MY.UAНовини
10 років «Іловайському котлу»: хроніка та уроки початку повномасштабного вторгнення
10 років «Іловайському котлу»: хроніка та уроки початку повномасштабного вторгнення

10 років «Іловайському котлу»: хроніка та уроки початку повномасштабного вторгнення

7 серпня – 3 вересня 2014 року - дати першої повномасштабної битви між українською армією та російськими окупаційними військами, яка називається істориками «Іловайський котел». З цією битвою пов'язана і пам'ятна дата у нинішньому календарі України – 29 серпня, День пам'яті захисників України, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність. Саме 29 серпня 2014 року сталася Іловайська трагедія. Коротко про розповідає про те, що відбувалося у степах Донбасу десять років тому.

«Ворота Кавказу» не на запорі

Про те, що на карті Донецької області є містечко Іловайськ, навряд чи знали багато хто за межами регіону. Населення - тисяч 15, із містоутворюючих підприємств – залізничний вузол і депо. Через Іловайськ йшла дорога до українсько-російського прикордонного пункту «Успенка», а зі станції «Іловайськ» їхали поїзди до Сухумі, Адлера, Сочі та Батумі. Місцеві поети гордо називали Іловайськ «воротами Кавказу».

Саме в ці «ворота» влітку 2014-го на Донбас із південного сходу вдерлися російські війська. До цього наявність кадрових російських військовослужбовців в Україні їхнє керівництво всіляко заперечувало, з усмішкою кажучи «іхтамнєт». Проте донеччани, за їхніми словами, розпізнавали «прийшлих» легко: за виправкою, російським акцентом у мові, зайвою цікавістю щодо інфраструктури міста та настроїв мешканців… Та й самі «гості» напідпитку в місцевих закладах відверто говорили чимало. Були переконані, що в Донецьку тільки на них і чекали, тому й приховувати нічого.

- Росіян було багато, власне, вони розгойдували місто з березня – мітинги, захоплення будівель, прокуратури, міліції, пошуки «зрадників» - українських активістів, журналістів, правоохоронців… Все робилося дуже грамотно, видно було, що керують зіткненнями досвідчені люди, які мають військовий вишкіл і навички спецслужб, - згадує колишній донеччанин Олександр Марченко, який живе зараз у Києві.

У квітні росіянами та «ополченцями ДНР» було захоплено кілька міст та селищ у Донецькій області (у Луганській події розвивалися дзеркально). Україна оголосила про початок Антитерористичної операції (АТО), проте активних дій столиця регіону не бачила і не чула. У травні було окуповано й Іловайськ.

- Ніхто не вірив, що все це насправді жахливо, що це війна. Виїжджали, щоб повернутися через 2-3 тижні, тим більше у дітей канікули. Думали, що це все тимчасово, ось-ось підійде українська армія і вижене «оплаченців», як ми тоді називали всю цю місцеву шушеру, яка пішла воювати проти своїх сусідів за гроші, - додає ексдончанин.

Увесь цей час з боку ділянки кордону з РФ (пункт пропуску «Успенка», а також «Маринівка») на допомогу «повсталим» йшли військові вантажі – Росія допомагала чим могла, і складалися ці вантажі в хабі - Іловайську. Завданням ЗСУ стало перерізати цей шлях, звільнити Іловайськ та оточити Донецьк спочатку наполовину, а потім і повністю. До цього ЗСУ активно йшли Донецьким і Луганським регіонами, звільняючи захоплені окупантами міста. І спочатку здавалося, що Іловайськ не стане серйозною перешкодою.

Іловайськ – ключовий залізничний хаб, епіцентр боїв припав на вагонне депо. Фото: REUTERS

1:18 на користь росіян

Згодом розвідка українців донесла: бойовики зосередилися у Іловайську. Проте українська армія прорвалася до міста і перекрила трасу на сусідній Харцизьк, який перебуває на шляху до Донецька. До міста увійшли добровольчі батальйони «Донбас», «Шахтарськ» та «Дніпро-1» за підтримки ЗСУ і зайняли західну частину міста.

Східна частина Іловайська була відокремлена від західної залізницею. На «сході» і засіли бойовики, закріпившись у найвигідніших точках. Ішли такі бої, що у місті не залишилося живого місця: будівлі, школи, депо – все було посічено кулями та осколками снарядів. Убитих хоронили прямо в рештках розкурочених снарядами міських клумб – спекотний серпень та неможливість евакуації тіл під щільним вогнем перетворили палісадники та пустирі на справжні цвинтарі. Запах від незахованих тіл, що розкладалися, стояв над Іловайськом ще довго.

Українці просили підкріплення: їм все важче було відстоювати свої позиції, з Донецька прибували бойовики та озброєння (яке «дістали з донецьких шахт» – так пояснювали наявність мінометів та ПЗРК самі сепаратисти). Але висунула свої війська Росія - через український кордон, який нині контролювався бойовиками.

- Українська армія на той момент… Ви пам'ятаєте, якою була наша армія станом на 2014 рік – її практично не було! Все було розкрадено, розпродано, бійці до ладу не навчені. Але ці хлопці кілька днів у Іловайську стримували спочатку переважаючі сили противника, а потім протистояли добре навченим і спорядженим російським військовим. Кадрові російські частини зайшли з боку «Успенки», пройшли Амвросіївку та Саур-могилу, навівши жах на місцевих мешканців та розстрілюючи всіх, хто здавався їм українським солдатом. Іловайськ опинився в оточенні, українські солдати відрізані від підкріплення. Бої не припинялися ні на хвилину, – згадує колишній донеччанин Ілля Лукаш.

Тобто пряме вторгнення Росії в Україну відбулося в ніч із 23 на 24 серпня 2014 року.

Набагато пізніше цих подій Генпрокуратура України повідомила, що тоді біля Іловайська зібралося понад 3500 російських солдатів, 60 танків, більше 300 БМД та БМП, кілька протитанкових ракетних комплексів, десятки мінометів та інших знарядь. Співвідношення сил на той момент було приблизно 1:18 на користь росіян. Це були солдати, які «заблукали», як єхидно заявив їхній президент.

Так утворився «Іловайський котел», в якому опинилися до 1500 українських бійців із батальйонів «Дніпро-1», «Миротворець», «Світязь», «Херсон», «Івано-Франківськ», «Донбас» та частин ЗСУ.

Багато військових на той час ще не мали бойового досвіду. Фото: REUTERS

Три останні дні

Чи знали у вищому керівництві країни про цю ситуацію? Командири «добробатів» кажуть, що знали – вони попереджали, що «котел» може зачинитись без додаткових сил. Однак виразних наказів зверху не надійшло: ні стояти до останнього, ні прориватися всіма силами, ні здаватися в полон. Лунало лише похмуре «чекайте, йдуть переговори».

  • 27 серпня був останній бій, коли сили української армії спробували прорвати кільце зовні, щоб зайти до Іловайська до своїх побратимів. На жаль, цей бій був приречений.
  • 28 серпня нарешті було ухвалено рішення: командування України домовилося з російською стороною про вихід своїх бійців із міста. Без озброєння та техніки.
  • 29 серпня глава Росії Путін закликав підконтрольних бойовиків відкрити "гуманітарний коридор" для українських солдатів.

"Коридор" відчинили. І коли українські колони почали рухатися, їх почали розстрілювати з танків, мінометів, гранатометів. Першим підбили медичний «евак» із пораненими, помічений білим прапором із червоним хрестом. Решту машин і бійців розстрілювали невибірково, просто заливаючи вогнем усю площу «коридора». Загалом при виході із «гуманітарного коридору» загинули 366 українців, понад 400 було поранено, приблизно стільки ж потрапило в полон. Два десятки людей досі вважаються зниклими безвісти, декілька загинули в полоні.

Скільки загинуло мирних жителів під час боїв за Іловайськ – досі сказати точно ніхто не може.

Тут хотілося б сказати, що "світ здригнувся від жаху", але він не здригнувся і майже не помітив величезної трагедії, що сталася на південному сході невеликої європейської країни, частину якої сусідня імперія захопила майже "без шуму та пилу". Так, на початку вересня було підписано млявий Мінський протокол, який нібито мав зупинити цю бійню і вивести сторони на переговори, але й він, і не менш мляві наступні Мінські угоди лише відстрочили велику бійню, яка почалася в лютому 2022-го.

Тоді ж, восени 2014 року, спеціальна слідча комісія Верховної Ради оголосила висновок свого розслідування: з боку України відповідальність за наслідки «Іловайського котла» несуть ексміністр оборони Валерій Гелетей та начальник Генштабу Віктор Муженко – вони мали зробити більш адекватні кроки після повідомлення про появу російських солдатів під Іловайськом.

2021 року Генпрокуратура України пообіцяла розсекретити матеріали про бої в «Іловайському котлі». Вже опитано понад 900 потерпілих та свідків, досліджено понад 1600 документів. Матеріали справи становлять понад 300 томів, у тому числі понад 70 з грифом обмеженого доступу. Однак поки що жодних розсекречених документів щодо Іловайська офіс генпрокурора не надав.

Жителі Іловайська одними з перших у країні зіткнулися з буднями війни: життям у підвалах та приготування їжі на багатті. Фото: REUTERS

До речі

За інформацією «Радіо Свобода», у розстрілі сил ЗСУ в "Іловайському котлі" брали участь військові 331-го парашутно-десантного Костромського полку ЗСУ РФ (98-а повітряно-десантна дивізія). Навесні 2022 року саме цей полк, разом із іншими «елітними» підрозділами армії РФ, був розгромлений при обороні Києва, зокрема в боях за село Мощун.

А в березні 2023 року в російському Ставрополі загадково помер – за офіційною версією, застрелився – підполковник Дмитро Лисицький, командир 1-го десантно-штурмового батальйону 247-го полку. 2014 року Лисицький командував батальйонною тактичною групою 247-го полку, яка атакувала українські підрозділи, що проривалися з оточення в Іловайську в районі села Горбатенка. За війну в Україні у січні 2015-го Лисицького було нагороджено званням Герой Росії.

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Уже більше 8 тисяч колишніх засуджених поповнили лави ЗСУ - Мін’юст
УкраинФорм
2025-04-02T15:31:49Z
Там всього один будинок: у Німеччині сім'я живе сама на окремому острові
24tv
2025-04-02T15:30:17Z
У поліції прокоментували інформацію про пошуки ухилянтів у чатах ОСББ
Комсомольская правда
2025-04-02T15:28:10Z
Військовозобов'язані зможуть пройти ВЛК у будь-якій лікарні, – Міноборони
24tv
2025-04-02T15:21:39Z
Агентство ООН у справах біженців компенсує переселенцям оренду житла - у яких областях діє програма
УкраинФорм
2025-04-02T15:18:00Z
Секретні плани Китаю щодо захоплення Тайваню стали відомі розвідці: незвичайні деталі
Telegraf
2025-04-02T15:15:36Z
Скільки крашанок фарбувати на Великдень: традиції, символіка та народні прикмети
VGorode
2025-04-02T15:12:00Z
Продав машину. Заодно побачив, яка дичина відбувається в сервісних центрах МВС
Украина Криминальная
2025-04-02T15:06:29Z
Беруть із 18 років і платять понад 100 тисяч: молодим українцям пропонують вигідні умови праці
Telegraf
2025-04-02T15:03:34Z
Хто з американських президентів підігрував Кремлю найбільше?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:30:55Z
Ми почуємо погляди Сибіги на процес досягнення миру: Рютте про зустріч Ради Україна-НАТО
Факти ICTV
2025-04-02T15:30:36Z
Іран поскаржився в ООН на "агресивні" заяви Трампа після погроз бомбардуванням
Лига
2025-04-02T15:30:23Z
Директор Департаменту персоналу ДПС України Дмитро Цимбалюк придбав елітний будинок за заниженою ціною
Antikor
2025-04-02T15:30:16Z
"Ми перегриземося, почнеться масове дезертирство, Зеленського змусять піти": Путін зробив нову ставку
FaceNews
2025-04-02T15:30:09Z
Санду привітала санкції Британії проти осіб, пов'язаних із олігархом-втікачем Шором
Европейская правда
2025-04-02T15:27:20Z
Польща екстрадувала російського пропагандиста Молчанова: подробиці
GlavRed
2025-04-02T15:27:05Z
Посол Трампа в НАТО став несподіванкою для Альянсу: чим займеться Метью Вітакер
Хвиля
2025-04-02T15:24:50Z
США зняли санкції з дружини російського мільярдера Ротенберга
Antikor
2025-04-02T15:24:10Z
На Лиманському напрямку росіяни "отримали прочухана" від Третьої штурмової, – ОСУВ "Хортиця"
24tv
2025-04-02T15:30:18Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області на 3 квітня: де не буде електропостачання
Политека
2025-04-02T15:18:00Z
Трамвай №6 у четвер тимчасово змінить маршрут
Мій Харків
2025-04-02T15:16:19Z
З чотирьох громад Донеччини за тиждень евакуйовано 66 дітей з родинами
1News
2025-04-02T15:15:54Z
Найважчий місяць для Харкова: Терехов повідомив про наслідки обстрілів
Gazeta UA
2025-04-02T15:12:46Z
Киян схвилювала ситуація на Трухановому острові: комунальники відповіли, що відбувається
Telegraf
2025-04-02T15:03:58Z
Рух Набережно-Рибальською вулицею 3 квітня буде обмежено
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:57:27Z
Ремонт Дарницького шляхопроводу: як об'їхати закриті станції метро цими вихідними
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:45:59Z
Графіки відключення води в Харкові 3 квітня: перелік адрес, де тимчасово перекриють труби
Политека
2025-04-02T14:31:55Z
В Україні запрацював Державний реєстр спецдозволів на користування надрами
УкраинФорм
2025-04-02T15:21:36Z
Держстат оновив дані щодо зростання ВВП у 2023 році
24tv
2025-04-02T15:21:09Z
Судитимуть чотирьох колишніх директорів заводу «Зоря - Машпроект»
УкраинФорм
2025-04-02T15:18:15Z
"Укрзалізниця" та Австрія хочуть запустити потяг із сидячими місцями до Ужгорода
Европейская правда
2025-04-02T15:13:27Z
ЄБРР у 2025 році надасть Україні 1 млрд євро на відновлення енергетики
Европейская правда
2025-04-02T15:13:18Z
Щоб накрити святковий стіл, доведеться брати позику: що найбільше подорожчає перед Великоднем
Знай
2025-04-02T15:06:49Z
Експерти розповіли, яким буде курс долара у квітні після недавніх коливань
Хвиля
2025-04-02T15:00:50Z
Відновив роботу пором з України до Болгарії та Грузії
AgroPortal
2025-04-02T15:00:03Z
Євро впало на понад 20 копійок: НБУ встановив курс
24tv
2025-04-02T14:57:36Z
"Янісу буде не так соромно": Сєдокова відповіла на цькування після смерті чоловіка
GlavRed
2025-04-02T15:27:20Z
Сховають недоліки і підкреслять переваги - ідеальні сукні для жінок plus-size
GlavRed
2025-04-02T15:27:09Z
Майстер грати складних персонажів: хто з голлівудських акторів міг би приміряти роль Кирила Буданова в кіно
Telegraf
2025-04-02T15:21:35Z
«Повертайся»: Зоряний Янгол презентувала пісню-надію для тих, хто чекає
Storyboom
2025-04-02T15:09:03Z
Гілляка тобі в сраку! Ми подивилися новий кварталівський фільм «раша гудбай» — і нам відібрало мову
Детектор М
2025-04-02T15:01:11Z
Російська співачка Нетребко вперше за шість років виступить у Лондонській Королівській опері
Комсомольская правда
2025-04-02T14:45:53Z
Сараєвський кінофестиваль оголосив про прийом заявок
УкраинФорм
2025-04-02T14:30:59Z
Куди зник Девід Аксельрод, який був зіркою "Х-Фактора", і чому він змінив своє справжнє ім'я
24tv
2025-04-02T14:21:58Z
АТП Перевізники потрапили у десятку найпопулярніших серіалів тижня на Netflix
Факти ICTV
2025-04-02T14:21:25Z
Головний тренер мадридського «Реала» постав перед судом за податкові махінації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:30:30Z
Непереможний українець повернувся у топ-10 рейтингу WBA
24tv
2025-04-02T15:30:12Z
"Шахтар" завдяки суперголу бразильця пройшов "Олександрію" у Кубку України
Telegraf
2025-04-02T15:16:32Z
Ексгравець НБА розповів про перебування у Бахмуті під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:09:02Z
Челсі — Тоттенгем: цікаві варіанти ставок на поєдинок АПЛ
Football.ua
2025-04-02T15:03:39Z
Президент клубу УПЛ отримав нагороду "За оборону України"
24tv
2025-04-02T15:00:17Z
Гросмейстерський показник: Мілвокі Бакс встановив рекорд XXI століття в НБА
24tv
2025-04-02T14:39:27Z
Мотоцикли, земельні ділянки та $603 тис. готівкою: що відомо про статки Шовковського
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:33:30Z
«Київ Кепіталз» втретє виграв у «Кременчука» у фінальній серії чемпіонату України з хокею
УкраинФорм
2025-04-02T14:21:27Z
5 ритуалів після роботи, які допоможуть розслабитися: зможете повністю перезавантажитися
24tv
2025-04-02T15:30:16Z
Скільки кольорів має бути в кімнаті, щоб вона була дорогою та вишуканою на вигляд
24tv
2025-04-02T15:12:14Z
Елементарний засіб "розбудить" орхідею: вона зацвіте за лічені тижні
24tv
2025-04-02T15:12:00Z
Роблять дім ще бруднішим: від яких звичок під час прибирання варто відмовитися
24tv
2025-04-02T14:39:35Z
Не такий, як всі: готуємо незвичайний салат із пекінської капусти, який приємно вразить кожного
24tv
2025-04-02T14:30:51Z
Крафтова броварня розпродала партію лохинового пива за три дні
AgroPortal
2025-04-02T14:30:42Z
Як обрати ідеальну піцу для вечірки: гід від експерта
Факти ICTV
2025-04-02T14:28:24Z
Кому варто прислухатися до знаків долі, щоб не опустити важливого
24tv
2025-04-02T14:21:09Z
Зійде на очах: чим відмити жир на кухонних шафах
24tv
2025-04-02T14:09:59Z
Ворожий БПЛА "Молнія" атакував багатоповерхівку у Харкові: чим він особливий
Telegraf
2025-04-02T15:30:34Z
Росіяни скинули вибухівку на цивільного у Херсоні
УкраинФорм
2025-04-02T15:27:09Z
У Харкові російський дрон поцілив у 16-поверхівку: з’явилися фото і відео з місця удару
24tv
2025-04-02T15:21:24Z
Литовське слідство не знайшло ознак диверсії в аварії вантажного літака над Вільнюсом
Европейская правда
2025-04-02T15:18:16Z
Росія вдарила дроном "Молнія" по багатоповерхівці в Харкові. Є постраждалі
Лига
2025-04-02T15:03:26Z
У Миколаєві поліцейські затримали жінку, підозрювану в убивстві співмешканця
Украина Криминальная
2025-04-02T14:57:30Z
Мрія ювелірів: київські митники запобігли незаконному вивезенню унікального бурштину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T14:54:53Z
У Києві за шахрайство судитимуть організовану групу «агробізнесменів», які ошукали банки на ₴29 млн
Украина Криминальная
2025-04-02T14:42:59Z
Водія маршрутки побили в Києві посеред жвавого проспекту: подивіться відео
Telegraf
2025-04-02T14:42:49Z
7 дієвих способів позбутися п'яткової шпори
24tv
2025-04-02T14:48:03Z
Зеленський підписав закон, який забороняє маскувати ліки під дієтичні добавки
Комсомольская правда
2025-04-02T14:37:50Z
Ігнорувати не можна: 5 видів болю, при яких слід негайно звернутися до лікаря
GlavRed
2025-04-02T14:27:57Z
₴6,3 млн. збитків під час закупівлі медобладнання – судитимуть співробітницю Інституту отоларингології та підрядників
Украина Криминальная
2025-04-02T14:12:16Z
У США звільнили провідних медичних співробітників та науковців
24tv
2025-04-02T14:06:57Z
Як безплатно пройти алергопроби в Україні: види аналізів та куди звертатися
Факти ICTV
2025-04-02T14:03:16Z
Чому митися щодня – шкідливо: неочікувана відповідь
24tv
2025-04-02T13:51:17Z
Через недбалість лікаря пацієнтці перелили кров іншої групи, що призвело до тяжких наслідків
Украина Криминальная
2025-04-02T13:12:27Z
€100 млн на оновлення лікарень: Чехія інвестує медицину України
Факти ICTV
2025-04-02T12:28:09Z
Зустрічайте Nintendo Switch 2: підтримка 4К, оновлені Joy-Con і 256 ГБ пам’яті за ціною від 469€
ITC
2025-04-02T15:28:46Z
Вчені «воскресили» водорості після 7000 років без світла та кисню
ITC
2025-04-02T15:28:22Z
Представлений незвичайний адаптер, який перетворює будь-які колонки на смарт-пристрої
InternetUA
2025-04-02T15:28:22Z
Як забрати посилку з поштомата НП без додатка та чи можливо це зробити
Факти ICTV
2025-04-02T15:07:55Z
72% українців отримують новини через Telegram, YouTube і Facebook
Комсомольская правда
2025-04-02T15:07:53Z
OpenAI запускає безплатні курси, які навчать вас правильно користуватися ШІ
24tv
2025-04-02T15:06:35Z
Ігровий процесор AMD Ryzen вибухнув у комп'ютері користувача під час гри
InternetUA
2025-04-02T15:01:07Z
Nintendo представила Switch 2: характеристики та можливості нової консолі
24tv
2025-04-02T14:48:49Z
Nintendo анонсувало Switch 2: коли вийде консоль
Gazeta UA
2025-04-02T14:45:08Z
Hongqi презентував новий електричний кросовер Tiangong 06
AutoCentre
2025-04-02T15:07:35Z
Доставки Tesla в першому кварталі впали сильніше, ніж очікувало Волл-стріт
Топ Жир
2025-04-02T14:45:00Z
Новий Mazda CX-6e відкриває свої двері: схожий на Tesla Model Y, який нас цікавить
Топ Жир
2025-04-02T14:15:13Z
На оборонній виставці LAAD у Ріо-де-Жанейро показали цікаві машини Tatra
AutoCentre
2025-04-02T14:07:51Z
Під час купівлі чи ДТП: як перевірити авто за номерами
Gazeta UA
2025-04-02T14:00:38Z
ДТЗ оновив модельний ряд мотоблоків: покращена КПП та додаткові функції
AgroPortal
2025-04-02T14:00:08Z
Завдяки електромобілю: Subaru встановила рекорд продажів
AutoGeek
2025-04-02T13:57:19Z
Honda продаватиме по запчастинах уславлені гоночні авто
Фокус
2025-04-02T13:51:40Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
Европейская правда
2025-04-02T13:37:02Z