MY.UAНовини
Навчання операторів БпЛА: приватні ініціативи за державні гроші
Навчання операторів БпЛА: приватні ініціативи за державні гроші

Навчання операторів БпЛА: приватні ініціативи за державні гроші

Приватні школи, які займаються навчанням операторів дронів, можуть бути куди ефективнішими, якщо отримуватимуть замовлення та фінансування від держави. Це не так складно і не так дорого, як здається. Натомість принесе колосальний ефект. Для вирішення питання достатньо політичної волі.

У грудні 2023 року Володимир Зеленський заявив, що Україна має виробити 1 млн дронів. Задача амбітна, але для того, щоб застосовувати цю технологічну зброю ефективно і зберегти тисячі життів наших захисників, потрібні фахівці, які зможуть управляти безпілотниками.

Саме тому так стрімко розвивається інфраструктура підготовки операторів дронів. До повномасштабної війни в Україні існував єдиний навчальний центр, де готували операторів безпілотників – 190-й, під Житомиром. Частково цим займалися деякі виробники дронів, проте сталої системи не було. І на момент 24 лютого 2022 року безпілотні системи не були основою військ – на них не робили ставку, не сприймали серйозно.

Але коли переваги дронів оцінили повною мірою і почали їх масово передавати на фронт, виникла інша проблема – безпілотники є, їхня ефективність доведена, але управляти ними мало хто вміє, і Сили оборони були не готові підготувати потрібну кількість операторів. Саме тоді почали виникати громадські ініціативи, центри, які у різних форматах співпрацювали з армією і готували пілотів БпЛА. Сьогодні таких приватних шкіл на українському ринку понад три десятки. Вони створюють якісну конкуренцію військовим центрам навчання операторів безпілотників, створеним при Міноборони. Але, на відміну від них, не мають державного фінансування.

Опитані представники приватних центрів навчання зізнаються – між ними немає жодної конкуренції. Вони усвідомлюють, що роблять спільну важливу справу. Навіть цінову політику між собою узгодили. Так, наприклад, у Центрі операторів БПЛА «КРУК», проекті Victory Drones та академії «Армія дронів» однакова ціна для навчання цивільних – 16 тисяч гривень. Військові зазвичай проходять навчання в таких центрах безкоштовно. І для того, щоб забезпечити їм якісний рівень навчання та підготовки, приватні школи змушені шукати фінансування у благодійних фондах та волонтерських організаціях.

 

Побажання є, грошей – немає

В ідеалі, держава в особі Міноборони повинна бути зацікавлена в існуванні та розвитку таких приватних шкіл, адже «військові» центрі не здатні навчити величезну кількість операторів, яких потребує нинішня ситуація. Самі представники шкіл зазначають, що працюють на користь ЗСУ та на замовлення Генштабу та Міноборони. Вони регулярно зустрічаються з керівниками Сил оборони, і ті озвучують їм свої побажання та навіть ставлять вимоги. Але коли справа доходить до фінансового забезпечення, розмови заходять у глухий кут. Виникає логічне питання: чому Міністерство не сплачує приватним навчальним центрам за навчання операторів БПЛА, як інші державні структури, які потребують таких спеціалістів – наприклад, Мінцифри, Національна поліція, Державна прикордонна служба, ДСНС та інші?

Тим більше, мова не йде про якісь космічні суми. Як стверджує Марія Берлінська, керівниця проєкту Victory Drones, держава цілком може компенсувати приватним центрам вартість навчання, бодай частково.

«Один підготовлений боєць може врятувати життя цілій роті, півсотні чи сотні людей. А його підготовка для держави буде коштувати 5-7 тисяч гривень. Хоча я не погоджуюся, що це повинно бути суто державне фінансування. Школи мають зі свого боку включатися, щоб шукати ці кошти через комерційні послуги, готуючи цивільне населення. Багато шкіл це успішно реалізовують», – зазначає пані Марія.

В чому ж тоді проблема? Як стверджує директор Національної асоціації підприємств оборонної промисловості України (NAUDI) Максим Полив’яний, це відбувається через відсутність відповідної нормативної бази, яка б передбачила можливість окремого укладання контрактів на закупівлю послуг із навчання.

У свою чергу, виконавчий директор Центру підготовки пілотів БПЛА «Крук» Микита Гавриленко вважає, що непотрібно навіть окремих законів – достатньо підзаконних актів на рівні Кабміну. Наприклад, суміжний акт між Міноборони та Міносвіти.

«В ідеалі держава повинна замовляти у таких шкіл певну кількість та якість пілотів. Звісно, це все повинно робитися за суворими вимогами, узгоджувати програми, і фінансувати. Бо держава не здатна якісно навчити – без перебільшення – мільйони людей. І повинна це делегувати», – каже Гавриленко.

Про необхідність фінансової підтримки з боку держави говорить і представниця Благодійного фонду «Небесні очі» Катерина Черниш. На її думку, навчання операторів БПЛА – важлива функція, яку б мала на себе взяти держава, але цього поки що не сталося.

«Фінансова підтримка від держави найголовніший крок, який вона могла б зробити назустріч вже існуючій системі навчання. Ми все ще чекаємо, коли хтось озвучить хоча б проект державної програми з підтримки приватних шкіл. Нам вкрай потрібен конструктивний діалог між владою, волонтерами, армією та приватними школами з навчання операторів БПЛА, щоб кожен міг робити свою справу ще краще для нашої української Перемоги», – вважає пані Катерина.

 

Не суперництво, а партнерство

І військові, і приватні центри підготовки пілотів БпЛА роблять спільну важливу справу. І в одних, і інших є свої переваги та недоліки. Центри при Міноборони, які отримують державне фінансування, часто краще оснащені, але вони достатньо «неповороткі», через бюрократичні перепони рішення приймаються тижнями, а за нинішніх умов за таке зволікання наші захисники платять найвищу ціну. Натомість приватні школи набагато гнучкіші, їм простіше впроваджувати щось нове, змінювати напрямки підготовки в залежності від нагальних задач. Крім того, у приватних школах можуть навчатися цивільні, які потім зможуть використати ці навички у багатьох «мирних» професіях.

За словами голови Незалежної асоціації шкіл безпілотників Ігоря Кравченка, військові центри могли б істотно зменшити собі навантаження і час підготовки, якби співпрацювали з приватниками.

«Приватні школи могли би брати на себе підготовку людей з нуля – когось відсіювати, когось готувати далі. І тоді до військових центрів вони би приходили більш підготовленими та досвідченими, готовими до вищого рівня професійної підготовки та виконання конкретних завдань. І це був би відмінний конгломерат, який і повинен працювати таким чином. Між нами не повинно бути жодної конкуренції – тільки співпраця з грамотним підходом», – вважає Ігор Кравченко.

Між тим, керівники приватних центрів нарікають, що у Міноборони ставляться до них з певним скепсисом та створюють штучні перешкоди. Наприклад, обмежують локації та дальність польотів, відмовляють у бронюванні інструкторів, не комунікують. Так, попри те, що пройшло майже два місяці з призначення Вадима Сухаревського головою Сил безпілотних систем, керівник цього роду військ так і не знайшов часу поспілкуватися з представниками приватних шкіл.

 

Робота на спільну ідею

Опитані експерти сходяться на думці, що для того, щоб масштабувати процес навчання операторів дронів, потрібна співпраця приватників та держави. В якості успішного прикладу такої колаборації можна назвати проект «Армія дронів», ініційований Міністерством цифрової трансформації. Щоб реалізувати амбітну мету – підготувати 20 тисяч операторів безпілотників, було залучено 33 партнерські школи. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, це той випадок, коли «гроші ходять за військовими». Тобто, боєць обирає одну з 33 шкіл, а Армія дронів оплачує навчання.

Свій варіант вирішення цього питання запропонували у Національній асоціації підприємств оборонної промисловості України (NAUDI), які ще на початку року разом із виробниками БпЛА і навчальними центрами підготовки операторів БпЛА звернулись із відкритим листом до очільника уряду та Міноборони. На їхню думку, держава повинна краще задіяти можливості приватних шкіл навчання операторів дронів, і для цього потрібно здійснити один з двох кроків. Або внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів від 24 березня 2023 року №256 “Про реалізацію експериментального проекту щодо здійснення оборонних закупівель безпілотних систем та засобів радіоелектронної боротьби вітчизняного виробництва”, щоб держава мала можливість не лише закуповувати дрони, але й укладати договори на надання послуг з навчання операторів. Або ж другий варіант – прийняти нову постанову Кабміну, де буде передбачена договірна форма надання навчальних послуг із підвищення кваліфікації (підготовки, перепідготовки) військовослужбовців ЗСУ.

Попри те, що минуло 8 місяців, ситуація не зрушилася з мертвої точки. У комітеті Верховної Ради з питань, нацбезпеки, оборони та розвідки стверджують, що більше опікуються виробництвом дронів, а питання навчання залишається за дужками. Втім, за словами секретаря комітету Романа Костенка, якщо від нового керівника Сил безпілотних систем Вадима Сухаревського надійде відповідна ініціатива, парламент його обов’язково підтримає.

«Приватні школи добре функціонують, але за рахунок в основному волонтерських фондів або спонсорів. Там є справжні професіонали, і це треба використовувати, держава має з цим співпрацювати. Ці питання потрібно вивчати у комплексі: десь держава повинна закривати, десь виробники, десь приватні школи, тільки тоді буде нормально функціонувати», – зазначив секретар комітету.

За словами Микити Гавриленка, треба розуміти головне: приватні школи з навчання операторів – це тимчасові проекти, які оперативно задовольнили гострий попит під час війни, а після закінчення бойових дій більшість з них повернуться до своїх «довоєнних» професій.

«На ринку працює понад 30 шкіл, а після війни, думаю, залишиться максимум 10. Частина приватних шкіл прямо кажуть – після війни ми не будемо цим займатися, розійдемося по старих роботах. Тому зараз, коли дрони критично необхідні, потрібно максимально мобілізувати зусилля з державою та працювати як одна команда. Бо це не про бізнес, це про виживання нації», – стверджує директор центру «Крук».

В якості прикладу Гавриленко наводить приклад Швейцарії та сусідньої Польщі, які виділяють державне фінансування для приватних центрів, де навчають Сили тероборони. То чому б Україні не наслідувати цей приклад? Адже таке державно-приватне партнерство дозволить пришвидшити реалізацію мети – навчити мільйон операторів дронів. І, зрештою, збереже тисячі життів.

Вікторія Євтушенко

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
У Нью-Йорку розпочалася зустріч Зеленського з Трампом
УкраинФорм
2024-09-27T19:27:56Z
В РНБО заявили, що TikTok несе більше загроз ніж Telegram
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T19:21:40Z
Іран скликає екстрене засідання Ради нацбезпеки на тлі чуток про ліквідацію лідера "Хезболли" ізраїльським авіаударом
Хвиля
2024-09-27T19:15:41Z
росія планувала великий наступ у Курській області, але він провалився – Bild
iPress
2024-09-27T19:15:20Z
Скандал на кордоні: ветерану війни заборонили виїхати з України на лікування
TSN
2024-09-27T19:15:02Z
Сутичка між п'яним топпосадовцем НБУ і військовим: у Нацбанку відреагували
24tv
2024-09-27T19:09:40Z
Прем’єр Грузії не відмовився використовувати війну в Україні у передвиборчій агітації
Европейская правда
2024-09-27T19:07:27Z
У Британії вперше виписали штраф за порушення санкцій проти Росії
УкраинФорм
2024-09-27T19:06:03Z
Коли призначатимуть медичний канабіс - МОЗ затвердило перелік хвороб і станів
УкраинФорм
2024-09-27T19:15:40Z
Дослідження показало, кому корисніше довше спати: жінкам чи чоловікам
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:42:06Z
Відповідає за імунітет: 7 найпоширеніших ознак дефіциту вітаміну С
Фокус
2024-09-27T18:06:21Z
Прорив у лікуванні шизофренії: вперше за 70 років схвалили новий препарат
24tv
2024-09-27T18:03:09Z
«Штучну нирку» та хірургічний VAC-апарат військовому госпіталю Чернігова передали БФ «Надія» та фонд «Рідна країна» Миколи Томенка
Политека
2024-09-27T18:00:06Z
62-річна лікарка три місяці їла лише сардини: що сталося з її тілом
TSN
2024-09-27T17:24:14Z
Аналізи крові більше не в моді: хвороби виявлятимуть золотом – розробка вчених
Знай
2024-09-27T17:21:10Z
Ідеальний варіант курячого супу з каррі: експерт поділився власним рецептом страви
24tv
2024-09-27T17:12:14Z
Паштет із яловичої печінки: покроковий рецепт смачної та ситної намазки
Фокус
2024-09-27T16:42:18Z
DJ Korolova поділилась гарячими фото з відпочинку у Дубаї: підписники шаленіють від українки
24tv
2024-09-27T19:18:22Z
Активістки, які облили супом картину Ван Гога, отримали суворе покарання
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T19:13:21Z
Лана Дель Рей вийшла заміж за туристичного гіда
360ua.news
2024-09-27T18:21:43Z
3 цікаві турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2024-09-27T18:18:24Z
Тенісний браслет – аксесуар, який ніколи не вийде з моди: як він виглядає
24tv
2024-09-27T17:57:23Z
Акторка, яка зіграла професорку Макґонеґел, пішла з життя: яким капіталом вона володіла
24tv
2024-09-27T17:48:55Z
Мережа вибухнула жартами: Жадан зізнався, що слухає пісні екскоханої Соловій
24tv
2024-09-27T17:24:29Z
Померла Меггі Сміт з "Гаррі Поттера": як стала популярною, тяжкі хвороби й особисте життя
TSN
2024-09-27T17:24:01Z
Джонні Депп повернувся до образу капітана Джека Горобця
Фокус
2024-09-27T17:21:59Z
Збірна Бразилії оголосила свою заявку на жовтневі поєдинки з Чилі та Перу
Football.ua
2024-09-27T19:21:57Z
Усик заперечив свою причетність до участі у фотосесії для Playboy: реакція боксера
24tv
2024-09-27T19:18:02Z
ЧС-2024 з футзалу. Визначилися усі пари 1/4 фіналу
УкраинФорм
2024-09-27T19:00:35Z
У віці 59 років неочікувано помер ексасистент головного тренера збірної України з баскетболу
24tv
2024-09-27T18:39:17Z
Міжнародна федерація лижного спорту продовжила відсторонення російських і білоруських спортсменів
УкраинФорм
2024-09-27T18:31:40Z
"Зіграв добре": тренер Челсі похвалив Мудрика за матч Кубка англійської ліги
24tv
2024-09-27T18:24:59Z
УПЛ: «Шахтар» втратив очки у Рівному
УкраинФорм
2024-09-27T18:13:56Z
Феєрична кінцівка у Рівному: Шахтар втратив очки у грі проти Вереса
24tv
2024-09-27T17:54:13Z
Шахтар не зміг обіграти Верес
Football.ua
2024-09-27T17:25:11Z
Виплати пораненим та сім'ям загиблих на війні: усе, що відомо про зміни
TSN
2024-09-27T19:27:59Z
У Львові переполох через кота: мережа вибухнула критикою на господарів
TSN
2024-09-27T19:27:32Z
4 знаки зодіаку, які будуть невдахами в жовтні: які проблеми на них чекають
GlavRed
2024-09-27T19:27:26Z
РФ знищує ще одне місто під Покровськом - DeepState
TSN
2024-09-27T19:27:26Z
Українці масово уникають служби через страх – The Economist
360ua.news
2024-09-27T19:12:52Z
ЗСУ у Курській області захопили унікальну російську зброю: цікаві подробиці
TSN
2024-09-27T19:09:23Z
До України сунуть похолодання та дощі: прогноз погоди на 28 вересня
TSN
2024-09-27T18:51:06Z
"Бусифікація" та інші скандали із ТЦК: чому це стається і що заважає ефективній мобілізації
TSN
2024-09-27T18:33:31Z
Росіяни обстріляли Велетенське на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2024-09-27T18:15:33Z
Пропонували "подяку" у 10% від суми тендера на закупівлю медпрепаратів для Інституту НАМН: повідомлено про підозру двом учасникам схеми
TSN
2024-09-27T19:09:32Z
У мережі пишуть про захоплення ТЦ у Києві: що кажуть у поліції
24tv
2024-09-27T18:54:00Z
У поліції спростували інформацію про нібито захоплення одного з ТЦ Києва
УкраинФорм
2024-09-27T18:49:14Z
У Києві невідомі у балаклавах захопили ТРЦ Sky Moll, - соцмережі
Комсомольская правда
2024-09-27T18:39:32Z
Ізраїль сховав вибухівку в батареях пейджерів, проданих "Хезболлі" – CNN
iPress
2024-09-27T18:24:23Z
У Махачкалі сталися вибухи та пожежа на АЗС: є загиблі і постраждалі, пошкоджено ЛЕП
24tv
2024-09-27T18:09:05Z
У Кривому Розі зросла кількість загиблих: у понеділок оголошено день жалоби
ZN UA
2024-09-27T18:05:11Z
У Туреччині засудили до 865 років в’язниці одного з забудовників, чиї будівлі не витримали землетрус
Европейская правда
2024-09-27T17:49:17Z
Ракетний удар по будівлі поліції у Кривому Розі: подробиці російського обстрілу
TSN
2024-09-27T17:24:44Z
У лавах ЗСУ нині служать 68 тисяч жінок - Міноборони
УкраинФорм
2024-09-27T19:27:16Z
До Умані напередодні Рош га-Шана прибули ізраїльські поліцейські
УкраинФорм
2024-09-27T19:15:15Z
Цифра вражає: скільки учнів в Україні навчаються дистанційно
24tv
2024-09-27T19:15:07Z
Чудова зброя, – Черник сказав, як допоможуть Україні нові високоточні бомби від США
24tv
2024-09-27T19:15:05Z
Робили корм для худоби, а тепер БПЛА збирають: в Міноборони не помітили, куди зник 1 млрд грн
Знай
2024-09-27T19:12:43Z
У Нідерландах відбувся прощальний політ F-16
УкраинФорм
2024-09-27T19:12:06Z
Всім охочим пропонують $16 000 за переїзд у райський куточок в Іспанії
InternetUA
2024-09-27T18:55:10Z
Азербайджан представив модернізовані Т-72: покращені вогневі можливості та захист від безпілотників
InternetUA
2024-09-27T18:47:05Z
Демобілізація для ЗСУ не потрібна? Військова викликала обговорення у мережі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:42:29Z
Як сказати українською "паєтки": лише одиниці знають правильну відповідь
GlavRed
2024-09-27T19:27:54Z
Спробуйте вгадати: скільки потрібно тримати чайний пакетик в окропі, щоб напій був ідеальним
24tv
2024-09-27T19:24:09Z
Просто та смачна страва: рецепт м'ясної запіканки з помідорами
Фокус
2024-09-27T19:15:20Z
Календар рибалки на жовтень 2024: коли найкращий кльов?
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T19:00:13Z
Як позбавитися грибка на стінах: перевірений народний спосіб
24tv
2024-09-27T18:54:06Z
Найсмачніший спосіб приготувати кабачки: рецепт скибочок у сирному клярі
Фокус
2024-09-27T18:12:11Z
+25 навіть у жовтні й мінімум туристів: куди вирушили шанувальникам лінивого відпочинку
24tv
2024-09-27T17:39:49Z
Як легко і швидко помити натяжну стелю: спосіб на замітку господиням
GlavRed
2024-09-27T17:27:47Z
Чим помити вікна, щоб не було розводів і плям: несподіваний лайфгак, про який ніхто не знає
TSN
2024-09-27T17:24:58Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Mercedes-Benz представляє кемпер Marco Polo у виконанні AMG
AutoCentre
2024-09-27T14:04:04Z
Новий стильний електромобіль Peugeot розсекретили до презентації
Фокус
2024-09-27T13:30:15Z
Від $33 000: Lynk&Co та Meizu представили електромобіль для геймерів
AutoGeek
2024-09-27T13:21:12Z
«Автономне» водіння Tesla Full Self-Driving потребує втручання кожні 21 км, — незалежне тестування
ITC
2024-09-27T13:05:34Z
Справжній ексклюзив: електромобілі Volkswagen ID.Buzz поставляються дилерам лімітованими серіями
AutoGeek
2024-09-27T12:39:55Z
Понад 200 км за 5 хвилин: GM і CATL показали інноваційну батарею для електромобілів
AutoGeek
2024-09-27T12:01:50Z
У Києві засвітився найоригінальніший мотоцикл Harley Davidson
Фокус
2024-09-27T11:30:42Z
За 300 метрів від ЗАЕС лунали вибухи: що відомо
GlavRed
2024-09-27T19:27:07Z
В Україні можуть знову підвищити податки: Гетманцев назвав підстави
TSN
2024-09-27T19:09:44Z
Одна з підстанцій поблизу Запорізької АЕС зазнала дронової атаки – МАГАТЕ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T19:06:54Z
В НБУ вирішили, що робитиме з курсом валют: "Логіка наших дій чітко вписується в стратегію"
Политека
2024-09-27T19:03:04Z
США та Intel до кінця року укладуть угоду на $8,5 млрд
iPress
2024-09-27T18:25:53Z
Вершкове масло вже по 83 грн: супермаркети підняли ціни на продукти для бутербродів
Знай
2024-09-27T18:06:46Z
Тариф на світло може зрости: українцям доведеться віддати ще більше грошей, нардеп назвав дату підвищення
Политека
2024-09-27T18:04:20Z
Наскільки реальна атака Росії на українські АЕС: Черник оцінив загрозу
24tv
2024-09-27T17:57:36Z
У суботу відключення світла не прогнозуються - Укренерго
УкраинФорм
2024-09-27T17:49:52Z
Кількість користувачів Starlink досягла чотирьох мільйонів
Детектор М
2024-09-27T19:00:19Z
Apple працює над спрощеною версією гарнітури Vision Pro
InternetUA
2024-09-27T18:31:21Z
Названо смартфони, які першими отримають чіп Snapdragon 8 Elite
InternetUA
2024-09-27T17:31:15Z
Українцям масово розіслали фейкові "повістки від ТЦК": як вони виглядають
Хвиля
2024-09-27T17:03:34Z
Вчені стверджують, що мертві коралові скелети не дають рифам відновлюватися
Portaltele
2024-09-27T17:01:53Z
Анонс зухвалого PvP-екшену на вісьмох, де морські піхотинці грають проти руки Бога: врятуйте свою душу
Знай
2024-09-27T16:51:22Z
Компанію Meta оштрафували майже на 102 млн доларів за зберігання паролів у вигляді звичайного тексту
Детектор М
2024-09-27T16:39:10Z
Плавучі сонячні панелі: італійський стартап успішно випробував важливий винахід
24tv
2024-09-27T16:23:58Z
Вибух, що перевернув життя: вчені розповіли, як наднова назавжди змінила Землю
Фокус
2024-09-27T16:15:32Z