MY.UAНовини
Боротьба з глобальним потеплінням: навіщо вчені та стартапери хочуть наповнити повітря сіркою
Боротьба з глобальним потеплінням: навіщо вчені та стартапери хочуть наповнити повітря сіркою

Боротьба з глобальним потеплінням: навіщо вчені та стартапери хочуть наповнити повітря сіркою

Щороку літо стає спекотнішим за попереднє, а зима та весна б'ють температурні рекорди. Кліматичні зони зміщуються, що впливає навіть на такі речі як кава, яка подорожчала через посуху в Південній Америці.

Людство шукає шляхи вирішення проблеми зміни клімату – перехід на відновлювальну енергетику, повернення до атомної, перехід на електромобілі тощо. Та всі вони не дають швидкого результату.

Радикальний план пропонували вчені з Гарвардського університету США – запустити до атмосфери частинки, що відбивають сонячне світло, таким чином знизивши температуру. Однак в результаті від проєкту відмовилися. 24 Канал розповідає все, що відомо про задум вчених.

Що задумали вчені та хто їм завадив в експерименті

Вчені з Гарварду запустили проєкт під назвою SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment – експеримент стратосферних керованих збурень) у 2017 році. Метою була перевірка та розуміння теорії про те, що запуск до атмосфери відбиваючих частинок знизить її температуру. Такий експеримент відноситься до напряму сонячної геоінженерії.

Дослід планували провести на відкритому повітрі – вчені збиралися випустити аерозоль з повітряної кулі, а потім провести її через шлейф частинок для вимірювань. Мета досліду полягала в тому, щоб провести спостереження за взаємодією частинок та навколишнім середовищем. Після цього вчені планували створити більш точні комп'ютерні моделі.


Гарвардський університет / Фото Harvard University

Випробувальний запуск без викидів аерозолю мали провести у 2021 році у Швеції, однак цього так і не сталося. Експеримент скасували через протести лідерів корінного населення – саамів. Консультативний комітет SCoPEx не дійшов згоди, чи треба залучати саамів до обговорень наслідків проєкту, адже під час випробувального польоту нічого не мало викидатися.

Хто такі саами

Шведські сами – одна з етнічних меншин Швеції. Народ, представлений у країні чисельністю 17 000 – 20 000 людей, проживає здебільшого на території ленів (адміністративно-територіальна одиниця у Швеції) Норрботтен та Вестерботтен. Саами мають Саамську раду та орган культурного самоурядування – Саамський парламент, а також кілька власних мов.

У чому проблема розпилення частинок в атмосфері

Реакція саамської ради була потужною – її члени звернулися з жорстким листом до консультативного комітету SCoPEx з вимогою скасувати тестовий політ. Листа також підписали місцеві організації Greenpeace та Friends of the Earth.

На нашу думку, сонячна геоінженерія з використанням відбиваючих частинок – є технологією, яка тягне за собою ризики катастрофічних наслідків... Тому немає жодних прийнятних причин для дозволу на проведення проєкту SCoPEx у Швеції чи в іншому місці,
– мовиться у листі Саамської ради.

Що таке сонячна геоінженерія

Через дисбаланс, викликаний парниковим ефектом, Земля отримує більше тепла, ніж віддає у космос. Збільшення планетарного альбедо (здатності відбивати світло) на 1% зможе ліквідувати більшу частину наслідків глобального потепління, а збільшення альбедо на 2% повністю прибере наслідки потепління від подвоєння концентрації вуглекислого газу в атмосфері.

Розпилення відбиваючих частинок в атмосфері – це намагання відтворити наслідки виверження вулканів, які спричиняють тимчасове похолодання. Діоксид сірки, який вивільняється в результаті цього процесу, також може призвести до кислотних дощів та погіршити ситуацію з озоновою дірою в Антарктиці. Через це, а також через можливі несподівані температурні наслідки, деякі фахівці вважають сонячну геоінженерію неприйнятним способом виправлення кліматичної кризи.

Однак лист мав результат – після нього консультативний комітет SCoPEx рекомендував скасувати тестовий політ у Швеції. У 2023 році Гарвардський університет повідомив про призупинку проєкту, а у березні 2024 року повністю скасував його.

Я вдячний за висновки консультативного комітету SCoPEx. Їхній вдумливий аналіз є цінним для наукової спільноти, оскільки він розглядає важливі питання управління,
– зазначив The Verge Френк Койч, який був головним дослідником SCoPEx.

Розв'язання етичної проблеми змін клімату та боротьби з ними потребує більш широкого залучення суспільства. Адже не можна проводити масштабні експерименти з планетою, не повідомивши про це людям.


Саамська рада / Фото The Saami Council, X

Одним із основних висновків, яке випливає з історії зі SCoPEx, є те, що залучення громадськості є необхідним, навіть якщо ви не думаєте, що вплив експерименту буде відчутним конкретним чином у реальному часі. Ця проблема має великі наслідки та помітне значення для багатьох людей,
– наводить The Verge слова Сікіни Джинни, професорки екологічних досліджень Каліфорнійського університету в Санта-Крусі.

Які ще є експерименти

Вперше ідею з відбиваючими частинками озвучили в США у 1965 році, під час правління президента Ліндона Б. Джонсона. Тоді президентський науковий консультативний комітет представив план з відновлення якості навколишнього середовища. У ньому науковці попередили про катастрофічні наслідки викидів вуглекислого газу з викопного палива та запропонували підвищення альбедо Землі для того, щоб впоратися із потеплінням.

Сонячну геоінженерію згадували кожного десятиліття – в СРСР, де у 1970-х пропонували розпилювати сірку з літаків, та у США. У XXI столітті за теорію взялися й дослідники з Кремнієвої долини. Торік геоінженерний стартап Make Sunsets, що складається з двох людей, запустив зі штату Невада три повітряні кулі з відбиваючими частинками. Хоча стартапери казали, що отримали дозволи від американського авіаційного регулятора FAA та місцевої влади, чиновники стверджують, що не надавали зеленого світла на польоти.

Люк Айземан та Ендрю Сонг, партнери по Make Sunsets, до цього запустили повітряні кулі з мексиканської Нижньої Каліфорнії, обуривши чиновників, які пообіцяли заборонити геоінженерні експерименти у країні. Робота Айземана та Сонга схожа на аматорську – як описував Time у лютому 2023-го, у готельному номері в Неваді вони зібрали агрегат за допомогою придбаних у гіпермаркеті компонентів. В якості газу з відбиваючими частинками використали спалений фунгіцид на основі сірки. Наступним експериментом було спалювання фунгіциду на грилі на відкритому паркінгу – газ, що утворився в результаті, уловлювали у пакети для сміття, а далі "пакували" у повітряні кулі та запускали їх.


Люк Айземан та Ендрю Сонг / Фото Balazs Gardi, Time

Запущені з діоксидом сірки кулі, за словами Айземана, мають таку місію: "Підіймається, вибухає, біологічно розкладається, рятує світ". У статті на блозі Make Sunsets Сонг називає свою діяльність "секретною зброєю для боротьби з глобальним потеплінням".

Сірчані аерозолі можуть залишатися в стратосфері протягом кількох років, постійно відбиваючи сонячне світло та створюючи охолоджуючий ефект. Масштаб і тривалість цього ефекту охолодження залежать від кількості впорскуваних аерозолів, їх розміру та розподілу в стратосфері,
– мовиться у статті.

Стартапер обіцяє такі позитивні наслідки як:

  • зниження глобальної температури;
  • пом'якшення екстремальних погодних явищ;
  • підвищення врожайності сільського господарства, підтримки продовольчої безпеки та глобальної економіки.

Згадуються й ризики, такі як руйнування озонового шару та непередбачувані наслідки для погодних умов. Сонг просто стверджує, що "продовжуючи досліджувати та розвивати цю технологію", стартап знайде способи пом'якшити або навіть усунути ці ризики.

Окрім природніх ризиків, підсумувати можна ще й інші суперечливі питання сонячної геоінженерії. Якщо такий великий проєкт як SCoPEx зіткнувся із нерозумінням місцевої громади, то Make Sunsets проводить свої досліди взагалі без залучення громадськості. Це вже засудили кліматичні активісти з організації Silver Lining, назвавши досліди Make Sunsets необдуманими, необґрунтованими та шахрайськими. Також адміністрація президента США поки що прохолодно оцінює сонячну геоінженерію як метод боротьби із потеплінням.

Теги за темою
Статьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленский утвердил закон против независимости НАБУ и САП, несмотря на предупреждения ЕС
Европейская правда
2025-07-22T22:27:18Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Все должны это съесть: Кулеба прокомментировал скандальный закон
Корреспондент
2025-07-22T22:12:29Z
НАБУ и САП поблагодарили украинцев за поддержку
Корреспондент
2025-07-22T21:36:23Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
ВСУ держат Каменское под огневым контролем
Корреспондент
2025-07-22T18:45:06Z
Какие документы проверяют на блокпостах: юрист раскрыла важную деталь
UAToday
2025-07-22T18:33:10Z
В Луцке ночью раздались мощные взрывы: город под массированным ударом
TSN
2025-07-09T03:03:25Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Легенда тяжелого рока. Умер Оззи Осборн
Корреспондент
2025-07-22T22:06:09Z
Умер легендарный британский рок-музыкант Оззи Осборн
Корреспондент
2025-07-22T18:33:52Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Грубые ошибки при мариновании шашлыка, которые делают мясо сухим и безвкусным
UAToday
2025-07-22T18:00:23Z
Гороскоп на среду 23 июля 2025 года
UAToday
2025-07-22T16:06:55Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 23 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-22T07:54:23Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Приправы, которые очищают организм от мусора
UAToday
2025-07-22T16:06:56Z
Диетологи назвали 5 причин, почему человек не худеет даже при дефиците калорий
UAToday
2025-07-22T16:06:35Z
В Украине заболеваемость корью выросла в 11 раз
Корреспондент
2025-07-22T12:36:45Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В России предлагают призывать в армию в течение всего года
Корреспондент
2025-07-22T16:54:06Z
В ГНСУ показали видео о российском "дронопаде"
Корреспондент
2025-07-22T14:57:27Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Coca-Cola объявила о запуске нового напитка в США
Корреспондент
2025-07-22T17:09:15Z
AstraZeneca построит в США крупнейший в мире фармацевтический завод
Корреспондент
2025-07-22T14:36:35Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Кривом Роге несколько прилетов БПЛА
Корреспондент
2025-07-22T22:45:53Z
Полиция установила личность мужчины, который запускал салют в Буче
Корреспондент
2025-07-22T18:00:34Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
В Реале сразу два кандидата на легендарный 10-й номер
Корреспондент
2025-07-22T20:03:21Z
Динамо без особых проблем обыграло Хамрун в первом матче
Корреспондент
2025-07-22T19:24:10Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Знаменитый экс-футболист Баварии осудил Бундеслигу после продажи Виртца
Корреспондент
2025-07-22T19:12:08Z
Стерлинг может попробовать силы в новом чемпионате
Корреспондент
2025-07-22T18:18:12Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Sharp показала VR-перчатки, которые имитируют касание виртуальных объектов
Корреспондент
2025-07-22T20:06:56Z
Учёные вырастили водоросли в условиях Марса
UAToday
2025-07-22T16:06:46Z
Немецкому правительству разрешили вести Facebook-страницы
Европейская правда
2025-07-22T15:36:27Z
Летний комфорт в вашем доме: выбираем кондиционер
BigMir
2025-07-22T14:11:58Z
Казино от 1 гривны: как играть с минимальным бюджетом
VGorode
2025-07-22T12:33:50Z
В Китае подержанные Xiaomi YU7 перепродают дороже официальной цены
Корреспондент
2025-07-22T20:33:49Z
Ошибка, которая сжигает автомобильную электронику: как не уничтожить авто во время зарядки АКБ
UAToday
2025-07-22T16:06:16Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z