Із переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар змінило дату і одне з головних свят року – Покрова Пресвятої Богородиці. Відтепер її святкують на 13 днів раніше, разом із християнами західного обряду.
OBOZ.UA розповідає, коли тепер відзначають Покрову. А також про традиції цього свята і пов’язані з ним дати.
Коли святкують Покрову у 2024 році
Оскільки всі святкові дати у церковному календарі тепер змістились на 13 днів назад, то і Покрова святкується уже не 14 жовтня. Відтепер датою свята є 1 жовтня.
На цей же день перенесли ще дві важливих дати. Так День українського козацтва теж стали відзначати 1 жовтня. За традицією його святкують саме на Покрову.
Так само було офіційно перенесено дату Дня захисників і захисниць України. Це свято є символічно спорідненим із Покровою та Днем козацтва, а отже і відзначається одночасно з ними обома.
Що святкують в день Покрови
Свято Покрови почали відзначати на Русі одразу після запровадження християнства наприкінці 10 століття. Згідно зі слов’янською версією його виникнення, урочистий день пов’язують з подією, яка сталась у Константинополі під час облоги міста військом на чолі з князем Аскольдом. Місцеві мешканці сховались від загарбників у Влахернському храмі, де зберігалась риза Богородиці. Люди, як один, почали молитись за порятунок. У відповідь на їхні молитви Матір божа з’явилась у небі і накрила вірян своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей і всі вони вціліли. Ба більше, деякі джерела вказують, що Аскольд та його дружинники теж бачили це диво. Вони були настільки вражені ним, що прийняли хрещення та стали християнами.
За іншою версією Богородиця явилась людям Константинополя під час сарацинської облоги міста. Тоді її побачив святий Андрій Блаженний. О четвертій годині ночі під час молитви він підняв очі до неба і узрів Марю, що йшла по повітрю, осяяна небесним світлом й оточена ангелами і сонмом святих.
Традиції Покрови
Хоча це свято не входить у перелік 12 найбільших православних торжеств, все ж в Україні його здавна дуже шанують. В давнину у цей приблизно час закінчувалась ціла низка осінніх святкувань і починались підрахунки результатів літнього сезону. Вважалось, що з Покрови починається зазим’я – безпосередня підготовка до зими. Худобу переставали виганяти на пасовище і переводили її на зимове харчування в хліві.
З Покрови починався осінній період весіль. Всі роботи в полях завершувались і з’являвся час на святкування одружень. Ще й продуктів для застілля не бракувало. До того ж фату нареченої пов’язували із омофором Богородиці. Тому одружитись у святкові дні вважалось хорошою прикметою.
Прикмети на Покрову
Звісно, у святковий день спостерігали і за погодою, щоби спрогнозувати її на майбутній зимовий сезон:
- якщо до свята журавлі ще не відлетіли, зима буде приходити поступово;
- якщо віє південний вітер – це до теплої зими;
- вітер північний – це, навпаки, до холодів та снігів у зимові місяці;
- загалом видався вітряний день – це обіцяло сильні вітри і навесні.
З Покровою пов’язано також чимало прислів’їв та приказок. Це вказує на важливість свята в народному календарі:
- Пречиста мати (Успіння) засіває, а Покрова збирає.
- Хто лежить до Покрови, той продасть усі корови.
- Прийшла Покрова — всохла діброва.
- Минула Покрова — зоставайся здорова.
- Минула Покрова — з'їла полудень корова.
- До Покрови думай про пашу для корови.
- До Покрови давали молоко корови, а по Покрові пішло молоко корові у роги.
Раніше OBOZ.UA розповідав, коли за новим календарем святкують Яблучний Спас.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.