MY.UAНовини
Візит на фоні дипломатичного скандалу: навіщо Україні потрібна Африка та як побороти там Росію
Візит на фоні дипломатичного скандалу: навіщо Україні потрібна Африка та як побороти там Росію

Візит на фоні дипломатичного скандалу: навіщо Україні потрібна Африка та як побороти там Росію

Після початку повномасштабного вторгнення глава МЗС України Дмитро Кулеба здійснив уже чотири турне африканським континентом. Цими днями він відвідує – Малаві, Замбію та Маврикій. Серед ключових тем зустрічей – участь африканських держав у глобальних зусиллях із відновлення справедливого миру для України та світу. Особливим акцентом переговорів є надважлива роль України в забезпеченні продовольчої безпеки континенту.

"Ми хочемо відновити відносини, які у нас були та які ми втратили через заглиблення у власні внутрішні проблеми й потребу зосередитися на нашому поверненні до Європи, до якої ми належимо географічно, історично та культурно", – зазначає Кулеба.

Візит відбувається на фоні дипломатичного скандалу: воєнна хунта, яка називає себе перехідним урядом Республіки Малі, образилася на нібито підтримку українцями дій повстанців-туарегів, які розгромили колону малійських військових та російських найманців ПВК "Вагнера", та розірвала дипломатичні відносини з Україною. При цьому МЗС України зазначає, що малійці не провели ретельного вивчення фактів та обставин інциденту, а також не надали жодних доказів щодо причетності України до зазначеної події.

Навіть попри цей факт, перед Україною стоїть складне завдання: Росія має понад 40 посольств на африканському континенті та вкладає значні кошти в деякі країни. Вплив Кремля робить неможливим для багатьох африканських держав пряме засудження ролі Москви в нинішній війні в Україні.

Про те, навіщо Україні Африка та складний шлях із подолання російського спротиву на континенті, – у матеріалі OBOZ.UA.

Чому Африка важлива

Африка нині є надзвичайно актуальною не тільки для України, але й для іншого світу, адже на континенті відкриваються широкі перспективи. Провідні країни демонструють зростання економіки. Це величезний і молодий споживчий ринок. За даними ООН, уже до 2050 року чверть населення планети житиме саме в Африці. Тут зосереджені поклади мінеральних ресурсів, які відіграють важливу роль для технологічних виробництв.

Зростає і роль континенту на міжнародній арені. 54 африканські голоси в ООН мають велику привабливість. Іноді деякі голосування перетворюються в боротьбу за підтримку саме Африки, яка все ще дотримується певного нейтралітету. Африканський союз уже претендує на членство в Радбезі організації та вже є членом G20.

Для України в ООН важливий голос Африки. Зазвичай за українські резолюції в Генасамблеї голосує трохи більше ніж половина країн континенту, інші переважно утримуються. Саме тому, аби збільшити нашу підтримку, треба вирішити одне з головних питань – як протидіяти російській дезінформації в Африці, яка спотворює факти стосовно війни в Україні та перекрила доступ української позиції до африканців.

Друзі України на континенті

В Африці домінує бачення збереження нейтралітету в російсько-українській війні. Тому, з одного боку, спільне комюніке Саміту миру у Швейцарії підписали Бенін, Замбія, Кабо-Верде, Коморські острови, Кот-д’Івуар, Гамбія, Гана, Кенія, Ліберія, Руанда, Сан-Томе і Принсипі, Сомалі, Ботсвана, Малаві та республіка Маврикій. До Кримської платформи долучилися Гана, Ліберія, Нігер і Кот-д'Івуар, а Марокко, Туніс, Кенія та Ліберія увійшли до формату "Рамштайн". З іншого боку – жодна країна континенту поки так і не запровадила санкцій проти Росії.

Що стосується підтримки в ООН, то українці часто можуть розраховувати на африканські держави, які мають дружні відносини з Заходом. Йдеться насамперед про Кенію, Гану, Кот-д'Івуар, Ботсвану, або ж Джибуті. Країна зазнала нападів з боку Еритреї, нинішньої союзниці Росії. Президент Джибуті Ісмаїл Омар Гулле засудив війну проти України та закликав захистити цивільних.

У Східній Африці найближчим партнером України є Кенія. Напередодні повномасштабного вторгнення представник Кенії в ООН засудив визнання Росією так званих "ДНР" та "ЛНР". На півдні перспективним партнером є Ботсвана, держава з давньою історією демократичного правління.

Загалом для країн Африки напад Росії на Україну став шоком, адже їм була вигідна співпраця з українцями в сільському господарстві та освіті. Війна ж зруйнувала традиційні шляхи надходження продовольства, через що стрімко зросли внутрішні ціни.

Сьогодні африканці зацікавлені в якомога швидшому закінченні війни й за великим рахунком дедалі більше розуміють реальну ситуацію та наслідки дій Путіна. Показовим прикладом певної зміни ставлення до РФ став саміт "Росія – Африка", який відбувся у 2023 році. Запрошення на захід прийняли лише 17 президентів держав континенту, тоді як на попередньому саміті, у 2019-му, їх було 43.

Ностальгія за СРСР і найманці

Готуючись до повномасштабного вторгнення, Росія за кілька років до нападу активізувала власну політику в Африці. Основні стовпи цього процесу – імідж антиімперіалістів, що як спадок перейшов від СРСР, і кремлівське ноу-хау – надання послуг найманцями ПВК "Вагнер".

Після вторгнення Росія опинилася в ізоляції і під санкціями з боку більшості країн Заходу. Основним завданням Кремля стало запобігти приєднанню до санкцій країн Азії, Латинської Америки та, звісно ж, Африки. На поширення антизахідної та антиукраїнської пропаганди й – головне – переведення уваги від агресії проти України викидаються мільярди доларів.

Результати у цьому напрямі є. Так, деякі країни континенту таки піддалися російським пропагандистським наративам і зараз намагаються захистити себе "під парасолькою РФ" у вигляді російських "інструкторів" і "вагнерівців". Малі, Буркіна-Фасо, Нігер – за підтримки найманців з РФ у цих країнах до влади прийшли військові хунти, які симпатизують Москві.

Алжир за час війни взяв участь у спільних військових навчаннях із Росією, відкрив бюро пропагандистського RT, а президент Абдельмажид Теббун під час візиту до Путіна у червні минулого року назвав його "другом усього людства, другом усіх країн". США звинуватили Південноафриканську республіку в постачанні партії зброї до РФ і проведенні 2023 року спільних військово-морських навчань із Росією та Китаєм.

Змінити думку Африки

"Для України Африка важлива з усіх точок зору. І політично, адже більш як 50 країн – члени ООН, і економічно – великий ринок, який розвивається і на який ми можемо поставляти свою продукцію. Саме тому до представників Африки потрібно донести, що ігнорування Росією міжнародного права з часом неодмінно призведе до краху глобального світоустрою, що принесе негативні наслідки для усіх. Важливо, щоб африканські країни, які досі не засудили російську агресію, у майбутньому зробили це не лише на підтримку України, але виходячи з власних економічних та політичних інтересів. Нинішній візит Кулеби вже четвертий, і це добре, адже демонструє, що Україні важливо налагоджувати стосунки з африканцями", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, а також був заступником міністра закордонних справ України та заступником міністра оборони України.

На думку Ігоря Долгова, нинішній візит важливий також, хоча й випадково, через те, що зараз якраз ми переживаємо один зі складних моментів у відносинах із деякими країнами Африки, зокрема Малі. Представники тимчасового уряду цієї держави заявили про те, що припиняють дипломатичні відносини з Україною. Для того, щоб не потрапляти в такі ситуації, треба регіон знати й бути ближчими до нього. За словами дипломата, паралельно йде підготовка до другого саміту миру. Україна має певні плани стосовно цього заходу, і підтримка Африки надважлива.

"На мою думку, міністр закордонних справ України запевнить наших африканських партнерів, що Україна робить і буде робити все можливе для забезпечення продовольчої безпеки. Також понад усе буде наголошено, що тепер зерновий коридор України діє по-українськи. Нам не потрібні для цього ні посередництво Туреччини, ні забезпечення гарантій з боку ООН. Завдяки Збройним силам України цей коридор прокладено, зроблено безпечним та дієвим, і тому товарообіг та вантажообіг цим коридором постійно збільшуються", – зазначає Ігор Долгов.

Уже під час візиту оголошено про те, що Україна надасть Малаві гуманітарну допомогу, а також зерно. Хоча, за словами Ігоря Долгова, це дуже важко в умовах, коли Україна воює і коли є інші потреби. Водночас коли ми говоримо про підтримку мирних планів, про необхідність забезпечення, зокрема, продовольчої безпеки та дотримання статутних принципів організації ООН, то тут дрібниць нема й нема неважливих країн. І з цієї точки зору, безумовно, цей візит буде корисний.

Тому нам треба про це думати, нам необхідно зважати на те, що переговори про членство в Європейському Союзі, з одного боку, збільшать наші можливості під час переговорного процесу, а тим більше всередині ЄС, але з іншого боку – потребуватимуть й інших ринків. І треба шукати інші можливості для того, щоб на максимально вигідних для нас умовах вести переговори про членство в ЄС.

"Стосовно протидії Росії та її пропагандистській машині, то не вся попередня історія з радянського минулого пов'язується в Африці виключно з Росією. Багато випускників українських вищих навчальних закладів займають зараз не останні позиції в деяких країнах Африки. Тому протидіяти успішно Росії можна. Треба співпрацювати з лідерами громадської думки та ЗМІ в Африці, створити організацію дружби й пояснювати свою позицію, яка сьогодні спотворена російською пропагандою, і з часом це принесе результат", – констатував Ігор Долгов.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Як діяти у разі війни? Польща готує громадян
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:21:51Z
Молдова розпочала процедуру екстрадиції олігарха-втікача Плахотнюка
Европейская правда
2025-07-22T15:06:58Z
Єврокомісарка Кос відреагувала на ухвалення Радою скандального закону щодо НАБУ і САП
Европейская правда
2025-07-22T14:52:11Z
ЗМІ: чинну міністерку Франції судитимуть за корупцію
Европейская правда
2025-07-22T14:45:11Z
ЗМІ: глава МЗС Польщі піде на підвищення
Европейская правда
2025-07-22T14:39:36Z
Росія масово заселяє Донбас і Крим: що буде з переселенцями після деокупації?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:27:54Z
Вирок у справі MH17. Європейський суд врахував свідчення українського медіарегулятора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:24:21Z
Польща закликала громадян будь-яким способом покинути Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:15:47Z
Масована атака безпілотниками по Сумах: одна жінка загинула, троє отримали поранення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:48:07Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:09:16Z
Запоріжжя атакує сарана, розміром із сірникову коробку: еколог пояснив, чи варто панікувати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:41Z
Як може змінитися простір після демонтажу МАФів: приклад Печерська
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:24Z
У середмісті Житомира посеред вулиці утворилося провалля
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:36:19Z
Як із фільму жахів. Запорізька область потерпає від нашестя сарани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:21:18Z
Окупанти в Криму бояться ударів Сил оборони – партизани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:15:45Z
Рух ділянкою Берестейського проспекту 23 липня буде частково обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:33:28Z
Загибель хлопця на канатній дорозі у Києві: під суд піде п'ятеро осіб, причетних до трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:21:00Z
13 років без Богдана Ступки. Син легендарного актора показав архівні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:12:58Z
«Зараз російської музики не має бути…» Інтерв’ю з Ігорем Чернявським, чию скрипку слухав Конгрес США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:54Z
Український гурт «Антитіла» заспівав українською мовою хіт «Смотри в меня» і представив кліп, яким просто довів до мурах, адже там показані реалії війни.
FM-TV
2025-07-22T10:49:26Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
У трьох областях України зафіксовано спалахи гострих кишкових інфекцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:45:05Z
Яка їжа влітку особливо небезпечна? Фахівець дав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:06:37Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
А ти знав, чому пляшка вина саме 0,75 л?
Корреспондент
2025-07-22T13:48:31Z
Українці в лідерах. Іноземці скуповують житло в одній із туристичних країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:06:58Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Міноборони готує зміни, які спростять фінансування підприємств оборонного сектору
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:10Z
У Луцьку учасника бойових дій з маленьким собакою працівниця автовокзалу не допустила до поїздки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:03:17Z
Олена Шуляк розповіла, як зміниться житлова політика в Україні
VGorode
2025-07-22T12:18:57Z
Спека на межі можливостей людини: в Ірані температура перевищила 50 градусів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T11:27:37Z
Шмигаль розповів, звідки планує брати кошти на оборону України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:00:28Z
Сестра принців Гаррі та Вільяма знайдена мертвою у Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T08:48:26Z
Папа Римський Лев XIV хоче відновити відносини з РПЦ
FaceNews
2025-07-22T07:51:41Z
Литовська кампанія "Radarom!" придбала для України понад 2 тисячі дронів
Европейская правда
2025-07-22T07:43:34Z
Україна та Данія розробляють перехоплювач дронів зі штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:21:02Z
Канада відкриває свій ринок для новозеландських молокопродуктів
AgroPortal
2025-07-22T15:00:23Z
ДТЕК набирає студентів на дуальне навчання з подальшою роботою в енергетиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:39Z
Порт Чорноморськ виводить перевалку вантажів на Prozorro
AgroPortal
2025-07-22T14:00:39Z
РФ уночі завдала масованого удару по газових об'єктах України
FaceNews
2025-07-22T13:45:19Z
В Україні буде річний мораторій на перевірки бізнесу
Agravery
2025-07-22T13:45:19Z
Рекордне зростання цін на яловичину в США: що відбувається з ринком?
AgroPortal
2025-07-22T13:30:50Z
Росія вночі масовано атакувала газову інфраструктуру України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:54:43Z
Україна та Франція створять фонд відновлення: АПК серед напрямів фінансування
AgroPortal
2025-07-22T12:00:34Z
На Кіровоградщині прогнозують менший урожай кавунів
AgroPortal
2025-07-22T11:30:53Z
Серія А та НХЛ підписали угоду про співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:57:00Z
Пішов з життя легендарний ексгравець «Ліверпуля»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:54:25Z
Кваліфікації Євро-2027 з футболу: визначилося місце проведення гри Литва – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:47Z
Матчі «Олександрії» з «Партизаном» у Лізі Конференцій пройдуть без гостьових глядачів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:15:21Z
Юний шотландський хокеїст загинув внаслідок нещасного випадку в готелі на Ібіці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:57:54Z
Визначилися суперники збірної України з баскетболу 3х3 на етапі Жіночої серії у Сумгаїті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:42:43Z
Тхеквондист Гарбар здобув бронзу Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T10:03:35Z
«Хамрун» – «Динамо»: де дивитися гру кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:57:11Z
Олімпійський чемпіон з РФ, який погорів на допінгу, поскаржився на англосаксів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:42:50Z
Правоохоронці викрили підпільне виробництво сигарет у дитячому таборі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:21:45Z
На Глибочицькій через негоду завалився будівельний кран
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:06:46Z
Агенти РФ готували теракти в чотирьох областях: серед підозрюваних школярка з Полтавщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T15:00:34Z
У мережі з'явилося відео моторошного ДТП на проспекті Соборності
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:39:36Z
Мігрант на надувному колі намагався дістатися з Африки до Іспанії: плавця дивом врятували
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T14:18:37Z
У Києві затримано двох чоловіків, що підозрюються у підпалах авто на замовлення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:33:42Z
Викрав автомобіль військового: на Волині затримали рецидивіста-росіянина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T13:27:50Z
У Москві згоріло авто директора підприємства, яке виробляє дрони – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:36:06Z
«Мінував» заклади у Чехії, Словаччині та Литві: мешканець Дніпра отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T12:21:38Z
Погодні умови змістили терміни льоту кукурудзяного стеблового метелика
AgroPortal
2025-07-22T14:30:18Z
Морські мешканці потерпають від аномальної спеки Середземномор'я: вчені б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:15:05Z
YouTube-канали Китаю, Росії та інших країн видалено: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:00:22Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У McDonald's новий конкурент? Маск відкрив кафе Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T09:54:25Z
Українці все частіше купують гібриди та електрокари: рейтинг лідерів ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T07:51:56Z
Двигун не глушити: порада патрульного, яка допоможе уникнути зайвих питань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T06:24:50Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z