MY.UAНовини
Китай позбавляє Україну дронів та РЕБ: що може врятувати виробництво і армію
Китай позбавляє Україну дронів та РЕБ: що може врятувати виробництво і армію

Китай позбавляє Україну дронів та РЕБ: що може врятувати виробництво і армію

Китайським підприємствам забороняють постачати БПЛА, засоби РЕБ і деталі для них в Україну. Деякі компанії вже відмовилися співпрацювати з українцями.

Уряд Китаю з 1 вересня вводить в дію нові обмеження на експорт з Китаю компонентів для безпілотників, які потенційно можуть застосовувати у військових цілях, і українські виробники вже зіткнулися з проблемами. Фокус розібрався, що змінилося і як можна впоратися із цією ситуацією.

Новий фінт Китаю

Як пише видання South China Morning Post, китайський уряд 31 липня опублікував директиву щодо експортних обмежень. Згідно з документом, державні органи будуть суворо контролювати, куди виробники постачатимуть таку продукцію:

  • високоточні інерціальні вимірювальні пристрої;
  • радари із синтетичною апертурою;
  • двигуни з вихідною потужністю понад 16 кіловатів;
  • засоби для бездротового зв’язку із дальністю понад 50 км;
  • консолі, які можуть керувати більше ніж 10 безпілотниками одночасно;
  • генератори перешкод для дронів для цивільного використання з ефективним радіусом дії понад 5 км.
Українські військові потребують бойових дронів
Фото: United 24

Директива була прийнята через день після того, як Міністерство фінансів США запровадило санкції проти кількох фізичних та юридичних осіб, що базуються в материковому Китаї та Гонконзі, через закупівлю компонентів (таких як гіроскопи та акселерометри) для іранської програми розробки балістичних ракет і безпілотників. Китайський уряд публічно виступив проти використання цивільних безпілотників у військових цілях, але водночас засудив американські заходи.

Рівно рік тому, 31 липня 2023-го Китай випустив "тимчасове повідомлення" про заборону деяких дронів, які можуть використовуватися у військових цілях. Влада зобов'язала компанії отримувати спеціальні державні дозволи на експорт БпЛА з максимальним часом керування поза межами видимості понад 30 хвилин і максимальною злітною вагою понад 7 кг. Під обмеженнями також опинилися потужні радіостанції, сучасні камери, пристрої для скидання предметів, лазерні локатори або будь-який інший "неперевірений корисний вантаж". Тепер же китайці фактично розширили список того, що заборонено продавати напряму в Україну.

На думку ексінструктора Національно-визвольної армії Китаю Сонга Чжунпіна, обмеження посилили частково саме через масове застосування безпілотників на війні в Україні. Перегляд повідомлення свідчить про те, що контроль над експортом дронів і їх частин збережеться й надалі.

Україна вже відчуває проблеми

Анна Чуднівець, директор українського підприємства "СокілСкай", яке виробляє для військових FPV-дрони, вже непокоїться через експортні обмеження Китаю.

"Я довідалася від постачальників, з якими ми співпрацюємо, що вже дуже багато китайських компаній закривають цю лавочку і перестають відправляти деталі. Вони й раніше не поставляли компоненти напряму в Україну, для цього треба було використовувати треті компанії в інших країнах, але зараз ця проблема стала дуже гострою, навіть червоною, тому що дійсно немає в Україні виробників. Є виробники пропелерів, рам, двигунів. Але, знову ж таки, для того, щоб виготовити цей двигун, компоненти замовляються з Китаю", — розповіла вона Фокусу.

Керівниця "СокілСкай" вірить, що з часом виробники дронів для Сил оборони України знайдуть якісь способи замовляти і отримувати компоненти з Китаю, але дуже багато залежить саме від швидкості. За її словами, наразі у китайському уряді ще немає остаточних рішень щодо експорту на законодавчому рівні, але багато місцевих компаній вже не хочуть працювати з українцями, якщо йдеться про постачання деталей для дронів.

"От у мене зараз є замовлення, заради якого ми чекаємо компоненти, і вже зараз один із компонентів ми не можемо отримати вчасно через те, що компанія-виробник у Китаї зіткнулася з купою перевірок, податковими та інших моментами, і через це відмовилися", — поділилася Анна Чуднівець.

FPV-дрони "Відьма-200", які виготовляє компанія "СкайСокіл"
Фото: Brave Inventors

На її думку, Україні потрібно якнайшвидше налагоджувати власне виробництво. Втім вже зрозуміло, навіть якщо воно розпочнеться, то деталі для БПЛА точно не будуть такими ж дешевими, як з Китаю, бо там індустрія розвивається вже давно і всі процеси добре налагоджені.

"Потрібен час, щоб цю систему відпрацювати, а вироби необхідні вже зараз", — підсумувала директор компанії.

Засновник підприємства "Антидрон Україна" Сергій Герасимюк повідомив Фокусу, що обмеження на постачання генераторів перешкод завадить виробникам засобів радіоелектронної боротьби. Експортний контроль значно ускладнить логістику — його можна обійти, але це збільшить час доставлення товарів і загальну вартість.

"Позаяк РЕБ — це завжди те, що потрібно на вчора, то проблеми відчують не лише виробники, а й кінцеві користувачі", — зазначив Сергій.

Він вважає, що наразі немає сенсу вкладатися в українське виробництво генераторів радіоперешкод, адже немає ближчого постачальника компонентної бази, ніж Китай. Зрештою постачання засобів РЕБ військовим займатиме стільки ж часу, тільки замість готових модулів доведеться чекати, доки приїдуть деталі для них.

Власник майстерні з ремонту дронів Юрій Абдула переконаний, що ситуація докорінно змінитися не має. Китай не забороняє постачати компоненти для дронів до країн Європи, а звідти вони вже давно доставляються в Україну, тому не варто панікувати.

"Є тисяча і один варіант, як обійти цю систему, так воно і буде. Тому ніхто не боїться обмежень. Не може Китай не продавати, він на цьому заробляє гроші, і повинен кудись дівати продукцію. Потужності, які були розгорнуті за останні два роки для вироблення таких систем, просто неймовірні. Якщо китайці розгорнули масове виробництво, то ці вироби все одно підуть на продаж. Заява про те, що вони не будуть продавати товари для війни в Україні — це просто дісклеймер, щоб відхреститися від допомоги одній із сторін", — підкреслив майстер.

Важливо "Багато скидів": у ЗСУ назвали напрямок, де ЗС РФ найчастіше використовують дрони
Теги за темою
УкраїнаКитай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
В Одессе раздаются взрывы, город атакуют "шахеды"
ZN UA
2025-04-11T23:00:53Z
В Киеве открылся первый центр рекрутинга ГУР
Gazeta UA
2025-04-11T22:36:22Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Путин больше 4 часов говорил с посланником Трампа: что известно о встрече
Telegraf
2025-04-11T20:09:28Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
У Орбана появился новый партнер в ЕС
Корреспондент
2025-04-11T23:33:35Z
Трампа не устраивает позиция ни Киева, ни Москвы
Корреспондент
2025-04-11T23:10:22Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Россия в Днепр атаковала склады компании "Биосфера". Основатель показал последствия
Лига
2025-04-10T18:42:33Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Мобилизация в Украине с 1 апреля: кто может остаться без брони
Факти ICTV
2025-04-01T17:03:20Z
Статус УБД: как его получить членам добровольческих формирований территориальных громад
ZN UA
2025-04-11T23:42:04Z
Украина создала новую ракету-дрон "Барс"
Лига
2025-04-11T23:15:52Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Ошибка под номером три? Олег Винник снова решил "вернуться" на сцену, есть даты тура
Знай
2025-04-11T19:51:24Z
Младшая на 44 года невеста Мика Джаггера высказалась о свадьбе: "Боюсь менять"
TSN
2025-04-11T17:33:52Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Могут ли мобилизовать мужчину с астигматизмом
Telegraf
2025-04-11T23:36:15Z
Как избавиться от хронической усталости: действенные советы
Gazeta UA
2025-04-11T20:51:40Z
Симптомы, которые сигнализируют о камнях в почках
Comments UA
2025-04-11T19:12:28Z
Проблемы с дыханием: как понять, что не работают легкие
Comments UA
2025-04-11T18:54:25Z
Второй подбородок: причины и методы устранения проблемы
Comments UA
2025-04-11T18:30:33Z
Действительно ли фисташки могут помочь в похудении: исследователи выяснили всю правду
UAToday
2025-04-11T18:03:23Z
Витамины, тушь и авокадо: как сделать так, чтобы ресницы росли быстрее
Знай
2025-04-11T16:52:43Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
В США разбился самолет, есть погибшие
Корреспондент
2025-04-11T19:12:49Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Сметанин объяснил, почему Украина не открывает экспорт вооружения
Лига
2025-04-11T19:36:50Z
Пасха 2025: цены на паски в Днепре бьют рекорды, сколько заплатим
Политека
2025-04-11T19:31:28Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Три популярные фразы, которые мешают выбраться из нищеты
Gazeta UA
2025-04-11T21:38:59Z
Безглютеновая пасха: лучшие рецепты
TSN
2025-04-11T15:57:39Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Как приготовить дома идеальные сырники: пышные, вкусные и сочные, словно из ресторана
TSN
2025-04-11T15:57:16Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Определился чемпион Украины по хоккею
ZN UA
2025-04-11T20:48:58Z
Украинский спортсмен "отправил" женщин в окопы и сравнил мужчин с собаками
Знай
2025-04-11T19:30:44Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Sony и Naughty Dog выпустили на PlayStation 5 полное издание The Last of Us за $100 — фанаты не в восторге
GameMag
2025-04-11T17:58:56Z
Теперь лошадь знает, куда ехать: в AC Shadows вышел патч со "стелсом" пожестче и криповыми квестами
Знай
2025-04-11T17:51:28Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Чужой штраф за нарушение ПДД: как нужно действовать
ZN UA
2025-04-11T22:21:22Z
Lamborghini представила новый гибридный суперкар
Корреспондент
2025-04-11T19:00:57Z
Bentley представила линейку гибридных Continental GT, GTC и Flying Spur
Корреспондент
2025-04-11T18:18:55Z
Audi отзывает более 44 тысяч авто из-за неисправных панелей приборов
Корреспондент
2025-04-11T18:12:22Z
Странное преступление: сотрудники завода Kia похитили более 900 автомобильных двигателей
Фокус
2025-04-11T10:21:43Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-11T09:43:27Z
В Украине обвалился спрос на китайские автомобили
Корреспондент
2025-04-11T09:42:35Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-11T07:09:06Z