Веганський раціон з низьким вмістом жирів знизив в організмі кількість сполук, які викликають запалення та стають причиною серйозних захворювань, у тому числі діабету. Популярна і підтримує здоров’я серця середземноморська дієта виявилася марною з цього погляду.
Кінцеві продукти глибокого глікування (AGE) – це білки або ліпіди, які зазнали глікування вуглеводами. Молекули AGE вважають потенційно токсичними, оскільки вони здатні накопичуватися в організмі людини та викликати або загострювати ускладнення цукрового діабету, серцево-судинних та нейродегеративних захворювань. Ці речовини також належать до факторів, що прискорюють старіння.
Згідно з попередніми дослідженнями рівень кінцевих продуктів глибокого глікування в організмі може впливати на масу тіла. Проте зв’язок із конкретними типами харчування зрозуміла була.
Дослідники з Флоридського атлантичного університету, Медичної школи Ікана на горі Сінай, Університету Юти та Університету Джорджа Вашингтона (усі — у США) вивчили, як впливають на рівень AGE в організмі середземноморська дієта та веганство зі зниженим вмістом жирів. Результати наукової роботи опублікував журнал Frontiers in Nutrition.
У дослідженні брали участь 62 особи 30-76 років із надмірною вагою. Їх розділили на дві групи, одна з яких 16 тижнів харчувалася за правилами середземноморської дієти, робила чотиритижневу перерву і ще 16 тижнів дотримувалася веганського раціону харчування, а інша навпаки.
Середземноморська дієта передбачає, що людина переважно харчується свіжими овочами та фруктами, горіхами, бобовими та зерновими культурами. Кілька разів на тиждень дозволено птицю та рибу, дуже рідко — м’ясо та яйця, небажані вершки, вершкове масло, маргарин, м’ясні напівфабрикати та делікатеси, підсолоджені напої, випічка, ультраперероблені снеки. За даними попередніх досліджень, такий раціон відіграє виняткову роль для здоров’я серцево-судинної системи, а також підвищує стійкість до стресів. Проте рівень AGE в організмі людини середземноморська дієта не змінила.
При веганському раціоні учасники дослідження не їли їжу тваринного походження та продукти з доданими жирами, а також вживали 500 мікрограмів вітаміну В12 на день. Через 16 тижнів такої дієти вони помітно змінився рівень кінцевих продуктів глибокого глікування в організмі. Показник знизився в середньому на 73% за рахунок вилучення м’яса, мінімізації вживання доданих жирів та відмови від молочних продуктів.
Дотримуючись принципів веганства, учасники експерименту втратили в середньому шість кілограмів, при тому, що середземноморська дієта на вазі не позначилася. За словами авторів роботи, веганство варто розглянути як ефективний спосіб зменшити кількість AGE, а також підтвердити отримані дані у подальших дослідженнях.
Однак варто пам’ятати, що веганство може впливати на організм та негативно. Так, попередні дослідження показали, що збледіння такої дієти під час вагітності здатне вплинути на вагу майбутньої дитини, так само як куріння, а в дитячому віці значно погіршити метаболізм.