MY.UAНовини
Рада заборонила Російську церкву: що передбачає закон і яка доля чекає на УПЦ МП
Рада заборонила Російську церкву: що передбачає закон і яка доля чекає на УПЦ МП

Рада заборонила Російську церкву: що передбачає закон і яка доля чекає на УПЦ МП

ТСН.ua розбирався у тонкощах нового закону і в тому, якою буде подальша доля УПЦ МП.

У вівторок, 20 серпня, Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії. Документ відкриває шлях до заборони діяльності УПЦ Московського патріархату. Проте це не означає, що УПЦ МП кудись зникне уже завтра.

У тонкощах нового закону і в тому, якою буде подальша доля УПЦ МП, розбирався ТСН.ua.

Трішки з історії

Для наших читачів, які погано розбираються у нюансах релігії і далекі від церковного життя, нагадаємо, що наразі в Україні діє дві православні юрисдикції – Правовславна церква України (ПЦУ) на чолі з митрополитом Епіфанієм, яка була створена на Об'єднавчому соборі у грудні 2018 року і отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріархату, і УПЦ Московського патріархату. Зупинемося на останній.

Офіційна юридична назва цієї конфесії досі – УПЦ, проте для зрозумілості називатимемо її УПЦ МП.

УПЦ МП виникла внаслідок Харківського собору у червні 1992 року. Тоді переважна більшість єпископів України, що була у складі МП, відмовилася від курсу на незалежність, який відстоював тодішній очільник УПЦ митрополит Філарет Денисенко (в подальшому глава УПЦ КП патріарх Філарет).

"В УПЦ протягом зими-весни 1992 р. склалася ситуація, подібна до Криму в лютому-березні 2014-го чи на Донбасі в квітні-червні того ж року. Є глава Церкви – митрополит Філарет, який підтримує незалежність, є одноголосне рішення Собору УПЦ 1-3 листопада 1991 р. про автокефалію – але з Москви ведеться індивідуальна робота з єпископами щодо поновлення їхньої лояльності "Центру". Як з кримськими та донецькими можновладцями і "елітами". І коли вона проведена – здійснюється переворот.

Псевдособор в Харкові 25 років тому був організований за тією ж схемою, що і "рішення ВР АР Крим про референдум" у лютому 2014-го. Легітимні депутати Верховної Ради Криму під охороною кремлівських спецслужб за закритими дверима проголосили беззаконне рішення. Бо з ними "попрацювали". Бо Москви вони боялися більше, ніж Києва. Так і існує МПвУ досі: як люди в Криму і ОРДЛО під російською окупацією. Хтось цьому щиро радіє, хтось терпить, хтось просто закриває очі, а хтось щиро чекає визволення", – розповідав митрополит ПЦУ Євстратій (Зоря).

Таким чином від 1992 року і донині в Україні існує УПЦ Московського патріархату. Серед її прихильників і лобістів були відверто проросійські сили – Партія регіонів, а пізніше ОПЗЖ, "кум Путіна" Медведчук та інші одіозні особи. У сан протодиякона в УПЦ МП був висвячений олігарх Вадим Новинський, а диякона – ексголова Харкова Михайло Добкін, відомий українцям за відеороликом "тєкст по дібільному напісан".

Самі ж клірики УПЦ МП регулярно стають фігурантами різноманітних скандалів – від п'яних дебошів, запідозрень у педофілії, до підтримки окупаційних військ, коригування ворожих ударів і шпигунства на користь РФ.

УПЦ не МП?

Варто зауважити на плутанину з назвою. Наразі керівництво УПЦ МП вперто продовжує називати себе просто УПЦ і запевняти, що вони порвали всі зв'язки з РПЦ і кривавим Z-патріархом Кирилом. 27 травня 2022 року Собор УПЦ МП навіть заявив про відмежування від Москви, а також про незгоду з позицією патріарха Кирила щодо війни в Україні. Проте офіційно автокефалію (незалежність) так і не оголосив.

Своєю чергою предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній розтлумачив, на його думку, хитрість УПЦ МП щодо "незалежності" від московського Кирила-"вбивці".

Ще у грудні 2018 року Верховна Рада VIII скликання ухвалила Закон № 2662-VIII про зміну назви релігійних організацій, керівний центр яких розташований в країні-агресорі. Документ не містить конкретної прив’язки до якоїсь із конфесій. Мінкульт тоді провів експертизу і визнав УПЦ МП такою, що підпадає під дію закону.

Проте УПЦ відмовилася змінювати свою назву навіть попри рішення Конституційного суду у грудні 2022 року.

Тривала "епопея" з ухваленням

Уряд подав законопроєкт №8371 ще в січні 2023 року. Документ зустрів опір серед частини нардепів. Крім традиційно колишньої "ОПЗЖ", вагалися і "слуги народу". Особливо після шантажу лобіста УПЦ МП Роберта Амстердама, котрий пригрозив, що проти кожного нардепа, що підтримає цей закон, на Заході введуть санкції і заберуть американську візу.

Минулої осені Роберт Амстердам дав інтерв’ю колишньому ведучому FoxNews Такеру Карлсону, що нещодавно взяв інтерв’ю у Путіна. У інтерв’ю Такеру Роберт Амстердам, зокрема, заявив, що в Україні нібито триває “переслідування християн”, “заборона церков” і "священиків кидають за ґрати".

Навесні 2024 року, коли у США загальмували надання допомоги України у війні проти Росії, деякі представники республіканської партії почали говорити про переслідування вірян в Україні.

"Коли американські лідери розглядають це як війну за демократію та права людини, було б добре, якби одержувач допомоги був трохи обережнішим щодо прав людини, включаючи релігійні свободи", – заявляв у березні сенатор Джей Д. Венс, який потім стане напарником Трампа на виборах і кандидатом від республіканців у віцепрезиденти. Венс тоді заявляв, що "Україна робить досить погані речі", говорячи про конфесійну політику.

Різкий розворот в ОП

Як пише ВВС-Україна, на початку серпня до США з'їздила велика парламентська делегація, яка спілкувалась з представниками обох партій. За інформацією видання, нардепи повернулися із впевненістю, що чутки про негативне ставлення Вашингтона до заборони УПЦ МП явно перебільшені.

"Венс може й буде турбуватись, але їм зараз не до попів, мають великі проблеми у своїй кампанії", розповідали депутати у розмові із журналістами на умовах анонімності.

10 серпня президент Володимир Зеленський, який від минулого року не акцентував на релігійному питання, неочікувано у вечірньому зверненні заявив "про духовну незалежність".

13 серпня майже непоміченим для українців залишився візит на Фанар, до Вселенського патріарха Варфоломія, глави ПЦУ митрополита Епіфанія у супроводі представниці ОП. Крім церковних діячів у зустрічі брали участь заступниця керівника Офісу Президента Олена Ковальська та голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

І хоча офіційно це не було підтверджено, на думку релігійних експертів, на зустрічі обговорили подальшу долю УПЦ МП.

Незадовго до голосування в Раді чи не вперше церковне питання прокоментував і керівник ОП Андрій Єрмак.

"Церква в Україні буде позбавлена московського впливу", – здивував різкою заявою Єрмак, який до цього не особливо коментував проблеми церкви.

Вже вчора голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв анонсував, що у парламенті вистачить голосів для заборони УПЦ МП. І як виявилось, не обманув.

Про що йдеться у новому законі

Закон набирає чинності через 30 днів із дня його опублікування. Відповідно до нього громади упц мп матимуть 9 місяців на те, щоб розірвати зв'язки з РПЦ.

Нардеп і ексголова УІНП Володимир В'ятрович назвав сьогоднішнє рішення парламенту історичним.

За його словами, через тридцять днів після підписання президентом і опублікування Державна служба етнополітики і свободи совісті отримає можливість перевіряти релігійні організації України на предмет афілійованості з московською церквою.

Якщо хоча б одна з 7 визначених законом ознак пов’язаності релігійної організації з РПЦ буде виявлена, така організація отримає припис про усунення цього зв’язку протягом 30 днів. Якщо зв’язок з Москвою не буде розірвано, держава звернеться до суду з позовом про заборону такої організації.

Судові процедури заборони почнуться через 9 місяців після опублікування закону.

Через три місяці  з дня опублікування закону, протягом яких уряд має ухвалити необхідні підзаконні акти, релігійні організації зможуть також оцінюватися на предмет причетності до пропаганди "русского міра". Така пропаганда буде підставою для їх судової заборони.

Важливим фактором В'ятрович назвав те, що афілійовані з РПЦ релігійні організації будуть позбавлені права користуватися державним і комунальним майном.

"Якщо вони не розірвуть зв’язків з московською церквою, то протягом двох місяців договори користування храмами, які належать державі чи місцевим громадам будуть розірвані. І це – не про якісь міфічні "переслідування за віру", а про здоровий глузд. Бо храмами, які є власністю українського народу, має користуватися українська, а не московська церква", – пояснив нардеп.

Чому аж 9 місяців знову чекати?

Напередодні ухвалення серед релігійних експертів ширилися чутки, що новий закон приймуть, але з уточненням, що він вступить у силу через рік. Мовляв, так нардепи і ОП хочуть перестрахуватися – якщо до влади у США прийдуть Трамп і республіканці, то документ можна відкласти "поличку", а якщо демократи – реанімувати.

Церковна журналістка Тетяна Деркач зауважує, що хоч і від цієї ідеї відмовилися, але нові норми фактично дають УПЦ МП ту ж саму "фору" в один рік.

"Ми погодилися, щоб судова частина запрацювала через 9 місяців після набрання чинності законом. Сам закон набирає чинності через місяць після підписання, на те, щоб зробили нормативну базу (підзаконні акти – ред.) необхідно ще три місяці. Плюс необхідний місяць на формування комісії. Ще місяць на дослідження після формування комісії та два місяці на виконання припису. Виходить вісім місяців. А де вісім там і дев’ять. Тобто для запуску судової процедури необхідно 9 місяців, а вся підготовча робота, набирає чинності одразу з ухваленням закону. Але навіть після припинення діяльності члени організації мають право заснувати нову, яка вже не буде пов’язана із центром в країні-агресорці", – розповів нардеп Микита Потураєв в інтерв'ю "Укрінформу".

Також він навів причини заборони:

"Державна служба етнополітики та свободи совісті (далі – ДЕСС – ред.) може ініціювати припинення організації сама. Може ініціювати за зверненням державних органів, включно із правоохоронцями. Звернутися до ДЕСС можуть органи місцевого самоврядування та громадські об’єднання. Підставою для звернення може стати фактологічний матеріал в медіа".

Що буде з УПЦ МП

Напередодні голосування глава ПЦУ митрополит Епіфаній закликав очільника УПЦ МП митрополита Онуфрія, кліриків та мирян цієї церкви до об'єднання і діалогу без попередніх умов.

У ВВС зазначили, що спірозмовники журналістів як у владі, так і опозиції, як в УПЦ МП, так і в Православній церкві України, переконані, що закон не приведе до революції у церковному житті.

Релігієзнавець Андрій Смирнов у коментарі виданню прогнозує, що закон полегшить і пришвидшить процес переходу частини парафій УПЦ до ПЦУ.

Зокрема, громади, які мають в користуванні храми-пам’ятки державної власності, будуть вирішувати, переходити або шукати нові приміщення.

“Але допоки УПЦ керує митрополит Онуфрій, об’єднання з ПЦУ не відбудеться. Тому є кілька сценаріїв: переговори з Вселенським патріархатом і судова тяганина з державою, а потім перехід у підпілля і маргіналізація”, – каже Андрій Смирнов.

Експерт зауважує, що парафії УПЦ МП із власними храмами не у державній власності навіть після судових заборон і далі зможуть функціонувати.

"Їм нічого не загрожує навіть після припинення реєстрації юридичної особи судом. Громади можуть діяти і без реєстрації, а храми оформити на фізичних осіб. Віряни УПЦ і далі зможуть збиратися і молитися в них", – зазначає Смирнов.

Натомість у самій УПЦ МП ухвалення закону очікувано розцінили як "посилення гонінь".

"Українська православна церква і надалі буде жити як істинна церква, визнана переважною більшістю практикуючих українських вірян та помісних церков світу. Це об’єктивна річ. Будь-які спроби заборонити об’єктивну річ призведуть лише до дискредитації, в тому числі й міжнародної, тих, хто це захоче якось реалізувати", – заявив голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП митрополит Климент.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Шольц подякував Зеленському за співпрацю
УкраинФорм
2025-05-05T16:58:25Z
В регіоні Росії, де були табори ГУЛАГу, відкрили другий пам'ятник Сталіну: свого часу там загинули тисячі українців
Telegraf
2025-05-05T16:58:12Z
"Мінус" 20 росіян: Повітряні сили підірвали пункт керування дронами ЗС РФ в Тьоткіному, — ЗСУ
Фокус
2025-05-05T16:58:09Z
Європа обіцяє пів мільярда євро для залучення вчених – Reuters
iPress
2025-05-05T16:58:00Z
Історія Другої світової вчить нас не плутати мир із капітуляцією - Туск
УкраинФорм
2025-05-05T16:55:49Z
«Треба завершити абсурдну війну». Трамп обговорив з Ердоганом Україну та Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T16:54:34Z
Хусити погрожують і далі бити по ізраїльських аеропортах
Лига
2025-05-05T16:49:28Z
"Проводять репетицію": експерт пояснив причини обвалу зв'язку в Росії
InternetUA
2025-05-05T16:49:26Z
Мерц висловився щодо заборони "Альтернативи для Німеччини"
Европейская правда
2025-05-05T16:40:31Z
Євробачення-2025: Україна втрачає позиції за прогнозами букмекерів
GlavRed
2025-05-05T16:28:07Z
В Україні стартували зйомки новели «Відпустка» з фільму «Житє»
УкраинФорм
2025-05-05T16:13:38Z
Тарас Цимбалюк відповів, чому вирішив взяти участь у "Холостяку"
Gazeta UA
2025-05-05T15:43:15Z
У Вишгородському історико-культурному заповіднику відкрили інноваційну експозицію
УкраинФорм
2025-05-05T15:39:30Z
«Потужний людський момент». Зеленський знайшов час для українок-прибиральниць у Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T15:36:11Z
Акторка Біблів дала пораду жінкам, які прагнуть схуднути
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T15:30:26Z
У Києві відбувся фестиваль Old Car Land 2025
AutoCentre
2025-05-05T15:13:28Z
Присвята внутрішній свободі: KÓRNEL презентує нову пісню «Той день»
Storyboom
2025-05-05T14:58:55Z
Найкращий турецький серіал, який обожнювали глядачі по всьому світу: про що сюжет
24tv
2025-05-05T14:30:43Z
Захід надасть Україні нові системи Patriot: коли вони надійдуть та від якої країни, — Reuters
Фокус
2025-05-05T16:58:32Z
"Це не комплімент": знайшли двійника Ілона Маска
24tv
2025-05-05T16:45:05Z
Вибори Папи Римського ось-ось розпочнуться: що зараз відбувається у Ватикані
Telegraf
2025-05-05T16:45:04Z
5 пільг для пенсіонерів, про які усі мовчать
24tv
2025-05-05T16:39:14Z
Міноборони тестує нові відстрочки у Резерв+: які послуги додали в застосунок
24tv
2025-05-05T16:37:21Z
Українські військові взяли участь в параді у Британії до 80-річчя Перемоги – відео
Лига
2025-05-05T16:28:39Z
3 заборони, які категорично не можна порушувати: важливі прикмети 6 травня
GlavRed
2025-05-05T16:28:02Z
Тьоткіно – це школа операторів БпЛА, – Коваленко про удар по Курській області
24tv
2025-05-05T16:24:57Z
У Франції сімох людей засудили за кібербулінг режисера церемонії відкриття Олімпіади
УкраинФорм
2025-05-05T16:21:05Z
В Швейцарії інфляція впала до 0%
iPress
2025-05-05T16:58:58Z
"Найбільше втратять бідні": експерти розібрали інсайд про підвищення податків в Україні
Telegraf
2025-05-05T16:30:53Z
Долар пішов вниз: з'явився свіжий курс валют на 6 травня
GlavRed
2025-05-05T16:28:44Z
Надвірнянська громада просить націоналізувати «Нафтохімік Прикарпаття»
УкраинФорм
2025-05-05T16:28:04Z
Курс падає: за скільки можна купити 300 євро сьогодні
24tv
2025-05-05T16:21:28Z
В Україні припинить роботу ЄДРПОУ
AgroPortal
2025-05-05T16:01:45Z
Минулого тижня Фонд держмайна залучив на приватизаційних аукціонах понад ₴112 мільйонів
УкраинФорм
2025-05-05T15:52:18Z
В Україні значно зросла кількість мільйонерів: дані Податкової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T15:52:11Z
Як Україна інтегрується у глобальні ШІ-тренди: у Києві відбулася зустріч CEO Talks з Леонідом Полупаном
Telegraf
2025-05-05T15:51:00Z
У Броварах семеро дітей опинилися у лікарні через напад невідомого собаки
Gazeta UA
2025-05-05T16:52:19Z
На Полтавщині під час уроку фізкультури помер школяр
УкраинФорм
2025-05-05T16:49:08Z
Побачила очі: українка знайшла незнайомця під своїм ліжком у номері готелю
Фокус
2025-05-05T16:45:00Z
Росіяни атакували Ворожбу на Сумщині: загинули люди
24tv
2025-05-05T16:06:43Z
На Буковині судитимуть підпільних виробників нафтопродуктів
Украина Криминальная
2025-05-05T15:51:13Z
У Київській області собака напав на дітей: школярі травмовані
24tv
2025-05-05T15:33:56Z
Обстріл Києва 4 травня: який зараз вигляд має місце падіння дронів на Оболоні
GlavRed
2025-05-05T15:28:33Z
У Чернігові водій автобуса стріляв у підлітка: поліція розслідує інцидент
24tv
2025-05-05T15:15:35Z
На проспекті Степана Бандери авто «підрізало» мотоцикл, є постраждалий
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T15:15:03Z
Навіщо замочують картоплю перед приготуванням — знають лише досвідчені господині
GlavRed
2025-05-05T16:58:57Z
Ми маємо 10-15 фахівців, які працюють на рівні західних стандартів, - Сергій Галич про пластичну хірургію
Политека
2025-05-05T16:01:51Z
Туреччина ввела неочікувану заборону для підвищення народжуваності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T15:57:20Z
Бувають неадекватні пацієнти». Пластичний хірург пояснив, чому відмовляється від операцій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T15:48:52Z
Не така страшна сама пожежа, як її наслідки: вчені розповіли про задушливий дим
Фокус
2025-05-05T15:36:30Z
Що робити, якщо вкусила гадюка: покрокова інструкція, яку має знати кожен
24tv
2025-05-05T15:33:18Z
Вживання марихуани щодня підвищує ризик серцевих захворювань, стверджують вчені
360ua.news
2025-05-05T15:30:32Z
Відважний доброволець: змії вкусили чоловіка 200 разів, щоб учені створили протиотруту
Факти ICTV
2025-05-05T12:43:18Z
Рупор стресу: одна несподівана ознака "кричить" про велику проблему
GlavRed
2025-05-05T12:27:06Z
Криміналіст Нацполіції Євген Шевцов розповів, як працює об`єднаний центр з розшуку зниклих безвісти
iPress
2025-05-05T16:58:26Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на 6 травня: у ДТЕК терміново звернулися до мешканців
Политека
2025-05-05T16:46:30Z
Відключення світла в Києві та області 6 травня: ДТЕК попередив про нові графіки
Политека
2025-05-05T16:42:35Z
Правоохоронці зафіксували наслідки чергових воєнних злочинів росіян на Харківщині
Мій Харків
2025-05-05T16:40:36Z
Свіжа погода раптово накрила Україну: синоптики назвали області, де литимуть дощі
GlavRed
2025-05-05T16:40:31Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на 6 травня: якої небезпеки чекати містянам
Политека
2025-05-05T16:31:46Z
СБУ затримала агентку ФСБ, яку завербували у ТікТок: жінка шпигувала для ворога на Донеччині
Украина Криминальная
2025-05-05T16:31:26Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 6 травня: термінове попередження, названі адреси
Политека
2025-05-05T16:16:07Z
В Києві до кінця року обмежать рух транспорту на мосту через Десенку
AutoCentre
2025-05-05T16:14:06Z
Помідори стануть великими та соковитими, якщо посадити біля них цю рослину
Telegraf
2025-05-05T16:58:29Z
Сучасні кухні: стильний та функціональний простір
iPress
2025-05-05T16:58:08Z
Що посадити поруч з малиною: кущі більше не будуть розростатися
24tv
2025-05-05T16:51:02Z
Що не можна робити вночі, щоб не позбутися добробуту
24tv
2025-05-05T16:39:53Z
Справжнє диво з тіні: які дерева радують плодами навіть без сонячних променів
GlavRed
2025-05-05T16:28:42Z
Коли найтепліше море в Єгипті: який місяць найкращий для пляжного відпочинку
24tv
2025-05-05T16:06:28Z
Екзотичні рослини в саду: чому з ними варто бути обережними
24tv
2025-05-05T15:39:51Z
Темний блонд – трендовий колір волосся на літній сезон: його радять всі перукарі
24tv
2025-05-05T15:21:31Z
Як зрозуміти, що час замінити диван: 7 ознак, які вказують на це
24tv
2025-05-05T15:15:28Z
Чи потрібно вмикати покажчик повороту на головній дорозі: пояснення
Факти ICTV
2025-05-05T16:55:08Z
Як зробити свої поїздки на автомобілі більш економними: поради фахівців
Gazeta UA
2025-05-05T16:52:16Z
Обережно, шанувальники швидкості: цей майже не використаний Z06 втратив значно у вартості
Топ Жир
2025-05-05T16:45:03Z
Ціна $14 000 і великий багажник: BYD показав електрифікований аналог VW Passat
Фокус
2025-05-05T16:27:48Z
В інтернеті показали рідкісний і маловідомий електромобіль Bombardier 90-х
Фокус
2025-05-05T15:36:28Z
Продажі електромобілів Volvo падають швидше, ніж очікувалося, через зменшення попиту на авто з акумуляторами
Топ Жир
2025-05-05T15:18:22Z
Nissan планує випустити новий позашляховик на базі пікапа
Топ Жир
2025-05-05T15:15:14Z
Чи потрібно змінювати техпаспорт при зміні прописки в Україні у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-05T15:10:52Z
Що вибрати для служби доставки: мопед Дельта чи скутер Honda? | Огляд від Мотозілла
BigMir
2025-05-05T14:46:01Z
ПСЖ все ще претендує на підписання лідера збірної України
24tv
2025-05-05T16:51:04Z
Фаната Аталанти зарізали під час бійки з вболівальниками Інтера
Football.ua
2025-05-05T16:48:44Z
Усик - Дюбуа: Черкашин висловився про майбутній реванш
Gazeta UA
2025-05-05T16:40:49Z
Мексиканський боксер захистив титул, забивши суперника аперкотами: відео нокауту
24tv
2025-05-05T16:36:50Z
Консейсан: Ми знаємо, що не досягли успіху в Серії А
Football.ua
2025-05-05T16:16:29Z
У Мінспорту припинили посадові обов’язки чиновника, який стверджував, що не знає свою тещу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-05T16:15:39Z
Росіяни пошкодили спортивний об'єкт у Києві: фото руйнування
24tv
2025-05-05T16:15:00Z
Ексчемпіон світу назвав боксера, який заслужив битись з переможцем реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-05T16:09:41Z
"Інтер" – "Барселона": онлайн-трансляція матчу-відповіді півфіналу Ліги чемпіонів
ZN UA
2025-05-05T15:48:16Z
Провідний менеджер Microsoft вважає Apple macOS кращою за Windows 11
ITC
2025-05-05T16:55:50Z
Популярний додаток виявився "шпигунським": чиї дані під загрозою
Фокус
2025-05-05T16:52:46Z
Перші огляди Doom: The Dark Ages з’являться вже дуже скоро
24tv
2025-05-05T16:21:02Z
Процесори нових відеокарт Intel Xe3 Celestial вже проходять тести на емуляторах
ITC
2025-05-05T16:07:44Z
Можна викинути: названо гаджети, які перестануть нормально працювати у 2025 році
Фокус
2025-05-05T16:06:03Z
Ілон Маск змінив ім’я на Gorklon Rust
InternetUA
2025-05-05T15:49:50Z
Чому ШІ насправді не робить смартфони розумнішими: експерти назвали причини
Фокус
2025-05-05T15:36:49Z
83-річна бабуля підкорила інтернет своєю "уніформою": що вона носить
Фокус
2025-05-05T15:36:01Z
Як швидко очистити фритюрницю: жир і бруд відлетять буквально на очах
GlavRed
2025-05-05T15:28:34Z