Американські експерти кажуть, що цей запуск ракети викликає тривогу, адже може виникнути загроза для інших апаратів на орбіті.
Китайська ракета "Чанчжен-6А" у вівторок, 6 серпня, вивела в космос перші 18 супутників з майбутнього угруповання інтернет-супутників Qianfan, яке повинно до кінця цього десятиліття складатися з 14 тисяч апаратів на низькій навколоземній орбіті. Але в підсумку верхній ступінь ракети розвалився на частини, що призвело до появи понад 300 уламків космічного сміття. Такі уламки можуть становити загрозу для інших супутників, які перебувають на орбіті, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Ракета-носій "Чанчжен-6А" успішно вивела 18 інтернет-супутників на низьку навколоземну орбіту на висоту 800 км. Але верхній ступінь ракети, незабаром після розгортання супутників на орбіті, розвалився на частини і такою утворилася хмара з уламків, які зараз обертаються навколо Землі.
Згідно з повідомленням Космічного командування США, після руйнування китайської ракети наразі спостерігається понад 300 уламків космічного сміття. Поки що ці уламки не становлять загрози для інших апаратів на орбіті, але американські військові продовжують спостереження за новим сміттям, що виникло в космосі.
За допомогою спеціальних детекторів можна відстежити рух уламків космічного сміття діаметром не менше 10 см. Ймовірно, нова хмара сміття також складається з дрібніших уламків, які відстежити дуже складно.
Американські експерти космічної галузі з компанії Slingshot Aerospace кажуть, що цей запуск ракети викликає тривогу. Адже якщо під час кожного запуску наступних наборів супутників відбуватиметься поява все нових і нових уламків космічного сміття, то це може становити серйозну загрозу для апаратів, що працюють на орбіті.
Уже не вперше ракета-носій "Чанчжен-6А", яка важить майже 6 тонн без палива, стає причиною появи нового космічного сміття на орбіті. За словами експертів, верхній ступінь ракети вже розвалювався на частини в листопаді 2022 року після запуску метеорологічного супутника Yunhai-3. У результаті утворилося 533 уламки космічного сміття, які вдалося виявити.
На орбіті навколо Землі стає не тільки більше різноманітних супутників, а й космічного сміття. За даними Європейського космічного агентства, зараз навколо Землі обертається приблизно 10 тисяч супутників, що працюють, і понад 40 тисяч уламків космічного сміття діаметром не менше 10 см. Передбачається, що навколо нашої планети також обертається приблизно 130 млн уламків, діаметр яких не менший за 1 мм.
Як уже писав Фокус, астрономи дійшли висновку, що понад 4,4 млрд років тому, крім Місяця, навколо Землі також кружляли й інші супутники, які являли собою осколки нашої планети.
Також Фокус писав про незвичайне дослідження, проведене на МКС, яке показало, що астронавти мають дивні звички і не завжди використовують простір орбітальної станції за призначенням.