MY.UAНовини
Чи нації занепадають у вузькому коридорі на площі з вежами?
Чи нації занепадають у вузькому коридорі на площі з вежами?

Чи нації занепадають у вузькому коридорі на площі з вежами?

Якщо виходити з того, що життя - це дорога або роздоріжжя, то Україна наразі в черговій точці розвилок. Можна робити припущення стосовно правильності вже зробленого вибору на тому чи іншому перехресті, втім це вже так чи інакше постфактум, адже крок зроблено і шлях обрано. Щоб розібратися у закономірностях вибору, вчені, мислителі, дослідники конструюють моделі. Іноді досить абстрактні, мисленеві. Іноді нівроку практичні. Серед аналітичних розробок у тих, хто прагне розібратися з питаннями сучасності і майбутнього, книги «Чому нації занепадають» і «Вузький коридор.

Держави, суспільства і доля свободи» Дарона Аджемоґлу і Джеймса Робінсона майже настільні. Або, навіть, наживні — бо ми тут в Україні повсякчас намагаємось вирватись як не з занепаду, так із кризи і потрапити у «вузький коридор» - концептуальна метафора Аджемоґлу і Робінсона, що символізує рух до демократії та свобод. Але тут додамо ще один настільний текст. Поряд з «коридорними» аргументами «височать вежі та простираються площі» Ніла Ферґюсона, книга «Площі та вежі. Соціальні зв’язки від масонів до фейсбуку», в якій автор розмірковує про суспільство мереж, яке протистоїть ієрархічним структурам і перемагає.

Тексти з сильними метафорами потужні тим, що досить ефективно (і ефектно!) та швидко доносять ідеї авторів до аудиторії. Метафора пробуджує образне мислення і нам простіше уявити та зрозуміти думку і закономірності явища, яке описується.

Щоб показати складний процес становлення сучасних демократій та функціонування свобод, Аджемоґлу і Робінсон використовують метафору «вузького коридору» — означаючи тим образ одночасно сильної держави і сильного (громадянського) суспільства, які в збалансованій потужності своїх сил врівноважуються і породжують свободи, яких формуватиметься дедалі більше, за умов паритетності дій держави (агента носія сили, контролю, захисту) та дій суспільства (агентів вільних практик та прийняття рішень).

Модель «коридору»

Що ж, поміркуємо про Україну. Нині спостерігається, що держава прагне посилитись шляхом використання (але, зрештою, послаблення) громадянського суспільства. Робить вона це, наприклад, шляхом поглинання волонтерських і ветеранських рухів. Можна визначити це як підготовку до нового політичного сезону і зниження ризиків для автократії, тож складається враження, що владні політтехнологи бачать в громадянському суспільстві Примару ПАПа, а не партнера. Натомість громадянське суспільство іноді досить гостро сприймає рішення влади, почасти абсолютно не обʼєктивізуючи — що стоїть за тим чи іншим рішенням. На це, можна передбачити, напряму впливає нестача вхідних даних (поінформованості) людей, неврахування ними глобального контексту, а буває просто зарядженість на конфліктну комунікацію (в тому числі пошуку сторонніх винних).

Які можливі сценарії руху в «коридорі»?

Сценарій «А» кидає нас в засилля держави як інституту, а отже в автократію, згортання демократії та обмеження свобод.

Сценарій «В» відправляє в анархічне протистояння вільних альфа-агентів, які здатні гуртувати довкола себе прихильників, в дикі розбірки сильних, які захищають своїх слабких.

Серед можливих сценаріїв згідно логіки Аджемоґлу і Робінсона найкращим рішенням для країни був би, звичайно, шлях «Б» – потрапляння у вузький коридор шляхом обопільного посилення і держави, і суспільства. Як таке можливо? Наприклад, якщо:

  • обʼєктивізувати всі владні рішення – прозорість агентів рішень (це включає моделювання наслідків, сценарний аналіз, відкритість),

  • інклюзивність у творенні державних політик і прийнятті рішень – за участі інституцій громадянського суспільства,

  • громадянська просвіта широкого загалу,

  • економічні свободи,

  • зменшення силового втручання в громадські і економічні процеси (у волонтерство, гуманітарні проєкти, бізнес).

Видається нам, що модель Аджемоґлу і Робінсона надто спрощена і пласка в своїх двох координатах для розуміння ситуації, в який опинилася Україна. Наприклад, а якщо припустити, що в Україні так би мовити не одна держава, і не одне суспільство. Будучи в просторі метафори, зауважимо на двох таких державах: першу назвемо державою прогресистів, Мрій і Дії, а другу – глибинною корумпованою державою бюрократів і силовиків. І є два суспільства — суспільство інноваторів та активістів і патерналістське та патроналістське суспільство виживацтва. І при тому всьому, українське громадянське суспільство показало, що воно досить згуртоване, відповідальне та має високий темп громадянського дорослішання. В окремих моментах відбулися тимчасові компроміси між всіма чотирма іпостасями. Інституційно, це показово тим, що наприклад, влітку 2022 року 280 громадських організацій підписали напередодні форуму в Лугано Маніфест Громадянського суспільства «Луганська декларація». 96 бізнес-асоціацій і клубів об‘єдналися в Коаліцію бізнес-спільнот за модернізацію України і спільно висувають пропозиції щодо економічних політик. А 30 травня 2023 року відбувся великий форум Громадянського суспільства. Ймовірно, що проблема України навряд у незрілості суспільства. Навіть притаманний українцям патроналізм (так звана система «рішалова», у центрі якої можновладець, який з власної волі може як винагородити (за лояльність), так і покарати (за її відсутність)) вже не є перепоною для змін. Проблема України в слабких інституціях громадянського суспільства, які замість гнучкості прагнуть стабілізуватися. Причина тут досить проста: наслідком нестабільності є пошук міцності. Але, на жаль, міцність крихка, тоді як властивість, що сприяє виживанню у час нестабільності і невизначеності – це антикрихкість, тобто відкритість, варіативність, готовність до тимчасових, неочікуваних змін. Тому, саме будівництво не сильних, але адаптивних та інклюзивних інституцій могло б постати рішенням в ситуації звуження коридору. Серед позитивних прикладів, що вже реалізовано: Prozorro, НБУ, НАЗК.

Варіації коридору

Ми думаємо, що модель Аджемоґлу і Робінсона пласка. Зробимо її тривимірною. Додамо ще один «вектор» сили – «ціннісні переконання».

В тривимірній моделі «вузький тунель» матиме окрім посилення держави і суспільства ще й світоглядний напрям. Але це все було б просто за умов, якщо ціннісні основи співпадають у двох сторін. Це дуже ідеалістична модель. Вона дає підставу гіпотезі, що якщо узгодити ціннісні погляди та очікування, то це сформує підстави для врівноваження сил держави та суспільства. Непогано, але для трансформації цінностей потрібен час. Як мінімум в тривалості одного покоління (20 років), а реальніше двох, а ще ймовірніше – трьох. Чи є у нас цей час? З точки зору його універсальності, як явища плинності – звісно є. Але з точки зору якості і цінності людського життя – то є запит на пришвидшення. Держава може втрутитися і через соціальні технології активно просувати ціннісні варіації. Якщо суспільство виявиться іманентно готовим до приживлення нових конструктів, є шанс на рівновагу. Якщо уявити цінності стороннім конструктом, який сформується третіми сторонами, то далеко не факт, що вони приживуться і державою, і суспільством. Ціннісний вектор мусить бути спільно породженим обома агентами: і державою, і суспільством. В такому коридорі буде сильний протяг.

А якщо замінити третій вектор на «ресурси»? Ресурсами можуть бути люди, капітал, енергія, сировина, ідеї. Держава зацікавлена у власних, внутрішніх ресурсах, прагне їх як використовувати, так і капіталізувати. Суспільство цінує свої ресурси, очікує від держави на їхній захист в обмін на те, що воно ділиться з державою ними. Ресурси можуть бути сторонніми, зовнішніми. Жоден соціум не існує у вакуумі самодостатності. Якщо суспільство і держава домовляться про взаємовигідний доступ і використання не тільки своїх ресурсів, але й тих, що надходять від третіх сторін (мігранти, енергія, фінанси, ідеї та знання, сировина тощо), то варіативність свобод, виборів та рішень розшириться. Ширшим стане і коридор.

«Некоридорна» модель

Думаємо, що важливою є не тільки сила інституцій, а і напрям їхнього руху. Пропонуємо модель з двома діхотоміями: економічною і політичною. Політична — вибір між закритим і відкритим доступом, автократією і демократією, патроналізмом й контролем і свободами й довірою. Економічна — вибір між соціалізмом і капіталізмом, між збереженням традиційного укладу і інноваційним зростанням, між високою та низькою часткою держави в економіці.

Тоді інерційним сценарієм України буде автократія і збільшення ролі держави. Крім інерційного є ще три сценарії:

  • сценарій повільних реформ під тиском Європейських і Американських партнерів;

  • сценарій «інклюзивності», який передбачає, що економічна ліберальна частина влади отримає більшу силу (вектори внутрішньої боротьби у владі дають кращу суму» і перемагає силовиків, допускає громадянське суспільство до співдії, відповідно посилюючи його); та

  • сценарій «майдану», що передбачає суттєве посилення громадянського суспільства, яке призводить до зміни влади; тут навряд мова йтиме про фізичне протистояння, скоріш за все це буде результат політичного процесу.

Коридорні розборки

Що мається на увазі, коли ми обговорюємо силу і вектор спрямування сили держави? Перш за все: який саме суб'єкт authority і power? Як вище було висунуто думку, то ми маємо дві держави. Одна з них — не класичний в західному розумінні deep state, а радше dark state. Така собі афіляція частини чиновників, силовиків, політиків з олігархами, місцевими та індустріальними «баронами», контрабандистами і схемщиками створює глибинну корумповану державу.

Ця стара еліта використовує світлішу глибинну державу — її бюрократичну частину. Яка, до речі, сприяє нашій стійкості (виживанню) і запобігає модернізації й розвитку.

Є інша, ліберальна держава – держава реформ, прогресу, цифровізації, сервісів, децентралізації, прозорості. Вона захоплює нові сфери, але при цьому обидві глибинні держави слідом заходять на створену нову територію, бюрократизують її і будують нові схеми «поверх» свобод (реформа електронних державних закупівель, корпоративного управління, БЕБ тощо).

Ці обидві пост-Майданні політичні влади сформували віртуальний прояв держави, балансуючої між двома полюсами. Така гібридна держава публічно підтримує реформи, модернізацію, свободи, але й користується можливостями силового ресурсу і бюджетних потоків – зухвало сподіваючись, що все контрольовано, тоді як насправді є лише «шиною» між суспільством і глибинною державою.

Суспільство також має свої іпостасі. Одне є об‘єднанням власників схем та потоків, місцевих «точок сили» («баронів») і їхніх. Вони – база для корумпованої держави, яка забезпечує «правильні» місцеві вибори, бажану мажоритарку і є беніфіціарами темного боку децентралізації. У них відсутній соціальний запит на модернізацію. Саме ця частина суспільства тримає курс на підживлення патроналізму, прагнення сильної руки і ефективних господарників.

Друге суспільство – популістичне, такий собі гібрид лібертаріанства, мрійництва, іноді невігластва, і прагнення простих рішень.

А між ними штовхається аномічне суспільство, яке не визначилось, але відчуває дискомфорт приналежності. Воно знаходиться в пошуку балансу між прагненням докорінних змін і відповідальністю. В ньому чимало протиріч: це пошук балансу між «ясамийрозумний» і «візією успішної країни», між майбутнім (візіями) і сьогоденням (жити тут-і-зараз), між свободою і відповідальністю тощо. І саме цей пошук, ці коливання є його рушійною силою. Також важливо зазначити, що пошуки за відсутності виразного лідерства стають безкінечними. Єднання почасти відбуваються в форматі «проти» («Майдан»), а окремі спроби сформувати політичне представництво (Євпроптимісти, РЕМБУС, «Голос») виявляються неефективними іноді через політичні «розтяжки гуми», іноді («Голос») через втрату зв‘язку з суспільством. Вважаємо, що слабкою рисою інакшого суспільства є нестача досвіду, присутні навички гуртування, але при тому незнання логіки функціонування об‘єднань.

Бізнес в коридорі

Безперечно, що бізнес є проактивною частиною суспільства і відділяти його або протиставляти його як до держави, так і до суспільства неправильно. Ключовою проблемою для бізнесу є не тільки війна і непередбачуваність розвитку подій, але й непередбачуваність дій держави. Особливо, якщо їх дві за характером дій. Очікується, що держава мала б бути осередком впевненості для бізнесу і громадян, здатна показати чітку візію майбутнього, що долучатиме громади до творення державних політик (добре, що в багатьох сферах цей процес іде), що вона не порушуватиме зобов’язань, змінюватиме неефективних членів команди.

Головне зло для підприємців України це вже не колишні «класичні» олігархи. Зло зараз — це скоріше місцеві «барончики» (в регіонах, в контрабанді, в доступі до певних ресурсів); це силовики, які втручаються в бізнес – «доять» його; це тримачі корупційних потоків в енергетиці, УЗ, в розвитку інфраструктури, в тому числі в інтересах центральної і місцевих влад.

А що ж колишні олігархи? Тепер вони вже просто великий бізнес, що зацікавлений в модернізації України. Їм не вигідно бути олігархами, адже цей статус заважає розвивати міжнародні проєкти. І головне — їхні статки, капіталізація їхнього бізнесу, напряму залежить від розвитку України. Бо сидіти на потоках чи заробляти на приватизації — вже не має потенціалу. Нові «олігархи» навряд чи з‘являться на національному рівні – для цього немає передумов. В Україні буде Західний (і не тільки) капітал. Прийдуть сторонні ресурси. Буде висока конкуренція. Передбачимо, що звичайно з‘являться «бажаючі» урвати мільярди від глобальної західної допомоги, прихопити мільйони на місцевих проєктах і сотні мільйонів на різних темах — будівельні матеріали, видобуток газу та інших корисних копалин, природні та штучні монополії. Але основне рішення в деолігархізації мають бути не заборони (хоча дієвий АМКУ нам точно не завадить!) Олігархія долається:

  • економічними свободами,

  • верховенством права,

  • громадянською просвітою (тобто знищенням патроналізму).

Отже, створення привабливого бізнес-клімату (дерегуляція, приватизація, податкова та митна реформа); судова реформа і усунення силовиків від бізнесу; економічна просвіта — все це унеможливить появу нових олігархів. І дасть нам шанс на появу інклюзивних громадських інституцій в єдності з державою. Що, зрештою, не дасть нам занепасти у вузькому коридорі Євроінтеграції.

Коридори у вежах та на площах

Повертаючись до початку наших роздумів, зазначимо, що картина реальності України в метафорі «вузького коридору» Аджемоґлу і Робінсона нами розгортається в просторі ще однієї метафори – площ та веж Ферґюсона. Поєднання цих двох оптик дало нам об’ємне вираження обох метафор. Якщо суспільство формує мережу (суспільство інноваторів та активістів), а держава – вежу (глибинну корумповану державу бюрократів і силовиків), то коридор буде не вузьким, а настільки широким, що не втримуватиме стін. Але стіни і межі будуть, втім вони не фронтири. Вони з досить міцних схем і сировини, але постійно роз’їдаються корозією соціального мережива.

Якщо суспільство закривається у вежу (патерналістське та патроналістське суспільство виживацтва), а держава вкладається в пласку землю інституційної горизонталі (державу прогресистів, Мрій і Дії), то коридор просто закривається, перетворюючись на відокремлені каземати, допоки вежа не впаде через внутрішні протиріччя темних проходів.

Тому, важливим є співпадіння логік держави і суспільства: інноватори і прогресисти (мережа/площа) або бюрократи і патроналісти (вежі). Інакше, з’явиться аномічне суспільство – швидких простих рішень, як з боку суспільства, так і держави. Гармонія коридору, це якщо обидві сторони вибудовують вежі, і будівничим достатньо домовитись про цінності, про матеріали мурів і тоді коридор буде достатньо просторим/свободним для обох агентів. Вежа стоятиме на своїх цінностях і ресурсах. До певного часу. Якщо обидві сторони конструюють мережі, то сплетіння буде якісним за умов спільного продукування взаємодоповнюваних елементів (міцності або гнучкості, просвіти, взаємоповаги, верховенства права), і тоді коридор стане каналом вільного руху ресурсів (людей, ідей, фінансів, товарів, інформації) з вузловими ландшафтами.


Теги за темою
НАЗК
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Бундестаг провалив голосування за обрання Мерца канцлером
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T15:07:39Z
Україна може завдати ударів по Росії 9 травня, – The Washington Post
24tv
2025-05-06T15:07:04Z
Штайнмаєр вручив Мерцу посвідчення канцлера ФРН
УкраинФорм
2025-05-06T15:03:10Z
«Українська правда» випустила другу частину проєкту Viktoriia Project про те, як Росія створювала систему тюрем для катування полонених
Детектор М
2025-05-06T15:03:02Z
Нехай боїться: чи може Україна вдарити по Москві на 9 травня
24tv
2025-05-06T15:00:46Z
В Польщі заявили, що Росія посилила кібератаки напередодні президентських виборів в країні
ZN UA
2025-05-06T14:57:34Z
Єврокомісія запропонує санкції проти ще 150 танкерів «тіньового флоту» РФ - Bloomberg
УкраинФорм
2025-05-06T14:57:07Z
Апеляція ВАКС залишила Насірова під вартою
УкраинФорм
2025-05-06T14:55:13Z
За ексзаступника керівника ОПУ Андрія Смирнова внесли 18 млн гривень застави
ZN UA
2025-05-06T14:54:17Z
Сумська втрапила у конфуз через пост про пенсію Зінкевича
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T15:03:01Z
Кайлі Дженнер застрягла у своїх туфлях за 1000 доларів на Met Gala 2025
Фокус
2025-05-06T15:00:59Z
У мережі завірусився український серіал, який доступний для перегляду онлайн безплатно
24tv
2025-05-06T14:51:44Z
Пов’язав сучасних українців із величною історією їхнього народу: Україна тужить за Валерієм Шевчуком
Telegraf
2025-05-06T14:42:08Z
13 зупинок серця: померла 11-річна зірка серіалів Netflix
InternetUA
2025-05-06T14:30:26Z
В Україні у травні розпочнуться зйомки нового фільму про УПА
УкраинФорм
2025-05-06T14:24:24Z
Marvel офіційно перейменувала фільм «Громовержці» на «Нові Месники» — вже після прем’єри
ITC
2025-05-06T14:04:29Z
«Субстанція» на двох: вийшов трейлер боді-горору «Одне ціле» про «зліплене подружжя» з ідеальними 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2025-05-06T14:04:01Z
Розкішні й зухвалі: сестри Кардашян-Дженнер здивували стильними образами на Met Gala-2025
24tv
2025-05-06T14:03:57Z
Більш ніж половина села Серники на Рівненщині носять однакове прізвище: чи є вони родичами
24tv
2025-05-06T15:07:40Z
Швеція збільшить виплати мігрантам за виїзд з країни: прем'єр приголомшив сумою
24tv
2025-05-06T15:07:04Z
Конклав для обрання нового Папи Римського збереться 7 травня
Факти ICTV
2025-05-06T15:03:54Z
В Україні оновили процедуру мобілізації: електронні направлення на ВЛК та нові правила відстрочки
Хвиля
2025-05-06T15:03:13Z
За лаштунками рекордів
Петр и Мазепа
2025-05-06T15:01:38Z
Лубінець призначив Червякову своїм представником з прав дитини
УкраинФорм
2025-05-06T15:00:59Z
Зеленський присвоїв звання Героя України ще шістьом військовим, чотирьом із них - посмертно
УкраинФорм
2025-05-06T15:00:03Z
Працівників тримає сенс і довіра: Оксана Журовіч про виклики бізнесу під час війни
Факти ICTV
2025-05-06T14:57:30Z
У застосунку «Армія+» з'являться ще п’ять рапортів - Умєров
УкраинФорм
2025-05-06T14:57:17Z
ЄС повністю відмовиться від російського газу до кінця 2027 року
Европейская правда
2025-05-06T15:08:48Z
Українським рибалкам дозволили промисловий вилов в Антарктиці
24tv
2025-05-06T15:07:13Z
Потреба України в зовнішньому фінансуванні на цей рік цілком забезпечена - Шмигаль
УкраинФорм
2025-05-06T15:03:03Z
Підвищення тарифів на газ в Одесі: скільки тепер доведеться платити
Политека
2025-05-06T15:01:56Z
Мінагрополітики створює Молодіжну раду
AgroPortal
2025-05-06T15:00:25Z
У якій країні громадяни мають найвищі пенсії у світі
24tv
2025-05-06T15:00:24Z
Китайські виробники уникають американських мит через схему DDP
360ua.news
2025-05-06T15:00:00Z
ЗМІ: ЄС готує тарифи на товари зі США на суму €100 млрд в разі провалу переговорів
Европейская правда
2025-05-06T14:57:55Z
Справа на ₴5,8 мільярда: у міжнародний розшук оголосили ексголову нафтопереробного концерну
УкраинФорм
2025-05-06T14:57:26Z
Плід, який лікує нерви: чим корисні помідори насправді, ви про це навіть не думали
Знай
2025-05-06T14:51:28Z
За тиждень в Україні на грип та ГРВІ захворіли майже 100 тисяч людей
УкраинФорм
2025-05-06T14:40:17Z
Понад 30 млрд грн доходу отримали найбільші приватні медзаклади в Україні з 2023 року
AIN
2025-05-06T14:34:39Z
Вакцина, яка рятує серце: щеплення проти поширеного вірусу має рятівний побічний ефект
24tv
2025-05-06T14:33:28Z
Уряд спрямував понад 26 мільйонів на закупівлю медичних автомобілів
УкраинФорм
2025-05-06T14:28:59Z
Охматдит оголосив закупівлю будівельних робіт для капремонту лікувально-діагностичного корпусу
УкраинФорм
2025-05-06T12:25:02Z
Трамп заборонив США фінансувати дослідження хвороб за кордоном
24tv
2025-05-06T10:52:56Z
Названо найдоходніші медичні компанії України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:49:35Z
Свині стануть загрозою для людей? Небезпечний вірус лютує у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T10:48:38Z
Любовна афера на кордоні: чоловік одружився з сусідкою, щоб виїхати до дружини
24tv
2025-05-06T15:00:52Z
Головний ворог природи — людська недбалість: Євгеній Медведовський пояснив, як зупинити пожежі в лісах Полісся
Политека
2025-05-06T14:55:29Z
На Київщині 50-річний покидьок зґвалтував 13-річну дівчинку
Украина Криминальная
2025-05-06T14:51:50Z
Полтава попрощалася із військовим та поліцейським, які трагічно загинули в ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:39:29Z
Рецидивіст поширював «злодійські» традиції, пограбував та вимагав гроші у пораненого захисника
Украина Криминальная
2025-05-06T14:31:05Z
Смертельна ДТП під Полтавою: правоохоронцю оголосили підозру
1News
2025-05-06T14:25:05Z
70-річний чоловік протаранив ворота маєтку Дженніфер Еністон
Фокус
2025-05-06T14:22:38Z
У Вроцлаві 11 осіб постраждали у зіткненні міського автобуса і трамвая
Европейская правда
2025-05-06T14:10:27Z
У Лос-Анджелесі водій на авто в’їхав у будинок Дженніфер Еністон
360ua.news
2025-05-06T14:06:14Z
Зеленський відзначив державними нагородами воїнів-піхотинців
УкраинФорм
2025-05-06T14:54:05Z
Україна повернула з російського полону 205 воїнів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:52:37Z
ЗСУ зривають план Путіна до 9 травня: генерал армії розповів про ситуацію на Півночі
24tv
2025-05-06T14:51:29Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 7 травня: по 11 годин без електроенергії
Политека
2025-05-06T14:46:48Z
На Київщині та в низці областей - повітряна тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-05-06T14:42:51Z
Влада повідомила про хід ремонтних робіт на шляхопроводі біля метро «Дарниця»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:39:50Z
ЗСУ завдають РФ поразки в районі Тьоткіно: експерт пояснив, що там відбувається
GlavRed
2025-05-06T14:28:30Z
На Оболоні з’являться нові безбар’єрні світлофори
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:18:21Z
Прогноз погоди в Києві та області на 7 травня: заморозки знову повертаються
Политека
2025-05-06T14:16:42Z
Хтось відмовився купувати Ferrari 812 Competizione 2024 року за подвійну ціну
Топ Жир
2025-05-06T15:00:08Z
Прозорість, довіра й право на помилку – формула сильної команди від Оксани Журович
24tv
2025-05-06T14:34:46Z
Стоять подовгу: оновлений електричний кросовер Tesla Model Y не хочуть купувати
AutoGeek
2025-05-06T14:28:16Z
На хвилі популярності: гібридний кросовер Renault Koleos виведуть на експортні ринки
AutoGeek
2025-05-06T13:57:55Z
З конвеєра зійшов п’ятимільйонний Mercedes-Benz Sprinter
AutoCentre
2025-05-06T13:48:06Z
Lamborghini встановлює фінансовий рекорд
360ua.news
2025-05-06T13:30:34Z
З чотирма моторами: у Китаї показали розкішний позашляховик Hongqi Off-Road на електротязі
AutoGeek
2025-05-06T13:28:28Z
Король бездоріжжя: представлено екстремальний 800-сильний "Гелендваген"
Фокус
2025-05-06T13:27:41Z
Аналітики назвали найпопулярніші кросовери у квітні в Україні
Gazeta UA
2025-05-06T13:24:31Z
Ця закуска у листковому тісті стане зіркою столу: рецепт, який благатимуть всі подруги
24tv
2025-05-06T14:34:41Z
"Бейліс" у магазині більше не купляю": бармен поділився перевіреним рецептом напою
24tv
2025-05-06T14:30:12Z
Загадка для найрозумніших: знайдіть змію серед кавунів за 7 секунд
GlavRed
2025-05-06T14:28:31Z
Одним пощастить, а на інших чекають проблеми: гороскоп на травень для всіх знаків зодіаку
GlavRed
2025-05-06T14:28:16Z
2 знаки зодіаку, які є найдобрішими – хто у списку
24tv
2025-05-06T14:24:41Z
Вісім речей, які притягують комах у ваш двір. Як їх зупинити
Gazeta UA
2025-05-06T14:12:57Z
Бур'янів між плиткою більше не буде: налийте всередину безкоштовний засіб
24tv
2025-05-06T14:09:55Z
Будьте обережнішими: три знаки Зодіаку, які зіткнутися з труднощами в травні 2025 року
Фокус
2025-05-06T13:45:07Z
Ніколи не переступайте людину: дія може призвести до нещастя
24tv
2025-05-06T13:39:11Z
ПСЖ – Арсенал: прогноз та шанси Зінченка і Ко вийти у фінал Ліги чемпіонів
Факти ICTV
2025-05-06T15:03:18Z
Легенду НБА звинувачують у насильстві над школяркою: він визнав сексуальний контакт
24tv
2025-05-06T15:00:38Z
Бразильська конфедерація футболу відреагувала на інформацію про товариську гру з Росією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:57:56Z
Анчелотті залишає Реал: сторони досягли згоди про розірвання контракту – ЗМІ
Факти ICTV
2025-05-06T14:55:42Z
Тренер збірної України зі спортивної гімнастики назвав склад на чемпіонат Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:45:11Z
Вірц обрав Баварію: хавбек Баєра не хоче до Реала чи Ман Сіті
Football.ua
2025-05-06T14:43:09Z
Головний снайпер України: рейтинг бомбардирів УПЛ-2024/2025 та які шанси наздогнати Ваната
24tv
2025-05-06T14:33:11Z
Тухель не відпустить гравців збірної Англії до Клубного ЧС раніше
Football.ua
2025-05-06T14:19:07Z
Легендарний тенісист прокоментував своє перебування у в'язниці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T14:15:39Z
Співзасновник Instagram каже, що чатботи ШІ «заточені» на залученість, а не на корисні результати
ITC
2025-05-06T15:08:34Z
Xbox анонсував ремастер Gears of War — коли вийде та скільки коштує
AIN
2025-05-06T15:07:39Z
Як заощадити на покупці смартфона без шкоди для якості
InternetUA
2025-05-06T15:01:07Z
Не те, чим їх вважали: затонулі біля узбережжя Коста-Ріки кораблі виявилися не піратськими суднами
Фокус
2025-05-06T15:00:49Z
Заговорила раніше, ніж людською: дівчинка здивувала здатністю спілкуватись "котячою мовою"
Фокус
2025-05-06T15:00:08Z
Найдорожча гра в історії: Rockstar показала новий трейлер GTA VI
Факти ICTV
2025-05-06T14:46:53Z
Tether готує просунуте ШІ-середовище, «здатне адаптуватися і розвиватися» на різному обладнанні та пристроях
ITC
2025-05-06T14:46:18Z
TSMC фіксує рекордний попит на 2-нм техпроцес від Apple, NVIDIA та AMD
InternetUA
2025-05-06T14:43:49Z
Хакер зламав захищений месенджер TeleMessage, яким користувалися в уряді США
24tv
2025-05-06T14:33:42Z