MY.UAНовини
Ті, хто вижив у пеклі. Як лікують за кордоном важкопоранених військових?
Ті, хто вижив у пеклі. Як лікують за кордоном важкопоранених військових?

Ті, хто вижив у пеклі. Як лікують за кордоном важкопоранених військових?

Два з половиною роки великої війни західні країни приймають важкопоранених українців: і цивільних, і військових. Сьогодні наші воїни проходять лікування у більш ніж 30 країнах, зокрема, в Німеччині, яка прийняла найбільше важкопоранених – 1230 осіб.

Загалом, за даними Міністерства охорони здоров’я, за роки великої війни відправлено за кордон на реабілітацію та лікування понад п’ять тисяч українців. З них, як повідомив міністр Віктор Ляшко, 3218 військовослужбовців.

Україна бере участь в програмі MedEvac у межах співпраці з Єврокомісією, ВООЗ та іншими партнерами. Евакуюють за кордон лише за умови, що країни-члени Європейського Союзу готові на безоплатній основі прийняти поранених на лікування.

«Главком» побачив на власні очі, як влаштована система прийому та допомоги українських військових у Німеччині. Ми побували в одній з найбільших клінік ФРН, BG Klinikum Hamburg, де оперують наших воїнів, і поцікавилися, які проблеми найбільше турбують наші поранені.

Віталій Рясний у червні 2022 року отримав тяжке поранення в бою під Харковом – його рятували в різних лікарнях України, а потім відправили в Німеччину
фото: glavcom.ua

«За півтора року інфекція з'їла всі м’язи та суглоби, ногу довелося ампутувати»

45-річний харків’янин Віталій Рясний ще у червні 2022 року отримав тяжке поранення під Харковом, побратими вивозили його з поля бою 12 годин. Спочатку бійця рятували медики в Харкові, Полтаві, Львові, потім за направленням Міністерства охорони здоров’я відправили до Німеччини. Тут в різних клініках довго боролися з бактеріальною інфекцією, перепробували безліч препаратів, але не допомагало – через формування стійкої резистентності до антибіотиків, розповідає Віталій «Главкому». 

Після безуспішного лікування у різних клініках Німеччини Віталія Рясного прийняла BG Klinikum Hamburg у Гамбурзі. Це одна з кращих у країні мереж лікарень, що спеціалізуються на нещасних випадках на виробництві. У цій клініці перебувають на лікуванні десятки українських воїнів, багато з них уже втратили лік перенесеним операціям, і більшість потерпають не так через складний характер поранення, як через сумнозвісну бактеріальну інфекцію, стійку до антибіотиків.

«Боролися півтора року, за цей час інфекція з'їла всі м’язи, всі суглоби. Довелося все-таки ампутувати праву ногу вище коліна», – розповідає Віталій Рясний.

Спочатку встановили перший, тимчасовий, протез, а зараз тестують біонічний від Ottobock, який управляється електронікою та максимально відтворює функцію живої людської ноги. До речі, в Україні також опановують протезування за методами цієї німецької інноваційної компанії.

Те, що біонічна нога зручніша за звичайний протез, можна було «прочитати» на обличчі захисника. «У мене гарна динаміка…», – ділиться Віталій, переконуючи, що навчиться вправно управляти біонічною ногою. Воля до життя перемагає!

Віталій Рясний став на протез через місяць після ампутації
фото: glavcom.ua

«Зазвичай пацієнти після ампутації ноги стають на протез через три місяці. Віталій зробив це через місяць, лікарі були просто шоковані, але він їм пояснював, що йому треба швидше повертатися в Україну, «підганяв їх», – розповідає Олена Самойленко, волонтерка Спілки українських ветеранів та їхніх родин, що входить до складу німецької благодійної організації Feine Ukraine.

Пані Олена та її колеги, які віддавна мешкають у Німеччині, вже 10 років самовіддано опікуються пораненими бійцями, які прибувають на лікування з України, і у фокусі уваги не лише ця клініка в Гамбурзі. Волонтери Feine Ukraine тримають на контролі всі німецькі лікарні, зокрема, і в невеликих містах.

За роки великої війни відправлено за кордон на реабілітацію та лікування понад п’ять тисяч українців. З них 3218 – військовослужбовці

Щоб знайти поранених, волонтерки ходили по німецьких лікарнях і вигукували: «Слава Україні!»

Волонтери – це не лише дружня моральна підтримка і, умовно кажучи, апельсини на тумбочці біля ліжка хворого. Без волонтерської допомоги через незнання мови та обмеженість в русі захисники не змогли б оформити жодного документа, знайти сімейного лікаря, без якого в Німеччині не можна навіть придбати ліки. Лікар повинен виписати рецепт, і тоді препарат можна придбати в аптеці в рази дешевше за його звичайну вартість. Кожного прибулого захисника Олена Самойленко разом з іншими волонтерками бере під опіку, як тільки прибуває черговий літак НАТО з пораненими з України.

Поранені українські воїни почали прибувати до німецьких шпиталів у перші ж місяці війни у 2022 році. Але з ними не було жодних контактів, тому що попередня програма співпраці з Міністерством охорони здоров’я України зупинилася ще 2019 року, а нова програма MedEvac ще не була запущена. Пані Олена пригадує, що для того, аби розшукати наших бійців, волонтерки бігали по палатах у різних лікарнях і просто вигукували: «Слава Україні!». Це було як пароль. Звісно, поранені українці відгукувалися.

Тепер же вони можуть заздалегідь налагодити контакт з волонтерами чи отримати консультацію через сайт Feine Ukraine, або ж через сайт Спілки українських ветеранів та їхніх родин.

Пораненим військовим Німеччина надає такий самий статус, як і всім українським біженцям, – тимчасовий захист через бойові дії в Україні. Цей статус дозволяє кожному українцю отримувати фінансову допомогу 502 (якщо це сімейна пара) чи 560 євро на місяць кожному, мати оплачене лікування через обрану страхову компанію, отримувати компенсацію вартості оренди житла.

«Перевезення поранених військових та цивільних організовує компанія Kleeblattkonzept. Ми ж відразу допомагаємо з оформленням документів для надання статусу про тимчасовий захист через бойові дії в Україні, а також допомагаємо підписати договір зі страховою компанією, щоб вона покривала витрати на лікування. Між операціями та під час протезування українські військові живуть у готелях, де їм забезпечено медичний догляд. Ми всюди супроводжуємо поранених, адже скрізь потрібен переклад німецькою», – каже Самойленко. 

Після виписки з лікарні, а в Німеччині там довго не тримають – прооперували і виписали, – волонтери підбирають комфортні місця для проживання поранених, шукають домашнього лікаря, ортопеда, допомагають з організацією фізіотерапевтичних процедур.

«У нас є волонтери, які надають хлопцям послуги з фізіотерапії, є психологи, які давно живуть у Німеччині. Вони працюють з бійцями, – розповідає Самойленко. – Усі німецькі волонтерські організації вже об’єдналися, щоб більш-менш централізовано допомагати нашим військовим». 

Новітні технології. Чому поранені хочуть за кордон

Хоч українська галузь реабілітації та протезування за два роки від початку повномасштабного вторгнення росіян зробила стрімкий стрибок у розвитку, однак на Заході є більші можливості для застосування новітніх медичних технологій. Йдеться, зокрема, про встановлення біонічних протезів, остеоінтеграційне протезування. Та й кількість тих, хто потребує такої допомоги, вражаюча: згідно з даними, оприлюдненими Мінсоцполітики минулого літа, по допоміжні засоби реабілітації станом на червень 2023 року звернулися 58 852 людини, з них протезували 20 737 осіб.

Українська держава гарантує забезпечення протезами всіх, хто цього потребує, сказав в інтерв’ю «Главкому» заступник міністра соціальної політики Назар Танасишин (звільнений у кінці липня). Саме це міністерство опікується протезуванням та розпоряджається коштами, виділеними на це з державного бюджету. За словами Танасишина, виділених з державної скарбниці коштів на суму майже 4,3 млрд грн на 2024 рік «повинно вистачити для забезпечення усіх, хто звертається за отриманням протеза чи іншого допоміжного засобу реабілітації».

Проте, як можна зрозуміти, є складнощі з виробами підвищеної функціональності, зокрема біонічними протезами, які максимально відтворюють функції втраченої руки чи ноги і якими людина може управляти. З таким протезом людина без ноги навіть може відчувати поверхню ґрунту.

Так, у держбюджеті на 2024 рік на забезпечення учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями або спеціальними виробами для занять спортом передбачено 1,06 млрд грн. Натепер такими виробами забезпечено лиш двох учасників бойових дій, повідомив Назар Танасишин. Щоб зрозуміти проблему – один біонічний протез коштує приблизно 2 млн грн.

Цього року, за словами заступника міністра, «зможемо забезпечити протезуванням підвищеної функціональності 649 учасників бойових дій».

Ясна річ, що поранені зацікавлені в тому, щоб отримати «розумний» протез, в Україні, Німеччині чи деінде.

Неоднозначна постанова уряду. Як добитися продовження лікування за кордоном?

Тим часом у квітні 2024 року Кабінет міністрів ухвалив рішення про обмеження до 12 місяців терміну лікування військових за кордоном. Поранені та їхні родичі гаряче обговорюють цей документ і обурюються: хто може визначити тривалість лікування, окрім медиків?! Проте зауважимо: згадана постанова лише дублює сенс змін до закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які набули чинності 5 жовтня 2023 року.

Справді, донедавна законодавство не пропонувало військовим можливості продовжити лікування за кордоном більше, ніж на 12 місяців. Тому вони або мали повернутися додому недолікованими, або на свій страх і ризик продовжувати закордонне лікування. Військова частина отримувала в такому випадку підстави звинуватити військового у самовільному залишенні частини.

Але тепер алгоритм дій для таких випадків передбачено.

У травні цього року набула чинності нова редакція Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, згідно з якою поранені можуть пройти ВЛК дистанційно. Для цього треба зробити завірені переклади виписок з закордонних лікарень і подати їх разом із направленням на ВЛК. На підставі висновку ВЛК може бути ухвалене рішення про продовження лікування за кордоном.

«Але часто військові частини саботують цей порядок, посилаючись на відсутність інструкції про проведення дистанційної ВЛК, і продовжують вимагати повернення пораненого в Україну, – розповідає лейтенант Євген Лешан, мінометник ТрО, який майже два роки лікувався у Німеччині і нещодавно повернувся на Батьківщину. – Багато залежить від командування частини і їхнього ставлення до військових: чи вважають їх людьми, чи ні. Трапляється, що вимоги повернутися супроводжуються скасуванням грошового забезпечення, і це підштовхує окремих поранених до рішення взагалі не повертатися в Україну, оскільки таке ставлення до себе вони небезпідставно вважають вкрай несправедливим».

Сам Євген після ухвалення «постанови про 12 місяців» вирішив проігнорувати її й продовжити лікування за кордоном, бо на нього чекала фінальна операція. А вже після операції чоловік повернувся додому і пройшов ВЛК.

Де зручніше обслуговувати протез?

Перед пораненими також постає дилема: де краще протезувати відірвану кінцівку – в Україні чи за кордоном? Часто військові погоджуються, що в Україні зручніше, адже потім все життя протез треба регулярно обслуговувати у спеціаліста.

Також бувають випадки, коли в Україні через перенавантаження лікарень пораненому бійцю не можуть допомогти, якщо в його нозі частково чи навіть повністю вирвана стегнова чи гомілкова кістка. Авторці статті довелося познайомитися з такими військовими у лікарні у Гамбурзі – їм після декількох дуже складних операцій дивом вдається врятувати ноги. 

Повернувшись в Україну, військові скаржаться, що вони втрачають можливість ремонтувати протези, їм відмовлять через те, що протезувалися за кордоном. Але так не повинно бути: Мінсоцполітики радить поставити протез на облік в Україні. Потрібно зареєструвати його у територіальному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, відтак ремонт і обслуговування відбуватимуться за державні кошти як упродовж гарантійного, так і у післягарантійний період.

«Чи варто їхати на протезування за кордон – залежить від складності отриманого поранення, висоти ампутації й, відповідно, від складності протеза, якого потребує поранений. Протез, отриманий в Україні, простіше обслуговувати в Україні, – погоджується Євген Лешан. – З обслуговуванням і ремонтом протеза, отриманого за кордоном, в Україні можуть виникнути складності через відсутність відповідних ліцензій і технологій. Це напряму залежить від складності й високотехнологічності протеза. Можна, звісно, звертатися до німецького сервісу, але вже за власні кошти. А це дуже дорого».

Наталка Прудка, для «Главкома»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ви за характером начальник чи виконавець - дізнайтесь з тесту
TSN
2024-09-20T15:09:56Z
Це збереже ваші гроші: 7 порад, як суттєво заощадити на ремонті кухні
24tv
2024-09-20T15:09:14Z
Швидкий тест на IQ: знайдіть цифри, які повторюються, щоб дізнатися рівень свого інтелекту
TSN
2024-09-20T15:06:25Z
Осінь на столі: рецепт гарбузового чизейка
Фокус
2024-09-20T14:36:39Z
Будинок виглядатиме дешево: 6 поширених помилок у дизайні
24tv
2024-09-20T14:30:58Z
У Чернівцях відбудеться Тиждень туризму
УкраинФорм
2024-09-20T14:27:37Z
Вони знаходяться за крок до депресії: які знаки зодіаку втратили віру в життя
24tv
2024-09-20T14:09:30Z
Крамбл кукіз: готуємо печиво, від якого будуть в захваті всі
24tv
2024-09-20T14:06:45Z
Почався сезон гарбуза: як приготувати смачні та шалено корисні оладки, рецепт
Знай
2024-09-20T13:51:16Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T15:12:57Z
АПЛ: розклад і результати матчів 5-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-09-20T15:10:07Z
На фронті загинула важкоатлетка і тренерка Ніна Пашкевич
УкраинФорм
2024-09-20T15:03:47Z
Динамо U-19 вдруге у сезоні знищило суперника з рахунком 10:0: відео гольової феєрії
24tv
2024-09-20T15:00:41Z
Гвардіола: Якщо я щось скажу про Арсенал, люди говоритимуть, що я граю в ігри розуму
Football.ua
2024-09-20T15:00:00Z
Юний хавбек українського походження Бауманн підписав професійний контракт із Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-09-20T14:57:00Z
Анчелотті: Гравці не проти зменшити свої зарплати, якщо гратимуть менше
Football.ua
2024-09-20T14:45:53Z
Албанська модель та телеведуча зачарувала мільйони фанатів перед першим туром Ліги чемпіонів
24tv
2024-09-20T14:36:54Z
Футзал. ЧС-2024. Бразилія знищила Таїланд, Хорватія не помітила Кубу
Football.ua
2024-09-20T14:32:28Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
«Зупиніть її!». Новий кліп Віри Брежнєвої викликав шквал критики
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:12:28Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T15:10:10Z
Відома українська співачка ошелешила піснею з росіянами під час війни: зірка відповіла на хейт
TSN
2024-09-20T15:09:30Z
Нові стрижки для короткого волосся на 2025 рік: у трендах залишаються текстура й об’єм
TSN
2024-09-20T15:09:07Z
Adidas Gazelle – хіт цього сезону! Огляд наймодніших кольорів
GlavRed
2024-09-20T15:04:49Z
"Вирішуємо все в дрібницях": Світлана Білоножко висловилася про свою невістку
GlavRed
2024-09-20T14:27:21Z
Ассія Ахат поділилася свіжими фото: як змінилася скрипалька
GlavRed
2024-09-20T14:27:17Z
США не надавали підтримки Ізраїлю в операціях проти «Хезболли» - Білий дім
УкраинФорм
2024-09-20T15:15:26Z
Громадян Гани обманом змусили підписати контракти з Міноброни РФ - ЗМІ
УкраинФорм
2024-09-20T15:15:11Z
«Ізраїль припинить своє існування». Трамп зробив несподівану заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:15:01Z
Королеву Данії, яка впала у своїй резиденції, виписали з лікарні
Европейская правда
2024-09-20T15:13:12Z
Зеленський провів важливу Ставку: про що говорили
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:11:53Z
Ворог ракетами атакував Одесу: пошкодили цивільну інфраструктуру й судно, є поранені
24tv
2024-09-20T15:10:59Z
МАГАТЕ: Росія має негайно вивести військових і персонал із ЗАЕС
УкраинФорм
2024-09-20T15:10:46Z
На одному з КПП на кордоні з Польщею почався ремонт: можливі черги
Европейская правда
2024-09-20T15:10:41Z
Візит Путіна до шаманів: політолог розкрили нюанси поїздки
TSN
2024-09-20T15:09:51Z
28-річний львів'янин видурив в українки в Дубаї гроші через інтернет
InternetUA
2024-09-20T15:07:13Z
У Львові правоохоронці викрили «міжнародного» валютного шахрая
Украина Криминальная
2024-09-20T15:06:39Z
Пілот знепритомнів за три хвилини після зльоту: яка доля чекала пасажирів
24tv
2024-09-20T15:06:15Z
Прикарманив 1,1 млн грн: українець нажився на родинах загиблих воїнів, деталі цинічного злочину
Политека
2024-09-20T15:01:47Z
Дуда пояснив, чому раніше не поїхав у постраждалі від повені райони
Европейская правда
2024-09-20T14:55:07Z
Увесь пансіонат евакуювали: як Суми оговтуються після страшного удару росіян
24tv
2024-09-20T14:54:59Z
"Найважче лише починається": у Будапешті готуються до піка повені й встановили дамби до 9 метрів
24tv
2024-09-20T14:54:24Z
Мільйонні схеми на Чернівецькій митниці: чотири фігуранти отримали умовні терміни
УкраинФорм
2024-09-20T14:51:02Z
Обікрав чоловіка, поки той тренувався на спортмайданчику – на столичній Оболоні затримали злодія
Украина Криминальная
2024-09-20T14:36:52Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Регіональний центр прав людини спільно з партнерами передав до МКС нові докази злочинів проти українських дітей
Детектор М
2024-09-20T15:13:41Z
Проводитиме мобілізацію: як Росія планує збільшити армію
TSN
2024-09-20T15:10:44Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:09:32Z
Скільки часу можна не знімати пенсію з карточки
24tv
2024-09-20T15:06:56Z
Наш Зміїний: як виглядає легендарний острів зараз
24tv
2024-09-20T15:06:29Z
ЗСУ опустились в рейтингу найсильніших армій світу: яке місце займає Україна
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:06:07Z
Румунія збільшить закупівлю боєприпасів на тлі війни РФ проти України
Европейская правда
2024-09-20T15:04:55Z
Не термін придатності: який символ вказує, скільки можна використовувати косметику
GlavRed
2024-09-20T15:15:13Z
Названо сім звичок, від яких потрібно відмовитися до 50 років для здорового старіння
TSN
2024-09-20T15:09:19Z
Як вивести поганий запах з туалету: ось що потрібно використовувати
24tv
2024-09-20T14:36:35Z
Осліпла і залишилася з синцями: жінка шокувала виглядом після "супердози" вакцини – фото
TSN
2024-09-20T12:57:57Z
Як почистити один кілограм волоських горіхів за хвилину: бабусин метод, який ніколи не підводить
TSN
2024-09-20T12:57:12Z
Для медзакладів Харківщини передали 13 позашляховиків
Мій Харків
2024-09-20T12:47:36Z
Їй набагато гірше, ніж нам: чому бджоли гинуть одразу після того, як жалять
24tv
2024-09-20T12:30:55Z
Знайшли неочікуваний взаємозвʼязок між розміром простати та ймовірністю раку
24tv
2024-09-20T12:24:11Z
Задимлення над Києвом: медики пояснили, чому не можна вмикати кондиціонер
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:36:55Z
Фортифікації Чернігова під питанням: керівник МВА шокований якістю роботи
24tv
2024-09-20T15:15:32Z
На Харківському напрямку тривають два бойових зіткнення, на Куп’янському росіяни сім разів атакували позиції Сил оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-09-20T15:15:29Z
Дезертира засудили до 16 років за держзраду
1News
2024-09-20T15:13:53Z
Київ задихається від диму: як захиститися від забрудненого повітря
TSN
2024-09-20T15:10:46Z
Протягом двох тижнів буде обмежений рух вулицею В’ячеслава Чорновола
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T15:09:12Z
В Умані посилять заходи безпеки на Рош га-Шана
УкраинФорм
2024-09-20T15:01:49Z
"Українська команда" передала стрілецькому батальйону позашляховик Toyota, – Палатний
24tv
2024-09-20T14:57:45Z
"Квартал 95" заспівав про переговори під відео загиблого воїна: побратими й сім'я обурені
Фокус
2024-09-20T14:45:36Z
Стус, Шевченко, Костенко: партизани поширюють поезію на окупованих територіях – потужні фото
24tv
2024-09-20T14:39:03Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T14:10:30Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Toyota Supra отримає V8 та вирушить на перегони
AutoCentre
2024-09-20T13:09:15Z
Електричний кросовер Hyundai Ioniq 5 готуються перетворити на роботизоване таксі
AutoGeek
2024-09-20T13:01:55Z
Забули нанести маркування: Rivian відкликає електричні позашляховики через вади безпеки
AutoGeek
2024-09-20T12:37:31Z
IVECO розширює лінійку електровантажівок важкого класу
AutoCentre
2024-09-20T12:04:06Z
Курс валют на 23 вересня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-09-20T15:10:31Z
Що буде з курсом долара та євро до кінця 2024 року: прогноз
TSN
2024-09-20T15:09:43Z
Українців закликають відкласти вихід на пенсію: яка причина
Фокус
2024-09-20T15:03:50Z
Ціни на цибулю пішли вгору
AgroPortal
2024-09-20T15:00:45Z
Які ціни на нафту можуть врятувати США від рецесії
24tv
2024-09-20T14:45:40Z
Саудівська державна компанія купила акції МХП
Петр и Мазепа
2024-09-20T14:31:00Z
Шмигаль: Очікуємо, що доходи бюджету у 2025 році зростуть майже на 30%
УкраинФорм
2024-09-20T14:30:52Z
АМКУ оштрафував Контінентал і Kernel
AgroPortal
2024-09-20T14:30:43Z
Соцвиплати на наступний рік можуть переглянути, якщо будуть додаткові ресурси - Жолнович
УкраинФорм
2024-09-20T14:16:29Z
Її створили люди: гігантська структура впливає на обертання Землі
ZN UA
2024-09-20T15:11:26Z
«Нова пошта» випустила новий мобільний застосунок з розширеними можливостями
ITC
2024-09-20T15:07:32Z
Huawei Mate XT надійшов у продаж і одразу став дефіцитним
InternetUA
2024-09-20T15:01:44Z
Шахраї розсилають нібито від суду «постанову про стягнення коштів»
Украина Криминальная
2024-09-20T14:51:52Z
Рай для перекупів: ціна трискладаного HUAWEI Mate XT зросла до $20 000 через дефіцит
ITC
2024-09-20T14:46:03Z
iPhone 16 – головна сенсація великої осінньої презентації компанії Apple
InternetUA
2024-09-20T14:43:16Z
Потойбічне видовище: фотограф зробив кадр жаби з синіми очима, яка осідлала привида
24tv
2024-09-20T14:39:49Z
Попит на зарядні станції в Україні стрімко зростає на тлі перебоїв з електрикою
24tv
2024-09-20T14:36:53Z
Чи можна відмити унітаз колою: експеримент показав дивовижний результат
GlavRed
2024-09-20T14:27:57Z