MY.UAНовини
Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина
Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

За даними опитувань, чимало українців, що виїхали в Європу, не планують повертатися на батьківщину найближчим часом. Насамперед це стосується людей, що жили за кордоном до повномасштабного вторгнення та вже налагодили своє нове життя. Водночас найбільш непрогнозованою категорією є самотні жінки з дітьми – вони поки що не можуть визначитись, як їм діяти надалі.

Все більше українців в Європі, відповідаючи на запитання щодо подальших планів, відповідають, що хотіли б залишитися в новій країні назавжди. І якщо раніше багато хто уникав відповіді, то зараз близько двох третин опитуваних озвучують цілком конкретні наміри. Які чинники заохочують українських біженців залишитися в Європі, а що мотивує повернутися в Україну, дослідив Фокус.

Плани залишитися: хоча б на рік

Майже третина українців у Німеччині (32%) має намір залишитися там на кілька років, ще майже чверть (24%) — хоча б на рік. Залишитися назавжди планують 8% опитаних українців. Про це свідчать результати дослідження "Розкрити потенціал: громадяни України в Німеччині та Нідерландах", проведеного Міграційною платформою EWL разом з Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету, які є у розпорядженні кореспонденту Фокусу.

У Нідерландах 44% громадян України хотіли б залишитися на кілька років, кожен п’ятий (21%) — хоча б на рік, 6% — назавжди. Не визначилися з подальшими діями 18-19% опитаних.

Важливо Хочуть виїхати з України: повний список причин, чому українці прагнуть до Європи

Місяць тому польське видання pap.pl навело цифри з останнього дослідження Voice of Ukraine, яке підтвердило: все більше українців хочуть залишитися за кордоном назавжди. "У 2022 році, через кілька місяців після повномасштабного нападу Росії на Україну, 58% українських біженців, які проживають у Німеччині, заявили про готовність повернутися до своєї країни. У 2024 році ця цифра впала до 38%", – наводить видання коментар директору Центру міжнародних інституційних порівнянь та досліджень міграції ifo Пану Путваара.

У Польщі намір біженців повернутися в Україну був і залишається дещо вищим, ніж в Німеччині та в середньому по Європі: якщо у 2022-му в Україну хотіли повернутися приблизно дві третини респондентів у Польщі, то у 2024-му — 44%.

44% біженців в Польщі хочуть повернутися додому
Фото: Getty Images

Причин тут можна назвати декілька. По-перше, як показують попередні дослідження, українці цінують високу фінансову підтримку. Якщо у Німеччині цією підтримкою були задоволені близько 84%, то у Польщі цей відсоток становив лише 54%, зауважив Пану Путваара.

По-друге, в Польщі з самого початку осідали ті, хто планував повернутися до України за першої нагоди. До того ж, з Польщі українці їздять додому набагато частіше, ніж із Західної Європи, що дозволяє підтримувати тісний зв'язок із батьківщиною.

У Німеччині фінансовою підтримкою держави задоволені близько 84%, а у Польщі цей відсоток становив лише 54%

Страх перед майбутнім та невизначеність: про що говорять результати досліджень

Приблизно 50% біженців і 30% українських довоєнних мігрантів, що проживають у Польщі, висловлюють бажання повернутися до України. Окрім соціально-економічних факторів, значну роль відіграють нематеріальні аспекти, такі як національна ідентичність, туга за домом, бачення майбутнього. Про це свідчать результати дослідження "Шлях додому: хто з українських біженців та мігрантів планує повернутися", представлені Інститутом поведінкових досліджень при American University Kyiv.

Важливо Європа "закручує гайки": які зміни очікують на українських біженців цього літа

За допомогою кластерного аналізу дослідники виділили три групи українських біженців залежно від їх намірів щодо повернення в Україну:

  • "хочуть повернутися" (45% біженців): жінки з середнім віком 40 років, які розмовляють українською мовою, мають низькі доходи, приїхали з півдня України, з сильно вираженими тугою за домом та самотністю;
  • "не хочуть повертатися" (20% біженців): молодші та більш фінансово забезпечені, найчастіше приїхали зі сходу України, мають найбільш песимістичні погляди щодо часу та умов завершення війни;
  • "не визначилися" (35% біженців): переважно жінки, середній вік – 37 років, найчастіше працюють у польських компаніях та мають дітей шкільного віку, майже рівномірно розподілені за доходами (низькі, середні та високі), частіше за інших відчувають страх перед майбутнім та невизначеність.

Рішення про повернення залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися в Європі, чи інтегрувалися в місцеве суспільство, чи продовжують отримувати соціальні виплати

"За" та "проти": які причини залишитись або повернутись

За даними EWL, спонукати українців повернутися з Німеччини додому може кілька чинників. Серед них — покращення умов праці (48%), перспектива вступу України до НАТО (46%), можливість возз’єднатися з родиною (42%).

Для українців у Нідерландах найпоширенішими чинниками стали покращення умов праці (63%), впровадження реформ у сфері безпеки (41%) та реформ системи правосуддя (38%).

Біженці, які працюють онлайн на українську компанію, мають сильніші наміри повернутися
Фото: Pexels

Також автори дослідження дослідили причини, які знеохочують громадян України залишатися в Німеччині та Нідерландах. Головні — бажання повернутися додому в Україну (71% у Німеччині, 53% у Нідерландах), погане знання мови країни перебування (відповідно 41% та 47%), турбота про родичів, які залишилися на батьківщині (37% та 32%).

Серед мотивів залишитися в Європі респонденти вказують спрощену процедуру легалізації проживання та працевлаштування, полегшення для громадян України в державі перебування, покриття витрат на проживання, наявність родичів і друзів.

Важливо ООН стимулюватиме біженців повертатися в Україну, — Мінекономіки

"Рішення про повернення залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися в Європі, чи інтегрувалися в місцеве суспільство, чи продовжують отримувати соціальні виплати, які дозволяють їм забезпечувати базові потреби, і, певно, найголовніший фактор – чи знайшли роботу, — зазначила у коментарі Фокусу Маргарита Нестеренко, керівниця міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL. — Якщо це їм вдалося і робота їх задовольняє, шанси залишитися у країні прихистку зростають. На те, як українські мігранти адаптуються до життя в країні перебування, суттєво впливає наявність роботи в Україні. Ті біженці, які мають труднощі з роботою чи працюють онлайн на українську компанію, мають сильніші наміри повернутися незалежно від європейської країни перебування".

За словами експертки, частка біженців, які хочуть залишитися в країнах прихистку росте, але не суттєво. Наразі складно спрогнозувати, чи є рішення респондентів, які заявляють про наміри залишитися в країнах тимчасового перебування, остаточними, чи це тимчасові наміри, які під впливом зовнішніх факторів теж можуть змінитися.

Дехто виїжджає з України перечекати можливі блекаути восени і взимку, щоб діти восени могли піти до школи за кордоном
Фото: Getty Images

"Можна говорити скоріше про групи людей, які більш схильні до того, щоб не повертатися. Це, наприклад. біженці, які знайшли роботу і у яких покращилися стандарти життя у порівнянні з тими, які були в Україні, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. - Також, скажімо, жінки, які розлучилися або люди, яким немає куди повертатися. Зараз одні українці повертаються додому, інші виїжджають за кордон, зокрема, перечекати можливі блекаути восени і взимку, щоб діти восени могли піти до школи за кордоном. Але значна частка українців за кордоном, дійсно, перебуває у стані невизначеності".

На думку президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, навіть після закінчення війни міграція не завершиться — українці й надалі виїжджатимуть з України у пошуках "кращого життя".

Важливо Дорога додому: більшість біженців не повернеться в Україну, але ще не все втрачено

Для того, щоб запобігти подальшій міграції, Україна має вирішувати три проблеми, які є для громадян дуже важливими. По-перше, це робота — не як фізична зайнятість, а як можливість заробляти гідні гроші. По-друге, це житло, бо якщо воно знищене, людям нема, де жити, і вони обирають, де починати життя з чистого аркушу. По-третє, це інфраструктура, до якої, зокрема, входить і система освіти. Наразі прогнози експерта і щодо повернення, і щодо подальшої міграції песимістичні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Завдяки Трампу курс біткойна на торгах знову оновив історичний максимум
Известия Киев
2025-07-12T11:36:57Z
Ан-124 "Руслан", що пролетів над Києвом, прибув до Лейпцигу
Комсомольская правда
2025-07-12T11:30:00Z
Україна ремонтуватиме дороги за рахунок Європейського інвестбанку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T11:27:39Z
Овочевий бум в Україні: популярний компонент салату різко впав в ціні на 14%
GlavRed
2025-07-12T11:27:33Z
Галущенко обговорив із міністром енергетики Азербайджану постачання газу до України
УкраинФорм
2025-07-12T11:24:25Z
ЄІБ виділяє €134 мільйони на відновлення транспортної інфраструктури України
УкраинФорм
2025-07-12T11:03:04Z
Доплати до пенсії: скільки грошей отримують українці, яким виповнилось 70 років
24tv
2025-07-12T11:03:01Z
ТОП країн з найбільшими золотими запасами: хто тоннами скуповує дорогоцінний метал
24tv
2025-07-12T10:39:22Z
Агровиробників запрошують до бізнес-каталогу Україна в Європі
AgroPortal
2025-07-12T10:30:17Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Це не 2 літри: скільки людині потрібно пити води за день та від чого це залежить
24tv
2025-07-12T11:27:35Z
Не лише їжа: неочевидні звички, що шкодять рівню глюкози
360ua.news
2025-07-12T10:57:10Z
Як концерти і ярмарки покращують ментальне здоров’я — науковці пояснили
360ua.news
2025-07-12T08:15:10Z
Європою шириться новий штам коронавірусу : який тривожний симптом не можна ігнорувати
Знай
2025-07-12T07:51:40Z
Цей продукт допоможе відростити волосся: він знаходиться у вас під ногами
24tv
2025-07-12T07:03:14Z
Безсонні ночі й робочі ранки: як не зламатися. Поради сомнолога
ZN UA
2025-07-12T05:33:48Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
"Я не Путін": Зеленський відповів, скільки років хоче бути президентом
TSN
2025-07-12T11:36:51Z
Трамп відновлює допомогу Україні: у Пентагону залишилось ще $3,8 млрд
360ua.news
2025-07-12T11:30:57Z
Прямо на очах у короля: Бріжит Макрон "шарахається" від молодого чоловіка на новому відео
Telegraf
2025-07-12T11:27:18Z
Андрія Коломійця після 10 років у колонії доставили до ТЦК: правозахисники пояснили ситуацію
24tv
2025-07-12T11:09:38Z
Сибіга і заступниця генсека НАТО обговорили реалізацію рішень саміту в Гаазі
УкраинФорм
2025-07-12T11:09:01Z
Ні армії, ні флоту: Чому Путін мріє бути схожим на імператора Олександра ІІІ, але невдало його копіює
Фокус
2025-07-12T11:06:44Z
У Конгресі вимагають розслідування дій голови Пентагону щодо допомоги Україні
Украина Криминальная
2025-07-12T11:06:38Z
Росіяни вчергове атакували Куп’янськ: постраждали четверо мирних жителів
Мій Харків
2025-07-12T11:06:04Z
РФ продає "містичний чорний ящик із двома капсулами" на ринку зброї: у ГУР розкрили деталі
Фокус
2025-07-12T11:00:50Z
Обмеження руху в Івано-Франківській області: де буде складно проїхати
Политека
2025-07-12T11:30:58Z
Жительку Закарпаття оштрафували через коментар у Facebook про "анцихристів"
InternetUA
2025-07-12T11:27:59Z
YAKTAK набирався сил в українських Карпатах. Піднімався на Говерлу.
FM-TV
2025-07-12T11:15:15Z
На Україну насувається аномальна спека, у деяких областях – до +38
Комсомольская правда
2025-07-12T11:15:08Z
Через удар по Чернівцях загинули працівник Снятинської міськради та завідувачка аптеки
24tv
2025-07-12T10:39:16Z
Росіяни ударили по центру Слов'янська: влучили біля автовокзалу, є загиблий і поранені
24tv
2025-07-12T10:30:59Z
Як у фільмах Marvel: в Одесі чоловік у костюмі Людини-Павука дерся у вікно з букетом
24tv
2025-07-12T10:18:27Z
"Було враження, що до мене в хату влітає": мешканці Львова про те, як пережили нічну атаку
24tv
2025-07-12T10:18:02Z
Ні житла, ні людей. Як зараз виглядає окупований Маріуполь та що з його відновленням
Telegraf
2025-07-12T10:15:18Z
Не склали НМТ 2025 року: що робити — є три варіанти
TSN
2025-07-12T11:36:26Z
Долетять до Уралу: Світан розповів про перспективу виробництва ракет в Україні
GlavRed
2025-07-12T11:27:01Z
Мрія кошатників. В Україні є населений пункт з "пухнастою" назвою, де його знайти
Telegraf
2025-07-12T11:18:53Z
"Звідси всі тікають": українка розкрила мінуси життя в Німеччині й здивувала мережу
24tv
2025-07-12T11:09:56Z
Субсидії для пенсіонерів у Харківській області: розмір допомоги зменшився, в ПФУ дали пояснення
Политека
2025-07-12T11:00:49Z
Так виникає нація героїв, – Ліна Костенко вперше за довгий час дала інтерв'ю
24tv
2025-07-12T11:00:05Z
Повітряні сили показали роботу зенітного комплексу Skynex по російських дронах
УкраинФорм
2025-07-12T10:57:37Z
Розкриті технічні характеристики ракет GMLRS для реактивних систем залпового вогню HIMARS
InternetUA
2025-07-12T10:31:08Z
Прихована камера спіймала момент: пес думає, що сам удома, і вмикає "режим слона"
Фокус
2025-07-12T10:30:54Z
Костянтин Грубич показав покійну 17-річну доньку на пам'ятному фото і довів до сліз
TSN
2025-07-12T11:15:08Z
Антоніна дивиться знамениті серіали минулого: шукайте мене в комі, в гаражі чи біля холодильника
Детектор М
2025-07-12T11:00:04Z
Андре Тан показав наймодніші джинси та кросівки у 2025 році: що обирають ікони стилю
Фокус
2025-07-12T10:00:08Z
Камалія показалася з ексчоловіком і доньками в Іспанії та приголомшила, як вони змінилися за 8 років
TSN
2025-07-12T09:48:47Z
Стильні зачіски для літа: з ними ви завжди виглядатимете на всі 100%
24tv
2025-07-12T09:48:44Z
Леся Нікітюк показала тіло через місяць після пологів
GlavRed
2025-07-12T09:27:58Z
Співак Бібер показав сімейні фото на фоні чуток про розрив
360ua.news
2025-07-12T08:48:51Z
Народжена в любові: Катя Кузнєцова в одній спідниці привітала себе з днем народження
GlavRed
2025-07-12T08:27:19Z
Ви точно його пам’ятаєте: який фільм став найпопулярнішим у 1998 році
24tv
2025-07-12T08:09:57Z
Росіяни обстріляли Нікополь, загинула жінка, двоє людей поранені
УкраинФорм
2025-07-12T11:36:48Z
Смертельна авіакатастрофа Boeing в Індії: Двигуни раптово перестали отримувати паливо
Лига
2025-07-12T11:30:47Z
Найсмертоносніша авіакатастрофа: про що йдеться у попередньому звіті щодо падіння літака Air India
ZN UA
2025-07-12T11:04:19Z
Жителька Херсона вже вдруге пережила атаку РФ у Львові
TSN
2025-07-12T10:36:38Z
У Києві затримали іноземця, підозрюваного у вбивстві чоловіка на Троєщині
УкраинФорм
2025-07-12T10:21:21Z
Хлопця віднесло у море на 14 км: його знайшли живим на безлюдному острові
Фокус
2025-07-12T10:00:02Z
У Львові пошкоджено корпуси Політехніки: через нічну атаку вибито понад сотню вікон
24tv
2025-07-12T09:33:56Z
Столичні оперативники затримали грабіжника, який відібрав пенсію у 85-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-07-12T09:30:39Z
Нічна атака дронами та ракетами: загиблі в Чернівцях
iPress
2025-07-12T09:16:40Z
Забагато піни під час прання: як виправити ситуацію всього одним засобом
24tv
2025-07-12T11:30:51Z
Китайський гороскоп на завтра 13 липня: Тиграм - неприємності, Коням - ризик
GlavRed
2025-07-12T11:27:53Z
Ідеально доповнить будь-який пікнік: смачнюща намазка на хліб за 10 хвилин
24tv
2025-07-12T11:27:49Z
Що не так на картинці: лише "геній головоломок" знайде помилку за 9 секунд
GlavRed
2025-07-12T11:27:39Z
Чому не цвіте герань: помилки, що заважають бутонам розкритися
GlavRed
2025-07-12T11:27:37Z
Розкриваємо секрет ідеального борщу: замініть цей продукт, і смак перевершить очікування
Telegraf
2025-07-12T11:18:55Z
Порту, Лісабон чи Брага: де вигідно орендувати житло в Португалії
24tv
2025-07-12T11:09:47Z
Не додавайте більше "слівки" до кави, бо в українській мові цього слова немає
24tv
2025-07-12T10:51:18Z
Бумераскінг відштовхує від вас людей: що це за звичка та як її уникнути
24tv
2025-07-12T10:45:25Z
Mercedes надихнув решітку радіатора своєї нової електромобільної моделі на класичний спорткар 60-х років
Топ Жир
2025-07-12T11:33:22Z
12 днів у заторі: що пережили люди в найдовшому заторі в історії
Фокус
2025-07-12T11:12:08Z
Безоплатне розмитнення авто: у яких українців є на це право
24tv
2025-07-12T09:33:50Z
1548 к.с. й 300 км/год у сімейному кузові: Xiaomi готує найшвидший серійний електрокросовер YU7 Ultra
ITC
2025-07-12T09:16:09Z
Автобус Setra S 517 HD перетворили на ексклюзивний VIP-шатл
AutoCentre
2025-07-12T09:13:39Z
Офіційна презентація нової Mazda CX-5 2026
AutoCentre
2025-07-12T07:09:40Z
Німецький дилер отримав п'ять років в’язниці за продаж дорогих автівок до Росії
УкраинФорм
2025-07-12T06:36:30Z
Тест-драйв Ford Puma 1.0 MHEV 155: гібрид, який про керованість
AutoCentre
2025-07-12T06:09:02Z
Американський монстр зіткнувся з суперкаром – результат вражає
Топ Жир
2025-07-12T01:18:28Z
Українська компанія представила одноразовий сіткомет MITLA проти FPV-дронів
InternetUA
2025-07-12T11:31:15Z
ШІ створив цифрову пастку: мільйони користувачів втратили зв’язок із реальністю
InternetUA
2025-07-12T11:04:37Z
Помідори на Галапагоських островах еволюціонують у зворотному напрямку
24tv
2025-07-12T11:03:11Z
Одне просте налаштування на Android змусить Google працювати бездоганно: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-12T11:00:16Z
Експерт зламав ChatGPT і отримав ключі Windows через гру
InternetUA
2025-07-12T10:04:28Z
Геологи знайшли нове пояснення утворенню найбільших родовищ у Тибеті
360ua.news
2025-07-12T09:51:14Z
Користувачі WhatsApp готові перейти на Signal і iMessage через одну дратівливу функцію
Фокус
2025-07-12T09:30:44Z
Тести не брешуть: експерти назвали 3 смартфони з найкращими селфі-камерами
Фокус
2025-07-12T09:00:27Z
Росія і Білорусь готуються створити власний штучний інтелект
Детектор М
2025-07-12T08:33:05Z
Боксер Усик підтримав міжнародну ініціативу ДТЕК з відновлення української енергетики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T11:36:24Z
Українка Белінська - у півфінаіі юніорського Вімблдона U14
УкраинФорм
2025-07-12T11:36:03Z
Німеччина – Україна: де дивитися гру чоловічого чемпіонату Європи з баскетболу U-20
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T11:30:29Z
Легендарний екстренер Барселони подолав рак
24tv
2025-07-12T11:21:03Z
Марлон Сантос – після повернення в Шахтар: Я завжди прагну завойовувати титули
Football.ua
2025-07-12T11:18:23Z
Бенфіка веде перемовини щодо Альмади
Football.ua
2025-07-12T11:13:17Z
Збірна України з перемоги стартувала на Жіночій серії з баскетболу 3х3
УкраинФорм
2025-07-12T11:09:50Z
Рома закриває трансфер нападника Брайтона
Football.ua
2025-07-12T10:54:54Z
Бенфіка готова придбати 50% прав на Феліша – O Jogo
Football.ua
2025-07-12T10:54:16Z