MY.UAНовини
Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»
Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»

Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»

Невмолима потреба у «великому атомному будівництві»

Після повномасштабного вторгнення схема корупційних заробітків в Україні зазнала певної трансформації. Асфальтна маржа «Великого будівництва» перестала конвертуватись у «чорні» зарплати провладних функціонерів, бо припинилися масштабні ремонти доріг, а ті, що залишилися, — мізерні порівняно з довоєнними часами. Скандал з яйцями по 17 грн завадив встановити годівничку на НЕзбройних закупівлях Міноборони. А постійна увага до цивільного будівництва з його алхімічними кошторисами привела до появи законопроєкту №11057 про зобов’язання публікувати ціни будматеріалів у «Прозорро».

Проте звикла до розкошів влада, з одного боку, зберегла старі, а з іншого — намацала нові ніші для тіньових заробітків:

  • митні пільги та податкові «нюанси» («вічна класика» з модифікаціями під нові потоки);
  • рекет правоохоронців (розквітнув під приводом «нувижепанімаєтє, треба грошей на секретні операції проти рашистів, які ми не можемо офіційно фінансувати з держбюджету»);
  • ігорка (розквітнула у тому числі за рахунок поширення ігроманії серед військових і завдяки тривалому запамороченню у Нацбанку й інших фінансових контролерів, які «не бачили» велетенських потоків грошей, що йдуть через платіжні системи);
  • тютюн (Україну заполонили лотки з сигаретами без акцизу і телеграм-канали з ними ж, а силовикам на це було нецікаво навіть дивитися);
  • зброя (закупівлі вітчизняних дронів одразу були виведені в «тінь» поза «Прозорро», контроль за ціноутворенням було покинуто напризволяще, а імпорт був і є непрозорим для всіх, окрім «чекістів»);
  • непрозоре будівництво, бо ви ж знаєте — хочеш вкрасти, починай будувати.

От на останньому пункті ми й зупинимось у цій статті.

За великим рахунком, в Україні є такі типи будівництва за державні гроші.

Дорожнє тіньове. Воно ведеться за правилами, які Олександр Кубраков упровадив іще під час «Великого будівництва» Голика—Зеленського. Це коли кошторисні ціни будматеріалів приховуються разом із самими кошторисами, а всім назовні залишається просто цифра «скільки коштує заасфальтувати квадратний метр дороги». В умовах картельної змови це ідеальний шлях для роздування цін, бо ніхто ж не побачить, що ти намалював у ціні квадратного метра, а конкуренти ціни не зіб’ють. Під час річного керування команди Мустафи Наєма в Держвідновлення жодних змін у цей порядок внести не вдалося. Тому потенційно це залишається цікавою нішею для заробітків, коли в дорожньому будівництві з’являться гроші. Але зараз їх точно немає, навіть сам Дорожній фонд, що збирав гроші на асфальтування, вже ліквідований.

Цивільне прозоре. Разом із тим команда Наєма доклала багато зусиль для витіснення зайвої маржі з підрядів на відбудову пошкодженого житла та інших об’єктів соціальної інфраструктури. Передусім це робилося за рахунок обов’язкової публікації кошторисної документації на всіх етапах. Тепер, коли замовник публікує кошториси, «Наші гроші» витрачають дедалі більше часу й енергії на пошук завищених цін. Так, ми все одно продовжуємо їх знаходити, і навіть у проєктах, що фінансуються за гроші ООН і Європейського інвестиційного банку, не кажучи вже про проєкти, які фінансуються з українського бюджету. Навіть в «Охматдиті» за гроші благодійників планували влаштувати розпил. Однак знаходити такі перли стає дедалі важче.

Непрозоре цивільне будівництво. Звісно, багато хто не сприйняв цього тренду як новий modus vivendi і, навпаки, почав приховувати свої кошториси. Наприклад, госпіталь ветеранів у Києві торік оприлюднив кошториси свого ремонту за мільярд гривень із завищенням цін будматеріалів у 2–4 рази, а цього року вже просто не заповнив колонки з цінами.

Дехто робить це зухвало, а хтось намагається зберегти обличчя. Наприклад, Запорізька обладміністрація відмовилася надавати журналістам і народному депутату кошториси на будівництво шкільних укриттів на півмільярда гривень через… відключення світла. Мовляв, не можемо включити принтер, щоб роздрукувати кілька таблиць.

Ще один «лайфгак» — приховати назви будматеріалів у кошторисі. Наприклад, прописують якийсь клей за мільйони гривень без марки і виробника. Все, встановити адекватність ціни без виїзної експертизи неможливо. Так це зробили в кошторисі ремонту лікарні в Кривому Розі вартістю 1,3 млрд грн, який щойно віддали фірмі-протеже Юрія Голика з розслідування «Бігус.інфо».

Військове будівництво поза «Прозорро». Із цілком зрозумілих причин подробиці будівництва військових, як то адреси, проєктні рішення, виконавці, мають залишатися таємними. Але жодна з цих обставин не має бути перепоною для оприлюднення цін на будматеріали. Ворогу нічого не перепаде, якщо замовник прозвітує про ціну за тонну арматури чи метр «єгози» без зазначення кількості цих одиниць та адрес цих об’єктів. Це виключно комерційна таємниця, в якій так зручно проростати «яйцям по 17». Або дерев’яним колодам по 11 тис. грн за кубометр, що втричі дорожче ринку, як це виявилось у фортифікаційних проєктах Миколаївської обладміністрації.

Підлеглі Віталія Кіма на депутатський запит надали дані про ціни своїх будматеріалів, які виявилися настільки екстравагантними, що за заявою «Центру протидії корупції» Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро навіть почали кримінальне провадження (№42024000050000025) за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу за заволодіння бюджетними коштами в особливо великому розмірі.

Сподіваємося, слідство не братиме до уваги дивних пояснень Кіма щодо завищених цін, — він банально підробив у фотошопі сторінку «Наших грошей», щоб показати, як мала би виглядати наша стаття, на його думку. Це не жарт. Це фотофакт.

скриншот

Енергетичне будівництво поза «Прозорро». Воно почалося після того, як росіяни 2022 року стали бити по нашій енергетиці. Основний напрям витрачання коштів — будівництво антишахедного захисту над електричними об’єктами у виконанні «Укренерго», Держвідновлення та «Укргідроенерго». Тут з дозволу уряду все непрозоро через воєнний підтекст будівництва. Чим і скористалися.

Наприклад, «Укргідроенерго» закрило всі дані за 4-мільярдним контрактом із фірмою, чиїм основним досягненням раніше був ремонт шкіл на Житомирщині.

Держвідновлення і «Укренерго» в різний час показали ціни будматеріалів для накриттів. Однак закритість самих проєктів залишила великий простір для здогадок і уваги слідчих. Наразі немає жодних даних про порівняльну експертизу проєктів з обсягами робіт. «Наші гроші» не можуть провести таку експертизу, оскільки самі проєкти «під грифом» для простих смертних.

Отже, хоч будівництво і лишається можливим шляхом до нетрудових мільярдів, але заробляти там маржу стає дедалі небезпечніше. Тому на допомогу спішить нова історія у виконанні «Енергоатому» ціною в 5 млрд дол.

«Великі заробітчани» покладають неабиякі сподівання на проєкт добудови двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції. Їхнє будівництво почали ще при Радянському Союзі, тоді ж, у 80-х, закинули. Сорок років дощів, снігів, вивітрювання і корозії, здавалось, не залишали блокам-довгобудам жодних шансів. Але ні, проєкт воскрес і близький до закінчення як ніколи, бо ідеально підходить під всі завдання офісу президента.

Це ж миттєвий запуск «Великого бетонування». Звісно, що будуватимуть ті блоки років десять, якщо не більше. Але ж увесь цей час бетон будуть калапуцяти, акти виконаних робіт оплачуватимуть, а маржа капатиме в кишені. Йдеться точно про десятки мільярдів гривень у найближчі роки. Вони не підуть на фортифікації на сході чи енергообладнання, що потрібне вже зараз для цієї зими і для розподіленої генерації. Їх витратять на щось, що, можливо, працюватиме колись у перспективі, а може, й ніколи.

Що дуже важливо — це буде непрозора історія. Вже зараз усі будівництва об’єктів, пов’язані з відновленням після російських обстрілів, закриті всіма рівнями захисту урядової нормативки. Тому будівництво такого стратегічного об’єкта, як АЕС, також неминуче буде закрите. А відтак, жодного громадського чи експертного контролю.

Підігріває азарт на диво лояльне ставлення американських партнерів до атомних проєктів Банкової. Посол США Бріджит Брінк взяла участь у заливці першого кубометра бетону в блок №5 ХАЕС. Тепер уже колишня спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер наголосила, що «для швидкого розв’язання проблеми нарощування атомної енергетики є абсолютно раціональним рішенням».

Причини цієї лояльності цілком природні і меркантильні. Американці розраховують, що на нових блоках Україна встановить куплені у американців же реактори і закуповуватиме американське паливо. Відтак, тиск з боку Держдепу на профільного міністра Германа Галущенка мінімальний.

Що дало можливість Галущенку і його команді вже запустити підготовчі процеси для великого будівництва.

Через систему «Прозорро» зараз демонстративно проходить купа тендерів по Хмельницькій АЕС. Там закуповують десятки вагончиків-їдалень, гардеробних і нарадчих для будівельників, захисне спорядження для зварювальників і монтажників. Причому на мільйонних тендерах купують усе за нормальними цінами, щоб передчасно не привертати уваги до майбутніх мільярдних закупівель.

Також уже почали проєктувати багатоквартирний будинок для будівельників у Нетишині, поруч із ХАЕС. Замовили навіть власну бетонозмішувальну установку, щоб не віддавати наліво ні копійки за основний будматеріал. І все це вже на десятки мільйонів гривень.

Однак, на щастя для всіх нас, є одна біда. Для запуску «Великого атомного будівництва» треба ухвалити закон. Галущенко вже пробував це зробити у червні, але настільки бездарно провів промокампанію, що голосів на цей проєкт не дали навіть «слуги народу». Відповідно, зведення атомних блоків ціною в сотні мільярдів ризикує так і не розпочатися.

Банкова точно не цього чекає. Тож або Галущенко восени доведе закон до кінця, знайшовши необхідні суми аргументів для мотивації невмотивованих нардепів. Або його роботу виконуватиме інший міністр. Або за справу доведеться братися самому Володимиру Зеленському, який іноді ходить до парламенту. За крайніх обставин.

Впевнені, що перевірені служаки, міністр Г.Галущенко та очільник «Енергоатому» П.Котін, доведуть і цього разу свою користь для загальної справи. Їх сто разів ловили на завищенні цін будматеріалів, але з них як з гуски вода. Бо потрібні люди. Наприклад, торік «Енергоатом» вирішив побудувати виробниче приміщення в Южноукраїнську за 89 млн грн. Після того, як «Наші гроші» побачили у кошторисі бетон і арматуру по вдвічі завищеній ціні та цей факт став предметом розгляду на тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради, той тендер знесли і замість нього провели новий, із дуже хорошою економією, лише за 71 млн грн.

Жодного покарання за той і купу інших розпилів ніхто не поніс. Це дало змогу Галущенку і Котіну підвищити градус нахабства і безвідповідальності.

Це секрет полішинеля, що саме трансформатори «Енергоатома» зараз є найбільш незахищеними від ударів. Антишахедний захист критично важливих підстанцій «Укренерго» разом із підрядниками Держвідновлення вже завершують і до опалювального сезону можуть закрити все найпотрібніше хоча б від шахедів. Але точки, через які енергія виходить з атомних станцій, перебувають у виключному віданні самого «Енергоатому». Вони навіть фізично відділені парканом від решти України. Так от, про бетонний захист «атомних» трансформаторів ніхто навіть не згадав.

Ані в «Енергоатомі», ані в Міненерго, ані в офісі президента. Не до того…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісія планує втричі збільшити збір на в’їзд до ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:50Z
Угорщина проти, щоб Україна отримала «кожне п'яте євро» з нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:35Z
США не учасник, не споживач, а просто торговець, - експерт про зброю України за гроші Європи
Политека
2025-07-18T14:51:18Z
У Німеччині оголосили про готовність ввести санкції проти Ірану
Европейская правда
2025-07-18T14:51:02Z
Мерц поговорив з премʼєром Ізраїлю про перемирʼя в Газі
Европейская правда
2025-07-18T14:49:39Z
Волкер вважає можливим припинення вогню в Україні до кінця року
УкраинФорм
2025-07-18T14:48:38Z
"Шахеди" з напалмом: нова тактика терору Росії проти українських міст
Фокус
2025-07-18T14:45:33Z
"Це неприпустимо": Міноборони відкинуло ідею бронювання громадян, які не на обліку ТЦК
Фокус
2025-07-18T14:45:25Z
Лише 16% італійців призовного віку готові воювати за батьківщину
Европейская правда
2025-07-18T14:42:52Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:51:07Z
Чи зростуть пенсії цього року: у Мінсоцполітики назвали умову
24tv
2025-07-18T14:45:41Z
Українці задекларували ₴35,1 мільярда іноземних доходів за минулий рік
УкраинФорм
2025-07-18T14:39:42Z
На 150% більше, ніж вартість покупки: українців штрафуватимуть за чеки
Знай
2025-07-18T14:36:54Z
ДТЕК працює над будівництвом нових ВЕС на 1150 МВт – CEO компанії Тімченко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:33:36Z
В Україні стартував сезон яблук: ціни утричі вищі, ніж торік
AgroPortal
2025-07-18T14:30:09Z
Дефіцит продуктів у Дніпропетровській області: базовий товар може стати розкішшю
Политека
2025-07-18T14:30:06Z
Євро знову йде на зліт, а долар втрачає позиції: яким буде курс валют 21 липня
GlavRed
2025-07-18T14:27:46Z
У Росії поглиблюється колапс вугільної промисловості - розвідка
УкраинФорм
2025-07-18T14:27:03Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Те, що він непотрібен – міф: навіщо апендикс в організмі людини і чи можна жити без нього
GlavRed
2025-07-18T12:27:44Z
Пропущений сніданок може стати причиною депресії: психолог пояснив, чому зранку потрібно їсти
24tv
2025-07-18T12:21:49Z
Павуки в Карпатах: які справді небезпечні і що робити, якщо вкусили
24tv
2025-07-18T12:18:52Z
Родинам загиблих у полоні військових платитимуть 15 мільйонів гривень
24tv
2025-07-18T14:54:44Z
Росія окупувала унікальне українське озеро, одночасно прісне та солоне
Telegraf
2025-07-18T14:51:33Z
Росіяни вдарили по Сумах - в частині міста зникло світло
УкраинФорм
2025-07-18T14:51:26Z
У Карпатах через негоду розмило дороги, високий ризик селевих потоків – прикордонники попередили про небезпеку
Комсомольская правда
2025-07-18T14:45:11Z
Один пропущений: ЗС РФ на Курському напрямку збивали український БпЛА і втратили ЗРК "Тор"
Фокус
2025-07-18T14:36:46Z
Суд зобов’язав власника привести до належного стану «Будинок Вертипороха» на Подолі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T14:33:48Z
Генштаб повідомив про активність ворога за минулу добу
360ua.news
2025-07-18T14:33:21Z
Пережив козаків і кілька війн: у селі на заході України росте стародавній дуб-велетень
Telegraf
2025-07-18T14:12:07Z
Грози та дощі не відступають: де синоптики оголосили штормове попередження в Україні
24tv
2025-07-18T13:54:36Z
У Празі байкер, що тікав від поліції, зупинив роботу аеропорту на 10 хвилин
Европейская правда
2025-07-18T14:55:18Z
Від Софії до Космоса: які імена обирали українці для дітей у 2025 році
Фокус
2025-07-18T14:51:28Z
"Оцінки шкодять психіці": в Україні закликають змінити підхід до навчання школярів
Знай
2025-07-18T14:51:25Z
Тепер коштують тисячі - навіщо в СРСР робили порцелянові рибки та яка їх історія
GlavRed
2025-07-18T14:39:31Z
Чоловік заснув на пляжі біля самого берега і опинився по шию у воді
Фокус
2025-07-18T14:36:30Z
Шмигаль зустрівся з Сирським, готують нове постачання озброєння ЗСУ
Лига
2025-07-18T14:33:43Z
Чи можна випити каву перед причастям: священник дав однозначну відповідь
GlavRed
2025-07-18T14:27:31Z
У кого з пенсіонерів зросте пенсія на майже 600 гривень у серпні
24tv
2025-07-18T14:21:25Z
Мобілізація в Україні: чого очікувати в серпні та кого можуть призвати на службу
24tv
2025-07-18T14:15:47Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T14:48:41Z
"Чорний список" для консервації: які продукти краще не закривати в банки
GlavRed
2025-07-18T14:39:30Z
Така заготовка на зиму має бути в кожній родині: нереально смачна грибна ікра
24tv
2025-07-18T14:36:35Z
Хто зі знаків зодіаку в ретроградний Меркурій отримає доленосний шанс
24tv
2025-07-18T14:30:49Z
Тріо, що збиває з пантелику - яка різниця між Miss, Mrs і Ms в англійській мові
GlavRed
2025-07-18T14:27:27Z
Гороскоп Таро на завтра 19 липня: Близнюкам - діяти, Левам - говорити
GlavRed
2025-07-18T14:27:01Z
Безплатне шоу, про яке мало хто знає: чому світлячки світяться і коли їх можна побачити
Telegraf
2025-07-18T14:21:51Z
Альтернатива морському відпочинку: куди поїхати в Україні влітку
24tv
2025-07-18T14:06:17Z
Північна Корея закрила курорт Вонсан-Кальма для іноземних туристів після візиту Лаврова
360ua.news
2025-07-18T14:06:11Z
Від диктатури до сцени: перебіжчики з КНДР підкорюють світ K-pop
Фокус
2025-07-18T14:30:54Z
Донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця: Маша поділилася першими весільними фото
Вива
2025-07-18T14:21:31Z
Найновіший трилер на Netflix, який закохав у себе українських глядачів: що це за стрічка
24tv
2025-07-18T14:06:30Z
Чеські документалісти зняли фільм про подорож Україною скептиків, які не вірили у війну
УкраинФорм
2025-07-18T14:03:25Z
У Польщі просто неба покажуть фільм «Памфір»
УкраинФорм
2025-07-18T14:00:11Z
Батіг із фільму про Індіану Джонса продали на аукціоні за $525 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T13:45:01Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T13:30:40Z
Лунала з кожної праски: яка пісня стала найпопулярнішою у 1998 році і про що вона
Telegraf
2025-07-18T13:30:25Z
ГУР презентувало документальний фільм про морські операції воєнної розвідки «Боротьба за Чорне море»
Детектор М
2025-07-18T13:30:18Z
Через дії київських працівників ТЦК помер мобілізований — ДБР
ZN UA
2025-07-18T14:54:00Z
У Росії п’яні прокурори втопилися у річці П’яна
1News
2025-07-18T14:48:07Z
У Бельгії в авто від спеки померла 15-місячна дитина
Европейская правда
2025-07-18T14:45:38Z
Одеситка намагалася незаконно переправити чоловіка за кордон у багажнику автомобіля
Украина Криминальная
2025-07-18T14:45:00Z
Суд арештував понад $35 мільйонів активів ексрегіонала, які той зберігав у Люксембургу
УкраинФорм
2025-07-18T14:33:58Z
Рекетир вийшов під заставу, щоб знову зайнятися вимаганням
TSN
2025-07-18T14:33:57Z
З України примусово видворили іноземця-вбивцю, який звільнився з місць позбавлення волі на Буковині
Украина Криминальная
2025-07-18T14:33:44Z
Мадрид накрила хмара диму через лісову пожежу
УкраинФорм
2025-07-18T14:31:42Z
Дитина була без дорослих: на трасі в Житомирській області водій знайшов маленького хлопчика
24tv
2025-07-18T14:30:54Z
Надія Кіченок пробилася у фінал турніру WTA 250 в Гамбургу у парному розряді
УкраинФорм
2025-07-18T14:54:36Z
Усик і Дюбуа пройшли процедуру зважування: хто важчий перед реваншем
24tv
2025-07-18T14:51:45Z
Усик та Дюбуа провели останню битву поглядів: хто переміг у протистоянні
24tv
2025-07-18T14:51:31Z
Аль-Хіляль націлився на трансфер Ісака
Football.ua
2025-07-18T14:51:05Z
Ямаль отримав номер Мессі й Марадони та всього за день приніс Барселоні 10 мільйонів євро
24tv
2025-07-18T14:39:05Z
BGV — офіційний партнер Усика у реванші з Дюбуа
TSN
2025-07-18T14:36:49Z
Від козака до гетьмана: як змінювався Усик з роками
Telegraf
2025-07-18T14:36:18Z
Ястремська вийшла до півфіналу турніру WTA 250 у Гамбургу
УкраинФорм
2025-07-18T14:33:33Z
У Франції пограбували зірку світового футболу Платіні
УкраинФорм
2025-07-18T14:30:56Z
Apple запатентувала MacBook із Face ID та датчиком жестів
InternetUA
2025-07-18T14:43:25Z
Apple подає позов проти відомого інсайдера через серйозний витік інформації про iOS 26
24tv
2025-07-18T14:36:05Z
Прилади, які тягнуть найбільше електроенергії: корисно знати
24tv
2025-07-18T14:30:48Z
Новий смартфон Samsung нарешті позбудеться головної проблеми всіх "розкладачок"
Фокус
2025-07-18T14:27:15Z
Австралійські розробники створили квантову систему навігації для бойового фрегата MV Sycamore
InternetUA
2025-07-18T14:22:22Z
Після вірусного відео з коханкою: у мережі поширюють фейкову заяву директора компанії
24tv
2025-07-18T14:06:31Z
Хакери знайшли новий спосіб приховати шкідливе ПЗ — що виявили дослідники
InternetUA
2025-07-18T14:01:44Z
Epic Games безкоштовно роздає повне видання Civilization VI: тільки до 24 липня
Gazeta UA
2025-07-18T14:00:00Z
Що буде, якщо постійно розряджати смартфон до нуля
InternetUA
2025-07-18T13:43:22Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Subaru готується завоювати Європу за допомогою перемаркованих Toyota, включаючи електричну версію Outback
Топ Жир
2025-07-18T14:18:03Z
Новий Citroen C5 Aircross надходить у продаж: ціни та комплектації
Фокус
2025-07-18T14:06:49Z
Старт акції «Renault Taliant – вигідний варіант» на Renault Taliant 2024 року виробництва
AutoCentre
2025-07-18T13:33:03Z
Потужністю майже 1400 сил: флагманський кросовер Zeekr 9X розкрив усі секрети
AutoGeek
2025-07-18T13:24:56Z
Цей Shelby доводить, що розмір — не головне
Топ Жир
2025-07-18T13:18:45Z
MAN представив інноваційну альтернативу 7,5-тонній вантажівці
AutoCentre
2025-07-18T13:15:13Z
Зміна образу: тест-драйв нового кросовера Peugeot 3008
Фокус
2025-07-18T13:06:22Z