MY.UAНовини
Херсонський кавун і баранина Фрумушика: регіональні продукти, що стали українським брендом
Херсонський кавун і баранина Фрумушика: регіональні продукти, що стали українським брендом

Херсонський кавун і баранина Фрумушика: регіональні продукти, що стали українським брендом

Говоримо «бринздя» - і одразу уявляємо полонини Карпат. Так «працює» географічний бренд. Що ж це за визначення, а також про смугастий символ стійкості українців, сумну історію мелітопольської черешні і секрети виготовлення карпатської бриндзі – у матеріалі Коротко про.

Гарантія оригінальності продукту

Цивілізований світ давно береже свої географічні зазначення для місцевих товарів. Так, лише в італійській провінції Парма виготовляють сир «Пармезан». І якщо такий же, за смаком та текстурою, сир зварять, до прикладу, в наших Карпатах – продукт не матиме права називатися пармезаном.

Ось така сувора система захисту регіональних продуктів, що діє в Європі ще з середини минулого століття. Мета її достойна: для споживача – це гарантія оригінальності продукту, для виробника - конкурентні переваги, можливість збільшувати обсяги збуту, захист від недобросовісної конкуренції. А для певного регіону географічне зазначення, або, як кажуть у народі, бренд – важлива туристична цікавинка, допомога у збереженні місцевих традицій, розвиток локального бізнесу і, як результат, збільшення надходжень у місцеві бюджети податків.

Зрештою, на італійський пармезан не претендуємо, адже маємо свої продукти з географічним зазначенням. І хоч таких є достатньо у кожному куточку України, офіційно зареєстровані лише деякі.

Смугаста ягода з Херсонщини

І до війни херсонський кавун був делікатесом. А зараз і поготів! Більш того, з початку повномасштабного вторгнення - ще й символ стійкості херсонців. Найбільш відомий кавун, пам’ятний знак «Дари Херсонщини», що біля села Осокорівка (Херсонщина), незважаючи на постійні обстріли, стоїть на своєму місці, хоч і посічений осколками та обстріляний. І розвівається на ньому синьо-жовтий український прапор.

На офіційному рівні херсонський кавун нещодавно отримав статус географічного бренду. Уточнюємо: таке визнання мають лише баштанні, вирощені на піщаних ґрунтах Таврійського краю у Скадовському.

На жаль, зараз ця ягода у дефіциті через довгу окупацію та постійні обстріли тамтешнього регіону. Тому смак її можемо лише пригадати. Соковитий, хрусткий і дуже солодкий, адже містить високий рівень цукру. М’якоть кавуна щільна, насиченого рожевого або червоного кольору.

До речі, заявку на реєстрацію географічного зазначення подала громадська спілка «Асоціація виробників херсонського кавуна», представники якої зараз захищають Україну на фронті.

Пам’ятний знак «Дари Херсонщини», що біля села Осокорівка (Херсонщина). Фото: uk.wikipedia.org

Мелітопольська черешня

Не сорт «Мелітопольська чорна», а саме ягоди, вирощені у Мелітополі, зараз на українських ринках не знайдете. Мелітопольські черешні під окупацією.

Темно-червоного кольору, ароматна, солодка та соковита, ягода відома ще з ХІХ століття. Майже сотню років місцеві селекціонери працювали над сортом, щоб був не лише врожайним, а й мав певну родзинку. Вченим вдалося досягти мети.

Мелітопольська черешня - це продукт елітного класу. Вирощується лише у самому Мелітополі та біля нього на обох берегах річки Молочна. Завдяки піщаним мелітопольским ґрунтам, тамтешньому клімату така черешня містить ідеально збалансовані цукри та кислоти, тобто не має зайвої кислинки у смаку чи приторної солодкості. А кожна ягідка як на підбір велика, з блискучими боками, ще й добре зберігається як товар.

Бренд «Мелітопольська черешня» офіційно зареєстрований у Міністерстві економіки України ще у 2020 році. Та це не зупинило ворогів. Після окупації Мелітополя та околиць Росія зареєструвала українське географічне зазначення "Мелітопольська черешня" у своєму реєстрі як російське.

Мелітопольська черешня містить ідеально збалансовані цукри та кислоти, тобто не має зайвої кислинки у смаку чи приторної солодкості. Фото: prevention.com

Гуцульська бриндзя

Це традиційний сир, який виготовляють на Закарпатті, Івано-Франківщині та частині Чернівецької області. Більш того, продукт – піонер, адже був першим офіційно зареєстрованим географічним брендом України. А для жителів Карпат бриндзя – це частина життя. Дотепер цей сир з овечого чи коров’ячого молока виготовляють за традиціями пращурів ще з XV ст.

Виготовлення овечої бриндзі – величезна подія. Минають століття, змінюються покоління, але щороку, приблизно 20-25 травня, вівчарі з отарою, під пісні, танці, звуки трембіт йдуть на полонину і залишаються там аж до кінця вересня. Усі 4 місяці тварини та люди проводять у горах. Там вівчарі виготовляють овечий сир.

Для бриндзі треба свіжоздоєне молоко. А видоїти вівцю досить складно, кажуть, тварина лише на перший погляд сумирна, а насправді з характером. Свіже молоко проціджують через кілька шарів марлі, на яку ще й кладуть свіжі гілки смереки (для приємного аромату та як своєрідне сито). Переливають у дерев’яну бочку, додають спеціальний сичужний фермент – «кляг», або «ґлєґ». Ось цей фермент в магазині не купиш, тому що роблять його самостійно і заздалегідь зі шлунку молочного теляти або ягняти. Під дією ферменту молоко згортається.

Тоді ватаг (головний вівчар) добряче перемішує рідину. Поступово сир відділяється від сироватки. Його викладають у марлю і підвішують мінімум на 7 днів, щоб і зайва сироватка стекла, і сам продукт дозрів. У такому вигляді сир вже смачний, але це ще не бриндзя, а будз. Після дозрівання будз перемелюють, перетирають із сіллю, перекладають та пресують у дерев’яні бочки. Це і є бриндзя.

Після дозрівання будз перемелюють, перетирають із сіллю – і бриндзя готова. Фото: rakhiv.city

Карпатський мед

Не акацієвий, а саме гірський мед є найціннішим. А все тому, що зібраний в екологічно чистих регіонах. Без сторонніх домішок карпатський мед пахне травами, у смаку не має якоїсь терпкості, і хоч, як всі меди, солодкий, його хочеться їсти ложками. Смачний!

А пасічники стверджують, що гірський мед ще й надзвичайно корисний, тому що гірські трави накопичують більше вітамінів та мінералів, аніж та ж ромашка чи липа у забрудненому місті. До того ж карпатські бджоли виробляють велику кількість різних ферментів. Тому їхній мед має бактерицидні властивості. А ще містить:

  • вітаміни групи В,
  • вітамін Е,
  • вітамін РР,
  • йод,
  • цинк,
  • калій,
  • кальцій,
  • фосфор,
  • магній,
  • марганець.

Ложка карпатського меду до чаю щодня допоможе організмові побороти чимало болячок, наприклад, шлунково-кишкових. Також продукт підвищує імунітет, зміцнює організм, заспокоює перезбуджену нервову систему, пригнічує ріст патогенних мікроорганізмів.

При усіх цих перевагах карпатський мед все-таки не має звання географічного бренду. Але це поки що, тому що заявка на таку реєстрацію вже знаходиться у чиновників з Міністерства економіки України.

Баранина Фрумушика

Більшість українців і не чули про такий сорт м’яса. Тому виправляємо цю помилку, адже баранина Фрумушика вже є географічним брендом України.

Фрумушика – це річка в Одеській області, а саме у Болградському районі. Це вже Південна Бессарабія, той самий Тарутинський степ - відомий район вівчарства. Є кілька археологічних свідчень про те, що овець тут розводили з V тисячоліття н.е. Місцеве населення виводило різні породи цих тварин, переважно чушку, цигай і каракуль. Такі місцеві породи, багатовікова практика скотарства, а також висока якість місцевої рослинності є основними факторами того, чому баранина з тих місць стала географічним брендом.

Звичні краєвиди поблизу річки Фрумушика: отара овець вільно гуляє лугом, пасеться там, де забажає. Очевидно, що тварин зайвий раз не обмежують у свободі, а основний їхній раціон – це різноманітні степові трави.

Така дієта та вище згадані фактори «працюють» на бренд «Баранина Фрумушика». Це надзвичайно ніжне, але структуроване м'ясо. Звісно, краще скуштувати такий делікатес в одному з тамтешніх ресторанів, тому що він унікальний за своїм смаком. Це не звична баранина. М'ясо вівці з долини Фрумушика не має якогось стороннього різкого запаху. На смак солодкувате. І що цікаво: відчуваються трав’яні нотки, легкий горіховий присмак.

Звичні краєвиди поблизу річки Фрумушика: отара овець вільно гуляє лугом, пасеться там, де забажає. Фото: frumushika.com

Довідка Коротко про

Географічне зазначення - найменування місця, що ідентифікує товар, який походить з певної географічної території. Такий продукт має особливу якість, репутацію чи інші характеристики, зумовлені головним чином цим місцем походження, і хоча б один з етапів виробництва якого (виготовлення, видобування, переробка, приготування) здійснюється на визначеній географічній території. Географічне зазначення реєструють на невизначений термін, його не треба поновлювати.

Крім вище наведених прикладів, географічними брендами є «Кролевецькі рушники», «Петриківський розпис», «Закарпатське вино».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Відомий комік розповів про зустріч з очільником ГУР Будановим: "Був бадьоріший, ніж зазвичай"
24tv
2024-09-21T13:39:55Z
Вікторія Бекхем показала, як готується до зйомок Netflix
GlavRed
2024-09-21T13:27:42Z
Навіщо на бюстгальтері бантик спереду: ви про це навіть не здогадувалися
24tv
2024-09-21T12:48:53Z
Захоплює з перших хвилин: новий детективний серіал Netflix, який можна подивитись за вихідні
24tv
2024-09-21T12:48:46Z
Пенелопа Крус та Хавʼєр Бардем відвідали кінофестиваль в Іспанії
Фокус
2024-09-21T12:45:14Z
47-річний EL Кравчук зізнався, як вік змінює його, та розсекретив свою дієту: "Навчився інакше"
TSN
2024-09-21T12:09:03Z
Відомий український співак вперше зізнався, що розійшовся після двох років стосунків: "Мене зрадили"
TSN
2024-09-21T12:04:45Z
Миколенко в АПЛ: чого очікувати від українця?
Football.ua
2024-09-21T13:46:54Z
Вирішальна битва за плей-оф: онлайн-трансляція матчу Україна – Афганістан на ЧС-2024 з футзалу
24tv
2024-09-21T13:36:04Z
"Віддає всі свої сили": дружина Роналду зізналась, коли португалець завершить кар'єру
24tv
2024-09-21T13:33:06Z
Челсі завдяки дублю та асисту Джексона розгромив у дербі Вест Гем
Football.ua
2024-09-21T13:28:59Z
Ярмолюк — у старті на матч із Тоттенгемом, Миколенко — поза заявкою на зустріч із Лестером
Football.ua
2024-09-21T13:21:22Z
Забарний гратиме з перших хвилин проти Ліверпуля
Football.ua
2024-09-21T13:06:36Z
Динамо – Рух: онлайн-відеотрансляція матчу УПЛ
TSN
2024-09-21T13:06:15Z
Чорноморець — Карпати 0:1 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-09-21T12:52:20Z
Манчестер Сіті – Арсенал: де дивитися і ставки букмекерів на центральний матч 5-го туру АПЛ
TSN
2024-09-21T12:51:36Z
Ви захочете їсти ці баклажани щодня: готуємо у духовці
24tv
2024-09-21T13:33:54Z
Лише люди з "орлиним зором" знайдуть дзвіночок за 13 секунд: загадка на уважність
GlavRed
2024-09-21T13:27:15Z
Спадний Місяць з 19 вересня по 2 жовтня 2024 року: що можна і не можна робити
Фокус
2024-09-21T13:12:38Z
Чи можна заморозити зелену цибулю і як це зробити: лайфхак від дієтолога
GlavRed
2024-09-21T12:27:11Z
Дуже смачний і ніжний: простий рецепт бананового хліба від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-21T12:01:02Z
3 причини читати книгу перед сном: це корисніше, ніж ви думали
24tv
2024-09-21T11:57:26Z
Перелік речей, які варто викинути з шафи на початку осені
24tv
2024-09-21T11:27:25Z
Навіщо потрібні осикові кілки: від чого може захистити давній оберіг
GlavRed
2024-09-21T11:27:21Z
Як зробити блакитну орхідею за дві хвилини: флорист розкрила секрет
GlavRed
2024-09-21T11:27:16Z
РФ продовжує обходити санкції: у Bloomberg розкрили схеми постачання нафти
TSN
2024-09-21T13:48:27Z
Поліція безпеки Фінляндії попередила, що РФ може використовувати заручників для шантажу Гельсінкі
ZN UA
2024-09-21T13:46:51Z
У США та Європі не знають, як протистояти агресії Путіна, не провокуючи прямий конфлікт, – WP
24tv
2024-09-21T13:45:56Z
Точицький обговорив із заступницею міністра культурної спадщини Канади протидію кінопропаганді РФ
УкраинФорм
2024-09-21T13:42:58Z
Журналісти дізналися, коли з’явиться закон про демобілізацію
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T13:36:45Z
Україна відкриє нові консульства у Словаччині та Румунії
УкраинФорм
2024-09-21T13:33:41Z
«Хезболла» підтвердила загибель 16 своїх бойовиків унаслідок атаки Ізраїлю
УкраинФорм
2024-09-21T13:30:33Z
Reuters: Іран не передав Росії пускові установки для своїх балістичних ракет
Европейская правда
2024-09-21T13:30:23Z
Напередодні зими Росія готує удари по ядерних енергетичних об'єктах, – Сибіга
24tv
2024-09-21T13:27:16Z
У ПАР випало до двох метрів снігу
УкраинФорм
2024-09-21T13:46:14Z
У Сумах пролунали вибухи: що відомо
TSN
2024-09-21T13:36:18Z
В Одесі їжачок вийшов на дорогу і став причиною ДТП
24tv
2024-09-21T13:27:30Z
На Львівщині стався конфлікт за участю патрульної поліції і ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T13:21:04Z
В Мексиці вибух насильства через боротьбу за контроль над територіями і ринком наркотиків
360ua.news
2024-09-21T13:18:14Z
На території Лиманської громади локалізували масштабну лісову пожежу
УкраинФорм
2024-09-21T13:12:11Z
Майже 309 000 гривень втратив прикарпатець потрапивши у шахрайську схему «Гроші за лайки»
Украина Криминальная
2024-09-21T13:00:15Z
У низці регіонів Італії оголошено надзвичайну ситуацію після руйнівних повеней
УкраинФорм
2024-09-21T12:39:39Z
На складах боєприпасів біля Тихорецька фіксують множинні осередки пожеж
24tv
2024-09-21T12:18:30Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Німеччина з партнерами готують пакет військової допомоги Україні на €1,4 мільярда
УкраинФорм
2024-09-21T13:36:52Z
У Росії спалахнула база ПВК Вагнер – соцмережі
1News
2024-09-21T13:36:20Z
Школярам встановлять нові правила відвідування уроків: за що суворо каратимуть
Знай
2024-09-21T13:30:58Z
"Спочивай з миром": Валерій Залужний поділився траурною новиною - хто загинув
GlavRed
2024-09-21T13:27:00Z
Супутники NASA фіксують масштабні пожежі на обох уражених складах боєприпасів у РФ
УкраинФорм
2024-09-21T13:15:06Z
Українці отримають до 36 тисяч гривень: допомога доступна для восьми областей
Политека
2024-09-21T13:12:36Z
Удар ЗСУ по арсеналу в Тверській області РФ: які запаси окупантів вдалося знищити
TSN
2024-09-21T13:06:16Z
Нова вакцина проти ВІЛ показала небачену ефективність: ключ – інтервал між дозами
24tv
2024-09-21T13:36:56Z
Що буде, якщо розігріти суп в каструлі повторно: чи можна так робити
TSN
2024-09-21T12:36:33Z
Названо 15 простих звичок успішних людей, з яких вони починають свій ранок
TSN
2024-09-21T09:57:47Z
Чинник, який може завадити вам зачати дитину
24tv
2024-09-21T09:12:34Z
Ідеальна доза: вчені розповіли, скільки чашок кави на день зміцнюють серце
Фокус
2024-09-21T08:06:45Z
Колабораційна діяльність і критична інфраструктура: виклики правового регулювання
Украина Криминальная
2024-09-21T06:24:24Z
Чому болять мʼязи після спорту: що таке кріпатура та як її побороти
24tv
2024-09-21T05:48:40Z
5 причин, чому роботи можуть стати найкращими лікарями в майбутньому
InternetUA
2024-09-21T05:01:27Z
Бачити означає вірити: прорив у генній терапії, який дає зір сліпим
Portaltele
2024-09-21T04:51:59Z
ЗСУ переграли ворога на важливому напрямку: деталі від експерта
TSN
2024-09-21T13:48:17Z
Росія обіцяє мільйони рублів за переїзд на окуповані території України — ЦНС
TSN
2024-09-21T13:48:14Z
Київ передав на фронт 550 дронів
УкраинФорм
2024-09-21T13:39:17Z
Окупанти змінюють тактику: військовий експерт розповів, як удар ЗСУ по складах вплинув на ситуацію на фронті
Политека
2024-09-21T13:31:38Z
Залужний підтвердив загибель свого експомічника на Донбасі
Фокус
2024-09-21T13:28:36Z
ЗСУ потужно вразили два військових арсенали на території Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T12:36:36Z
Окупанти отримали по зубам в Покровську: який новий напрям обрав ворог для атак
GlavRed
2024-09-21T12:27:55Z
Харків'янин двічі за день постраждав від російських обстрілів: куди бив ворог
24tv
2024-09-21T12:27:44Z
У одному з регіонів України зафіксували перші заморозки
TSN
2024-09-21T12:03:55Z
Гігантська ящірка зупинила практику Формули-1 у Сінгапурі
TSN
2024-09-21T13:48:53Z
Водіям розкрили секрет, як всього лише одна монета може врятувати від штрафу і вберегти життя
TSN
2024-09-21T12:03:25Z
За вісім місяців в Україну ввезли понад 273 тисячі авто - Опендатабот
УкраинФорм
2024-09-21T11:58:40Z
Водіїв попередили: вікові обмеження можуть залишити вас без авто
Хвиля
2024-09-21T10:00:33Z
Найпершому у світі джипу виповнилося 84 роки
AutoCentre
2024-09-21T09:40:27Z
Коли міняти шини на зимові у 2024 році?
Детектор М
2024-09-21T09:33:46Z
У покинутому маєтку на узліссі виявлено колекцію рідкісних ретроавто
Фокус
2024-09-21T09:27:04Z
На український ринок вийшов найменший і найдешевший кросовер Ford
Фокус
2024-09-21T07:57:33Z
В Україні виявили покинуту колекцію раритетних Mercedes-Benz
AutoCentre
2024-09-21T07:06:53Z
Єдиного внеску: які ФОПи у наступному році звільняються від сплати
ZN UA
2024-09-21T13:31:46Z
На Закарпатті виготовляють яблучні соки з канабісом та спіруліною
AgroNews
2024-09-21T13:24:40Z
Ціни вищі в 1,5 рази, ніж минулого року: в Україні змінилася вартість популярного овоча
GlavRed
2024-09-21T13:24:14Z
Qualcomm хоче придбати Intel — зараз компанія коштує $90 млрд
ITC
2024-09-21T13:19:45Z
Узбекистан почав системно експортувати дині на ринок Великої Британії
24tv
2024-09-21T13:18:35Z
Бразилія йде на рекорд із виробництва яловичини
AgroPortal
2024-09-21T13:00:18Z
У США перезапустять АЕС, на якій у 1979 році сталася ядерна аварія
InternetUA
2024-09-21T12:58:09Z
Як отримувати високу пенсію в Україні
24tv
2024-09-21T12:42:45Z
російські ритейлери запустили продажі iPhone всупереч санкціям – Reuters
iPress
2024-09-21T12:30:27Z
Капсула часу: у Франції студенти-археологи знайшли записку 200-річної давності
TSN
2024-09-21T13:48:50Z
Відомий аналітик розкрив особливості iPhone 17 та iPhone 18
InternetUA
2024-09-21T13:31:27Z
Схоже чупакабра існує: дивна істота з різними ногами й шишками на спині спантеличила вчених
24tv
2024-09-21T13:27:01Z
Браузер просто паралізує. Нова продумана схема дозволяє хакерам легко викрадати паролі в Google Chrome
InternetUA
2024-09-21T12:31:52Z
Вчені виявили істот, які ніколи не старіють
TSN
2024-09-21T12:04:32Z
Huawei першою випустила телефон, що складається втричі
InternetUA
2024-09-21T12:01:07Z
Смирний та Джевані гратимуть із перших хвилин проти Лівого Берега
Football.ua
2024-09-21T11:49:44Z
МВС попереджає про шахрайську схему з листами від «господарських судів»
InternetUA
2024-09-21T11:18:24Z
iPhone 17 і iPhone 17 Air будуть оснащені дисплеями ProMotion 120 Гц
Portaltele
2024-09-21T10:52:36Z