MY.UAНовини
Солдати без зарплати: чому воїни ЗСУ змушені чекати на виплати і що з цим робити
Солдати без зарплати: чому воїни ЗСУ змушені чекати на виплати і що з цим робити

Солдати без зарплати: чому воїни ЗСУ змушені чекати на виплати і що з цим робити

Сьогодні виплати для бійців "на нулі" можуть сягати 200 тисяч гривень на місяць, принаймні згідно з ухваленими постановами. Але за фактом гарантовані виплати захисників України або затримуються на невизначений термін, або зовсім не виплачуються. Фокус з'ясував, чому так відбувається і що з цим робити.

Проблема із затримками виплат військовослужбовцям обговорювалася не раз. Очікувалося, що після того, як у квітні Кабінет міністрів і Верховна Рада підтримали пропозицію Міноборони щодо додаткової грошової винагороди для бійців "на нулі" в розмірі 70 тисяч гривень, виплати будуть своєчасними. Але проблема так нікуди й не поділася.

Нещодавно президент України натякнув на існуючі бюрократичні перепони в отриманні солдатами винагород. У своєму зверненні Володимир Зеленський повідомив, що обговорював із міністром оборони, представниками Верховної Ради та Офісу президента, щоб для воїнів, які виконують завдання на території Росії, було "гарантовано й швидко забезпечено всі виплати, премії та інші речі, які передбачені для фронту". І стосуватися це має всіх захисників України.

"І без жодної бюрократії для наших воїнів. Це загальна обов'язкова політика нашої держави — наші захисники мають бути убезпечені від будь-якого бюрократичного тиску", — зазначив президент.

Але чи допоможе звернення гаранта розв'язати проблему з виплатами — поки не зрозуміло.

Чому затримують виплати військовослужбовцям

Крім того, що українським захисникам доводиться протистояти окупанту, їм ще доводиться боротися з "паперовою армією" — бюрократія в ЗСУ одна з головних причин затримки виплат солдатам. Це підтверджує і військовослужбовець, колишній нардеп Ігор Луценко.

"Наприклад, якщо командування відправляє бійця у відрядження в іншу частину, там йому з якихось причин можуть не видати всі необхідні документи для оформлення виплат. І його рідна частина не може відповідно нічого зробити. Я вважаю, що це відбувається навмисно. І за проблеми з виплатами відповідає командування. Але в армії звикли все змінювати повільно. Якщо є якась проблема, там не поспішають її вирішувати", — каже Фокусу Луценко.

Керівник адвокатського бюро "Панфілова та Партнери", кандидат юридичних наук, адвокат Дар'я Панфілова називає найпоширеніші проблеми, з якими звертаються солдати. Серед них:

  • невключення ПІБ військових до наказу про виплату;
  • неможливість довести військовослужбовцям фактичне виконання бойового або спеціального завдання;
  • проблеми з виплатами під час лікування або взагалі їх повна відсутність;
  • проблеми з оформленням документів під час лікування або відповідних довідок.

Перше, що радять робити опитані Фокусом адвокати — слід звернутися з рапортом до безпосереднього командира з проханням роз'яснити на якій підставі відбувається затримка виплат. Після відповіді командування можна розраховувати алгоритм подальших дій залежно від причин затримки.

"Насамперед військовий має сам звернутися з рапортами — про внесення до наказу, про долучення медичних документів, про витребування документів, що підтверджують виконання завдань. Якщо це не допомагає — звертатися до адвокатів і розбиратися в ситуації ретельніше, вимагати документи, яких бракує, писати обґрунтовані скарги і звертатися до вищого командування. Якщо перші два механізми результату не дали — йти до суду за захистом своїх прав. Здебільшого все можна вирішити в досудовому порядку і захистити права чинних військових", — каже Фокусу Панфілова.

Також важливо розуміти, що затримка виплат може бути пов'язана з правопорушенням військовослужбовця. Якщо було зафіксовано факт відмови від виконання бойового наказу або розпорядження, вживання алкогольних напоїв під час виконання обов'язків військової служби або призупинення військової служби у зв'язку із самовільним залишенням військової частини.

"Якщо мало місце вчинення правопорушення з боку військовослужбовця, у такому разі за чинним законодавством він не може розраховувати на виплату додаткової винагороди. Водночас, якщо з боку військовослужбовця не було жодних правопорушень, слід звертатися по допомогу адвоката та оскаржувати невиконання виплати в адміністративному та судовому порядку за необхідності", — каже Фокусу юрист ГО "Юридична сотня" Юлія Засоба.

Які виплати передбачені для військовослужбовців ЗСУ

Виплати військовим гарантовані законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", постановою Кабінету Міністрів України та наказами Міноборони.

Таким чином, за участь у бойових діях для військових передбачено виплату в розмірі 100 тис. грн щомісяця.

Також до наказів про додаткову винагороду на таку саму суму включено військовослужбовців, які:

  • перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я або перебувають у відпустці для лікування після важкого поранення у зв'язку з участю в бойових діях;
  • захоплені в полон, заручники, інтерновані в нейтральні держави або безвісти зниклі;
  • загинули внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм. Виплата здійснюється за весь місяць.

Додаткову виплату в 70 тис. грн, яку у квітні затвердили парламентарії, виплачуватимуть за виконання спеціальних завдань під час ведення бойових дій на лінії зіткнення з противником.

"На відміну від попередніх доплат ці кошти платитимуть не пропорційно часу виконання завдання, а за кожні 30 днів", — пояснює Фокусу Панфілова.

Також за управління військами для військовослужбовців, які виконують бойові завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ або штабу тактичного угруповання до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ, передбачено додаткову винагороду в розмірі 50 тис. грн на місяць.

Цей пункт стосується і тих, хто здійснює бойове управління військовими частинами і підрозділами на лінії бойового зіткнення, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Крім того, за виконання бойових завдань додаткові 30 тис. грн на місяць виплачують військовим:

  • у складі діючих угруповань військ Сил оборони України, резерву Головнокомандувача ЗСУ, розгорнутих пунктів управління Генштабу ЗСУ, що здійснюють управління діючими угрупованнями військ;
  • з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури, згідно з бойовими розпорядженнями;
  • із всебічного забезпечення діючих угруповань військ Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення бойових дій, згідно з бойовими розпорядженнями.

Додаткові 20,1 тис. грн на місяць передбачено для тих, хто дістав поранення і перебуває на лікуванні, визнаний військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби.

15-30 тис. грн на місяць виплачують військовослужбовцям, які обіймають посади керівного та інструкторсько-викладацького складу в навчальних військових частинах і здійснюють підготовку та навчання персоналу.

Як нараховуються виплати військовим ЗСУ

Гарантована виплата у 100 тисяч гривень для бійців "на нулі" рахується пропорційно часу виконання бойових завдань. Якщо військовий виконував бойові завдання 1 тиждень — він отримає виплати лише за цей тиждень, 100 тисяч гривень виплачуються за повний місяць у бою.

"Один день участі в бойових діях рахується з 00:00 до 24:00, незалежно від кількості та тривалості завдань. Якщо бойові дії почалися до опівночі та продовжилися після, зараховуються два дні. Наприклад, якщо завдання розпочалося о 19:00 і закінчилося о 01:00, це вважатиметься як два дні участі, — пояснює юрист Юлія Засоба.

Експерт додає, що орієнтовно день бойової участі рахують по 3333 грн. Повна сума за місяць прораховується шляхом множення на кількість днів, протягом якої бійці були залучені до виконання завдань.

Нові правила подання рапорту: що зміниться

Проблема зі своєчасними виплатами захисникам України безпосередньо пов'язана з бюрократичною тяганиною в армії. Міноброни вже намагаються вирішити певні питання з цієї теми. Так, 12 серпня в міністерстві заявили про нові правила щодо подання та розгляду рапортів військовослужбовців. Зміни спрямовані на захист прав військових, встановлення чітких термінів розгляду звернень і підвищення відповідальності командирів.

За словами адвоката Дар'ї Панфілової, новий порядок розгляду рапортів має змінити ситуацію з виплатами на краще.

Так, нові правила встановлюють чітку послідовність і порядок погодження рапорту командирами. Також запроваджується обов'язкове обґрунтування в разі неузгодження рапорту та чіткі строки його розгляду.

Зокрема, розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами здійснюється невідкладно, але не пізніше, ніж за 48 годин з часу його подання з питань, що стосуються:

- військової дисципліни;

- обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень);

- збереження життя і здоров'я особового складу;

- відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Рапорти з інших питань розглядаються у строк не більш як 14 днів з дня його подання.

Відмова в розгляді рапорту має бути вмотивованою, а неузгодження рапорту командирами не перешкоджає його подальшому руху для розгляду й ухвалення рішення.

Нагадаємо, 8 серпня в Україні запрацює веб-портал для військових "Армія+". В оборонному відомстві розповіли, що цей портал створено для того, щоб українські військові займалися службою, а не паперами.

Раніше Фокус повідомляв, що внутрішньо переміщені особи і ті, хто повернувся на постійне місце проживання після евакуації, можуть розраховувати на отримання спеціальної фінансової допомоги.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Емінем вдруге стане дідусем. Названа донька репера чекає на первістка
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T13:06:51Z
«За що її судити?». Відома українська співачка стала на захист Алли Пугачової
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T11:36:56Z
47-річна телеведуча розсекретила ім'я первістка після виписки з пологового
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T09:33:48Z
Білик встановила рекорд 2025 року серед співачок і висловила каналу «1+1» все, що накипіло
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T09:00:33Z
«Була така повненька, прищавенька». Відома артистка розповіла, як розпочинала свою кар'єру Таїсія Повалій
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T08:36:26Z
Melovin розповів, скільки грошей йому необхідно для життя в Києві: реакція соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T07:18:09Z
Україна обрала представника на Дитяче Євробачення-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T17:39:36Z
Дружина Віталія Білоножка назвала артистку, яка відмовилась виступати на вечорі його пам'яті
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T17:09:52Z
Зустріч Олени Кравець з батьком довела акторку до сліз
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T14:21:28Z
Кабмін спростив видачу дозволів на рибний промисел
AgroPortal
2025-10-13T16:00:16Z
Стефанчук і Гетманцев пропонують нові зарплати для науковців: до 40 тис. грн
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T14:39:40Z
ОптімусАгро збільшила виробництво ріпакової олії на 370%
AgroPortal
2025-10-13T14:30:49Z
Податкова повідомила, скільки грошей цьогоріч отримала Україна з «податку на Google»
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T14:18:42Z
У Нідерландах попередили про неготовність залізниці до можливих актів диверсії
Европейская правда
2025-10-13T14:02:12Z
Опалювальний сезон в Україні почнеться у плановому режимі – Міненерго
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T14:00:40Z
New Food Summit 2025: як агробізнесу виживати на швидкозмінному food-ринку
AgroPortal
2025-10-13T14:00:30Z
Уряд фіналізує порядок експорту сої та ріпаку без мита
Agravery
2025-10-13T13:51:47Z
Фермери у Польщі безплатно віддають урожай через проблеми зі збутом
AgroPortal
2025-10-13T13:30:33Z
Зеленський підтвердив візит до США для переговорів із Трампом
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T16:18:22Z
Зеленський розповів деталі розмов із Трампом
Европейская правда
2025-10-13T16:15:57Z
«Кульгавий» підводний човен РФ викликав насмішки НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T16:09:33Z
Польща звинуватила російське подружжя у шпигунстві та підготовці диверсій
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T16:06:46Z
Ердоган жартома порадив премʼєрці Італії кинути курити
Европейская правда
2025-10-13T15:57:27Z
У Кремлі кажуть, що нової розмови Путіна й Трампа поки не планували
Европейская правда
2025-10-13T15:51:25Z
У Франції після пограбування музею Жака Ширака затримали чотирьох людей
Европейская правда
2025-10-13T15:30:59Z
Парламент Словаччини не зміг засудити вторгнення російських дронів у Польщу
Европейская правда
2025-10-13T15:30:02Z
Ультраправі невдало виступили на місцевих виборах у Португалії
Европейская правда
2025-10-13T15:24:55Z
У трагічному ДТП загинув актор із ЗСУ, в якого нещодавно народився син
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T15:39:16Z
Літак, що вирушив з Польщі, екстрено сів через смерть пасажира
Европейская правда
2025-10-13T15:20:15Z
Побиття велосипедиста у Києві: суд змінив запобіжний захід водію Mercedes
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T13:51:08Z
Генпрокурор запропонував посилити покарання за вбивство дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T13:45:42Z
Зіткнення потягів у Словаччині: кількість постраждалих зросла до 91
Европейская правда
2025-10-13T13:42:59Z
У Словаччині зіштовхнулися два потяги: щонайменше 20 постраждалих
Европейская правда
2025-10-13T13:06:39Z
Напад на синагогу на Оболоні: правоохоронці встановили зловмисників
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T12:30:39Z
Прокуратура на Львівщині викрила заступника командира військової частини, який залучав підлеглих до виконання приватних робіт
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T11:42:55Z
Правоохоронці закрили АЗС на Київщині, яка продавала неякісне пальне без ліцензій
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T11:06:18Z
Зеленський розповів про підготовку до "Рамштайну" 15 жовтня
Европейская правда
2025-10-13T15:51:42Z
Україна сформує додаткові гелікоптерні групи для захисту від російських дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T15:45:13Z
Мовні активісти «нагородили» популярні сайти «клізмою»: що це значить
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T15:24:18Z
Словенія профінансує закупівлю американської зброї для України
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T15:12:36Z
Першу в Україні шкільну гідропонну лабораторію запустили на Житомирщині
AgroPortal
2025-10-13T15:00:27Z
«Накрило ностальгією». Ектор Хіменес-Браво показав архівне фото 30-річної давнини
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T14:51:09Z
Чому ЄС запровадив нову систему в’їзду і які проблеми для українців це створило
Европейская правда
2025-10-13T13:42:08Z
Митрополит Епіфаній пояснив, навіщо їздив на Афон
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T13:27:49Z
Німеччина планує придбати понад 400 БТР за 7 млрд євро
Европейская правда
2025-10-13T13:24:17Z
Скільки років живуть українці: статистика після пандемії
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T12:21:49Z
TikTok та Telegram сприяють продажу нелегального препарату для схуднення
InternetUA
2025-10-12T10:03:43Z
Як зберегти суглоби здоровими та рухливими: поради ревматологів
Комсомольская правда
2025-10-12T10:03:15Z
Який м'яз у тілі людини є найсильнішим: відповідь учених може здивувати
Фокус
2025-10-12T07:45:11Z
Над Україною бушує магнітна буря потужністю 5 балів: лікарі попереджають про небезпеку
TSN
2025-10-12T07:18:08Z
Знижують стрес та зміцнюють серце: дієтолог назвав топ-5 найкорисніших соків
Знай
2025-10-12T03:51:39Z
Можуть зіпсувати весь образ: косметологи назвали найпопулярніші помилки у макіяжі
Знай
2025-10-11T20:51:05Z
Каша за копійки, яка рятує нашу підшлункову: чому ми дарма недооцінюємо її користь
TSN
2025-10-11T15:36:20Z
Який чай корисніший - чорний чи зелений: поставлено остаточну крапку в питанні
GlavRed
2025-10-11T15:27:37Z
Українці не квапляться пересідати на електричні автомобілі: у яких регіонах країни їх найбільше
Знай
2025-10-12T10:51:59Z
В’єтнамські електробуси VinFast презентували у Європі
AutoCentre
2025-10-12T10:09:17Z
Компанія MG виходить на ринок автобусів
AutoCentre
2025-10-12T08:06:33Z
Бампери з Польщі для вантажівок Volvo, Man, Mercedes, DAF, Scania
AutoGeek
2025-10-11T18:39:14Z
Opel показав нову версію Grandland із запасом ходу 700 км
AutoCentre
2025-10-11T18:13:56Z
На аукціон виставили унікальний Mercedes 90-х із величезним двигуном від суперкара
Фокус
2025-10-11T16:27:52Z
Єдиний позашляховик «Україна» буде виставлено на продаж
AutoCentre
2025-10-11T16:09:42Z
Можна "вбити" двигун, якщо не знати: скільки секунд потрібно, щоб прогріти авто
GlavRed
2025-10-11T14:27:34Z
Відбулася світова прем’єра Mercedes-Benz eIntouro
AutoCentre
2025-10-11T14:15:11Z
«Сьогодні мій останній день на посаді». Перший заступник Кличка повідомив про звільнення
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T15:30:26Z
У Києві 14-19 жовтня відбудуться продуктові ярмарки: повний перелік локацій
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T11:33:39Z
Сенсація на Дунаї: рибалка впіймав дуже рідкісного осетра
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T11:24:37Z
Як "Територія А" святкувала 30-річчя і у Львові!
FM-TV
2025-10-13T11:03:35Z
У Києві ціни на огірки сягають майже 180 грн за кіло. Огляд із супермаркетів
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T10:12:28Z
На Харківщині окупанти зруйнували ліцей, відремонтований за 200 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T09:51:47Z
На Вінниччині рибалка-браконьєр наловив карасів на понад 30 тис грн
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T09:21:17Z
Аварійні відключення світла: перелік областей
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T06:51:17Z
Рух декількох трамваїв змінено через ремонт на Кирилівській: перелік маршрутів
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T06:36:40Z
Гороскоп на 13 жовтня: Близнюкам - нова ідея, Терезам - невелике напруження
FaceNews
2025-10-12T17:54:44Z
Щоб усі рослини пережили зиму: ось що потрібно зробити у жовтні в саду
24tv
2025-10-12T10:48:44Z
Гороскоп на тиждень з 13 по 19 жовтня: Тельцям - хаос, Ракам - допомога
GlavRed
2025-10-12T10:27:40Z
Відпустка буде зіпсована через ці речі: що варто залишити вдома перед подорожжю
24tv
2025-10-12T10:12:55Z
Коли краса болить: історія боротьби за «ідеальне тіло»
ZN UA
2025-10-12T10:03:41Z
Природоохоронці б'ють на сполох: родина Трампа збудує елітний курорт на острові в Албанії
24tv
2025-10-12T10:03:05Z
Приємне з корисним: 3 "золоті" поради, як залишатися у формі під час подорожей
24tv
2025-10-12T09:03:21Z
Що підказують зірки, прогноз для всіх знаків на 12 жовтня
360ua.news
2025-10-12T09:00:28Z
Карпати засипало снігом: на горі Піп Іван помітили казковий зимовий пейзаж
Фокус
2025-10-12T07:51:20Z
Названо побутові прилади, через які українці переплачують за електроенергію до 30%
VGorode
2025-10-13T15:51:08Z
Вчені назвали найефективніший спосіб щось запам'ятати
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T05:21:29Z
Прогноз магнітних бур на 13-5 жовтня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T04:27:18Z
Популярний криптогаманець показує нульовий баланс: користувачі панікують через технічний збій
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T19:30:45Z
У Швеції чоловік копав черв’яків для риболовлі, а натрапив на унікальний середньовічний скарб
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T17:36:01Z
Як штучний інтелект вплинув на ринок праці – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T15:06:13Z
Найближчими днями Apple представить безліч нових продуктів
InternetUA
2025-10-12T10:33:59Z
Наймолодші та найстаріші планети Сонячної системи: наукові факти й суперечливі теорії
ZN UA
2025-10-12T10:30:19Z
Головоломка для найзіркіших: лише одиниці знайдуть оленя за 10 секунд
GlavRed
2025-10-12T10:27:23Z
Велогонщиця з Литви відмовилася стояти поруч з росіянкою на п'єдесталі
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T15:30:07Z
Клубний чемпіонату світу: українські гімнастки не потисли руки росіянкам під час нагородження
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T14:45:09Z
Тренер Сантуш отримав 2 млн євро за розірвання контракту зі збірною Азербайджану
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T14:00:18Z
Ізраїль оскаржив у Спортивному арбітражному суді недопуск гімнастів до чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T13:30:37Z
Україна здобула 16 нагород на молодіжному чемпіонаті світу з самбо
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T12:27:17Z
Стародубцева вийшла до другого кола турніру WTA
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T11:27:46Z
Українки перемогли вихованок коханки Путіна та здобули золото клубного чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T10:42:17Z
Спорт, що повертає віру в себе: стартував проєкт звичайні
VGorode
2025-10-13T10:42:17Z
Воротар збірної Азербайджану поспілкувався з пропагандистами з РФ перед грою з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-10-13T09:12:04Z