MY.UAНовини
Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина
Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

Подалі від рідного дому. Скільки біженців не хочуть повертатися в Україну та в чому причина

За даними опитувань, чимало українців, що виїхали в Європу, не планують повертатися на батьківщину найближчим часом. Насамперед це стосується людей, що жили за кордоном до повномасштабного вторгнення та вже налагодили своє нове життя. Водночас найбільш непрогнозованою категорією є самотні жінки з дітьми – вони поки що не можуть визначитись, як їм діяти надалі.

Все більше українців в Європі, відповідаючи на запитання щодо подальших планів, відповідають, що хотіли б залишитися в новій країні назавжди. І якщо раніше багато хто уникав відповіді, то зараз близько двох третин опитуваних озвучують цілком конкретні наміри. Які чинники заохочують українських біженців залишитися в Європі, а що мотивує повернутися в Україну, дослідив Фокус.

Плани залишитися: хоча б на рік

Майже третина українців у Німеччині (32%) має намір залишитися там на кілька років, ще майже чверть (24%) — хоча б на рік. Залишитися назавжди планують 8% опитаних українців. Про це свідчать результати дослідження "Розкрити потенціал: громадяни України в Німеччині та Нідерландах", проведеного Міграційною платформою EWL разом з Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету, які є у розпорядженні кореспонденту Фокусу.

У Нідерландах 44% громадян України хотіли б залишитися на кілька років, кожен п’ятий (21%) — хоча б на рік, 6% — назавжди. Не визначилися з подальшими діями 18-19% опитаних.

Важливо Хочуть виїхати з України: повний список причин, чому українці прагнуть до Європи

Місяць тому польське видання pap.pl навело цифри з останнього дослідження Voice of Ukraine, яке підтвердило: все більше українців хочуть залишитися за кордоном назавжди. "У 2022 році, через кілька місяців після повномасштабного нападу Росії на Україну, 58% українських біженців, які проживають у Німеччині, заявили про готовність повернутися до своєї країни. У 2024 році ця цифра впала до 38%", – наводить видання коментар директору Центру міжнародних інституційних порівнянь та досліджень міграції ifo Пану Путваара.

У Польщі намір біженців повернутися в Україну був і залишається дещо вищим, ніж в Німеччині та в середньому по Європі: якщо у 2022-му в Україну хотіли повернутися приблизно дві третини респондентів у Польщі, то у 2024-му — 44%.

44% біженців в Польщі хочуть повернутися додому
Фото: Getty Images

Причин тут можна назвати декілька. По-перше, як показують попередні дослідження, українці цінують високу фінансову підтримку. Якщо у Німеччині цією підтримкою були задоволені близько 84%, то у Польщі цей відсоток становив лише 54%, зауважив Пану Путваара.

По-друге, в Польщі з самого початку осідали ті, хто планував повернутися до України за першої нагоди. До того ж, з Польщі українці їздять додому набагато частіше, ніж із Західної Європи, що дозволяє підтримувати тісний зв'язок із батьківщиною.

У Німеччині фінансовою підтримкою держави задоволені близько 84%, а у Польщі цей відсоток становив лише 54%

Страх перед майбутнім та невизначеність: про що говорять результати досліджень

Приблизно 50% біженців і 30% українських довоєнних мігрантів, що проживають у Польщі, висловлюють бажання повернутися до України. Окрім соціально-економічних факторів, значну роль відіграють нематеріальні аспекти, такі як національна ідентичність, туга за домом, бачення майбутнього. Про це свідчать результати дослідження "Шлях додому: хто з українських біженців та мігрантів планує повернутися", представлені Інститутом поведінкових досліджень при American University Kyiv.

Важливо Європа "закручує гайки": які зміни очікують на українських біженців цього літа

За допомогою кластерного аналізу дослідники виділили три групи українських біженців залежно від їх намірів щодо повернення в Україну:

  • "хочуть повернутися" (45% біженців): жінки з середнім віком 40 років, які розмовляють українською мовою, мають низькі доходи, приїхали з півдня України, з сильно вираженими тугою за домом та самотністю;
  • "не хочуть повертатися" (20% біженців): молодші та більш фінансово забезпечені, найчастіше приїхали зі сходу України, мають найбільш песимістичні погляди щодо часу та умов завершення війни;
  • "не визначилися" (35% біженців): переважно жінки, середній вік – 37 років, найчастіше працюють у польських компаніях та мають дітей шкільного віку, майже рівномірно розподілені за доходами (низькі, середні та високі), частіше за інших відчувають страх перед майбутнім та невизначеність.

Рішення про повернення залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися в Європі, чи інтегрувалися в місцеве суспільство, чи продовжують отримувати соціальні виплати

"За" та "проти": які причини залишитись або повернутись

За даними EWL, спонукати українців повернутися з Німеччини додому може кілька чинників. Серед них — покращення умов праці (48%), перспектива вступу України до НАТО (46%), можливість возз’єднатися з родиною (42%).

Для українців у Нідерландах найпоширенішими чинниками стали покращення умов праці (63%), впровадження реформ у сфері безпеки (41%) та реформ системи правосуддя (38%).

Біженці, які працюють онлайн на українську компанію, мають сильніші наміри повернутися
Фото: Pexels

Також автори дослідження дослідили причини, які знеохочують громадян України залишатися в Німеччині та Нідерландах. Головні — бажання повернутися додому в Україну (71% у Німеччині, 53% у Нідерландах), погане знання мови країни перебування (відповідно 41% та 47%), турбота про родичів, які залишилися на батьківщині (37% та 32%).

Серед мотивів залишитися в Європі респонденти вказують спрощену процедуру легалізації проживання та працевлаштування, полегшення для громадян України в державі перебування, покриття витрат на проживання, наявність родичів і друзів.

Важливо ООН стимулюватиме біженців повертатися в Україну, — Мінекономіки

"Рішення про повернення залежить від того, як українські біженці змогли адаптуватися в Європі, чи інтегрувалися в місцеве суспільство, чи продовжують отримувати соціальні виплати, які дозволяють їм забезпечувати базові потреби, і, певно, найголовніший фактор – чи знайшли роботу, — зазначила у коментарі Фокусу Маргарита Нестеренко, керівниця міжнародної рекрутації Міграційної платформи EWL. — Якщо це їм вдалося і робота їх задовольняє, шанси залишитися у країні прихистку зростають. На те, як українські мігранти адаптуються до життя в країні перебування, суттєво впливає наявність роботи в Україні. Ті біженці, які мають труднощі з роботою чи працюють онлайн на українську компанію, мають сильніші наміри повернутися незалежно від європейської країни перебування".

За словами експертки, частка біженців, які хочуть залишитися в країнах прихистку росте, але не суттєво. Наразі складно спрогнозувати, чи є рішення респондентів, які заявляють про наміри залишитися в країнах тимчасового перебування, остаточними, чи це тимчасові наміри, які під впливом зовнішніх факторів теж можуть змінитися.

Дехто виїжджає з України перечекати можливі блекаути восени і взимку, щоб діти восени могли піти до школи за кордоном
Фото: Getty Images

"Можна говорити скоріше про групи людей, які більш схильні до того, щоб не повертатися. Це, наприклад. біженці, які знайшли роботу і у яких покращилися стандарти життя у порівнянні з тими, які були в Україні, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. - Також, скажімо, жінки, які розлучилися або люди, яким немає куди повертатися. Зараз одні українці повертаються додому, інші виїжджають за кордон, зокрема, перечекати можливі блекаути восени і взимку, щоб діти восени могли піти до школи за кордоном. Але значна частка українців за кордоном, дійсно, перебуває у стані невизначеності".

На думку президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, навіть після закінчення війни міграція не завершиться — українці й надалі виїжджатимуть з України у пошуках "кращого життя".

Важливо Дорога додому: більшість біженців не повернеться в Україну, але ще не все втрачено

Для того, щоб запобігти подальшій міграції, Україна має вирішувати три проблеми, які є для громадян дуже важливими. По-перше, це робота — не як фізична зайнятість, а як можливість заробляти гідні гроші. По-друге, це житло, бо якщо воно знищене, людям нема, де жити, і вони обирають, де починати життя з чистого аркушу. По-третє, це інфраструктура, до якої, зокрема, входить і система освіти. Наразі прогнози експерта і щодо повернення, і щодо подальшої міграції песимістичні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
10 років тюрми отримав поплічник Росії, який наводив ракети на ЗСУ під Слов’янськом
InternetUA
2024-11-22T20:01:32Z
У частині Києва аварія вивела з ладу систему сповіщення про повітряну тривогу
24tv
2024-11-22T20:00:54Z
КМДА звинуватила поліцію у зриві термінів ремонту на одній зі столичних ТЕЦ
УкраинФорм
2024-11-22T20:00:16Z
У трьох районах Києва виникли технічні проблеми із системою оповіщення повітряної тривоги - КМДА
УкраинФорм
2024-11-22T19:45:44Z
На львівському вокзалі гратиме орган, створений з фрагментів ракетних снарядів
Комсомольская правда
2024-11-22T19:43:24Z
Прорив окупантів на Харківщині: військовий розповів, що відбувається на Купʼянському напрямку
Политека
2024-11-22T19:40:11Z
ЗМІ розкрили деталі про плани росіян захопити Харків і Суми в червні 2024 року
24tv
2024-11-22T19:36:24Z
Хотіли врятуватися від обстрілів: що відомо про загиблу маму з 2 синами у Глухові
24tv
2024-11-22T19:36:21Z
Передавали ворогу дані про техніку ЗСУ та вербували нових агентів - заґратовано двох українок
InternetUA
2024-11-22T18:37:22Z
За гроші Росії: британець зізнався у підпалі бізнесу, пов'язаного з Україною
24tv
2024-11-22T19:57:53Z
Явно боїться: в останній заяві Путіна про "Орешник" було кілька показових моментів
24tv
2024-11-22T19:51:57Z
Удар Росії по Україні новою ракетою: що кажуть у США, Європі та Китаї
TSN
2024-11-22T19:51:53Z
Скільки міжконтинентальних балістичних ракет може зробити Росія: військове зведення від Світана
24tv
2024-11-22T19:51:14Z
Сійярто лютує через санкції США проти Газпромбанку: Атака на наш суверенітет
Европейская правда
2024-11-22T19:48:48Z
Новое ПВО против баллистики, поляки готовят блокаду, обида Меркель из-за Украины: новости дня
Европейская правда
2024-11-22T19:43:19Z
Чи припинить Трамп допомогу Україні: експерт розкрив, що зміниться на фронті
GlavRed
2024-11-22T19:42:29Z
Прем’єр Британії відповів московському послу: Ми не у стані війни з Росією
Европейская правда
2024-11-22T19:36:35Z
У Росії за критику влади карають відправкою на «м’ясний штурм» - ГУР
УкраинФорм
2024-11-22T19:34:21Z
Скарлетт Йоганссон – 40 років: 4 найкращі фільми з королевою драми й номінанткою Оскара
24tv
2024-11-22T19:57:26Z
Відомий співак шокував розповіддю, як ледь не загинув під обстрілом: "Мама закрила собою мене"
24tv
2024-11-22T19:36:39Z
"Для чого все це": солістка А-студіо жорстко видала свою позицію і вилаяла колег за мовчання
GlavRed
2024-11-22T19:27:39Z
Для справжніх поціновувачів розкоші: як правильно обрати вигнутий диван для вітальні
24tv
2024-11-22T19:06:02Z
У Києві презентували реєстр Музейного фонду України
УкраинФорм
2024-11-22T18:58:22Z
Володимир Остапчук подарував 24-річній дружині розкішне елітне авто
TSN
2024-11-22T17:36:06Z
Роббі Вільямс представив саундтрек до фільму про себе «Роббі Вільямс: Better Man»
Вива
2024-11-22T17:27:20Z
Без них не обійтися: 5 трендових пар взуття на зимовий сезон
24tv
2024-11-22T17:27:00Z
«Обличчя сміливості»: фотовиставка, яка відкрила історії жінок-захисниць і волонтерок
Вива
2024-11-22T17:21:39Z
Вчені зʼясували, наскільки тривале сидіння шкодить здоров'ю серця
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T20:00:19Z
Нічого не скасовуємо: Мінсоцполітики про виплату допомоги і МСЕК
Фокус
2024-11-22T19:57:09Z
Здоровий початок дня: 5 простих ранкових процедур, які допоможуть схуднути
Фокус
2024-11-22T19:51:57Z
Як приготувати смачний, насичений вітамінами гарбузовий сік
TSN
2024-11-22T19:06:41Z
Пневмонія стане невиліковною за 10 років? Ляшко пояснив, як запобігти цьому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T15:51:10Z
Що з чинними документами по МСЕК: у МОЗ пояснили, кому і коли треба йти на повторний огляд
Украина Криминальная
2024-11-22T15:48:23Z
Дослідження показало, що аспірин та інші ліки можуть підвищувати ризик розвитку деменції
Portaltele
2024-11-22T14:34:02Z
Навіть ТЦК не зацікавлять: з якими проблемами не мобілізують
Знай
2024-11-22T14:30:24Z
Чи потрібно чистити печериці перед приготуванням: господині будуть здивовані
GlavRed
2024-11-22T12:25:33Z
Чемпіон ОІ та прихильник Путіна зажадав від МОК вибачитись перед росіянами
24tv
2024-11-22T19:42:54Z
Українська «молодіжка» - у другому кошику на жеребкуванні футбольного Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-22T19:34:32Z
Лупашко: Колос нам створював багато труднощів, але ми впоралися з цим
Football.ua
2024-11-22T19:16:58Z
Карпати — Колос 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-22T18:59:24Z
Зірку UFC визнали винним у згвалтуванні: деталі вироку
24tv
2024-11-22T18:51:31Z
«Карпати» обіграли «Колос» на старті 14-го туру футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-11-22T18:03:31Z
Гол-красень Бруніньйо допоміг Карпатам здобути важливу перемогу над Колосом
24tv
2024-11-22T17:57:17Z
Карпати мінімально обіграли Колос
Football.ua
2024-11-22T17:55:25Z
АПЛ: розклад і результати матчів 12-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-11-22T17:36:19Z
Ryanair та інші лоукостери отримали штраф за стягнення плати за ручну поклажу
360ua.news
2024-11-22T19:21:15Z
Ціни на житло: які квартири в Україні дорожчають швидше
Хвиля
2024-11-22T19:09:06Z
Галущенко зустрівся у Відні з представником Китаю при МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T18:55:54Z
Польські фермери оголосили про новий страйк перед пунктом пропуску на кордоні
ZN UA
2024-11-22T18:52:16Z
Бюджет-2025: скільки грошей витратять на оборону, пенсії та зарплати
TSN
2024-11-22T18:48:10Z
Українці в жовтні отримали понад ₴119 мільйонів кешбеку
УкраинФорм
2024-11-22T18:37:06Z
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Знай
2024-11-22T18:36:29Z
Що буде з відключенням світла в Україні: яка ситуація на Південноукраїнській АЕС
TSN
2024-11-22T18:36:03Z
Санкції працюють: У Росії зупинився єдиний завод з виробництва обладнання для LNG-фабрик
InternetUA
2024-11-22T18:31:47Z
Біля кордону Норвегії винищувачі перехопили російський літак-розвідник
24tv
2024-11-22T19:51:58Z
У дівчат здали нерви: на "Холостяку" відбувся перший гучний скандал між учасницями
24tv
2024-11-22T19:51:20Z
Скільки в Україні студентів-іноземців і на кого вони навчаються: дані від МОН
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T19:48:08Z
Школа покарала учня, який використовував ШІ для домашнього завдання: батьки звернулися до суду
Фокус
2024-11-22T19:46:56Z
Американець дозволив змії з'їсти себе живцем і записав усе на камеру
FaceNews
2024-11-22T19:45:48Z
Україна відстежувала щонайменше 3 випробування системи "Орешник" у Росії, – ГУР
24tv
2024-11-22T19:37:39Z
Навіщо впроваджувати дивізійну систему управління в ЗСУ: Коваленко вказав на переваги та недоліки
TSN
2024-11-22T19:36:36Z
Бронювання під час мобілізації: чи достатньо лише електронного документа
TSN
2024-11-22T19:36:02Z
Збиває водіїв з пантелику: що означає дорожній знак "Зелена хвиля"
GlavRed
2024-11-22T19:27:19Z
Новорічні традиції: що не варто подавати на святковий стіл
24tv
2024-11-22T19:51:38Z
Не пощастить: для яких знаків зодіаку осінь закінчиться неприємними новинами
24tv
2024-11-22T19:06:08Z
Автентичний рецепт для домашнього затишку: готуємо тисменицьку начинку
24tv
2024-11-22T18:15:14Z
Як повторно використовувати картонні коробки, щоб захистити свої рослини взимку
24tv
2024-11-22T17:51:37Z
Ідеальне місце для грошового дерева: тільки тут принесе успіх та багатство
24tv
2024-11-22T17:42:23Z
10 цікавих ідей подарунків на Новий рік 2025: підійдуть для батьків та друзів
GlavRed
2024-11-22T17:27:39Z
Є речі, які взагалі не варто там класти: що можна поставити на журнальний столик у вітальні
24tv
2024-11-22T16:54:16Z
Чому не варто ділитися своїми проблемами із друзями: мудрець все пояснив
TSN
2024-11-22T16:06:06Z
Не впізнаєте свій чайник: як його очистити лимонною кислотою
24tv
2024-11-22T15:39:48Z
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T19:51:04Z
Поліцію Італії зобов’язали повернути вилучену марихуану вартістю 1,5 млн євро
Европейская правда
2024-11-22T19:43:50Z
Засуджено киянку, яка вбила кота, викинувши його з 8-го поверху
Украина Криминальная
2024-11-22T19:39:07Z
Росіяни атакували Суми "Шахедами" з новим зарядом, щоб вбити якомога більше людей: нові подробиці
TSN
2024-11-22T19:36:55Z
У Сербії заарештували 11 осіб, причетних до обвалення даху на вокзалі
УкраинФорм
2024-11-22T18:15:52Z
У Дніпровському районі столиці прогримів вибух, загинув чоловік
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T18:15:49Z
Південь Туреччини накрили зливи - із затопленого готелю врятували понад 400 туристів
УкраинФорм
2024-11-22T17:57:22Z
У Франції пограбували музей на 7 млн євро
Европейская правда
2024-11-22T17:36:58Z
За чоловіка голови МСЕК Хмельниччини, який позував із горою доларів, взялася поліція
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T17:36:53Z
Перше детальне зображення загибелі зірки за межами Чумацького Шляху — у 2000 разів більшої за Сонце, за 160 000 світлових років
ITC
2024-11-22T19:58:34Z
OpenAI розглядає можливість створення власного браузера для конкуренції з Google
Детектор М
2024-11-22T19:48:39Z
У космосі астронавти стали розуміти гірше, ніж на Землі
Portaltele
2024-11-22T19:36:30Z
Поспішіть з апгрейдом: Nvidia попередила про дефіцит ігрових відеокарт
InternetUA
2024-11-22T18:43:26Z
Apple починає продавати оновлений iPad 10
Portaltele
2024-11-22T18:34:28Z
Чому не варто користуватися сушаркою для рук: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-22T18:27:24Z
1 рік та 1000 кілометрів: канадець створив мультик з чоловічком за допомогою GPS-трекера
Фокус
2024-11-22T18:15:03Z
TSMC почне випускати 1,6-нм чіпи через два роки
Portaltele
2024-11-22T17:34:01Z
Квантова технологія перетворює тепло на електрику за допомогою світла: ефективність 60%
Фокус
2024-11-22T17:22:47Z
Стартувало виробництво Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-11-22T19:04:37Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z
Hyundai та GM налагодять спільний випуск пікапів
AutoCentre
2024-11-22T16:37:56Z
В Україні виготовили партію сміттєвозів на шасі JAC N120
AutoCentre
2024-11-22T16:37:51Z
Що означають кольорові крапки та лінії на шинах: водіям назвали важливий нюанс
GlavRed
2024-11-22T16:27:22Z