MY.UAНовини
10 років «Іловайському котлу»: хроніка та уроки початку повномасштабного вторгнення
10 років «Іловайському котлу»: хроніка та уроки початку повномасштабного вторгнення

10 років «Іловайському котлу»: хроніка та уроки початку повномасштабного вторгнення

7 серпня – 3 вересня 2014 року - дати першої повномасштабної битви між українською армією та російськими окупаційними військами, яка називається істориками «Іловайський котел». З цією битвою пов'язана і пам'ятна дата у нинішньому календарі України – 29 серпня, День пам'яті захисників України, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність. Саме 29 серпня 2014 року сталася Іловайська трагедія. Коротко про розповідає про те, що відбувалося у степах Донбасу десять років тому.

«Ворота Кавказу» не на запорі

Про те, що на карті Донецької області є містечко Іловайськ, навряд чи знали багато хто за межами регіону. Населення - тисяч 15, із містоутворюючих підприємств – залізничний вузол і депо. Через Іловайськ йшла дорога до українсько-російського прикордонного пункту «Успенка», а зі станції «Іловайськ» їхали поїзди до Сухумі, Адлера, Сочі та Батумі. Місцеві поети гордо називали Іловайськ «воротами Кавказу».

Саме в ці «ворота» влітку 2014-го на Донбас із південного сходу вдерлися російські війська. До цього наявність кадрових російських військовослужбовців в Україні їхнє керівництво всіляко заперечувало, з усмішкою кажучи «іхтамнєт». Проте донеччани, за їхніми словами, розпізнавали «прийшлих» легко: за виправкою, російським акцентом у мові, зайвою цікавістю щодо інфраструктури міста та настроїв мешканців… Та й самі «гості» напідпитку в місцевих закладах відверто говорили чимало. Були переконані, що в Донецьку тільки на них і чекали, тому й приховувати нічого.

- Росіян було багато, власне, вони розгойдували місто з березня – мітинги, захоплення будівель, прокуратури, міліції, пошуки «зрадників» - українських активістів, журналістів, правоохоронців… Все робилося дуже грамотно, видно було, що керують зіткненнями досвідчені люди, які мають військовий вишкіл і навички спецслужб, - згадує колишній донеччанин Олександр Марченко, який живе зараз у Києві.

У квітні росіянами та «ополченцями ДНР» було захоплено кілька міст та селищ у Донецькій області (у Луганській події розвивалися дзеркально). Україна оголосила про початок Антитерористичної операції (АТО), проте активних дій столиця регіону не бачила і не чула. У травні було окуповано й Іловайськ.

- Ніхто не вірив, що все це насправді жахливо, що це війна. Виїжджали, щоб повернутися через 2-3 тижні, тим більше у дітей канікули. Думали, що це все тимчасово, ось-ось підійде українська армія і вижене «оплаченців», як ми тоді називали всю цю місцеву шушеру, яка пішла воювати проти своїх сусідів за гроші, - додає ексдончанин.

Увесь цей час з боку ділянки кордону з РФ (пункт пропуску «Успенка», а також «Маринівка») на допомогу «повсталим» йшли військові вантажі – Росія допомагала чим могла, і складалися ці вантажі в хабі - Іловайську. Завданням ЗСУ стало перерізати цей шлях, звільнити Іловайськ та оточити Донецьк спочатку наполовину, а потім і повністю. До цього ЗСУ активно йшли Донецьким і Луганським регіонами, звільняючи захоплені окупантами міста. І спочатку здавалося, що Іловайськ не стане серйозною перешкодою.

Іловайськ – ключовий залізничний хаб, епіцентр боїв припав на вагонне депо. Фото: REUTERS

1:18 на користь росіян

Згодом розвідка українців донесла: бойовики зосередилися у Іловайську. Проте українська армія прорвалася до міста і перекрила трасу на сусідній Харцизьк, який перебуває на шляху до Донецька. До міста увійшли добровольчі батальйони «Донбас», «Шахтарськ» та «Дніпро-1» за підтримки ЗСУ і зайняли західну частину міста.

Східна частина Іловайська була відокремлена від західної залізницею. На «сході» і засіли бойовики, закріпившись у найвигідніших точках. Ішли такі бої, що у місті не залишилося живого місця: будівлі, школи, депо – все було посічено кулями та осколками снарядів. Убитих хоронили прямо в рештках розкурочених снарядами міських клумб – спекотний серпень та неможливість евакуації тіл під щільним вогнем перетворили палісадники та пустирі на справжні цвинтарі. Запах від незахованих тіл, що розкладалися, стояв над Іловайськом ще довго.

Українці просили підкріплення: їм все важче було відстоювати свої позиції, з Донецька прибували бойовики та озброєння (яке «дістали з донецьких шахт» – так пояснювали наявність мінометів та ПЗРК самі сепаратисти). Але висунула свої війська Росія - через український кордон, який нині контролювався бойовиками.

- Українська армія на той момент… Ви пам'ятаєте, якою була наша армія станом на 2014 рік – її практично не було! Все було розкрадено, розпродано, бійці до ладу не навчені. Але ці хлопці кілька днів у Іловайську стримували спочатку переважаючі сили противника, а потім протистояли добре навченим і спорядженим російським військовим. Кадрові російські частини зайшли з боку «Успенки», пройшли Амвросіївку та Саур-могилу, навівши жах на місцевих мешканців та розстрілюючи всіх, хто здавався їм українським солдатом. Іловайськ опинився в оточенні, українські солдати відрізані від підкріплення. Бої не припинялися ні на хвилину, – згадує колишній донеччанин Ілля Лукаш.

Тобто пряме вторгнення Росії в Україну відбулося в ніч із 23 на 24 серпня 2014 року.

Набагато пізніше цих подій Генпрокуратура України повідомила, що тоді біля Іловайська зібралося понад 3500 російських солдатів, 60 танків, більше 300 БМД та БМП, кілька протитанкових ракетних комплексів, десятки мінометів та інших знарядь. Співвідношення сил на той момент було приблизно 1:18 на користь росіян. Це були солдати, які «заблукали», як єхидно заявив їхній президент.

Так утворився «Іловайський котел», в якому опинилися до 1500 українських бійців із батальйонів «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», «Донбас» та частин ЗСУ.

Багато військових на той час ще не мали бойового досвіду. Фото: REUTERS

Три останні дні

Чи знали у вищому керівництві країни про цю ситуацію? Командири «добробатів» кажуть, що знали – вони попереджали, що «котел» може зачинитись без додаткових сил. Однак виразних наказів зверху не надійшло: ні стояти до останнього, ні прориватися всіма силами, ні здаватися в полон. Лунало лише похмуре «чекайте, йдуть переговори».

  • 27 серпня був останній бій, коли сили української армії спробували прорвати кільце зовні, щоб зайти до Іловайська до своїх побратимів. На жаль, цей бій був приречений.
  • 28 серпня нарешті було ухвалено рішення: командування України домовилося з російською стороною про вихід своїх бійців із міста. Без озброєння та техніки.
  • 29 серпня глава Росії Путін закликав підконтрольних бойовиків відкрити "гуманітарний коридор" для українських солдатів.

"Коридор" відчинили. І коли українські колони почали рухатися, їх почали розстрілювати з танків, мінометів, гранатометів. Першим підбили медичний «евак» із пораненими, помічений білим прапором із червоним хрестом. Решту машин і бійців розстрілювали невибірково, просто заливаючи вогнем усю площу «коридора». Загалом при виході із «гуманітарного коридору» загинули 366 українців, понад 400 було поранено, приблизно стільки ж потрапило в полон. Два десятки людей досі вважаються зниклими безвісти, декілька загинули в полоні.

Скільки загинуло мирних жителів під час боїв за Іловайськ – досі сказати точно ніхто не може.

Тут хотілося б сказати, що "світ здригнувся від жаху", але він не здригнувся і майже не помітив величезної трагедії, що сталася на південному сході невеликої європейської країни, частину якої сусідня імперія захопила майже "без шуму та пилу". Так, на початку вересня було підписано млявий Мінський протокол, який нібито мав зупинити цю бійню і вивести сторони на переговори, але й він, і не менш мляві наступні Мінські угоди лише відстрочили велику бійню, яка почалася в лютому 2022-го.

Тоді ж, восени 2014 року, спеціальна слідча комісія Верховної Ради оголосила висновок свого розслідування: з боку України відповідальність за наслідки «Іловайського котла» несуть ексміністр оборони Валерій Гелетей та начальник Генштабу Віктор Муженко – вони мали зробити більш адекватні кроки після повідомлення про появу російських солдатів під Іловайськом.

2021 року Генпрокуратура України пообіцяла розсекретити матеріали про бої в «Іловайському котлі». Вже опитано понад 900 потерпілих та свідків, досліджено понад 1600 документів. Матеріали справи становлять понад 300 томів, у тому числі понад 70 з грифом обмеженого доступу. Однак поки що жодних розсекречених документів щодо Іловайська офіс генпрокурора не надав.

Жителі Іловайська одними з перших у країні зіткнулися з буднями війни: життям у підвалах та приготування їжі на багатті. Фото: REUTERS

До речі

За інформацією «Радіо Свобода», у розстрілі сил ЗСУ в "Іловайському котлі" брали участь військові 331-го парашутно-десантного Костромського полку ЗСУ РФ (98-а повітряно-десантна дивізія). Навесні 2022 року саме цей полк, разом із іншими «елітними» підрозділами армії РФ, був розгромлений при обороні Києва, зокрема в боях за село Мощун.

А в березні 2023 року в російському Ставрополі загадково помер – за офіційною версією, застрелився – підполковник Дмитро Лисицький, командир 1-го десантно-штурмового батальйону 247-го полку. 2014 року Лисицький командував батальйонною тактичною групою 247-го полку, яка атакувала українські підрозділи, що проривалися з оточення в Іловайську в районі села Горбатенка. За війну в Україні у січні 2015-го Лисицького було нагороджено званням Герой Росії.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Збиток - 76 мільярдів: Україна підірвала російський газопровід - Bloomberg
GlavRed
2025-07-11T21:27:40Z
В Україні збитки довкіллю від війни сягнули €108 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-11T20:15:58Z
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
Дефіцит продуктів у Харкові: на що рекордно зростуть ціни
Политека
2025-07-11T19:00:32Z
Mazda випустила дві ідентичні моделі SUV, але запевняє, що кожна знайде свого покупця
Топ Жир
2025-07-11T18:48:45Z
Bitcoin перевищив позначку в $118 000
Portaltele
2025-07-11T18:42:05Z
Україна уклала низку угод щодо післявоєнного відновлення на понад 5 млрд євро
Лига
2025-07-11T18:30:08Z
Українська компанія Headway залучила інвестиції від фонду, який інвестував у Spotify та Slack
24tv
2025-07-11T18:15:51Z
В Україні водіям загрожує позбавлення прав на півроку: названо причину
Хвиля
2025-07-11T18:06:38Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
«Гаманець Януковича» отримав заочну підозру за розкрадання українських надр
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T21:39:52Z
Російська агресія не зупинить процес набуття Україною членства в ЄС - єврокомісарка з розширення
УкраинФорм
2025-07-11T21:27:30Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T21:06:20Z
Трамп може схвалити допомогу Україні на сотні мільйонів доларів - Politico
Gazeta UA
2025-07-11T21:03:41Z
Буданов висловив бажання лишатися на чолі ГУР до кінця війни з Росією
Gazeta UA
2025-07-11T21:00:58Z
Умєров – ймовірний посол в США: хто стане наступним міністром оборони
TSN
2025-07-11T20:48:24Z
Клімкін: В оточенні Трампа зростає розуміння, що Україна – це актив
Лига
2025-07-11T20:48:22Z
Президент Угорщини написав листа сімʼї угорця, нібито смертельно побитого ТЦК
Европейская правда
2025-07-11T20:42:57Z
У Польщі зустрінуться глави МЗС Люблінського трикутника
УкраинФорм
2025-07-11T20:42:32Z
Як знімали кліп-хіт 2025 року "Смарагдове небо" від DREVO.
FM-TV
2025-07-11T20:33:37Z
Війна триватиме ще 3-4 роки: полковник назвав етапи її завершення
GlavRed
2025-07-11T20:27:48Z
"Табуни" Шахедів летять на Київ та інші області, є загроза ракетних ударів: всі деталі
GlavRed
2025-07-11T20:27:07Z
Директор центру безпеки розкрив воєнну таємницю щодо транспортника Ан-124 "Руслан" в небі над Києвом
FaceNews
2025-07-11T20:24:20Z
Над Києвом помітили літак Ан-124 "Руслан", його ж бачили в Жешуві: подробиці та відео
FaceNews
2025-07-11T20:12:26Z
Сили оборони України продовжують стримувати агресора: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-07-11T20:03:56Z
Людину-Павука помітили на багатоповерхівці в Одесі: епічні кадри
GlavRed
2025-07-11T20:00:46Z
Подорожчання тарифів на комуналку у Львові: скільки доведеться платити звичайним містянам
Политека
2025-07-11T20:00:24Z
ЗСУ отримали робота "Лютік" для евакуації поранених і ведення бою
iPress
2025-07-11T19:55:53Z
У небі над Київщиною вперше з 2022 року пролетів транспортний літак Ан-124 "Руслан"
ZN UA
2025-07-11T21:39:41Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники: повідомляється про пуски ракет
TSN
2025-07-11T21:36:50Z
Cвято Прокла та Іларія: чому сьогодні не можна відмовляти у допомозі
Telegraf
2025-07-11T21:24:36Z
Державні заклади освіти зможуть надавати більше платних послуг: оновлений перелік
Хвиля
2025-07-11T21:18:10Z
Росіяни атакували Україну ракетами та безпілотниками: що відомо про загрозу
Telegraf
2025-07-11T21:15:48Z
Пілоти Президентської бригади знищили рідкісну північнокореську РСЗВ
24tv
2025-07-11T21:06:55Z
Бійці бригади «Буревій» знищили північнокорейську РСЗВ на Купʼянському напрямку
УкраинФорм
2025-07-11T21:00:32Z
Загроза ракетної атаки на Україну: росіяни підняли в небо бомбардувальники Ту-95МС
Telegraf
2025-07-11T20:57:05Z
Зеленський підтвердив відновлення військової допомоги США та анонсував нові постачання
24tv
2025-07-11T20:27:25Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
"Хітяра!" Українець написав пісню, як його дістали "Шахеди", та став зіркою мережі
Telegraf
2025-07-11T20:15:32Z
Увійшли в історію кіно: 3 найвідоміші класичні фільми, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-07-11T20:03:47Z
Це несподіване місце для прогулянок, але вам варто його побачити: де воно знаходиться і чим цікаве
Telegraf
2025-07-11T19:54:48Z
Міністри культури України та Італії відкрили виставкові проєкти в межах програми URC2025
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:31Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
Катастрофу рейсу Air India спричинило відключення подачі пального до двигунів - звіт
УкраинФорм
2025-07-11T21:57:24Z
Жінка перейшла за фішинговим посиланням та втратила 170 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-11T21:42:47Z
Захищав Ірпінь: на Київщині група поліцейських скрутила ветерана без ноги
Фокус
2025-07-11T21:42:09Z
У прифронтових регіонах викрили діяльність сучасних работорговців: фото
TSN
2025-07-11T20:06:37Z
Водій Tesla в’їхав у потяг на переїзді: в Укрзалізниці потролили "порушника" ПДР
TSN
2025-07-11T20:06:23Z
В Австралії висунули обвинувачення чоловіку, який погрожував вбити прем’єра
УкраинФорм
2025-07-11T19:54:57Z
Дитяча порнографія та шантаж: на Вінниччині чоловік вимагав інтимні фото у малолітньої
InternetUA
2025-07-11T19:12:15Z
Найменшій дитині – одна доба: шокуючі кадри пологового в Харкові після атаки дронами
24tv
2025-07-11T18:51:27Z
Вербували соціально незахищених громадян: на Одещині викрили торгівців людьми
24tv
2025-07-11T18:51:14Z
Огірки, як у МакДональдзі робити простіше простого - рецепт
GlavRed
2025-07-11T21:54:00Z
Зберете з одного куща 10 кілограмів малини: обріжте їх, щоб вони гнулись від ягід
24tv
2025-07-11T21:21:33Z
Гороскоп на 12 липня: Овни - будьте обережними, Скорпіонам - доленосні події
FaceNews
2025-07-11T20:51:28Z
Упевненість та розкіш в одному флаконі: 3 найкращі чоловічі парфуми від Армані
24tv
2025-07-11T20:42:29Z
На Майорці закрили найпопулярніші пляжі: що сталося
24tv
2025-07-11T20:18:13Z
Для тих хто втомився: 5 простих поз для сексу
24tv
2025-07-11T19:36:05Z
Його зʼїдають цілими тацями: салат з крабовими паличками за 10 хвилин
24tv
2025-07-11T18:57:55Z
Як зберегти яскравий колір речей після багаторазового прання
24tv
2025-07-11T18:45:24Z
Куди піти у Львові з дітьми: 5 локацій, які нічого не коштуватимуть
24tv
2025-07-11T18:06:15Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
Jeep представив новий позашляховик за $76 535 для тих, хто цінує вигідні покупки
Топ Жир
2025-07-11T20:03:31Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
Rheinmetall представила нову армійську вантажівку TGS-Mil Protected
AutoCentre
2025-07-11T18:22:44Z
Генеральний директор назвав головну загрозу для електромобілів, і це не Трамп
Топ Жир
2025-07-11T17:18:51Z
Volvo продовжує збільшувати продажі автомобілів, одночасно скорочуючи робочі місця
Топ Жир
2025-07-11T16:48:52Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T20:18:55Z
Що робити, якщо пральна машина "стрибає": зверніть увагу на проблеми
24tv
2025-07-11T20:03:33Z
YouTube обмежить монетизацію контенту, створеного за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-11T19:45:27Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
Рятуватимуть і трошки шпигуватимуть: у Китаї створили бджіл-кіборгів
Фокус
2025-07-11T18:00:36Z
На дні озера Мічиган знайшли камінь із мастодонтом, створений 9 тисяч років тому
360ua.news
2025-07-11T18:00:19Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Італія - у чвертьфіналі
УкраинФорм
2025-07-11T21:42:55Z
Шахтар — Бріньє Гросуплє 5:0 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-11T21:40:05Z
"Сподіваюся, все скоро вирішиться": першій ракетці Росії довелося виступити "за мир" на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-11T21:36:28Z
Ліверпуль офіційно вивів з обігу номер загиблого Діогу Жоти
24tv
2025-07-11T20:57:36Z
Галатасарай надіслав покращену пропозицію щодо Осімгена у 75 млн євро — Романо
Football.ua
2025-07-11T20:54:57Z
Гамбург узгодив із Лейпцигом підписання Поульсена
Football.ua
2025-07-11T20:36:26Z
Ліверпуль назавжди закріпив №20 за Діогу Жотою
Football.ua
2025-07-11T20:27:06Z
Реванш Усик – Дюбуа: яка ціна та скільки залишилось квитків на мегабій року
24tv
2025-07-11T20:09:36Z
Команда Усика запросила Луніна та Шевченка на вечерю перед боєм з Дюбуа
24tv
2025-07-11T20:09:33Z