Що більше сонячних плям, то більше виникає сонячних спалахів, а отже Земля схильна до частіших геомагнітних бурь.
Попередні дані вчених із Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США показують, що активність Сонця досягла своїх максимальних значень за 23 роки. Кількість сонячних плям на поверхні Сонця значно зросла і подібне спостерігалося востаннє в 2001 році, пише Forbes.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Активність Сонця то посилюється, то слабшає протягом 11-річного сонячного циклу, і її рівень вчені розраховують за кількістю сонячних плям на поверхні нашої зірки. Ці плями являють собою ділянки з холоднішою плазмою, але вони сильно намагнічені і їхній розмір може досягати розмірів Землі. Кількість сонячних плям у будь-який день показує, наскільки активне Сонце.
Саме в сонячних плямах виникають спалахи на Сонці, тобто виверження електромагнітного випромінювання, за якими часто слідують корональні викиди маси, тобто виверження сильно намагніченої плазми. Сильне випромінювання від Сонця рухається зі швидкістю світла і часто потрапляє на Землю, викликаючи збій у роботі радіозв'язку.
Коли в магнітне поле Землі врізаються корональні викиди маси, то вони призводять до появи геомагнітної бурі на нашій планеті. Часто разом із дуже сильними спалахами на нашій планеті виникають сильні геомагнітні бурі. Вони не тільки провокують появу полярного сяйва в середніх широтах планети, а й можуть вивести з ладу супутники на орбіті, а також спричинити перебої в роботі енергомереж і систем зв'язку на Землі.
З п'яти класів спалахів на Сонці явища класу М і Х являють собою найпотужніші енергетичні події. За останні місяці саме такі спалахи все частіше виникають на Сонці. А сильні викиди плазми, які виникали з ними, призводили неодноразово до геомагнітних бурь різної потужності.
Наприклад, 10 травня 2024 року було зафіксовано геомагнітну бурю найвищого класу — G5. Такого не спостерігалося з 31 жовтня 2000 року. Як уже писав Фокус, 12 серпня 2024 року було зафіксовано геомагнітну бурю рівня G4.
Подібні події свідчать про дедалі зростаючу активність Сонця. Наша зірка зараз перебуває у 25-му циклі сонячної активності, який, як вважають вчені, є більш активним, ніж минулий цикл. Попередні дані вчених показують, що активність Сонця досягла своїх максимальних значень за 23 роки.
Астрономи підрахували щоденну кількість сонячних плям, і вона сягала 337. Востаннє таке спостерігали в березні 2001 року. Астрономи з'ясували, що середньомісячна кількість сонячних плям досягла 196,5, що набагато вище за передбачені 115 для сонячного максимуму 25-го циклу. Хоча деякі вчені вважають, що сонячний максимум, тобто пік активності Сонця протягом одного циклу, настане влітку наступного року, нові дані показують, що він, найімовірніше, вже настав і триватиме до січня 2025 року.
Таким чином, якщо прогнози вірні, протягом наступного півріччя ми станемо свідками прояву максимальної активності Сонця. Це означає, що кількість геомагнітних бур, серед яких будуть найсильніші, може збільшитися.
Фокус уже писав про те, що насправді ми бачимо на нічному небі: зірки, галактики або планети? Велика частина світла виходить точно не від мертвих зірок, і, ймовірно, воно набагато молодше, ніж можна подумати.
Також Фокус писав про те, що вчені виявили зірку, яка не вписується в теорії зоряної еволюції. В її складі знайшли в 100 000 разів більше літію, ніж у складі Сонця. Астрономи поки точно не знають, що відбувається із зіркою, але є деякі гіпотези.