MY.UAНовини
В Одесі «насильницька» декомунізація? П`ять міфів, які потрібно розвінчати, щоб повернути місту українську душу
В Одесі «насильницька» декомунізація? П`ять міфів, які потрібно розвінчати, щоб повернути місту українську душу

В Одесі «насильницька» декомунізація? П`ять міфів, які потрібно розвінчати, щоб повернути місту українську душу

В Одесі «насильницька» декомунізація? П`ять міфів, які потрібно розвінчати, щоб повернути місту українську душу

Від редакції: Перейменування вулиць у містах України рішеннями голів ОВА в рамках виконання закону про деколонізацію топонімії викликало велику дискусію в суспільстві. Починаючи від позиції, що єдність країни саме у розмаїтті: «всіх під одну гребінку, не вийде», і закінчуючи тим, що «центральна влада зобов'язана втручатися в місцеву політику, якщо це стосується питань національної безпеки».

Як правильно чинити? Де закінчується межа корисного розмаїття і починаються ризики для воюючої держави?

Автор цього тексту пропонує свої відповіді на ці запитання.

Повномасштабне вторгнення РФ уся Україна та особливо Одеса зустріли всіяні маркерами «русского міра» — поруч з українськими танками та військовими, які готувалися до вторгнення російських військ із суші та моря, стояв пам’ятник Пушкіну, а шлях до військових об’єктів пролягав через вулиці, названі на честь тих, хто сто років тому доклався до знищення першої української незалежності, масових репресій і глузливої пропаганди.

Водночас в окупованих українських містах на вулицях Пушкіна, Лермонтова та Мічуріна їхні нащадки вчиняли масові воєнні злочини та поширювали «великую русскую культуру» в усіх її проявах, від нав’язування російської мови до групових зґвалтувань і масових розстрілів.

Так, велика війна запустила стихійний процес дерусифікації: громади, які першими опинилися в окупації або ж під вогнем «братского народа», почали самостійно позбуватися російських назв вулиць і пам’ятників, — падали російські письменники та поети, радянські солдати, почалися процеси перезахоронення братських могил із центрів міст на кладовища.

Дерусифікація торкнулася і війська — указом президента України від 16.06.2023 року №335/2023 визнано таким, що втратив чинність, інший указ «Про присвоєння імені Івана Черняховського Національному університету оборони України».

27 червня 2023 року набув чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії» №3005-ІХ, який визначив основні правила гри у питаннях демонтажу пам’ятників і перейменування об’єктів топонімії (вулиць, провулків, проспектів тощо).

Закон визначив нові критерії для очищення публічного простору від топонімічних і монументальних маркерів та усунув суперечності попереднього закону (наприклад, виключив обмеження щодо неможливості перейменування вулиць, названих на честь осіб, які пов’язані з вигнанням нацистів з України, що часто ставало предметом маніпуляцій із боку проросійських політичних сил і рухів та давало можливість зберігати сотні вулиць, названих на честь Ватутіна, Малиновського, Черняховського та інших).

Маючи досвід «декомунізації» 20152017 років, закон установив запобіжники від саботажу його виконання на місцях, оскільки на чолі ключових міст та у місцевих радах сходу й півдня України залишалися проросійські політики, які до 24.02.2022 року повторювали тези російської пропаганди.

Закон установив чіткі строки:

  • до 27.01.2024 року перейменувати вулиці та демонтувати пам’ятники мали місцеві ради;
  • якщо вони щось не встигали до 27.04.2024 року, то повноваження переходили до міських голів;
  • якщо ж на місцях виконання закону повністю або частково саботувалося, повноваження переходили до голів місцевих військових адміністрацій, і, як показала практика Одеси, не дарма.

Мер vs голова ОВА

Міський голова Одеси Геннадій Труханов на початок вторгнення мав контрольовану більшість в Одеській міській раді. Але поки в усій Україні демонтаж символів «русского міра» відбувався системно і практично не викликав бурхливих дискусій, в Одесі час від часу виникають скандали. Опір демонтажу пам’ятника Катерині ІІ, опір найменуванню вулиць на честь героїв російсько-української війни, відкриття незавершеного меморіалу загиблим і фінансування армії «через коліно» (до сьогодні кожного тижня під будівлею мерії збираються небайдужі одесити та вимагають, здавалося б, очевидного — витрачати гроші на ЗСУ) та інші прояви яскраво демонструють, що підтримка українського війська та захист інформаційного і культурного простору для місцевої влади — це неприємна і вистраждана громадськістю необхідність, а не свідома діяльність.

Труханов перейменує шість топонімів на честь військових, однак лише два з них опиняться на великих знакових вулицях, інші ж будуть на околицях міста, всупереч позиції родичів загиблих, Мінветеранів, військового командування та ветеранської спільноти.

Час від часу у ЗМІ просочуються тези, що демонструють реальне світосприйняття місцевої влади: «Путін не хоче бомбити Одесу», «необхідно домовлятися», «до війни росіяни були в Одесі своїми», «віддати Пушкіна та Воронцова ворогу — це страусина позиція», «турбує ненависть до всього російського» та інші, що на іншій території України фактично забуті та кожного разу збурювали суспільство як в Одесі, так і далеко за її межами.

omr.gov.ua

Станом на 27.04.2024 року, коли повноваження щодо прийняття рішень у рамках закону перейшли вже до голови Одеської ОВА, на мапі Одеси залишалися найпомітніші топоніми, з якими місцева влада прощатися не хотіла, — вулиця основного російського маркера Пушкінська, радянських гумористів, літераторів і пропагандистів Ільфа та Петрова, Паустовського, Жванецького, Олеші, кривавих військовиків Малиновського, Петрова, Черняховського та інших.

Голова ОВА створив робочу групу, до якої увійшли науковці, історики, юристи і представники ветеранської спільноти, а також чиновники ОДА та міської ради. Ця група розпочала роботу з перейменування. Мінімум двічі перелік вулиць виносили на громадське обговорення, однак більшість громад, у тому числі Одеса, своїх пропозицій не надали. 26 липня 2024 року Олег Кіпер підписав розпорядження №694/A-2024 «Про перейменування об’єктів топонімії в Одеській області», яким серед іншого перейменовано більш як 80 вулиць у місті Одесі.

Це розпорядження без перебільшення є історичним для міста, оскільки з топонімічної мапи зникла ціла плеяда літераторів і пропагандистів, які отримали від тоталітарного режиму монополію на «вєлікіх людей». Натомість знакові великі вулиці були названі на честь українців ХІХХХІ століття та представників дружніх народів, яких радянська та російська пропаганда щосили намагалася затерти.

За кілька днів вийшло відео міського голови Одеси Геннадія Труханова, в якому він із посиланнями на статус ЮНЕСКО сказав, що «Одесу обнуляють», що саме радянські письменники «зробили Одесу світовим брендом», і міська влада «вимушена вжити всіх передбачених законом заходів для скасування перейменування та збереження нашої історичної і культурної спадщини». У своєму телеграм-каналі мер Одеси запустив голосування, яке до останнього свідчило про підтримку перейменування, але на допомогу Труханову прийшли Z-пабліки, і на кінець голосування ситуація вирівнялася (50 на 50).

Заяви Труханова учергове викликали неабиякий резонанс на всеукраїнському рівні. Знову, коли це стосується знакових для росіян питань — мови, топоніміки, пам’ятників і «великой русской культуры», міський голова і його прихильники скидають патріотичні маски, які носили два з половиною роки великої війни, та повертаються до звичних старих наративів про «особливість Одеси», «перетворення її на Галичину», до твердження, що всі, хто висловлюється за перейменування, є «неправильними» або «неодеситами», «селюками», «свідомими» тощо.

У відповідь на це частина військового командування — ВМС, 3 ОШбр, ТРО, а також Мінкультури, представники проукраїнської одеської громадськості висловилися на підтримку перейменувань. Сам Олег Кіпер після кількох днів мовчанки виступив із небаченими в Одесі до цього потужними тезами про те, що, «якщо комусь дуже кортить прогулюватися вулицями з імперськими/радянськими назвами, є москва та уфа, а не українська Одеса».

Getty Images

Мережу наповнили коментарі з різними тезами, які щоразу виринають, коли питання стосується перейменування вулиць. Знову, як і з пам’ятником Катерині ІІ, проявилася сила впливу російських і радянських наративів про Одесу, — частина одеситів не готова сприймати українську частину одеської історії та прощатися з монополією росіян на «вєлікіх людєй».

Так склалося, що саме діячі, які більшість свого життя прожили «в століце Москвє», працювали на радянський режим і були «кривавою посмішкою» радянського режиму, у свідомості кількох поколінь одеситів стали «великими», «своїми» та «рідними», натомість репресовані за сприяння цих же постатей українці сприймалися, як щось чуже та меншовартісне. Вольове ж і законне рішення голови Одеської ОВА, засноване на прописаній процедурі, породило міфи, які варто розвінчати.

Міф перший. «Перейменування більшовицькими методами», або «Одеситів не питали»

Стосовно «більшовицьких методів», то одесити відчули їх на собі на початку ХХ століття, коли місто захопили більшовики, — тисячі розстріляних і закатованих місцевих жителів, масова цензура, подальші політичні репресії та голодомори. Усе це не має нічого спільного з тим, що відбувається сьогодні, — на десятий рік війни та третій рік повномасштабного вторгнення мер одного з ключових міст на півдні України та його прихильники поширюють російські наративи, вводять в оману суспільство та міжнародні установи відкрито і без жодних для них наслідків.

Понад те, процедура перейменувань супроводжувалась електронними консультаціями з громадськістю — мінімум двічі оприлюднювався перелік запропонованих до перейменування топонімів, але ні Труханов, ні міська рада своїх пропозицій чи зауважень не надали, обмежившись формальними відписками.

Тому кожен, навіть не одесит, міг надати свої пропозиції та вплинути на результат, але більшість критиків не зробили цього. Та й робоча група мала у своєму складі лише одного члена не з Одеси, решта є або працівниками одеських освітніх і наукових установ, або ж місцевими жителями.

Міф другий. «Не треба перетворювати Одесу на Галичину, Жмеринку, село» та «переписувати історію» і «обнуляти Одесу»

Іронічно, але така теза зайвий раз демонструє, що місцева влада та частина одеситів стали на захист саме «російської версії історії Одеси», оскільки близько 90% нових назв — це одесити або пов’язані з Одесою діячі і кілька з них — це загальнонаціональні визначні постаті, це та історія Одеси, яку винищили, вичистили, зареготали та оббрехали.

Поки одні гнили у тюрмах, пухли від голоду та сиділи у психіатричних лікарнях, виборюючи нашу незалежність, інші писали веселі фейлетони, співали оди радянському та імперському режимам і клеймили людей «фашистами» і «врагами народа».

Не можна назвати цей процес «переписуванням історії», оскільки нова топоніміка не створює жодних нових міфів, а лише включає у мапу міста українських, єврейських і кримськотатарських постатей, які є жертвами або ж борцями з російським і радянським режимом, великими літераторами, науковцями чи митцями.

А зневажливе маркування опонентів «свідомими» чи «селюками» зайвий раз нагадує нам про проблему потужного впливу проросійського середовища на жителів Одеси та їхнє справжнє ставлення до історії боротьби за українську незалежність.

Крім іншого, здійснені перейменування — це черговий крок до того, щоб вирватися зі статусу «провінції Москви», де більшість «великих» — це ті, хто ніколи себе українцями не вважав і присвятив себе іншій країні та тоталітарному режиму.

Перейменування, що відбулося, «обнуляє» лише російську версію Одеси, а не Одесу загалом.

Міф третій. «Ви перетворюєте Одесу на кладовище»

Дивно, але така теза теж іноді лунає у просторі, намагаючись переконати у тому, що нові назви перетворюють топоніміку міста на «масове поховання».

Але ж вулиці називають виключно на честь померлих, і Ільфа з Петровим та Пушкіна вже давно немає в живих. Проте, перебуваючи у назвах одеських вулиць, вони продовжують свою роботу на тоталітарні режими — досі залишають частину населення Одеси у полі впливу російських наративів.

І навпаки, наповнення суспільного простору назвами вулиць на честь борців за незалежність України у ХХ столітті, сучасних героїв і несправедливо забутих науковців, літераторів чи громадських діячів — це не про кладовище чи поховання, це про те, щоб пам’ять про героїв оживала щоразу, коли маленький допитливий громадянин запитає: а хто такий цей Дмитро Лесич чи Святослав Караванський? Вони щоразу розкажуть свою історію, навіть коли пересічний перехожий на секунду задумається над тим, на честь кого названо ту чи іншу вулицю.

Міф четвертий. «Це наступ на мультикультурність»

У виданому головою ОВА розпорядженні разом з українцями представлені єврей Менделе Мойхер-Сфорім — тепер він знаходиться на мапі разом із Володимиром Жаботинським та Іцхаком Рабіним і вулицею Єврейською, кримські татари Решат Аметов — Герой України, перша цивільна жертва анексії Криму, та Номан Челебіджіхан — кримськотатарський політичний і державний діяч, один з організаторів першого Курултаю, перший голова уряду проголошеної 1917 року Кримської Демократичної Республіки, перший муфтій мусульман Криму, який вітав утворення Української Народної Республіки.

Мультикультурність — це про співіснування в єдиному просторі різноманітних культурних утворень, а не про домінування російсько-радянського наративу.

Міф п`ятий. «Ми не можемо віддати росіянам Пушкіна, Жванецького, Бабеля, тощо»

Не можна віддати те, що ніколи не було нашим.

Практично жоден із тих, чиї імена зникли з топонімічної мапи Одеси, ніяк з Україною себе не асоціював, — це були і є російські радянські письменники, які з Одесою пов’язані лише за фактом народження або ж певним періодом творчості, що ставило Одесу у позицію «російської провінції».

І Пушкін, і Катерина ІІ, і Жванецький — це, звісно, частина історії Одеси, проте місце історії — в музеях, підручниках, бібліотеках. Однак топонімія та пам’ятники — це найвища форма вшанування, і пов’язаний з Одесою літературний доробок не може переважити боротьбу з українською незалежністю сто років тому та глорифікацію тоталітарних режимів.

Ба більше, у Пушкіна та інших є своя батьківщина, яка має їх шанувати, але у Святослава Караванського чи сімї Глодан іншої Батьківщини, ніж Україна, немає, тому де, як не в їхньому рідному місті — Одесі, їх вшанувати?

 

…У контексті столітніх воєн із Російською імперією, яка сьогодні набуває дедалі нових і нових форм, культура, історія та топоніміка перетворилися на справжню зброю: російські солдати кладуть життя за те, щоб на окупованих територіях навчати майбутні покоління російською мовою, прославляти своїх предків-окупантів і повертати вулицям старі російсько-радянські назви.

Тож коли мер міста захищає цю зброю, мала втрутитися держава, і цього разу їй вдалося — знакові вулиці перейменовані на честь тих, хто століття тому виборював першу для України незалежність, і тих, хто її виборює сьогодні.

Одеса дедалі більше перестає бути відмінною від загальноукраїнського контексту та об’єднується з іншими куточками країни. Одеситам відкриваються забуті сторінки історії міста — історії про боротьбу пліч-о-пліч з іншими українцями за незалежність, мову та культуру.

І водночас для всієї України з частини Одеси скинуто оманливі патріотичні маски, за якими сховалися довоєнні шовіністичні тези. Деколонізація не «роз’єднала суспільство», а лише у черговий раз відділила тих, хто досі марить минулим і чіпляється за те, «як було раніше».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Через наших чинуш-хабарників відомий японський волонтер з відзнакою Зеленського може покинути Україну
Украина Криминальная
2025-01-18T23:45:16Z
Застосування амією РФ хімічних боєприпасів набуло системного характеру - Генштаб
УкраинФорм
2025-01-18T23:09:52Z
США почали розміщення в Європі модифікованих ядерних авіабомб
Украина Криминальная
2025-01-18T23:06:13Z
Швеція вперше відправила солдатів до російського кордону
24tv
2025-01-18T22:27:07Z
19 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T22:12:34Z
Десантні війська Росії наступають на Часів Яр: 24 ОМБр тримає оборону та знищує техніку
24tv
2025-01-18T22:03:02Z
НАТО посилило присутність у Балтійському морі: названо причину
Хвиля
2025-01-18T21:45:05Z
У фрази "моя хата скраю" є несподіване продовження: сенс буде зовсім інший
GlavRed
2025-01-18T21:27:22Z
Військові кораблі НАТО вже патрулюють Балтійське море
InternetUA
2025-01-18T21:21:16Z
Померла театральна композиторка і драматургиня Клер ван Кампен
УкраинФорм
2025-01-18T23:45:16Z
«Пригоди Паддінгтона в Перу»: ведмедик шукає Ельдорадо, а знаходить щось більше
Комсомольская правда
2025-01-18T21:40:22Z
"Життя після розлучення": у мережу злили сенсаційну пропозицію Меган Маркл
GlavRed
2025-01-18T20:27:42Z
Нові Nike Air Max 90s – якраз те взуття, в якому Бетмен радо бігав би Готемом
24tv
2025-01-18T20:21:46Z
"Ласкаво просимо до божевільного світу...": Позитив вперше став батьком, чуттєві кадри
Знай
2025-01-18T19:51:31Z
Розкішне життя та гучні скандали: цікаві факти з життя Меланії Трамп
24tv
2025-01-18T18:30:37Z
Співачка FIЇNKA розкрила суму, яку заробляє на місяць: "Завжди не вистачає"
TSN
2025-01-18T16:48:05Z
Після критики через відпочинок за кордоном: Саніна розсекретила, як її чоловік виїхав за кордон
24tv
2025-01-18T16:09:56Z
Немає нічого неможливого: 3 найкращі фільми від Netflix про силу людського духу
Фокус
2025-01-18T16:00:44Z
У Росії звільнили українського політв'язня, який 10 років провів за гратами
ZN UA
2025-01-18T23:57:16Z
Прихильники президента Південної Кореї розгромили суд, який вирішив тримати його під вартою
24tv
2025-01-18T23:42:01Z
Байден ще минулого року не розумів, які рішення він ухвалює — спікер Джонсон
TSN
2025-01-18T22:57:53Z
Трамп випустив власну криптовалюту: як відреагували ринок і прихильники
InternetUA
2025-01-18T22:51:16Z
Глава Міноборони Німеччини допускає відправлення миротворців в Україну
УкраинФорм
2025-01-18T22:48:57Z
На Дніпропетровщині викрито компанію, яка допомагала Росії будувати ядерні лабораторії
ZN UA
2025-01-18T22:48:41Z
Мігранти, пожежа, TikTok: Трамп поділився пріоритетами в перший тиждень свого президентства
УкраинФорм
2025-01-18T22:33:17Z
Ранній старт переговорів з РФ буде фатальним: Київ попередив Трампа - ЗМІ
GlavRed
2025-01-18T22:27:25Z
У США почалися протести проти інавгурації Трампа
24tv
2025-01-18T22:21:37Z
За день війська РФ понад 40 разів обстрілювали прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-01-18T23:09:06Z
Військовий експерт назвав головну мету захисників України на фронті
Хвиля
2025-01-18T23:03:55Z
Війна, день 1060. Окупанти вдарили по Києву. Загинули троє людей, ще троє — поранені
Football.ua
2025-01-18T23:00:52Z
Ввечері у Києві завершили аварійно-рятувальні роботи на місці падіння уламків
Khreschatyk
2025-01-18T22:54:32Z
Ворог має успіх у Донецькій області біля шести населених пунктів, – DeepState
24tv
2025-01-18T22:27:45Z
Найзапекліші бої на покровському напрямку – Генштаб
ZN UA
2025-01-18T22:22:36Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T22:06:49Z
На окупованих територіях росіяни погрожують студентам штрафами за неявку у «військкомати»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T21:45:53Z
Наші ще не вдома: рідні військовополонених провели акцію в Києві
ZN UA
2025-01-18T21:27:41Z
У Чехії на показі історичної військової техніки загинули люди
24tv
2025-01-18T23:57:09Z
Нацполіція попередила про нову схему шахрайства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T23:51:10Z
Кількість постраждалих від ранкового обстрілу Запоріжжя зросла до 12 людей
УкраинФорм
2025-01-18T23:21:32Z
На Львівщині під час застілля чоловік зарізав свого знайомого
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T23:21:25Z
Лікарка вимагала від військового $5000 за підтвердження інвалідності після 28 поранень
Khreschatyk
2025-01-18T23:03:34Z
Під час ракетної атаки на Київ було пошкоджено найстаріший McDonald’s України
Khreschatyk
2025-01-18T23:00:09Z
На Закарпатті затримали зловмисника, який підпалив будинок родини з Берегівщини
Украина Криминальная
2025-01-18T22:09:22Z
На Рівненщині в одному з ліцеїв учитель побив дитину
24tv
2025-01-18T21:54:15Z
На відомому гірськолижному курорті загинула туристка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T21:45:53Z
Galaxy Unpacked: дата виходу новинок Samsung і що про них уже відомо
InternetUA
2025-01-18T23:27:11Z
Глобальне потепління прискорюється безконтрольно, оскільки рівень CO2 зростає
Portaltele
2025-01-18T22:03:40Z
Nokia повертається: HMD Global продовжить випуск моделей в рамках нової стратегії
InternetUA
2025-01-18T21:36:28Z
Як налаштувати ChatGPT для роботи з перевіреною інформацією: корисні поради
InternetUA
2025-01-18T20:48:04Z
В ОАЕ запускають наймасштабніший у світі проєкт з відновлювальної енергії: масштаби вражають
24tv
2025-01-18T20:24:57Z
Microsoft примусово оновлює комп’ютери до нової Windows
InternetUA
2025-01-18T19:46:48Z
Найкращі бюджетні смартфони початку 2025 року: названо топ-7 моделей
InternetUA
2025-01-18T18:18:28Z
Як очистити пам’ять смартфона, не видаляючи фото та відео: фахівці назвали швидкі способи
InternetUA
2025-01-18T17:34:33Z
Як зарядити телефон без зарядного кабелю або зі зламаним гніздом: експерти назвали дієві способи
InternetUA
2025-01-18T16:48:59Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, яким варто носити золото: щоб залучити успіх та щастя
Политека
2025-01-18T23:30:57Z
Яскраві обкладинки та глянцевий папір: чому це небезпечно для дітей
Знай
2025-01-18T23:30:28Z
Ідеальне поєднання: готуємо салат "Казка" з курочкою та печерицями
24tv
2025-01-18T23:00:18Z
Чому наші батьки забороняли ходити під драбиною та до чого тут єгиптяни
24tv
2025-01-18T21:12:32Z
Що не можна викидати у смітник: 5 речей, які притягують лихо
24tv
2025-01-18T19:54:20Z
Треба вміти себе тішити: приготуйте торт без випікання за 15 хвилин
24tv
2025-01-18T19:21:36Z
Не зупиняйтесь в отелях на 1 поверсі, якщо не хочете зіпсувати відпустку: в чому причина
Фокус
2025-01-18T19:15:22Z
Створить баланс естетики й комфорту: як зробити білу кухню затишною
24tv
2025-01-18T16:42:54Z
Ростимуть навіть без світла: ці рослини можна поставити в кімнаті без вікон
24tv
2025-01-18T16:15:36Z
Нацбанк проти відкриття банківської таємниці для податківців
360ua.news
2025-01-18T21:00:52Z
Пенсіонерів чекають нові обмеження: стало відомо, кому знизять виплати в 2025 році
Политека
2025-01-18T20:42:21Z
Податкова рахуватиме гроші українців: змусять звітувати за кожну копійку - готують жорсткі перевірки
Знай
2025-01-18T20:30:51Z
Які ціни на яловичину та свинину встановляться надалі в Україні
24tv
2025-01-18T20:03:01Z
Більше не доведеться виживати на мізерну пенсію: кому доплачуватимуть понад 2 тисячі гривень
Знай
2025-01-18T19:36:23Z
Що зміниться в тарифах на електроенергію для підприємців у 2025 році: нові розрахунки
Политека
2025-01-18T19:27:45Z
Ситуацію з тарифами на світло розглянуть у квітні: чи готуватись до 6 грн за кВт
Знай
2025-01-18T18:36:00Z
Приватний продакшн уже заробив третину мільярда на Єдиному телемарафоні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T17:57:32Z
Традиційний борщ стає все більш недосяжним: ціни на основні овочі продовжують зростати - що далі
Знай
2025-01-18T17:21:33Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Часті лікарняні: українцям розповіли, чи можуть в такому випадку звільнити з роботи
Политека
2025-01-18T21:00:33Z
Шкідливий жир на животі: як він впливає на здоров’я та що з цим робити
Знай
2025-01-18T20:51:29Z
Перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив
Знай
2025-01-18T18:57:25Z
Вилікували рак крові: препарат від іншого захворювання може перемогти небезпечну онкологію
Фокус
2025-01-18T18:00:28Z
5 методів, які не допоможуть вам знизити тиск
24tv
2025-01-18T17:33:31Z
Аталанта — Наполі 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-18T22:36:59Z
Анчелотті може випустити Алабу проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-18T22:15:07Z
Барселона не зуміла обіграти Хетафе
Football.ua
2025-01-18T22:01:37Z
Наполі вирвав перемогу над Аталантою
Football.ua
2025-01-18T21:40:52Z
Ліверпуль знайшов заміну Салаху
Football.ua
2025-01-18T21:33:48Z
Зінченко залишається в ігнорі: Арсенал втратив "золоті" очки в гонитві за Ліверпулем
24tv
2025-01-18T21:21:02Z
Артета прокоментував втрачену перемогу Арсеналу
Football.ua
2025-01-18T21:03:24Z
Консейсан про 0:2 від Ювентуса: Мілан не хотів перемогти і міг пропустити більше
Football.ua
2025-01-18T20:36:34Z
Лідер біатлону норвежець Йоганнес-Тінґнес Бьо завершує спортивну кар'єру
УкраинФорм
2025-01-18T20:36:13Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T13:39:49Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z
Honda готує позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-01-18T10:04:15Z