MY.UAНовини
Обвал народжуваності: як уникнути демографічної катастрофи в Україні
Обвал народжуваності: як уникнути демографічної катастрофи в Україні

Обвал народжуваності: як уникнути демографічної катастрофи в Україні

Демографічна ситуація в Україні, без перебільшення — критична. Пропонуючи усвідомити це, аналітик Юрій Богданов зазначає, що головне в такій ситуації — розуміти причини проблеми і, з огляду на це, розробити програму порятунку.

Приблизно раз на пів року — рік хтось публікує невтішну статистику української демографії. От і сьогодні: "Смертність в Україні утричі перевищує народжуваність у 2024 році — Опендатабот. За перше півріччя 2024 року в Україні народилися 87 655 дітей — це на 9% менше, аніж за аналогічний період торік, за даними Мін'юсту. Водночас зафіксовано 250 972 смерті.

І понеслося: "Мамо-мамо, боже-боже! Злочинна влада! Що робити?". Іноді у відповідь звучить щось оптимістичне, що технології це все компенсують (ні, не компенсують) і що кількість не важлива, важлива якість (але у нас проблеми якраз із якістю, точніше — зі структурою).

Так от. Це все вкотре змушує мене нагадати кілька ключових тез про українську демографію. Без алярмізму. А з іншого боку — й без зайвого оптимізму.

Ми реально у демографічній дупі. Бо у нас статево-вікова структура зламана, її травмували все ХХ століття. А у ХХІ-му це все нас наздогнало. Обвал народжуваності та зростання смертності у 90-х. Потім більш-менш стабілізація з 2005-го до 2012 року. З 2012-го народжуваність почала швидко падати, смертність — зростати (бо почало помирати "жіноче" покоління кінця 30-х і те саме численне "чоловіче" покоління 50-х). З 2011 року до 2020-го померли майже 7 млн українців, а народилося — 4,5. За останні 4 роки коронавірус і війна тільки посилили ці тенденції.

Важлива не ЧИСЕЛЬНІСТЬ населення, а співвідношення різних статево-вікових груп. Ні, жодний технічний прогрес, роботизація чи автоматизація не здатні на цьому етапі розвитку людства компенсувати демографічний чинник. Чому? Бо кожна вікова група є носієм своєї користі для суспільства і її поточного та довгострокового розвитку.

  • Люди до 25 — нові споживачі й головний стимул до інвестицій; потенційні робочі руки та джерело зростання продуктивності, бо найбільше здатні до навчання.
  • Люди від 25 до 45-50 — найпродуктивніша категорія: генерує продукт, а також сплачує основну масу податків.
  • ʼЛюди від 45 до 60-65 є ключовими інвесторами в середньо- та високо розвинених суспільствах. Саме наявність великої частки середнього класу 40-60 забезпечує країну дешевими грошима. Нам так не буде.
  • Старші за 65 є переважно витратною категорією для економіки та держави. Пенсійні виплати, левова частка витрат на медицину, соціальне забезпечення.

За 1989-2022 роки середній вік населення України збільшився на 5 років. Кількість українців 15-19 років — майже вдвічі менша, ніж кількість тих, кому 35-39 років. Ця тенденція властива усій демографічній піраміді (в нашому випадку — перевернутій). Це означає, що менше жінок досягатимуть репродуктивного віку. Ситуація з фертильністю теж доволі сумна — в середньому українська жінка народжує 1,228 дитини. Тут ми поступаємось абсолютно всім сусідам по континенту, окрім Мальти. Рівень природного відновлення поколінь — 2+ дитини на жінку. Гірші від нас лише країни Східної Азії.

Без адекватного співвідношення перших двох і останніх двох категорій суспільство потрапить у пастку, не маючи можливості інтенсивного розвитку.

Чи повернуться назад українці, які втекли від жахів війни?

Війна нас теж нормально додатково прибила. Країна втрачає життя не тільки на фронті — надлишкова смертність цивільних, особливо старших за віком, теж значна, хоча її і важко виміряти просто зараз. Плюс, очевидно, додаткова хвиля еміграції під час війни (і після). Сукупно десь 6 млн українців досі перебувають за кордоном (включно з тими, кого вивозили з ОРДЛО). Ми не знаємо відсотка людей, який повернеться. І що довше триватиме війна, то більший ризик, що після її завершення частина родин возз'єднається там, а не тут. З економічних, побутових та особистих причин. Тому, з огляду на вторинну міграцію, ми цілком можемо втратити 50-70% з цих 6 млн. А є ще один чинник — непередбачуваний перерозподіл населення всередині країни.

Вплив цієї ситуації на економіку доволі очікуваний: демографічна депресія призведе до економічної депресії. За 15 довоєнних років кількість робочої сили в Україні скоротилася на 3,4 млн людей — з 17,4 до 14 млн. Із 2025 року кількість тих, хто щороку вибуває з ринку праці, становитиме 500-600 тис. (вийдуть на пенсію чи навіть помруть). Нових працівників очікується в діапазоні від 300 до 400 тис. Це тоді як ці нові покоління мають ще й дітей народжувати, і забезпечувати економічне зростання. Київська школа економіки оцінює, що до 2030-го з урахуванням міграції та війни залишиться менш ніж 12 мільйонів працівників. І їх буде на 300 тис. менше, ніж пенсіонерів.

Старіння за збереження бідності довгостроково формуватиме запит на лівий популізм. Економічні реформи, чесний суд, ринкові або наближені до них правила гри потрібні переважно активним і працездатним громадянам. Адже саме їм треба правила гри, в яких можна збільшувати продуктивність. Без молодої робочої сили, яку можна навчати та яка здатна засвоювати нові технології, а також без дешевої робочої сили, яка забезпечує обслуговування економіки, жодного економічного дива не буде. Це неможливо навіть теоретично.

Страшно? Якщо чесно, мені теж. А тепер трохи про реалізм і оптимізм.

Чи призведе це все до "втрати нації"? Звісно, ні. Скорочення популяції й гострі демографічні кризи траплялися з багатьма суспільствами та націями протягом їхньої історії, але зовсім не обов'язково призводили до колапсу. Але чи будемо ми успішними і чи зможемо уникнути депресії — прямо залежить від того, чи зможемо збалансувати демографію.

Ми маємо розуміти, що нам не буде, як Західній Німеччині після 1945-го — тоді демографічно виснажену країну "врятувала" депортація мільйонів німців із СРСР, Польщі, Чехословаччини та Румунії після Другої світової. Тоді в Німеччину було депортовано 8 млн людей. Ще 2 млн потім втекли зі Сходу. Хоча потім наприкінці 50-х все одно довелося почати імпортувати тимчасово чи постійно робочу силу з Іспанії, Туреччини, Югославії і Південної Кореї. Так, Пак Чон Хі постачав до ФРН корейців за контрактами — шахтарів і медсестер.

Тому доведеться якось думати. Перше і головне — правильно визначити ЦІЛІ демографічної політики. Ні, це не збільшення населення як таке. І не намагання досягти 52 млн, як "колись". Ключове завдання демографічної політики — заповнити прогалини в статево-віковій структурі населення та підтримувати кількість і якість робочої сили в усіх її категоріях. Щоб нормальному існуванню України довгостроково нічого не загрожувало і жити тут було комфортно і через 20, і через 50 років.

Що буде, якщо цього не зробити? Ми певний час будемо депресивною територією. А потім нас чекає хвиля неконтрольованої міграції. Так, міграція в Україну все одно буде рано чи пізно. Бо кліматичні зміни (які об'єктивно відбувається циклічно всю історію людства і планети), економічні потрясіння й інші чинники штовхатимуть великі маси народу до руху і Європи на всіх не вистачить. Інше питання в тому, що слабка інституційно та демографічно Україна буде неспроможна це контролювати. А сильна — спроможна.

Тож до чого ми маємо прямувати у демографічній політиці? Короткостроково — стабілізувати ситуацію і мінімізувати наслідки війни. Довгостроково — стабілізувати кількість робочої сили, почати працювати над її якістю за рахунок інвестицій і розвитку освіти.

Почнемо з улюбленої теми "консерваторів" різного пошиву — зі стимулювання народжуваності. Так ось. Жодного бебі-буму після війни не буде. Зараз переважно діти народжуються планово. І люди вміють у контрацепцію. Буде компенсаційна народжуваність, але обмежена базовою демографією й обмеженнями демографічного переходу. 2019 року в Україні було 3,43 млн жінок віком 30-39 і лише 2,48 млн жінок — 20-29. Пік народжень 2008-2012 рр. пояснюється великою кількістю жінок, що народилися у 80-ті. Далі ситуація буде погіршуватися.

А екстремістські кроки на кшталт заборони абортів чи контрацепції не допоможуть. Кількість абортів в Україні за 30 років і так зменшилася в 25 разів, до мінімальних 40 тис на рік 2020. Так, в останній радянський рік (нагадаю, в СРСР були "мораль і духовність") у УРСР зробили 1 млн абортів. А заборона контрацепції лише призведе до епідемії ЗПСШ. Ні, збільшені виплати за народження дитини теж не допоможуть.

Важливо "Ми втрачаємо більше людей через міграцію": чи можна зупинити скорочення населення в Україні

Доведеться, отака от біда, створювати інфраструктуру для дітей і батьків. Народжувати у "человейниках", в умовах дефіциту простору й інфраструктури — це не дуже. Так, дитячі садочки, школи, лікарні у кроковій доступності, інклюзивний простір — наше усе. Знову кляті урбаністи праві. До речі, про садочки — ефективні й дешеві механізми повернутися до роботи критично важливі. Доступні ясла та дитячі садочки допомогли провінції Квебек (Канада) здійснити стрибок у показниках народжуваності — від найнижчих до найвищих у країні.

Але навіть якщо вдасться трохи стабілізувати народжуваність і нівелювати еміграцію, цього буде мало. А далі починається болюче.

"Повертати українців" буде важко. Боротися має сенс хіба що за молодь, надаючи реальні податкові пільги, бізнес-гранти і будь-що, що може стимулювати людей до 35 жити і працювати в Україні.

А далі ми все одно приходимо до теми залучення мігрантів. У мріях — людей українського походження. У реальності їх буде мало, тож доведеться шукати робочу силу, яка не має до України жодного стосунку.

Не сумніваюся, що в коментарі під статтю вкотре прибіжать наші "праві", у яких "мігранти в Європі тільки сидять на соціалці, жеруть бюджет і створюють ОПГ. Тому давайте відразу і це обговоримо. В Україні наразі немає бюджету й економіки, щоб когось "утримувати". Сюди за соціалом ніхто не поїде в найближчі років 20-30. До нас поїдуть працювати й отримувати більш прийнятні умови для виживання. Або для реалізації своїх прав.

У ЄС 8% ринку праці на 2022-й (18,3 млн робітників) — мігранти. Кількість посвідок на проживання для працевлаштування в ЄС зросла з 400 тисяч 2011 року до 1,2 мільйона 2019-го. Ще раз — це не біженці та не нелегали. Це лише легальна трудова міграція.

Україна вже має досвід "переварювання" значного припливу мігрантів. Адаптація іноземних студентів, біженці з Грузії, Вірменії, навіть мігранти з Росії та Білорусі останніх 30 років дуже добре асимілювалися в Україні. В Україні багато десятиліть гармонійно співіснують діаспори татар, греків, узбеків, казахів тощо. Головне — не повторити помилок інших і уникнути утворення гетто. Діти іммігрантів мають бути відразу інтегровані до українського освітнього та культурного простору. Це пришвидшує асиміляцію і формування міцного зв'язку з новою батьківщиною.

Якщо ми не будемо дуже тупими і все ж матимемо певний успіх у реформах і залученні інвестицій, можливо, навіть вдасться залучити людей з Латинської Америки, переважно католицьких Філіппін чи Індії. З якими в нас менша культурна дистанція, ніж з Африкою чи ісламським світом.

Тепер про репатріацію. Ми можемо аргентинцям чи бразильцям українського походження надавати паспорт за спрощеною процедурою. Але потенційний потік людей звідси доволі важко зробити великим. Бо де в аргентинця українське коріння, там і італійське знайдеться. А Італія, Іспанія й інші країни міграції до Латинської Америки 100 років тому роблять все, щоб залучити як іммігрантів саме цих людей. Ще одне джерело — люди українського походження з Росії і Центральної Азії. Тут усе складно.

Коротше, автор укотре нагадує усім людям, які хочуть щось сказати про тему демографії:

  1. Ми у ср*ці. Давно. І зараз ситуація стала ще гіршою з обʼєктивних причин.
  2. Рішення є. Комплексна складна політика. Воно вам у всій комплексності не сподобається.
  3. Так, нам історично не пощастило + ми самі місцями були доволі нерозумним суспільством. І тепер іншого виходу, як застосувати все вище перелічене, у нас ніколи не буде.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо За 20 тисяч доларів трьох дітей ніхто заводити не стане: що не так із демографічною програмою Шмигаля
Теги за темою
українці
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Конкурс на керівника «Книжкової палати» не відбувся
Детектор М
2025-04-29T11:52:45Z
Різниця колосальна, але маловідома: чим насправді відрізняється Майдан від площі
GlavRed
2025-04-29T11:49:58Z
Долучайся до благодійного марафону MHP Run4Victory в Києві - підтримай військових
Gazeta UA
2025-04-29T11:49:16Z
Варто двічі подумати: що насправді значить слово "чушпан"
24tv
2025-04-29T11:48:29Z
«Рекордне» нарахування: українців закликали перевірити банківські карти
GlavRed
2025-04-29T11:39:03Z
Естонія будує потужний завод для виробництва боєприпасів НАТО
Хвиля
2025-04-29T11:27:14Z
У Польщі порахували, скільки витратили на Starlink для України
УкраинФорм
2025-04-29T11:24:10Z
Кожна третя відстрочка в Україні оформлюється через «Резерв+», — Черногоренко
ITC
2025-04-29T11:22:13Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Ризі 28 травня відбудеться саміт коаліції дронів
УкраинФорм
2025-04-29T11:55:09Z
Медведєв "пригрозив" ядерною зброєю двом країнам НАТО
GlavRed
2025-04-29T11:54:40Z
Росія відкидає 30-денне перемир’я: Кремль наполягає на «нюансах» і скаржиться на Київ
Vlasti
2025-04-29T11:54:06Z
Війська РФ використають «травневе перемир’я» для перегрупування та посилення - Волошин
УкраинФорм
2025-04-29T11:49:57Z
Суд почав розгляд справи про поділ майна подружжя Порошенків
УкраинФорм
2025-04-29T11:49:23Z
ЄС шукає шлях до переконання Угорщини щодо вступу України
360ua.news
2025-04-29T11:45:18Z
Кадрові зміни в Міноборони: Умєров отримав нових заступників
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:45:11Z
Трамп уже за пів кроку від цього: що може спонукати США до жорсткіших рішень щодо Росії
24tv
2025-04-29T11:45:10Z
Жіночий парфум у подарунок: обираємо знайомий, популярний, найкращий
Корреспондент
2025-04-29T11:48:09Z
Молодша дочка Бейонсе вперше вийшла з нею на сцену
Комсомольская правда
2025-04-29T11:31:45Z
"Це огидно": фанати Винника обурились сценкою "Кварталу 95", у якій висміяли кумира
Фокус
2025-04-29T11:21:05Z
Відомий турецький актор навчався у Києві: це зірка серіалу "Кохання Мер'єм"
24tv
2025-04-29T11:15:03Z
У музеї в Нідерландах дитина пошкодила «шедевр» вартістю €50 млн
Украина Криминальная
2025-04-29T11:04:46Z
Хвилюється за Україну: сестра Ротару розповіла, де зараз мешкає артистка
Факти ICTV
2025-04-29T11:04:33Z
ХІІ Книжковий VinBookFest відбудеться 9-10 травня - що у програмі
УкраинФорм
2025-04-29T11:01:49Z
Захотіли залучити росіян: український режисер Євген Лавренчук відмовився ставити оперу в Ізраїлі
24tv
2025-04-29T11:00:19Z
Макс Барських заспівав з хлопчиком на сцені у Кривому Розі: зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:00:17Z
Українці отримають ₴443 мільйони «Національного кешбеку» за березень
УкраинФорм
2025-04-29T11:52:07Z
Ядерне партнерство: Польща і США домовились про будівництво першої АЕС
Хвиля
2025-04-29T11:51:07Z
Уряд схвалив законопроєкт щодо міжнародного обміну інформацією про доходи з цифрових платформ
УкраинФорм
2025-04-29T11:49:50Z
Нещасливий початок Porsche: занепад продажів в Китаї може стати тільки початком
Топ Жир
2025-04-29T11:45:19Z
Український розробник систем безпеки Ajax Systems виходить на ринок Бразилії — що відомо
AIN
2025-04-29T11:36:47Z
Імпортний сир заполонив магазини. Українські виробники б’ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:33:15Z
Деякі переробники активно закуповують соняшник
AgroPortal
2025-04-29T11:30:55Z
Валерій Варениця, 1+1 media: Через непрогнозованість неринкових факторів ми відмовилися від точного прогнозу продажів на наступний рік
Детектор М
2025-04-29T11:30:53Z
Деякі пенсіонери по-іншому отримуватимуть свої виплати. У ПФУ дали пояснення
Telegraf
2025-04-29T11:30:18Z
В Анталії перекинувся автобус з російськими туристами - 18 постраждалих
УкраинФорм
2025-04-29T11:52:36Z
Жителька Одещини «замовила» рідного брата за 20 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-04-29T11:45:34Z
СБУ затримала ще 4-х підпалювачів, які виконували замовлення рашистів на сході, півночі та заході України
Украина Криминальная
2025-04-29T11:43:29Z
Подвійна ДТП у Польщі: водій вантажівки, що врізався у рятувальників, є громадянином України
24tv
2025-04-29T11:33:01Z
Чоловіка, який ошукав жінку та її батька на 250 тисяч, засудили на понад чотири роки
InternetUA
2025-04-29T11:28:43Z
Дитина спала в ліжку: на Дніпропетровщині ворожий дрон вбив 12-річну дівчинку
GlavRed
2025-04-29T11:27:05Z
Зірковий ексчемпіон UFC влаштував смертельну ДТП
24tv
2025-04-29T11:24:09Z
Поліцейські та рідні розшукують безвісти зниклу 19-річну костопільчанку
Украина Криминальная
2025-04-29T11:21:06Z
У Китаї сталася пожежа в готелі, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-04-29T11:16:45Z
Смузі, йогурт або яєчня: чим варто починати свій ранок, аби залишатись здоровим та енергійним
Знай
2025-04-29T11:51:09Z
Таблетки для переривання вагітності виявилися значно небезпечнішими, ніж вказано в інструкції
24tv
2025-04-29T11:09:41Z
Пацієнт із паралічем спілкується завдяки Neuralink: чип у мозку дозволив говорити через ШІ
24tv
2025-04-29T11:03:19Z
Критикувала Супрун і керувала медслужбою Майдану: куди зникла лікар Ольга Богомолець і як зараз виглядає
Telegraf
2025-04-29T10:24:26Z
Вода з-під крана: чи допоможе фільтр для води?
iPress
2025-04-29T09:25:41Z
Чому не всі кліщі однаково небезпечні: де в Україні найгірша ситуація
24tv
2025-04-29T08:21:58Z
Тричі поборола рак за 2 роки: історія українки, яка надихає
24tv
2025-04-29T06:27:11Z
Корисний сніданок за 15 хв.: як приготувати ніжні оладки з цвітної капусти
Gazeta UA
2025-04-29T06:25:11Z
Як зріст дитини впливає на її успішність в школі
24tv
2025-04-29T04:45:00Z
У Києві скликають Раду оборони міста щодо дій міської влади після прильотів
Khreschatyk
2025-04-29T11:36:46Z
Прогноз погоди у Львові на 30 квітня: синоптики попередили про неприємні сюрпризи
Политека
2025-04-29T11:30:20Z
Пожежна небезпека та дощі: прогноз погоди в Україні на найближчі дні
Фокус
2025-04-29T11:27:47Z
Суд скасував дозвіл на будівництво скандального ЖК на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:27:43Z
Новий скандал про гулянки першого заступника голови КМДА Поворозника та його підлеглих: "Напивались настільки, що не могли стояти на ногах"
Политека
2025-04-29T11:21:32Z
Росіяни обстріляли з артилерії Білозерку, поранена жінка
УкраинФорм
2025-04-29T11:18:36Z
Кияни вимагають звільнення Валентини Гінзбург через масштабні зловживання у медицині
Telegraf
2025-04-29T11:12:33Z
Регулярно напивались, падаючи з ніг — з'явилось відео "роботи" працівників Управління туризму КМДА
Khreschatyk
2025-04-29T11:06:06Z
Війська РФ атакували громаду на Запоріжжі, поранена жінка
УкраинФорм
2025-04-29T10:57:47Z
Ідеальні парфуми для побачення: їх обожнюють всі парижанки
24tv
2025-04-29T11:51:35Z
Не лише для підлоги: 5 несподіваних способів використати швабру для прибирання вдома
24tv
2025-04-29T11:30:53Z
Прощавайте, помідори й кавуни? Друга хвиля заморозків добиває українські сади та городи
Telegraf
2025-04-29T11:27:24Z
Ось як його треба готувати: м'ясний рулет у духовці за легендарним рецептом Лілії Цвіт
24tv
2025-04-29T11:24:47Z
Як відмити кухню від жиру: копійчаний народний засіб
24tv
2025-04-29T11:09:43Z
Урожай буде більший, ніж у сусідів: коли садити капусту у відкритий ґрунт і як її доглядати
Telegraf
2025-04-29T11:00:47Z
Менше рутини, більше результатів: як розумно використати ШІ у професійному житті й бізнесі
24tv
2025-04-29T10:45:51Z
Чим підживити гарбуз на городі: виросте більшим, ніж торік
24tv
2025-04-29T10:03:45Z
Корисно та смачно: простий салат без майонезу, який захочеться повторити
24tv
2025-04-29T09:42:13Z
Шевченко вибув до кінця сезону через травму
Football.ua
2025-04-29T11:55:33Z
Український шахіст Іванчук став переможцем Menorca Open 2025
Комсомольская правда
2025-04-29T11:52:18Z
Промоутер Дюбуа пообіцяв Усику купити ретро-автомобіль за перемогу
24tv
2025-04-29T11:51:25Z
Рюдігер переніс операцію та вибув до кінця сезону
Football.ua
2025-04-29T11:37:24Z
Фрайбург заплатить чималі кошти середняку Ліги 2 за заміну для свого лідера
Football.ua
2025-04-29T11:34:33Z
33 роки тому відбувся перший матч в історії збірної України з футболу
УкраинФорм
2025-04-29T11:33:49Z
Матч Суперкубку Індії двічі переривався через напад бджіл
Football.ua
2025-04-29T11:16:49Z
Консейсан може подати у відставку навіть у разі перемоги у Кубку Італії
Football.ua
2025-04-29T10:48:14Z
"Реал Мадрид погрожує не зіграти у півфіналі Ліги чемпіонів, якщо не замінять арбітра": найкращі коментарі тижня на Football.ua
Football.ua
2025-04-29T10:46:27Z
Після розслідування Bihus.Info книгарня «Є» припинила співпрацю із видавництвом «Кредо»
Детектор М
2025-04-29T11:40:09Z
У ремастері Oblivion знайшли локацію з The Elder Scrolls 6
24tv
2025-04-29T11:33:21Z
Китайська мікрохвильова гармата зробила 10 000 пострілів під час випробувань: чим вона небезпечна
Фокус
2025-04-29T11:31:55Z
Який бізнес зараз відкривають найчастіше: тренди 2025 року
24tv
2025-04-29T11:30:25Z
Тиранозавр Рекс — найповільніший динозавр на Землі: хто з давніх хижаків був найшвидшим
Фокус
2025-04-29T11:30:08Z
Звідки насправді взяли ідею «хрущовок»: експерт дав не очікувану відповідь
GlavRed
2025-04-29T11:27:32Z
Начувайся, Google: OpenAI додала в ChatGPT покупки без реклами
ITC
2025-04-29T11:22:25Z
Amazon починає змагання зі Starlink? Компанія запустила перші інтернет-супутники в космос
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:22:00Z
Uber повертає працівників до офісів: менше ремоуту та жорсткіші умови для сабатікал
AIN
2025-04-29T11:04:28Z
Шмигаль не задекларував авто дружини: знайдено новий дивний момент із Range Rover Sport
Telegraf
2025-04-29T11:45:45Z
Тест-драйв Cupra Leon: блискавична скромність
ITC
2025-04-29T11:22:37Z
Volvo готує масові звільнення співробітників через падіння попиту на автомобілі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T11:18:54Z
Mercedes-Benz eActros 600 готують до рекорду Гіннеса
AutoCentre
2025-04-29T11:16:08Z
Від інженерів Volvo: гібридний кросовер Lynk & Co 900 розкрив ціни та характеристики
AutoGeek
2025-04-29T11:06:55Z
Може з'явитися в Україні: дебютував японський пікап для найскладніших умов
Фокус
2025-04-29T10:57:32Z
VW Polo відзначає 50-річчя з мініатюрним вантажним поїздом
Топ Жир
2025-04-29T10:30:34Z
Audi вивела на тести оновлений RS5
AutoCentre
2025-04-29T10:13:23Z
Зі штучним інтелектом: у Genesis розповіли про салони авто майбутнього
AutoGeek
2025-04-29T10:12:49Z