MY.UAНовини
Росія втрачає останніх "історичних союзників": як помирає московський аналог НАТО – ОДКБ, учасники якого тікають від токсичного партнера
Росія втрачає останніх "історичних союзників": як помирає московський аналог НАТО – ОДКБ, учасники якого тікають від токсичного партнера

Росія втрачає останніх "історичних союзників": як помирає московський аналог НАТО – ОДКБ, учасники якого тікають від токсичного партнера

Рух країн Центральної Азії (Узбекистану, Киргизстану, Туркменістану, Таджикистану і Казахстану) в протилежний від Росії бік з кожним роком стає все більш активним, адже вони розуміють: Москва стає дедалі більш загрозливим і токсичним партнером. Особливо це стало відчутно після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Держави ЦА не підтримали РФ у війні і крок за кроком віддаляються від неї.

Напередодні саміту країн ЦА, який не так давно відбувся в Казахстані, президент цієї країни Токаєв опублікував статтю, в якій заявив, що через "складну військово-політичну обстановку по периметру" регіону центральноазіатська п'ятірка має сформувати свій простір неподільної безпеки, тобто оборонний союз. І як дав зрозуміти Токаєв, Росію туди запрошувати ніхто не збирається.

У Кремлі вважали, що "багатополярний світ", за який диктатор РФ Путін нині воює, неминуче передбачає вирішальну роль на всьому пострадянському просторі, але Центральна Азія демонструє, що він помилявся. Так, розв’язавши повномасштабну війну проти України, Росія не тільки не набула більше впливу у світі, але й втрачає ті позиції, які мала навіть на територіях "історичного впливу".

Через пропозицію Токаєва під удар потрапляє і російський "аналог" НАТО – ОДКБ, військова організація під керівництвом РФ, до якої входять РФ, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан. Вірменія, яка юридично поки що також є учасником ОДКБ, призупинила свою участь у 2024 році, заявляючи про свій скорий вихід з російського проєкту.

Про те, як Росія втрачає свій вплив серед недавніх союзників, – у матеріалі OBOZ.UA.

Центральна Азія готується захищатися… від Росії

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв вважає, що у держав Центральної Азії виникла необхідність об'єднання у сфері оборонної політики. До останнього часу деякі країни регіону у цьому напрямку спиралися на РФ, але після нападу росіян на Україну активно почали переглядати цей підхід.

"На тлі збереження складної військово-політичної обстановки по периметру Центральної Азії виникає необхідність кооперації у сфері оборонної політики та безпеки", – зазначив Токаєв.

Логіка тут цілком очевидна. Коли війна з Україною закінчиться, перед путінською Росією постає питання: що робити далі? Мирний розвиток країни вже виключено, а тому виникає нагальна необхідність пошуку нових ворогів. Токаєв і пропонує негайно почати готуватися до того, щоб не стати наступними "нацистами".

Лідера Казахстану підтримав і президент Узбекистану Мірзійоєв (країна якого певний час була членом ОДКБ, але вчасно зрозуміла суть московського проєкту і покинула його у 1999 році), який також запропонував країнам Центральної Азії розробити концепцію регіональної безпеки та стабільності.

Провідна роль Казахстану та Узбекистану в цьому процесі невипадкова, адже їхні лідери у 2022 році підписали договір про союзницькі відносини, у межах якого затвердили Вищу міждержавну раду двох країн.

ОДКБ – все?

Договір про колективну безпеку було підписано 1992 року Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Росією, Таджикистаном та Узбекистаном, а за рік до нього приєдналися Азербайджан, Грузія та Білорусія. Росіяни прагнули, аби ця організація стала відповіддю НАТО. По суті, багато в статуті ОДКБ нагадувало принципи взаємодії в рамках Альянсу, насамперед, що стосуються "колективного захисту", коли у разі військової агресії проти країни-учасниці організації інші держави на її прохання зобов'язані надати всю необхідну допомогу, зокрема й військову.

Єдиний випадок, коли "одекабісти надали допомогу", стався у 2022 році, коли у розпал заворушень, спровокованих зростанням цін на скраплений газ у Казахстані, контингент ОДКБ, що складався переважно з російських військ, на кілька днів прибув до азіатської країни. Хоча ніякого військового вторгнення, звісно, не відбувалося.

Водночас за всі роки свого існування ОДКБ так і не спромоглася залучити до себе нових учасників, що могло б хоча б візуально зробити її своєрідною альтернативою НАТО. При цьому розбіжності її членів ледь не призвели до припинення існування ОДКБ раніше. Так, ще 1999 року з договору вийшли Узбекистан та Грузія, а також Азербайджан, який у 2006 році знову повернувся, але через 6 років пішов остаточно.

Черговий кандидат на вихід – Вірменія, яка другий рік демонстративно не бере участі у заходах ОДКБ. Ба більше, вона також припинила виконувати свої фінансові зобов'язання перед організацією. Процес дистанціювання розпочався після завершення 44-денної війни у Карабаху 2020 року, під час якої Азербайджан повернув собі значну частину територій, а Єреван так і не зміг домогтися суттєвої військової підтримки ні від Москви, ні від ОДКБ. Саме після цих подій пролунала перша критика від вірменської влади на адресу Росії та розпочався процес зменшення кремлівського впливу в цій країні.

Остаточно вірменському суспільству стало зрозуміло, що Росія їм явно не союзник, після подій 2023 року, коли військова операція Азербайджану 19-20 вересня призвела до капітуляції невизнаної Нагірно-Карабаської республіки за повної бездіяльності російських миротворців, на яких Вірменія покладала надії. Сьогодні у Вірменії вже відкрито називають "стратегічною помилкою" ставку на Москву після розпаду СРСР і розраховують, що їхнім новим гарантом безпеки та провідним партнером стане Захід, а не Росія.

Стосовно пропозиції Токаєва, яку в Росії вже називають майже зрадою, згадуючи, що у 2022 році врятували його від народних заворушень, то створення оборонного союзу з країн Центральної Азії, найімовірніше, майже знищить з часом кремлівську ОДКБ. Держави ЦА, не промовляючи це безпосередньо, намагаються відсторонитися від партнера, який перебуває "по периметру" регіону. Адже зрозуміло, що коли Токаєв посилається на "периметр" та "складну обстановку", він має на увазі те, що відбувається на російсько-українському фронті. Центральноазіатські лідери говорять, що це не їхня війна, не їхні інтереси, та прагнуть захистити себе на майбутнє, зміцнюючи свою внутрішню співпрацю.

Економіка також "дерусифікується"

Президент Казахстану закликав не лише звільнитися від російського воєнного впливу. Токаєв пропонує перетворити Центральну Азію на один із найважливіших транспортно-логістичних і транзитних хабів у світі, провівши роботу з "дерусифікації" економіки.

"Центральна Азія стрімко перетворюється на ключову ланку глобальних транспортних комунікацій. Насамперед це багатообіцяючий китайський проєкт "Один пояс – один шлях" та міжнародний транспортний коридор "Північ – Південь", до яких тією чи іншою мірою залучені всі країни регіону", – зазначає Токаєв.

Один із найвагоміших проєктів, який обмежує московські економічні інтереси та виступає прямим конкурентом російському "Транссибу" – будівництво залізниці, що фінансується КНР, яка обіцяє з'єднати регіон з Європою, минаючи російську територію. Китай реалізує цей напрямок разом із Киргизстаном та Узбекистаном. Залізнична магістраль стане частиною глобальної ініціативи Китаю "Один пояс – один шлях". Угоду щодо проєкту, який Пекін, Бішкек і Ташкент обговорювали протягом 27 років, сторони підписали 6 червня у Пекіні, а будівництво має розпочатися у жовтні 2024 року. 454-кілометрова залізниця покликана з'єднати залізниці Китаю та Узбекистану через територію Киргизстану, а далі через Туркменістан, Іран і Туреччину зв'язати їх з європейською мережею залізниць у межах транспортної системи Нового шовкового шляху.

Казахстан – "дерусифікація" суспільства й економіки

Казахстан не випадково є "мотором" зменшення російського впливу у регіоні. Останніми роками ця країна дедалі більше дистанціюється від Кремля. За даними опитування Gallup, несхвалення дій керівництва Росії серед казахів зросло з 20% у 2021 році до 50% у 2023-му.

Казахстан має вагомі причини бути якомога далі від Москви. На півночі країни проживають етнічні росіяни, які становлять приблизно п'яту частину населення країни та налаштовані досить проросійськи. Користуючись цим, у РФ підливають масла у вогонь й останнім часом усе частіше натякають на ці території.

За такого розвитку подій Астана протягом останніх кількох років робить спроби дерусифікації, просуваючи посилення використання казахської мови, відмовляючись від кирилиці, поширюючи ідею ідентифікації Казахстану як незалежної нації. Також було вирішено збільшити обсяг телерадіомовлення державною мовою до 70%.

Дерусифікація стосується й економіки. Так, у 2024 році влада Казахстану проводитиме референдум щодо будівництва АЕС, на якому буде вирішено, хто саме будуватиме станцію. Спочатку планувалося, що цим проєктом займатиметься "Росатом". Але зважаючи на події у світі й санкції проти Росії, виконавцем буде компанія з іншої країни.

Кремль втрачає свій вплив, бо немає чого запропонувати

"На сьогодні вже чітко видно, що РФ втрачає вплив усюди у світі, зокрема у стратегічній Центральній Азії. Китай активізувався в регіоні з кінця 90-х років. Сьогодні, наприклад, для Казахстану, де і відбувається саміт, уже головним торговельним партнером є не Росія, а саме Китай. Тобто крок за кроком російська присутність і вплив у регіоні тануть. Те саме чекає на Москву й у оборонній сфері, тобто у напрямку зменшення впливу ОДКБ" – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Ігор Долгов, який очолював посольства України у ФРН, Туреччині, Бельгії та Грузії, місію України при НАТО, а також був заступником міністра закордонних справ та заступником міністра оборони України.

На думку Ігоря Долгова, КНР передусім цікавить використання сировинних ресурсів країн Центральної Азії, а також досить великі ринки цих держав, на які Китай активно виходить. Отже, інтерес є взаємним, він є виправданим. Звичайно, що на цьому фоні Росія відходить на другий план, адже їй немає чого запропонувати.

"Власне, один з елементів реального витіснення Росії – майбутній запуск транзитного транспортного шляху, транскаспійського, через територію країн Центральної Азії, Туреччину й далі в Європу. Це явна демонстрація стосовно російських інтересів у регіоні, адже маршрут піде в обхід території РФ і буде прямим конкурентом Транссибірської залізниці та маршруту перевезень через територію РФ. При цьому Москві нічого не залишається, як робити хорошу міну при поганій грі. У Путіна нема виходу, крім як приймати реальність. Сьогодні вона є такою, що Росія об'єктивно втрачає позиції", – зазначив Ігор Долгов.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
Вдвое дороже: на Киевщине взлетят тарифы на водоснабжение
Знай
2024-11-23T10:30:22Z
"Воздушное сафари": Третья штурмовая показала "жирный" улов дроноводов на Харьковщине
Апостроф
2024-11-23T10:30:07Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Любой экзистенциальный военный конфликт базируется по принципу «око за око», - Олег Постернак о россии и Украине
Знай
2024-11-23T10:42:37Z
Даже если Трамп достигнет временного прекращения огня в Украине, это не гарантирует долгосрочную стабильность — WSJ
ZN UA
2024-11-23T10:36:39Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Жена Остапчука похвасталась дорогущим подарком
GlavRed
2024-11-23T10:21:56Z
Не каждый мужчина так сможет: Тина Кароль показала личный "ритуал", и это лучше йоги
Знай
2024-11-23T09:51:57Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Как понять, употребляете ли вы достаточно протеина в день
Marie Claire
2024-11-23T09:31:44Z
На улицу — "капустой": несколько способов, как не замерзнуть на морозе
Фокус
2024-11-23T09:27:59Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
"Как он собирается причинить мне боль?": Фьюри раскритиковал Усика
Корреспондент
2024-11-23T07:57:30Z
Макгрегор признан виновным в изнасиловании
UAToday
2024-11-23T00:54:17Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
«Еще 1-2 таких обстрела…»: эксперт рассказал, сколько часов без света придется сидеть зимой
Знай
2024-11-23T10:21:22Z
Польские фермеры начали забастовку перед пунктом пропуска "Медика - Шегини"
Европейская правда
2024-11-23T10:00:14Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Мобилизация в Украине: призовут ли на службу мужчин старше 50 лет
Политека
2024-11-23T10:43:07Z
ВСУ могут обезвредить "Орешник" после распределения ракеты на шесть боевых частей — СМИ
ZN UA
2024-11-23T10:21:41Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как правильно загадывать желание на Новый год 2025, чтобы оно непременно сбылось
TSN
2024-11-23T10:36:33Z
Обид не прощают: топ-6 мстительных и злопамятных пород собак
Фокус
2024-11-23T10:15:49Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Лунный посевной календарь на декабрь 2024 года: благоприятные и неблагоприятные дни
TSN
2024-11-23T09:36:37Z
Как приготовить круассаны с начинкой, которая тает во рту: заменит любую закуску
Политека
2024-11-23T09:31:06Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Почему иллюминаторы в самолетах круглые, а не квадратные: капитан самолета дал простое объяснение
Фокус
2024-11-23T10:42:43Z
Мощный удар по Бердянску: что известно сейчас
Comments UA
2024-11-23T08:15:24Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Меня подбросило на диване": что говорят очевидцы удара ракетой "Орешник" по Днепру
Апостроф
2024-11-23T07:36:04Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Год Марса: итоги и новые горизонты — что предвещает 2025 год?
Фокус
2024-11-23T10:15:05Z
Лучшие смартфоны-"лопаты" 2024 года: модели от Google, Samsung, Apple, OnePlus
Фокус
2024-11-23T10:00:45Z
Что нужно, чтобы роутер работал от повербанка? Три "народных" способа
Знай
2024-11-23T08:51:21Z
Что делать, когда смартфон плохо ловит сеть: есть несколько полезных советов
Политека
2024-11-23T08:01:30Z
"Зачем он курит планшет?" В S.T.A.L.K.E.R. 2 нашли Буданова
Апостроф
2024-11-23T06:48:26Z
Убывающая Луна от 16 до 30 ноября 2024 года: что категорически запрещено с точки зрения эзотерики
TSN
2024-11-23T05:09:49Z
Видеоигры помогают строить успешную карьеру: что еще выяснили ученые за 20 лет "подглядывания"
Знай
2024-11-23T03:51:58Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z