MY.UAНовини
«До лав ЗСУ масово набирають увʼязнених жінок». Огляд російської дезінформації за 29 липня — 4 серпня 2024 року
«До лав ЗСУ масово набирають увʼязнених жінок». Огляд російської дезінформації за 29 липня — 4 серпня 2024 року

«До лав ЗСУ масово набирають увʼязнених жінок». Огляд російської дезінформації за 29 липня — 4 серпня 2024 року

Розповідаємо про минулотижневі фейки російської пропаганди.

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень. Читайте останні: 15–21 липня, 22–28 липня. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.

З 29 липня по 4 серпня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 25 дезінформаційних вкидів. Зокрема, упродовж цього періоду пропагандисти брехали, що Україна перепродає західну зброю та займається чорною трансплантологією, отруйні павуки масово кусають українців, а ЗСУ погрожують цивільним на Донбасі й вимагають від них інтимні послуги.

 

«Україна перепродає західну зброю та людські органи італійським мафіозі»

На іноземну авдиторію проросійські телеграм-канали поширювали інформацію, що Україна буцімто експортувала значну кількість західної зброї, яка потрапила на чорний ринок Італії та опинилася в руках мафіозних груп. Пропагандисти пишуть, що до схеми перепродажу західної зброї залучене Генеральне консульство України в Неаполі. Ба більше, відомство ще й нібито причетне до торгівлі дітьми та людськими органами. У пропагандистських дописах до тексту додають ілюстративні фото.

 

Ілюстрація основних морських шляхів між Україною та Італією, якими нібито переправляють західну зброю та людські органи. Джерело: польський проросійський телеграм-канал

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Функція зворотного пошуку фото в Google допомогла зʼясувати, що першоджерелом поширених зображень є сайт The Intel Drop. 21 липня 2024 року на ньому вийшла стаття під назвою: «Режим Зеленського перепродає західну зброю та людські органи мафіозним структурам в Італії».

Проте цей сайт створений пропагандистами. Псевдовидання поширює російську дезінформацію англійською мовою, спрямовану на західних читачів. Так, The Intel Drop вже неодноразово публікував антиукраїнські матеріали. Тож наповнення цієї статті та інших їй подібних не має нічого спільного з реальністю.

«Нашестя отруйних павуків з американських біолабораторій»

Також проросійські джерела стверджували, що в Україні почалося «нашестя отруйних павуків» — унаслідок укусів уже нібито зафіксовано кілька смертей, а також багато людей перебувають у лікарнях. Деякі пропагандисти пишуть, що «масова поява павуків» на території України повʼязана з роботою «американських біолабораторій».

Центр протидії дезінформації РНБО верифікував інформацію в Міністерства охорони здоровʼя України та зʼясував, що про масові звернення по медичну допомогу у звʼязку з укусами не йдеться. У липні зафіксували лише один випадок укусу отруйного павука каракурта — постраждав житель Одещини. Після цього чоловік звернувся до лікарні, де отримав необхідну допомогу та його стан стабілізувався.

Також у МОЗ повідомили, що через аномальну спеку цьогоріч в Україні справді активізувалися павуки, проте смертельних випадків не фіксували не те що у 2024-му, а взагалі за останні роки. Укуси навіть найотруйнішого павука України здебільшого не призводять до летальних наслідків. Усе ж у разі укусу рекомендується відразу звернутися до медиків. Пропагандисти ж поширюють подібну дезінформацію, аби викликати в людей безпідставну паніку.

«Масова мобілізація увʼязнених жінок»

Проросійські телеграм-канали, зокрема молдовські, посилаючись на Міністерство юстиції України, повідомляли, що до лав ЗСУ масово мобілізовують увʼязнених жінок. Це нібито повʼязано з тим, що українській армії не вистачає чоловіків через надто високі втрати.

 

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Насправді інформацією зманіпулювали. Згідно з публікацією Мін’юсту України, станом на 24 липня 2024 року лише семеро засуджених жінок уклали контракт із ЗСУ. Тож можна стверджувати, що «новину» про масову тенденцію найму жінок пропагандисти просто вигадали. Серед іншого, з-поміж 6101 засудженого, які виявили бажання воювати, 3832 особи вже виїхали з установ відбування покарання на спеціальні навчання. У відповідному дописі не написано, скільки серед цих людей жінок і чи вони взагалі є. Зрештою, у публікації Мін’юсту вказано, що підписання контракту з ЗСУ відбувається винятково добровільно.

Пропагандисти ж подають бажання увʼязнених жінок служити у війську як примусову мобілізацію, мовляв, українське керівництво ладне вербувати всіх підряд, аби тільки було кому воювати. Також у цьому випадку Росія використовує перебільшені та викривлені дані для створення ілюзії кризи в українській армії.

«Чергові свідчення злочинів ЗСУ»

Ще прокремлівські ресурси, посилаючись на нібито жителя українського села Новгородське (село у 2021 році перейменували на Нью-Йорк ― «ДМ»), поширювали інформацію, що ЗСУ «погрожували мирним людям, залякували їх, а ще вивозили дітей без згоди батьків». Ба більше, українські військовослужбовці буцімто вимагали від місцевих послуги інтимного характеру.

Жодних реальних доказів цьому немає. У такий спосіб пропагандисти прагнуть викликати в авдиторії обурення й ілюзію правдивості, хоча викладені факти перевірити неможливо. Насправді публікація фейкових свідчень від імені «жертв київського режиму» ― це одна з тактик російської пропаганди. Росія цинічно використовує жителів окупованих територій чи навіть українських військовополонених, змушуючи їх озвучувати «свідчення» про нібито «звірства» ЗСУ. Тож російська пропаганда вдалася до відповідної тактики й цього разу.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП інформують, що подібні «зізнання» спрямовані насамперед на жителів прифронтових територій. Пропаганда намагається підірвати їхню довіру до ЗСУ та переконати, що саме українські військові «є головним джерелом загрози для цивільного населення».

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як часто насправді потрібно чистити екран смартфона
24tv
2026-01-20T14:30:38Z
Чоловік помер після тривалого використання термочашки: що сталося
TSN
2026-01-22T05:36:09Z
Грошова допомога на перевірку здоров'я для пенсіонерів в Київській області: яким чином можна її отримати
Политека
2026-01-22T05:00:58Z
У Вінниці виявили випадок лихоманки Чикунгунья
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T04:39:48Z
Секрет «сильних» паростків: простий метод допоможе отримати сходи раніше
GlavRed
2026-01-21T22:54:50Z
СЗЧ та інвалідність: чи можна пройти медичну комісію, перебуваючи в розшуку
Хвиля
2026-01-21T21:21:27Z
Скільки яєць безпечно їсти на день для здоров’я серця — медики визначили остаточно
TSN
2026-01-21T19:51:59Z
Грошова допомога на перевірку здоров'я для пенсіонерів в Полтавській області: які кроки варто здійснити
Политека
2026-01-21T18:30:41Z
Природні токсини, що вбивають: які отрути вважають найсильнішими у світі
TSN
2026-01-21T16:51:59Z
Можемо економити до 30% електроенергії: які рішення ухвалили у Львові для збереження світла
24tv
2026-01-22T07:27:46Z
Сили оборони України вибили окупантів із села під Мирноградом - DeepState
GlavRed
2026-01-22T07:27:41Z
Загарбники майже 20 разів били по Сумщині минулої доби, постраждали двоє людей
УкраинФорм
2026-01-22T07:27:25Z
КАБ і дрони: росіяни минулої доби атакували три населені пункти Харківщини
УкраинФорм
2026-01-22T07:18:42Z
Росіяни атакували понад 30 населених пунктів Херсонщини: загинула людина, 6 поранених
Украинская правда
2026-01-22T07:15:30Z
Пережити морози. Що буде з Києвом після наступного обстрілу росіян
Лига
2026-01-22T07:06:10Z
Енергетична допомога від сусіда: до Києва прямують 400 генераторів
24tv
2026-01-22T07:03:59Z
Поліг під час боїв на околицях Бахмута. Згадаймо Героя України Артема Попова
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T07:03:07Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Миколаївській області: з'явилася інформація про нові ціни
Политека
2026-01-22T07:00:57Z
Графіки не діють: в Україні знову запроваджують аварійні відключення світла
TSN
2026-01-22T07:21:55Z
"Не треба тікати від конкуренції": у Литві пояснили, як вступ України до ЄС знизить ціни для європейців
Хвиля
2026-01-22T07:03:48Z
Польські фермери анонсують страйк на кордоні з Україною: коли та де пройде
24tv
2026-01-22T06:57:55Z
«Укрзалізниця» оновила графік: як курсуватимуть поїзди
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:48:27Z
У Південній Кореї набув чинності перший у світі закон про безпечний ШІ
УкраинФорм
2026-01-22T06:36:05Z
Ціни на нафту зросли після відмови Трампа вводити мита через питання Гренландії
УкраинФорм
2026-01-22T06:30:22Z
Подорожчання продуктів у Запоріжжі: на що рекордно виросли ціни у січні 2026
Политека
2026-01-22T06:00:21Z
Інфляція у РФ б'є по товарах першої потреби - розвідка
УкраинФорм
2026-01-22T04:54:50Z
Забиратимуть 20% щомісяця: кого зі стареньких змусять повернути пенсію державі
Знай
2026-01-22T04:36:27Z
Пам’яті художника, сапера Ярослава Палійчука
УкраинФорм
2026-01-22T07:03:11Z
«Він був мозком «Укренерго». Колеги розповіли про роль загиблого Олексія Брехта
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:12:13Z
Київські музеї: Після ночей з обстрілами до нас приходить більше людей, ніж в спокійніший час
Комсомольская правда
2026-01-22T05:06:04Z
Не у Чернівцях: де народився Володимир Івасюк – автор легендарної "Червоної рути"
24tv
2026-01-22T03:39:51Z
4 нові фільми, які подивитесь на одному подиху
24tv
2026-01-21T22:51:14Z
Від фірмового хвоста Гранде до епатажу Бібера: як виглядали голлівудські зірки 10 років тому
24tv
2026-01-21T22:03:47Z
Якщо не знаєте, що подивитися: 10 фільмів на Netflix, які варто побачити
24tv
2026-01-21T21:57:39Z
Зіпсоване весілля та гучні звинувачення: усі деталі сімейної драми Бекхемів
24tv
2026-01-21T21:00:41Z
Що подивитись після роботи: 3 мінісеріали для затишного вечора
24tv
2026-01-21T20:51:37Z
22 січня – День Соборності та Свободи: що означає ця дата для українців
24tv
2026-01-22T07:27:27Z
Стало відомо, скільки українців виїхали та не повернулися в Україну у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T07:15:52Z
Мобілізація дісталася працівників ТЦК: хто втратить "службовий імунітет"
Знай
2026-01-22T07:06:31Z
В Україні відзначають День Соборності
УкраинФорм
2026-01-22T07:03:05Z
Миру та перемоги: привітання з Днем Соборності України 2026 у листівках, прозі й віршах
24tv
2026-01-22T06:45:42Z
Мобілізація по-новому, антидроновий купол і Mission Control: яку "революцію" Федоров готує на полі бою
TSN
2026-01-22T06:06:53Z
23 січня — яке церковне свято, що може притягнути негаразди і прикрості цього дня
TSN
2026-01-22T06:06:14Z
Голодомор, про який ми знаємо найменше. Керівник архіву СБУ назвав кількість жертв трагедії 1946-47 років
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:03:28Z
Кому перейде спадок, якщо спадкоємців не лишилось
24tv
2026-01-22T05:54:01Z
Росія здійснює локальні атаки, але не може досягти прориву: огляд лінії фронту від ISW
24tv
2026-01-22T07:24:39Z
Трамп і Давос: іронія долі
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T07:21:08Z
Війська РФ атакували Дніпропетровщину дронами, постраждали двоє людей
УкраинФорм
2026-01-22T07:18:57Z
Президент Литви назвав умову приєднання до Ради миру Трампа
Европейская правда
2026-01-22T07:18:56Z
Як Європа збирається захищати Гренландію від США: від футбольного бойкоту до торгових воєн
Комсомольская правда
2026-01-22T07:06:53Z
Новий світ жорсткого прагматизму
GlavRed
2026-01-22T07:06:31Z
FT: міністр торгівлі США спровокував скандал на вечері у Давосі
Европейская правда
2026-01-22T07:03:52Z
Хоча Трамп і дав задню щодо тарифів, у ЄС налаштовані скептично
Европейская правда
2026-01-22T07:03:24Z
ООН не сприймає Раду миру Трампа як конкурента: що кажуть в організації
5 UA
2026-01-22T06:54:38Z
Зміни лякають найбільше: астрологи назвали найобережніші знаки зодіаку
GlavRed
2026-01-22T07:27:10Z
Українка побувала в екзотичному Омані і розповіла про ціни у цій країні
24tv
2026-01-22T07:06:36Z
Ідеальна морква по-корейськи: рецепт пікантного салату за 5 хвилин
GlavRed
2026-01-22T04:00:21Z
Гороскоп на завтра 23 січня: Скорпіонам - велика удача, Тельцям - суперечка
GlavRed
2026-01-22T04:00:07Z
Полив водою з-під крана небезпечний: які кімнатні рослини можуть загинути
GlavRed
2026-01-22T01:42:22Z
Раптовий поворот долі: яким знакам зодіаку відкриється шлях до багатства
GlavRed
2026-01-22T01:06:24Z
Забудьте про популярні локації: ці 5 європейських міст варто побачити у 2026 році
24tv
2026-01-21T22:03:07Z
Лише найуважніші знайдуть зайвий елемент на малюнку: складна візуальна головоломка
TSN
2026-01-21T21:51:22Z
Як "розбудити" різдвяний кактус після свят і змусити його знову зацвісти
24tv
2026-01-21T21:42:02Z
Замовне вбивство на Київщині: поліція затримала кілера, який вистежив жертву через смарт-окуляри
InternetUA
2026-01-22T07:27:27Z
Російський дрон вибухнув уранці між житловими будинками в Чернігові
УкраинФорм
2026-01-22T07:24:21Z
В Одеському районі російський дрон влучив у житлову багатоповерхівку
УкраинФорм
2026-01-22T06:57:54Z
В Україні затримали 2 агентів ФСБ, які вчиняли підпали у північних областях
InternetUA
2026-01-22T06:30:34Z
«Націоналізували» майже 200 автомобілів: на Херсонщині оголосили підозру групі колаборантів
УкраинФорм
2026-01-22T05:15:29Z
Кілер використовував сайт для знайомств: агент ФСБ намагався вбити українського військового на «побаченні‎»
InternetUA
2026-01-22T05:12:21Z
БПЛА атакували морський порт у Краснодарському краю: горять термінали, є загиблі
Фокус
2026-01-22T05:06:25Z
У Києві затримали чоловіка, який на замовлення РФ підпалив автівку військового
УкраинФорм
2026-01-22T01:39:27Z
6-річна дівчинка єдина вижила з родини, що їхала у Мадрид на "Короля Лева": її знайшли на коліях
24tv
2026-01-22T00:42:03Z
Розсекречено смартфони Moto G67 та Moto G67 Power
InternetUA
2026-01-22T07:24:49Z
Детальна перевірка. Швейцарську капсулу для самогубства оснастили ШІ‑тестом на психіку
InternetUA
2026-01-22T07:09:14Z
Чому Windows 95 перезапускався швидше, якщо затиснути Shift: пояснив ветеран Microsoft
24tv
2026-01-22T07:03:15Z
X відкриває вихідний код свого алгоритму, зіткнувшись зі штрафом за Grok
InternetUA
2026-01-22T07:00:29Z
Пошкоджений космічний корабель Китаю повернувся на Землю без екіпажу: тільки скафандр
Фокус
2026-01-22T07:00:09Z
Додатки для бойкоту американських товарів злетіли в топ данського App Store
InternetUA
2026-01-22T06:45:57Z
Зарядка в розетці без телефону: чи це безпечно
InternetUA
2026-01-22T06:33:04Z
Підліток заробив $570 тисяч на лазівці в поверненні товарів
TSN
2026-01-22T06:06:41Z
5 гаджетів, які допоможуть не змерзнути вдома без опалення
InternetUA
2026-01-22T06:03:20Z
Оголошено список претендентів на звання гравця тижня в Лізі чемпіонів
Football.ua
2026-01-22T07:24:55Z
Удар "Іван" від Усика визнано найкращим нокаутом 2025 року
24tv
2026-01-22T06:57:21Z
Атлетіко не полишає спроб підписати півзахисника Аталанти
Football.ua
2026-01-22T06:33:37Z
Збірна України матчем з Вірменією розпочинає виступ на Євро-2026 з футзалу
УкраинФорм
2026-01-22T06:12:40Z
Україна – Вірменія: чи зможуть "синьо-жовті" успішно стартувати на Євро-2026 з футзалу
24tv
2026-01-22T06:03:07Z
Кубок світу з біатлону. VI етап у Чехії відкриває чоловіча індивідуальна гонка
УкраинФорм
2026-01-22T05:15:30Z
«Усі радіють, крім нас». Російський хокеїст поскаржився на відсторонення РФ від Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:07:42Z
Він на першому місці, – Усик назвав найважчого суперника
24tv
2026-01-22T05:06:38Z
Затверджено наставників молодіжних збірних України з баскетболу
УкраинФорм
2026-01-22T02:06:22Z
Дизельні улюбленці українців: ТОП-5 нових та вживаних авто
ЗаРулем
2026-01-22T06:54:17Z
Від 63 000 євро: електричний кросовер Volvo EX60 показали офіційно
AutoGeek
2026-01-22T06:51:46Z
Тойота розробила сидіння для вантажівки з функцією поглинання ударів, проте його налаштування потребує ручного втручання
Топ Жир
2026-01-22T02:36:56Z
Автовиробники, здається, відмовляються від реклами на Суперкубку LX
Топ Жир
2026-01-22T01:45:58Z
Власники Corvette Z06 вже відплатили, тепер покупці отримують вигідні пропозиції
Топ Жир
2026-01-22T01:12:10Z
BMW розширило свій електромобіль SUV, проте не варто чекати його швидкого надходження
Топ Жир
2026-01-21T23:12:54Z
Цей електромобіль від Xiaomi під маркою Stratos готується до виходу на європейський ринок
Топ Жир
2026-01-21T22:12:11Z
BMW придбала Alpina та вперше показала, що готує
Топ Жир
2026-01-21T21:42:18Z
Електромобіль Chevrolet надто тихий, тому GM знову оголошує його відкликання
Топ Жир
2026-01-21T20:57:38Z