MY.UAНовини
"Математика – дуже творча дисципліна": Сергій Захарін – про пса Патрона на НМТ-2024, стрес на іспитах та ідеальну освіту в школах
"Математика – дуже творча дисципліна": Сергій Захарін – про пса Патрона на НМТ-2024, стрес на іспитах та ідеальну освіту в школах

"Математика – дуже творча дисципліна": Сергій Захарін – про пса Патрона на НМТ-2024, стрес на іспитах та ідеальну освіту в школах

Національний мультипредметний тест(НМТ) викликав багато нарікань з боку батьків і випускників. Зокрема, вступники були невдоволені умовами складання та отримували через це нижчі бали. На думку колишнього секретаря Міністерства освіти та науки Сергія Захаріна*, абітурієнти повинні бути готовими до того, що складання іспитів та вступ до закладів вищої освіти – це певний стрес, а не лише можливість похизуватися своїми знаннями.

Водночас, говорячи про випробування з іноземної мови, освітянин зазначає, що, незважаючи на хвилювання, вступники не завжди можуть підтвердити свій рівень знань. І це залежить від багатьох причин. Крім того, Захарін звернув увагу на математику. Він вважає, що ця дисципліна необхідна школярам, адже розвиває вміння думати системно та застосовувати схеми до вирішення різних ситуацій. Про складання НМТ та те, який вигляд повинна мати ідеальна шкільна освіта, колишній держсекретар МОН і професор розповів в інтервʼю OBOZ.UA.

Цьогоріч багато нарікань на проведення НМТ. Зокрема, 4 предмети в один день, часті повітряні тривоги та відключення електроенергії змушували дітей занадто довго перебувати в приміщеннях, де проводився іспит. Учні стривожені і втомлені, і зрештою отримували нижчі бали. Як ви вважаєте, чи доцільно у такий час ускладнювати іспит та проводити його в таких умовах? Чи варто повертатися до ЗНО згодом і коли?

– На мій погляд, головна ідеологія у проведенні ЗНО/НМТ – це рівність умов. Усі учасники мають перебувати в однакових умовах – і тоді перемагає сильніший.

Ідею проведення НМТ вперше сформулював міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет у березні 2022 року. Ідея полягала в тому, аби перевірити рівень знань із використанням якомога спрощеної процедури, але з урахуванням усіх принципів незалежного оцінювання, а також наявних обмежень (зокрема безпекових і фінансових).

Передбачалося, що запитання будуть спрощені, адже ми розуміємо, що дуже важко якісно підготуватися до складання усіх предметів одночасно. Але спрощення запитань не заважає отримати в результаті належну диференціацію оцінок – все одно перемагають сильніші, просто їх стало трохи більше. Увесь алгоритм було розроблено у рекордно короткі строки, гарно спрацювали і апарат міністерства, і підвідомча організація, яка адмініструє відповідний інформаційний ресурс. Уряд України та парламент підтримали цю ідею.

Кожен іспит – це певний стрес. Так було завжди. Але доросла людина має бути готова до певного рівня стресу. Скласти іспит – це не лише похизуватися своїми знаннями. Це також і вміння побороти своє хвилювання, вміння впоратися із стресом, вміння застосувати знання в певних "нетепличних" умовах.

З іншого боку, не слід забувати, що є певні санітарно-гігієнічні вимоги, яких слід дотримуватися. Буде правильно, якщо до контролю цього питання долучаться відповідальні громадські організації (на жаль, таких небагато).

Ускладнювати запитання в нинішній ситуації, на мій погляд, не лише неправильно, а навіть аморально. Протягом останніх років освітній процес у багатьох закладах освіти відбувався або в змішаному форматі, або у форматі онлайн. Цілком очікувано, що внаслідок цього страждає рівень успішності українських здобувачів. В умовах захмарних освітніх втрат – а вони очевидні – зовсім неправильно вимагати від вступників тих знань, які вони не могли отримати апріорі. На мій погляд, більш доцільно залишити "старий" рівень складності. Якщо умови проведення НМТ рівні – а це, нагадаю, ключова умова – все одно буде належна диференціація оцінок.

Ключове завдання ЗНО/НМТ – отримати певну диференціацію оцінок, а не заплутати абітурієнтів або показати, що вони нічого не знають.

– Також багато батьків обурювалися іспитом з іноземної мови. Зокрема, діти, які мають рівень В2, набирали 160-170 балів. Чому може бути така різниця у знаннях та балах, на вашу думку? Водночас багато випускників невдоволені необхідністю складати математику, адже не всі мають до неї хист, а якщо не отримати порогові бали, можна втратити можливість вступити до ЗВО. Втім МОН запевняє, що школярі повинні складати іспит з обовʼязкових предметів. Що ви думаєте з цього приводу?

– Це питання доволі абстрактне. Частково ви вже назвали можливі причини: зайве хвилювання, стрес, невміння концентруватися. Дуже важливі побутові умови, в яких проводиться іспит, зокрема, температура приміщення, відсутність зайвого шуму, освітленість тощо.

Крім того, специфіка іноземної мови як освітньої дисципліни полягає у тому, що її потрібно постійно підтримувати на належному рівні. Якщо ви показали рівень В2 три роки назад – це ще не означає, що ви зможете його підтвердити зараз.

Ну і нарешті – є просто різні програми. Якщо ви будете складати іноземну мову різним викладачам або в різних університетах, є висока ймовірність того, що отримаєте різні оцінки.

А от щодо математики – питання дуже серйозне. Елементарні знання потрібні всім – це аксіома. Математика – це не лише про теореми, функції, диференціальні рівняння, логарифми та похідні. Це також і логіка, і вміння думати системно, і здатність застосовувати певні схеми (формули) до вирішення різних ситуацій. Якщо дитина не має хисту до якоїсь науки – це зовсім не означає, що цю науку вчити не потрібно.

Математика – це дуже творча дисципліна. Ви можете підійти до вирішення математичної задачі різними способами. Навіть якщо не можете знайти рішення – можете хоча б показати хід думок, хоча б наблизитися до вирішення. У багатьох інших шкільних дисциплінах в учнів майже немає простору для творчості.

Мене трішки насторожило словосполучення "водночас багато випускників невдоволені…" у вашому запитанні. Ідеологи НУШ зробили дуже шкідливу справу: видумали і поширили хибне уявлення, що навчання має бути безперервною грою і веселою забавою. Здобуття освіти – це не лише комфорт, ігри і задоволення. На мій погляд, кожен випускник школи має чітко розуміти, що доросле життя складається не тільки із задоволень. Здобуття освіти – це важка кропітка робота, це зусилля, це "перемога над собою".

– У мережі нещодавно зʼявилися дописи, де розповідали, що на НМТ з історії України школярів запитували про пса Патрона. Як думаєте, наскільки доречні такі тести для вступників на цьому предметі? Наприклад, Ігор Лікарчук називає НМТ "угадайкою" і вважає, що навіть не готуючись до нього, можна скласти добре іспит. Натомість на ЗНО в школярів дійсно оцінюють знання. Яка ваша думка щодо цього?

– Історія як дисципліна завжди була предметом, який викликає найбільшу суспільну дискусію. Це звичайне явище. І не тільки в Україні.

Моя відповідь банальна. Якщо в шкільному підручнику написано хоча б кілька слів про щось (приміром, про Патрона) – відповідно, на іспиті може бути запитання про це "щось".

Доцільно чи не доцільно включати в шкільний курс історії окремі події або окремі теми? Остаточну відповідь мають дати професійні історики і методисти.

Я як громадянин вважаю, що інформація про пса Патрона та його вчинки може бути наведена у підручнику, якщо вона пов’язана із трансформацією певних суспільних явищ і процесів. Кожна нація формулює певні сенси і смисли, використовує у боротьбі з ворогом певні символи – про це учні мають знати.

Якщо є певне суспільне явище, яке представляє інтерес – його можна вивчати і про нього можна говорити.

– Якою ви бачите ідеальну систему освіти у школах України?

– Ви поставили складне запитання. На моє глибоке переконання, під час побудови "ідеальної школи" варто спиратися передусім на теорію дитиноцентризму, яку сформулював президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень. Усі державні рішення щодо середньої освіти мають бути спрямовані на максимальне розкриття потенціалу дитини. Ми маємо зробити так, щоб шкільні роки були наповнені сучасним креативним змістом, що повною мірою задовольняє різнобарвні освітні потреби "маленького здобувача освіти".

Проблем і різноманітних питань – безліч. Давайте поговоримо хоча б про одну проблему – про початок шкільної освіти.

Відповідно до пункту 3 статті 12 Закону України "Про освіту" і статті 4 Закону України "Про повну загальну середню освіту", повна загальна середня освіта має три рівні: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п’ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки. Рахуємо: 4+5+3=12.

Чому нині наші діти не вчаться у школі 12 років? Тому що приписом підпункту 3) пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про освіту" встановлено, що навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:

  • для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року;
  • для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року;
  • для профільної середньої освіти – з 1 вересня 2027 року.

Якщо дитина почне вчитися у 5 років – тоді дванадцятирічний термін навчання вона завершить у 17. Якщо почне у 6 – тоді у 18. Почне у 7 – тоді у 19. Українському суспільству доведеться визначитися щодо термінів шкільної освіти: як краще – починати раніше і закінчувати раніше, або починати пізніше і закінчувати пізніше?

У більшості європейських країн обов’язкова шкільна освіта розпочинається у віці 6 років. Однак це не правило, а свідомий вибір уряду (суспільства).

У Бельгії, Болгарії, Чехії, Латвії, Нідерландах, Австрії, Великій Британії, Сербії, на Кіпрі та на Мальті обов’язкова освіта починається у 5 років, у Люксембурзі, Швейцарії – у 4 роки, у Франції та Угорщині – у 3 роки.

Цікаво, що обов’язкова освіта у 5 років в окремих країнах починається у закладі дошкільної освіти (Бельгія, Болгарія, Чехія, Латвія, Нідерланди, Австрія), а в окремих – у початковій школі (Мальта, Велика Британія). У Сербії та Туреччині обов’язкова освіта починається у початковій школі у віці 5,5 років.

Упродовж останніх років спостерігається збільшення кількості європейських країн, які практикують більш раннє обов’язкове навчання дітей. Однак є і протилежні випадки: наприклад, Польща перейшла від початку обов’язкового навчання з п’яти років до початку з шести років.

Чий досвід кращий? Однозначно відповісти на це запитання неможливо, оскільки під час визначення оптимального терміну початку та тривалості навчання у школі слід брати до уваги безліч чинників. Це не лише фінансовий ресурс, хоча він найважливіший, але також і щільність населення, і адміністративно-територіальний устрій, і національні традиції.

Чітка відповідь на запитання щодо "ідеальної школи" має бути наведена у Стратегії розвитку освіти України.

Міністерство освіти і науки України нещодавно пафосно оголосило, що воно розробило проєкт Стратегії. Була навіть презентація для міжнародних партнерів. Кажуть, усе було організовано розкішно, включно з фуршетом.

Але як вбачається із змісту пункту 3 статті 70 Закону України "Про освіту", проєкт Стратегії розвитку освіти України слід розглянути та схвалити на Всеукраїнському з’їзді учасників освітнього процесу та їх об’єднань. Якщо не було проведено такого з’їзду – то можна дійти висновку, що немає і повноцінної Стратегії.

*Сергій Захарін – доктор економічних наук, професор, працював в Інституті вищої освіти НАПН, автор понад 50 наукових праць з питань економіки та організації освіти (освітньої діяльності), колишній держсекретар МОН.

Читайте також інтервʼю Сергія Захаріна, де він розповідав, що не так зі вступом в аспірантуру у 2024 році.

Крім того, OBOZ.UA спілкувався з колишнім держсекретарем МОН щодо сертифікації вчителів, низьких зарплат і проблем з туалетами у школах.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В OpenAI заявили, що ChatGPT щотижня використовують 5% населення світу
УкраинФорм
2025-02-21T11:39:26Z
Працівникові Samsung загрожує "найвище" покарання за передачу секретів до Китаю
24tv
2025-02-21T11:33:54Z
Windows 11 отримає нову функцію для обміну файлами
InternetUA
2025-02-21T11:31:04Z
Де заховані рукавички: лише люди з високим IQ знайдуть розгадку за 11 секунд
GlavRed
2025-02-21T11:27:22Z
В Україні створили базу контактів фіксерів та локальних продюсерів
Детектор М
2025-02-21T11:24:18Z
Українська студія представила горор про паранормальні явища у США в сетингу 50-их років
24tv
2025-02-21T11:03:47Z
Європол попередив про зростання кількості онлайн-спільнот, які загрожують дітям
Детектор М
2025-02-21T11:00:35Z
6 інструментів для автоматизації рекрутинг процесу
Фокус
2025-02-21T10:51:58Z
iPhone 17 Air стане ще тоншим і отримає більший дисплей
InternetUA
2025-02-21T10:46:46Z
Підживіть часник та цибулю цим розчином – і зберете утричі більший урожай
TSN
2025-02-21T11:36:41Z
Що таке "Лінива Сьюзен", і як корисно її можна використати по дому
24tv
2025-02-21T11:30:37Z
Японське кафе використовує ШІ для обслуговування туристів: "розуміє" 100 мов
InternetUA
2025-02-21T11:01:03Z
6 квітів, що потрібно висадити на розсаду прямо зараз: навесні вразять цвітінням
24tv
2025-02-21T11:00:30Z
Забуті солодощі з дитинства: готуємо смачні, солодкі та хрусткі вергуни
24tv
2025-02-21T10:48:15Z
Якого кольору повинен бути гаманець, щоб притягувати гроші: у кожного знаку зодіаку свій відтінок
TSN
2025-02-21T10:36:32Z
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-21T10:27:24Z
Як висушити гель-лак, якщо немає лампи: дивовижні лайфхаки
24tv
2025-02-21T09:42:54Z
Замість дорогого лосося: 5 доступних продуктів із високим вмістом Омега-3
GlavRed
2025-02-21T09:27:50Z
У Києві муніципальні охоронці затримали дебошира, який почав стрілянину в парку
24tv
2025-02-21T11:39:27Z
У Києві водій вирішив перевірити кригу Дніпра на міцність і став пішоходом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:39:06Z
Жінку, яка пропонувала «допомогу» в виїзді за кордон, оштрафували на 300 тисяч
Украина Криминальная
2025-02-21T11:39:05Z
Двірник побив чоловіка, бо той заступився за безпритульних котів: яке рішення ухвалив суд Львова
TSN
2025-02-21T11:36:45Z
Чотирьох жителів Тячівщини підозрюють у заволодінні землями громади – збитки складають майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-02-21T11:24:58Z
Вибухи біля ТЦК готували і на Київщині. СБУ затримала організаторів
ZN UA
2025-02-21T11:04:53Z
Затримано російських агентів, які готували теракти на Київщині
Украина Криминальная
2025-02-21T11:04:05Z
Зі стрільбою та підпалом: на фірмовий магазин Tesla знову напали
AutoGeek
2025-02-21T11:03:22Z
В Австралії через прем'єра перейменують циклон, що насувається
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:00:51Z
З ким Усик може провести свої фінальні бої у кар'єрі: список потенційних суперників
24tv
2025-02-21T11:09:39Z
Двоє спортсменів з Харківщини повернулися з нагородами із «Ігор Нескорених-2025»
Мій Харків
2025-02-21T11:01:25Z
Вейга вибув на два-три тижні через травму
Football.ua
2025-02-21T11:01:01Z
Леброн Джеймс побив фантастичний рекорд Майкла Джордана: відео історичного перформансу
24tv
2025-02-21T10:51:16Z
Галатасарай – АЗ Алкмар 2:2 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-02-21T10:40:14Z
Манчестер Сіті влітку може відпустити вісім гравців задля омолодження складу
Football.ua
2025-02-21T10:36:28Z
Мадуеке зможе повернутися на поле у ​​квітні
Football.ua
2025-02-21T10:21:44Z
Даніель Дюбуа відмовився від захисту титулу проти новозеландця Джозефа Паркера
Комсомольская правда
2025-02-21T10:13:17Z
Божевільний матч Ліги Європи
360ua.news
2025-02-21T10:12:53Z
В Одесі відновили опалення для всіх споживачів
УкраинФорм
2025-02-21T11:39:57Z
"Весна нам уже підморгує": синоптик назвала точну дату потепління в Україні
GlavRed
2025-02-21T11:33:30Z
Поки інші копають помиральні ями, ми копаємо бліндажі
Лига
2025-02-21T11:33:07Z
Енергетики за добу відновили світло у 15 населених пунктах Донеччини
УкраинФорм
2025-02-21T11:21:42Z
Морози та ожеледиця: прогноз погоди на вихідні
1News
2025-02-21T11:21:06Z
Обстріли передмістя Херсона: стало відомо про чоловіка, який загинув 17 лютого
УкраинФорм
2025-02-21T11:18:47Z
Дрони накрили увесь виступ: у росіян величезні проблеми на Покровському напрямку
24tv
2025-02-21T11:12:35Z
Сезон грипу: в Ужгороді на тиждень продовжили карантин у школах
УкраинФорм
2025-02-21T10:57:28Z
Під час російського обстрілу загинув енергетик ДТЕК Геннадій Мусатов
24tv
2025-02-21T10:51:01Z
Потап засвітився із загадковою "слов'янською кралею" на узбережжі за кордоном
TSN
2025-02-21T11:36:25Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 22 – 23 лютого
VGorode
2025-02-21T11:36:15Z
Тімоті Шаламе вразив рідкісними кросівками на Берлінале 2025
24tv
2025-02-21T11:33:29Z
Як схудла Адель: 6 секретів, які допомогли їй змінитися
Вива
2025-02-21T11:30:57Z
"Неприємний тип": зірки серіалу Парочка слідчих прокоментували свої ролі
GlavRed
2025-02-21T11:27:44Z
Зв'язки з Росією, скандали та відверті кліпи: що відомо про представника Естонії, який «підірвав» Євробачення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:18:37Z
«Суспільне Культура» транслюватиме 97-му церемонію вручення премії «Оскар»: де і коли дивитися
Детектор М
2025-02-21T11:15:24Z
Зірки Marvel назвали свої улюблені фільми в MCU — не без «Месників», але пара неочікуваних в топі
ITC
2025-02-21T11:10:06Z
В Італії вимагають зняти з Євробачення-2025 представника Естонії через «образливу» пісню
УкраинФорм
2025-02-21T11:03:59Z
Французькі винищувачі перехопили літаки РФ біля Латвії
Европейская правда
2025-02-21T11:42:02Z
Сьогодні День рідної мови: Україна продовжує боротьбу за свою культурну спадщину
Новости Украины
2025-02-21T11:39:18Z
Більшість українців підтримують Зеленського – опитування
1News
2025-02-21T11:36:44Z
Чи повертатимуться українські біженці з-за кордону? Лібанова назвала три фактори
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:30:35Z
Імперія боялася української мови у церкві
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:30:32Z
Preply запускає мультимедійну кампанію Speak Ukraine на підтримку української мови та культури
Детектор М
2025-02-21T11:21:57Z
Жінка почула гучний тріск і була шокована тим, що стирчить з її даху
Фокус
2025-02-21T11:15:51Z
26 лютого — вебінар «Як вчасно помітити проблему у себе чи близьких і делікатно скерувати за психологічною допомогою»
Детектор М
2025-02-21T11:06:34Z
Штраф за знищення рослин: названо розмір компенсації за кожну зірвану квітку
Политека
2025-02-21T11:03:35Z
Яке освітлення повинне бути на птахофермі для збільшення продуктивності
AgroNews
2025-02-21T11:34:01Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T11:25:39Z
У Чернігові відкрили інноваційний реабілітаційний центр для військових
УкраинФорм
2025-02-21T10:24:48Z
У Запоріжжі двох хірургів виправдали від звинувачень у корупції
Украина Криминальная
2025-02-21T09:42:11Z
Від початку епідсезону на грип і ГРВІ захворіли 2,5 мільйона українців: Ляшко назвав тривожну тенденцію
УкраинФорм
2025-02-21T09:36:32Z
Що спричиняє 80% випадків інсульту
24tv
2025-02-21T09:06:26Z
Лікарі швидкої допомоги назвали найпоширеніші травми під час сексу
TSN
2025-02-21T08:48:09Z
Які каші можна їсти щодня: експерти назвали 7 найкорисніших круп
GlavRed
2025-02-21T07:27:40Z
На сьогодні епідпоріг перевищений у 16 областях України - Ляшко
УкраинФорм
2025-02-21T07:27:38Z
У якому районі Львова найкращі ціни на однокімнатні квартири: актуальні цифри
24tv
2025-02-21T11:30:22Z
100 компаній, зокрема Boeing і Airbus, постачали запчастини до Росії через Індію
24tv
2025-02-21T11:21:18Z
Американський підприємець пропонує придбати TikTok за $47,45 млрд та перенести його до Вайомінгу
InternetUA
2025-02-21T11:19:04Z
Дефіцит продовжується: NVIDIA RTX 5070 Ti розпродані в день запуску
ITC
2025-02-21T11:10:09Z
На експорт пішло майже 14 млн т української кукурудзи
AgroPortal
2025-02-21T11:00:36Z
Нацбанк вчасно виконав структурні маяки за програмою з МВФ - Пишний
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:45Z
«Зроблено в Україні»: Шмигаль каже, що є десятки програм для підтримки виробників
УкраинФорм
2025-02-21T10:39:08Z
Шмигаль: РФ хоче залишити Україну без власного газу - фактично щодня б'є по об'єктах видобутку
УкраинФорм
2025-02-21T10:30:25Z
Renault не виключає можливості повернення на російський ринок
24tv
2025-02-21T10:27:19Z
Rivian R1T та R1S отримали спецверсію потужністю 850 к.с.
AutoCentre
2025-02-21T11:13:40Z
Електрокар Tesla Cybertruck перетворили на оригінальний позашляховий автодім
Фокус
2025-02-21T10:57:37Z
Стартувало масове виробництво оновленого електромобіля Tesla Model Y
AutoGeek
2025-02-21T10:57:28Z
Українських водіїв штрафують на 16 000 гривень за неочікуване порушення: що відомо
ТСН
2025-02-21T10:48:46Z
Представлено найпотужніший та найшвидший Rolls-Royce в історії: відома ціна
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:19Z
Українцям запропонували кросовер Honda CR-V за зниженою ціною
ЗаРулем
2025-02-21T10:24:17Z
Автомобілісти можуть втратити гальма через одну помилку: яку саме
ТСН
2025-02-21T10:18:31Z
Американські тюнери перетворили Jeep Wrangler на позашляховий суперкар
AutoCentre
2025-02-21T10:10:32Z
Від $12 600: у Японії показали компактний електромобіль від дизайнера Nissan GT-R
AutoGeek
2025-02-21T10:00:08Z
У Данії більш як половина громадян виступають за відправку миротворців в Україну
УкраинФорм
2025-02-21T11:42:23Z
Пєсков анонсував розмову Путіна і Сі, а також зробив нову заяву про контакти з Трампом
24tv
2025-02-21T11:39:53Z
"Відкриє нові можливості": в Україні можуть заблокувати російську музику
GlavRed
2025-02-21T11:39:50Z
США видалили всі "проукраїнські" формулювання у заяві G7 до 3-річниці війни , — NYT
24tv
2025-02-21T11:39:02Z
Через три роки після російського вторгнення Україні доводиться боротися з Трампом — WP
ZN UA
2025-02-21T11:34:49Z
США можуть повністю вийти зі складу ООН: конгресмени внесли законопроєкт
24tv
2025-02-21T11:33:14Z
Більше американців вважає диктатором Трампа, а не Зеленського
Европейская правда
2025-02-21T11:31:57Z
Період найвищої турбулентності з березня 2022 року: Гетманцев зробив заяву про фінанси України
24tv
2025-02-21T11:30:58Z
Спецслужби РФ розпочали активну фазу інформаційної операції проти України та Європи - ЦПД
УкраинФорм
2025-02-21T11:30:17Z