MY.UAНовини
"Послав його на три букви". Португальський журналіст Жозе Мільязеш – про 38 років життя в Росії, божевілля Путіна і найкращого президента України
"Послав його на три букви". Португальський журналіст Жозе Мільязеш – про 38 років життя в Росії, божевілля Путіна і найкращого президента України

"Послав його на три букви". Португальський журналіст Жозе Мільязеш – про 38 років життя в Росії, божевілля Путіна і найкращого президента України

Голос цієї людини знає чи не кожен португалець, а думка настільки авторитетна, що один із провідних каналів Португалії спеціально створив програму на основі його документальних сюжетів з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Жозе Мільязеш – історик, перекладач, журналіст, письменник та теле- і радіоведучий – ще юнаком у пошуках світлого майбутнього поїхав до Росії, де прожив 38 років, та у 2014-му різко ухвалив рішення повернутися на батьківщину.

З того часу чоловік активно підтримує Україну і навіть написав про неї книгу. Чим вразив Мільязеша менталітет і побут росіян, як він адаптовувався до життя в РФ та кого з українських президентів вважає найкращим – читайте в ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA.

У 1977 році ви, 18-річний юнак, настільки повірили в ідеологію комунізму, що, попри прохання батьків (мати на колінах благала цього не робити!), поїхали до Радянського Союзу шукати "рай на землі". Як взагалі так вийшло?

– Я був молодим комуністом, який вірив, що СРСР вже близький до світлого майбутнього. Ось я і поїхав. Тоді моє рішення було незрозумілим для сім'ї і близьких друзів. До того ж у мене не було коштів, щоб навчатися в університеті у Португалії, тому з часом їм довелося зрозуміти мій вибір.

Як ви адаптувалися в Росії? Який менталітет, на вашу думку, у росіян? Ставлення до іноземців? Розкажіть загалом про ваше життя там протягом 38 років.

– Моє студентське життя на історичному факультеті МДУ (Московський державний університет імені Ломоносова) не відрізнялося нічим від мільйонів інших студентів. Вчився я непогано, іноді бешкетував. Звичайно, перший час було важко, далеко від сім'ї, російської мови, крім слова "товарищ", не знав. Пізніше навчився відрізняти росіянина від українця, естонця чи єврея. Що мене вражало, так це антисемітизм та презирство до деяких національностей в університеті, де я навчався. Росіяни вважають себе найкращими та заздрять народам, які живуть краще за них, мовляв, усі повинні жити однаково.

Перший місяць я харчувався сосисками і вареними яйцями, бо з їжі навіть дивитися не міг на манні та вівсяні каші. А ще мене вражало, чому до будь-якої страви ставили сметану – суп зі сметаною, ще щось там теж! Я їм, росіянам, казав, що вони божевільні (усміхається). Тобто харчування там було для мене проблемою. Втім хочу сказати, що кращої смаженої картоплі, яку готувала моя українська одногрупниця Ірина, я ніколи в світі не їв!

Через пів року, як приїхав, почав працювати перекладачем – перекладав радянські фільми на португальську мову для Африки (португальською мовою розмовляють у таких країнах, як Ангола, Мозамбік, Гвінея-Бісау, Кабо-Верде, Сан-Томе та Принсіпі. – Ред.), бо стипендії не вистачало, хоча вона була навіть удвічі вищою, ніж отримував радянський студент.

Тобто ви вивчили російську мову лише за пів року?

– Не зовсім, але ми працювали разом із росіянами та українцями, які володіли португальською мовою, і так я заробляв на життя.

Після закінчення університету продовжував працювати перекладачем для різних видань, а з 1989 року працював журналістом для португальського радіо, пізніше для газет і телебачення. Коли розпався Радянський Союз, у Росії відбувалося багато трансформацій – багато що рухнуло, обікралося, вже не було португальських кореспондентів у Москві. Я ніколи не був журналістом, не знав, як правильно це все робити. Але мені щастило, я не скаржився, що не вистачає новин. Проблема була тільки у нестачі часу – не встигав. Це була робота вдень і вночі. Навіть у лікарні, куди кілька разів потрапляв із туберкульозом, я працював, не лежав у ліжку, а бігав до телефона коментувати події в СРСР.

Ваша дружина за національністю естонка, ви португалець. Яких традицій дотримувалися та як виховували дітей?

– Наші діти розмовляють трьома мовами – португальською, естонською та російською. Щодо традицій, то ми дотримуємося давньої португальської приказки "У Римі будь римлянином", тобто потрібно поважати закони і правила того суспільства, в якому живеш.

У 2004 році ви їздили до Києва, щоб підтримати Революцію гідності. Не виникла тоді думка переїхати до України?

– Так, я досі пригадую Майдан, де був кілька разів як журналіст, а останнього разу взяв із собою дружину, яка дуже хотіла поїхати, щоб на власні очі побачити цю історичну подію в Києві. Але переїжджати в Україну не думав, бо це було б погано для моєї кар'єри, тому що тоді інформаційним центром була Росія. Хоча Київ мені дуже подобався. Кілька разів мене навіть запрошували на ток-шоу до Савіка Шустера.

Кого з президентів України ви могли б виділити?

– Як на мене, найкраще проявив себе Володимир Зеленський. Він невдало почав своє президенство, але у найвідповідальніший момент, коли Росія вторглася в Україну, Зеленський показав, що він рішучий політичний керівник, який може очолити народ у боротьбі проти агресора.

Чому у 2014 році вирішили повернутися до Португалії? Чи було це якось пов'язано з окупацією Криму та воєнними діями росіян на Донбасі?

– Розумієте, було багато брехні. Навіть тексти нібито мого авторства насправді писав не я! У мене виникли проблеми з акредитацією. Раніше мені її видавали на рік, але в 2014-му чомусь видали лише на пів року і попередили: якщо буду "погано поводитися", то можуть взагалі не дати. А я звик говорити все, що думаю.

Якось мене запросили на розмову до одного чиновника, який ставив мені дурні запитання протягом півтори години, щось на кшталт: "Чому ви пишете книги?", "Про що вони?" На що я відповідав, що мені подобається писати. При цьому запропонував йому купити їх та прочитати, вони ж російською мовою! Наприкінці нашої розмови чиновник запропонував мені займатися пропагандою на одному з центральних каналів Росії. Я послав його на три букви. На цьому все і закінчилося. Після таких розмов, знаєте, не треба випробовувати долю. Та і втомився вже від такого життя в Москві... Того самого дня я купив квиток до Лісабона, зібрав речі і поїхав. Шкодую, що не зробив цього раніше.

Виходить, що ви задумувалися покинути Росію і раніше?

– Думки були, але диктує життя. Я завжди боявся, що в Португалії буде важко знайти роботу за своєю спеціальністю, тому, на жаль, я і відкладав усі ці думки довгих 38 років. Португалія – маленька країна, суспільство мало бентежить, що відбувається в світі, для них головне, що тут відбувається. Надіявся знайти роботу в університеті, читати лекції. Все-таки я доктор історичних наук, але, виявилося, що на моїй батьківщині одні генії, і я їм лише заважав. Звісно, я іронізую (усміхається). А коли університети ще й стали корпоративними, так це взагалі біда. Але нічого, вижив. Спочатку роботи було мало, – якийсь коментар на телебаченні чи на радіо.

Моя сім'я приїхала в Португалію раніше за мене. Я не хотів, щоб вони залишались у Росії. Вони також не хотіли, хоча спочатку навчалися ще у радянській школі, потім в естонській, яку було створено при посольстві Естонії в Москві з допомогою моєї дружини.

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну ви стали дуже відомим у Португалії. Провідні канали країни запрошують на різні програми, вважаючи вас експертом. Також стали ведучим програми "Холодна війна". Як ви ставитеся до такої раптової популярності?

– З жалем. Я б волів ніколи не стати таким популярним, адже цьому є сумна причина – страждання українського народу. Проте журналісти – як лікарі чи працівники похоронного агентства – мають виконувати складну роботу, тому що гарні новини зазвичай не друкують.

Щодо програми "Холодна війна", то я з перших днів війни документував хід війни, і керівництво каналу вирішило зробити з цих розмов програму. Спочатку програма виходила щодня, зараз – двічі на тиждень.

Чи припускали ви, що Росія справді почне повномасштабне вторгнення в Україну?

– Ні, хоча за кілька годин до вторгнення було якесь погане передчуття. Але на телебаченні я казав, що Путін зробить це тільки у випадку, якщо зійшов з розуму, бо гадки не мав, куди поліз. Афганістан буде виглядати дрібно на цьому тлі. Я відмовлявся вірити, хоча й знав, яка він скотина, та не думав, що настільки ідіот.

Як ви почали писати книги?

– Спочатку це були просто переробки моїх дисертацій про відносини між росіянами і португальцями, також дещо з історії України. Потім почав писати про свої подорожі Радянським Союзом.

Минулого року вийшла ваша книга про історію України "Від київських князів до Зеленського", написана спільно з українським журналістом Володимиром Доліним. Як ви познайомилися та як виникла ідея написання?

– Мені потрібна була людина, яка б дуже добре знала українську історію. Бо коли я бачу, що не вистачає знань, то звертаюся по допомогу. Так я згадав за Володимира Доліна, який довго працював у школі в Україні, потім працював у Москві, де ми були колегами, а пізніше знову повернувся до Києва. І ми написали. Не знаю, добре чи погано – вирішувати читачам.

Розповім вам історію, яка нещодавно трапилася зі мною. Я поїхав з дружиною та Володимиром Доліним презентувати нашу книгу в маленьке село на півночі країни. Я був вражений, скільки людей прийшло на презентацію! Понад 300! Для мене це означає, що люди хочуть знати, що їм потрібна інформація. Саме з цієї причини я їжджу Португалією та розповідаю про Україну.

Яким ви уявляєте закінчення війни?

– Це залежить від дуже багатьох факторів, тому гадки не маю...

Що б ви хотіли сказати українцям?

– Одне слово – тримайтеся...

Ви народилися у небагатій рибацькій сім'ї. Пригадуєте, про що мріяли тоді, та чи можете сказати, що ваші мрії здійснилися?

– Я знав, що не хочу бути рибаком, тож ця мрія точно здійснилась. Пізніше я вже не мріяв, а дивився на свої можливості та можливості своєї сім'ї. Боровся за своє місце в суспільстві. Так, у боротьбі я прожив 65 років і далі буду боротися, поки є сили!

Дякуємо вам за вашу роботу та позицію!

– Подякуйте мені тоді, як увесь цей жах закінчиться... Коли мене запитують, чому настільки підтримую Україну, я відповідаю, тому що бачу відверте насильство, і треба вирішити, на чиєму ми боці – ґвалтівника чи жертви? У мене немає жодних сумнівів, що жертва – це Україна.

Зате завдяки пропаганді у росіян є сумніви, і більшість з них підтримують дії Путіна, що призводить до неспілкування родин між собою, до прикладу...

– Це трагедія. Я не можу цього уявити.

Але давайте абстрагуємось. Я можу любити українців чи не любити, та знаю одне: Україна – це перша лінія захисту Європи, і як європеєць я зацікавлений у тому, щоб Росія не перейшла цієї лінії. Але, звісно, у мене немає жодного сумніву, що Росія напала на Україну без причини. Немає жодної причини для того, щоб убивати людей, знищувати міста, тому іншої позиції в мене не може бути.

Читайте також на OBOZ.UA інтерв'ю з португальським журналістом Іренеєм Тейшейрою про російську мову, "один народ" і те, як чужа війна змінила його життя: дружина пішла в ЗСУ, а він став адвокатом України.

Ще на OBOZ.UA інтерв'ю із зірковою дизайнеркою Дарією Донець – про маму Ілона Маска, віщий сон 24 лютого і те, чому модні покази зараз на часі.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Нацполиция потратит 34 млн грн на кепки и шапки, МВД – 4,5 млн на награды: поднять моральный дух
Знай
2025-04-03T04:21:15Z
Работающим пенсионерам разъяснили важное правило: что запрещено законом
Знай
2025-04-03T04:06:57Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Остались самые верные: кто не приедет на ближайший «Рамштайн» для поддержки Украины
Comments UA
2025-04-03T04:54:16Z
Россияне заявляют о продвижении на Сумщине и Харьковщине
Comments UA
2025-04-03T04:48:10Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Трамп: США вводят 25% тариф на все иностранные автомобили
ZN UA
2025-04-02T20:33:20Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 3 апреля в Украине
UAToday
2025-04-03T04:30:55Z
Оккупанты почти захватили Разлив: ВСУ могут не выйти из Константинополя
Comments UA
2025-04-03T04:30:10Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
В Швеции российские танцоры выступали под названием "Балет Украины" - СМИ
Корреспондент
2025-04-03T03:12:20Z
Открытый купальник, пицца и солнце: загорелая Ана Чери показала, как отдыхает у виллы
Gazeta UA
2025-04-03T01:15:29Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
В театре Франко презентовали новый спектакль по произведению Валерьяна Пидмогильного
ZN UA
2025-04-02T21:34:36Z
Боялся мобилизации: известный украинский актер сбежал за границу
Comments UA
2025-04-02T21:06:05Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
"Нацкэшбек" сделал свое дело, "Нацкэшбек" может уходить: почему "выдыхается" PR-проект власти/Средняя сумма кэшбека на человека составляет 120 гривен
Апостроф
2025-04-03T04:30:17Z
Пенсия в Украине: сколько получит человек с зарплатой 7000 грн
Политека
2025-04-03T04:30:15Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
В Россию ввезли $12 млрд налички перед вторжением в Украину. Детали расследования OCCRP
Лига
2025-04-03T04:00:55Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Барселона победила Атлетико во втором матче полуфинала Кубка Италии
Корреспондент
2025-04-03T04:45:46Z
Интер и Милан не определили победителя в матче полуфинала Кубка Италии
Корреспондент
2025-04-03T04:39:08Z
Борнмут сенсационно уступил Ипсвичу, Брентфорд проиграл Ньюкаслу
Корреспондент
2025-04-03T03:39:19Z
Братья Кличко официально появились в боксерской игре Undisputed
Комсомольская правда
2025-04-02T18:45:53Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Апрельские Овны: запал, лидерство и безудержная энергия
Comments UA
2025-04-03T04:36:07Z
Еще один вариант глазури для паски: приготовите за три минуты
Telegraf
2025-04-03T03:15:26Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Гороскоп на сегодня 3 апреля: почему четверг станет настоящим испытанием
Знай
2025-04-03T01:33:01Z
Всего один ингредиент и молоко останется свежим на 10 дней
Знай
2025-04-02T18:51:08Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Днепре и области раздавались мощные взрывы: что известно по состоянию на утро
Comments UA
2025-04-03T04:54:07Z
3 квітня погода в Україні почне поліпшуватися
AgroNews
2025-04-03T04:01:37Z
В Харькове прогремел взрыв, город снова под атакой "Шахедов"
UAToday
2025-04-02T23:27:54Z
РФ ударила баллистикой по Кривому Рогу, есть погибшие
UAToday
2025-04-02T23:27:42Z
В РФ разбился очередной Ту-22М3: что известно
UAToday
2025-04-02T23:27:12Z
В Мьянме из-за землетрясения объявлено временное перемирие в гражданской войне
ZN UA
2025-04-02T23:00:32Z
Острая реакция на стресс: пострадавшего просим выдохнуть и не даем пить
Комсомольская правда
2025-04-03T04:01:53Z
Может привести к отравлению: почему нельзя есть вчерашний рис
Знай
2025-04-03T03:51:54Z
Почему вредно отсыпаться в выходные. Две причины
Gazeta UA
2025-04-03T03:45:30Z
Женщины или мужчины: ученые выяснили, у кого чаще всего возникают сердечно-сосудистые болезни
Comments UA
2025-04-03T03:36:15Z
Могут ли мобилизовать мужчину с лишним весом
Telegraf
2025-04-02T23:42:30Z
Реформа ВВК : второй этап продлится до осени
UAToday
2025-04-02T23:27:05Z
Приступ эпилепсии: как оказать первую помощь
ZN UA
2025-04-02T22:24:17Z
Сколько должны спать мужчины и женщины
Gazeta UA
2025-04-02T21:39:27Z
Тренировки на выходных так же полезны, как и регулярные – исследование
Корреспондент
2025-04-02T19:24:21Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Интернет-провайдеры снова поднимают тарифы: кто заплатит более 1300 гривен
Знай
2025-04-03T02:12:22Z
Нашли поселения коренных американцев, которые старше египетских пирамид
Gazeta UA
2025-04-02T22:39:47Z
Кто проживает на дне океана: Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4 анонсирована для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:51:21Z
Игра про Джеймса Бонда Project 007 от создателей HITMAN подтверждена для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:37:15Z
4K, 120 FPS, VRR, HDR, голосовой чат, объемный звук: Nintendo раскрыла технические особенности Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:16:54Z
Клоунада подошла к концу: Hollow Knight: Silksong выходит в 2025 году на Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T19:10:10Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z