MY.UAНовини
"Математика – дуже творча дисципліна": Сергій Захарін – про пса Патрона на НМТ-2024, стрес на іспитах та ідеальну освіту в школах
"Математика – дуже творча дисципліна": Сергій Захарін – про пса Патрона на НМТ-2024, стрес на іспитах та ідеальну освіту в школах

"Математика – дуже творча дисципліна": Сергій Захарін – про пса Патрона на НМТ-2024, стрес на іспитах та ідеальну освіту в школах

Національний мультипредметний тест(НМТ) викликав багато нарікань з боку батьків і випускників. Зокрема, вступники були невдоволені умовами складання та отримували через це нижчі бали. На думку колишнього секретаря Міністерства освіти та науки Сергія Захаріна*, абітурієнти повинні бути готовими до того, що складання іспитів та вступ до закладів вищої освіти – це певний стрес, а не лише можливість похизуватися своїми знаннями.

Водночас, говорячи про випробування з іноземної мови, освітянин зазначає, що, незважаючи на хвилювання, вступники не завжди можуть підтвердити свій рівень знань. І це залежить від багатьох причин. Крім того, Захарін звернув увагу на математику. Він вважає, що ця дисципліна необхідна школярам, адже розвиває вміння думати системно та застосовувати схеми до вирішення різних ситуацій. Про складання НМТ та те, який вигляд повинна мати ідеальна шкільна освіта, колишній держсекретар МОН і професор розповів в інтервʼю OBOZ.UA.

Цьогоріч багато нарікань на проведення НМТ. Зокрема, 4 предмети в один день, часті повітряні тривоги та відключення електроенергії змушували дітей занадто довго перебувати в приміщеннях, де проводився іспит. Учні стривожені і втомлені, і зрештою отримували нижчі бали. Як ви вважаєте, чи доцільно у такий час ускладнювати іспит та проводити його в таких умовах? Чи варто повертатися до ЗНО згодом і коли?

– На мій погляд, головна ідеологія у проведенні ЗНО/НМТ – це рівність умов. Усі учасники мають перебувати в однакових умовах – і тоді перемагає сильніший.

Ідею проведення НМТ вперше сформулював міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет у березні 2022 року. Ідея полягала в тому, аби перевірити рівень знань із використанням якомога спрощеної процедури, але з урахуванням усіх принципів незалежного оцінювання, а також наявних обмежень (зокрема безпекових і фінансових).

Передбачалося, що запитання будуть спрощені, адже ми розуміємо, що дуже важко якісно підготуватися до складання усіх предметів одночасно. Але спрощення запитань не заважає отримати в результаті належну диференціацію оцінок – все одно перемагають сильніші, просто їх стало трохи більше. Увесь алгоритм було розроблено у рекордно короткі строки, гарно спрацювали і апарат міністерства, і підвідомча організація, яка адмініструє відповідний інформаційний ресурс. Уряд України та парламент підтримали цю ідею.

Кожен іспит – це певний стрес. Так було завжди. Але доросла людина має бути готова до певного рівня стресу. Скласти іспит – це не лише похизуватися своїми знаннями. Це також і вміння побороти своє хвилювання, вміння впоратися із стресом, вміння застосувати знання в певних "нетепличних" умовах.

З іншого боку, не слід забувати, що є певні санітарно-гігієнічні вимоги, яких слід дотримуватися. Буде правильно, якщо до контролю цього питання долучаться відповідальні громадські організації (на жаль, таких небагато).

Ускладнювати запитання в нинішній ситуації, на мій погляд, не лише неправильно, а навіть аморально. Протягом останніх років освітній процес у багатьох закладах освіти відбувався або в змішаному форматі, або у форматі онлайн. Цілком очікувано, що внаслідок цього страждає рівень успішності українських здобувачів. В умовах захмарних освітніх втрат – а вони очевидні – зовсім неправильно вимагати від вступників тих знань, які вони не могли отримати апріорі. На мій погляд, більш доцільно залишити "старий" рівень складності. Якщо умови проведення НМТ рівні – а це, нагадаю, ключова умова – все одно буде належна диференціація оцінок.

Ключове завдання ЗНО/НМТ – отримати певну диференціацію оцінок, а не заплутати абітурієнтів або показати, що вони нічого не знають.

– Також багато батьків обурювалися іспитом з іноземної мови. Зокрема, діти, які мають рівень В2, набирали 160-170 балів. Чому може бути така різниця у знаннях та балах, на вашу думку? Водночас багато випускників невдоволені необхідністю складати математику, адже не всі мають до неї хист, а якщо не отримати порогові бали, можна втратити можливість вступити до ЗВО. Втім МОН запевняє, що школярі повинні складати іспит з обовʼязкових предметів. Що ви думаєте з цього приводу?

– Це питання доволі абстрактне. Частково ви вже назвали можливі причини: зайве хвилювання, стрес, невміння концентруватися. Дуже важливі побутові умови, в яких проводиться іспит, зокрема, температура приміщення, відсутність зайвого шуму, освітленість тощо.

Крім того, специфіка іноземної мови як освітньої дисципліни полягає у тому, що її потрібно постійно підтримувати на належному рівні. Якщо ви показали рівень В2 три роки назад – це ще не означає, що ви зможете його підтвердити зараз.

Ну і нарешті – є просто різні програми. Якщо ви будете складати іноземну мову різним викладачам або в різних університетах, є висока ймовірність того, що отримаєте різні оцінки.

А от щодо математики – питання дуже серйозне. Елементарні знання потрібні всім – це аксіома. Математика – це не лише про теореми, функції, диференціальні рівняння, логарифми та похідні. Це також і логіка, і вміння думати системно, і здатність застосовувати певні схеми (формули) до вирішення різних ситуацій. Якщо дитина не має хисту до якоїсь науки – це зовсім не означає, що цю науку вчити не потрібно.

Математика – це дуже творча дисципліна. Ви можете підійти до вирішення математичної задачі різними способами. Навіть якщо не можете знайти рішення – можете хоча б показати хід думок, хоча б наблизитися до вирішення. У багатьох інших шкільних дисциплінах в учнів майже немає простору для творчості.

Мене трішки насторожило словосполучення "водночас багато випускників невдоволені…" у вашому запитанні. Ідеологи НУШ зробили дуже шкідливу справу: видумали і поширили хибне уявлення, що навчання має бути безперервною грою і веселою забавою. Здобуття освіти – це не лише комфорт, ігри і задоволення. На мій погляд, кожен випускник школи має чітко розуміти, що доросле життя складається не тільки із задоволень. Здобуття освіти – це важка кропітка робота, це зусилля, це "перемога над собою".

– У мережі нещодавно зʼявилися дописи, де розповідали, що на НМТ з історії України школярів запитували про пса Патрона. Як думаєте, наскільки доречні такі тести для вступників на цьому предметі? Наприклад, Ігор Лікарчук називає НМТ "угадайкою" і вважає, що навіть не готуючись до нього, можна скласти добре іспит. Натомість на ЗНО в школярів дійсно оцінюють знання. Яка ваша думка щодо цього?

– Історія як дисципліна завжди була предметом, який викликає найбільшу суспільну дискусію. Це звичайне явище. І не тільки в Україні.

Моя відповідь банальна. Якщо в шкільному підручнику написано хоча б кілька слів про щось (приміром, про Патрона) – відповідно, на іспиті може бути запитання про це "щось".

Доцільно чи не доцільно включати в шкільний курс історії окремі події або окремі теми? Остаточну відповідь мають дати професійні історики і методисти.

Я як громадянин вважаю, що інформація про пса Патрона та його вчинки може бути наведена у підручнику, якщо вона пов’язана із трансформацією певних суспільних явищ і процесів. Кожна нація формулює певні сенси і смисли, використовує у боротьбі з ворогом певні символи – про це учні мають знати.

Якщо є певне суспільне явище, яке представляє інтерес – його можна вивчати і про нього можна говорити.

– Якою ви бачите ідеальну систему освіти у школах України?

– Ви поставили складне запитання. На моє глибоке переконання, під час побудови "ідеальної школи" варто спиратися передусім на теорію дитиноцентризму, яку сформулював президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень. Усі державні рішення щодо середньої освіти мають бути спрямовані на максимальне розкриття потенціалу дитини. Ми маємо зробити так, щоб шкільні роки були наповнені сучасним креативним змістом, що повною мірою задовольняє різнобарвні освітні потреби "маленького здобувача освіти".

Проблем і різноманітних питань – безліч. Давайте поговоримо хоча б про одну проблему – про початок шкільної освіти.

Відповідно до пункту 3 статті 12 Закону України "Про освіту" і статті 4 Закону України "Про повну загальну середню освіту", повна загальна середня освіта має три рівні: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п’ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки. Рахуємо: 4+5+3=12.

Чому нині наші діти не вчаться у школі 12 років? Тому що приписом підпункту 3) пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про освіту" встановлено, що навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається:

  • для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року;
  • для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року;
  • для профільної середньої освіти – з 1 вересня 2027 року.

Якщо дитина почне вчитися у 5 років – тоді дванадцятирічний термін навчання вона завершить у 17. Якщо почне у 6 – тоді у 18. Почне у 7 – тоді у 19. Українському суспільству доведеться визначитися щодо термінів шкільної освіти: як краще – починати раніше і закінчувати раніше, або починати пізніше і закінчувати пізніше?

У більшості європейських країн обов’язкова шкільна освіта розпочинається у віці 6 років. Однак це не правило, а свідомий вибір уряду (суспільства).

У Бельгії, Болгарії, Чехії, Латвії, Нідерландах, Австрії, Великій Британії, Сербії, на Кіпрі та на Мальті обов’язкова освіта починається у 5 років, у Люксембурзі, Швейцарії – у 4 роки, у Франції та Угорщині – у 3 роки.

Цікаво, що обов’язкова освіта у 5 років в окремих країнах починається у закладі дошкільної освіти (Бельгія, Болгарія, Чехія, Латвія, Нідерланди, Австрія), а в окремих – у початковій школі (Мальта, Велика Британія). У Сербії та Туреччині обов’язкова освіта починається у початковій школі у віці 5,5 років.

Упродовж останніх років спостерігається збільшення кількості європейських країн, які практикують більш раннє обов’язкове навчання дітей. Однак є і протилежні випадки: наприклад, Польща перейшла від початку обов’язкового навчання з п’яти років до початку з шести років.

Чий досвід кращий? Однозначно відповісти на це запитання неможливо, оскільки під час визначення оптимального терміну початку та тривалості навчання у школі слід брати до уваги безліч чинників. Це не лише фінансовий ресурс, хоча він найважливіший, але також і щільність населення, і адміністративно-територіальний устрій, і національні традиції.

Чітка відповідь на запитання щодо "ідеальної школи" має бути наведена у Стратегії розвитку освіти України.

Міністерство освіти і науки України нещодавно пафосно оголосило, що воно розробило проєкт Стратегії. Була навіть презентація для міжнародних партнерів. Кажуть, усе було організовано розкішно, включно з фуршетом.

Але як вбачається із змісту пункту 3 статті 70 Закону України "Про освіту", проєкт Стратегії розвитку освіти України слід розглянути та схвалити на Всеукраїнському з’їзді учасників освітнього процесу та їх об’єднань. Якщо не було проведено такого з’їзду – то можна дійти висновку, що немає і повноцінної Стратегії.

*Сергій Захарін – доктор економічних наук, професор, працював в Інституті вищої освіти НАПН, автор понад 50 наукових праць з питань економіки та організації освіти (освітньої діяльності), колишній держсекретар МОН.

Читайте також інтервʼю Сергія Захаріна, де він розповідав, що не так зі вступом в аспірантуру у 2024 році.

Крім того, OBOZ.UA спілкувався з колишнім держсекретарем МОН щодо сертифікації вчителів, низьких зарплат і проблем з туалетами у школах.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Страна ЕС выразила желание стать площадкой для переговоров Украины и РФ
Корреспондент
2025-05-12T19:36:48Z
Коррупционный скандал в Нацгвардии: "шатается стул" под бригадным генералом Пивненко
TSN
2025-05-12T19:06:47Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
В России умерла звезда фильмов режиссера Гайдая
Корреспондент
2025-05-12T15:48:33Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T18:18:59Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Ракетная программа и дроны: президент провел совещание
Корреспондент
2025-05-12T18:57:26Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T18:16:20Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
2025-05-12T18:55:02Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T18:06:39Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Зеленский заслушал доклад Сырского
Корреспондент
2025-05-12T19:21:34Z
Историки рассказали о подлинном происхождении названия "Киев"
TSN
2025-05-12T18:49:59Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
РФ атаковала гражданский поезд в Донецкой области: есть пострадавший
TSN
2025-05-12T17:23:10Z
Жители Белгородской области подставляют авто под обстрелы ради компенций
Корреспондент
2025-05-12T17:06:34Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
Ямаль рассказал, что помогло Барселоне одержать победу над Реалом
Корреспондент
2025-05-12T19:30:51Z
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
2025-05-12T18:54:25Z
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
2025-05-12T18:33:31Z
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-05-12T18:12:13Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Катмен Усика Расс Анбер подверг критике организацию боя Кроуфорда и Канело
Корреспондент
2025-05-12T16:15:34Z
Тренер Адам Бут поделился своим видением реванша Усика - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T16:00:06Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Навыки главнее размеров: Кроуфорд будет побеждать Альвареса методом Усика
Корреспондент
2025-05-12T15:21:17Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z