MY.UAНовини
Як вплине на правосуддя ратифікація Україною Римського статуту
Як вплине на правосуддя ратифікація Україною Римського статуту

Як вплине на правосуддя ратифікація Україною Римського статуту

Володимир Зеленський пропонує депутатам ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду. Як це вплине на правосуддя щодо воєнних злочинів, журналісти видання DW запитали Володимира Яворського із “Центру громадянських свобод”.

Президент України Володимир Зеленський 15 серпня вніс до Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Як пояснюють в Офісі президента, ратифікація статуту необхідна для більш ефективного притягнення до відповідальності громадян Росії за злочини, вчинені на території України. Водночас законопроєкт передбачає, що громадяни України матимуть імунітет на переслідування за ймовірні подібні дії протягом наступних семи років.

Що таке Римський статут, як його ратифікація вплине на правосуддя щодо воєнних злочинів та чому Україна досі цього не зробила – в інтервʼю з Володимиром Яворським, програмним директором правозахисної організації “Центр громадянських свобод”, яка із 2014 року займається адвокацією цього міжнародного договору та є лауреатом Нобелівської премії миру.

DW: Пане Володимире, поясніть, будь ласка, чим є Римський статут і яке він має значення для правосуддя щодо воєнних злочинів.

Володимир Яворський: Простою мовою, Римський статут – це міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд. Відповідно до цього статуту, МКС розслідує міжнародні злочини і судить злочинців у Гаазі. Також Римський статут містить перелік цих міжнародних злочинів.

У контексті нашої війни це дає можливості для переслідування російських військових або інших посадових осіб РФ, які вчиняють злочини в Україні.

Програмний директор правозахисної організації “Центр громадянських свобод” Володимир ЯворськийФото: Privat

Чому, на вашу думку, Україна має ратифікувати Римський статут?

Насправді Україна вже визнала юрисдикцію МКС, і він уже розслідує злочини в Україні. Але ратифікувати Римський статут необхідно для того, щоб відбулися зміни на національному рівні – в українському кримінальному кодексі та кримінально-процесуальному законодавстві.

Із ратифікацією статуту Україна отримає більше впливу на роботу МКС, бо зможе голосувати на виборах суддів, і український суддя потенційно зможе стати членом МКС. Україна впливатиме на бюджет і його розподіл, зокрема й на те, скільки ресурсів піде на роботу МКС в Україні.

Крім того, це наше зобов’язання для вступу в ЄС, оскільки це вважається підтримкою боротьби з безкарністю за міжнародні злочини у світі.

Чи бачите ви загрози від ратифікації Римського статуту?

Реальних загроз для України я не бачу. Але, справді, є багато лякалок, які побудовані зокрема й за участі російської пропаганди.

Загроза, про яку я чую від населення, стосується того, що за міжнародні злочини будуть відповідати українські військові.

Але, по-перше, ще з 2015 року МКС має право розслідувати будь-які дії, зокрема й українських військових, і на сьогодні їм нічого не було висунуто.

По-друге, це питання політики подвійних стандартів. Адже ми не можемо вимагати від Росії не вчиняти міжнародні злочини, а самі фактично казати, що українські військові можуть їх вчиняти. І насправді я не бачив жодної заяви, яка би публічно толерувала вчинення міжнародних злочинів українськими військовими.

Як ви пояснюєте те, що Україна досі не ратифікувала Римський статут?

Це почалося за часів тодішнього президента Леоніда Кучми, який будував авторитарну країну. Він підписав Римський статут під тиском міжнародної спільноти. Але після “України без Кучми” (хвилі опозиційних протестів у 2000 – 2001 роках. – Ред.) зрозумів, що цей статут може бути використаний проти нього – якщо він, наприклад, буде придушувати протести, є шанс, що МКС почне розслідування щодо його дій. Тож тоді він звернувся до Конституційного суду і отримав від нього рішення, що Римський статут суперечить українському законодавству. Це було абсолютно політичне рішення, дивне з правової точки зору. І воно було розв’язане лише в 2017 році, коли були внесені зміни до Конституції України, які дозволили ратифікацію Римського статуту.

Ця зміна набула чинності через три роки. Тобто 2020 року Україна усунула перешкоди для ратифікації. Але це не відбулося, бо змінилась влада, і їй було не до цього. А потім почалось повномасштабне вторгнення і теж було, очевидно, не зовсім до цього.

Крім того, багато аргументів проти були побудовані на страху військових. Хоча я підкреслю, що ратифікація Римського статуту направлена, перш за все, на покарання росіян – щоб МКС не мав зв’язаних рук, а переслідував росіян, поки вони живі.

Як ви оцінюєте внесений до Верховної Ради законопроєкт щодо ратифікації Римського статуту?

Там є два питання, які обговорюються. Перше – це імунітет українців на сім років, що є доволі тривалим терміном. Його будуть критикувати у світі, але це компроміс якраз для того, щоб усунути лякалки військових.

А друге питання – дуже вузький закон про імплементацію норм Римського статуту. У Римському статуті значно більше вимог, які потрібно імплементувати в національні закони. Але тоді треба було би відкладати ратифікацію на довгий час. Тож, в принципі, я розумію, що політично це виправдано – зробити такий закон в обмеженому вигляді.

Чи ви вже чули критику від міжнародної спільноти щодо цього законопроєкту?

Понад 20 країн виступають за те, щоби вилучити з Римського статуту статтю про імунітет (внесений до ВР законопроєкт пропонує застосувати цю статтю. – Ред.), тому що вона – про подвійні стандарти. Тому це будуть критикувати. Наскільки сильно – це питання, оскільки, в принципі, в історії МКС уже були випадки, коли країни застосовували такий імунітет до своїх громадян.

А щодо недостатньої імплементації – критика була, але всі розуміють, що, в принципі, ці питання можна зняти пізніше. Зміни в національне законодавство можна внести в будь-який час після ратифікації.

Наразі критикують те, що склад злочинів по статті про порушення законів і звичаїв війни (саме за цієї статтею українські правоохоронці відкривають більшість справ щодо війни. – Ред.) невизначений. І закон про імплементацію Римського статуту не вирішує цієї проблеми, тому що він фактично залишає кримінальний кодекс недоторканим.

Але там є дві важливі зміни – нарешті з’являться злочини проти людства і так звана командна відповідальність, коли командири можуть нести відповідальність за дії своїх підлеглих, якщо вони знали про їхню незаконну діяльність. Інакше ми не можемо висунути жодного звинувачення за депортацію українських дітей або обстріли українських цивільних об’єктів.

Чи МКС уже довів свою ефективність?

По-перше, МКС закінчив розслідування у багатьох справах. На сьогодні в міжнародних трибуналах засуджено понад 80 осіб. Це, звичайно, не багато за останні 30 років. Але, тим не менш, це великий поступ.

Зараз ми маємо лише два ордери, дві великі кримінальні справи, які розслідує МКС (щодо воєнних злочинів російських військових в Україні. – Ред.). Але я знаю, що будуть ще, тому що МКС додатково розслідує багато епізодів. Тобто суд точно на цьому не зупиниться. І те, що зараз відбувається, пришвидшить ці розслідування.

Надалі можуть бути політичні домовленості – примушування України до миру. Але діяльність МКС – поза будь-якими політичними домовленостями. Якщо суд висунув обвинувачення, це означає, що він буде шукати цих людей. І, поки ці люди живі, їх будуть переслідувати в усіх країнах, де це можливо. Незважаючи на те, чи буде цього хотіти Україна, і навіть якщо припустити, що Росія захопить Україну або змінить її владу.

Автор: Ганна Соколова-Стех

Джерело: DW

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Windows 11 отримує новий дивовижний спосіб обміну файлами
Portaltele
2025-01-26T07:01:12Z
Куди котяться ігри? Як блокбастери руйнують ігрову індустрію
Детектор М
2025-01-26T07:01:11Z
Сонячне затемнення 2025: чи побачуть його українці
Gazeta UA
2025-01-26T06:18:18Z
Фахівці назвали 4 признаки того, що ваш iPhone заражений вірусом
InternetUA
2025-01-26T06:01:52Z
YouTube почав показувати рекламні ролики завдовжки кілька годин
Portaltele
2025-01-26T06:01:43Z
Трансформація агро: від кліматостійких ферм до космічних харчових систем
AgroPortal
2025-01-26T05:00:19Z
Telegram готується додати рекламу в групові чати
InternetUA
2025-01-26T04:03:29Z
Що робить, якщо телефон почав сам перезавантажуватися: причини та способи вирішення
Политека
2025-01-26T04:00:14Z
Вчені зробили неймовірне відкриття у космосі
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:58Z
Сніданок за лічені хвилини: як приготувати ситні оладки-піци
Gazeta UA
2025-01-26T06:48:13Z
Найпростіше тісто на кефірі: рецепт заливного пирога з куркою
Фокус
2025-01-26T05:12:17Z
Знахідка для городника: топ-9 способів використання апельсинових кірок
GlavRed
2025-01-26T04:27:49Z
Гороскоп на завтра 27 січня: Близнюкам - величезне щастя, Терезам - задоволення
GlavRed
2025-01-26T04:27:46Z
Ці 4 прості правила зроблять ваше життя легшим: якщо ви їх не знали, то дуже дарма
24tv
2025-01-26T04:12:08Z
Що про характер людини розповість улюблена чашка. Перевірте себе
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:41Z
"Туристи після екскурсій ідуть цією вулицею й декламують вірші Стуса"
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:23Z
Яка різниця між еспресо та американо: проста відповідь про улюблені напої
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:49Z
Як приготувати омлет із зеленню у перцях: простий рецепт сніданку
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:41Z
У Нідерландах злочинці підірвали двері музею та викрали румунські артефакти
Европейская правда
2025-01-26T07:03:19Z
У Сумах внаслідок атаки БПЛА пошкоджені багатоквартирний будинок, освітянська та адміністративна будівлі
УкраинФорм
2025-01-26T06:54:36Z
Пасажирський автобус Київ – Кишинів потрапив у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T06:49:52Z
У Черкасах затримали чоловіка, який пограбував військового
Украина Криминальная
2025-01-26T06:48:51Z
Чоловік в Telegram інформував про місця видачі повісток — що вирішив суд
InternetUA
2025-01-26T06:22:14Z
На Київщині підлітки жорстоко побили хлопця у підвалі: за справу взялася поліція
TSN
2025-01-26T06:18:29Z
У центрі Краснодара горіли три ресторани: підпали організував один чоловік
24tv
2025-01-26T05:36:56Z
У Хмельницькій області пролунали вибухи, вдруге протягом ночі регіон атакують "шахеди"
ZN UA
2025-01-26T05:36:50Z
Рязанську область атакували невідомі дрони, росіяни заявили про вибухи
Gazeta UA
2025-01-26T05:06:21Z
Лаціо продовжить контракт із захисником на тлі чуток про Аль-Хіляль
Football.ua
2025-01-26T06:49:24Z
Вальядолід — Реал Мадрид 0:3 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-01-26T06:37:47Z
Удінезе — Рома. Напередодні
Football.ua
2025-01-26T06:28:48Z
Барселона — Валенсія. Напередодні
Football.ua
2025-01-26T06:28:36Z
Лаціо — Фіорентина. Напередодні
Football.ua
2025-01-26T06:28:06Z
Фулгем — Манчестер Юнайтед. Напередодні
Football.ua
2025-01-26T06:25:43Z
"Шахтар" впевнено обіграв французький "Брест" у Лізі чемпіонів
Gazeta UA
2025-01-26T03:34:41Z
З Усика ліплять загальнонаціонального кумира
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:59Z
Історична сумо-подія: в рамках Великого турніра в Токіо вперше відбулася схватка двох українців
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:50Z
Ворожі дрони вдарили по будинках: РФ атакувала два великих міста України
GlavRed
2025-01-26T07:03:33Z
За час служби здійснив понад 300 бойових виходів. Згадаймо Дмитра Музику
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T07:00:49Z
Генштаб відзвітував про ситуацію на фронті - свіже зведення
Gazeta UA
2025-01-26T06:57:18Z
Росіяни атакували Харків дронами типу «Молнія» та «Шахед»: під удар потрапили чотири райони міста
ZN UA
2025-01-26T06:55:05Z
Росіяни атакували позиції ЗСУ майже 200 разів за добу, найбільше - на Покровському напрямку - Генштаб
Gazeta UA
2025-01-26T06:33:51Z
Втрати ворога в Україні перевалили за 825 тис
Gazeta UA
2025-01-26T06:33:33Z
Над Сумщиною ППО збила сім ворожих «Шахедів»
УкраинФорм
2025-01-26T06:21:39Z
Тепла зима може ускладнити перезимівлю пізніх посівів - Укргідрометеоцентр
Agravery
2025-01-26T06:07:35Z
Загарбники за добу обстріляли 35 населених пунктів Херсонщини, четверо поранених
УкраинФорм
2025-01-26T06:06:44Z
Давно не разом? Чому Зеленський багато років носить обручку не на безіменному пальці
Telegraf
2025-01-26T07:03:45Z
Пол Маккартні закликає уряд Великобританії захистити художників від ШІ
InternetUA
2025-01-26T07:01:28Z
Народна артистка Богдана Півненко дасть концерт у Києві до дня свого народження
УкраинФорм
2025-01-26T06:51:33Z
Утікач Влад Яма вийшов на зв'язок і показався з дружиною у США - деталі
GlavRed
2025-01-26T04:27:04Z
"Ціна на художника утворюється за його заслуги, участь у виставках, біографію!
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:27Z
Твори про різні періоди нашої минувшини можуть бути цікаві іноземним читачам на тлі інтересу до України у світі
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:03Z
Леся Нікітюк заговорила про звільнення з шоу "Хто зверху?"
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:59Z
Джамала влаштувала затишну фотосесію з чоловіком і трьома синами
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:52Z
"Перший рентген" - Даша Кацуріна повідомила про травму трирічного сина
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:07Z
На війні загинув кінорежисер Притула
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T06:54:21Z
Які поважні причини неприбуття за повісткою й у який строк треба повідомити ТЦК
24tv
2025-01-26T06:39:57Z
Німеччина завершує розробку унікальної підводної зенітної ракети IDAS для протидії вертольотам РФ
InternetUA
2025-01-26T06:31:15Z
У Росії дрони знову уразили один з найбільших НПЗ, який був атакований два дні тому
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T06:18:02Z
27 січня — яке церковне свято, що робити, якщо отримали подарунок від малознайомої людини
TSN
2025-01-26T06:06:23Z
Ведмеді не сплять, зайченята народжуються раніше: чим небезпечна для тварин зміна клімату
Комсомольская правда
2025-01-26T06:04:19Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1720 військових
УкраинФорм
2025-01-26T05:48:20Z
У Чорному морі на бойовому чергуванні один ворожий носій «Калібрів» загальним залпом до 4 ракет
УкраинФорм
2025-01-26T05:39:14Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
Gazeta UA
2025-01-26T05:37:10Z
10 фізичних вправ, якими треба займатися після 40 років
Gazeta UA
2025-01-26T05:24:29Z
ТОП-6 продуктів, які непомітно провокують ожиріння: українці їдять їх щодня
Знай
2025-01-26T03:51:44Z
Цибуля та часник: кому варто виключити з раціону популярні овочі
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:58Z
Королева овочів: сім причин, чому регулярно потрібно їсти броколі
Gazeta UA
2025-01-26T03:32:47Z
Як залишатися молодими: звички, які додають віку та способи їх виправити
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:25Z
Яким має бути корисний сніданок: три прості правила, про які ми забуваємо
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:15Z
Магнітні бурі мучитимуть українців у лютому: названо вкрай небезпечні дати
Политека
2025-01-26T01:03:57Z
Військові отримають право на безоплатне зберігання репродуктивних клітин
ZN UA
2025-01-25T23:09:23Z
Британець отримував непотрібну хіміотерапію 14 років: як це вплинуло на його організм
24tv
2025-01-25T18:00:05Z
Скільки коштує приготувати борщ у 2025 році: ціни на продукти для традиційної страви
Политека
2025-01-26T07:01:01Z
Національний кешбек: два десятки бізнес-асоціацій закликають розширити програму
AgroPortal
2025-01-26T07:00:58Z
Грантери «Власної справи» отримали торік ₴2,6 мільярда на розвиток бізнесу
УкраинФорм
2025-01-26T06:42:02Z
Ощадбанк звернувся до клієнтів: «Це не забаганка, а вимога»
Политека
2025-01-26T06:28:15Z
Чи можна збирати на дрова гілки, які обрізали комунальні служби
24tv
2025-01-26T06:06:36Z
Аграрії продають більше соняшнику, однак переробникам цього мало
AgroPortal
2025-01-26T06:00:06Z
Майже 210 гривень за кіло: що відбувається з цінами на рибу у січні
Хвиля
2025-01-26T05:33:55Z
На Закарпатті виробник меблів планує залучити 160 працівників із Бангладеш
УкраинФорм
2025-01-26T04:42:55Z
Клієнт "ПриватБанку" повернув собі 54 тисячі гривень: як це сталося
Политека
2025-01-26T04:30:20Z
Автомеханік назвав звичку, яка може призвести до руйнування автомобіля
Gazeta UA
2025-01-26T03:31:13Z
Як зекономити на пальному: поради для водіїв
ТСН
2025-01-25T14:27:23Z
Новий кросовер Toyota RAV4 2026 розсекретили до презентації
ГЛАВКОМ NET
2025-01-25T14:06:51Z
Знайдено найстарішу фотографію автомобіля на території України
AutoCentre
2025-01-25T10:52:09Z
Кладовище автомобілів Mercedes-Benz здивувало шанувальників: подробиці
ТСН
2025-01-25T10:22:28Z
Які автомобілі з мигалками не треба пропускати: пояснення для водіїв
ТСН
2025-01-25T09:52:11Z
А раптом пронесе?: чому не варто їздити без страховки
Знай
2025-01-25T09:21:40Z
Новий кросовер Toyota RAV4 2026 розсекретили до презентації
Фокус
2025-01-25T08:42:50Z
Audi перетворила електричний Q6 e-tron на екстремальний позашляховик
AutoCentre
2025-01-25T08:13:06Z
Вибори без вибору: у Білорусі почали обирати "нового" президента
24tv
2025-01-26T07:03:28Z
У Білорусі розпочалися "вибори" президента. Лукашенко балотується всьоме
Лига
2025-01-26T07:00:47Z
Трамп назвав країни, які він планує відвідати першими
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T07:00:03Z
У Білорусі проходять президентські вибори
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T06:49:05Z
Як завершиться війна в Україні: The Times назвала чотири сценарії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-26T06:48:20Z
Як і за що судять народного депутата Нестора Шуфрича
Украина Криминальная
2025-01-26T06:45:48Z
FT: Дипломати просять зробити виняток для України в указі про припинення допомоги США
Лига
2025-01-26T06:43:09Z
Загроза нових масштабних атак: Північна Корея направить РФ більше сотні ракет
Политека
2025-01-26T06:42:27Z
"Хочуть бути з нами": Трамп заявив, що США незабаром збільшать територію
24tv
2025-01-26T06:39:37Z