Когнітивні навички приходять до нас із віком, але основний період їхнього розвитку припадає на першу половину нашого життя. Однак саме в той період може статися те, що зведе весь цей розвиток нанівець.
Нещодавнє дослідження, проведене вченими Інституту психіатрії, психології та нейронаук (IoPPN) Королівського коледжу Лондона і Міського університету Нью-Йорка, показало значний вплив дитячої бездоглядності на когнітивний розвиток, виявивши ширше розуміння цієї проблеми, ніж вважалося раніше. Таким чином, причина багатьох проблем, з якими мільйони людей стикаються в дорослому житті, виявилася такою, що глибоко сягає нашого дитинства, пише Knowridge.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Дослідження, опубліковане в журналі Lancet Psychiatry, припускає, що традиційне опертя на ретроспективні самозвіти може призвести до недооцінки когнітивних проблем, з якими стикаються люди, які пережили зневагу в дитинстві. Це дослідження відрізняється від попередніх методик, порівнюючи когнітивні здібності учасників із задокументованими судом випадками жорстокого поводження в дитинстві з тими, хто згадував про нього, будучи дорослим.
Отримані результати показали, що люди з офіційно задокументованими випадками відсутності піклування виявляли суттєвий когнітивний дефіцит за різними тестами. На відміну від них, ті, хто покладався винятково на самозвіти, не демонстрували такого самого рівня когнітивних порушень, що свідчить про те, що самозвіти можуть не враховувати важливих деталей про наслідки жорстокого поводження в дитинстві. Дослідження також показало, що зневага особливо згубно позначається на когнітивному розвитку порівняно з іншими формами жорстокого поводження, такими як фізичне або навіть сексуальне насильство.
Співавтор дослідження, професор Андреа Данезе, наголосив, що більш ранні дослідження, засновані на спогадах дорослих про своє дитинство, можуть не повністю відображати когнітивні наслідки зневаги, що може призвести до недооцінки труднощів, з якими стикаються такі люди. Наслідки цього дослідження підкреслюють важливість раннього виявлення та втручання для дітей, які пережили подібну зневагу.
Усунення когнітивних порушень на ранніх стадіях може допомогти пом'якшити довгострокові негативні наслідки у сфері освіти та зайнятості, що, своєю чергою, лише підкреслює необхідність розробки стратегій адресної підтримки. Крім того, дослідження порушує нові питання про причини когнітивних порушень, припускаючи, що такі чинники, як зниження когнітивної стимуляції, генетична схильність і соціально-економічні умови, можуть сприяти спостережуваним порушенням.
Ця наукова робота слугує закликом до подальших досліджень, спрямованих на вивчення механізмів, що лежать в основі цих когнітивних проблем, з метою розроблення ефективніших заходів втручання. Вийшовши за рамки самозвітів і зосередившись на документально підтверджених випадках, дослідники й політики зможуть краще підтримувати людей, які постраждали від дитячої безпритульності, що зрештою поліпшить їхні когнітивні функції та загальну якість життя суспільства й індивідуальних постраждалих.
Раніше Фокус писав про те, що настільні ігри з раннього віку розвивають математичні здібності дітей. Виявляється, "Монополія" не тільки розпалює сімейне суперництво — вона може сприяти розвитку математичних здібностей вашої дитини.
Також Фокус писав про те, що ритмічна музика допомагає дітям з розладами мовлення краще спілкуватися. Вчені використовували силу ритму, щоб допомогти дітям з поширеним розладом мовлення краще складати і повторювати речення.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.