MY.UAНовини
Пекельні помости з освітніх оновлень: як реформуватимуть старшу профільну школу
Пекельні помости з освітніх оновлень: як реформуватимуть старшу профільну школу

Пекельні помости з освітніх оновлень: як реформуватимуть старшу профільну школу

Пекельні помости з освітніх оновлень: як реформуватимуть старшу профільну школу

Кажуть, весь поміст у пеклі

з добрих замірів зложився…

Леся Українка

 

Реформа шкільної освіти рухається поступово — спочатку зміни торкнулися початкової школи, минулого року дійшли до середньої, й ось уже ми обговорюємо, якою має бути старша профільна школа. Бачення того, якою вона буде, було закладено ще на початку реформи. Нині час переглянути ці плани.

Коли зовсім недавно заходилося на те, щоб переформатувати вітчизняний освітній простір через створення освітніх округів, більшого, ніж я, прихильника цієї ідеї в нашому краю не було. Я, на той час директор школи й депутат районної ради, голова постійної комісії цієї ради з питань освіти, культури і медичного обслуговування, чи не краще за всіх інших розумів, які ресурси мого району і в який спосіб можна було б залучити для розбудови живого культурно-освітнього середовища, що ним і мав би стати освітній округ. Адже відповідно до положення про цю структуру (2019 року), «освітній округ — сукупність (мережа) закладів освіти та їх філій, у тому числі закладів позашкільної освіти, закладів культури, фізичної культури і спорту (далі — суб’єкти округу), що забезпечують доступність освіти для осіб, які проживають на відповідній території».

А вже сьогодні в нашій громаді немає більшого, ніж я, противника всіх тих новацій, на які таке щедре наше Міністерство освіти і науки. Чому? Бо за всі попередні роки я переконався, що результати, які ми отримуємо від тих чи тих «реформ», ніколи не відповідали намірам, що проголошувалися. Ба гірше: цілком суперечили їм. Як тут не згадати рядків із поеми Лесі Українки: «Кажуть, весь поміст у пеклі з добрих замірів зложився…».

Докази? Та будь ласка! Повернімося до тих-таки освітніх округів. Навіщо їх було організовувати? Нібито для того, щоб завдяки цільовій розбудові культурно-освітнього середовища кожної громади створити в ній найкращі з можливих для цієї громади умови для набуття тутешніми школяриками належного рівня освіченості. Бо коли ви в громаді маєте багатющі природні ресурси, сотні творчих людей (від письменників, художників до вишивальниць і каменотесів), музеї, бібліотеки, студії, секції, рекреаційні зони, суперумови для туризму, технічного моделювання, але практично нічого з цього не працює на тутешніх дітей, — то гріш ціна всім тим багатствам і тій громаді. Звісно, щось завжди робили й робитимуть ентузіасти, та це не той рівень, на якому має вирішуватися ця проблема. «Той» рівень якраз і мало задати створення освітнього округу як структури, в межах якої здійснювалася б така координація діяльності всіх наявних утворень, результатом якої й стало б живе культурно-освітнє середовище громади.

Та чи справді був намір створювати саме округи під отакі завдання? Чи хоча б під ті, на розв’язання яких працюють подібні утворення в умовах США?

Ні, не було. Й це стало очевидним уже тоді, коли з тексту положення про округ щезло саме поняття «округ», а на передній план вийшло уявлення про опорний заклад і його філії. Це відбулося 2021 року. Тоді ж було заявлено, що «законодавство України не передбачає існування освітніх округів, а уряд не уповноважений затверджувати положення про них». Отак-от. Тому — маєте в громаді опорний заклад і його філії? Оце і є той самий освітній округ.

А як бути з мобілізацією та координацією всіх можливих ресурсів громади? Хто і як її здійснюватиме? На якій основі? Як діяти, щоб усталилося потужне культурно-освітнє середовище? А ніяк. Не прописано законами. То якщо вам заманеться якогось такого середовища — ліпіть його собі самі. На власний страх і ризик. І не морочте голови опорним школам та їхнім філіям, які зайняті навчальним процесом.

То в чому ж тоді полягав інтерес управлінців, коли вони використовували ідею освітнього округу? А в тому, щоб нарешті гуртом «оптимізувати» освітню мережу. Тобто погодити її не з потребами дітей, а з можливостями бюджету. До моменту «опоризації» (а її здійснювали ще й на рівні реорганізації місцевого самоврядування, коли утворювались ОТГ, в яких будь-яку юридичну вагу й можливість розпоряджатися собою разом втратили всі колись окремі громади населених пунктів) треба було роками воювати з місцевим населенням, щоб закрити одну-єдину малокомплектну школу. А тут одним махом два десятки шкіл позбавили попереднього статусу — й ніхто навіть не писнув.

І хіба після цих «процедур» зрівнялися можливості школяриків «великих» і «малих» шкіл? Хіба запрацювали на всіх дітей громади ті ресурси, яких цій громаді наразі не бракує? І що кращого отримали ті здобувачі освіти, яких відтепер почали довозити до опорних шкіл? Може, ефективніший навчально-виховний процес? Як? За якими параметрами? Хто над цим працював цільово? Де результати? Тут — як у пісні, що її виконує тріо Мареничів: «Тиша навкруги…» Але «зайве навантаження» з бюджету таки зняли…

Зараз ми перебуваємо на підступах до профільної старшої школи. Й знову чуємо про чудові наміри та задуми, які мають обдарувати новими благами наших дітей. Адже навіщо запроваджується профілізація?

Ну, треба ж забезпечити здобувачам кращу підготовленість до «природовідповідних напрямів діяльності» (термін із інтерв’ю Лілії Гриневич). А щоб жоден із них, боронь Боже, не промахнувся з вибором і не пролетів повз саме свій «природовідповідний напрям діяльності», в школах запровадять посаду кар’єрного радника. Це має бути такий суперспеціаліст, який, якщо вірити на слово ексміністерці пані Гриневич, допоможе кожному дев’ятикласникові й кожній дев’ятикласниці визначити їхні сильні сторони, а вже з урахуванням визначеного рекомендуватиме кожному той найбільш «природовідповідний напрям діяльності», підготовкою до якого й має стати їхнє навчання в старшій профільній школі.

Якось не хочеться мені нагадувати банальні істини: жодна економіка світу наразі не орієнтується на «природовідповідність напрямів діяльності» зайнятих у ній працівників. Більше налягає на потреби в кваліфікованій робочій силі для тих чи тих галузей. І наш український ринок праці навряд чи зможе запропонувати старшокласникам щось понад те, що має. Так само не зможе максимально індивідуалізувати профільну підготовку ліцей, у якому на два класи припадатиме три профілі. Це ж буде той самий опорний заклад освіти з його теперішньою матеріально-технічною базою, тими самими вчителями. То як там можна буде набути чогось більшого, ніж набувають зараз?

Звісно ж, наш кар’єрний радник, посаду якого ще на початку реформ обіцяли впровадити в старшій профільній школі. буде аж так добротно підготовленим до своєї роботи, що заткне за пояс будь-якого американського каунслера разом із мережею «ґайденс», у якій той перебуває. Ну смішні ж американці, смішні! Там, де можна обійтися, як оце передбачається в нас, однією людиною на одній посаді, вони розгорнули цілу мережу, цілу службу, вимогам якої у багатьох моментах змушені підкорятися навіть адміністрації освітніх закладів і органи державної влади та самоврядування. Бо нібито кожна дитина потребує опіки й допомоги 1) в несприятливих умовах; 2) пізнанні себе та світу; 3) осмисленому застосуванні знань для успішного навчання; 4) виборі професії; 5) розвитку себе як особистості. То щоби все це забезпечити, і потрібен отой каунслер («радник-консультант»), а в його підпорядкуванні — цілі команди фахівців, які працюють на мережу, виконуючи певні необхідні ролі (психолог, наприклад, чи відповідальний за відвідування учнями школи) або окремі функції (вчителі-консультанти, асистенти). Саме завдяки їхній роботі накопичуються масиви матеріалів, необхідних каунслерові для ухвалення рішень у кожному конкретному випадку.

Ця служба, її мережі розгортаються в межах освітнього округу (до речі, це теж одна з причин, для чого той округ потрібен). Сама діяльність організовується та здійснюється за окремими програмами, з якими на початку кожного навчального року ретельно ознайомлюються всі працівники освітніх закладів округу, бо багато хто з них виконує в тих програмах певні функції. Як і самоврядні, громадські чи бізнесові структури, що діють на території громади.

Чи означає це, що американська освіта працює на становлення й розвиток продуктивних сил особистості під «природовідповідні напрями діяльності»? Ні, не означає. Вся діяльність освітньої системи США підпорядкована насамперед чітким економічним потребам. Просто в Америці давно зрозуміли те, чого не приймають у нас: головною продуктивною силою ХХІ століття стає людина. Багатющі природні ресурси, потужна промисловість — це чудово! Але головний ресурс — високопродуктивний людський капітал. Як це зіграЄться з «природовідповідністю»? Повністю зливається лише в тій частині, в якій вона збагачує «роботодавців». І геть розходиться там, де «роботодавцеві» не пахне вигодою. Саме тому, на думку Джона Ґатто, однією з провідних ознак сучасної системи шкільного навчання є те, що «вона вбила в людях людяність, перетворивши їх на людські ресурси». Це означає, що за дуже глибинної «природовідповідності» випускник освітнього закладу запросто може не вписатися в потреби ринку праці й стати безробітним.

Окрім того, в сучасному світі за благими намірами «природовідповідності» та «профілізації» цілком реально може оселитися стратифікація суспільства — поділ його на вищі, середні й нижчі прошарки (страти). І закріплення цього поділу на роки й десятиліття. Тоді вся «природовідповідність» зводитиметься вже до суто фінансових можливостей сім’ї, а не до обдарувань дитини. І ми це вже маємо: приватні навчальні заклади в Україні призначені для тих, хто має чим заплатити, а не для тих, хто всім своїм життям улився в «природовідповідну діяльність»… Те ж саме і з якісною освітою за кордоном.

Слава Богу, в нас не йдеться про створення такої мережі. Буде лише кар’єрний радник, який допомагатиме старшокласникам суто з професійною визначеністю. Я не знаю, як він це робитиме, не маючи під руками тих матеріалів, якими користується каунслер, щоб провести найголовнішу процедуру — каунслінг (консультування). До проведення її, між іншим, допускаються лише повносправні (з відповідною освітою, підготовленістю й досвідом практичної роботи) каунслери. На дворічні курси підготовки цих спеціалістів беруть людей, які мають вищу педагогічну освіту (на рівні магістра педагогіки із середнім балом не нижче «четвірки»), високі показники за результатами тестування розумових здібностей, стаж роботи в школі від двох до п’яти років і гарні рекомендації з місця роботи. До речі, платня в тамтешнього радника не дуже висока, тому молодь на ту посаду не рветься.

Але ж у нас можуть проводити якусь іншу процедуру. Не каунслінг. Із застосуванням хоча б і штучного інтелекту. Чи ще якогось електронного дива. А з таким потужним забезпеченням, звісно ж, жодні «ґайденс» не потягаються. Та й узагалі з нашою культурою підготовки різних фахівців нам не варто перейматися тим, чи будуть наші кар’єрні радники спеціалістами такого ж рівня, як якісь там американські каунслери. І про тривалість їхньої підготовки не треба переживати: якщо в нас нардепів готують за тиждень-другий, то для кар’єрного радника й дистанційних триденних курсів вистачить. Може, ще й забагато буде…

Тим паче, що ми ж не знаємо, на які реальні результати він має працювати. Профілізацію? Стратифікацію? Профанацію?.. Судячи з того, що в нас діялося з округом, тут теж є якийсь прихований намір, про який нам наразі не говорять. Але який, як і належить усім прихованим намірам, вилізе боком нашій освітній системі. Доведено практикою втілення всіх попередніх оновлень.

До речі, переглянувши зміст документів про ліцей, уже зараз неважко встановити, від чого й куди відбувається «зміщення акцентів» (як це було й під час «поступу» від округів до опорних шкіл). Ми ж потихеньку зсуваємося від наміру мати окрему старшу профільну школу до утвердження в освітній мережі тієї ж таки школи загальноосвітньої, але з імітацією профільного навчання в старших класах. Бо якщо (строго відповідно до положення п. 5) «ліцей може забезпечувати здобуття початкової, базової середньої освіти», маючи на два паралельні 10-ті класи аж три профілі (при тому, що кадрового забезпечення й навчально-методичної бази в нього немає навіть на один), то на який результат це може спрацювати?

…А до 2027-го, коли запровадять реформу старшої профільної школи, ще цілих три роки. І це «посування» лише посилюватиметься…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Війська РФ просуваються в Донецькій області, намагаючись оточити Велику Новосілку – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T03:21:57Z
У Водоліїв буде лінивий день: гороскоп на 26 листопада
24tv
2024-11-26T03:00:36Z
Ближче до Нового року будуть найскладніші часи для Покровська ‒ військовий Фірсов
ZN UA
2024-11-26T02:49:19Z
Протипіхотні міни від Байдена: чи допоможуть вони на фронті
24tv
2024-11-26T02:45:18Z
Загарбники обіцяють забезпечити Сіверськодонецьк опаленням і водою до 2030 року
УкраинФорм
2024-11-26T02:36:18Z
Росіяни придумали пастку на Харківщині й швидко наступають на Торецьк: огляд фронту й карти ISW
24tv
2024-11-26T02:36:00Z
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці
Знай
2024-11-26T02:30:09Z
На Сумщині пролунав 258 вибухів
TSN
2024-11-26T02:21:12Z
Росіяни не змоги форсувати річку на Донеччині – чи пригальмує це їхнє просування
ZN UA
2024-11-26T02:19:46Z
Мають бути не поодинокі епізоди: які цілі може уразити Україна після удару по авіабазі "Халіно"
24tv
2024-11-26T03:42:47Z
Росія втрачає потенціал продовжувати війну проти України — експерт
TSN
2024-11-26T03:39:52Z
У США відреагували на погрози РФ щодо бази ПРО у Польщі
1News
2024-11-26T03:33:02Z
Помічник Трампа вимагав гроші у кандидатів на посади в новому кабінеті - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-26T03:21:16Z
Трамп обіцяє в перший день президентства підняти тарифи на товари з Китаю, Мексики й Канади
УкраинФорм
2024-11-26T03:19:48Z
Путіна переграли: США хочуть завершення активних бойових дій в Україні - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-26T03:12:12Z
В Україні депутата Держдуми РФ засудили на 15 років з конфіскацією
УкраинФорм
2024-11-26T02:51:29Z
Євросоюз не забезпечив Україну всім необхідним для захисту від агресії РФ — Боррель
TSN
2024-11-26T02:51:06Z
З погляду Кремля Європа не перебуває у стані миру з Росією німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-26T02:36:11Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
Запаси на зиму: які продути треба мати вдома
ZN UA
2024-11-26T03:31:19Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:39:10Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
Міноборони допустило до використання переносний тренажер «Безпечне небо»
УкраинФорм
2024-11-26T03:30:51Z
Мобілізація 2024: що робити, якщо ТЦК відмовляє в оформленні відстрочки
Знай
2024-11-26T03:30:47Z
Їм найважче в ці часи: БФ «Юлині бабусі» розпочинає акцію «Таємний Санта» для самотніх стареньких
Знай
2024-11-26T03:21:45Z
За проїзд можна не платити: хто має право їздити у міських маршрутках безкоштовно
Знай
2024-11-26T03:12:21Z
Перелік територій Мінреінтеграції: чи впливає він на виплату допомоги ВПО
ZN UA
2024-11-26T03:04:46Z
Яке сьогодні свято 26 листопада 2024 року: що може накликати бідність
GlavRed
2024-11-26T03:03:24Z
Росіянин зарізав власну доньку, але замість в′язниці поїхав на «СВО»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T02:09:45Z
Ростовську область атакували дрони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T01:00:01Z
Литва передала Україні нову партію військової допомоги
Хвиля
2024-11-26T00:12:17Z
АЗС змінили ціни на бензин та дизель та автогаз на початку тижня: як змінилася вартість
Хвиля
2024-11-26T03:06:50Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
Вибухи у Києві, Тернопіль без води і світла: РФ атакувала Україну великою кількістю "шахедів"
Фокус
2024-11-26T03:15:35Z
У Тернополі втретє за ніч пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-11-26T01:39:56Z
У Хмельницькому судитимуть неповнолітнього, який побив 15-річного студента у гуртожитку
Украина Криминальная
2024-11-26T00:34:24Z
Вибухи пролунали у Харкові та Києві — ЗМІ
TSN
2024-11-25T23:39:17Z
Суд відправив до тюрми на 15 років жителя Харківщини, який передавав ворогу дані про ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T23:21:15Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T01:34:29Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Sony працює над портативною консоллю для PlayStation 5
InternetUA
2024-11-26T03:01:51Z
Що не так на зображенні: треба знайти помилку за 4 секунди
GlavRed
2024-11-26T02:33:41Z
OpenAI сплачуватиме в Україні «податок на Google»
InternetUA
2024-11-26T02:01:32Z
Ще один великий виробник смартфонів може інтегрувати штучний інтелект від OpenAI
InternetUA
2024-11-26T01:01:39Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z