MY.UAНовини
Ілля Рєпін: художник з українського козацького роду, якого привласнила Росія
Ілля Рєпін: художник з українського козацького роду, якого привласнила Росія

Ілля Рєпін: художник з українського козацького роду, якого привласнила Росія

Протягом майже ста років Росія завзято називала Іллю Юхимовича Рєпіна, котрий народився в Україні, – автора знаменитих картин "Бурлаки на Волзі", "Не чекали", "Царівна Софія", "Іван Грозний вбиває свого сина Івана", "Запорізькі козаки пишуть листа турецькому султану", – "російським художником", однак у наші дні історичну справедливість щодо нього було відновлено.

2021 року фінський художній музей "Атеніум" визнав Рєпіна українським художником, відповідно підписавши його картини під час виставки "Питання часу". Слідом за ним так само вчинив і нью-йоркський "Метрополітен", який поряд із Рєпіним визнав українцями Івана Айвазовського та Архипа Куїнджі.

Козацький рід Ріпа

Великий художник – уродженець Слобожанщини, він народився 5 серпня 1884 року в місті Чугуїв Харківської області. Рєпін – нащадок неслуживих слобожанських козаків, зокрема до цього стану належав його дід Василь Юхимович Рєпін. Якщо "копати" глибше, то козацький рід художника носив прізвище Ріпа, яке з часом трансформувалося на Рєпін. Мати майбутнього художника походила з роду військових поселенців. Щоб виправдати присвоєння художника російською культурою, як доказ наводилися документи, котрі нібито доводять, що батьки Іллі Юхимовича були росіянами та з'явилися на світ у Підмосков'ї. Та це виявилося фейком – українська журналістка Ганна Лодигіна, звернувшись до музею художника у Чугуєві, отримала копії виписок із метричних книг родини Рєпіна: згідно з цими документами, коріння Іллі Юхимовича не російське, а українське.

Від перших дослідів у малюванні до Академії мистецтв

Ілля малював та ліпив із раннього дитинства, а перші фарби отримав у віці семи років. Його так вразив ефект, який за їхньою допомогою можна було дістати на папері, що відірвати хлопчика від творчості було неможливо – він малював протягом кількох днів. У результаті Ілля захворів: у нього пішла носом кров, хлопчик ослаб і зліг – якийсь час лікарі навіть не давали батькам гарантій того, що він виживе. Коли Ілля одужав і зміцнів, його віддали на навчання до школи топографів, але за два роки її закрили, і хлопчик став учнем відомого чугуївського іконописця Бунакова. Свої перші гроші Рєпін заробив, створюючи ікони та писанки – він здавав їх у місцеву крамницю, в якій твори юного художника охоче купували його земляки всіх станів. Так Іллі вдалося заробити гроші на поїздку до Санкт-Петербурга – він мріяв вступити до Академії мистецтв.

Навчання в Академії мистецтв

Щоправда, спочатку Рєпін навчався у Малювальній школі заохочення художників, де познайомився з майбутнім передвижником Іваном Крамським. А ось до Академії він із першої спроби не потрапив: від професорів, які приймали іспити, звиклий до похвал Рєпін почув різку критику: сказали, що з такими малюнками студентом йому не бувати. Можливо, саме ця подія відбилася на самооцінці Рєпіна: художник усе життя страждав від невпевненості в собі й сумнівався в тому, що має талант живописця. Але невдовзі Рєпіну пощастило – знайшовся меценат, член Товариства художників Федір Прянишников, який готовий був сплатити за його навчання в Академії як вільного слухача. Через кілька місяців, склавши іспити, він був зарахований до Академії як студент. Підсумками його навчання в ній стали кілька медалей – срібна, мала та велика золота, причому остання давала право на шестирічне стажування за кордоном, яке оплачував навчальний заклад. Поїздку довелося відкласти до того часу, поки Рєпін закінчить картину "Бурлаки на Волзі", яка зробила його знаменитим.

"Фатальний живописець"

Про життя й творчість художника в Європі відомо не так багато, як хотілося б його біографам. За словами Корнія Чуковського, який добре знав Рєпіна (він редагував його автобіографію, а пізніше й сам написав про нього книгу), той, куди б не поїхав, "повсюди знаходив бурлаків", хоча серед його робіт того часу є картини "Садко" та "Негритянка", багато замальовок європейських вулиць і кафе. Його також цікавили селянський побут, історичні сюжети, політкаторжани, але насамперед Рєпін був великим портретистом. Критики відзначали тонкий психологізм його портретів – не дивно, адже художник ніколи не брався за роботу без підготовки, а вона полягала в тому, щоб якнайкраще дізнатися про людину, яку він збирався писати, а якщо можливо, то й закохатися в неї як в особистість. Щоправда, у портретів Рєпіна погана репутація, через що за ним закріпилася слава "фатального живописця". Всеволод Гаршин, якого він писав кілька разів (найвідоміша та найнебезпечніша в цьому сенсі картина – "Іван Грозний вбиває свого сина Івана", з Гаршина був "списаний" царевич), збожеволів і кинувся в сходовий проліт. Також, ставши "моделлю" для картин Рєпіна, раптово померли композитор Модест Мусоргський, літератор Олексій Писемський, хірург Микола Пирогов, поет Федір Тютчев та італійський актор Мерсі д'Аржанто.

Україна в картинах Рєпіна

Особливе місце у творчості Рєпіна займає Україна – найвідоміші свої полотна він присвятив батьківщині. Через 5 років після того, як Олександр II прийняв сумнозвісні Валуєвський циркуляр та Емський указ, які забороняють використання української мови у багатьох сферах життя – релігії, книговиданні, музиці, театрі, – Рєпін на знак протесту створив картину "Вечорниці", напис на якій було зроблено українською мовою. Саме під такою назвою її виставили у Третьяковській галереї, а також – українською – його написали в усіх петербурзьких газетах.

Україні присвячено картини "Чорноморська вольниця", "Українка біля тину", "Гайдамаки", "Запорожець", "Українська хата". Найвідомішою роботою Рєпіна на українську тематику, звісно, є його полотно "Запорожці пишуть листа турецькому султану". Перед її написанням художник провів серйозну та скрупульозну роботу: він вивчав побут запорізьких козаків, їхні традиції, зброю, радячись на цю тему з українським істориком та етнографом, автором монографії "Історія запорізьких козаків" і своїм другом Дмитром Івановичем Яворницьким. "Запорожців…" вважають пророчим полотном, оскільки на ньому козаки тримають два прапори – синьо-жовтий та червоно-чорний, які зараз стали офіційними у нашій країні. "Запорожців…" придбав імператор Олександр III за фантастичну на той час суму 35 тисяч рублів.

Два нещасливі шлюби

За свідченням сучасників, Рєпін любив жінок, але одружений був двічі. Першою дружиною художника стала сестра його однокурсника з Малювальної школи Олександра Шевцова, Віра, яку Ілля Юхимович помітив, коли їй було лише 9 років від народження, і з того часу чекав, поки вона досягне віку, коли їй можна буде зробити пропозицію. Вони побралися незадовго до того, як Рєпін закінчив Академію, і до Європи вирушили разом. Попри те, що Ілля Юхимович і Віра прожили у шлюбі 15 років і в них народилося четверо дітей, перша дружина, за словами друзів Рєпіна, була жінкою погано освіченою та не дотягувала до його культурного рівня. Втім, не можна списувати з рахунків і численні романи живописця, що зрештою неабияк набридли його дружині, яка мріяла про тихе сімейне щастя, вірного чоловіка та пристойного батька для своїх дітей.

Друга дружина Рєпіна, Наталія Борисівна Нордман-Сіверова, була повною протилежністю тихій і спокійній Вірі. Їх познайомила княгиня Марія Тенешева, портрет якої писав Рєпін, – вона була подругою Норман-Сіверової. З першого погляду Наталя категорично не сподобалася Іллі Юхимовичу – він вважав її надто крикливою, галасливою та нав'язливою. Проте, коли за кілька місяців вони знову зустрілися, між ними пробігла іскра пристрасті. Громадська активістка, суфражистка, письменниця та вегетаріанка (вона відучила художника їсти м'ясо), Наталя займалася чим завгодно, але тільки не чоловіком та домом. До того ж вона була негарна – друзі художника дивувалися тому, що жінка, в якої "ні спереду ні ззаду нема складу", ніби "пришила" Рєпіна до своєї спідниці. Нордман-Сіверова народила художнику дочку, яку назвали на честь матері – Наталкою, але дівчинка прожила лише два тижні. Рєпін оформив на Наталю ділянку землі на станції Куоккала, де було збудовано знаменитий маєток "Пенати". Коли роботу над ним було закінчено, Наталія захворіла та поїхала на лікування до Швейцарії. Вона подалася до лікарні для бідних, відмовившись від будь-якої грошової допомоги від Рєпіна та його друзів. У заповіті залишила "Пенати" чоловікові.

Заповів поховати себе в рідному Чугуєві

Після революції Куоккала – а разом із нею і "Пенати" – опинилися на території Фінляндії. Радянська влада щонайменше тричі намагалася повернути художника в СРСР – до нього посилали делегації, до складу яких входили відомі художники та письменники – Ісаак Бродський та Корній Чуковський, надсилали листи за підписом перших осіб держави – наприклад, Климента Ворошилова, але він незмінно відмовлявся. Над останньою своєю картиною "Гопак" – знову-таки на українську тематику – Рєпін працював уже наполовину паралізованим, про що писав у листі до Яворницького. Художник розповідав, що дуже зле почувався, але спираючись на стіни та шафи, таки, за його словами, "підповзав до мольберта, а потім відповзав від нього".

Великий художник помер 29 вересня 1930 року у своєму маєтку "Пенати", йому було 86 років. Він заповів поховати себе в рідному Чугуєві, але домовитися про це з радянським урядом не вдалося. І все-таки – хоч і частково – його останню волю виконали: Ілля Юхимович лежить на території "Пенатів" на пагорбі, який сам художник називав "Чугуєвою гіркою". У могилу Рєпіна – знову ж таки, згідно з його заповітом, – опустили без труни: так ховають ченців, вважаючи, що так душа швидше досягає небес.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кримський політвʼязень Рустем Гугурик не отримує необхідної медичної допомоги в російській колонії
Детектор М
2024-11-22T09:22:49Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу: що відомо
TSN
2024-11-22T09:21:25Z
Мінрозвитку заявляє про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
УкраинФорм
2024-11-22T08:58:37Z
Рашисти атакували житловий район Сум. Загинули двоє людей, ще 12 – поранені
Украина Криминальная
2024-11-22T08:58:25Z
Відомості про нормативну грошову оцінку земель 659 населених пунктів Львівщини внесено до бази Державного земельного кадастру у 2024 році
Форпост
2024-11-22T08:52:05Z
Росія атакує поблизу Куп'янська та штурмує Покровськ: карта бойових дій 22 листопада
24tv
2024-11-22T08:45:23Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 22.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-22T08:40:37Z
Столиця демонтує 47 об’єктів, які пов’язані із Росією та СРСР
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T08:36:08Z
На сході від початку доби вже відбулося 21 боєзіткнення - військові
УкраинФорм
2024-11-22T08:34:49Z
Підтримка України Штатами збережеться за нової адміністрації Трампа - конгресмен Маккол
УкраинФорм
2024-11-22T09:31:32Z
Пролунали сильні вибухи, є загиблі: подробиці нової атаки ворога
Политека
2024-11-22T09:31:13Z
Путін стверджує, що "попереджатиме українців" про наступні запуски ракет "Орєшнік"
VGorode
2024-11-22T09:30:51Z
США в ОБСЄ: Путін, як і Сталін, цілеспрямовано атакує сільськогосподарську інфраструктуру України
Хвиля
2024-11-22T09:30:48Z
США попередили оборонні компанії про підготовку можливих диверсій Росії - Bloomberg
УкраинФорм
2024-11-22T09:29:36Z
Польща закликала партнерів ЄС збільшити внесок у зміцнення оборони на кордонах з Росією та Білоруссю — FT
ZN UA
2024-11-22T09:26:49Z
Байден обурився ордером МКС на арешт Нетаньягу та Галланта
ZN UA
2024-11-22T09:26:06Z
Удари РФ пошкодили чотири важливі для ядерної безпеки підстанції в Україні - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T09:25:34Z
Яку частину Києва може зруйнувати у разі влучання ядерної ракети: експерт дав відповідь
GlavRed
2024-11-22T09:25:18Z
"Були частиною життя": батьки Бреда Пітта не бачили своїх онуків вісім років
Фокус
2024-11-22T09:30:37Z
Актор Григорій Бакланов озвучив 23 персонажів гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»
УкраинФорм
2024-11-22T09:16:39Z
Володимир Шейко: «Такі турне об’єднують Україну навколо музики»
Детектор М
2024-11-22T09:01:21Z
Дженніфер Гарнер припинила стосунки з Лопес після її розлучення з Аффлеком
360ua.news
2024-11-22T08:57:24Z
Відомий український актор-військовий зіграв роль у довгоочікуваній відеогрі "STALKER 2"
24tv
2024-11-22T08:42:22Z
Біллі Айліш стала артисткою року Apple Music
1News
2024-11-22T08:36:47Z
Могилевська довела до сліз відео, де показала сюрприз від доньок після довгої розлуки
TSN
2024-11-22T08:33:37Z
Режисер дубляжу висловився про Klavdia Petrivna та порівняв її з найдорожчою співачкою світу
24tv
2024-11-22T08:21:47Z
У Мілані представили художню виставку українських мисткинь «Вицвілі кольори»
УкраинФорм
2024-11-22T08:09:25Z
Наскільки корисна хурма і в яких випадках вона може нашкодити
24tv
2024-11-22T09:21:55Z
Neuralink Ілона Маска почне випробування на людях у ще одній країні після отримання дозволу
24tv
2024-11-22T08:12:42Z
Знайшли нові корисні властивості кави та чаю
24tv
2024-11-22T08:07:50Z
Лікар назвав овоч, який потрібно споживати регулярно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:54:32Z
Як почистити навушники від сірки: прості і дієві поради
GlavRed
2024-11-22T07:27:15Z
Як позбутися другого підборіддя: що насправді допомагає
24tv
2024-11-22T06:06:55Z
Як встановлюватимуть інвалідність після ліквідації МСЕК? Пояснення МОЗ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T05:15:37Z
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя
Знай
2024-11-22T04:06:11Z
У Львові провели пересадку кісткового мозку військовому: донором став його брат
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T22:51:43Z
Ван де Вен має шанс повернутися на поле до Нового року
Football.ua
2024-11-22T09:20:38Z
Забарний перебуває на радарі трьох грандів АПЛ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:12:32Z
Олександр Усик зробив заяву про реванш із Тайсоном Ф’юрі
360ua.news
2024-11-22T09:12:14Z
"Ще один виклик прийнятий": Ріс Джеймс висловився про чергову травму
Football.ua
2024-11-22T08:58:58Z
НБА затвердила новий формат Матчу всіх зірок
УкраинФорм
2024-11-22T08:58:04Z
Хаві не очолить Інтер Маямі – Sport.es
Football.ua
2024-11-22T08:46:51Z
Ундав вибув на декілька тижнів через травму
Football.ua
2024-11-22T08:22:44Z
Олійникова зупинилася у другому колі змагань WTA 125 у Чилі
УкраинФорм
2024-11-22T08:22:09Z
Баскетболіст Максим Шульга набрав 18 очок у матчі NCAA
УкраинФорм
2024-11-22T08:08:41Z
Стартував безоплатний онлайн-курс від ДСНС про підготовку до блекаутів
Детектор М
2024-11-22T09:31:50Z
В єдності сила, – Магучіх звернулася до українців на честь Дня гідності та свободи
24tv
2024-11-22T09:27:49Z
"Зелена карта" у 2025 році: про які зміни потрібно знати водіям
Знай
2024-11-22T09:22:38Z
У пункті «Солотвино - Сігету-Мармацієй» на кордоні з Румунією призупинять пропуск автомобілів
УкраинФорм
2024-11-22T09:19:30Z
На Хмельниччині через атаку російських безпілотників пошкоджені будинок та авто
УкраинФорм
2024-11-22T09:13:30Z
Третина мільйона за немовля! Хто більше?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:00:14Z
Словаччина замість старих радянських БМП-2 отримає сучасні БМП CV90 Mk IV
InternetUA
2024-11-22T08:59:31Z
26 листопада — міжнародний симпозіум «Співпраця неурядових організацій із місцевими органами влади для адвокації питань українських воєнних мігрантів у країнах Вишеградської групи»
Детектор М
2024-11-22T08:58:59Z
Автономний протикорабельний симбіоз: у США оголосили про передачу КМП безпілотних наземних машин для боротьби з морськими цілями
InternetUA
2024-11-22T08:46:40Z
На Тернопільщині з'явиться завод харчових напівфабрикатів
AgroPortal
2024-11-22T09:30:25Z
Як зміниться пенсійний вік в Україні у 2025 році
24tv
2024-11-22T09:21:16Z
Продажі електромобілів у Європі продовжують падати
AutoCentre
2024-11-22T09:13:07Z
Україні варто зосередитися на підвищенні продуктивності праці - Світовий банк
Хвиля
2024-11-22T09:07:59Z
В 2025 році українські аграрії повернуться до вирощування кукурудзи
AgroNews
2024-11-22T09:07:01Z
Вартість картоплі вдалось стабілізувати: як ціни змінились за тиждень
24tv
2024-11-22T09:06:53Z
Українців попередили про підвищення тарифу на воду: названо суму після можливого зростання
Политека
2024-11-22T09:01:35Z
На Вінниччині виробили 236 тисяч тонн цукру
УкраинФорм
2024-11-22T08:58:22Z
Який податок при мінімальній зарплаті зараз
24tv
2024-11-22T08:51:25Z
На заході Німеччини зійшов з рейок вантажний потяг - є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-22T09:28:11Z
На півдні Німеччини – хаос на дорогах через перші снігопади
Европейская правда
2024-11-22T09:27:31Z
Викрито нову схему для ухилянтів: серед підозрюваних – медики та посадовиця ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:24:36Z
Довічне ув’язнення отримав вбивця співмешканки на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2024-11-22T09:23:28Z
Росіяни вдарили "Шахедами" по Хмельницькій області: які наслідки атаки
TSN
2024-11-22T09:21:04Z
"Такса" зросла: начальниця РТЦК, лікар і цивільні "скооперувалися" для допомоги ухилянтам
TSN
2024-11-22T08:48:27Z
Обіцяли відстрочку від мобілізації: на Одещині затримали двох посадовців ТЦК та СП
Украина Криминальная
2024-11-22T08:46:29Z
На Виноградарі горіла багатоповерхівка, є жертви
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T08:30:28Z
Псевдобанкір видурив у жінки 33 тисячі гривень
InternetUA
2024-11-22T08:29:02Z
Коли гості на порозі: рецепт смачної закуски за кілька хвилин
Фокус
2024-11-22T09:30:55Z
Апельсинові шкірки та розпилювач з водою: як захистити ялинку від кішки
Фокус
2024-11-22T09:30:51Z
Екошуба – найкраща альтернатива пуховику: 5 найкращих ідей для зими
24tv
2024-11-22T09:27:50Z
Як рідше змінювати губку для миття посуду: 4 лайфхаки за копійки
GlavRed
2024-11-22T09:25:42Z
Речі швидко висохнуть після прання навіть в мороз: простий лайфхак
24tv
2024-11-22T08:30:23Z
Як залучити кохання на Новий рік: дієві ритуали для щастя
GlavRed
2024-11-22T08:28:03Z
Усе почалося з малюнка: як молода пара з нуля побудувала собі чарівний будиночок
24tv
2024-11-22T08:27:07Z
Вісім речей для дому, які ніколи не варто купувати в інтернеті
24tv
2024-11-22T07:42:33Z
Не повірите очам: як перетворити радіатори для опалення на стильний декор
24tv
2024-11-22T07:30:30Z
Базові моделі iPhone продаються краще, ніж Pro та Pro Max
InternetUA
2024-11-22T09:31:42Z
Знайдено муміфіковане дитинча шаблезубого кота з неушкодженою шерстю
Portaltele
2024-11-22T09:31:26Z
Одне з найбільших масових поховань: археологи знайшли середньовічну братську могилу
Фокус
2024-11-22T09:30:43Z
У Xiaomi вийшов новий смартфон дешевше 100 доларів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:21:22Z
«Тільки GPON»: інтернет «Київстар» повністю переходить на оптоволокно
ITC
2024-11-22T09:20:41Z
Black Myth: Wukong стала «абсолютною грою року» на Golden Joystick Awards 2024
ITC
2024-11-22T09:20:40Z
Розкрито дизайн флагмана Samsung Galaxy S25 Ultra
InternetUA
2024-11-22T09:16:14Z
WhatsApp додав створення стенограм голосових повідомлень
Детектор М
2024-11-22T09:16:00Z
28-29 листопада — форум з управління інтернетом IGF-UA
Детектор М
2024-11-22T09:13:29Z
Ексклюзив із 80-х: рідкісний Mercedes W126 продали за ціною нового Rolls-Royce
Фокус
2024-11-22T09:30:42Z
ТОП 5 автомобільних компресорів 2024 року: порівняння популярних моделей
AutoCentre
2024-11-22T09:28:49Z
Новий порт зарядки та більше кольорів: електричний кросовер Genesis GV70 суттєво оновився
AutoGeek
2024-11-22T09:25:49Z
Названо марку автомобілів, яка має найбільшу кількість аварій зі смертельними наслідками
24tv
2024-11-22T09:06:38Z
Які автомобілі найпопулярніші у Європі: цікава статистика
ЗаРулем
2024-11-22T08:12:14Z
Hyundai Ioniq 9: просторий трирядний кросовер з автономністю до 539 км та зарядкою за 24 хвилини
ITC
2024-11-22T08:08:53Z
Toyota показала новий електроседан у стилі Prius
AutoCentre
2024-11-22T08:04:08Z
Названо найкращі авто року на думку американців
Фокус
2024-11-22T07:36:43Z
Найпопулярніші вживані авто віком до 5 років в Україні: рейтинг моделей
AutoCentre
2024-11-22T07:16:58Z