MY.UAНовини
Чому Україна – не Туреччина
Чому Україна – не Туреччина

Чому Україна – не Туреччина

Свого часу, другий президент України написав відому книгу «Україна не Росія». Враховуючи сьогоднішні реалії нам варто написати новий бестселер: «Чому Україна не Туреччина». Незважаючи на здавалося б контроверсійність і можливо деяку натягнутість цього порівняння, згадаємо стару мудрість про те, що будь-яке порівняння кульгає, а в даному випадку, «кульгавість» цілком стерпна.

Генотипи наших двох народів переплелися приблизно так само, як і фенотипи національних економік, ось тільки в Туреччині ці набуті риси, розвинені в умовах агресивного зовнішнього середовища, розвинулися в стійку державну резистентність до глобальних криз, а у нас – до падіння країнного імунітету. Тим інформативнішим буде для нас вивчення досвіду турецьких реформ, частина з яких цілком могла бути реалізована і в наших специфічних умовах. Портфоліо турецької економіки і ландшафт місцевого підприємницького середовища за останні роки кардинально змінилися і стереотипи, сформовані у свідомості наших «човників» часів 90-х років минулого століття, назавжди залишилися в минулому і практично не мають «живих» паралелей у сьогоденні.

Ще 30 років тому Туреччина дуже нагадувала Україну за своїми базовими параметрами. У ті далекі часи, Україна намагалася наздогнати Францію, а у Туреччини були завдання скромніші: ця країна взяла за орієнтир Німеччину і просто почала рухатися в її фарватері, приблизно як чайка летить за траулером в надії отримати свою порцію риби. У 1983 році, населення Туреччини становило 43 млн людей і за цим показником турки поступалися Україні. Сьогодні, цей показник наближається до 85 млн, що приблизно відповідає параметрам тієї ж Німеччини і перевищує чисельність населення Ірану – одного з ключових регіональних конкурентів.

Сумно, але факт: за цей же час, демографічні показники в Україні скоротилися за різними оцінками мінімум на 20 млн і більш точну картину може надати лише перепис населення. У 1991-му році, ВВП Туреччини становив близько $208 млрд, тобто трохи більше, ніж було у нас у 2019-му. Але з тих пір, ця країна стала одним зі світових лідерів за динамікою економічного розвитку, з темпами зростання понад 5% в останні роки. Якщо взяти доларовий еквівалент, то ВВП Туреччини збільшився до $907 млрд дол у 2022 році.

Якщо взяти показник ВВП на душу населення, то на даний момент Туреччина міцно увійшла до двадцятки країн і «золотого мільярда» людства. А за параметрами ВВП за паритетом купівельної спроможності - до десятки країн світу. За показником ВВП на душу населення, Туреччина вже входить до групи країн, у яких цей показник знаходиться в районі $10 тисяч.

Саме економічним успіхам нинішній президент країни завдячує своєю популярністю і тією підтримкою, яку він отримує при всенародному обговоренні своїх конституційних ініціатив. Якщо розглянути агрегати турецької економіки у порівнянні з іншими країнами, які входять до клубу ВВП на душу населення понад $10 тис, то ми побачимо, що високі показники економічного зростання відбуваються на тлі досить нетипової для цієї групи країн високої інфляції. При цьому, в Туреччині кредитні ставки нижчі за інфляцію.

Відбувається це з однієї простої причини: в Туреччині не бояться застосовувати сурогатні методи зниження кредитних відсотків. Наприклад, за рахунок активного використання пільгового кредитування та компенсації частини відсоткової, які надаються спеціальними кредитними установами. Крім того, центральному банку країни вдалося знайти свою особливу модель монетарного регулювання, яка хоч офіційно і оголошена як різновид інфляційного таргетування і ціль по інфляції є нібито базовою, але водночас, її параметри істотно змінені та адаптовані під потреби реального сектору економіки. Насправді, прихована мета центрального банку Туреччини – розширення грошової бази під потреби реального сектору економіки, інфляція при цьому, є похідною метою, а відсоткова ставка – інструментом стимулювання економічної активності.

Диверсифікація різних ставок з підтримки ліквідності застосовується регулятором для того, щоб відсотки за кредитами мали більшу еластичність у бік їх зниження. В Україні ж, з інфляцією продовжують боротися приблизно такими ж «ліками», якими бравого солдата Швейка лікували в гарнізонному шпиталі – «мокрими обгортаннями та клізмами», тобто підвищенням базової ставки. Очевидно, що в нашому випадку, інфляція гаситься за рахунок уповільнення динаміки економічного зростання, а в Туреччині – за допомогою зростання товарної пропозиції, для чого уряд постійно посилює економічні стимули щодо розігріву підприємницької активності.

Завдяки подібній політиці, безробіття в Туреччині скоротилося до 9% і відповідає середньому європейському показнику. Але головний результат – Туреччина практично призупинила відтік своєї робочої сили до ЄС, який набув катастрофічних масштабів у 90-х роках минулого століття. Для нас це чудовий зразок того, що лише активне стимулювання підприємницького середовища з боку держави може дозволити використовувати помірну інфляцію на благо економічного зростання та для стабілізації ринку праці. У нашому уявленні, Туреччина – це країна з колосальними торговельними традиціями, але незважаючи на це, значення рахунку поточних операцій, який показує операції національної економіки з рештою світу в частині торгівлі товарами та послугами, а також доходи та поточні трансферти, є від'ємним.

Таким чином, мета вийти на позитивне торговельне сальдо не завжди є супутником активного економічного розвитку, адже у випадку застосування турецької моделі зі створення промислових полігонів для європейських виробництв, доведеться імпортувати багато комплектуючих, нового обладнання та технологій, тобто нарощувати імпорт. У такому випадку, в ролі «випрямляча» платіжного балансу має виступити активний приплив по інвестиційному рахунку.

Стосовно України це означає, що головне завдання для країн, що розвиваються, не тотально "імпортозаміщати", а стимулювати структурну перебудову економіки в бік галузей з вищим рівнем доданої вартості, залучаючи для цього прямі іноземні інвестиції. Що і зробила Туреччина, поступово змінивши структуру національного виробництва з продукції сільського господарства та легкої промисловості на машинобудування.

Туреччина має досить великий зовнішній корпоративний борг, але водночас практично вирішила проблему державного боргу. Ще в 2001-му році, відношення зовнішньої заборгованості до ВВП у цієї країни становило 76,1%, допустимий маяк у 60% був істотно перевищений. За цим показником ця країна була схожа з Україною зразка 2018-го. На даний момент, індикатор співвідношення «борг/ВВП» в Туреччині знизився до позначки трохи вище 30%. Туреччина достроково припинила співпрацю з МВФ у 2013 р. Віце-прем'єр країни урочисто натиснув на кнопку і здійснив фінальну транзакцію з перерахування заборгованості на рахунок Фонду.

Успіх турецьких реформ можна сформулювати в наступних пунктах:

1. Успішна податкова політика, яка полягає у фіскальній перевазі на непрямі податки (тютюнові вироби, паливно-енергетичний сектор) і в податковому стимулюванні компаній, які вкладають інвестиції в науково-дослідні розробки. В результаті за темпами зростання експорту електроніки, Туреччина входить до світової трійки країн (компанія Vestel займає п'яту частину ринку телевізорів в ЄС).

2. Завдяки сприятливим умовам ведення бізнесу, Туреччина перетворюється для Європи на складальний майданчик для автопрому, а експорт продукції машинобудування істотно перевищив показники легкої та взуттєвої промисловості (модель ніаршорингу або промислової платформи).

3. Держава активно стимулює експорт і захищає внутрішній ринок, але не за допомогою простих заборон, а використовуючи активну антидемпінгову політику. Існують програми кредитування та страхування експортних операцій, держава компенсує до 50% витрат бізнесу на створення торгових представництв та дистрибуції за кордоном.

4. Держава контролює максимальний рівень іноземного капіталу в інфраструктурних галузях, наприклад у транспорті.

5. Активно використовуються такі механізми кластерного розвитку як промислові полігони та спеціальні економічні зони, які розміщуються в депресивних регіонах. Економічні суб'єкти отримують там істотні пільги: спеціальний режим нарахування ПДВ та імпортних мит, скасування оподаткування при ввезенні обладнання та комплектуючих, пільгові тарифи на електроенергію.

6. Застосування пільгового кредитування малого бізнесу. Туреччина не стала чекати як Україна поки інфляція знизиться «природним» шляхом і створить умови для зниження ставок за кредитами. Зниження відсотків у цій країні відбулося не за допомогою «монетарної гомеопатії», а внаслідок застосування більш ефективних і радикальних методів «лікування».

Мікрокредитуванням у Туреччині займається Народний банк або Türkiye Halk Bankası , який через розгалужену мережу відділень видає кредити в розмірі до $35 тис, терміном до десяти років.

7. Всебічний розвиток третинного сектору економіки: сфери послуг і туризму. Сьогодні у форматі митного союзу Туреччина співпрацює з ЄС. Завдяки цьому, турецький експорт, починаючи з 1996 року, істотно видозмінився в бік таких високотехнологічних галузей як автомобілебудування, електронна та електрична техніка, хоча раніше країна орієнтувалася на традиційні галузі: легку та харчову.

Принципи турецької імпортної політики були сформульовані наступним чином: забезпечення країни імпортними поставками сировини та напівфабрикатів високої якості та за прийнятними цінами. На першому місці в структурі експорту Туреччини, знаходяться транспортні засоби, обладнання, електротехніка, які в сумі дають майже третину експортних поставок, в той час як легка промисловість становить понад 10%, металургія – до 8%, а продукція сільського господарства – всього лише до 3%. Митний союз з ЄС активно сприяв цим трансформаціям, оскільки на відміну від ЗВТ надав додаткові фіскальні стимули. Окреме питання – необхідність створення ЗВТ між Україною та Туреччиною.

Наша структура експорту сьогодні – це Туреччина зразка початку дев'яностих років минулого століття: ті ж 40-50% сільськогосподарської сировини в загальній масі товарів, що продаються на зовнішніх ринках. На жаль, структурні зміни, що відбулися в нашій економіці за останні роки, зробили Україну сировинним придатком і технологічний дисбаланс у нас буде з будь-якою більш-менш розвиненою країною. В контексті Туреччини важливо розуміти інше. Ця країна являє собою унікальний приклад максимальної торгової інтеграції на європейський ринок, яка у випадку з іншою державою була б можлива лише за умови повноцінного членства в ЄС. На даний момент, Туреччина максимально використовує не тільки ринки ЄС, але і своє регіональне лідерство.

Турки купують російську нафту і переробляють її на своїх нафтохімічних заводах, постачаючи готову продукцію на європейський ринок. Те ж саме вони роблять з нашою «нафтою» - соняшниковою олією. Вони не тільки купують українське «насіння» і роблять з нього готовий продукт, але й закуповують нашу готову олію, що перевозиться спеціальними танкерами, а потім розливають її під своїми брендами. Те ж саме відбувається і в металургії: турки закуповують напівфабрикати з чорних металів (у тому числі і з України - до війни) у вигляді слябів, г/к рулонів, квадратних заготовок, а також чавуну, а потім виробляють на своїх підприємствах сталь і прокат найвищого класу і продають цей товар на ринках Німеччини, Швеції та інших європейських країн, але вже за значно вищою ціною. Крім того, Туреччина є найбільшим споживачем брухту: вона наростила його імпорт до 21 млн тонн вартістю понад 6 млрд дол.

Структура експорту України – це понад 50% сільськогосподарської сировини. А турки здійснили вражаючі структурні зміни: сьогодні в їхньому експорті до 30% становлять промислові товари та обладнання з високим рівнем доданої вартості. У нас же цей показник скоротився з 20% до приблизно 5%. Крім того, і в структурі продажу продуктів харчування у турків переважають товари з високим рівнем переробки, в той час як ми продаємо просту сировину. У структурі нашого експорту до Туреччини необхідно виділити: зернові, насіння олійних, відходи харчової промисловості, рослинну олію, деревину, чорні метали, рудну сировину. У структурі турецького імпорту в Україну виділяються: плодові, транспортні засоби, текстиль, взуття, реактори, котли.

У зв'язку з цим, виходить звичайне «сировинне прокляття»: ми їм сировину, а вони нам – товари з високим рівнем доданої вартості. На жаль, структурні зміни, що відбулися в нашій економіці за останні роки, зробили Україну сировинним придатком і технологічний дисбаланс у нас буде з будь-якою більш-менш розвиненою економікою. Виграти у турків у торгівлі – це все одно, що намагатися зняти більше фільмів, ніж в Індії. Створити ЗВТ з такою країною – це означає поставити на межу виживання не тільки наше машинобудування, але й легку, взуттєву, промисловість. Крім того, не зможуть витримати конкуренцію з турками і наші виробники овочів.

Угоду про ЗВТ з ЄС, ми пояснили історичною неминучістю вектора європейської інтеграції. А як пояснимо «розчинення» в турецькому напрямку? З роллю сировинного придатка Європи Україна вже змирилася. Але бути сировинним придатком Туреччини… Не комільфо… Сьогодні Туреччина – це модель української економіки, але у якої "все вийшло".

І її досвід, включаючи досягнення та помилки, є відмінним синопсисом для нас і шансом на те, що колись вийде і у нас. Адже ще десяток років тому, експерти розглядали Польщу, Туреччину та Україну як найперспективніших лідерів балто-чорноморського регіону, причому саме Україна могла зробити найбільш вражаючий спурт. Зараз наше відставання від Польщі та Туреччини – це як матч між «Інгульцем» та «Динамо» у фіналі Кубка України...

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
В Киеве состоится Первый Всеукраинский фестиваль ветеранской культуры
ZN UA
2024-09-21T14:13:44Z
Оксана Билозир показалась в Курской области: что делала
GlavRed
2024-09-21T13:36:02Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Карпати в меншості здолали Чорноморець
Football.ua
2024-09-21T11:58:10Z
Украинский боксер Чухаджян проведет бой за титул чемпиона мира
ZN UA
2024-09-21T11:09:56Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Два преимущества здорового эгоизма: психолог рассказал, почему забота о себе всегда важнее
Фокус
2024-09-21T13:06:50Z
Тест: соберите идеальный ужин, а мы назовем инициалы мужчины вашей мечты
Marie Claire
2024-09-21T13:00:35Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
РФ хочет нанести максимальное огневое поражение по Украине до выборов в США, — комбат ВСУ
Фокус
2024-09-08T16:51:40Z
Путин утвердил план заселения захваченных земель: что обещают "переселенцам"
Comments UA
2024-09-21T14:30:38Z
Зеленский эмоционально отреагировал на информацию о 80 тысячах потерь ВСУ в войне
Comments UA
2024-09-21T14:00:34Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Расплата за парковку: в США в мусорном баке нашли внедорожник
Фокус
2024-09-21T13:12:27Z
Сеть всколыхнуло видео с женщиной возле разрушенного дома в Кривом Роге
Апостроф
2024-09-21T13:03:05Z
В Латвии в субботу разбился российский военный дрон
Европейская правда
2024-09-08T20:09:07Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Удар по Харькову: стало известно о последствиях
Корреспондент
2024-09-09T01:57:50Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Генштаб ВСУ подтвердил удары по двум ключевым арсеналам РФ
Хвиля
2024-09-21T14:27:33Z
Мужчина решил убраться в доме мамы: свою находку в шкафу он не забудет никогда
Фокус
2024-09-21T13:57:22Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
День ангела 10 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-09-09T21:24:50Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
В аптеках Украины появится новая французская вакцина: врачи призывают украинцев ею воспользоваться
Знай
2024-09-21T12:12:45Z
Довести уход за собой до идеала: врач рассказала об основных нюансах комплексного душа
Фокус
2024-09-21T12:12:26Z
Липосомы в косметике: как «доставить» крем в самые глубокие слои кожи
Marie Claire
2024-09-21T11:00:25Z
В США одобрена первая назальная вакцина против гриппа: детали
Comments UA
2024-09-21T10:15:55Z
Ученые спустя 5 лет нашли эпицентр распространения COVID-19: названы все "подозреваемые"
UAToday
2024-09-21T09:06:27Z
Посланник с небес: хирург увидел рай во время клинической смерти
Фокус
2024-09-21T08:45:59Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
"Малый, шмеля!": ВСУ показали мощные кадры работы по врагу в Донецкой области
TSN
2024-09-21T14:16:54Z
В Украине снова выделили деньги на брусчатку – уже 2 миллиона гривен
Знай
2024-09-21T12:30:55Z
Устали от неудач и пошли в обход: как ВС РФ продвигаются к Курахово, — DeepState
Фокус
2024-09-20T15:43:18Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
ВСУ переломили ситуацию под Покровском, - NYT
Хвиля
2024-09-08T20:15:34Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Было по 50 грн, а стало - 70: супермаркеты выставили "осенние" цены на картошку, капусту, огурцы и помидоры
Знай
2024-09-21T14:12:02Z
"Антонов" уже провел инспекцию конфискованного российского самолета Ан-124 "Руслан" в Канаде
ZN UA
2024-09-21T13:30:18Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Kingdom Hearts 4 перезапустит историю серии, Тецуя Номура задумывается об уходе на пенсию
GameMag
2024-09-21T14:37:16Z
Слух: Assassin's Creed Shadows будет работать в 60 FPS на всех платформах
GameMag
2024-09-21T14:18:00Z
Инсайдер подтвердил разрабоку ремастера Days Gone для PlayStation 5
GameMag
2024-09-21T14:13:01Z
Krafton объяснила, почему не купила права на The Evil Within вместе с Tango Gameworks — от Hi-Fi Rush 2 не ждут больших продаж
GameMag
2024-09-21T14:01:39Z
Слух: разработка провального шутера Concord стоила 400 миллионов долларов
Overclockers
2024-09-21T14:00:27Z
Кошмарные галлюцинации и отстрел чудовищ в трейлере лавкрафтианского шутера Decadent
GameMag
2024-09-21T13:37:24Z