У квітні 2024 року Медичні закупівлі України оголосили два тендери на закупівлю лікарського засобу Еверолімус у дозуваннях 5 мг та 10 мг, що призначений для лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями.
Зазначені торги (Еверолімус 5 мг, Еверолімус 10 мг) були оголошені на кількість, виходячи з трирічної потребиу цьому препараті на 2024-2026 роки, аби пацієнти були гарантовано ним забезпечені у наступні три роки.
Очікувана вартість закупівлі Еверолімусу у дозуванні 5 мг у кількості 233 460 таблеток склала 91,05 млн грн (9,83 дол/табл.), а 10 мг у кількості 514 320 таблеток – 384,2 млн грн (18,81 дол/табл.). Ціна була сформована на основі закупівельних цін попередніх періодів. Аби в цьому пересвідчитися, ви можете переглянути тендери попередніх років.
Це свідчить про те, що починаючи з 2021 року вартість препарату у закупівлях МЗУ постійно знижувалася у валютному еквіваленті. Зокрема, ціна за одиницю препарату у дозуванні 5 мг у 2021 році склала 18,24 дол/табл. проти 10,66 дол/табл. у 2023 році; у дозуванні 10 мг – 31,31 дол/табл. у 2021 році проти 17,32 дол/табл. у 2023 році.
За наявною інформацією на ринку Східної Європи середня ціна цього генеричного препарату у 2024 році у дозуванні 5 мг складає 31,42 дол/табл., за 10 мг – 40,23 дол/табл. Тобто, ціна закупівлі в Україні нижча за ціни в Болгарії, Чехії, Естонії, Хорватії, Румунії тощо.
Свої пропозиції на цьогорічні торги на закупівлю Еверолімуса подали три компанії, за результатами аукціону система Prozorro автоматично визначила найбільш економічно вигідною пропозицію компанії, що запропонувала найменшу вартість.
Враховуючи, що така цінова пропозиція за алгоритмами системи Prozorro потрапила під поняття "аномально низька", то система автоматично направила вимогу переможцю аукціону надати обгрунтування аномально низької ціни. У відповідь переможець аукціону завантажив в систему письмове обґрунтування, зазначивши, зокрема, що має спеціальну знижку від постачальника на запропонований лікарський засіб.
Тендерні пропозиції учасника з найнижчою ціновою пропозицією в обох процедурах закупівлі були перевірені МЗУ та в результаті було визначено переможця торгів та оприлюднено намір укласти договір.
Проте, після визначення переможця обидві процедури були оскаржені в Антимонопольному комітеті України (АМКУ), а на період розгляду скарг всі строки в закупівлях були призупинені. За результатами їх розгляду АМКУ зобов'язав МЗУ відхилити пропозиції переможця через невідповідність умовам технічної специфікації.
Відповідно до законодавства рішення АМКУ є обов’язковими до виконання. У результаті, на виконання цього рішення Медзакупівлі відхилили пропозицію першого учасника, після чого система Prozorro автоматично повернула торги на етап кваліфікації та розгляду пропозицій.
Після цього учасник, пропозиції якого були відхилені, також подав скарги до АМКУ, вимагаючи переглянути підстави його відхилення та повторно визначити переможцем. Проте, в результаті розгляду, АМКУ залишив свою позицію без змін та не задовольнив скарги учасника з найнижчою ціновою пропозицією.
Наразі торги перебувають на етапі кваліфікації.
В обох торгах Державна аудиторська служба України (ДАСУ) здійснила моніторинг і не встановила порушень.
Наголошуємо, що ми у своїй діяльності неухильно керуємося нормами чинного законодавства, принципами дотримання добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, а також запобігання корупційним діям і зловживанням.
Яке забезпечення лікарень України зазначеним препаратом?
Наказами від 24 та 25 липня МЗУ розподілили Еверолімус (у трьох дозуваннях 2,5 мг, 5 мг та 10 мг) і нині лікарські засоби розвозяться до лікарень, що дозволить забезпечити медзаклади на 6, 4 та 2 місяці відповідно.
Крім того, на складі МЗУ наразі знаходиться 7470 таблеток Еверолімуса у дозуванні 5 мг, що будуть розподілені та поставлені в регіони у жовтні.
Зі свого боку МЗУ докладуть максимальних зусиль, аби своєчасно забезпечити наявність зазначеного препарату у лікарнях та якомога швидше здійснити закупівлі, щоб пацієнти мали впевненість у тому, що їхнє лікування буде безперервним, а закупівлі – ощадливими для держбюджету.