MY.UAНовини
Крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди
Крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди

Крах кліматичної системи Землі: як зміниться світ до 2050 року і скільки заплатять люди

Планета невблаганно нагрівається і це впливає на всі сфери життя Землі — вчені розповіли, як зміниться звичний нам світ у найближчі 30 років.

Кліматична криза перестала бути чимось, чим людство лякали в осяжному майбутньому — вона вже тут. Вчені офіційно оголосили про те, що Земля переступила з ери "глобального потепління" в еру "глобального кипіння", внаслідок чого світ зіткнувся з неймовірними хвилями спеки, посухи та лісових пожеж.

Останні дослідження вчених показують, що кліматична криза торкнулася буквально всіх можливих середовищ на планеті: крижані щити планети втрачають лід, у той час, як океан невблаганно нагрівається і втрачає здатність поглинати вуглець, створюючи водночас ідеальні умови для появи екстремальні погодних умов — прикладом став цьогорічний сезон ураганів в Атлантиці, який буквально розпочався з рекордів.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

У результаті вчені дедалі більше зосереджуються на тому, як зміниться кліматична система Землі в майбутньому, які зміни на нас чекають і хто опиниться в зоні ризику, якщо нам не вдасться стримати посилення глобального потепління планети.

Що відбувається з кліматом Землі

Дедалі більше досліджень вказують на те, що Земля перебуває на порозі нових кліматичних катастроф, але ніхто не може спрогнозувати, коли саме це станеться. Наприклад, дані нового аналізу екстремальної спеки від Climate Central свідчать про те, що антропогенна зміна клімату є основною причиною виникнення потужних хвиль спеки, що обрушилися на світ. Дослідники вважають, що екстремальні хвилі тепла фактично є породженням деяких видів людської діяльності, зокрема вирубки лісів і спалювання вугілля.

Учені впевнені, що планета перебуває на межі перетину точок неповернення, проте ніхто не може спрогнозувати, коли це може статися. Раніше 2024 року команда з Мюнхенського технічного університету і Потсдамського інституту досліджень впливу клімату спробували з'ясувати, коли може настати колапс кліматичної системи Землі. Учені дійшли висновку, що світ може переступити межі фактично в будь-який час протягом наступних 6000 років.

І все ж у своїх сценаріях вчені, як правило, розглядають три періоди розвитку кліматичної кризи Землі:

  • короткостроковий — до кінця десятиліття, 2030 року;
  • середньостроковий — до середини століття, 2050 року;
  • довгостроковий — до кінця століття, 2100 року.

Погані новини полягають у тому, що кліматична криза Землі фактично зачіпає всю планету, зокрема сушу й океани, а також живі організми в них. Крім того, підвищення температури планети може обернутися підвищенням рівня океану, а отже, кліматичну кризу Землі також варто розглядати в розрізі сфери продовольства, медицини, безпеки та економіки.

Клімат Землі та його вплив на світовий океан

На жаль, кліматична криза планети буквально зачепила всі "сфери життя" Землі: неймовірні хвилі спеки обрушилися не лише на суходіл, а й також прокотилися і в океані. Унаслідок чого більшість коралових рифів пережили найбільше масове знебарвлення — торік вчені були змушені оголосити евакуацію на третьому за величиною кораловому рифі у світі.

Підвищення температури поверхні океану також призводить до того, що його води буквально кишать токсичними й небезпечними організмами. Раніше вчені помітили безпрецедентне цвітіння токсичних організмів у Беринговій протоці на Алясці, свої спостереження вони описали в журналі Limnology and Oceanography Letters.

Спостереження показують, що площа цвітіння небезпечних мікроорганізмів сягнула неймовірних 600 кілометрів, а вчені вважають, що подібні ситуації, ймовірно, ставатимуть лише більш поширеними в міру закипання океану. Дослідження показують, що чим теплішою ставатиме вода, тим швидше і частіше розмножуватимуться мікроорганізми, при цьому їхня концентрація вже перевищує допустиму в неймовірні 100 разів.

На цьому супутниковому знімку Берингової протоки, зробленому 2 серпня 2022 року, шкідливе цвітіння водоростей показано червоним кольором
Фото: Universidade Federal do Rio de Janeiro

Ще одна небезпека полягає в тому, що головна "артерія" Атлантичної меридіональної перевернутої циркуляції (АМОС), яка вважається одним з основних кліматичних переломних моментів планети, невблаганно сповільнюється. Дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature Geoscience, дійшло висновку, що сьогодні Гольфстрім перебуває у своєму найслабшому стані за останні 1000 років.

У своїй роботі вчені зосередилися на тому, щоб спрогнозувати, що станеться, якщо Гольфстрім коли-небудь повністю зупиниться. По-перше, кліматичні моделі передбачають, що це може статися в період між 2030-2050 роками. По-друге, крах Гольфстріму і всієї системи АМОС, як показує дослідження, призведе до значного зниження температури в Європі — у середньому на 3,4 °C. При цьому найбільше похолодання, як вважають учені, чекає на Шотландію. Небезпека також криється в тому, що крах АМОС, імовірно, обернеться різким підвищенням рівня моря, а отже, постраждають прибережні райони та спільноти.

Вчені помітили, що швидкість Гольфстріму сповільнюється
Фото: NOAA

Кліматична криза і крижані щити планети, що тануть

Не секрет, що внаслідок нагрівання планети страждають також і крижані щити Землі. Дослідження показують, що внаслідок глобального потепління планети на межі зникнення здавалися дві третини льодовиків на планеті, ба більше, їхню загибель пророкують уже наприкінці століття. Вчені навіть ухвалили рішення створити перше у світі Кладовище льодовиків, яке повинно служити нагадуванням про те, в яку ціну обходиться використання викопного палива.

Нещодавнє дослідження гляціологів з Університету Макгілла показало, що єдиний повністю вкритий льодом континент Землі, Антарктида, втрачає лід з неймовірною швидкістю. Ба більше, вчені також виявили, що через втрату льоду континент підіймається з вищою швидкістю, ніж очікувалося раніше.

Результати дослідження показують, що надалі події можуть розвиватися за двома сценаріями: у кращому разі внесок Антарктиди в глобальне потепління планети скоротиться приблизно на 40%, однак у гіршому — кліматична ситуація Землі лише стрімко погіршиться.

Прогнози підвищення рівня моря з 2000 по 2150 рік за низького (ліворуч) і високого (праворуч) рівнів викидів
Фото: Shaina Sadai

Але цвітіння океану, підвищення температури його поверхні й навіть втрата крижаних шапок планети не найстрашніше, що відбувається. Нещодавно вчені помітили, що один з океанів планети буквально втрачає здатність поглинати вуглекислий газ. Це особливо важливо, враховуючи, що океан є найбільшим поглиначем вуглецю.

При цьому, близько половини всього вуглецю, що поглинається Світовим океаном, припадає на Південний океан, який, як показує нове дослідження, опубліковане в журналі Climate and Atmospheric Science, втрачає здатність його утримувати. Автори дослідження зазначають, що важливу роль у цьому процесі відіграють шторми та тепер ми принаймні знаємо, як саме це відбувається.

Зростання смертності через кліматичну кризу

Нещодавня велика щорічна оцінка, проведена провідними дослідниками та установами й опублікована міжнародним дослідницьким проєктом The Lancet Countdown, свідчить про те, що в найближчі десятиліття клімат на планеті зміниться настільки, що кількість смертей через спеку зросте в рази. Вчені припускають, що до середини століття від спеки, ймовірно, загине в 5 разів більше людей, ніж сьогодні.

Дослідники зазначають, що основними причинами зростання смертності через спеку є нездатність людства відмовитися від використання викопного палива, яке лише нагріває планету і загрожує здоров'ю людей.

Інші дослідження також показують, що кліматична криза зробить посухи на планеті частішими та тривалішими, що призведе до голоду, поширення комарів та інфекційних хвороб. Водночас системам охорони здоров'я буде надзвичайно складно впоратися з цим тягарем

Учені вважають, що до 2050 року близько 520 мільйонів людей відчуватимуть помірну або гостру нестачу продовольства. Водночас інфекційні захворювання, що переносяться комарами, ймовірно, розширяться на нові райони.

Не менш тривожно виглядають і заяви про те, що до середини століття людство, ймовірно, вичерпає запаси прісної води на Землі. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Nature, людство черпає з надр планети значно більше води, ніж слід було б.

Під час дослідження команда з Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії використовувала комп'ютерне моделювання видобутку підземних вод у 21 столітті. Результати роботи дослідників передбачають, що 8 басейнів будуть спустошені в наступні 25 років з імовірністю в 98%.

Люди викачують із надр планети значно більше води, ніж можуть собі дозволити
Фото: wikipedia

У скільки обійдеться кліматична криза Землі

В останньому дослідженні команда вчених Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат Макса Коца зосередилася на тому, щоб зрозуміти, якими будуть фінансові втрати внаслідок кліматичної кризи. Свої висновки вчені опублікували в журналі Nature.

Результати роботи команди пророкують, якщо людству не вдасться стримати кліматичну кризу планети, спричинену діяльністю людини, вже до середини століття світовий ВВП скоротиться приблизно на 38 трильйонів доларів США. Для розуміння масштабів, це майже п'ята частина глобального доходу людства. Але навіть це ще не все, команда дійшла висновку, що світ зазнає фінансових збитків попри те, наскільки агресивні методи запобігання кліматичній кризі людство використовуватиме в майбутньому.

Результати роботи дослідників також передбачають, що в довгостроковій перспективі, до 2100 року, економічні наслідки кліматичної кризи можуть збільшитися в рази — модель пророкує, що втрати зростуть на десятки трильйонів доларів.

Водночас економісти та дослідники все ще не дійшли спільного знаменника щодо розміру бюджету, закладеного на кроки для запобігання кліматичній кризі. Дехто вважає, що інвестувати варто вже зараз, тоді як інші радять почекати розвитку технологій.

Що стосується регіонів Землі, найбільш вразливими в економічному плані виявляться тропічні країни, які вже страждають від "кліматичної шкоди". Цікаво, що ці країни насправді також несуть найменшу відповідальність за зміни клімату, спричинені діяльністю людини. Науковці вважають, що регіональні втрати тропічних країн становитимуть близько 60%, тоді як країни з вищими викидами вуглецю зазнають на 40% менше втрат.

Раніше Фокус писав про те, що вчені вважають, що до 2100 року Земля зміниться до невпізнання.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Военных КНДР перебросили под Харьков - СМИ
Корреспондент
2024-11-22T22:22:27Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
"Киевавтодор" отклонил дешевый подряд на ремонт Дарницкого моста: буква "З" сорвала тендер на 440 млн
Знай
2024-11-23T05:21:55Z
ПВО мало не бывает: начальник КГВА рассказал о защите Киева и куда идти в случае блэкаута
TSN
2024-11-23T04:06:07Z
На 12 часов тысячи одесситов останутся без воды: полный список адресов
Comments UA
2024-11-18T09:06:29Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Итоги 22.11: ЯО Украине и забастовка поляков
Корреспондент
2024-11-23T05:19:40Z
Россия и Беларусь в ближайшее время обновят и синхронизируют свои ядерные доктрины – ISW
ZN UA
2024-11-23T05:02:43Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Борьба за "Оскар-2025" обещает быть жаркой: Тимоти Шаламе, Деми Мур и Тильда Суинтон – главные интриги церемонии
Знай
2024-11-23T04:51:49Z
В России публично унизили известную певицу
Comments UA
2024-11-22T21:21:33Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Микроволновка может убить? Как печка влияет на здоровье
Comments UA
2024-11-23T02:39:25Z
Убывающая Луна 16-30 ноября 2024 года: что следует сделать и особенности периода
TSN
2024-11-23T02:09:14Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Макгрегор признан виновным в изнасиловании
UAToday
2024-11-23T00:54:17Z
Тренер Жироны рассказал, когда Цыганков сможет вернуться на поле
Корреспондент
2024-11-22T19:52:44Z
Звездный боец UFC Макгрегор признан виновным по делу об изнасиловании
ZN UA
2024-11-22T19:22:46Z
Конор Макгрегор проиграл дело об изнасиловании и должен выплатить жертве 250 тысяч евро
Фокус
2024-11-22T19:15:55Z
"Что мы можем сделать?": в Федерации волейбола Украины прокомментировали побег игроков "Решетиловки" за границу
TSN
2024-11-22T14:54:17Z
Украинский боксер Захожий проведет дебютную защиту евротитула: бой покажут на Киевстар ТВ
TSN
2024-11-22T13:12:22Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Назначение субсидии: что изменилось в ноябре
ZN UA
2024-11-23T05:02:10Z
В школах введут здоровое меню: какие продукты включат в рацион
Знай
2024-11-23T04:36:07Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В ВСУ заявили, что северокорейских военных на Харьковщине нет
Комсомольская правда
2024-11-23T05:34:26Z
День святой Екатерины: запреты и приметы
ZN UA
2024-11-23T05:34:00Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Топ алкогольных напитков, которые действительно "валят с ног"
Comments UA
2024-11-23T04:09:27Z
Главные изменники по знаку Зодиака: кто чаще всего заводит отношения "на стороне"
Comments UA
2024-11-22T23:36:22Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Нужно найти настоящего убийцу: тест-головоломка на логику и внимательность
TSN
2024-11-22T19:06:49Z
20 лучших тушей для ресниц 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-11-22T19:00:10Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Виннице мужчина хотел взорвать себя гранатой: подробности
TSN
2024-11-22T21:51:43Z
Сначала предлагал $200: уклонист задул баллончиком сотрудников ТЦК и скрылся
TSN
2024-11-22T20:06:30Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Харькове мужчина "заминировал" облэнерго из-за отключения света
Корреспондент
2024-11-22T18:24:51Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Убывающая Луна от 16 до 30 ноября 2024 года: что категорически запрещено с точки зрения эзотерики
TSN
2024-11-23T05:09:49Z
Видеоигры помогают строить успешную карьеру: что еще выяснили ученые за 20 лет "подглядывания"
Знай
2024-11-23T03:51:58Z
Гигантские цыплята и боевая система как в Ведьмаке: что известно о возвращении культовой RPG Fable
Знай
2024-11-22T20:51:32Z
"Будет "Фукусима" искусственного интеллекта": какие опасности и проблемы ожидают человечество
Фокус
2024-11-22T20:51:04Z
Для "зеленой" энергии: передовая батарея преобразит старую угольную электростанцию
Фокус
2024-11-22T20:37:33Z
Найти колыбель человечества: почему ученые так и не могут обнаружить отправную точку
Фокус
2024-11-22T20:36:57Z
Hubble зафиксировал уникальную спиральную галактику в созвездии Золотой Рыбы
Известия Киев
2024-11-22T20:13:56Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z