Дослідники вважають, що кліматична система планети може назавжди змінитися, якщо потепління перевищить граничну позначку в 1,5 °C.
Кліматична криза більше не є тим, чим людство лякають у майбутньому. Світ уже зіткнувся з екстремальними хвилями спеки, посухи та екстремальних погодних явищ, причому страждає як суша, так і океани Землі, пише Science Alert.
Нова модель кліматичної системи Землі передбачає, що якщо глобальне потепління перевершить позначку в 1,5 °C, встановлену Паризькою угодою, це може провокувати цілу низку переломних моментів. Ба більше, вчені вважають, що перейшовши цю позначку, світові буде складно, а може й неможливо повернутися до колишнього клімату. За нинішньої кліматичної траєкторії ризик подолання однієї з чотирьох переломних точок до 2300 року може досягти 45%.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Минулий рік ознаменувався рекордною спекою — уперше в історії спостережень усі 365 днів у році перевищили 1 °C вище за доіндустріальний рівень, що призвело планету до неприємно близької до перевищення порогового значення Паризької угоди.
Тепер деякі експерти вважають, що рішення, ухвалені людством в найближчі кілька років стануть вирішальними — планета або переступить порогову межу, або ні. Водночас інші дослідники вважають, що людство "перегнуло палицю" ще кілька років тому.
Нове дослідження очолили кліматологині Тесса Меллер і Анніка Ернест Хегнер із Потсдамського університету в Німеччині. У своїй роботі вони зосередилися на вивченні чотирьох можливих точок "неповернення". Зазначимо, що точкою неповернення вважається момент, коли частини кліматичної системи досягають критичного порогу, що призводить до ще більш серйозних і значно швидших наслідків.
До чотирьох точок неповернення належать:
- колапс основної системи Атлантичного океану (AMOC);
- колапс тропічних лісів Амазонки;
- колапс крижаного щита Гренландії;
- колапс крижаного щита Західної Антарктиди.
Недавні дослідження вже показали, що АМОС може завалитися вже до середини століття. Водночас крижаний щит Гренландії, що тане, також перебуває страшно близько до точки неповернення, а дехто припускає, що він уже досяг її. Біосферні системи, такі як тропічні ліси Амазонки, також можуть катастрофічно змінити кліматичну систему, а деякі дослідження припускають, що вони вже викидають більше вуглецю, ніж поглинають.
За словами авторів дослідження, ймовірність того, що одну з цих меж буде подолано, визначається як "ризик перекидання". Нове дослідження показує, що ризик перекидання до 20 року збільшується з кожним додатковим 0,1°C перевищення 1,5°C і сильно прискорюється під час пікового потепління вище 2°C.
Попри те, що прогнози вчених здаються неймовірно далекими, все, що людство робить сьогодні, фактично визначає подальший курс кліматичної системи Землі. Якщо глобальні температури перевищать поріг у 1,5 °C, навіть тимчасово, шляху назад може не бути.
У своїй роботі вчені використовували концептуальну модель, що враховує цю складність. У результаті Меллер, Хегнер та їхня команда оцінили загрозу ризиків неповернення в короткостроковій перспективі — до кінця століття, середньостроковій перспективі — до 2300 року і довгостроковій перспективі — через 50 000 років. За нинішніх темпів потепління у світі моделі показують, що до 2300 року ризик неповернення може досягти 45%, а в довгостроковій перспективі він може майже подвоїтися до 76%.
Раніше Фокус писав про те, що в найгіршому сценарії для Землі на людство чекає нищівне майбутнє.