MY.UAНовини
Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»
Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»

Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»

Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»

Після повномасштабного вторгнення схема корупційних заробітків в Україні зазнала певної трансформації. Асфальтна маржа «Великого будівництва» перестала конвертуватись у «чорні» зарплати провладних функціонерів, бо припинилися масштабні ремонти доріг, а ті, що залишилися, — мізерні порівняно з довоєнними часами. Скандал з яйцями по 17 грн завадив встановити годівничку на НЕзбройних закупівлях Міноборони. А постійна увага до цивільного будівництва з його алхімічними кошторисами привела до появи законопроєкту №11057 про зобов’язання публікувати ціни будматеріалів у «Прозорро».

Проте звикла до розкошів влада, з одного боку, зберегла старі, а з іншого — намацала нові ніші для тіньових заробітків:

  • митні пільги та податкові «нюанси» («вічна класика» з модифікаціями під нові потоки);
  • рекет правоохоронців (розквітнув під приводом «нувижепанімаєтє, треба грошей на секретні операції проти рашистів, які ми не можемо офіційно фінансувати з держбюджету»);
  • ігорка (розквітнула у тому числі за рахунок поширення ігроманії серед військових і завдяки тривалому запамороченню у Нацбанку й інших фінансових контролерів, які «не бачили» велетенських потоків грошей, що йдуть через платіжні системи);
  • тютюн (Україну заполонили лотки з сигаретами без акцизу і телеграм-канали з ними ж, а силовикам на це було нецікаво навіть дивитися);
  • зброя (закупівлі вітчизняних дронів одразу були виведені в «тінь» поза «Прозорро», контроль за ціноутворенням було покинуто напризволяще, а імпорт був і є непрозорим для всіх, окрім «чекістів»);
  • непрозоре будівництво, бо ви ж знаєте — хочеш вкрасти, починай будувати.

От на останньому пункті ми й зупинимось у цій статті.

За великим рахунком, в Україні є такі типи будівництва за державні гроші.

Дорожнє тіньове. Воно ведеться за правилами, які Олександр Кубраков упровадив іще під час «Великого будівництва» Голика—Зеленського. Це коли кошторисні ціни будматеріалів приховуються разом із самими кошторисами, а всім назовні залишається просто цифра «скільки коштує заасфальтувати квадратний метр дороги». В умовах картельної змови це ідеальний шлях для роздування цін, бо ніхто ж не побачить, що ти намалював у ціні квадратного метра, а конкуренти ціни не зіб’ють. Під час річного керування команди Мустафи Наєма в Держвідновлення жодних змін у цей порядок внести не вдалося. Тому потенційно це залишається цікавою нішею для заробітків, коли в дорожньому будівництві з’являться гроші. Але зараз їх точно немає, навіть сам Дорожній фонд, що збирав гроші на асфальтування, вже ліквідований.

Цивільне прозоре. Разом із тим команда Наєма доклала багато зусиль для витіснення зайвої маржі з підрядів на відбудову пошкодженого житла та інших об’єктів соціальної інфраструктури. Передусім це робилося за рахунок обов’язкової публікації кошторисної документації на всіх етапах. Тепер, коли замовник публікує кошториси, «Наші гроші» витрачають дедалі більше часу й енергії на пошук завищених цін. Так, ми все одно продовжуємо їх знаходити, і навіть у проєктах, що фінансуються за гроші ООН і Європейського інвестиційного банку, не кажучи вже про проєкти, які фінансуються з українського бюджету. Навіть в «Охматдиті» за гроші благодійників планували влаштувати розпил. Однак знаходити такі перли стає дедалі важче.

Непрозоре цивільне будівництво. Звісно, багато хто не сприйняв цього тренду як новий modus vivendi і, навпаки, почав приховувати свої кошториси. Наприклад, госпіталь ветеранів у Києві торік оприлюднив кошториси свого ремонту за мільярд гривень із завищенням цін будматеріалів у 2–4 рази, а цього року вже просто не заповнив колонки з цінами.

Дехто робить це зухвало, а хтось намагається зберегти обличчя. Наприклад, Запорізька обладміністрація відмовилася надавати журналістам і народному депутату кошториси на будівництво шкільних укриттів на півмільярда гривень через… відключення світла. Мовляв, не можемо включити принтер, щоб роздрукувати кілька таблиць.

Ще один «лайфгак» — приховати назви будматеріалів у кошторисі. Наприклад, прописують якийсь клей за мільйони гривень без марки і виробника. Все, встановити адекватність ціни без виїзної експертизи неможливо. Так це зробили в кошторисі ремонту лікарні в Кривому Розі вартістю 1,3 млрд грн, який щойно віддали фірмі-протеже Юрія Голика з розслідування «Бігус.інфо».

Військове будівництво поза «Прозорро». Із цілком зрозумілих причин подробиці будівництва військових, як то адреси, проєктні рішення, виконавці, мають залишатися таємними. Але жодна з цих обставин не має бути перепоною для оприлюднення цін на будматеріали. Ворогу нічого не перепаде, якщо замовник прозвітує про ціну за тонну арматури чи метр «єгози» без зазначення кількості цих одиниць та адрес цих об’єктів. Це виключно комерційна таємниця, в якій так зручно проростати «яйцям по 17». Або дерев’яним колодам по 11 тис. грн за кубометр, що втричі дорожче ринку, як це виявилось у фортифікаційних проєктах Миколаївської обладміністрації.

Підлеглі Віталія Кіма на депутатський запит надали дані про ціни своїх будматеріалів, які виявилися настільки екстравагантними, що за заявою «Центру протидії корупції» Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро навіть почали кримінальне провадження (№42024000050000025) за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу за заволодіння бюджетними коштами в особливо великому розмірі.

Сподіваємося, слідство не братиме до уваги дивних пояснень Кіма щодо завищених цін, — він банально підробив у фотошопі сторінку «Наших грошей», щоб показати, як мала би виглядати наша стаття, на його думку. Це не жарт. Це фотофакт.

скриншот

Енергетичне будівництво поза «Прозорро». Воно почалося після того, як росіяни 2022 року стали бити по нашій енергетиці. Основний напрям витрачання коштів — будівництво антишахедного захисту над електричними об’єктами у виконанні «Укренерго», Держвідновлення та «Укргідроенерго». Тут з дозволу уряду все непрозоро через воєнний підтекст будівництва. Чим і скористалися.

Наприклад, «Укргідроенерго» закрило всі дані за 4-мільярдним контрактом із фірмою, чиїм основним досягненням раніше був ремонт шкіл на Житомирщині.

Держвідновлення і «Укренерго» в різний час показали ціни будматеріалів для накриттів. Однак закритість самих проєктів залишила великий простір для здогадок і уваги слідчих. Наразі немає жодних даних про порівняльну експертизу проєктів з обсягами робіт. «Наші гроші» не можуть провести таку експертизу, оскільки самі проєкти «під грифом» для простих смертних.

Отже, хоч будівництво і лишається можливим шляхом до нетрудових мільярдів, але заробляти там маржу стає дедалі небезпечніше. Тому на допомогу спішить нова історія у виконанні «Енергоатому» ціною в 5 млрд дол.

«Великі заробітчани» покладають неабиякі сподівання на проєкт добудови двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції. Їхнє будівництво почали ще при Радянському Союзі, тоді ж, у 80-х, закинули. Сорок років дощів, снігів, вивітрювання і корозії, здавалось, не залишали блокам-довгобудам жодних шансів. Але ні, проєкт воскрес і близький до закінчення як ніколи, бо ідеально підходить під всі завдання офісу президента.

Це ж миттєвий запуск «Великого бетонування». Звісно, що будуватимуть ті блоки років десять, якщо не більше. Але ж увесь цей час бетон будуть калапуцяти, акти виконаних робіт оплачуватимуть, а маржа капатиме в кишені. Йдеться точно про десятки мільярдів гривень у найближчі роки. Вони не підуть на фортифікації на сході чи енергообладнання, що потрібне вже зараз для цієї зими і для розподіленої генерації. Їх витратять на щось, що, можливо, працюватиме колись у перспективі, а може, й ніколи.

Що дуже важливо — це буде непрозора історія. Вже зараз усі будівництва об’єктів, пов’язані з відновленням після російських обстрілів, закриті всіма рівнями захисту урядової нормативки. Тому будівництво такого стратегічного об’єкта, як АЕС, також неминуче буде закрите. А відтак, жодного громадського чи експертного контролю.

Підігріває азарт на диво лояльне ставлення американських партнерів до атомних проєктів Банкової. Посол США Бріджит Брінк взяла участь у заливці першого кубометра бетону в блок №5 ХАЕС. Тепер уже колишня спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер наголосила, що «для швидкого розв’язання проблеми нарощування атомної енергетики є абсолютно раціональним рішенням».

Причини цієї лояльності цілком природні і меркантильні. Американці розраховують, що на нових блоках Україна встановить куплені у американців же реактори і закуповуватиме американське паливо. Відтак, тиск з боку Держдепу на профільного міністра Германа Галущенка мінімальний.

Що дало можливість Галущенку і його команді вже запустити підготовчі процеси для великого будівництва.

Через систему «Прозорро» зараз демонстративно проходить купа тендерів по Хмельницькій АЕС. Там закуповують десятки вагончиків-їдалень, гардеробних і нарадчих для будівельників, захисне спорядження для зварювальників і монтажників. Причому на мільйонних тендерах купують усе за нормальними цінами, щоб передчасно не привертати уваги до майбутніх мільярдних закупівель.

Також уже почали проєктувати багатоквартирний будинок для будівельників у Нетишині, поруч із ХАЕС. Замовили навіть власну бетонозмішувальну установку, щоб не віддавати наліво ні копійки за основний будматеріал. І все це вже на десятки мільйонів гривень.

Однак, на щастя для всіх нас, є одна біда. Для запуску «Великого атомного будівництва» треба ухвалити закон. Галущенко вже пробував це зробити у червні, але настільки бездарно провів промокампанію, що голосів на цей проєкт не дали навіть «слуги народу». Відповідно, зведення атомних блоків ціною в сотні мільярдів ризикує так і не розпочатися.

Банкова точно не цього чекає. Тож або Галущенко восени доведе закон до кінця, знайшовши необхідні суми аргументів для мотивації невмотивованих нардепів. Або його роботу виконуватиме інший міністр. Або за справу доведеться братися самому Володимиру Зеленському, який іноді ходить до парламенту. За крайніх обставин.

Впевнені, що перевірені служаки, міністр Г.Галущенко та очільник «Енергоатому» П.Котін, доведуть і цього разу свою користь для загальної справи. Їх сто разів ловили на завищенні цін будматеріалів, але з них як з гуски вода. Бо потрібні люди. Наприклад, торік «Енергоатом» вирішив побудувати виробниче приміщення в Южноукраїнську за 89 млн грн. Після того, як «Наші гроші» побачили у кошторисі бетон і арматуру по вдвічі завищеній ціні та цей факт став предметом розгляду на тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради, той тендер знесли і замість нього провели новий, із дуже хорошою економією, лише за 71 млн грн.

Жодного покарання за той і купу інших розпилів ніхто не поніс. Це дало змогу Галущенку і Котіну підвищити градус нахабства і безвідповідальності.

Це секрет полішинеля, що саме трансформатори «Енергоатома» зараз є найбільш незахищеними від ударів. Антишахедний захист критично важливих підстанцій «Укренерго» разом із підрядниками Держвідновлення вже завершують і до опалювального сезону можуть закрити все найпотрібніше хоча б від шахедів. Але точки, через які енергія виходить з атомних станцій, перебувають у виключному віданні самого «Енергоатому». Вони навіть фізично відділені парканом від решти України. Так от, про бетонний захист «атомних» трансформаторів ніхто навіть не згадав.

Ані в «Енергоатомі», ані в Міненерго, ані в офісі президента. Не до того…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Норвегія отримала всі замовлені винищувачі F-35
Европейская правда
2025-04-28T17:30:53Z
Хто насправді були гайдамаки: історик навів нові факти про повстанців
GlavRed
2025-04-28T17:27:03Z
«Добрий ранок!» чи «Доброго ранку!». Мовознавиця пояснила, як грамотно вітатися
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:24:57Z
Цілі на мільярди доларів: у підрозділі "Фенікс" вразили результатами роботи українських дронів
24tv
2025-04-28T17:18:39Z
Міноборони у 2024 році допустило 330 зразків безпілотників українського виробництва
Лига
2025-04-28T16:55:21Z
В Україні запустили маркетплейс Вrave1 - військові зможуть самостійно обирати техніку
Комсомольская правда
2025-04-28T16:52:59Z
Федоров розповів про "є-бали" для військових: Можуть обміняти їх на дрони та іншу зброю
Лига
2025-04-28T16:51:33Z
У NYT розповіли про роль дронів на війні
iPress
2025-04-28T16:46:54Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Вперше з 1990 року: угорським опозиційним депутатам заборонено вхід до парламенту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:30:59Z
Я керую країною і світом, мені дуже весело, – Трамп про свій другий термін
24tv
2025-04-28T17:30:46Z
Триденне "перемир'я" Путіна - подарунок Трампу? У яку гру грає Кремль - NYT
Telegraf
2025-04-28T17:27:56Z
Чергове "перемир'я"... заради війни
GlavRed
2025-04-28T17:27:07Z
Коли РФ може знову масовано атакувати Україну: експерт назвав точні дати
GlavRed
2025-04-28T17:27:00Z
Мерц: Німеччина не підтримуватиме мир, який нав’язують Україні
Факти ICTV
2025-04-28T17:19:32Z
До дедлайну все ближче: чи вигідно Трампу виходити з переговорів між Україною та Росією
24tv
2025-04-28T17:18:05Z
Віденський батальйон “москва”
Известия Киев
2025-04-28T17:10:51Z
Знижуємо витрати на логістику з Китаю: поради для малого бізнесу
Gazeta UA
2025-04-28T17:30:59Z
Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати
Знай
2025-04-28T17:30:17Z
Корецький став новим головою правління «Нафтогазу» – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:21:04Z
Скільки грошей втратив Ілон Маск від початку 2025 року
24tv
2025-04-28T17:18:09Z
Україна запропонувала Європі допомогу з блекаутами
Лига
2025-04-28T17:15:55Z
Українці заробили для Польщі більше грошей, ніж країна витратила на соцдопомогу
24tv
2025-04-28T17:15:44Z
ПФУ звернувся до отримувачів субсидій, пільг та інших виплат: що з фінансуванням
Хвиля
2025-04-28T17:03:31Z
Як реєстр рахунків та сейфів змінить порядок призначення субсидій та соцвиплат в Україні
360ua.news
2025-04-28T17:03:23Z
Будівництво атомної електростанції у Польщі: підписано рамкову угоду
InternetUA
2025-04-28T16:49:39Z
Друг найшанованіших людей свого часу: що треба знати про найвідомішого нащадка Тараса Шевченка
24tv
2025-04-28T17:15:56Z
Фестиваль «Київський тиждень критики» стартує 8 травня у Нідерландах
Детектор М
2025-04-28T16:10:06Z
Український режисер розірвав контракт щодо постановки опери в Ізраїлі через участь росіян
Детектор М
2025-04-28T16:07:25Z
Не виїхав, на відміну від Ями: що відомо про екссуддю "Танцюють всі" Раду Поклітару і де він зараз
Telegraf
2025-04-28T15:58:10Z
У Британії продали з молотка скрипку з "Титаніка" за 72 тисячі доларів
Комсомольская правда
2025-04-28T15:55:30Z
Науковець, лірик та бунтар: що ми знаємо про брата Лесі Українки
24tv
2025-04-28T15:52:00Z
Перший кадр залаштунків «Месники: Судний день» — Доктор Дум на місці, знімання офіційно почались
ITC
2025-04-28T15:43:47Z
Був відправлений перед катастрофою: на аукціоні рекордно дорого продали лист з "Титаніка"
24tv
2025-04-28T15:42:48Z
Я собі пробачив: Melovin згадав, як зрадив кохану людину
Факти ICTV
2025-04-28T15:36:50Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T17:30:18Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T16:00:46Z
На Харківщині судитимуть чотирьох підлітків, які вчиняли диверсії на замовлення кураторів з рф
Мій Харків
2025-04-28T15:43:19Z
У столиці жінка пограбувала свою знайому
Украина Криминальная
2025-04-28T15:30:30Z
Вбивство в мечеті у Франції: підозрюваний заперечує, що діяв на ґрунті ненависті
Европейская правда
2025-04-28T15:25:28Z
Окупація ЧАЕС: рятувальники розповіли нові шокувальні подробиці про росіян
TSN
2025-04-28T14:51:16Z
$30 тис. за незаконний перетин кордону з Молдовою – затримано одного з організаторів схеми
Украина Криминальная
2025-04-28T14:45:24Z
У Вільнюсі на другу добу ліквідували велику пожежу на сміттєпереробному заводі
Европейская правда
2025-04-28T14:37:56Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Розміром з монету: 7-річній дитині імплантували найменше штучне серце у світі
ITC
2025-04-28T13:28:27Z
Чи дійсно вживання сала сповільнює старіння: відповідь фахівця
TSN
2025-04-28T13:10:19Z
Смертоносна їжа: вчені показали продукти, які вкорочують життя
Факти ICTV
2025-04-28T12:36:22Z
Ашвагандха — природна альтернатива лікам чи черговий ризик здоров’ю?
360ua.news
2025-04-28T12:00:09Z
Подорожчання проїзду на Одещині: хто відчує удар по гаманцю
Политека
2025-04-28T17:30:04Z
Заморозки починають відступати: які регіони заливатиме дощем
GlavRed
2025-04-28T17:27:10Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T17:12:08Z
Україну накриють дощі: коли та в яких областях очікувати опадів
24tv
2025-04-28T17:03:10Z
Росіяни намагаються просунутися вглиб Сумської області малими групами, - ДПСУ
Комсомольская правда
2025-04-28T17:01:29Z
Був вибір: тюрма або "СВО", – полонений з Криму розповів, як опинився на війні через коноплю
24tv
2025-04-28T17:00:39Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими з 28 квітня по 4 травня 2025 року
Фокус
2025-04-28T16:57:21Z
"Тривають постійні бої". У ГУР розповіли, що відбувається на островах на Дніпрі
Лига
2025-04-28T16:52:53Z
Радує відвідувачів уже 60 років: історія та сучасність "нового" ботанічного саду в Києві
Telegraf
2025-04-28T16:48:14Z
Посадіть на ділянці ці 5 рослин: кліщі навіть не наблизяться
24tv
2025-04-28T17:30:37Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:27:34Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T17:27:21Z
Справжнє чи підробка: як легко перевірити якість масла – перевірені миттєві лайфхаки
24tv
2025-04-28T17:15:04Z
Фрази-табу: що в жодному разі не можна писати дівчині після знайомства
24tv
2025-04-28T17:00:47Z
Місячний календар стрижок на травень 2025: коли краще оновлювати зачіску?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:00:28Z
Лякають навіть найсміливіших: 5 забобонів, від яких мороз йде поза шкірою
24tv
2025-04-28T16:39:29Z
Жодного авто й тільки коні: унікальний острів пропонує втечу в давнє минуле
24tv
2025-04-28T16:33:51Z
10 міст з неймовірно красивою архітектурою у світі: куди варто поїхати
Gazeta UA
2025-04-28T15:52:07Z
Клопп привітав Ліверпуль з чемпіонством АПЛ
Football.ua
2025-04-28T17:21:46Z
Навіть паспорт забирали: близнючки Алексіїви поділилися, чи видавали колись себе одна за одну
Факти ICTV
2025-04-28T17:12:39Z
"Я вирву тобі очі": Усик жорстко посперечався з членом команди Дюбуа – відео сварки
24tv
2025-04-28T17:09:22Z
Усик проти Дюбуа: британець не витримав і штовхнув українського чемпіона на битві поглядів
Фокус
2025-04-28T17:06:05Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T16:39:18Z
Пекельний реванш за "абсолют": які шанси Усика вдруге перемогти Дюбуа – прогноз
24tv
2025-04-28T16:39:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T16:34:51Z
Дюбуа відверто розповів, чи хоче побачити повернення Ф'юрі у ринг
24tv
2025-04-28T16:24:20Z
Саліба: Я ріс на грі Анрі
Football.ua
2025-04-28T16:21:22Z
В Україну привезли першу електричну вантажівку: подробиці та фото
Фокус
2025-04-28T17:30:10Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T17:22:51Z
Такі ж потужні: ШІ показав, як бачить всесвітньовідомі марки авто у вигляді тварин
24tv
2025-04-28T17:18:26Z
У Києві продають унікальний автобус із алюмінієвим кузовом
AutoCentre
2025-04-28T17:03:33Z
Загроза повного припинення Tesla у Нью-Йорку через політичний скандал
Топ Жир
2025-04-28T16:45:32Z
Не класичний Mustang 1968, але схожий на нього
Топ Жир
2025-04-28T16:15:12Z
На продаж виставили ексклюзивні суперкари чемпіонів "Формули-1"
Фокус
2025-04-28T15:52:13Z
Новий Alfa Romeo Stelvio розкритий на офіційних патентах
Топ Жир
2025-04-28T15:15:42Z
Новий кросовер Mazda продається “як гарячі пиріжки”
AutoCentre
2025-04-28T15:03:55Z
У ДТЕК опублікували мем про блекаут у Європі: у мережі обурилися
24tv
2025-04-28T17:24:47Z
Clair Obscur: Expedition 33 розійшлася мільйонним тиражем за три дні після релізу
24tv
2025-04-28T17:18:33Z
Названо спосіб захистити смартфон від шахраїв
InternetUA
2025-04-28T17:10:37Z
Творці Baldur's Gate 3 – Larian Studios працюють над двома надзвичайно амбітними RPG
24tv
2025-04-28T16:33:55Z
Великі літаки можуть допомогти охолодити Землю - дослідження UCL
ZN UA
2025-04-28T16:31:17Z
США можуть зменшити залежність від Китаю завдяки магнітам без рідкісноземельних елементів
360ua.news
2025-04-28T16:21:14Z
Розкриті технічні характеристики британського розвідувального дрона Watchkeeper WK450
InternetUA
2025-04-28T16:13:26Z
Вчені створюють матеріал з доісторичного ДНК
360ua.news
2025-04-28T16:04:06Z
Xiaomi припиняє підтримку семи популярних смартфонів: які смартфони застаріли
24tv
2025-04-28T16:03:31Z