 осіб", — говорить речник СБУ Артем Дехтяренко під час публічного заходу у Києві.

Усі засуджені — потенційні учасники проєкту "Хочу к своим". Це спільна ініціатива Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Головного управління розвідки Міноборони, СБУ та секретаріату уповноваженого ВР з прав людини. В усіх цих структурах упевнені: вона важлива в контексті повернення затриманих РФ українців, а для багатьох заручників це додаткова можливість опинитися на свободі. Іншими словами, це пропозиція обмінюватися з Росією громадянами України.

"З назви ми розуміємо, що йдеться про людей, які вважають своїми не Україну, не європейські демократичні цінності, нашу державу і Конституцію, а державу-агресорку — РФ, і хочуть туди потрапити. Дані про таких осіб, за їхньою добровільною письмовою згодою, оприлюднюватимуть на спеціальному сайті", — сказав представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов.

Дані — це фото засуджених, коротка інформація про них і "згода на обмін", тобто прохання особи про її передання на територію РФ або тимчасово окуповану територію України як військовополоненої "для обміну на громадянина України, що перебуває в полоні РФ".

У СБУ кажуть, що згоду на проведення обміну вже подали близько 500 українців, 200 з них погодилися на публікацію своїх даних на спеціальному сайті.

За словами уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, повернення осіб здійснюватиметься через попереднє узгодження з російською колегою Тетяною Москальковою.

Тобто фактично Україна офіційно вперше від початку повномасштабного вторгнення заговорила про можливість української сторони обмінюватися цивільними особами з російською стороною.

Обмін цивільними неможливий

Проти такої ініціативи виступають правозахисники.

Серед них — директорка з адвокації центру прав людини ZMINA Альона Луньова. Вона говорить: пошук "не потрібних нікому" "покидьків", фото яких можна, як товар, виставляти на сайті, їхні "добровільні" згоди на обмін із домашніми адресами — це не просто порушення норм міжнародного права та загалом концепції прав людини, це злочин.

"Я точно знаю, що державні органи давно й системно працюють над пошуком механізму повернення цивільних, незаконно утримуваних в РФ, з дотриманням норм міжнародного права. Саме тому, що те, яким буде цей механізм, має значення. І обрання шляху "обміну" засуджених громадян України з різних куточків країни та незаконно утримуваних цивільних у РФ створює багато ризиків, які треба враховувати", — пояснює вона Фокусу.

По-перше, захоплення цивільних громадян та їхнє утримання й переміщення є воєнним злочином. І цей злочин системний і масовий. Тільки за підрахунками правозахисників, зафіксовано щонайменше 1770 осіб — заручників РФ. І ця цифра лише приблизна, вона зростає через тривалу окупацію частини території України. А перспектива обмінюватися цивільними може спричинити нову хвилю затримань та формування "обмінного фонду".

По-друге, обмін цивільними неможливий — ані на військових, ані на цивільних. Це має бути вимогою безумовного звільнення.

"Залишаючи поза дужками питання етичності обмінів "неправильних українців" на "правильних українців", стимулювання практики обміну цивільними навряд чи сприятиме створенню сталого механізму повернення цивільних із незаконного утримання в РФ, про який багато йдеться в останні роки. Натомість практика обміну цивільними може створити значні проблеми та ускладнення для України", — говорить Луньова.

З нею згоден і адвокат, експерт Медійної ініціативи за права людини з міжнародного гуманітарного, кримінального права та прав людини Андрій Яковлєв. "Передання громадян України під контроль РФ свідчитиме, що Україна не визнає засуджених за колабораціонізм як своїх громадян. Це близько до того, якщо ми раптом в односторонньому порядку відмовляємося від своїх громадян, які вимушено опинилися на окупованій території", — пояснює він.

Юрист нагадує, що загалом українські закони щодо протидії колабораціонізму надто суворі, оскільки не враховують особливості окупаційного режиму та умов створеного РФ примусового середовища. Воно дозволяє затримувати дуже широке коло громадян. Україні поки не вдалося гармонізувати колабораційні закони з міжнародним правом, як це раніше робили інші країни.

Нині ж ідеться про суттєві ризики. Один із них — стимулювати правоохоронну та судову систему України до порушень, поверхового розслідування та розгляду відповідних справ. Окрім того, може спостерігатися схиляння обвинувачених осіб на етапі досудового слідства до визнання вини й укладання угоди в обмін на потенційне звільнення до РФ в майбутньому.

Наприклад, уже згадана Ангеліна Довбня апеляцію на вирок не подавала, а одразу звернулася з проханням додати її до списків на обмін між Україною і Росією. Вочевидь, їй пообіцяли, що сприятимуть передаванню до РФ, якщо вона визнає провину.

Позиція розуміння: держава шукає варіанти

"Водночас мені зрозуміла позиція держави, що серед засуджених за колабораційні дії є й такі українські громадяни, які себе не ідентифікують з Україною та відмовляються від української ідентичності, — додає Андрій Яковлєв. — Вважаю, що ця ініціатива важко далася владі через її конфлікт з міжнародним правом прав людини, проте це не надто правильно — ігнорувати складне становище, в якому опиняються наші військовополонені через катування та відверте знущання РФ над усіма їхніми правами людини. Тому доводиться обирати між правами заручників або полонених, які мають менше прав, ніж російські "зеки", та шукати нестандартні механізми повернення українців".

Інше питання, що наразі немає жодного механізму, який би дозволяв повернути цивільних.

І це окрема проблема.

Україна самотужки не може натиснути на РФ, щоби повернути своїх громадян. Та й колаборантами вони навряд будуть цікавитися, адже навіть Юсов зазначав, що "більшість із них виявилися не дуже комусь потрібними, і ось вони сподіваються, що на них звернуть увагу, їх почують, їх заберуть".

Питанням повернення цивільних могла б займатися створена міжнародна Платформа зі звільнення цивільних осіб, незаконно утримуваних Російською Федерацією, якою опікується омбудсмен, але від лютого про її роботу нічого не чути. Також жодного рішення, окрім закликів звільнити, не було ухвалено під час Саміту миру у Швейцарії.

Що ж до передання одних українців в обмін на інших, то ця ініціатива містить у собі не лише правові ризики, а й політичні, якими можуть скористатися російські пропагандисти — мовляв, в Україні не все так однозначно, є велика кількість згодних із політикою Кремля.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
РФ готова до переговорів: посол Москви виступив із неочікуваною заявою
GlavRed
2024-11-14T22:27:09Z
Трамп визначився з кандидатурою на посаду міністра охорони здоров'я
УкраинФорм
2024-11-14T22:18:40Z
Як могла відбуватися дружня зустріч Трампа і Байдена: вірусне відео від ШІ
TSN
2024-11-14T22:18:33Z
Трамп запропонує Росії "батіг і пряник": аналітик пояснив, чого чекати Україні
Хвиля
2024-11-14T22:06:20Z
"Розкажіть мені про поступки Росії": одеситка показала свою зруйновану квартиру
24tv
2024-11-14T22:00:37Z
Британія в ОБСЄ: Мир в Україні має бути справедливим та на основі Статуту ООН
УкраинФорм
2024-11-14T21:57:46Z
Просимо закінчити цю прокляту війну, – біженці з села на Курщині пожалілися Путіну
24tv
2024-11-14T21:51:48Z
Чи є наявність ядерної зброї у Росії єдиною причиною, що стримує НАТО від радикальніших кроків
24tv
2024-11-14T21:42:34Z
Романа Дудіна, якого підозрюють у держзраді, можуть випустити під заставу: адвокат повідомив суму
TSN
2024-11-14T21:33:10Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
5 продуктів, які краще їсти свіжими, а не консервованими
Фокус
2024-11-14T21:42:52Z
Як довго не кінчати під час сексу
24tv
2024-11-14T20:39:39Z
Який алкогольний напій найбільше шкодить: результати дослідження вас здивують
24tv
2024-11-14T20:06:20Z
О котрій годині лягати спати, щоб не бути зранку втомленим
24tv
2024-11-14T19:54:50Z
"Придатні усі": які розпорядження отримали лікарі ВЛК щодо "білобілетників", — нардеп
Фокус
2024-11-14T19:30:13Z
ВООЗ б'є на сполох: у світі понад 800 мільйонів людей хворіють на діабет
24tv
2024-11-14T17:33:49Z
Карамельно-яблучний тірамісу: ідеальний десерт на холодну пору
TSN
2024-11-14T16:54:35Z
Вчені назвали продукт, який може стати причиною інфаркту, особливо у жінок
TSN
2024-11-14T16:54:00Z
FM-TV із 15 жовтня знімає щорічний Різдвяно-Новорічний телепроєкт.
FM-TV
2024-11-14T22:18:34Z
Для релаксу й відпочинку: 3 легкі українські серіали, що допоможуть розслабитися після роботи
24tv
2024-11-14T21:36:22Z
В Алли Пугачової поставили пропагандистів на місце - що сталося
GlavRed
2024-11-14T21:27:36Z
Модний колір волосся 2024: головні тренди та тенденції у фарбуванні
TSN
2024-11-14T20:57:50Z
"Буде останнім": Христина Соловій оголосила про завершення концертної діяльності
GlavRed
2024-11-14T20:27:33Z
Зірка серіалу Пліткарка Шанель Бенкс зникла за загадкових обставин
360ua.news
2024-11-14T20:12:06Z
4 найкращі фільми з українкою Іванною Сахно, яка підкорила Голлівуд
24tv
2024-11-14T19:39:43Z
Відомий актор здивував подробицями особистого життя й чому живе з класною керівницею
TSN
2024-11-14T18:57:37Z
У Києві розпочався книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру»
УкраинФорм
2024-11-14T18:36:04Z
Різдвяний піст 2024: дата за новим церковним календарем
24tv
2024-11-14T22:34:26Z
На сході Франції завершують підготовку бійці української бригади «Анна Київська»
УкраинФорм
2024-11-14T22:27:03Z
У Києві стартувала конференція Премії імені Георгія Ґонґадзе «Медіадні»-2024
Детектор М
2024-11-14T22:15:21Z
У Британії представили новий офіційний портрет короля Чарльза ІІІ з нагоди його дня народження
ZN UA
2024-11-14T22:13:11Z
В Україні чоловіки частіше стають жертвами сексуального насильства
Украина Криминальная
2024-11-14T22:09:23Z
Новий скандал на Хмельниччині: лікарка МСЕК за мільйони скуповувала майно у Хорватії
TSN
2024-11-14T22:06:55Z
15 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:06:02Z
Пентагон обіцяє виділяти Україні допомогу в міру поповнення власних запасів
УкраинФорм
2024-11-14T21:27:25Z
Міноборони нарахувало в ТЦК тисячі обмежено придатних
1News
2024-11-14T21:27:03Z
Росіяни грозяться не допускати експертів МАГАТЕ на окуповану ЗАЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:36:34Z
Пенсіонерам в Україні щомісяця доплачуватимуть 2361 грн: хто отримає виплату
GlavRed
2024-11-14T22:27:43Z
"Банки можуть померти": економіст зробив невтішний прогноз через зростання Bitcoin
Фокус
2024-11-14T21:57:42Z
Мінімальний продуктовий набір подорожчав на 40 грн: що далі
Знай
2024-11-14T21:12:56Z
ЄС наклав рекордний штраф на компанію Meta за порушення антимонопольного законодавства
24tv
2024-11-14T20:24:03Z
У США збудували джерело "зеленої" енергетики на звалищі відходів
InternetUA
2024-11-14T20:16:08Z
Ціни на газ у Європі досягли найвищого рівня за рік через загрози перебоїв із постачаннями з росії
iPress
2024-11-14T20:07:37Z
Китай купує нафту з Західної Африки, зменшуючи залежність від росії
iPress
2024-11-14T20:07:26Z
5 гектар українського бавовнику замало: для економічної доцільності треба сіяти 30 000
24tv
2024-11-14T20:06:30Z
День ангела 15 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-14T22:18:29Z
Що не можна готувати в аерогрилі: названо топ-5 продуктів
24tv
2024-11-14T22:12:34Z
Скільки варити опеньки: секрети досвідчених господинь, перевірені поколіннями
24tv
2024-11-14T21:57:54Z
Рецепт вівсяного печива з пластівцями та горішками: Клопотенко розкрив секрети класичного десерту
Политека
2024-11-14T21:45:08Z
Як полагодити блискавку на курточці: це займе всього кілька хвилин
24tv
2024-11-14T21:12:12Z
Особистісний тест: те, що ви побачите першим, покаже вашу головну слабкість
TSN
2024-11-14T21:06:39Z
Форма великого пальця вказує на те, який у людини характер: пройдіть тест
TSN
2024-11-14T20:57:41Z
Як почистити золото в домашніх умовах, щоб воно блищало: найкращий засіб
GlavRed
2024-11-14T20:27:21Z
Авокадо тижнями не темнішатиме: ідеальний спосіб його зберігати
24tv
2024-11-14T20:24:20Z
Ліга націй: перемога Норвегії та інші матчі туру
Football.ua
2024-11-14T22:12:13Z
Спорт чи реклама: Магучіх розсекретила, де більше заробляє грошей
24tv
2024-11-14T22:00:32Z
Вогняна Бех-Романчук оголила стрункі ніжки: запальні фото легкоатлетки
24tv
2024-11-14T21:51:18Z
Ліга націй. Франція не зуміла обіграти Ізраїль
Football.ua
2024-11-14T21:51:03Z
Італія мінімально обіграла Бельгію
Football.ua
2024-11-14T21:45:59Z
Англія взяла реванш у Греції та очолила групу B2
Football.ua
2024-11-14T21:42:03Z
Дзаппакоста пропустить до чотирьох тижнів через травму
Football.ua
2024-11-14T20:46:26Z
Скандальний російський тренер провалив Лігу націй: Казахстан покидає другий дивізіон турніру
24tv
2024-11-14T20:45:30Z
Боавішта може зникнути з футбольної мапи Португалії
Football.ua
2024-11-14T20:21:52Z
Намагаються оточити: які шанси в росіян зайти в Курахове
24tv
2024-11-14T22:18:32Z
На фронті 138 зіткнень, Курахівський та Покровський напрямки залишаються для ворога пріоритетними
УкраинФорм
2024-11-14T22:12:00Z
Атака по Одесі: ракетний удар зруйнував квартиру відомої політологині Ганни Шелест
TSN
2024-11-14T22:06:20Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T22:00:11Z
Це найбільше горе, – боєць розповів, що може викликати у нього сльози
24tv
2024-11-14T21:51:05Z
Сили безпілотних систем відбивають масований наступ росіян поблизу Рівнополя: потужне відео
24tv
2024-11-14T21:45:43Z
Військовий обурився поведінкою чоловіків у тилу: "Поки одні захищають..."
Знай
2024-11-14T21:30:56Z
В Одесі гримлять вибухи: місто масовано атакують ворожі БпЛА
GlavRed
2024-11-14T21:30:00Z
Бійці ЗСУ вийдуть з Курахового, але є один нюанс - Коваленко
GlavRed
2024-11-14T21:27:49Z
Антарктида епохи динозаврів була покрита тропічними лісами: вчені знайшли крихітний доказ
TSN
2024-11-14T22:33:15Z
У Росії готуються до відключення від світового Інтернету
TSN
2024-11-14T22:07:00Z
Китайці створили робота, який гасає по пересіченій місцевості, виконуючи акробатичні трюки
InternetUA
2024-11-14T21:52:56Z
До сліз: у мережі набрав популярності тренд про Різдво, зиму та дитячі спогади
24tv
2024-11-14T21:12:26Z
Науковці винайшли унікальну GPS-систему, що може шпигувати за людьми
InternetUA
2024-11-14T20:14:36Z
Відомі медіа La Vanguardia та The Guardian припиняють публікації в X через проблеми з модерацією
iPress
2024-11-14T20:07:06Z
Найтонші смартфони Android у 2024 році: який з елегантних гаджетів обрати
Фокус
2024-11-14T20:03:34Z
Цифровий музей: GOG запускає програму збереження класичних ігор для майбутніх поколінь
24tv
2024-11-14T19:54:56Z
Провідні газети Британії та Іспанії відмовилися від соцмережі Х
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T19:48:54Z
На Харківщині схопили чоловіка, який вкрав смартфон у своєї колеги
InternetUA
2024-11-14T21:46:20Z
В Одесі після атаки росіян є загибла та поранені – ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T21:27:24Z
Росіяни вдарили по Одесі «Шахедами», загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-14T21:25:01Z
Ракетний удар по Одесі: є влучення у житловий будинок
TSN
2024-11-14T21:18:16Z
Вбив людину ніжкою від стільця: у Вінниці затримано зловмисника
TSN
2024-11-14T21:06:34Z
На Хмельниччині працівницю банку підозрюють у привласненні коштів клієнтів
InternetUA
2024-11-14T20:21:07Z
В Одесі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-11-14T20:03:19Z
Чоловік отримав 17 тисяч штрафу, бо прийшов оновити дані: справу розглянув суд
Политека
2024-11-14T20:00:58Z
«Відмивання» ₴16 млн. держкоштів: повідомлено про підозру поліцейському, який відмовився давати свідчення на допиті
Украина Криминальная
2024-11-14T19:54:27Z
Електромобіль замість генератора: lifecell тестує альтернативний спосіб живлення базових станцій в блекаути
ITC
2024-11-14T19:43:04Z
Більше не танцюйте зі скребком: як очистити лобове скло від морозу за лічені хвилини
24tv
2024-11-14T18:39:56Z
Фахівці розповіли, чи потрібно утеплювати двигун автомобіля на зиму
TSN
2024-11-14T16:54:02Z
Chery показала ефектний концепт Fulwin Hunting Wild
AutoCentre
2024-11-14T16:19:41Z
Mercedes-Benz представив один з найдорожчих у світі авто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-14T15:15:38Z
HWA розповіла подробиці про рестомод Evo
AutoCentre
2024-11-14T15:04:53Z
Японія, зустрічай! Українці готуються до гоночного марафону «8 годин Фуджи»
AutoCentre
2024-11-14T15:04:13Z
Суперкар BYD Yangwang U9 підкорив легендарний Нюрбургрінг
AutoCentre
2024-11-14T13:04:32Z
Cadillac Vistiq 2025: розкішний електричний кросовер з автономністю 483 км, потужність 615 к.с. та ціною від $78,8 тис
ITC
2024-11-14T12:34:00Z