Дослідники вважають, що фото тварини з пластиком у роті, зроблене в далекій Арктиці, демонструє "всепроникну хватку" забруднення планети.
Про кліматичну кризу, що нависла над Землею, твердять вчені з різних куточків планети. Наслідки глобального потепління планети людство вже відчуло на собі, зіткнувшись із неймовірними хвилями спеки, посухи та лісових пожеж, але тепер учені побоюються, що навіть Світовий океан незабаром вийде з ладу — Південний океан уже втрачає здатність поглинати вуглець, пише Live Science.
Не секрет, що Арктика страждає найбільше — темпи її потепління вчетверо вищі, ніж у середньому на планеті. У результаті страждають місцеві тварини — наприклад, кількість нападів білих ведмедів на людей значно зросла. Причиною статистики є той факт, що Арктика стає дедалі теплішою, внаслідок чого тваринам доводиться йти далі від води в пошуках їжі.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Тепер організатори премії "Фотограф року океану" 2024 року представили похмуре фото, що закарбувало білого ведмедя з пластиком, який звисає з пащі. Знімок увійшов до шорт-листа премії й був зроблений на острові Кіперт на архіпелазі Шпіцберген біля берегів Норвегії фотонауралістом Селією Куялою. Організатори конкурсу заявляють, що фото слугує похмурим нагадуванням того, що навіть безлюдні райони Арктики не вільні від всеосяжного пластикового забруднення.
Відомо, що фотографія увійшла до шорт-листа в категорії "Фотограф року з охорони океану", куди також увійшли інші фото, зокрема: фото мертвого морського гіганта фінвалу, що очікує на оброблення на підприємстві в Ісландії; плавників акули, які сохнуть на даху в Індонезії; олуші, яка застрягла у викинутих рибальських снастях, що звисають зі скелі.
Дослідники зазначають, що фото білого ведмедя з пластиковим сміттям у пащі підкреслює масштаби забруднення пластиком в Арктиці та його вплив на регіональні види. Відомо, що білі ведмеді (Ursus maritimus) занесені до Червоного списку видів, що зникають, Міжнародного союзу охорони природи та вважаються вразливими через безліч різних загроз.
Дослідження 2016 року також показало, що вже до середини століття чисельність білих ведмедів на Землі може скоротитися на третину. Учені зазначають, що основною загрозою для лютих хижаків сьогодні є кліматична криза, зокрема морська крига, що скорочується, на якій полюють тварини.
Водночас дослідники вважають, що забруднення пластиком лише посилює проблему потепління Арктики. Білі ведмеді все частіше звертаються до звалищ у пошуках їжі. Аналіз вмісту шлунків білих ведмедів з популяції в Південному морі Бофорта біля берегів Аляски та Канади показав, що 28% з них містили пластик. Ба більше, вчені виявили, що у 50% тварин, які проковтнули пластик, спостерігався гострий гастрит, що призводить до хворобливого засніту у травній системі.
За словами наукового співробітника Polar Bears International і доцента кафедри біології в Університеті Олд Домініон у Вірджинії Джона Вайтмана, сьогодні в учених немає достатньої кількості даних, щоб скласти ясну картину. Однак вони вважають, що ведмеді, ймовірно, ковтають пластик, коли мають доступ до людських відходів.
Раніше Фокус писав про те, що напади білих ведмедів на людей стають частішими: що змушує тварин атакувати.