MY.UAНовини
Як вплине на правосуддя ратифікація Україною Римського статуту
Як вплине на правосуддя ратифікація Україною Римського статуту

Як вплине на правосуддя ратифікація Україною Римського статуту

Володимир Зеленський пропонує депутатам ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду. Як це вплине на правосуддя щодо воєнних злочинів, журналісти видання DW запитали Володимира Яворського із “Центру громадянських свобод”.

Президент України Володимир Зеленський 15 серпня вніс до Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Як пояснюють в Офісі президента, ратифікація статуту необхідна для більш ефективного притягнення до відповідальності громадян Росії за злочини, вчинені на території України. Водночас законопроєкт передбачає, що громадяни України матимуть імунітет на переслідування за ймовірні подібні дії протягом наступних семи років.

Що таке Римський статут, як його ратифікація вплине на правосуддя щодо воєнних злочинів та чому Україна досі цього не зробила – в інтервʼю з Володимиром Яворським, програмним директором правозахисної організації “Центр громадянських свобод”, яка із 2014 року займається адвокацією цього міжнародного договору та є лауреатом Нобелівської премії миру.

DW: Пане Володимире, поясніть, будь ласка, чим є Римський статут і яке він має значення для правосуддя щодо воєнних злочинів.

Володимир Яворський: Простою мовою, Римський статут – це міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд. Відповідно до цього статуту, МКС розслідує міжнародні злочини і судить злочинців у Гаазі. Також Римський статут містить перелік цих міжнародних злочинів.

У контексті нашої війни це дає можливості для переслідування російських військових або інших посадових осіб РФ, які вчиняють злочини в Україні.

Програмний директор правозахисної організації “Центр громадянських свобод” Володимир ЯворськийФото: Privat

Чому, на вашу думку, Україна має ратифікувати Римський статут?

Насправді Україна вже визнала юрисдикцію МКС, і він уже розслідує злочини в Україні. Але ратифікувати Римський статут необхідно для того, щоб відбулися зміни на національному рівні – в українському кримінальному кодексі та кримінально-процесуальному законодавстві.

Із ратифікацією статуту Україна отримає більше впливу на роботу МКС, бо зможе голосувати на виборах суддів, і український суддя потенційно зможе стати членом МКС. Україна впливатиме на бюджет і його розподіл, зокрема й на те, скільки ресурсів піде на роботу МКС в Україні.

Крім того, це наше зобов’язання для вступу в ЄС, оскільки це вважається підтримкою боротьби з безкарністю за міжнародні злочини у світі.

Чи бачите ви загрози від ратифікації Римського статуту?

Реальних загроз для України я не бачу. Але, справді, є багато лякалок, які побудовані зокрема й за участі російської пропаганди.

Загроза, про яку я чую від населення, стосується того, що за міжнародні злочини будуть відповідати українські військові.

Але, по-перше, ще з 2015 року МКС має право розслідувати будь-які дії, зокрема й українських військових, і на сьогодні їм нічого не було висунуто.

По-друге, це питання політики подвійних стандартів. Адже ми не можемо вимагати від Росії не вчиняти міжнародні злочини, а самі фактично казати, що українські військові можуть їх вчиняти. І насправді я не бачив жодної заяви, яка би публічно толерувала вчинення міжнародних злочинів українськими військовими.

Як ви пояснюєте те, що Україна досі не ратифікувала Римський статут?

Це почалося за часів тодішнього президента Леоніда Кучми, який будував авторитарну країну. Він підписав Римський статут під тиском міжнародної спільноти. Але після “України без Кучми” (хвилі опозиційних протестів у 2000 – 2001 роках. – Ред.) зрозумів, що цей статут може бути використаний проти нього – якщо він, наприклад, буде придушувати протести, є шанс, що МКС почне розслідування щодо його дій. Тож тоді він звернувся до Конституційного суду і отримав від нього рішення, що Римський статут суперечить українському законодавству. Це було абсолютно політичне рішення, дивне з правової точки зору. І воно було розв’язане лише в 2017 році, коли були внесені зміни до Конституції України, які дозволили ратифікацію Римського статуту.

Ця зміна набула чинності через три роки. Тобто 2020 року Україна усунула перешкоди для ратифікації. Але це не відбулося, бо змінилась влада, і їй було не до цього. А потім почалось повномасштабне вторгнення і теж було, очевидно, не зовсім до цього.

Крім того, багато аргументів проти були побудовані на страху військових. Хоча я підкреслю, що ратифікація Римського статуту направлена, перш за все, на покарання росіян – щоб МКС не мав зв’язаних рук, а переслідував росіян, поки вони живі.

Як ви оцінюєте внесений до Верховної Ради законопроєкт щодо ратифікації Римського статуту?

Там є два питання, які обговорюються. Перше – це імунітет українців на сім років, що є доволі тривалим терміном. Його будуть критикувати у світі, але це компроміс якраз для того, щоб усунути лякалки військових.

А друге питання – дуже вузький закон про імплементацію норм Римського статуту. У Римському статуті значно більше вимог, які потрібно імплементувати в національні закони. Але тоді треба було би відкладати ратифікацію на довгий час. Тож, в принципі, я розумію, що політично це виправдано – зробити такий закон в обмеженому вигляді.

Чи ви вже чули критику від міжнародної спільноти щодо цього законопроєкту?

Понад 20 країн виступають за те, щоби вилучити з Римського статуту статтю про імунітет (внесений до ВР законопроєкт пропонує застосувати цю статтю. – Ред.), тому що вона – про подвійні стандарти. Тому це будуть критикувати. Наскільки сильно – це питання, оскільки, в принципі, в історії МКС уже були випадки, коли країни застосовували такий імунітет до своїх громадян.

А щодо недостатньої імплементації – критика була, але всі розуміють, що, в принципі, ці питання можна зняти пізніше. Зміни в національне законодавство можна внести в будь-який час після ратифікації.

Наразі критикують те, що склад злочинів по статті про порушення законів і звичаїв війни (саме за цієї статтею українські правоохоронці відкривають більшість справ щодо війни. – Ред.) невизначений. І закон про імплементацію Римського статуту не вирішує цієї проблеми, тому що він фактично залишає кримінальний кодекс недоторканим.

Але там є дві важливі зміни – нарешті з’являться злочини проти людства і так звана командна відповідальність, коли командири можуть нести відповідальність за дії своїх підлеглих, якщо вони знали про їхню незаконну діяльність. Інакше ми не можемо висунути жодного звинувачення за депортацію українських дітей або обстріли українських цивільних об’єктів.

Чи МКС уже довів свою ефективність?

По-перше, МКС закінчив розслідування у багатьох справах. На сьогодні в міжнародних трибуналах засуджено понад 80 осіб. Це, звичайно, не багато за останні 30 років. Але, тим не менш, це великий поступ.

Зараз ми маємо лише два ордери, дві великі кримінальні справи, які розслідує МКС (щодо воєнних злочинів російських військових в Україні. – Ред.). Але я знаю, що будуть ще, тому що МКС додатково розслідує багато епізодів. Тобто суд точно на цьому не зупиниться. І те, що зараз відбувається, пришвидшить ці розслідування.

Надалі можуть бути політичні домовленості – примушування України до миру. Але діяльність МКС – поза будь-якими політичними домовленостями. Якщо суд висунув обвинувачення, це означає, що він буде шукати цих людей. І, поки ці люди живі, їх будуть переслідувати в усіх країнах, де це можливо. Незважаючи на те, чи буде цього хотіти Україна, і навіть якщо припустити, що Росія захопить Україну або змінить її владу.

Автор: Ганна Соколова-Стех

Джерело: DW

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Суд продовжив дію запобіжного заходу для нардепа Тищенка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T14:42:39Z
Трамп повертається в Білий дім: що буде з гривнею та українським експортом
24tv
2024-11-15T14:39:26Z
Трампу потрібні поступки від Путіна щодо війни в Україні – The Financial Times
TSN
2024-11-15T14:39:05Z
Політсила Туска обере свого кандидата у президенти Польщі 22 листопада
УкраинФорм
2024-11-15T14:38:26Z
Фіцо розповів, скільки часу блокуватиме вступ України до НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T14:35:10Z
Шольц у телефонній розмові з Путіним засудив його війну проти України
УкраинФорм
2024-11-15T14:34:02Z
Протести в Абхазії: мітингувальники зайшли в парламент і вимагають відставки президента
Фокус
2024-11-15T14:30:56Z
NYT повідомили, що пріоритетом для України є гарантії безпеки: Умєров спростував
24tv
2024-11-15T14:30:31Z
Міністр оборони Естонії: На Заході не мають права казати про втому від війни
Европейская правда
2024-11-15T14:29:08Z
Дуету більше не буде, – лідерка Tember Blanche повідомила про кардинальні зміни у колективі
24tv
2024-11-15T14:33:00Z
У Британії стартували покази українських фільмів у межах проєкту «Україна на екрані»
УкраинФорм
2024-11-15T14:28:23Z
Відбудеться прем’єрний показ фільму Суспільного «Йона. Голодне марення»
Детектор М
2024-11-15T13:49:53Z
Люди не відрізняють вірші ChatGPT від поезії Шекспіра і Байрона
ITC
2024-11-15T13:36:46Z
Вишукана та ошатна: як Різ Візерспун прикрасила свою різдвяну ялинку
24tv
2024-11-15T13:21:55Z
Дмитро Монатік проговорився про майбутню стать третього малюка, який народиться зовсім скоро
TSN
2024-11-15T13:19:40Z
Телеканал 2+2 розпочав зйомки новорічного комедійного детективу «Бісова пательня»
GlavRed
2024-11-15T12:52:39Z
MELOVIN - "Вбиваєш мене" та Тіна Кароль – "Що ти наробила" – 2 і 1 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-11-15T12:39:36Z
Ексдружина Гʼю Джекмана болісно сприйняла його зради, — ЗМІ
Фокус
2024-11-15T11:51:44Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Надмірне сидіння може підвищити артеріальний тиск навіть у дітей
Portaltele
2024-11-15T14:46:13Z
Як вкласти дітей спати: експерт радить давати один смаколик перед сном
Фокус
2024-11-15T14:30:25Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T14:30:13Z
МСЕК відходять у минуле: інвалідність встановлюватимуть за новими правилами
Знай
2024-11-15T14:12:40Z
В Україні сплеск кашлюку в 30 разів: що потрібно знати про хворобу та її профілактику
Знай
2024-11-15T13:51:30Z
Революційний геномний тест може діагностувати майже будь-яку інфекцію
Portaltele
2024-11-15T13:44:41Z
Щоб точно зіпсувати – продовжуйте далі: які популярні помилки роблять смажену курку неїстівною
24tv
2024-11-15T13:27:37Z
Найкраща вправа для живота – базова і найпростіша, але є нюанс
24tv
2024-11-15T12:12:22Z
Символ удачі: місто охопив лотерейний ажіотаж після появи "ченця в небі"
Фокус
2024-11-15T14:45:33Z
Зниклий безвісти кіт несподівано знайшовся за 480 км від дому: що з ним сталося
Фокус
2024-11-15T14:42:33Z
Польща замовила 52 спостережних безпілотники у свого виробника на 100 млн злотих
Европейская правда
2024-11-15T14:38:53Z
Уряд запровадив додаткові виплати військовим, які беруть участь в бойових діях на території РФ
УкраинФорм
2024-11-15T14:37:01Z
Змушував підлеглих будувати будинки. На Дніпропетровщині викрито командира військової частини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T14:33:03Z
Почнеться "чорна смуга": що не можна робити 16 листопада - прикмети
GlavRed
2024-11-15T14:27:54Z
Чи є загроза вторгнення росіян на Чернігівщину: заява ЦПД
24tv
2024-11-15T14:27:53Z
Взято під варту експосадовця МО, який «списав» майже ₴94 млн. пені львівському бізнесмену за прострочені контракти
Украина Криминальная
2024-11-15T14:27:19Z
Мінус сім росіян, бронемашина та танк БК: СтратКом показав роботу 92-ї ОШБр
ZN UA
2024-11-15T14:22:19Z
Підтримка України грошима перевищила 100 мільярдів доларів — Мінфін
ZN UA
2024-11-15T14:46:27Z
Нафтопереробні заводи в Росії зменшують обсяги виробництва через фінансові труднощі
24tv
2024-11-15T14:39:53Z
Україна готова допомагати Польщі розвивати атомну енергетику - Галущенко
УкраинФорм
2024-11-15T14:34:49Z
В Європу повертається економічне відновлення: які прогнози на наступні роки
24tv
2024-11-15T14:21:17Z
Яка середня вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку: ціни в областях
24tv
2024-11-15T14:12:38Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T14:09:05Z
Податки для ФОПів у грудні: чи чекати підприємцям змін
24tv
2024-11-15T14:06:16Z
Україні треба більше ППО, щоб ремонт енергетики не був «бігом по колу» - Галущенко
УкраинФорм
2024-11-15T14:03:19Z
Мінімальна зарплата у 2025 році: на які суми можуть розраховувати українці
24tv
2024-11-15T14:00:08Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на цих вихідних 16-17 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-15T14:45:29Z
Як засолити сало в банці: таємна добавка здивує вражаючим результатом
GlavRed
2024-11-15T14:27:23Z
Обробіть диван соком популярного фрукта — кішка більше не буде точити пазурі: 100% дієвий спосіб
TSN
2024-11-15T13:36:07Z
"Мрія": українка-науковиця розповіла про роботу в закритому для туристів храмі в Єгипті
Фокус
2024-11-15T13:30:41Z
Працює безвідмовно: для чого досвідчені господині тримають на кухні банку з оцтом
GlavRed
2024-11-15T13:27:50Z
Спіймати удачу за хвіст: як правильно загадати бажання на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-15T13:27:48Z
В ООН визначили «Найкращі туристичні села»: які українські населені пункти увійшли до переліку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T13:21:37Z
Які фрукти не можна ставити на новорічний стіл у рік Змії, бо можна залучити в дім конфлікти
TSN
2024-11-15T13:18:09Z
Знадобиться лише порожня коробка: як зробити органайзер для взуття своїми руками
24tv
2024-11-15T13:15:40Z
Натякнув на нокаут: Ф'юрі показав, як готується до реваншу з Усиком
TSN
2024-11-15T14:36:49Z
Відлуння з болота: російський промоутер побажав Тайсону знищити Джейка Пола
24tv
2024-11-15T14:06:46Z
Олімпійський чемпіон спрогнозував перебіг битви Тайсон – Пол і назвав свого фаворита
24tv
2024-11-15T13:57:30Z
Ексдружина Узелкова після конфлікту з його мамою зробила заяву про її стосунки з боксером
TSN
2024-11-15T13:51:06Z
Ермосо – про Реал: Коли своє ім’я пов’язують з великим клубом – це честь
Football.ua
2024-11-15T13:50:00Z
Мудрик може змінити клубну прописку: українцем зацікавився клуб із Лондона
24tv
2024-11-15T13:27:06Z
"Жадібне пузо, я не залишу тебе на самоті": Усик звернувся до Ф'юрі перед реваншем – кумедне відео
TSN
2024-11-15T13:19:24Z
Пеллегріні: Гравці Роми не дурні – ми не вдаємо, що нічого не помічаємо
Football.ua
2024-11-15T13:13:52Z
Легендарний тренер попередив "Залізного Майка" про небезпеку, яку несе Пол
24tv
2024-11-15T13:06:01Z
Зеленський показав роботу 79 десантно-штурмової бригади
УкраинФорм
2024-11-15T14:43:10Z
На Харківському напрямку росіяни намагаються створювати тиск на підрозділи Сил оборони в напрямку Високої Яруги — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-15T14:34:53Z
Підрозділи Нацгвардії посилять артустановками DITA
УкраинФорм
2024-11-15T14:34:37Z
Ворог перегрупувався: військовий розповів, куди піде армія рф після захоплення Курахового
Политека
2024-11-15T14:30:34Z
Вхід у Севастопольську бухту охороняє протидиверсійний катер «Грачонок» - соцмережі
УкраинФорм
2024-11-15T14:28:12Z
У Покровську залишаються 11,5 тисячі місцевих жителів та 49 неповнолітніх
УкраинФорм
2024-11-15T14:15:11Z
"Милі котячі тренування": військова з позивним "Пуля" поділилась відео в TikTok
Фокус
2024-11-15T14:12:12Z
Підрив воєнного злочинця у Криму показує – СБУ діє як ефективна спецслужба, – експерт
24tv
2024-11-15T14:12:00Z
У Покровську під атаку дрона у власному авто потрапила родина, загинув син
УкраинФорм
2024-11-15T14:09:07Z
Величезні сонячні панелі з ефективністю 20,6% встановили світовий рекорд: що відомо
InternetUA
2024-11-15T14:46:05Z
Як змінилося медіаспоживання в Україні у 2024, — дослідження Gradus Research
Детектор М
2024-11-15T14:43:27Z
Як підготуватися до блекаутів: 5 корисних гаджетів для вашого дому
InternetUA
2024-11-15T14:31:48Z
Високооцінений і дещо скандальний ексклюзив PS5 вийде на ПК
24tv
2024-11-15T14:21:56Z
Через скільки років галогенові лампи будуть не потрібні
AutoCentre
2024-11-15T14:12:37Z
Blue Origin нарешті зібрала свою велику ракету після років затримок і готується до її запуску
24tv
2024-11-15T14:06:36Z
У Сонця дуже сильна гравітація: чому ж усі планети віддаляються від нашої зірки
Фокус
2024-11-15T13:57:37Z
Уникнути нападу акули дуже просто: "плащ-невидимка" захистить дайверів від зубатих хижаків
Фокус
2024-11-15T13:51:00Z
Ірландський медіарегулятор визнав протидію терористичному контенту у TikTok, X та Instagram недостатньою
Детектор М
2024-11-15T13:44:56Z
Суд виправдав правоохоронців, які у 2014 році переслідували 72-річного учасника Майдану
УкраинФорм
2024-11-15T14:45:30Z
Двоє зловмисників ошукали 88-річну жінку майже на ₴100 тис. за схемою «ваш син потрапив у ДТП»
Украина Криминальная
2024-11-15T14:37:58Z
На Полтавщині в експосадовця Держказначейства виявили необґрунтованих активів на суму понад $61 млн
Украина Криминальная
2024-11-15T14:36:38Z
Інтернет-шахрай ошукав жінку на 30 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-15T14:28:54Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T14:27:39Z
Викрито правоохоронця, який за гроші «підвозив» знайомих чоловіків до кордону
Украина Криминальная
2024-11-15T14:21:46Z
До Словаччини з милицею та квітами: прикордонники "зцілили" порушника
TSN
2024-11-15T14:18:52Z
ДТП на Одещині: чоловік відправив на той світ рідного брата
TSN
2024-11-15T14:15:48Z
Трагедія на Рівненщині: у власному будинку згоріли чоловік та жінка
TSN
2024-11-15T14:09:24Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z
В Україні стартують продажі нової версії Nissan X-Trail: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-11-15T10:15:06Z
Bugatti W16 Mistral розігнали до рекордних 454 км/год
AutoCentre
2024-11-15T10:10:43Z
З запасом ходу до 700 км: новий електромобіль Jaguar вперше показали на офіційних фото
AutoGeek
2024-11-15T09:55:05Z