MY.UAНовини
Місто князя Володимира: забудовники біля воріт. На чиєму боці буде Феміда?
Місто князя Володимира: забудовники біля воріт. На чиєму боці буде Феміда?

Місто князя Володимира: забудовники біля воріт. На чиєму боці буде Феміда?

Давньоруське місто-фортеця у понад 75 гектарів із княжим посадом, дорогами та в'їздною групою, сотні метрів унікальних оборонних укріплень часів середньовічної Русі та кілька сотень курганних поховань. 

Це місто-фортеця, яке розбудував ще князь Володимир для захисту Києва від кочовників. Місто, в якому зупинився час після монгольської навали, але яке збереглося до наших днів і яке досі не поглинула міська забудова. Це все про літописне місто Пересічень, що розташоване на півдні сучасного Києва у місцевості Китаїв. 

Але зовсім скоро ситуація може змінитися катастрофічно й безповоротно. Замість повноцінного археологічного дослідження пам’ятки і створення унікального національного музею незабаром вона може зникнути, а на цьому місці з’явиться черговий ЖК з багатоповерхівками, адже ділянка нині перебуває під великим ризиком забудови. І доки Київрада поновлює договори оренди землі, столичні суди продовжують затягувати розгляд справ. 

Яка цінність урочища Китаїв, на якому етапі судові справи та чому потрібно слідкувати за подальшою долею ділянки, пояснює рух «Чесно». 

Археологічна перлина

Збереження урочища Китаїв важливе для столиці не лише з огляду на те, що це чергова велика зелена зона у місті, що ризикує опинитися в руках забудовників. Китаїв – єдина збережена давньоруська середньовічна фортеця у межах сучасної столиці, як зазначають науковці та активісти. 

Історики неодноразово наголошували на унікальності цієї території, адже це давньоруське місто, яке в літописах згадується як Пересічень. Це місто-фортецю розбудували разом із Вишгородом, Білгородом (Білогородка) та Василівом (Васильків) за часів князя Володимира. Фортеця у місті Пересічень виконувала вкрай важливу роль для посилення оборони Києва з півдня. 

Урочище складається з величезної фортеці, посаду, 378 курганних могильників X–XI століть – таких не збереглося навіть на території самого Києва, а також довгої системи печер X–XII століть. Крім цього, зберігся понад кілометр оборонних давньоруських укріплень, яких немає у столиці, а також давньоруські дороги, що, за словами археологів, є надзвичайною рідкістю. 

За даними істориків, у цій місцевості свого часу проживали і українські культурні діячі, серед яких Олена Пчілка, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Леся Українка, Михайло Драгоманов та багато інших. 

План Китаївського археологічного комплексу станом, 1914 рік. На мапі зображене давнє городище, два курганних могильники, поселення та комплекс печер
фото: Музей Історії Десятинної Церкви

Тому у перспективі територія Китаївського археологічного комплексу могла б слугувати майданчиком для створення окремого археологічного музею чи повноцінного парку, що є поширеною практикою на теренах Європи.

Але наразі цей комплекс може забудувати компанія KAN Development, засновником якої є колишній заступник міського голови столиці Віталія Кличка підприємець Ігор Ніконов. 

Хронологія подій

Заповідний Китаїв знову опинився у фокусі громадського обговорення навесні 2024 року. Тоді з’явилась петиція із комплексною вимогою стосовно земельних ділянок у трьох урочищах, що розташовані поруч – Китаїв, Болгарське та Самбурки. Громадськість вимагала захистити територію Китаївського археологічного комплексу від забудови, припинити договори оренди на зазначені земельні ділянки та повернути їх у державну власність. Менш ніж за місяць петиція зібрала 8692 підписи, проте Київрада її не підтримала. 

Кількома днями пізніше на сайті Київради з’явилися проєкти рішень про поновлення договорів оренди з ПрАТ «Київська овочева фабрика» на двох земельних ділянках у Китаєві площею 4,82 га та 21,61 га. Стосовно обидвох територій тривали судові слухання, що стало основним аргументом для зняття відповідних ініціатив (№ 691 та № 695) з порядку денного засідання комісії Київради щодо збереження культурної спадщини столиці. 

Натомість депутат фракції «Єдності» та голова комісії Ярослав Федоренко запропонував створити спільну робочу групу із земельною комісією для подальшого контролю й дослідження даних справ.

Однак уже 4 липня Китаївський археологічний комплекс знову опинився під ризиком забудови: Київрада ухвалила рішення про подовження трьох договорів оренди в урочищах Самбурки та Болгарське. Не зупинили депутатів ні протести, що тривали під будівлею КМДА, ні обурення археологів та громадських активістів у соціальних мережах. 

4 липня кияни зібралися під стінами КМДА, вимагаючи не ухвалювати поновлення договорів оренди із ПрАТ «Київська овочева фабрика» на ділянках в урочищах Болгарське та Самбурки
фото: «Захистимо Китаїв»

В одному із попередніх матеріалів «Чесно» детально розглянув хід скандального голосування, у рамках якого Київрада ухвалила одразу кілька забудов, що можуть нашкодити ландшафту міста та збереженню архітектурної спадщини.

Список поіменного голосування депутатів Київради за поновлення договорів оренди із ПрАТ «Київська овочева фабрика» від 4 липня 2024 року

Нині минув понад місяць з моменту голосування, і хвиля громадського обурення встигла помітно зменшитись. Водночас ситуацію з урочищами не можна випускати з уваги, і ось чому. Наразі Київрада ніяк публічно не відреагувала стосовно прийнятих скандальних рішень про поновлення договорів оренди в урочищах Самбурки та Болгарське, попри те, що громадські активісти реєстрували відповідні петиції та зверталися до міської прокуратури. 

Проте мова йде лише про три ділянки з п’яти, що розташовані поблизу Китаївського монастиря і які ЗМІ узагальнено іменують «Китаїв». Натомість дві інші ділянки, як було зазначено раніше, є предметом судового спору – і динаміка тут також наразі невтішна. 

На ділянці урочища Китаїв проведуть комплексну судову експертизу, в рамках якої мають встановити, чи належить до цієї території пам’ятка археології, а також чи наявні на ділянці предмети та об’єкти археологічного значення.

У такий спосіб Північний апеляційний господарський суд задовольнив прохання поточного орендаря ділянки – ПрАТ «Київська овочева фабрика». Водночас прохання Офісу генерального прокурора про виїзд судової колегії на територію урочища Китаїв було відхилене. Такими є підсумки судових засідань, що відбулися у справі однієї з ділянок урочища Китаїв наприкінці липня.

Перебіг судових справ

Коли йдеться про земельні ділянки в урочищі Китаїв та суди, маються на увазі дві судові справи, що були розпочаті за позовом Офісу генерального прокурора у вересні 2023 року.

Дві, оскільки спірними є дві земельні ділянки, площею 21,61 га та 4,82 га (судові справи №910/14450/23 та № 910/14549/23 відповідно). 

Мапа Китаївського археологічного комплексу опублікована ініціативною групою «Захистимо Китаїв». Дві ділянки урочища Китаїв розташовані на мапі праворуч

Фактично позов генпрокурора вимагає скасувати рішення Київради від 29 листопада 2007 року, згідно з яким ділянки були надані в оренду ПрАТ «Київська овочева фабрика», і позбавити місто права розпоряджання ними. Головний аргумент – територія, на якій розміщена археологічна спадщина, є державною власністю. Тобто Київрада не мала права укладати жодних договорів та надавати ділянку в оренду, адже Китаївське городище та курганний могильник справді занесені до переліку пам’яток культурної спадщини національного значення.

Китаївське городище у Києві
фото: Landmarks.in.ua

Таким чином, сторону позивача уособлює Офіс генеральної прокуратури, Міністерство культури та КМДА, а відповідача – Київрада та орендар «Київська овочева фабрика». Слухання справ у судах першої інстанції відбулися ще взимку: в обидвох випадках судді прийняли рішення про відмову у задоволенні позову генпрокурора. 

Вже в апеляційному суді засідання у справі ділянки розміром понад 21 га відбулося 21 травня. За його підсумками призначили комплексну судову експертизу, що має визначити, чи потрапляє земельна ділянка в межі пам’ятки археології та чи наявні на ній об’єкти пам’ятки археології. Відповідно, на час реалізації експертизи усі провадження у справі припиняються.

Кількома днями пізніше заступник генерального прокурора подав скаргу до Верховного суду із проханням скасувати це рішення та повторно передати справу на розгляд Північного апеляційного господарського суду. Проте Верховний суд відмовив, і всі наявні рішення залишилися у силі. 

«Це ж було вже»

Розгляд судової справи щодо меншої ділянки в урочищі Китаїв затягнувся, і засідання в апеляції відбулося лише 17 липня. Тоді предметом обговорення були два клопотання сторін: Офіс генпрокурора висловив прохання провести виїзне засідання судової колегії, а орендар вимагав провести (чергову) комплексну судову експертизу – ідентичну тій, що має бути проведена на ділянці площею 21 га. 

Судовий процес по забудові Китаївського археологічного комплексу. На фото судова колегія: Сибіга Олександр, Палій Валентин та Вовк Іван
фото: «Чесно»

Виїзне засідання було запропоновано для того, щоб судова колегія оглянула речовий доказ наявності археологічної пам’ятки та на власні очі переконалася, що на ділянці справді присутні об’єкти археології. Сторона орендаря очікувано виступила проти: «Я, звичайно, не великий спеціаліст, але вважаю, що археологія – це, напевно, щось під землею. Що можна оглядати під землею? Як можна візуально оглянути під землею? Ми заперечуємо цьому клопотанню», – зазначив на судовому засіданні представник ПрАТ «Київська овочева фабрика». 

Щоправда, у випадку з урочищем Китаїв, нічого оглядати під землею і не довелося б – археологічні пам'ятки помітні буквально на поверхні, про що неодноразово говорили ЗМІ. Крім того, серед доказів справ фігурують наукові звіти, що підтверджують наявність культурного шару на земельних ділянках та підкреслюють їхнє розташування у межах Китаївського історичного ареалу. 

Ініціативна група «Захистимо Китаїв» у коментарі «Чесно» зазначила: «Немає ані сенсу, ані логіки, ані підстав, щоби призначати судову експертизу. Суд має можливість розглянути справу без призначення експертизи. На нашу думку, призначення експертизи призведе до затягування розгляду справи, який і так уже відбувається понад вісім місяців».

Те, що у матеріалах справи достатньо документів та доказів, які підтверджують наявність пам’ятки археології, підкреслював і генеральний прокурор. Проте цього виявилося недостатньо – судді відхилили прохання про здійснення виїзду на ділянку. Натомість колегія призначила проведення судової експертизи «з метою повного та всебічного розгляду даної справи». 

Судовий процес по забудові Китаївського археологічного комплексу
фото: «Чесно»

Як не дивно, судова експертиза ставить перед собою ту саму мету, що й у справі щодо іншої ділянки урочища – встановити, чи накладається її територія на пам'ятку археології та чи наявні на ній об’єкти археологічного значення. Так само, як і з іншою ділянкою, усі провадження припиняються на період проведення зазначеної експертизи. 

Наразі справи щодо урочища Китаїв опинилися в глухому куті – на обидвох ділянках призначені судові експертизи, хоча були надані всі необхідні докази та підстави для того, щоб безперешкодно продовжувати вирішення судових спорів. Натомість це створює ризик не лише затягування розгляду справи, а й зменшення суспільної уваги до подальшого перебігу судів. 

Громадський контроль та включеність неодноразово підтверджували свою ефективність на практиці, особливо у контексті Києва, тож і зараз збереження Китаївського археологічного комплексу не має стати виключенням. 

Аміна Лікар
Журналістка «Чесно. Київ»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Держкіно зреагувало на показ у Сербії пропагандистського фільму Кустуріци про УПЦ МП
УкраинФорм
2024-09-20T21:36:47Z
Одна з найкращих кінцівок в історії Netflix: чому варто подивитися фільм "Його три доньки"
24tv
2024-09-20T20:48:22Z
В екранізації популярного аніме від Netflix одну з головних ролей зіграє росіянка: фани обурені
24tv
2024-09-20T20:12:14Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T18:57:06Z
З чим носити штани палаццо восени: 5 модних варіантів, які підійдуть всім
24tv
2024-09-20T18:18:24Z
Підтримають у горі й біді: 5 акторських пар, які є найкращими друзями
24tv
2024-09-20T18:06:41Z
Настя Каменських в одному халатику вискочила на проїжджу частину: "Довго чекала..."
Знай
2024-09-20T17:51:19Z
Пояснення стане сюрпризом: як часто потрібно пилососити будинок - точна цифра
GlavRed
2024-09-21T00:36:58Z
Як випрати взуття в пральній машині: правила, які збережуть техніку
GlavRed
2024-09-21T00:27:45Z
5 головних помилок, які допускають жінки при нанесені губної помади
GlavRed
2024-09-20T23:27:26Z
"Розумне" тістечко за 5 хвилин: кулінар дала рецепт неймовірно смачного десерту
Политека
2024-09-20T23:03:17Z
"Для багатіїв свої правила": на Лазуровому узбережжі працює розкішний готель "гаманця Путіна"
TSN
2024-09-20T21:24:14Z
Чим замінити майонез: 5 найкращих варіантів
24tv
2024-09-20T21:18:43Z
"Для нас також важливі прелюдії": чоловіки зробили неочікувані зізнання про секс
24tv
2024-09-20T20:12:05Z
У цю картоплю можна закохатися: готуємо за рецептом Ектора Хіменеса-Браво
24tv
2024-09-20T20:04:53Z
Чи треба обрізати малину восени: важлива відповідь для садівників
24tv
2024-09-20T19:39:04Z
Неймовірна футбольна головоломка: потрібно знайти дивний м'яч за 14 секунд
GlavRed
2024-09-21T02:36:59Z
Севілья не врятувалася від поразки Алавесу
Football.ua
2024-09-20T21:46:28Z
Ніцца розтрощила Сент-Етьєн, здобувши одну з найбільших перемог цього століття в Лізі 1
Football.ua
2024-09-20T21:31:37Z
КДК покарав сина Суркіса за бійку в скандальному матчі між Шахтарем та Динамо
24tv
2024-09-20T21:03:41Z
Верона в меншості поступилася Торіно
Football.ua
2024-09-20T21:02:28Z
Майнц здолав Аугсбург у поєдинку з двома вилученнями
Football.ua
2024-09-20T20:39:32Z
Ольга Харлан знялась для обкладинки Playboy: українці сходять з розуму від неї
24tv
2024-09-20T20:12:09Z
Джошуа та Дюбуа провели зважування та фінальну битву поглядів напередодні мегафайту
24tv
2024-09-20T19:54:44Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T19:42:46Z
Росіяни вдарили ракетами по житлому сектору у Кривому Розі: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:36:40Z
Неподалік Торопця: дрони атакували ще один склад зброї у Тверській області
24tv
2024-09-21T02:33:37Z
Боїться розсердити росіян: є 3 чинники, які впливають на політику Путіна щодо мобілізації
GlavRed
2024-09-21T01:48:27Z
Байден готує пакет допомоги Україні на 375 мільйонів доларів: що туди ввійде
24tv
2024-09-21T01:33:22Z
Постачає снаряди Україні та купує російську нафту: що криється за невизначеністю Індії
24tv
2024-09-21T01:30:04Z
Зеленський проситиме у Байдена про запрошення до НАТО та постійні поставки зброї – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T01:04:14Z
Сікорський пояснив свої слова про "референдум щодо Криму", які обурили Київ
Европейская правда
2024-09-20T23:48:42Z
У двох пунктах пропуску на кордоні з Польщею можливі затримки через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-09-20T23:48:21Z
США підготували сценарій удару по РФ у разі застосування ядерної зброї проти України
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T23:27:21Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
День міста Херсон 2024: найщиріші привітання зі святом у картинках і прозі
24tv
2024-09-21T02:33:19Z
Більше не пускатимуть за кордон: яку перепустку потрібно мати 17-річним українцям
Знай
2024-09-21T02:12:47Z
Польща організувала вечірні школи для українських дітей
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:09:17Z
Яке взуття не можна одягати 21 вересня і чому заборонено приймати подарунки: прикмети та заборони на Кондрата
Знай
2024-09-21T02:03:44Z
США збільшили військово-морську присутність біля Аляски через дії Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T01:51:00Z
США можуть поставити Україні плануючі авіабомби для винищувачів F-16 – Politico
ZN UA
2024-09-21T01:36:01Z
"Індивідуальний почерк Сирського": ЗСУ застосовують новий спосіб ведення боїв - експерт
GlavRed
2024-09-21T00:36:20Z
Відомо про перших жертв і постраждалих після удару росіян по Кривому Рогу
ZN UA
2024-09-21T02:28:32Z
Удар РФ по Кривому Рогу: мінімум двоє загиблих і троє поранених, в тому числі діти
TSN
2024-09-21T02:06:31Z
У Кривому Розі пролунала серія вибухів - моніторингові канали
TSN
2024-09-21T01:30:43Z
Підземні поштовхи: як діяти після землетрусу
ZN UA
2024-09-21T01:04:34Z
На Миколаївщині у чоловіка вилучили психотропів на суму понад 2 млн. гривень
Украина Криминальная
2024-09-20T23:33:16Z
Ворог знову ударив по Харкову: спалахнула пожежа, є потерпілі діти
TSN
2024-09-20T23:24:54Z
На Тернопільщині зловмисник обіцяв за гроші звільнити від відповідальності за ухилення від мобілізації
Украина Криминальная
2024-09-20T22:45:57Z
З’явилося відео удару російського КАБу по дорозі у центрі Харкова
ZN UA
2024-09-20T21:57:19Z
Спалені села та трагедія для екології: на Полтавщині спалахнули масштабні лісові пожежі
TSN
2024-09-20T21:24:01Z
21 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:06:24Z
Нестабільність на клітинному рівні: вчені дізналися причину появи зморшок на нашому тілі
Фокус
2024-09-20T19:57:28Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
Чиєсь терпіння висить на волосинці: гороскоп на 21 вересня
24tv
2024-09-21T02:03:42Z
Обстановка на Курщині змінюється: ЗСУ заганяють підрозділи рф в нову пастку
Политека
2024-09-21T02:00:20Z
Раки можуть щось змінити у своєму житті, а Левам настав час затягнути пояси: гороскоп за картами Таро на 21 вересня 2024 року
TSN
2024-09-21T01:51:30Z
Росія вдарила "Шахедами" по Полтаві: там пролунали вибухи
24tv
2024-09-21T01:42:50Z
Стало відомо, біля яких населених пунктів просунувся ворог - Deep State
TSN
2024-09-21T01:30:37Z
Окупанти поцілили по Харкову трьома авіабомбами, постраждали мирні мешканці: всі подробиці
TSN
2024-09-21T01:30:10Z
Виведення військ з України підтримує вже майже половина росіян
УкраинФорм
2024-09-21T01:24:16Z
Гороскоп на 21 вересня для всіх знаків Зодіаку: яким буде цей день
Политека
2024-09-21T01:03:27Z
В Одеській міськраді пояснили непорозуміння в кошторисі тендера на ремонт ліцею
УкраинФорм
2024-09-21T00:39:53Z
Водіям у Польщі розповіли, як оцінка авто впливає на кінцеву вартість страховки
Хвиля
2024-09-21T01:06:50Z
Недорога і ємна. У Бельгії розробили інноваційну твердотільну батарею
InternetUA
2024-09-20T21:04:08Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Огірки дешевшають: ціни впали за тиждень
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:33:20Z
Ціни на автогаз різко зросли: що з бензином та дизелем
Хвиля
2024-09-21T02:06:54Z
«Укрзалізниця» обладнала Wi-Fi у 16 поїздах Інтерсіті та Інтерсіті+
InternetUA
2024-09-21T02:03:38Z
У Китаї топменеджера нафтового гіганта засудили до 14 років за мільйонні хабарі
УкраинФорм
2024-09-21T01:54:16Z
ВАКС конфіскував активи компаній з виробництва полімерів, що належать бізнесменам РФ
УкраинФорм
2024-09-21T01:12:43Z
Китай і Японія домовилися про врегулювання суперечки через скидання води з АЕС у Фукусімі
УкраинФорм
2024-09-20T22:33:41Z
АТ "Антонов" очікує, що валовий дохід компанії у 2024 році досягне рівня 2021 року
ZN UA
2024-09-20T22:21:59Z
Міненерго оголосило конкурс з відбору незалежних членів наглядової ради "Укренерго"
TSN
2024-09-20T21:24:10Z
Туреччина створює першу плавучу платформу для видобутку газу в Чорному морі
УкраинФорм
2024-09-20T20:57:51Z
МВС попереджає про шахрайську схему з листами від «господарських судів»
УкраинФорм
2024-09-21T02:36:46Z
Як пробити унітаз без вантуза: звичайна пляшка врятує в найнеочікуваніший момент
GlavRed
2024-09-21T01:09:43Z
PlayStation 6 вийде у двох різних версіях, одна з яких буде більш доступною
InternetUA
2024-09-21T01:01:37Z
Росіяни купують новий iPhone 16 попри санкції і позицію Apple – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T00:36:17Z
Залишилися лічені дні до нової магнітної бурі: вдарить майже з 6-бальною потужністю
GlavRed
2024-09-21T00:27:24Z
Наступний складний телефон Samsung може мати нову назву
InternetUA
2024-09-21T00:01:02Z
Науковці представили революційного робота, що досліджуватиме Марс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T23:30:38Z
Microsoft випускає застосунок Windows для пристроїв iPhone, Mac і Android
InternetUA
2024-09-20T23:01:14Z
Акули дедалі частіше нападають на людей – вчені
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T22:30:26Z