MY.UAНовини
Володимир Фесенко: Зеленський не розглядає Раду як самостійний суб'єкт влади
Володимир Фесенко: Зеленський не розглядає Раду як самостійний суб'єкт влади

Володимир Фесенко: Зеленський не розглядає Раду як самостійний суб'єкт влади

Наразі вся увага українців зосереджена на бойових діях на фронті. Тому суспільний інтерес до роботи українського парламенту дещо впав. Але це аж ніяк не применшує важливості роботи Верховної Ради. Про те, що там зараз відбувається, про взаємини головного законодавчого органу країни з президентом України, про перспективи "більшості" та про ухвалення важливих для країни законів Коротко про розповів політолог Володимир Фесенко.

Навіть якщо зникне парламентська більшість, парламент працюватиме у нинішньому складі

- Зараз Верховна Рада пішла на канікули чи це парламентська криза?

- Ні те, ні інше. Що таке парламентська криза? Коли, наприклад, зникає юридично парламентська більшість і виникає ситуація, коли потрібно або формувати нову парламентську більшість та новий уряд, або потрібно ухвалювати рішення про розпуск парламенту. Але в умовах воєнного стану ця юридична конструкція парламентської кризи втрачає сенс. Під час військового стану уряд не можна відправити у відставку і парламент теж розпустити не можна, а отже, і провести парламентські вибори.

Тому навіть якщо зникне парламентська більшість, все одно парламент працюватиме у нинішньому вигляді, доки не закінчиться війна та військовий стан. І зараз юридична більшість «Слуг народу» зберігається. Щодо прийняття конкретних рішень, для цього не завжди є голоси. Але здебільшого, коли потрібно і коли на цьому наполягає президент, необхідні законопроєкти ухвалюють.

Щодо канікул, то які канікули можуть бути в умовах війни? Причина в тому, що парламент зараз працює не так за власною ініціативою, як для законодавчого забезпечення інтересів країни, коли потрібно ухвалити законопроєкти уряду або законопроєкти, які ініціюються президентом. Ось тоді парламент збирається та ухвалює рішення.

Проблема Верховної Ради в тому, що це не парламентська криза. Це радше криза традиційної моделі України. Тому що парламент втратив частину своєї суб'єктності за умов війни. І це не лише політичні причини, це наслідок режиму воєнного стану та наслідок того, що значна частина депутатів як усередині «Слуг народу», так і в опозиції втратили свій статус та можливість впливу.

До того ж, наш парламент зараз не дуже розуміє свою роль в умовах війни. Вони діють пасивно. Потрібно щось проголосувати – голосують. А для того, щоб провести якісь самостійні рішення, потрібні узгоджені дії різних парламентських груп, а цього нині немає.

Модель управління Зеленського нагадує бізнесову модель

- Володимир Зеленський дав зрозуміти, що він дуже незадоволений простоєм парламенту, коли є потреба у затвердженні важливих законів. Які зараз стосунки між президентом та парламентом?

- Тут проблема в тому, що президент зайнятий питаннями оборони та зовнішньої політики і мало займається парламентською роботою. Він і раніше не виявляв великого інтересу до роботи Верховної Ради. А в умовах війни він зосереджений саме на обороні та зовнішній політиці. Відповідно, про парламент згадують тоді, коли слід застосовувати відповідні закони.

Але треба розуміти ще ось що – Володимир Зеленський та голова його адміністрації Андрій Єрмак ніколи не працювали в парламенті. Вони працюють за іншою моделлю. Їхня модель управління, політичного управління, нагадує бізнесову модель. І в ній вони розглядають Верховну Раду як функціональний елемент, як орган, який має затверджувати закони, а не як орган, який відіграє самостійну роль. Це особливість сприйняття Зеленським ролі Верховної Ради.

З іншого боку, треба розуміти, хай формально, але все ж таки більшість депутатів Верховної Ради - це депутати «Слуг народу». Це також впливає на нинішню ситуацію із парламентом. Зеленський має суперечливе ставлення до Верховної Ради. Як я вже сказав, Зеленський розглядає Верховну Раду як функціональний орган. Орган, який має ухвалювати закони. Не ініціювати їх чи розробляти, а лише ухвалювати закони. І якнайшвидше.

Зеленський не розглядає Верховну Раду як самостійний суб'єкт влади, з яким потрібно узгоджувати рішення та шукати компроміси. Зеленський - прихильник такої бізнес-моделі, коли потрібно швидко ухвалювати рішення. А ті, хто затягує такі рішення, діють в умовах війни не зовсім у державних інтересах.

Тому, з одного боку, президент об'єктивно незадоволений тим, що зараз парламентарі перервали роботу в пленарному режимі. Він реагує на це, як і пересічні українці. Йому це не подобається.

Заборона УПЦ МП може створити міжнародні проблеми для України

- Причиною перерви роботи Ради називають труднощі щодо узгодження закону про заборону УПЦ МП. Нібито частина "Слуг народу" категорично проти цього.

- Ні, причина не в цьому. Причина в тому, що є проблема прийняття економічних законопроєктів. З економічними законопроєктами, зокрема податковими, бізнес виступив проти них. З ними зустрілися, але спільного рішення не знайшли. Наразі шукають компромісні варіанти. Причому компромісні варіанти треба знайти і з нашими міжнародними партнерами, зокрема.

Щодо заборони Церкви, то тут виник ступор внаслідок загострення конфлікту між прихильниками радикальної моделі (повної заборони УПЦ МП) та прихильниками компромісного, більш гнучкого вирішення. З тими, хто не хоче провокувати конфлікт, не створювати ризиків через заборону УПЦ МП у проекції права на людину, не провокувати, скажімо так, відлуння цього конфлікту у США. А така проблема вже виникла насправді, і деякі трампісти стали виступати в ролі адвокатів УПЦ МП.

Деякі прихильники радикальної заборони УПЦ МП у парламенті почали пропонувати відверто радикальні варіанти заборони Церкви, які створять міжнародні проблеми для України загалом. Тобто суперечність виникла між прихильниками радикального підходу до заборони Церкви та прихильниками пошуку гнучкого компромісного варіанту.

- То чи знайдуть консенсус з цим законом чи ні?

- Найімовірніше, знайдуть. Буде проголосовано компромісний варіант. Гнучкіший і помірніший.

- Зеленський, зі свого боку, також анонсував ухвалення рішення, яке має зміцнити "українську духовну незалежність". Чи означає це, що влада перехопила у парламенту ініціативу щодо цього питання?

- Найімовірніше, так. Я не знаю, в якій формі це станеться, але якщо Зеленський це сказав, значить, так, влада вирішила очолити цей процес. Це демонстрація, яка несе пропагандистський та ідеологічний зміст. Це ще сигнал Москві – ми вам не підемо на поступки. Адже Росія, коли говорить про денацифікацію, хоче відновлення у повному обсязі діяльності Московського патріархату, зняття всіх обмежень, реабілітації всіх засуджених священиків, а також відновлення діяльності проросійських політичних сил в Україні. Тому Зеленський показує: ми на жодні поступки Москві в цьому питанні не підемо.

Римський статут, імовірно, приймуть

- Чи стануть ці першочергові закони як гарантії для військових у Курську операцію (йдеться про законопроєкт, внесений Зеленським, згідно з яким українські військові, що воюють на території Росії, отримуватимуть усі виплати та преференції. - Ред.) аргументом для скликання Ради? Зберуться вони чи не зберуться?

- Звісно, ​​зберуться. Без проблем. Якщо в Офісі президента скажуть, то речник парламенту Стефанчук це точно зробить. Адже Рада у нас збирається не тоді, коли депутати захочуть, а коли треба ухвалити урядові законопроєкти. Тому по оборонному пакету, на мою думку, голоси будуть. А ті депутати, які не з'являться у Верховній Раді, їх зганьблять, як прогульників і як тих, хто поїхав на відпочинок під час війни.

- А Римський статут ухвалять?

- Найімовірніше, так. Там є поправка, яка свідчить, що розслідування Міжнародного кримінального суду щодо українських військових та українських громадян може бути лише через 7 років після ухвалення цього закону. Це такий собі запобіжник від переслідувань наших громадян. Адже всі чудово розуміють, що в умовах війни, звичайно ж, з нашого боку є також військові, які також чинили протиправні дії. І їх також може звинуватити міжнародне право. Але загалом Римський статут, швидше за все, ратифікують.

Адже для нас дуже важлива взаємодія з Міжнародним кримінальним судом. І з огляду на ордери, які видані на Путіна, Шойгу, Герасимова, це вагомий аргумент проголосувати за приєднання до Римського статуту.

- Про що говорить вихід депутатів із фракції «Слуги народу», адже вона таки зменшується?

– У кожному випадку є свої причини. Звичайно, зараз чисельність фракції наближається до критичного рубежу. Якщо буде 225, а це менше необхідної кількості для парламентської більшості, тоді виникне парадоксальна ситуація. Формально це буде криза парламентської більшості. Треба буде створювати нову парламентську більшість. Ну а ще раз нагадаю, за умов воєнного стану розпускати Верховну Раду не можна.

- Термін повноважень Ради спливає 28 серпня 2024 року. Що далі?

- Нічого подібного. Не закінчується термін повноважень того дня, коли закінчуються 5 років! За Конституцією, у нас мали бути парламентські вибори задовго до закінчення 5 років повноважень Ради. Вони мали бути у жовтні минулого року. І нічого.

Це дурна дискусія про те, що день у день закінчується термін повноважень у президента чи парламенту. Ні, не закінчується. Немає такої норми у Конституції та у законодавстві. Ми мали чимало прикладів, коли більшість президентів, Кучма обидва рази, і Ющенко, вони трохи більше п'яти років працювали на своїй посаді. І Верховна Рада теж, ніколи в конкретний день не закінчуються повноваження. Повноваження Верховної Ради, за Конституцією, закінчуються лише в той момент, коли приступає до здійснення повноважень нова Верховна Рада.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На саміті в Албанії стався курйоз: Макрон потрапив у пастку Ердогана
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T02:06:39Z
Американське посольство вийшло з заявою про переселення палестинців до Лівії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:39:25Z
Рубіо після розмови з Лавровим зробив заяву про припинення вогню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T21:57:07Z
Зеленський обговорив із президенткою Швейцарії посилення тиску на РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:57:20Z
Трамп назвав Зеленського слабким гравцем у переговорах, а Путіна — зацікавленим у завершенні війни
TSN
2025-05-17T20:27:44Z
Кремль озвучив вимоги до України на переговорах: що саме хоче Росія
ТСН
2025-05-17T20:27:05Z
План Путіна провалився: зустріч у Стамбулі не стала продовженням переговорів 2022 року — Сибіга
TSN
2025-05-17T20:27:02Z
Трамп заявив, що танки Путіна могли б бути в Києві "за п'ять годин"
ТСН
2025-05-17T20:26:58Z
Нова заява Трампа та підсумки переговорів з РФ: головні новини ночі 17 травня 2025 року
ТСН
2025-05-17T20:26:53Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Фінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:03:31Z
JJ – переможець Євробачення-2025: що відомо про австрійського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T00:18:43Z
"Євробачення-2025": порядок виступу учасників у фіналі
TSN
2025-05-17T22:48:01Z
"Євробачення-2025": фаворити букмекерів розірвали сцену конкурсу та зірвали гучні овації
ТСН
2025-05-17T21:33:19Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Jerry Heil здивувала неочікуваним ніжним дуетом зі всесвітньо відомим гуртом
ТСН
2025-05-17T20:25:52Z
Ексдружина Комарова приголомшила своїм досягненням в кар'єрі моделі: "У Парижі підписала контракт"
TSN
2025-05-17T20:25:21Z
"Євробачення-2025": як проголосувати за Україну та своїх фаворитів у фіналі конкурсу
TSN
2025-05-17T20:25:15Z
Україну атакували близько 70 дронів РФ: куди вони летять
TSN
2025-05-17T21:48:51Z
День ангела 18 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-17T21:18:47Z
Російські дрони атакували Україну: де було гучно
ТСН
2025-05-17T20:27:47Z
У повітрі 2 Ту-95МС — моніторингові канали
ТСН
2025-05-17T20:27:39Z
17 травня — яке церковне свято, поставте це на стіл, щоб в сім'ї цілий рік "водилися" гроші
TSN
2025-05-17T20:27:26Z
РФ вивела у Середземне море кораблі з "Калібрами": скільки ракет загрожують Україні
TSN
2025-05-17T20:26:44Z
Яке сьогодні, 17 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-17T20:26:39Z
Втрати РФ у війні проти України перевалили за 970 тисяч осіб
TSN
2025-05-17T20:26:01Z
Вступ до ВНЗ: хлопці від 17 років мають надати військово-обліковий документ
ТСН
2025-05-17T20:25:37Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:26:34Z
Чому досвідчені кухарі радять варити пельмені в молоці: спробуйте хоча б раз — результат вас неодмінно здивує
TSN
2025-05-17T20:25:53Z
Замініть сніданок і схуднете на два розміри одягу за п’ять місяців: що потрібно їсти на початку дня
TSN
2025-05-17T20:25:32Z
Що буде з організмом, якщо вживати імбир щодня
ТСН
2025-05-17T20:25:07Z
Причини полюбити кабачки: чим корисний цей овоч
ТСН
2025-05-17T20:23:35Z
Що краще не їсти, щоб схуднути: перелік шкідливих продуктів
ТСН
2025-05-17T20:23:02Z
Як швидко прибрати тріщини на п’ятках: замочіть ноги у цьому — і шкіра стане, як шовк
ТСН
2025-05-17T20:22:32Z
Тривале сидіння шкодить мозку: науковці здивували дослідженням
ТСН
2025-05-17T20:22:16Z
Синоптикиня Діденко дала прогноз, коли очікувати потепління
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T02:12:35Z
Козорогам варто захистити особисті кордони, а Терезам слід не пришвидшувати подій: астрологічний прогноз на рунах на 17 травня 2025 року
ТСН
2025-05-17T20:27:45Z
Чимало областей України охопила повітряна тривога: названа причина
TSN
2025-05-17T20:27:43Z
Україною шириться повітряна тривога: де кружляють дрони
TSN
2025-05-17T20:27:24Z
Ворог може рушити на Полтаву і Київ: попередження від військового експерта
TSN
2025-05-17T20:27:23Z
Лінія фронту станом на 17 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:27:22Z
Рибам час довіритися змінам, а Козорогам слід відпустити контроль: гороскоп за картами Таро на 17 травня 2025 року
ТСН
2025-05-17T20:27:02Z
Коли до України прийде тепло та яким буде початок літа — прогноз синоптиків
TSN
2025-05-17T20:26:58Z
Чоловік отримав повістку і відмовився від мобілізації: він зробив гучні заяви про війну та поплатився
TSN
2025-05-17T20:26:28Z
РФ атакувала Київщину: зайнялись пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:51:14Z
У лікарні померла жінка, яка отримала поранення внаслідок обстрілу Одещини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:45:47Z
У Telegram стався збій: що трапилося
TSN
2025-05-17T20:27:51Z
Удар дрона по автобусу на Сумщині: що відомо про жертв та постраждалих
ТСН
2025-05-17T20:26:48Z
Росіяни вдарили по рейсовому автобусі: багато загиблих, фото
ТСН
2025-05-17T20:26:01Z
За кордон на моноколесі: прикордонники розповіли деталі неординарного інциденту
ТСН
2025-05-17T20:25:56Z
Вночі та зранку в Хмельницькій області лунали вибухи: деталі
ТСН
2025-05-17T20:25:04Z
У Бердянську виявили мертвою 7-річну дівчинку — напередодні її розшукували
TSN
2025-05-17T20:24:59Z
Атака російських "Шахедів" по Одесі: є жертви
ТСН
2025-05-17T20:24:54Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
ПриватБанк повідомив про технічні роботи у застосунку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:51:36Z
Українці мають сплатити податки за своє житло: які терміни
TSN
2025-05-17T20:26:04Z
Весняні заморозки вдарять по цінах: скільки заплатимо за фрукти та овочі
TSN
2025-05-17T20:25:53Z
Європейський суд почав перевірку законності передавання державі Кременчуцького НПЗ
ТСН
2025-05-17T20:25:48Z
Курс долара: прогноз банкіра на наступний тиждень
TSN
2025-05-17T20:24:51Z
В Україні різко змінилися ціни на один з популярних салатних овочей
TSN
2025-05-17T20:24:31Z
В Україні знову подорожчав популярний овоч: в чому причина
ТСН
2025-05-17T20:22:50Z
Ціна на фрукти в Україні різко підвищиться: що здорожчає найбільше
ТСН
2025-05-17T20:21:05Z
Курс валют на вихідні, 17-18 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-17T20:20:27Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:25:56Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:24:56Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:24:32Z
Мода на ревінь: три страви із весняного овочу
ТСН
2025-05-17T20:23:47Z
Ваші нігті скажуть “дякую”: коли знімати гель-лак, навіть якщо він ідеальний
ТСН
2025-05-17T20:23:41Z
Смачний та простий весняний тарт зі сметаною і зеленою цибулею: рецепт
ТСН
2025-05-17T20:23:22Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Істота з найбільшим серцем здатна виживати за температури 400°C
ТСН
2025-05-17T20:21:22Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z