MY.UAНовини
Крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди
Крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди

Крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди

Планета невблаганно нагрівається і це впливає на всі сфери життя Землі — вчені розповіли, як зміниться звичний нам світ у найближчі 30 років.

Кліматична криза перестала бути чимось, чим людство лякали в осяжному майбутньому — вона вже тут. Вчені офіційно оголосили про те, що Земля переступила з ери "глобального потепління" в еру "глобального кипіння", внаслідок чого світ зіткнувся з неймовірними хвилями спеки, посухи та лісових пожеж.

Останні дослідження вчених показують, що кліматична криза торкнулася буквально всіх можливих середовищ на планеті: крижані щити планети втрачають лід, у той час, як океан невблаганно нагрівається і втрачає здатність поглинати вуглець, створюючи водночас ідеальні умови для появи екстремальні погодних умов — прикладом став цьогорічний сезон ураганів в Атлантиці, який буквально розпочався з рекордів.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

У результаті вчені дедалі більше зосереджуються на тому, як зміниться кліматична система Землі в майбутньому, які зміни на нас чекають і хто опиниться в зоні ризику, якщо нам не вдасться стримати посилення глобального потепління планети.

Що відбувається з кліматом Землі

Дедалі більше досліджень вказують на те, що Земля перебуває на порозі нових кліматичних катастроф, але ніхто не може спрогнозувати, коли саме це станеться. Наприклад, дані нового аналізу екстремальної спеки від Climate Central свідчать про те, що антропогенна зміна клімату є основною причиною виникнення потужних хвиль спеки, що обрушилися на світ. Дослідники вважають, що екстремальні хвилі тепла фактично є породженням деяких видів людської діяльності, зокрема вирубки лісів і спалювання вугілля.

Учені впевнені, що планета перебуває на межі перетину точок неповернення, проте ніхто не може спрогнозувати, коли це може статися. Раніше 2024 року команда з Мюнхенського технічного університету і Потсдамського інституту досліджень впливу клімату спробували з'ясувати, коли може настати колапс кліматичної системи Землі. Учені дійшли висновку, що світ може переступити межі фактично в будь-який час протягом наступних 6000 років.

І все ж у своїх сценаріях вчені, як правило, розглядають три періоди розвитку кліматичної кризи Землі:

  • короткостроковий — до кінця десятиліття, 2030 року;
  • середньостроковий — до середини століття, 2050 року;
  • довгостроковий — до кінця століття, 2100 року.

Погані новини полягають у тому, що кліматична криза Землі фактично зачіпає всю планету, зокрема сушу й океани, а також живі організми в них. Крім того, підвищення температури планети може обернутися підвищенням рівня океану, а отже, кліматичну кризу Землі також варто розглядати в розрізі сфери продовольства, медицини, безпеки та економіки.

Клімат Землі та його вплив на світовий океан

На жаль, кліматична криза планети буквально зачепила всі "сфери життя" Землі: неймовірні хвилі спеки обрушилися не лише на суходіл, а й також прокотилися і в океані. Унаслідок чого більшість коралових рифів пережили найбільше масове знебарвлення — торік вчені були змушені оголосити евакуацію на третьому за величиною кораловому рифі у світі.

Підвищення температури поверхні океану також призводить до того, що його води буквально кишать токсичними й небезпечними організмами. Раніше вчені помітили безпрецедентне цвітіння токсичних організмів у Беринговій протоці на Алясці, свої спостереження вони описали в журналі Limnology and Oceanography Letters.

Спостереження показують, що площа цвітіння небезпечних мікроорганізмів сягнула неймовірних 600 кілометрів, а вчені вважають, що подібні ситуації, ймовірно, ставатимуть лише більш поширеними в міру закипання океану. Дослідження показують, що чим теплішою ставатиме вода, тим швидше і частіше розмножуватимуться мікроорганізми, при цьому їхня концентрація вже перевищує допустиму в неймовірні 100 разів.

На цьому супутниковому знімку Берингової протоки, зробленому 2 серпня 2022 року, шкідливе цвітіння водоростей показано червоним кольором
Фото: Universidade Federal do Rio de Janeiro

Ще одна небезпека полягає в тому, що головна "артерія" Атлантичної меридіональної перевернутої циркуляції (АМОС), яка вважається одним з основних кліматичних переломних моментів планети, невблаганно сповільнюється. Дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature Geoscience, дійшло висновку, що сьогодні Гольфстрім перебуває у своєму найслабшому стані за останні 1000 років.

У своїй роботі вчені зосередилися на тому, щоб спрогнозувати, що станеться, якщо Гольфстрім коли-небудь повністю зупиниться. По-перше, кліматичні моделі передбачають, що це може статися в період між 2030-2050 роками. По-друге, крах Гольфстріму і всієї системи АМОС, як показує дослідження, призведе до значного зниження температури в Європі — у середньому на 3,4 °C. При цьому найбільше похолодання, як вважають учені, чекає на Шотландію. Небезпека також криється в тому, що крах АМОС, імовірно, обернеться різким підвищенням рівня моря, а отже, постраждають прибережні райони та спільноти.

Вчені помітили, що швидкість Гольфстріму сповільнюється
Фото: NOAA

Кліматична криза і крижані щити планети, що тануть

Не секрет, що внаслідок нагрівання планети страждають також і крижані щити Землі. Дослідження показують, що внаслідок глобального потепління планети на межі зникнення здавалися дві третини льодовиків на планеті, ба більше, їхню загибель пророкують уже наприкінці століття. Вчені навіть ухвалили рішення створити перше у світі Кладовище льодовиків, яке повинно служити нагадуванням про те, в яку ціну обходиться використання викопного палива.

Нещодавнє дослідження гляціологів з Університету Макгілла показало, що єдиний повністю вкритий льодом континент Землі, Антарктида, втрачає лід з неймовірною швидкістю. Ба більше, вчені також виявили, що через втрату льоду континент підіймається з вищою швидкістю, ніж очікувалося раніше.

Результати дослідження показують, що надалі події можуть розвиватися за двома сценаріями: у кращому разі внесок Антарктиди в глобальне потепління планети скоротиться приблизно на 40%, однак у гіршому — кліматична ситуація Землі лише стрімко погіршиться.

Прогнози підвищення рівня моря з 2000 по 2150 рік за низького (ліворуч) і високого (праворуч) рівнів викидів
Фото: Shaina Sadai

Але цвітіння океану, підвищення температури його поверхні й навіть втрата крижаних шапок планети не найстрашніше, що відбувається. Нещодавно вчені помітили, що один з океанів планети буквально втрачає здатність поглинати вуглекислий газ. Це особливо важливо, враховуючи, що океан є найбільшим поглиначем вуглецю.

При цьому, близько половини всього вуглецю, що поглинається Світовим океаном, припадає на Південний океан, який, як показує нове дослідження, опубліковане в журналі Climate and Atmospheric Science, втрачає здатність його утримувати. Автори дослідження зазначають, що важливу роль у цьому процесі відіграють шторми та тепер ми принаймні знаємо, як саме це відбувається.

Зростання смертності через кліматичну кризу

Нещодавня велика щорічна оцінка, проведена провідними дослідниками та установами й опублікована міжнародним дослідницьким проєктом The Lancet Countdown, свідчить про те, що в найближчі десятиліття клімат на планеті зміниться настільки, що кількість смертей через спеку зросте в рази. Вчені припускають, що до середини століття від спеки, ймовірно, загине в 5 разів більше людей, ніж сьогодні.

Дослідники зазначають, що основними причинами зростання смертності через спеку є нездатність людства відмовитися від використання викопного палива, яке лише нагріває планету і загрожує здоров'ю людей.

Інші дослідження також показують, що кліматична криза зробить посухи на планеті частішими та тривалішими, що призведе до голоду, поширення комарів та інфекційних хвороб. Водночас системам охорони здоров'я буде надзвичайно складно впоратися з цим тягарем

Учені вважають, що до 2050 року близько 520 мільйонів людей відчуватимуть помірну або гостру нестачу продовольства. Водночас інфекційні захворювання, що переносяться комарами, ймовірно, розширяться на нові райони.

Не менш тривожно виглядають і заяви про те, що до середини століття людство, ймовірно, вичерпає запаси прісної води на Землі. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Nature, людство черпає з надр планети значно більше води, ніж слід було б.

Під час дослідження команда з Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії використовувала комп'ютерне моделювання видобутку підземних вод у 21 столітті. Результати роботи дослідників передбачають, що 8 басейнів будуть спустошені в наступні 25 років з імовірністю в 98%.

Люди викачують із надр планети значно більше води, ніж можуть собі дозволити
Фото: wikipedia

У скільки обійдеться кліматична криза Землі

В останньому дослідженні команда вчених Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат Макса Коца зосередилася на тому, щоб зрозуміти, якими будуть фінансові втрати внаслідок кліматичної кризи. Свої висновки вчені опублікували в журналі Nature.

Результати роботи команди пророкують, якщо людству не вдасться стримати кліматичну кризу планети, спричинену діяльністю людини, вже до середини століття світовий ВВП скоротиться приблизно на 38 трильйонів доларів США. Для розуміння масштабів, це майже п'ята частина глобального доходу людства. Але навіть це ще не все, команда дійшла висновку, що світ зазнає фінансових збитків попри те, наскільки агресивні методи запобігання кліматичній кризі людство використовуватиме в майбутньому.

Результати роботи дослідників також передбачають, що в довгостроковій перспективі, до 2100 року, економічні наслідки кліматичної кризи можуть збільшитися в рази — модель пророкує, що втрати зростуть на десятки трильйонів доларів.

Водночас економісти та дослідники все ще не дійшли спільного знаменника щодо розміру бюджету, закладеного на кроки для запобігання кліматичній кризі. Дехто вважає, що інвестувати варто вже зараз, тоді як інші радять почекати розвитку технологій.

Що стосується регіонів Землі, найбільш вразливими в економічному плані виявляться тропічні країни, які вже страждають від "кліматичної шкоди". Цікаво, що ці країни насправді також несуть найменшу відповідальність за зміни клімату, спричинені діяльністю людини. Науковці вважають, що регіональні втрати тропічних країн становитимуть близько 60%, тоді як країни з вищими викидами вуглецю зазнають на 40% менше втрат.

Раніше Фокус писав про те, що вчені вважають, що до 2100 року Земля зміниться до невпізнання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Найкращі комедії у світі кіно: 3 легкі фільми на вечір, які змусять сміятися без упину
24tv
2025-01-20T14:00:49Z
У Музеї війни відкрили виставку, присвячену захисникам Донецького аеропорту
УкраинФорм
2025-01-20T14:00:31Z
Онука Ротару Соня Євдокменко залишилася без одягу у мороз посеред міста: "Ранок..."
Знай
2025-01-20T13:51:03Z
Донька Трампа одягла сукню та пальто відомого бренду, чим спричинила скандал у мережі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T13:39:21Z
Серце розбите: Софія Ротару вийшла на зв'язок із шанувальниками
GlavRed
2025-01-20T13:27:47Z
Дружина Тігіпка розчулила, як їхня 7-місячна донька вимовляє перше слово
TSN
2025-01-20T13:21:18Z
Софія Ротару вперше за тривалий час вийшла на зв'язок та показала своє фото з молодості
TSN
2025-01-20T13:21:08Z
У стрічці «Бруталіст» використали український Respeecher для покращення угорського акценту Едрієна Броуді
Детектор М
2025-01-20T13:03:25Z
Піде з молотка: унікальний коринфський шолом виставили на лондонському аукціоні
Фокус
2025-01-20T12:57:53Z
Губернатором Ватикану вперше в історії стане жінка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T14:00:19Z
Затримано екскомандира 155-ї бригади ЗСУ, який допустив дезертирство підлеглих
Украина Криминальная
2025-01-20T13:54:15Z
У "Резерв+" відновлять з 22 січня відстрочки для студентів та аспірантів, - Міноборони
Комсомольская правда
2025-01-20T13:52:23Z
Що можна вимагати у працівників ТЦК, які зупинили для перевірки документів
TSN
2025-01-20T13:51:58Z
На дорогах з’явився новий знак заборони
ТСН
2025-01-20T13:51:57Z
Торік біженцями в Україні визнали одного росіянина і одного білоруса
УкраинФорм
2025-01-20T13:46:33Z
Військова психологиня Євгенія Василенко - гостя програми «Командири нашої перемоги»
УкраинФорм
2025-01-20T13:39:47Z
Іменини в лютому 2025 року: кого та коли вітати з днем ангела — старий і новий календарі
TSN
2025-01-20T13:39:33Z
У легенях семирічного хлопчика виросла 12-сантиметрова п'явка – фото
TSN
2025-01-20T13:39:08Z
Президент США застудився на інавгурації й за місяць помер: це сталося у 1841 і змінило історію
24tv
2025-01-20T14:00:57Z
Лідер опозиції Словаччини спростував, що говорив про "словацькі війська в Україні"
Европейская правда
2025-01-20T13:58:35Z
Південна Корея почала розробляти власну систему ПРО
Петр и Мазепа
2025-01-20T13:58:14Z
Біженцям, які повернуться, пропонують роботу та бронь: в уряді назвали перелік вакансій
Фокус
2025-01-20T13:57:46Z
Угода про стратегічне партнерство між Росією та Іраном не створює нових загроз для України - експерт
УкраинФорм
2025-01-20T13:54:45Z
Корнієнко у Брюсселі: Запрошення України в НАТО доведе Кремлю, що війна втратила сенс
УкраинФорм
2025-01-20T13:54:02Z
Бербок сподівається на схвалення мільярдної допомоги Україні до виборів у Бундестаг
Европейская правда
2025-01-20T13:52:13Z
Інавгурація Трампа: у Вашингтоні розпочалися урочисті заходи
УкраинФорм
2025-01-20T13:45:56Z
Співробітників ТЦК та ВЛК планують карати за порушення правил мобілізації
TSN
2025-01-20T13:45:52Z
Аномально тепла погода на тиждень
360ua.news
2025-01-20T14:00:28Z
У нас вже є сотні тисяч "кіборгів", – інтерв'ю з "Капеланом" – учасником оборони ДАПу
24tv
2025-01-20T14:00:09Z
Ворог вдарив із "Градів", пошкоджено чотири багатоповерхівки: кадри з місця
Политека
2025-01-20T13:33:54Z
Хліб на ДАПі, оточення і легендарний прапор: оборона Донецького аеропорту очима "кіборга"
24tv
2025-01-20T13:33:11Z
Загроза для великого міста: окупанти наближаються до кордону з Дніпропетровщиною
GlavRed
2025-01-20T13:27:57Z
ОККО надала пального на рік для 6 інклюзивних авто у Києві - ОККО та Uklon розширюють співпрацю
TSN
2025-01-20T13:21:38Z
25 нардепів закликали Київраду повернути вулиці Лаврській назву Мазепи, — В'ятрович
Комсомольская правда
2025-01-20T13:19:01Z
Виявлені вогнища АЧС у Вінницькій і Миколаївській областях
AgroNews
2025-01-20T13:09:19Z
Росія може показати себе слабкою, якщо розпочне наступ на дніпровському напрямку — Тимочко
ZN UA
2025-01-20T13:01:30Z
Судитимуть організатора мережі підпільних гральних закладів, яка діяла під виглядом діяльності «Клубу спортивного покеру»
Украина Криминальная
2025-01-20T13:57:16Z
На Черкащині експосадовця війсккомату затримали під час спроби підкупу начальника підрозділу
Украина Криминальная
2025-01-20T13:57:03Z
На Київщині припинили діяльність Telegram-каналу, через який здійснювався продаж заборонених речовин
InternetUA
2025-01-20T13:54:26Z
В Україні перекрили канал збуту зброї
1News
2025-01-20T13:51:53Z
В порту німецького Гамбурга судно зіткнулося з баржею: що відомо про постраждалих
TSN
2025-01-20T13:51:35Z
Правоохоронці затримали генералів, відповідальних за невдалу оборону Харківщини під час наступу росіян у 2024 році
Мій Харків
2025-01-20T13:51:03Z
У Санкт-Петербурзі розвідка спалила російський локомотив
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T13:48:37Z
Постачали до столичного СІЗО метадон в цукерках, бананах та шкарпетках – повідомлено про підозру 4 учасникам групи
Украина Криминальная
2025-01-20T13:45:30Z
Жертвою атаки РФ на Київ стала пара з Вінниччини: подружжя приїхало до столиці у справах
TSN
2025-01-20T13:39:14Z
Чому коливаються ціни на картоплю: яка вартість буде у лютому
24tv
2025-01-20T14:00:24Z
Астарта продала більше цукру та пшениці, менше — кукурудзи
AgroPortal
2025-01-20T14:00:19Z
У Міністерстві відповіли, чи відкриють найближчим часом аеропорт "Бориспіль"
Telegraf
2025-01-20T14:00:18Z
Правила зміняться: як рахуватимуть субсидію на комуналку у 2025 році
Фокус
2025-01-20T13:42:51Z
У російській економіці настала криза: експерт із санкцій назвав три ознаки
Telegraf
2025-01-20T13:33:52Z
Новий механізм держзакупівель Єгиптом пшениці ускладнює відстеження
AgroPortal
2025-01-20T13:30:50Z
Міністри сільського господарства на конференції у Берліні засудили російську війну проти України - Коваль
УкраинФорм
2025-01-20T13:24:59Z
Скільки треба витратити на покупку 500 доларів 20 січня
24tv
2025-01-20T13:21:34Z
У литовській Клайпеді зможуть розпізнати зерно з окупованих територій України — Мінагро
AIN
2025-01-20T13:18:57Z
Встояти перед ними неможливо: готуємо пампухи з ніжним заварним кремом
24tv
2025-01-20T14:00:43Z
Будинок з джакузі, басейном та 4 помічниками: як живе 21-річна блогерка-мільйонниця Сімбочка
24tv
2025-01-20T14:00:15Z
Не тільки підкова: найсильніші обереги для дому від сімейних негараздів
GlavRed
2025-01-20T13:57:42Z
Як часто можна нарощувати вії: відповідь, яку треба знати дівчатам
24tv
2025-01-20T13:39:55Z
Буде сяяти: як легко очистити чайник від накипу – дієвий лайфхак
GlavRed
2025-01-20T13:27:56Z
Чому в морозилці намерзає лід: 3 правила, які врятують техніку
GlavRed
2025-01-20T13:27:46Z
Виручить засіб, який коштує копійки: як позбутися від затхлого запаху в будинку
GlavRed
2025-01-20T13:27:12Z
Чи є білий гравій хорошим вибором для саду: ось що потрібно врахувати
24tv
2025-01-20T13:21:30Z
Як швидко натерти велику кількість сиру: терка не знадобиться
24tv
2025-01-20T13:15:18Z
В Windows 11 з’явиться пошук по файлам за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-20T14:01:00Z
Товщина всього 1 мм: у Китаї створили "найбільші у світі" гнучкі сонячні панелі
Фокус
2025-01-20T14:00:40Z
У вайбері розсилають шахрайські повідомлення від «відділу кадрів TikTok»
Детектор М
2025-01-20T13:48:33Z
Топ 5 кнопкових телефонів, які можуть замінити смартфон
InternetUA
2025-01-20T13:46:41Z
Вихід MacBook Air з OLED дисплеєм відкладається до 2029 року
ITC
2025-01-20T13:46:26Z
Ілон Маск зізнався у нечесній грі в Path of Exile 2 та Diablo 4 — тепер його мають забанити
ITC
2025-01-20T13:46:14Z
Сонце робить щось дивне перед тим, як виникають небезпечні для Землі сонячні спалахи
Фокус
2025-01-20T13:36:28Z
Шахрайства з криптовалютою в Telegram перевищили традиційні фішингові атаки
Украина Криминальная
2025-01-20T13:33:43Z
Єврокомісія інтегрувала Кодекс протидії мові ворожнечі онлайн із законом «Про цифрові послуги»
Детектор М
2025-01-20T13:33:15Z
"Звідки взявся цей хлопець": тренер Девіса вщент розніс боксерську спадщину Усика
24tv
2025-01-20T14:00:58Z
Елліотт: Ліверпуль – мій клуб, моя команда. Я хочу боротися за своє місце
Football.ua
2025-01-20T13:54:32Z
Ексдружина Пятова розповіла про стосунки колишнього з чотирма дітьми і дала відсіч залицяльникам
TSN
2025-01-20T13:51:27Z
Біатлоністка Дарина Чалик виграла «бронзу» Всесвітньої Універсіади у персьюті
УкраинФорм
2025-01-20T13:39:33Z
Ліга чемпіонів: розклад і результати матчів сьомого туру
TSN
2025-01-20T13:39:28Z
Анчелотті: Мбаппе – найкращий центрфорвард у світі
Football.ua
2025-01-20T13:39:17Z
У Росії заявили, що готові прихистити Ломаченка за його сталість поглядів
24tv
2025-01-20T13:33:57Z
Світоліна виборола чвертьфінал на Australian Open
360ua.news
2025-01-20T13:33:30Z
Степанов – після оновлення контракту з Баєром: Те, чого я можу тут навчитися, є неоціненним
Football.ua
2025-01-20T13:18:49Z
Які пільги та переваги дає статус УБД у 2025 році
24tv
2025-01-20T14:00:19Z
Пивний живіт: причини появи та як його позбутися
TSN
2025-01-20T13:09:51Z
У МОЗ розповіли, скільки вже відновили пошкоджених внаслідок атак РФ медзакладів
УкраинФорм
2025-01-20T12:42:58Z
3000 близнюків взяли участь у новому дослідженні: що вдалося з'ясувати
TSN
2025-01-20T12:39:42Z
Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії
24tv
2025-01-20T12:36:40Z
Як швидко заспокоїтися у будь-якій кризовій ситуації: три найкращі методи
TSN
2025-01-20T12:09:05Z
Київстар передав УЗД систему Venue вартістю понад 2 млн грн до центру «Незламні»
TSN
2025-01-20T12:06:57Z
Виявили заміну Оземпіку: вчені знайшли новий спосіб боротьби з діабетом
Фокус
2025-01-20T12:00:56Z
Реформа МСЕК: пацієнт може робити відеозапис процесу оцінювання, але є нюанс
Украина Криминальная
2025-01-20T11:48:48Z
Як вибрати товари для авто в інтернет-магазині: поради та рекомендації
Топ Жир
2025-01-20T13:57:59Z
Подивіться на цей Cybertruck, повністю обклеєний сонячними панелями
24tv
2025-01-20T13:33:10Z
Гібрид з ГБО та батареями: BYD отримав найбільше у світі судно для перевезення авто
AutoGeek
2025-01-20T13:12:40Z
Технології в авто про які ви могли не знати
360ua.news
2025-01-20T13:00:42Z
Багато водіїв не звертали увагу: навіщо потрібна кнопка на ременях безпеки
GlavRed
2025-01-20T12:27:45Z
Стартували продажі електричної Hyundai Creta: характеристики та ціни
ЗаРулем
2025-01-20T12:15:43Z
Dacia розкрила подробиці про абсолютно новий Sandero
AutoCentre
2025-01-20T12:13:17Z
Стали відомі ціни на Новий PEUGEOT 3008 в Україні
AutoCentre
2025-01-20T11:42:31Z
Через низький попит: електромобілі Tesla Cybertruck переробляють та продають зі знижками
AutoGeek
2025-01-20T11:21:52Z