MY.UAНовини
Росія втрачає останніх "історичних союзників": як помирає московський аналог НАТО – ОДКБ, учасники якого тікають від токсичного партнера
Росія втрачає останніх "історичних союзників": як помирає московський аналог НАТО – ОДКБ, учасники якого тікають від токсичного партнера

Росія втрачає останніх "історичних союзників": як помирає московський аналог НАТО – ОДКБ, учасники якого тікають від токсичного партнера

Рух країн Центральної Азії (Узбекистану, Киргизстану, Туркменістану, Таджикистану і Казахстану) в протилежний від Росії бік з кожним роком стає все більш активним, адже вони розуміють: Москва стає дедалі більш загрозливим і токсичним партнером. Особливо це стало відчутно після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Держави ЦА не підтримали РФ у війні і крок за кроком віддаляються від неї.

Напередодні саміту країн ЦА, який не так давно відбувся в Казахстані, президент цієї країни Токаєв опублікував статтю, в якій заявив, що через "складну військово-політичну обстановку по периметру" регіону центральноазіатська п'ятірка має сформувати свій простір неподільної безпеки, тобто оборонний союз. І як дав зрозуміти Токаєв, Росію туди запрошувати ніхто не збирається.

У Кремлі вважали, що "багатополярний світ", за який диктатор РФ Путін нині воює, неминуче передбачає вирішальну роль на всьому пострадянському просторі, але Центральна Азія демонструє, що він помилявся. Так, розв’язавши повномасштабну війну проти України, Росія не тільки не набула більше впливу у світі, але й втрачає ті позиції, які мала навіть на територіях "історичного впливу".

Через пропозицію Токаєва під удар потрапляє і російський "аналог" НАТО – ОДКБ, військова організація під керівництвом РФ, до якої входять РФ, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан. Вірменія, яка юридично поки що також є учасником ОДКБ, призупинила свою участь у 2024 році, заявляючи про свій скорий вихід з російського проєкту.

Про те, як Росія втрачає свій вплив серед недавніх союзників, – у матеріалі OBOZ.UA.

Центральна Азія готується захищатися… від Росії

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв вважає, що у держав Центральної Азії виникла необхідність об'єднання у сфері оборонної політики. До останнього часу деякі країни регіону у цьому напрямку спиралися на РФ, але після нападу росіян на Україну активно почали переглядати цей підхід.

"На тлі збереження складної військово-політичної обстановки по периметру Центральної Азії виникає необхідність кооперації у сфері оборонної політики та безпеки", – зазначив Токаєв.

Логіка тут цілком очевидна. Коли війна з Україною закінчиться, перед путінською Росією постає питання: що робити далі? Мирний розвиток країни вже виключено, а тому виникає нагальна необхідність пошуку нових ворогів. Токаєв і пропонує негайно почати готуватися до того, щоб не стати наступними "нацистами".

Лідера Казахстану підтримав і президент Узбекистану Мірзійоєв (країна якого певний час була членом ОДКБ, але вчасно зрозуміла суть московського проєкту і покинула його у 1999 році), який також запропонував країнам Центральної Азії розробити концепцію регіональної безпеки та стабільності.

Провідна роль Казахстану та Узбекистану в цьому процесі невипадкова, адже їхні лідери у 2022 році підписали договір про союзницькі відносини, у межах якого затвердили Вищу міждержавну раду двох країн.

ОДКБ – все?

Договір про колективну безпеку було підписано 1992 року Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Росією, Таджикистаном та Узбекистаном, а за рік до нього приєдналися Азербайджан, Грузія та Білорусія. Росіяни прагнули, аби ця організація стала відповіддю НАТО. По суті, багато в статуті ОДКБ нагадувало принципи взаємодії в рамках Альянсу, насамперед, що стосуються "колективного захисту", коли у разі військової агресії проти країни-учасниці організації інші держави на її прохання зобов'язані надати всю необхідну допомогу, зокрема й військову.

Єдиний випадок, коли "одекабісти надали допомогу", стався у 2022 році, коли у розпал заворушень, спровокованих зростанням цін на скраплений газ у Казахстані, контингент ОДКБ, що складався переважно з російських військ, на кілька днів прибув до азіатської країни. Хоча ніякого військового вторгнення, звісно, не відбувалося.

Водночас за всі роки свого існування ОДКБ так і не спромоглася залучити до себе нових учасників, що могло б хоча б візуально зробити її своєрідною альтернативою НАТО. При цьому розбіжності її членів ледь не призвели до припинення існування ОДКБ раніше. Так, ще 1999 року з договору вийшли Узбекистан та Грузія, а також Азербайджан, який у 2006 році знову повернувся, але через 6 років пішов остаточно.

Черговий кандидат на вихід – Вірменія, яка другий рік демонстративно не бере участі у заходах ОДКБ. Ба більше, вона також припинила виконувати свої фінансові зобов'язання перед організацією. Процес дистанціювання розпочався після завершення 44-денної війни у Карабаху 2020 року, під час якої Азербайджан повернув собі значну частину територій, а Єреван так і не зміг домогтися суттєвої військової підтримки ні від Москви, ні від ОДКБ. Саме після цих подій пролунала перша критика від вірменської влади на адресу Росії та розпочався процес зменшення кремлівського впливу в цій країні.

Остаточно вірменському суспільству стало зрозуміло, що Росія їм явно не союзник, після подій 2023 року, коли військова операція Азербайджану 19-20 вересня призвела до капітуляції невизнаної Нагірно-Карабаської республіки за повної бездіяльності російських миротворців, на яких Вірменія покладала надії. Сьогодні у Вірменії вже відкрито називають "стратегічною помилкою" ставку на Москву після розпаду СРСР і розраховують, що їхнім новим гарантом безпеки та провідним партнером стане Захід, а не Росія.

Стосовно пропозиції Токаєва, яку в Росії вже називають майже зрадою, згадуючи, що у 2022 році врятували його від народних заворушень, то створення оборонного союзу з країн Центральної Азії, найімовірніше, майже знищить з часом кремлівську ОДКБ. Держави ЦА, не промовляючи це безпосередньо, намагаються відсторонитися від партнера, який перебуває "по периметру" регіону. Адже зрозуміло, що коли Токаєв посилається на "периметр" та "складну обстановку", він має на увазі те, що відбувається на російсько-українському фронті. Центральноазіатські лідери говорять, що це не їхня війна, не їхні інтереси, та прагнуть захистити себе на майбутнє, зміцнюючи свою внутрішню співпрацю.

Економіка також "дерусифікується"

Президент Казахстану закликав не лише звільнитися від російського воєнного впливу. Токаєв пропонує перетворити Центральну Азію на один із найважливіших транспортно-логістичних і транзитних хабів у світі, провівши роботу з "дерусифікації" економіки.

"Центральна Азія стрімко перетворюється на ключову ланку глобальних транспортних комунікацій. Насамперед це багатообіцяючий китайський проєкт "Один пояс – один шлях" та міжнародний транспортний коридор "Північ – Південь", до яких тією чи іншою мірою залучені всі країни регіону", – зазначає Токаєв.

Один із найвагоміших проєктів, який обмежує московські економічні інтереси та виступає прямим конкурентом російському "Транссибу" – будівництво залізниці, що фінансується КНР, яка обіцяє з'єднати регіон з Європою, минаючи російську територію. Китай реалізує цей напрямок разом із Киргизстаном та Узбекистаном. Залізнична магістраль стане частиною глобальної ініціативи Китаю "Один пояс – один шлях". Угоду щодо проєкту, який Пекін, Бішкек і Ташкент обговорювали протягом 27 років, сторони підписали 6 червня у Пекіні, а будівництво має розпочатися у жовтні 2024 року. 454-кілометрова залізниця покликана з'єднати залізниці Китаю та Узбекистану через територію Киргизстану, а далі через Туркменістан, Іран і Туреччину зв'язати їх з європейською мережею залізниць у межах транспортної системи Нового шовкового шляху.

Казахстан – "дерусифікація" суспільства й економіки

Казахстан не випадково є "мотором" зменшення російського впливу у регіоні. Останніми роками ця країна дедалі більше дистанціюється від Кремля. За даними опитування Gallup, несхвалення дій керівництва Росії серед казахів зросло з 20% у 2021 році до 50% у 2023-му.

Казахстан має вагомі причини бути якомога далі від Москви. На півночі країни проживають етнічні росіяни, які становлять приблизно п'яту частину населення країни та налаштовані досить проросійськи. Користуючись цим, у РФ підливають масла у вогонь й останнім часом усе частіше натякають на ці території.

За такого розвитку подій Астана протягом останніх кількох років робить спроби дерусифікації, просуваючи посилення використання казахської мови, відмовляючись від кирилиці, поширюючи ідею ідентифікації Казахстану як незалежної нації. Також було вирішено збільшити обсяг телерадіомовлення державною мовою до 70%.

Дерусифікація стосується й економіки. Так, у 2024 році влада Казахстану проводитиме референдум щодо будівництва АЕС, на якому буде вирішено, хто саме будуватиме станцію. Спочатку планувалося, що цим проєктом займатиметься "Росатом". Але зважаючи на події у світі й санкції проти Росії, виконавцем буде компанія з іншої країни.

Кремль втрачає свій вплив, бо немає чого запропонувати

"На сьогодні вже чітко видно, що РФ втрачає вплив усюди у світі, зокрема у стратегічній Центральній Азії. Китай активізувався в регіоні з кінця 90-х років. Сьогодні, наприклад, для Казахстану, де і відбувається саміт, уже головним торговельним партнером є не Росія, а саме Китай. Тобто крок за кроком російська присутність і вплив у регіоні тануть. Те саме чекає на Москву й у оборонній сфері, тобто у напрямку зменшення впливу ОДКБ" – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, а також був заступником міністра закордонних справ та заступником міністра оборони України.

На думку Ігоря Долгова, КНР передусім цікавить використання сировинних ресурсів країн Центральної Азії, а також досить великі ринки цих держав, на які Китай активно виходить. Отже, інтерес є взаємним, він є виправданим. Звичайно, що на цьому фоні Росія відходить на другий план, адже їй немає чого запропонувати.

"Власне, один з елементів реального витіснення Росії – майбутній запуск транзитного транспортного шляху, транскаспійського, через територію країн Центральної Азії, Туреччину й далі в Європу. Це явна демонстрація стосовно російських інтересів у регіоні, адже маршрут піде в обхід території РФ і буде прямим конкурентом Транссибірської залізниці та маршруту перевезень через територію РФ. При цьому Москві нічого не залишається, як робити хорошу міну при поганій грі. У Путіна нема виходу, крім як приймати реальність. Сьогодні вона є такою, що Росія об'єктивно втрачає позиції", – зазначив Ігор Долгов.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Литві вандали поламали флагштоки з українськими прапорами
Европейская правда
2025-04-14T15:01:14Z
В Будапешті зібрався протест через конституційні зміни, спрямовані проти ЛГБТК+
Европейская правда
2025-04-14T15:00:27Z
Естонські військові атакуватимуть цивільні судна у разі небезпеки: ухвалено закон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T15:00:12Z
Новий пакет санкцій проти Росії буде розглядатися Радою ЄС у травні
Европейская правда
2025-04-14T14:58:00Z
"Геній" дипломатії Трамп посилив ворога та відвернув союзників: чому це вигідно для України
24tv
2025-04-14T14:57:31Z
Трамп знову звинуватив Зеленського і Байдена у війні в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T14:57:28Z
"Кожного разу 6 тисяч доларів — ви серйозно?": свідок у справі нардепки Марченко розповів про схему виїзду через хабар
Antikor
2025-04-14T14:55:53Z
Країни-кандидати на членство в ЄС мають триматися осторонь травневого параду в Москві - МЗС Латвії
УкраинФорм
2025-04-14T14:52:40Z
Яценюк виграв суд у Мосейчук і Скрипіна
Детектор М
2025-04-14T14:37:56Z
«Від нас усе приховували». Полонені китайці дали пресконференцію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T15:00:12Z
"Королева ДНР" знову засвітилась у мережі. Що казала і як виглядає зараз
Telegraf
2025-04-14T14:51:06Z
Відключення світла в Києві та області 15 квітня: важливе оголошення Укренерго і ДТЕК
Политека
2025-04-14T14:49:09Z
Не хотів виходити з дому, – військовий чесно сказав, що його дивує під час повернень з фронту
24tv
2025-04-14T14:48:22Z
Царські квадрати за солідні гроші: за аварійне житло в центрі Львова просять чималу суму
Telegraf
2025-04-14T14:48:22Z
"Отримав поцілунок Путіна": у ЗСУ поіронізували над росіянином на Сумщині
24tv
2025-04-14T14:48:03Z
Ворог продовжує просуватися в районі річки Жеребець, – DeepState
24tv
2025-04-14T14:31:15Z
На фронті почались потужні бронетанкові штурми: оглядач назвав напрямки
GlavRed
2025-04-14T14:27:40Z
Нічна атака дронів: в одеській лікарні пошкоджені п’ять відділень
УкраинФорм
2025-04-14T14:27:16Z
Хакнути брандмауер без SMS та реєстрації
Петр и Мазепа
2025-04-14T15:01:05Z
Їх називають втікачами: які відомі українські чоловіки виїхали за кордон під час війни
24tv
2025-04-14T14:54:58Z
Разом з "Ідіотом" Достоєвського: мешканець Львівщини віз з Польщі вантаж російських книжок
Фокус
2025-04-14T14:45:55Z
Щасливчики тижня: три знаки Зодіаку, яким пощастить із 14 по 20 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-14T14:45:01Z
СБУ затримала «подвійного» агента рашистів, який отримав завдання ліквідувати командирів ЗСУ на Яворівському полігоні
InternetUA
2025-04-14T14:28:50Z
"Я взагалі по життю боєць": історія постраждалої внаслідок удару по Сумах Наталії Нартаєвої
24tv
2025-04-14T14:27:15Z
Українська Defense Tech компанія Frontline уклала угоду з німецьким виробником дронів Quantum-Systems
AIN
2025-04-14T14:21:18Z
Коли буде додатковий період реєстрації на НМТ у 2025 році
24tv
2025-04-14T14:15:26Z
FPV-дрони розбили північнокорейські САУ Koksan на марші в Курській області
Фокус
2025-04-14T14:10:01Z
Каст нового серіалу про "Гаррі Поттера" оголошено: хто зіграє головні ролі й чому вибір актора на роль Снейпа спричинив суперечки
Telegraf
2025-04-14T14:55:03Z
Кіноісторія, заснована на відеогрі: гучна прем'єра 2 сезону серіалу, який став хітом HBO
24tv
2025-04-14T14:33:23Z
Говорив, що я не впораюся, – SLAVIA чесно відповіла, чому в неї з Дзідзьо не було дітей
24tv
2025-04-14T14:27:42Z
Репери з РФ знову в топі: російські треки очолили чарт Spotify в Україні
GlavRed
2025-04-14T14:27:11Z
"Де та межа?": Марічка Падалко назвала зірок, у яких не хоче брати інтервʼю
Фокус
2025-04-14T14:01:05Z
Що не можна одягати на Великдень: список речей, які не пасують на свято
24tv
2025-04-14T13:48:21Z
Ziferblat на Євробаченні 2025: що відомо про представників України і їхній трек
Факти ICTV
2025-04-14T13:22:54Z
Екшн та адреналін: 3 бойовики з високими рейтингами, від яких мурашки по шкірі
24tv
2025-04-14T13:21:42Z
Російський наркоторговець очолив український чарт Apple
Gazeta UA
2025-04-14T13:15:16Z
Не лише Covіd-19: про які проблеми може сигналізувати втрата нюху
Факти ICTV
2025-04-14T15:01:10Z
Чому антибіотики більше не працюють?
360ua.news
2025-04-14T15:00:47Z
Вчені створили жуйку, що нейтралізує віруси в роті
1News
2025-04-14T14:42:00Z
Ви робите це неправильно: як використовувати назальні спреї
24tv
2025-04-14T14:21:50Z
Назвали продукти, які сильно підвищують холестерин
Gazeta UA
2025-04-14T14:06:56Z
Очищення крові від мікропластику — нова медична процедура чи небезпечний тренд?
360ua.news
2025-04-14T14:03:02Z
Emexes Dent: як легко і зручно оптимізувати лікування зубів
Факти ICTV
2025-04-14T13:28:47Z
Отримай відповідь: як в Україні отримати безоплатну послугу з відновлення слуху для військового
VGorode
2025-04-14T12:33:51Z
У столиці різко зросла захворюваність на грип та ГРВІ серед школярів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T12:33:51Z
В російському Оренбурзі підірвали електропідстанцію
Украина Криминальная
2025-04-14T14:57:23Z
Ексведучий "Наш" і "NewsOne" Макс Назаров вийшов із СІЗО під заставу у 12 млн грн, — ЗМІ
Фокус
2025-04-14T14:48:04Z
Кількість жертв ракетного удару по Сумах зросла до 35 осіб
Комсомольская правда
2025-04-14T14:43:32Z
Запорізькі поліцейські затримали в Одесі активного учасника злочинної групи
Украина Криминальная
2025-04-14T14:42:05Z
Повідомлено про підозру жителю Одещини, який застрелив собаку знайомого
Украина Криминальная
2025-04-14T14:36:17Z
Композитор Андрій Гураль загинув у ДТП: він працював із Гайтаною та Без обмежень
Факти ICTV
2025-04-14T14:31:42Z
"Ракета летіла понад 2 км/с" - Клименко розповів нові подробиці удару по Сумах
Gazeta UA
2025-04-14T14:31:13Z
«У той час я не думав – я діяв»: 13-річний підліток розповів, як рятував поранених пасажирів у Сумах
Украина Криминальная
2025-04-14T14:27:43Z
У Сумах збільшилась кількість загиблих від ракетного удару — померла 35-та жертва
Antikor
2025-04-14T14:18:03Z
Великдень без стресу: 7 гаджетів, які полегшують підготовку до свята
Фокус
2025-04-14T14:51:52Z
Як почистити дуже брудний старий килим: спосіб, про який багато хто не знає
GlavRed
2025-04-14T14:49:26Z
2 варіанти, як легко зробити глазур на паски: не буде обсипатися і липнути до рук
GlavRed
2025-04-14T14:37:15Z
Як відмити білі шнурки для кросівок: три ефективні способи
GlavRed
2025-04-14T14:27:43Z
Бита редиска: готуємо хрустку та пікантну весняну закуску
24tv
2025-04-14T14:27:42Z
Названо найкращі аеропорти світу 2025 року: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T14:27:27Z
Турист показав, як круїзний лайнер почало затоплювати посеред ночі
Фокус
2025-04-14T14:27:26Z
Як уникнути помилок при укладанні дерну: поради для тих, хто хоче створити ідеальний газон
24tv
2025-04-14T14:27:00Z
Наче магніти – знаки зодіаку, яких постійно тягне одне до одного
24tv
2025-04-14T14:06:04Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Харкові: хто тепер буде платити більше
Политека
2025-04-14T15:01:51Z
Астіони купили Житомирський лікеро-горілчаний завод
AgroPortal
2025-04-14T15:00:54Z
Перші GeForce RTX 5060 Ti з’явилася в магазинах: стартова ціна — від €489
ITC
2025-04-14T14:55:52Z
Міністр економіки Іспанії вирушає до США говорити про тарифи
Европейская правда
2025-04-14T14:52:49Z
Перемовини щодо мит із США: Японія заявляє, що не планує великих поступок
24tv
2025-04-14T14:37:04Z
Сезон тепличних томатів в Україні стартував із нижчих цін
AgroPortal
2025-04-14T14:30:30Z
Україна отримала майже $1 млрд від Британії за рахунок росактивів
Европейская правда
2025-04-14T14:28:18Z
Ціна "злетіла" в 2 рази: обов'язкова для всіх водіїв послуга різко подорожчала
GlavRed
2025-04-14T14:27:49Z
Курс гривні до євро досягнув нового рекорду
Gazeta UA
2025-04-14T14:27:24Z
Неймар уперше після від'їзду до Барселони в 2013 році провів матч у чемпіонаті Бразилії
Football.ua
2025-04-14T15:01:28Z
Гасперіні: Мені важко дати негативну оцінку нашим останнім виступам
Football.ua
2025-04-14T14:55:44Z
Олександр Зінченко може перейти у новий клуб
Gazeta UA
2025-04-14T14:51:53Z
Найкращий виступ за 12 років: українки виграли чотири золота чемпіонату Європи з боротьби
ZN UA
2025-04-14T14:46:23Z
Оргкомітет Олімпіади-2026 представив дизайн олімпійського факелу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T14:42:45Z
"Як сніг з гори": олімпійський призер Ілля Ковтун пояснив, чому змінює українське громадянство
Фокус
2025-04-14T14:39:44Z
Рекордсмен Паламарчук не встояв перед дублем Бабогла — Карпати обіграли Інгулець
Football.ua
2025-04-14T14:31:10Z
Ювентус розмірковує над продовженням контракту з Тудором – La Stampa
Football.ua
2025-04-14T14:28:45Z
Перша ліга: Металіст 1925 впорався з Буковиною
Football.ua
2025-04-14T14:28:06Z
Не працює датчик відбитків пальців на смартфоні: дев'ять способів вирішити проблему
InternetUA
2025-04-14T15:01:21Z
У Румунії знайшли дакійський скарб: він вказує на існування невідомого поселення
Фокус
2025-04-14T15:00:08Z
Android 16 уже можна встановити на цілу низку смартфонів: що в ній нового
InternetUA
2025-04-14T14:44:38Z
3 прилади, які треба вимикати з розетки: вони тягнуть найбільше електроенергії
24tv
2025-04-14T14:36:21Z
Вчені з’ясували, чому багаті на вуглець метеорити рідко досягають Землі
Portaltele
2025-04-14T14:28:22Z
Як продовжити термін служби акумулятора смартфона: правда і міфи про зарядку гаджетів
Фокус
2025-04-14T14:27:54Z
Автономний кодер майбутнього: OpenAI розробляє ШІ-агента, який може замінити програміста
InternetUA
2025-04-14T14:22:49Z
Технологічний цвинтар: 5 гаджетів, про які сучасні діти навіть не чули
InternetUA
2025-04-14T14:01:59Z
Отримали від знайомого в месенджері прохання про фінансову допомогу? Це можуть бути шахраї!
Украина Криминальная
2025-04-14T13:45:12Z
Спеціальне видання Challenger продається на тисячі доларів дешевше, ніж рекомендована ціна, при цьому маючи лише 13 миль пробігу
Топ Жир
2025-04-14T15:00:09Z
Догори дриґом: електричний суперкар із Британії вміє їздити по стелі
Фокус
2025-04-14T14:21:19Z
САУ «Богдана» показали із новою бронекабіною
AutoCentre
2025-04-14T14:04:23Z
Mitsubishi призупиняє всі експортні поставки автомобілів в Америку
Топ Жир
2025-04-14T14:00:05Z
Визнали шкідливим: Євросоюз збирається заборонити карбон в авто
Фокус
2025-04-14T13:36:39Z
Американці шалено купують автомобілі перед введенням митного тарифу
Топ Жир
2025-04-14T13:30:26Z
Наслідки ігнорування поломки датчика колінвала на Daewoo Lanos
VGorode
2025-04-14T13:06:05Z
Mazda вивела на тести конкурента Toyota RAV4
AutoCentre
2025-04-14T13:04:00Z
Унікальний американський родстер із серцем Мустанга та душею Лотуса
Топ Жир
2025-04-14T12:45:19Z