MY.UAНовини
Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина
Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

За даними опитувань, чимало українців, що виїхали в Європу, не планують повертатися на батьківщину найближчим часом. Насамперед це стосується людей, що жили за кордоном до повномасштабного вторгнення та вже налагодили своє нове життя. Водночас найбільш непрогнозованою категорією є самотні жінки з дітьми – вони поки що не можуть визначитись, як їм діяти надалі.

Все більше українців в Європі, відповідаючи на запитання щодо подальших планів, відповідають, що хотіли б залишитися в новій країні назавжди. І якщо раніше багато хто уникав відповіді, то зараз близько двох третин опитуваних озвучують цілком конкретні наміри. Які чинники заохочують українських біженців залишитися в Європі, а що мотивує повернутися в Україну, дослідив Фокус.

Плани залишитися: хоча б на рік

Майже третина українців у Німеччині (32%) має намір залишитися там на кілька років, ще майже чверть (24%) — хоча б на рік. Залишитися назавжди планують 8% опитаних українців. Про це свідчать результати дослідження "Розкрити потенціал: громадяни України в Німеччині та Нідерландах", проведеного Міграційною платформою EWL разом з Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету, які є у розпорядженні кореспонденту Фокусу.

У Нідерландах 44% громадян України хотіли б залишитися на кілька років, кожен п’ятий (21%) — хоча б на рік, 6% — назавжди. Не визначилися з подальшими діями 18-19% опитаних.

Важливо Хочуть виїхати з України: повний список причин, чому українці прагнуть до Європи

Місяць тому польське видання pap.pl навело цифри з останнього дослідження Voice of Ukraine, яке підтвердило: все більше українців хочуть залишитися за кордоном назавжди. "У 2022 році, через кілька місяців після повномасштабного нападу Росії на Україну, 58% українських біженців, які проживають у Німеччині, заявили про готовність повернутися до своєї країни. У 2024 році ця цифра впала до 38%", – наводить видання коментар директору Центру міжнародних інституційних порівнянь та досліджень міграції ifo Пану Путваара.

У Польщі намір біженців повернутися в Україну був і залишається дещо вищим, ніж в Німеччині та в середньому по Європі: якщо у 2022-му в Україну хотіли повернутися приблизно дві третини респондентів у Польщі, то у 2024-му — 44%.

44% біженців в Польщі хочуть повернутися додому
Фото: Getty Images

Причин тут можна назвати декілька. По-перше, як показують попередні дослідження, українці цінують високу фінансову підтримку. Якщо у Німеччині цією підтримкою були задоволені близько 84%, то у Польщі цей відсоток становив лише 54%, зауважив Пану Путваара.

По-друге, в Польщі з самого початку осідали ті, хто планував повернутися до України за першої нагоди. До того ж, з Польщі українці їздять додому набагато частіше, ніж із Західної Європи, що дозволяє підтримувати тісний зв'язок із батьківщиною.

У Німеччині фінансовою підтримкою держави задоволені близько 84%, а у Польщі цей відсоток становив лише 54%

Страх перед майбутнім та невизначеність: про що говорять результати досліджень

Приблизно 50% біженців і 30% українських довоєнних мігрантів, що проживають у Польщі, висловлюють бажання повернутися до України. Окрім соціально-економічних факторів, значну роль відіграють нематеріальні аспекти, такі як національна ідентичність, туга за домом, бачення майбутнього. Про це свідчать результати дослідження "Шлях додому: хто з українських біженців та мігрантів планує повернутися", представлені Інститутом поведінкових досліджень при American University Kyiv.

Важливо Європа "закручує гайки": які зміни очікують на українських біженців цього літа

За допомогою кластерного аналізу дослідники виділили три групи українських біженців залежно від їх намірів щодо повернення в Україну:

  • "хочуть повернутися" (45% біженців): жінки з середнім віком 40 років, які розмовляють українською мовою, мають низькі доходи, приїхали з півдня України, з сильно вираженими тугою за домом та самотністю;
  • "не хочуть повертатися" (20% біженців): молодші та більш фінансово забезпечені, найчастіше приїхали зі сходу України, мають найбільш песимістичні погляди щодо часу та умов завершення війни;
  • "не визначилися" (35% біженців): переважно жінки, середній вік – 37 років, найчастіше працюють у польських компаніях та мають дітей шкільного віку, майже рівномірно розподілені за доходами (низькі, середні та високі), частіше за інших відчувають страх перед майбутнім та невизначеність.

Рішення про повернення залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися в Європі, чи інтегрувалися в місцеве суспільство, чи продовжують отримувати соціальні виплати

"За" та "проти": які причини залишитись або повернутись

За даними EWL, спонукати українців повернутися з Німеччини додому може кілька чинників. Серед них — покращення умов праці (48%), перспектива вступу України до НАТО (46%), можливість возз’єднатися з родиною (42%).

Для українців у Нідерландах найпоширенішими чинниками стали покращення умов праці (63%), впровадження реформ у сфері безпеки (41%) та реформ системи правосуддя (38%).

Біженці, які працюють онлайн на українську компанію, мають сильніші наміри повернутися
Фото: Pexels

Також автори дослідження дослідили причини, які знеохочують громадян України залишатися в Німеччині та Нідерландах. Головні — бажання повернутися додому в Україну (71% у Німеччині, 53% у Нідерландах), погане знання мови країни перебування (відповідно 41% та 47%), турбота про родичів, які залишилися на батьківщині (37% та 32%).

Серед мотивів залишитися в Європі респонденти вказують спрощену процедуру легалізації проживання та працевлаштування, полегшення для громадян України в державі перебування, покриття витрат на проживання, наявність родичів і друзів.

Важливо ООН стимулюватиме біженців повертатися в Україну, — Мінекономіки

"Рішення про повернення залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися в Європі, чи інтегрувалися в місцеве суспільство, чи продовжують отримувати соціальні виплати, які дозволяють їм забезпечувати базові потреби, і, певно, найголовніший фактор – чи знайшли роботу, — зазначила у коментарі Фокусу Маргарита Нестеренко, керівниця міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL. — Якщо це їм вдалося і робота їх задовольняє, шанси залишитися у країні прихистку зростають. На те, як українські мігранти адаптуються до життя в країні перебування, суттєво впливає наявність роботи в Україні. Ті біженці, які мають труднощі з роботою чи працюють онлайн на українську компанію, мають сильніші наміри повернутися незалежно від європейської країни перебування".

За словами експертки, частка біженців, які хочуть залишитися в країнах прихистку росте, але не суттєво. Наразі складно спрогнозувати, чи є рішення респондентів, які заявляють про наміри залишитися в країнах тимчасового перебування, остаточними, чи це тимчасові наміри, які під впливом зовнішніх факторів теж можуть змінитися.

Дехто виїжджає з України перечекати можливі блекаути восени і взимку, щоб діти восени могли піти до школи за кордоном
Фото: Getty Images

"Можна говорити скоріше про групи людей, які більш схильні до того, щоб не повертатися. Це, наприклад. біженці, які знайшли роботу і у яких покращилися стандарти життя у порівнянні з тими, які були в Україні, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. - Також, скажімо, жінки, які розлучилися або люди, яким немає куди повертатися. Зараз одні українці повертаються додому, інші виїжджають за кордон, зокрема, перечекати можливі блекаути восени і взимку, щоб діти восени могли піти до школи за кордоном. Але значна частка українців за кордоном, дійсно, перебуває у стані невизначеності".

На думку президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, навіть після закінчення війни міграція не завершиться — українці й надалі виїжджатимуть з України у пошуках "кращого життя".

Важливо Дорога додому: більшість біженців не повернеться в Україну, але ще не все втрачено

Для того, щоб запобігти подальшій міграції, Україна має вирішувати три проблеми, які є для громадян дуже важливими. По-перше, це робота — не як фізична зайнятість, а як можливість заробляти гідні гроші. По-друге, це житло, бо якщо воно знищене, людям нема, де жити, і вони обирають, де починати життя з чистого аркушу. По-третє, це інфраструктура, до якої, зокрема, входить і система освіти. Наразі прогнози експерта і щодо повернення, і щодо подальшої міграції песимістичні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мав п'ятеро дітей та вагітну дружину. ЗСУ знищили бурятського лучника
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:09:07Z
Росія масовано атакувала Донеччину авіабомбами: поранений цивільний, зруйновано десятки будинків
Antikor
2025-04-06T11:03:46Z
Хвиля злочинів на окупованих територіях: російські військові "полюють" на жінок і дівчат
Antikor
2025-04-06T10:48:54Z
У ЗСУ назвали втрати Росії загиблими у боях за Торецьк
24tv
2025-04-06T10:48:39Z
РФ до 2030 року планує заселити на ТОТ 5 млн людей – Центр вивчення окупаці
1News
2025-04-06T10:48:09Z
В одній з областей вводять аварійні відключення світла
24tv
2025-04-06T10:48:00Z
На фронті загинув захисник з Франківщини Роман Струк: два роки вважався зниклим безвісти
Antikor
2025-04-06T10:36:40Z
Графіки відключення світла в Одесі 7 квітня: хто буде без електрики
Политека
2025-04-06T10:30:16Z
Нічна атака дронів: у Миколаєві знищені три приватні будинки, ще понад 30 пошкоджені
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:59Z
Корисні номери Київстар: як швидко перевірити рахунок, дізнатися свій тариф і не тільки
Политека
2025-04-06T11:01:56Z
Дрони-камікадзе зі штучним інтелектом — нова розробка КНДР
InternetUA
2025-04-06T11:01:38Z
У Кривому Розі вшанують пам’ять жертв російської атаки: діти приносять іграшки загиблим друзям
Antikor
2025-04-06T11:00:37Z
81-річна офіціантка плакала, що не може вийти на пенсію, а потім отримала $300 тисяч чайових
Фокус
2025-04-06T11:00:18Z
Бабак розповів, чи скасують заочну форму навчання для студентів
24tv
2025-04-06T11:00:06Z
Грім серед ясного неба: що ми знаємо і чого не знаємо про новий винищувач F-47
Фокус
2025-04-06T10:57:27Z
"Найважче дивитись на тіла діток": парамедики розповіли про перші моменти після удару в Кривому Розі
Фокус
2025-04-06T10:57:27Z
Морський шпигун. У США розробили робота для стеження за підводними човнами
InternetUA
2025-04-06T10:31:30Z
Повітряні сили знищили майже 500 ворожих цілей за тиждень
Gazeta UA
2025-04-06T10:03:40Z
Нардеп Бойко вийшов із ОПЗЖ, наглядачем поставив свого колишнього помічника
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:18:13Z
Тарифна відповідь Трампу: Країни ЄС готують контрзаходи для США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T11:18:10Z
Зеленський відреагував на масовану атаку РФ на Україну
Antikor
2025-04-06T11:13:45Z
Вулиці Будапешта заполонили антиукраїнські гасла: Орбан веде боротьбу проти членства України в ЄС
Antikor
2025-04-06T11:12:44Z
Через ризик диверсій з боку Росії: британців закликають зібрати "набір виживання", – Daily Mail
24tv
2025-04-06T11:12:09Z
США засуджують ракетні атаки Росії на Україну
360ua.news
2025-04-06T11:00:40Z
Британцям порадили запастися "набором для виживання" на 72 години через загрозу з боку РФ
Комсомольская правда
2025-04-06T10:43:33Z
Прем’єр Франції розповів, як тарифи Трампа вплинуть на економіку країни
Европейская правда
2025-04-06T10:43:13Z
Війська РФ зібралися наступати на важливому напрямку: військовий розкрив деталі
GlavRed
2025-04-06T10:27:13Z
Рецензія на анімаційний серіал «Диявол теж плаче» / Devil May Cry
ITC
2025-04-06T11:07:25Z
І знову без росіян не обійшлось: яку музику слухали українці в перший тиждень квітня
24tv
2025-04-06T10:48:07Z
Незручно вийшло: відомий шоумен дав маху з ювілеєм Ірини Білик
GlavRed
2025-04-06T10:27:29Z
Дядечко Сем, Берегиня, солдат Швейк: як країни створюють свої символи
ZN UA
2025-04-06T10:01:09Z
“Трон: Арес” глядачі побачать новий погляд на цифрові світи та штучний інтелект
360ua.news
2025-04-06T09:42:29Z
Дизайнерка у незвичайний спосіб "розширила" вузьку кухню: результат неймовірного перетворення
24tv
2025-04-06T09:27:46Z
Dzidzio Хома емоційно відреагував на вагітність колишньої дружини - деталі
GlavRed
2025-04-06T09:27:22Z
"Розплачувалися роками": Alyosha розкрила шокуючу суму боргів після участі в Євробаченні
24tv
2025-04-06T09:24:11Z
"Тільки недавно народився, а вже сам ходить": Козловський показав, як підріс його син Оскар
24tv
2025-04-06T08:12:50Z
Поліція Виноградова затримала зловмисника, підозрюваного у жорстокому замаху на вбиство односельця
Украина Криминальная
2025-04-06T11:18:23Z
В будинку залишилась одна кімната, – постраждалі показали страшні наслідки удару по Миколаєву
24tv
2025-04-06T11:15:43Z
Який вигляд мають зруйновані бізнес-центр і склади після атаки на Київ: моторошні фото
24tv
2025-04-06T10:45:30Z
Військовий із ПТСР вдарив в обличчя поліцейського. Суд ухвалив несподіваний вердикт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T10:45:24Z
У Києві зруйновано офіс телеканалу FREEДОМ — це вже другий удар РФ по редакції
Факти ICTV
2025-04-06T10:45:08Z
У Чернівцях в ДТП постраждали двоє малолітніх дітей та жінка-водій
Украина Криминальная
2025-04-06T10:36:07Z
Для шукачів скарбів: турецькі шахраї продавали карти скарбів та стали мільйонерами
24tv
2025-04-06T10:33:52Z
"Дивом уник смерті": Охоронець Михайло вдруге вижив під час ракетного удару по Києву
Antikor
2025-04-06T10:33:48Z
На Херсонщині вранці від удару російського дрона загинув чоловік
УкраинФорм
2025-04-06T10:03:26Z
Палладіно — після нічиї із Міланом: Ми набрали сім очок у матчах проти Ювентуса, Аталанти та Мілана, тож я по-справжньому задоволений
Football.ua
2025-04-06T10:55:54Z
Анчелотті зізнався, чому Лунін залишився на лаві запасних у матчі проти Валенсії
24tv
2025-04-06T10:54:42Z
Петі: З відходом Трента і Салаха хімія Ліверпуля піде прахом
Football.ua
2025-04-06T10:46:33Z
Вінісіус: Честь забити за Реал стільки ж, як і мій кумир
Football.ua
2025-04-06T10:30:30Z
Фофана через травму більше не зіграє за Челсі цього сезону
Football.ua
2025-04-06T10:22:00Z
Перервав рекорд опонента: "Український Халк", який побував у нокдауні, програв чемпіону Ігор
24tv
2025-04-06T10:18:53Z
Українка Онофрійчук вчетверте поспіль виборола "золото" на етапі Кубка світу
Комсомольская правда
2025-04-06T10:10:33Z
Українка Вікторія Балабан - у фіналі Балтійської баскетбольної ліги
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:48Z
Українці - бронзові призери командного чемпіонату Європи зі сквошу
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:20Z
Не платить один – страждають всі: українці залишаються без газу через сусідів-боржників
Знай
2025-04-06T11:12:17Z
Встигніть поки є можливість заробити: на який термін найвигідніше вкладати кошти у депозити
24tv
2025-04-06T10:39:20Z
Вже з травня весь бензин в Україні буде зі спиртом: як зміняться ціни на АЗС
ZN UA
2025-04-06T10:37:47Z
Торкнеться власників карток Ощадбанку: клієнтів попередили про різкі зміни
Хвиля
2025-04-06T10:15:45Z
Нацбанк у березні перерахував майже ₴2,7 мільярда зі спецрахунку на потреби оборони
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:35Z
В Україні за час повномасштабної війни відновили понад 100 тисяч житлових об'єктів
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:33Z
Харківський депутат Віктор Суботін: золото на 114 мільйонів, афери з "Мегабанком" та борги "Турбоатому"
Antikor
2025-04-06T09:30:50Z
Не злетить у космос: банкір сказав, яким буде курс долара в квітні
GlavRed
2025-04-06T09:27:30Z
​Росія збільшує обсяги перевезення нафти за допомогою «тіньового флоту», незважаючи на санкції Заходу
Antikor
2025-04-06T09:21:43Z
Ще так робите – самі собі шкодите: чому не варто прив'язувати стрічки до валіз
24tv
2025-04-06T11:15:13Z
Цей салат-торт робить фурор на святковому столі: як приготувати яскраву закуску з ананасами
Telegraf
2025-04-06T10:30:05Z
Чому ніколи не можна гріти чай у мікрохвильовці - несподіване пояснення вчених
GlavRed
2025-04-06T10:27:27Z
Китайський гороскоп на завтра 7 квітня: Бикам - нерви, Тиграм - занепокоєння
GlavRed
2025-04-06T10:27:09Z
Міжнародний день карбонари: готуємо італійську пасту всього за 30 хвилин
24tv
2025-04-06T09:42:17Z
Як почати бігати у квітні: правила, які змотивують на ранкову пробіжку
24tv
2025-04-06T09:33:24Z
5 елементарних змін у спальні: в ній завжди буде порядок
24tv
2025-04-06T09:18:16Z
Нагадує джунглі: у Китаї є покинуте село, де природа майже стерла сліди людського життя
24tv
2025-04-06T09:12:51Z
Чоловік не хоче другої дитини: психологи назвали основні причини
Факти ICTV
2025-04-06T08:57:46Z
Україну накрила потужна магнітна буря: штормитиме не один день
GlavRed
2025-04-06T11:06:35Z
Що робити, якщо смартфони Samsung Galaxy не заряджаються: 6 простих кроків
Фокус
2025-04-06T11:00:16Z
Кремній-вуглецеві акумулятори як альтернатива Li-Ion та Li-Pol у смартфонах
ITC
2025-04-06T10:31:12Z
ШІ став студентом Віденського університету, пройшовши всі етапи відбору
Фокус
2025-04-06T10:27:26Z
Meta випустила нову колекцію ШІ-моделей Llama 4
Детектор М
2025-04-06T10:12:57Z
Здійснили подорож навколо полюсів Землі: перша місія космічних туристів успішно завершилася
Фокус
2025-04-06T09:00:55Z
Найкращі бюджетні камерофони: топ 5 моделей від Pixel, Samsung, OnePlus
Фокус
2025-04-06T09:00:13Z
SpaceX отримала багатомільярдний контракт від уряду США
InternetUA
2025-04-06T08:58:52Z
Буданов назвав найбезпечніший месенджер
InternetUA
2025-04-06T08:39:03Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
Що буде, якщо ранкову каву замінити на бульйон
Gazeta UA
2025-04-06T08:06:38Z
Зміни в раціоні харчування можуть зменшити біль від ендометріозу — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T07:36:35Z
У Мексиці перший у країні випадок пташиного грипу в людини: захворіла 3-річна дівчинка
Факти ICTV
2025-04-06T06:58:28Z
Магнітні бурі вдарять у квітні: особливо небезпечні дні
Знай
2025-04-06T06:30:06Z
Звеселяючий газ може стати альтернативою для лікування депресії — дослідження
Факти ICTV
2025-04-06T06:18:29Z
Як залишатися здоровими у старості – секрети харчування
24tv
2025-04-06T05:12:31Z
Горіхи, кіноа та фрукти: як продукти впливають на якість сну
Знай
2025-04-06T04:51:15Z
Авто-бестселери: які моделі найчастіше купують цьогоріч
24tv
2025-04-06T11:15:29Z
Чи знаєте ви, що насправді означає символ "i" на панелі приладів автомобіля
24tv
2025-04-06T10:48:22Z
«Формула-1»: Ферстаппен виграв Гран-прі Японії
УкраинФорм
2025-04-06T10:04:55Z
Колекційний Corvette 70-х завівся після 14 років простою
Фокус
2025-04-06T09:42:05Z
Формула-1: особистий залік пілотів та Кубка конструкторів у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-06T07:30:17Z
Ферстаппен здобув четверту поспіль перемогу на Гран-прі Японії
Факти ICTV
2025-04-06T07:21:24Z
Спецверсія Mercedes-AMG CLE здивувала набором опцій
AutoCentre
2025-04-06T07:19:38Z
З 1 травня на заправках буде нове паливо: у баки заливатимуть дивну "бовтанку"
Знай
2025-04-06T05:06:21Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z