Одна з головних цілей ЗСУ зараз зробити так, щоб винищувачі не були втрачені на землі.
Винищувачі F-16 нарешті вже в Україні. У неділю, 4 серпня, коли в Україні відзначався день Повітряних сил ЗСУ, Володимир Зеленський та українські ЗМІ поширили кадри із церемонії прийому літаків на озброєння. Президент назвав те, що відбувається новим етапом у розвитку українських ВПС. За даними західної преси, Україна отримала десять F-16, а до кінця 2024 року до країни прибуде ще 20 літаків американського виробництва. Інші винищувачі надходитимуть партіями у 2025 році. Загалом ЗСУ отримають 79 винищувачів.
Ключові проблеми
Церемонія була знята на відео, ймовірно, на аеродромі Васильків у Київській області. Але далеко не факт, що F-16 базуватимуться саме там. Головна мета ЗСУ зараз — зробити так, щоби літаки не були втрачені на землі. Є два варіанти безпеки F-16: прикрити аеродром засобами протиповітряної оборони або постійно перебазувати літаки з одного аеродрому на інший — саме так ЗСУ намагалися боротися за живучість своєї авіації раніше. Другий варіант не дуже підходить саме для F-16 — для їхнього базування підходить далеко не кожен аеродром.
Чим оснащені
Після того, як кілька F-16 разом із літаками МіГ-29 та Су-27 пролетіли в українському небі під час церемонії привітання воїнів Повітряних сил ЗСУ 4 серпня, військові фахівці вже зробили перші висновки щодо того, яким озброєнням оснащені літаки F-16, передані Україні.
Так, аналітики порталу Defense Express помітили, що продемонстровані винищувачі озброєнні двома типами ракет “повітря-повітря”: AIM-9 з інфрачервоним наведенням для знищення цілей у ближній зоні; AIM-120, керовані з радіолокаційного випромінювання, що відповідає за середню та велику дальність. А журналісти Forbes зауважили, що специфічні пілони в середній частині крила на українських F-16 оснащені вбудованими засобами захисту, зокрема інтегрованими системами електронної боротьби PIDS та ECIPS. Фахівці порталу Мілітарний пояснили, що йдеться про пілонів Terma PIDS+ із системою раннього попередження про ракетний напад.
Вплив на фронт
“Для того, щоб дійсно впливати на ситуацію на фронті, треба щільно покрити цими літаками всю лінію дотику, а тут мова повинна йти про кількість 40-50 штук, а не про шість-десять”, – зазначає засновник БО Реактивна пошта, військовий експерт Павло Нарожний.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) застерігають від надмірних надій і називають дві умови, необхідні для максимально ефективного використання F-16 в Україні За їх оцінками, щоб Україна досягла достатнього масштабу для успішної інтеграції цих винищувачів у свою парасольку ППО для захисту неба, ЗСУ потрібно значну кількість F-16. Крім того, щоб мати можливість використати винищувачі F-16, Україні також потрібно буде продовжувати зусилля зі знищення російських засобів ППО як у російському тилу, так і на території окупованої України, в тому числі і за допомогою наданої Заходом зброї далекого радіусу дії. ISW.
Фахівці ISW також зауважили, що російські «військори» відреагували на появу F-16 в Україні, намагаючись применшити потенційні наслідки їхньої появи на полі бою. Аналітики наголошують, що це прямо підриває кампанію російських пропагандистських ЗМІ, націлених на те, щоб зобразити передачу літаків F-16 Україні та інших західних систем озброєння як “червону лінію”. Декілька російських «військоров» стверджували, що західні та українські ЗМІ «роздмухують» прибуття F-16, щоб нібито відвернути увагу від невдач на полі бою. Чимало «воєнкорів» також почали негайно обговорювати, як саме російські сили спробують збивати літаки.
Теги за темою
ЛітакПоділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони