MY.UAНовини
Боротьба з глобальним потеплінням: навіщо вчені та стартапери хочуть наповнити повітря сіркою
Боротьба з глобальним потеплінням: навіщо вчені та стартапери хочуть наповнити повітря сіркою

Боротьба з глобальним потеплінням: навіщо вчені та стартапери хочуть наповнити повітря сіркою

Щороку літо стає спекотнішим за попереднє, а зима та весна б'ють температурні рекорди. Кліматичні зони зміщуються, що впливає навіть на такі речі як кава, яка подорожчала через посуху в Південній Америці.

Людство шукає шляхи вирішення проблеми зміни клімату – перехід на відновлювальну енергетику, повернення до атомної, перехід на електромобілі тощо. Та всі вони не дають швидкого результату.

Радикальний план пропонували вчені з Гарвардського університету США – запустити до атмосфери частинки, що відбивають сонячне світло, таким чином знизивши температуру. Однак в результаті від проєкту відмовилися. 24 Канал розповідає все, що відомо про задум вчених.

Що задумали вчені та хто їм завадив в експерименті

Вчені з Гарварду запустили проєкт під назвою SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment – експеримент стратосферних керованих збурень) у 2017 році. Метою була перевірка та розуміння теорії про те, що запуск до атмосфери відбиваючих частинок знизить її температуру. Такий експеримент відноситься до напряму сонячної геоінженерії.

Дослід планували провести на відкритому повітрі – вчені збиралися випустити аерозоль з повітряної кулі, а потім провести її через шлейф частинок для вимірювань. Мета досліду полягала в тому, щоб провести спостереження за взаємодією частинок та навколишнім середовищем. Після цього вчені планували створити більш точні комп'ютерні моделі.


Гарвардський університет / Фото Harvard University

Випробувальний запуск без викидів аерозолю мали провести у 2021 році у Швеції, однак цього так і не сталося. Експеримент скасували через протести лідерів корінного населення – саамів. Консультативний комітет SCoPEx не дійшов згоди, чи треба залучати саамів до обговорень наслідків проєкту, адже під час випробувального польоту нічого не мало викидатися.

Хто такі саами

Шведські сами – одна з етнічних меншин Швеції. Народ, представлений у країні чисельністю 17 000 – 20 000 людей, проживає здебільшого на території ленів (адміністративно-територіальна одиниця у Швеції) Норрботтен та Вестерботтен. Саами мають Саамську раду та орган культурного самоурядування – Саамський парламент, а також кілька власних мов.

У чому проблема розпилення частинок в атмосфері

Реакція саамської ради була потужною – її члени звернулися з жорстким листом до консультативного комітету SCoPEx з вимогою скасувати тестовий політ. Листа також підписали місцеві організації Greenpeace та Friends of the Earth.

На нашу думку, сонячна геоінженерія з використанням відбиваючих частинок – є технологією, яка тягне за собою ризики катастрофічних наслідків... Тому немає жодних прийнятних причин для дозволу на проведення проєкту SCoPEx у Швеції чи в іншому місці,
– мовиться у листі Саамської ради.

Що таке сонячна геоінженерія

Через дисбаланс, викликаний парниковим ефектом, Земля отримує більше тепла, ніж віддає у космос. Збільшення планетарного альбедо (здатності відбивати світло) на 1% зможе ліквідувати більшу частину наслідків глобального потепління, а збільшення альбедо на 2% повністю прибере наслідки потепління від подвоєння концентрації вуглекислого газу в атмосфері.

Розпилення відбиваючих частинок в атмосфері – це намагання відтворити наслідки виверження вулканів, які спричиняють тимчасове похолодання. Діоксид сірки, який вивільняється в результаті цього процесу, також може призвести до кислотних дощів та погіршити ситуацію з озоновою дірою в Антарктиці. Через це, а також через можливі несподівані температурні наслідки, деякі фахівці вважають сонячну геоінженерію неприйнятним способом виправлення кліматичної кризи.

Однак лист мав результат – після нього консультативний комітет SCoPEx рекомендував скасувати тестовий політ у Швеції. У 2023 році Гарвардський університет повідомив про призупинку проєкту, а у березні 2024 року повністю скасував його.

Я вдячний за висновки консультативного комітету SCoPEx. Їхній вдумливий аналіз є цінним для наукової спільноти, оскільки він розглядає важливі питання управління,
– зазначив The Verge Френк Койч, який був головним дослідником SCoPEx.

Розв'язання етичної проблеми змін клімату та боротьби з ними потребує більш широкого залучення суспільства. Адже не можна проводити масштабні експерименти з планетою, не повідомивши про це людям.


Саамська рада / Фото The Saami Council, X

Одним із основних висновків, яке випливає з історії зі SCoPEx, є те, що залучення громадськості є необхідним, навіть якщо ви не думаєте, що вплив експерименту буде відчутним конкретним чином у реальному часі. Ця проблема має великі наслідки та помітне значення для багатьох людей,
– наводить The Verge слова Сікіни Джинни, професорки екологічних досліджень Каліфорнійського університету в Санта-Крусі.

Які ще є експерименти

Вперше ідею з відбиваючими частинками озвучили в США у 1965 році, під час правління президента Ліндона Б. Джонсона. Тоді президентський науковий консультативний комітет представив план з відновлення якості навколишнього середовища. У ньому науковці попередили про катастрофічні наслідки викидів вуглекислого газу з викопного палива та запропонували підвищення альбедо Землі для того, щоб впоратися із потеплінням.

Сонячну геоінженерію згадували кожного десятиліття – в СРСР, де у 1970-х пропонували розпилювати сірку з літаків, та у США. У XXI столітті за теорію взялися й дослідники з Кремнієвої долини. Торік геоінженерний стартап Make Sunsets, що складається з двох людей, запустив зі штату Невада три повітряні кулі з відбиваючими частинками. Хоча стартапери казали, що отримали дозволи від американського авіаційного регулятора FAA та місцевої влади, чиновники стверджують, що не надавали зеленого світла на польоти.

Люк Айземан та Ендрю Сонг, партнери по Make Sunsets, до цього запустили повітряні кулі з мексиканської Нижньої Каліфорнії, обуривши чиновників, які пообіцяли заборонити геоінженерні експерименти у країні. Робота Айземана та Сонга схожа на аматорську – як описував Time у лютому 2023-го, у готельному номері в Неваді вони зібрали агрегат за допомогою придбаних у гіпермаркеті компонентів. В якості газу з відбиваючими частинками використали спалений фунгіцид на основі сірки. Наступним експериментом було спалювання фунгіциду на грилі на відкритому паркінгу – газ, що утворився в результаті, уловлювали у пакети для сміття, а далі "пакували" у повітряні кулі та запускали їх.


Люк Айземан та Ендрю Сонг / Фото Balazs Gardi, Time

Запущені з діоксидом сірки кулі, за словами Айземана, мають таку місію: "Підіймається, вибухає, біологічно розкладається, рятує світ". У статті на блозі Make Sunsets Сонг називає свою діяльність "секретною зброєю для боротьби з глобальним потеплінням".

Сірчані аерозолі можуть залишатися в стратосфері протягом кількох років, постійно відбиваючи сонячне світло та створюючи охолоджуючий ефект. Масштаб і тривалість цього ефекту охолодження залежать від кількості впорскуваних аерозолів, їх розміру та розподілу в стратосфері,
– мовиться у статті.

Стартапер обіцяє такі позитивні наслідки як:

  • зниження глобальної температури;
  • пом'якшення екстремальних погодних явищ;
  • підвищення врожайності сільського господарства, підтримки продовольчої безпеки та глобальної економіки.

Згадуються й ризики, такі як руйнування озонового шару та непередбачувані наслідки для погодних умов. Сонг просто стверджує, що "продовжуючи досліджувати та розвивати цю технологію", стартап знайде способи пом'якшити або навіть усунути ці ризики.

Окрім природніх ризиків, підсумувати можна ще й інші суперечливі питання сонячної геоінженерії. Якщо такий великий проєкт як SCoPEx зіткнувся із нерозумінням місцевої громади, то Make Sunsets проводить свої досліди взагалі без залучення громадськості. Це вже засудили кліматичні активісти з організації Silver Lining, назвавши досліди Make Sunsets необдуманими, необґрунтованими та шахрайськими. Також адміністрація президента США поки що прохолодно оцінює сонячну геоінженерію як метод боротьби із потеплінням.

Теги за темою
Статьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Билецкий: Запорожская область – опасное направление, РФ уже начала штурмы
TSN
2024-11-22T13:12:31Z
РФ применяет новую тактику: в СНБО советуют адаптироваться к реалиям
Comments UA
2024-11-22T15:51:07Z
Настоящая зимняя погода: синоптик дал прогноз на выходные
ZN UA
2024-11-22T15:43:39Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Дело Трампа о "порноденьгах": Приговор отложили на неопределенный срок
Европейская правда
2024-11-22T16:13:49Z
Светлана Гринчук сообщила об углублении сотрудничества с Азербайджаном
Знай
2024-11-22T16:07:38Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Бесплатный инфоповод": певец Андрей Кравченко порадовался сравнению с Олегом Винником/Украинцы увидели сходство во внешности и манере пения
Апостроф
2024-11-22T16:12:53Z
Корабли в Колизее и злобные носороги: что из фильма "Гладиатор 2" оказалось неправдой
Фокус
2024-11-22T16:12:50Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Консилер выкиенете через пару дней: 3 просто волшебные маски от темных кругов под глазами
Знай
2024-11-22T14:51:49Z
Магнитные бури: прогноз на 22-23 ноября
Комсомольская правда
2024-11-22T13:32:12Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T16:09:16Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Александр Усик сделал заявление о повторном поединке против Тайсона Фьюри
Известия Киев
2024-11-22T12:35:54Z
Трое в Европе, а еще один — на учениях: волейболисты "Решетиловки" не вернулись в Украину
Фокус
2024-11-22T12:14:56Z
Джейк Пол и Майк Тайсон отстранены от бокса после скандального боя в Техасе
Фокус
2024-11-22T11:51:20Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Место запуска ракеты "Орешник": ВСУ атаковали дронами полигон "Капустин Яр"
Фокус
2024-11-22T16:06:39Z
К использованию в ВСУ официально допущен специальный танк-эвакуатор
Известия Киев
2024-11-22T15:32:47Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
С начала года ДТЭК изготовил 11 новых проходческих комбайнов для прохождения зимы
Апостроф
2024-11-22T16:06:02Z
К разработке "Кедра" может быть причастна Беларусь, - OSINT-проект
Апостроф
2024-11-22T15:33:37Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Культурный код: как менталитет формирует наше восприятие и эмоции
Marie Claire
2024-11-22T16:09:04Z
Гороскоп на субботу 23 ноября 2024 года
UAToday
2024-11-22T16:00:05Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Гороскоп Таро по одной карте на 23 ноября: узнайте, что ждет каждый знак Зодиака в этот день
Политека
2024-11-22T15:42:44Z
Какие самые популярные мифы о замороженных овощах: можно ли им верить
TSN
2024-11-22T14:36:10Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Взорвалась коробка возле авто: в Киеве случилась трагедия
Апостроф
2024-11-22T15:15:30Z
Лондонский аэропорт эвакуировал часть пассажиров из-за вероятной угрозы
Европейская правда
2024-11-22T13:21:44Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Пассажиры самолета связали "командира", который решил открыть дверь и выйти
Фокус
2024-11-22T10:49:15Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Жили ли динозавры одновременно с людьми: что говорит наука
Comments UA
2024-11-22T15:45:53Z
Военный поблагодарил россиян, которые покупают «S.T.A.L.K.E.R. 2»
Апостроф
2024-11-22T15:43:31Z
LG и Samsung выпустят смартфон, но купить его будет нельзя: что известно о новинке
Фокус
2024-11-22T15:12:19Z
Исследователь Google Earth сделал шокирующее открытие в австралийской глубинке
Фокус
2024-11-22T15:00:19Z
Когда ждать "дешевый" iPhone: что известно о грядущей модели SE 4
Фокус
2024-11-22T14:15:56Z
В США запустили воздушные шары для "слежки" по всей стране: зачем это понадобилось
Фокус
2024-11-22T14:02:31Z
Второй спутник Земли оказался родственником Луны и нашей планеты: что выяснили ученые
Фокус
2024-11-22T13:51:33Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z