MY.UAНовини
Життя в окупації: де закінчується виживання та починається колабораціонізм
Життя в окупації: де закінчується виживання та починається колабораціонізм

Життя в окупації: де закінчується виживання та починається колабораціонізм

Центр прав людини Zmina дослідив ефективність законодавства та висвітлення в медіа теми колабораціонізму на окупованих територіях.

У березні 2022 року в українському Кримінальному кодексі з’явилися статті 111-1 («Колабораційна діяльність») і 111-2 («Пособництво державі-агресору»), що встановлюють відповідальність громадян за співпрацю з ворогом. Однак ці статті зачіпають не лише людей, які з власної волі пішли на співпрацю з окупаційною владою або сприяли захопленню українських територій, а й тих, хто залишається в окупації через необхідність і намагається вижити.

Експерти Zmina за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», проаналізували, як держава притягає до відповідальності за колабораціонізм, чи можливо удосконалити ці процеси та що кажуть самі люди, які пережили окупацію. Вони також дослідили, як українські медіа та державні органи пишуть про колаборантів і підозрюваних у колабораціонізмі та чи дотримуються вони презумпції невинуватості.

Участь у дискусії «Злочинці та зрадники: кого держава підозрює та як карає за колабораціонізм» узяли правова аналітикиня Центру прав людини Zmina Онисія Синюк, експерт Інституту миру і порозуміння Максим Єлігулашвілі, керівниця департаменту по роботі з клієнтами платформи Semantrum Вероніка Волковинська, наукова співробітниця науково-дослідної лабораторії Львівського державного університету внутрішніх справ, експертка Zmina Інна Вишневська.

З повним текстом звіту «Виживання чи злочин: як Україна карає за колабораціонізм» можна ознайомитися за посиланням.

Як пишуть автори звіту, статті Кримінального кодексу щодо колабораціонізму, які з’явилися після початку повномасштабного вторгнення, мали б запобігти співпраці українських громадян з окупаційною владою на територіях, які вже були захоплені або могли стати такими в майбутньому. Проте, за словами аналітиків, при розробці статей не були враховані норми міжнародного гуманітарного права й умови, за яких залучення до забезпечення життєдіяльності окупованих територій не мало би підпадати під кримінальну відповідальність.

Станом на 15 червня 2024 року, за інформацією Служби безпеки України, зареєстровано 9179 кримінальних проваджень за статтею 111-1 КК України. «Наразі кримінальна відповідальність залишається єдиною відповіддю держави на факти співпраці українців з окупаційними силами. Але наявне регулювання в Кримінальному кодексі України жодним чином не враховує майже десятирічної окупації частини території України (Крим та схід), а також перспективу реінтеграції звільнених територій та їхніх жителів», — йдеться у звіті.

Онисія Синюк розповіла, що для звіту було проаналізовано 1442 вироки у справах за статтею 111-1 КК України, і більшість вироків була за першою частиною статті, яка стосується публічної підтримки або заперечення російської агресії — це дописи в соцмережах, причому приблизно 90% із них були з «Однокласників». Також торік збільшилася кількість вироків за п'ятою та сьомою частинами статті 111-1 КК, які стосуються зайняття керівних посад в окупаційних органах, і роботи в правоохоронних органах і збройних формуваннях на окупованій території.

З кінця вересня 2023 року по 15 червня 2024 року збільшилася кількість справ, які розглядаються in absentia, тобто заочно. «Таких справ більше 70%, і це значно впливає на практику. За нашими спостереженнями, у тих справах, які розглядають заочно, зазвичай присуджують найвищий рівень покарання або наближений до найвищого. У присутності обвинуваченого більш вірогідне м’якіше покарання або взагалі навіть укладення угоди про визнання винуватості та ще м’якіше покарання», — пояснює Онисія Синюк.

Вона також додала, що малоймовірно, що люди на окупованій території або в Росії, будуть оскаржувати рішення щодо них. Тому наразі є лише 10 вироків в апеляційній інстанції. А щодо виправдувальних вироків, то їх від 2022 року всього два.

  Онисія Синюк

За словами Синюк, українське законодавство не враховує стандартів міжнародного гуманітарного права, що дозволяє працювати тим людям, які виконують життєво необхідні функції на окупованих територіях. «Наше законодавство, на жаль, не враховує того, що міжнародне гуманітарне право передбачає, що мають підтримувати порядок на окупованих територіях, робота закладів, які піклуються про дітей, комунальні заклади, які повинні забезпечувати нормальне функціонування окупованих територій, і відповідно всі рятувальні функції. На цей момент ми бачимо вже 11 вироків щодо представників ДСНС і 18 вироків для представників ЖКГ, які працюють на окупованій території. Якщо подивитися на ці вироки, то дуже показово саме те, що вирок їм винесений за зайняття цих посад. Не вивчається, що вони далі роблять, чи є якісь інші фактори їхньої роботи, які б дійсно були загрозою національній безпеці. Сам факт зайняття посади означає притягнення до відповідальності», — каже Синюк.

Широкі формулювання Кримінального кодексу дозволяють максимально можливе притягнення всіх осіб за будь-яку співпрацю на окупованій території. Синюк розповіла, що вже є випадки, коли людину звинувачують у колабораціонізмі за те, що вона працювала водієм в окупаційному правоохоронному органі. Тобто сама не виконувала правоохоронну функцію, але була теж притягнута до відповідальності.

За словами Інни Вишневської, наразі на сайті Верховної Ради зареєстровано 16 законопроєктів, що стосуються внесення змін до Кримінального кодексу України, і дев’ять із них пропонують посилення кримінальної відповідальності за співпрацю з ворогом. Також є ще два законопроєкти, пов’язаних із внесенням змін у регуляторне законодавство. Вони передбачають розширення переліку видів господарської діяльності, провадження яких є легалізованим на тимчасово окупованих територіях.

«Жоден із законопроєктів не дійшов до стадії прийняття і підписання президентом. Найбільша проблема — це відсутність політичної волі законодавця. Основний аргумент, що ці рішення не на часі. Оце “не на часі” має дуже негативні наслідки — населення України в окупації все більше віддаляється від нас через усвідомлення, що законодавство може вважати їх колаборантами. Люди бачать, що в яких би умовах вони не перебували, це завершиться кримінальною відповідальністю. І немає значення, це було зроблено під примусом, у випадках крайньої потреби або з інших причин», — казала Інна Вишневська.  

Вона додала, що незрозуміло, як саме на практиці має бути доведено факт добровільного зайняття посад на окупованих територіях, адже інформація про це в матеріалах окупаційної місцевої влади ще не є доказом : «У законопроєкті жодним чином немає вказівки на те, як саме має бути визнано і доведено той факт, що особа взагалі обіймала посаду або брала участь у співпраці. Це має бути обвинувальний вирок суду або це питання факту? Така відсутність вказівки містить дуже велику потенційну проблему. За бажанням людина може подати скаргу в ЄСПЛ, і ця скарга в цілому буде задоволена, через те, що було порушення принципу законності. Якщо немає відповідної вказівки, яким чином має бути доведено факт (колаборації)?».

 Інна Вишневська

Ще одним із цих законопроєктів, № 10355, пропонується припинити виплату пенсій за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України або за рішенням суду через шість місяців після набуття процесуального статусу підозрюваного чи обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

«Це насправді нове слово в законопроєктній діяльності, особливо у сфері кримінальної юстиції, тому що ним порушується ще більше норм, — каже Вишневська. — Ми позбавляємо людину пенсійного забезпечення навіть за те, що вона ще не вчинила кримінальне правопорушення. Ми хіба що здогадуємось або робимо припущення про те, що вона може чи могла його вчинити. Доки не доведено вину людини, жодного обмеження або позбавлення прав у зв’язку із вчиненням нею кримінального правопорушення наставати не може».

У рамках дослідження Центр прав людини Zmina також оцінив, як тема колабораціонізму висвітлюється в журналістських матеріалах і повідомленнях державних органів: Національної поліції, СБУ, органів прокуратури, Державного бюро розслідувань. Моніторингова платформа Semantrum проаналізувала 339 тисячі 536 публікацій в українських медіа різних типів та 25 тисяч 268 публікацій на сайтах і сторінках держорганів.

За результатами моніторингу,49% повідомлень правоохоронців містили чіткі негативні слова щодо людей, звинувачених або підозрюваних у скоєнні злочинів. Найчастіше вживаним словом щодо підозрюваних чи засуджених є слово «злочинець (зловмисник)». Причому в 43% ще не було інформації про вирок, а 35% публікацій не містили блюрування обличчя. В медіа відсоток публікацій із негативною лексикою нижчий лише на один відсоток — 42%. Однак 39% із цих матеріалів не мають інформації про засудження підозрюваної особи, що може бути маркером порушення презумпції невинуватості, каже керівниця департаменту з роботи з клієнтами платформи Semantrum Вероніка Волковинська.

«Тільки у 10% публікацій держорганів, в яких є негативна лексика, була інформація про наявний вирок. Найбільше публікацій із негативними словами без наявності інформації про вирок суду мали джерела Харківської, Донецької, Одеської, Херсонської, Чернівецької областей. Найбільше таких публікацій мають джерела СБУ в Одеській області, міста Краматорськ, Чернівецької та Херсонської області, а також поліція Харківської області. Ми бачимо, що найчастіше є певні маркери порушення презумпції невинуватості в областях, які найближче до лінії фронту, однак є і певні розбіжності, тому що деякі регіональні органи часто дублюють публікації з інших регіональних подій. Тож кількість негативних публікацій залежить від конкретної політики конкретного регіонального держоргану: вони публікують власні матеріали чи вони їх копіюють», — пояснює Волковинська.

Статті та репортажі в медіа часто мають емоційно забарвлений тон: використовуються слова «зрадник», «колаборант», «продажна шкура», що підкреслює негативне ставлення до таких людей і їхніх дій, коли вина людини ще не доведена. Загалом в медіа вживання терміну «колаборант» найчастіше відбувається без надання специфічної юридичної інформації. Колаборантами називають усіх, хто займається будь-якою діяльністю на тимчасово окупованих територіях без будь-якого посилання на те, чи існує кримінальне провадження, чи була підозра, каже аналітикиня. Також медіа дуже часто беруть інформацію щодо звинувачення у колабораційній діяльності не тільки в правоохоронних органах, а й в органах місцевого самоврядування, наприклад, у міській раді.

«Ми не можемо сказати, що негатив формується саме у медіа. У нас немає певної загальнопоширеної політики як для держорганів, так і для медіа, щодо однозначного негативного висловлення до даної тематики, або однозначного прагнення дотримуватися всіх стандартів. Думаю, що джерела держорганів можуть використовувати певні негативні терміни для того, щоб привернути увагу аудиторії та медіа і для того, щоб сформувати певне ставлення в суспільстві до цього виду правопорушень», — пояснила представниця Semantrum.

Також у рамках дослідження Zmina були проведені фасилітовані дискусії в громадах Чернігівської, Сумської, Харківської, Херсонської, Луганської та Запорізької областей. Зустрічі відбувалися впродовж травня-червня 2024 року. Загалом в обговореннях взяли участь 85 учасників, із яких 69 жінок і 16 чоловіків.

Згідно з результатами, жителі цих громад прагнуть співмірного покарання для колаборантів щодо їхніх дій. Тобто опитані говорять, що притягати до відповідальності треба тих, хто допомагав окупантам встановлювати владу, працював у ворожих адміністраціях чи організував так звані референдуми та вибори, хто працював у правоохоронних органах, свідомо поширював російську пропаганду та добровільно надавав окупантам інформацію про проукраїнських громадян.

Проте вони кажуть, що не варто карати людей за сам факт проживання в окупації, отримання російського паспорта, якщо це було потрібно для виживання, за отримання гуманітарної допомоги. Також не має бути покарання для медиків та «рятувальників», які допомагали підтримувати життя в окупації.

Дослідники опитували людей із різних громад: які перебували під частковою, нетривалою окупацією; які перебували під тривалою окупацією, але були звільнені повністю або значною частиною; громади, які перебувають під тривалою окупацією, де не відбулося звільнення територій.

«Потреба в справедливості, зрозуміло, є гострішою там, де люди безпосередньо зіштовхнулися з насильством по відношенню до них, — каже фасилітатор Максим Єлігулашвілі. - Коли ми говоримо про злочин колабораціонізму, важливо розуміти, що він відразу потрапляє виключно в емоційний блок, особливо для звільнених територій. Це не тільки питання про кримінальну дію, це й доволі часто про нехтування тими або іншими зв’язками, певним нівелюванням попереднього досвіду, соціальних контактів. Ось тут ми потрапляємо в певну пастку усієї емоційної залежності. Дуже жорстка і каральна позиція суттєво змінювалася, якщо в опитуваного був родич, який продовжив жити на окупованих територіях. Відповідно до всіх інших має бути жорстка складова, а ось тут, бо це близька людина, ти знаєш, в яких умовах ця людина знаходиться на окупованих територіях, то треба робити виключення.

Для іншої групи це є абсолютно незрозумілим, бо в них зовсім інший досвід, інші запити. Ще таким драйвером жорсткості по відношенню до цього типу злочинів, безсумнівно є безпекові виклики, адже це звільнені території, які продовжують бути або фронтовими, або з високою долею вірогідності трансформації в фронтову. Вони вже пережили окупацію, деякі короткостроково, але цього було достатньо, деякі продовжують бути в тривалій окупації, як, наприклад, Луганська область. Ми говорили з людьми, які фактично вдруге ставали внутрішньо переміщеними особами. І якраз ось ці моменти невивчених уроків ставали одним із ключових запитів про те, що відповідальність має бути досить високою».

Він додав, що в людей, які в постійному контакті з людьми на окупованих територіях, з’являються певні критерії щодо тих, хто залишився і їхньої ролі чи винуватості. Наприклад, якась вчителька, яка працює на окупованій території, ввечері може таємно викладати українську мову: «Це було одне з найскладніших і найдовших обговорень, бо саме тут прояснялося, що можна віднести або не віднести до злочину, і які критерії визначають люди. За великим рахунком злочинами люди вважають силову та політичну сферу, а також створення медійного контенту. Забезпечення життєдіяльності та гуманітарна складова завжди потребує уточнень».

Максим Єлігулашвілі

За словами Максима Єлігулашвілі, колабораціонізм стає тестом для держави, — це відповідальність самої держави та частково медіа, адже саме вони можуть знизити накал щодо ставлення до людей на ТОТ. Аналіз показав, що в індивідуальному вимірі шкода була дуже зрозуміла й адресна, але коли людей питали про шкоду громаді або на національному рівні, то виходило, що відмежувати російську армію від колаборантів ставало неможливим. Відповідно ті, хто брав участь в фільтраційних заходах, забезпечував вибудову управління, вони разом з російською армією виїхали. А люди, які залишились на звільнених територіях, стають певним громовідводом, тому запит на справедливість серед людей є більш ніж актуальним.

Фото: Український кризовий медіацентр

Титульне фото: pixabay.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
В Украине изменят правила маркировки алкоголя и сигарет
Корреспондент
2025-07-16T22:45:17Z
Чиновника Укрзализныци разоблачили в хищении 22 млн грн
Корреспондент
2025-07-16T22:12:24Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Никогда не поддержу": Фицо сделал заявление о новых санкциях против РФ
Корреспондент
2025-07-16T22:51:32Z
Госдеп отказался называть страны, которые будут покупать оружие для Украины
Корреспондент
2025-07-16T22:45:59Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чего ни в коем случае нельзя делать во время жары — это может привести к смерти
Comments UA
2025-07-16T21:12:51Z
Стало известно, сколько нужно ходить, чтобы предотвратить боль в спине
Корреспондент
2025-07-16T20:09:20Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
"Россияне идут на убой": что происходит на Краматорском направлении
Хвиля
2025-07-16T22:12:35Z
Дроны налетели на Белгород: россияне массово снимают видео атаки
Telegraf
2025-07-16T21:42:23Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
"Главное сохранили армию". Умеров подвел итоги работы в должности министра обороны
Лига
2025-07-16T16:34:29Z
Обучение на стационаре: может ли студент официально трудоустроиться
ZN UA
2025-07-16T22:24:58Z
Уроки языка: что означает слово "клекотіти"
ZN UA
2025-07-16T21:03:07Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
У кого безопасно покупать обувь оптом ритейлерам
Comments UA
2025-07-16T21:51:09Z
Невестка певицы из Украины опозорилась на всю РФ – что произошло
Comments UA
2025-07-16T20:57:27Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Жители российского Белгорода жалуются на атаку дронов. В городе прогремели взрывы – видео
Лига
2025-07-16T22:15:17Z
"Шахеды" атаковали Днепр: в городе пожары
Корреспондент
2025-07-16T22:06:02Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Не делайте этого в отношениях, если не хотите их потерять
Comments UA
2025-07-16T22:00:01Z
Денис, с днем рождения! Лучшие поздравления и открытки для именинника
Telegraf
2025-07-16T20:01:46Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
"Реал" объявил об уходе пятикратного победителя Лиги чемпионов
ZN UA
2025-07-16T22:24:11Z
Вместо Михала Пробежа сборную Польши по футболу возглавил Ян Урбан
Корреспондент
2025-07-16T21:42:10Z
Полесье нашло новый стадион на домашние игры из-за еврокубковых матчей
Корреспондент
2025-07-16T20:11:13Z
Ливерпуль может установить новый клубный рекорд ради усиления атаки
Корреспондент
2025-07-16T20:10:57Z
За Лунина Реал запросил адекватную сумму
Корреспондент
2025-07-16T20:10:53Z
Очередной украинский голкипер может продолжить карьеру в Испании
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Я сделаю это: Усик высказался по поводу нокаута в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mercedes-Benz презентовал свой первый электрический универсал
Корреспондент
2025-07-16T20:10:27Z
Chevrolet представила обновленный кроссовер Tracker
Корреспондент
2025-07-16T20:10:02Z
Мировые продажи электромобилей выросли на 28% в 2025 году
Корреспондент
2025-07-16T20:09:37Z
Ford отзывает более 694 тысяч кроссоверов из-за риска возгорания топлива
Корреспондент
2025-07-16T20:09:29Z
В Украине вырос спрос на китайские автомобили
Корреспондент
2025-07-16T20:09:21Z
Для большой семьи: рассекречен новый мощный электрокроссовер Tesla
Фокус
2025-07-16T16:16:21Z
Чиновники "за копейки" покупают авто: журналисты обнаружили сотни таких случаев
UAToday
2025-07-16T02:19:09Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ученые нашли детскую обувь со времен Средневековья
Gazeta UA
2025-07-16T22:45:07Z
Украинские курьеры ввели новый уровень командной работы: курьезное видео распространяется в сети
Telegraf
2025-07-16T22:30:18Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z