MY.UAНовини
Чи закриють УПЦ МП в Україні після рішення Ради і чому дискусії навколо закону тривають: пояснення
Чи закриють УПЦ МП в Україні після рішення Ради і чому дискусії навколо закону тривають: пояснення

Чи закриють УПЦ МП в Україні після рішення Ради і чому дискусії навколо закону тривають: пояснення

У Верховній Раді України 20 серпня ухвалили законопроєкт, відомий у народі як "закон про заборону московського патріархату".

Народні обранці створили законодавчу базу для припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов'язаних з Росією, яка вже понад 2,5 роки веде проти України повномасштабну агресивну війну.

Ухваленню закону передували довгі місяці зволікань, маніпуляцій та нагнітання, зокрема, й з боку Москви.

Про те, які механізми для припинення діяльності ворожих осередків впливу дає новий закон Українській державі, як він працюватиме і поставить він крапку у проблемі замість трикрапки, що існувала досі, пише OBOZ.

Заборона московського патріархату: як голосували нардепи.

Депутати Верховної Ради України 20 серпня ухвалили в цілому законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії.

265 народних депутатів переконані, що такі організації мають або розірвати зв'язки з державою-агресоркою, або припинити свою діяльність в Україні, як це передбачає документ.

Водночас 29 нардепів, зокрема, депутатська група "Платформа за життя та мир" практично у повному складі, а також четверо представників "Слуги народу", семеро депутатів "Відродження України" та одна позафракційна депутатка виступили проти такої заборони.

Ще кілька народних обранців при голосуванні утрималися.

Втім, цей "демарш" на результати голосування не вплинув і закон таки було ухвалено.

Вже за 30 днів після його підписання президентом України Володимиром Зеленським та публікації у "Голосі України" він набуде чинності.

Що передбачає закон.

Новий закон має на меті унеможливити в Україні діяльність церков, що керуються з Москви.

Насамперед йдеться про УПЦ МП, представники якої, поміж тим, залежність від держави-агресорки заперечують.

Згідно з законом, релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією, створити котру доручено Державній службі України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).

У разі, якщо новостворена комісія фіксуватиме порушення — ДЕСС зможе видати припис церкві на виправлення ситуації.

При цьому релігійним організаціям, як зазначав в ефірі телемарафону спікер ВРУ Руслан Стефанчук, після рішення комісії даватимуть 9 місяців на "роздуми" і на розрив зв'язків з РФ.

Якщо ж організація нічого не зробить, на відповідну юрособу ДЕСС зможе подати позов до суду.

А той вже матиме право ухвалити рішення про заборону.

Як працюватиме – і чи працюватиме? – ухвалений закон.

Як пояснив "Укрінфрму" народний депутат, співавтор та один з драйверів закону, очільник парламентського комітету гуманітарної політики Микита Потураєв, запустити процедуру припинення діяльності пов'язаної з Москвою релігійної організації, згідно з ухваленим законом, можна буде кількома шляхами.

"Процедура припинення організації (існує такий юридичний термін – саме "припинення організації") не змінилася з часу реєстрації першого проєкту закону.

Державна служба етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) може ініціювати припинення організації сама.

Може ініціювати за зверненням державних органів, включно із правоохоронцями.

Звернутися до ДЕСС можуть органи місцевого самоврядування та громадські об’єднання.

Підставою для звернення може стати фактологічний матеріал в медіа.

Вищеперелічені органи звертаються до ДЕСС, яке може розпочати дослідження.

Мета дослідження виявити чи не виявити зв’язки із країною агресором та з’ясувати, чи займалася церква поширенням пропаганди русского міра.

Це якщо йдеться про те, як забороняти", – зазначив він.

Потураєв додав, що наступним після ухвалення закону кроком має стати створення нормативної бази для його застосування.

Згідно з новими підзаконними актами має бути створена спеціальна комісія, яку зареєструє Мінюст і склад якої затвердить Кабмін.

"Якщо комісія встановила порушення, то дає 60 днів виправити їх.

Або вони виправляють порушення, або оскаржують припис в рамках адмінпроцедури.

Адмінпроцедура діє і зараз, а ми щодо неї приймемо закон до кінця вересня (це наше зобов’язання щодо ЄС).

Якщо ДЕСС відмовляє, а припис залишається невиконаним, то комісія ДЕСС іде в суд.

І каже, ось рішення комісії, просимо припинити організацію.

Такою є процедура ліквідації структур.

Це цивілізовано, демократично ґрунтується на нашому законодавстві.

Але якщо до когось з очільників релігійної організації є вирок суду, який набув чинності за злочини проти національної безпеки, тоді правоохоронці СБУ інформують ДЕСС, що проти такої особи набрав чинності вирок, відповідно ДЕСС іде в суд, з матеріалами та проханням про рішення припинити цю релігійну організацію.

Тобто, якщо старости релігійних громад, настоятелі, ієрархи, отримали вирок за державну зраду, то ДЕСС повинна звернутися до суду задля зняття з реєстрації очолюваних ними юросіб", – підкреслив нардеп.

Він наголосив, що судова частина запрацює через 9 місяців після того, як закон набуде чинності: сюди увійшли, зокрема, три місяці, відведені на створення нормативної бази, місяць на формування комісії і ще місяць на дослідження після її формування.

Ще два місяці відвели на виконання припису.

"Тобто для запуску судової процедури необхідно 9 місяців, а вся підготовча робота, набирає чинності одразу з ухваленням закону.

Але навіть після припинення діяльності члени організації мають право заснувати нову, яка вже не буде пов’язана із центром в країні-агресорці", – уточнив Потураєв.

Водночас він додав, що закон містить пряму норму заборони лише РПЦ.

А українські релігійні організації лише зобов’язують припинити зв’язок із нею, і то після досліджень, приписів та, у випадку невиконання, черед суд.

Тобто, наголосив нардеп, усі права та вимоги законодавства тут витримано, тож чутки про засудження подібної заборони з боку західних партнерів нашої держави "дуже перебільшені".

Зокрема, Потураєв нагадав про дві статті Конвенції прав людини (9 та 11) і ті, які стосуються релігійних організацій і громадських організацій, постулюючи права тих і других, другою частиною кажуть, що права можуть бути обмежені, якщо вони порушують права інших людей.

"Закон про "заборону" не про віру чи релігію, він про адміністративні зв’язки.

Ми кажемо УПЦ: РПЦ – злочинці.

Припиніть з ними зв’язки, а як не приберете, то будуть санкції.

Втім, жодного обмеження українським громадянам не буде, якщо вони виконають приписи", – підкреслив депутат.

Довга історія ухвалення.

Затвердженню законопроєкту передувала досить тривала історія.

Розроблений урядом на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони у січні 2023 року і зареєстрований тоді ж у парламенті, розгляду у першому читанні він чекав до 19 жовтня 2023 року.

Далі ж – ще одна багатомісячна пауза, під час якої на друге читання законопроєкт не виносився.

5 березня 2024 року Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт у другому читанні, а 21-го травня, після блокування трибуни депутатами "Європейської Солідарності" з вимогою винести документ на розгляд, на погоджувальній раді депутати домовилися, що це буде зроблено після збору 226 підписів за розгляд.

Стефанчук пояснював це необхідністю пересвідчитися, що законопроєкт не буде провалено.

Що кажуть прихильники та супротивники заборони.

Поки Росія з кожної "праски" кричить про "наступ сатаністів на єдину канонічну православну церкву" в Україні, найбільшим супротивником заборони всередині країни, що цілком логічно, стала сама УПЦ МП.

Представники цієї релігійної організації називають його "порушенням прав людини й переслідуванням церкви".

В УПЦ МП також категорично заперечують свою залежність від Москви, заявляючи, що стали незалежною церквою ще з травня 2022-го – попри те, що у грудні 2022 року спеціальна експертна комісія ДЕСС офіційно встановила зв'язок УПЦ з Московським патріархатом.

В УПЦ неодноразово обіцяли оскаржити закон у судах у разі його повного ухвалення.

"УПЦ завжди діяла в межах правового поля.

Якщо це правове поле дає їй можливість оскаржувати речі, які порушують права і свободи громадян України, можливість вільно сповідувати релігію, порушують свободу совісті, то звісно тоді потрібно все робити для того, щоб в юридичний законний спосіб відстояти фундаментальне, конституційне право на свободу совісті і релігійне переконання", — казав у коментарі "Суспільному" митрополит УПЦ МП Климент.

Тим часом за кілька днів до голосування Зеленський звернувся до Ради церков та релігійних організацій для обговорення потенційної заборони УПЦ МП.

Після цього у Всеукраїнській Раді церков виступили з заявою, в якій йшлося про підтримку заборони зв'язків із РПЦ, а також засудження діяльності РПЦ, яка стала "співучасником кривавих злочинів російських загарбників проти людяності".

Окрім того, предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) Епіфаній закликав предстоятеля УПЦ Московського патріархату Онуфрія розпочати діалог про об'єднання.

Щонайменше 65% українців, за різними опитуваннями, підтримали заборону на рівні держави цієї організації, за "суттєве втручання" у її діяльність висловлювалися близьео 85%.

І ці настрої виливалися у заборони діяльності УПЦ МП на локальному рівні.

З листопада 2022 року місцеві ради різних рівнів почали забороняти на своїй території МП та розривали угоди на користування храмовими спорудами.

Кількість таких заборон за рік перевалила за два десятки.

Тепер під цими суспільними настроями і локальними рішеннями нарешті з'явився законодавчий "фундамент".

За кілька днів до того за таку заборону виступила Всеукраїнська рада церков.

Проти заборони московського патріархату виступили майже три десятки народних депутатів: OBOZ.

UA розповідав, чим відомі противники закону.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.

UA та Viber.

Не ведіться на фейки!.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Нацполиция потратит 34 млн грн на кепки и шапки, МВД – 4,5 млн на награды: поднять моральный дух
Знай
2025-04-03T04:21:15Z
Работающим пенсионерам разъяснили важное правило: что запрещено законом
Знай
2025-04-03T04:06:57Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
В Литве нашли тело еще одного американского военного
Comments UA
2025-04-02T05:54:26Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Трамп объявил чрезвычайное положение в США – для защиты экономики
Комсомольская правда
2025-04-03T04:34:14Z
Американские пошлины: Урсула фон дер Ляен выступит с заявлением
TSN
2025-04-03T04:18:57Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Трамп: США вводят 25% тариф на все иностранные автомобили
ZN UA
2025-04-02T20:33:20Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 3 апреля в Украине
UAToday
2025-04-03T04:30:55Z
Оккупанты почти захватили Разлив: ВСУ могут не выйти из Константинополя
Comments UA
2025-04-03T04:30:10Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
В Швеции российские танцоры выступали под названием "Балет Украины" - СМИ
Корреспондент
2025-04-03T03:12:20Z
Открытый купальник, пицца и солнце: загорелая Ана Чери показала, как отдыхает у виллы
Gazeta UA
2025-04-03T01:15:29Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
В театре Франко презентовали новый спектакль по произведению Валерьяна Пидмогильного
ZN UA
2025-04-02T21:34:36Z
Боялся мобилизации: известный украинский актер сбежал за границу
Comments UA
2025-04-02T21:06:05Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
"Нацкэшбек" сделал свое дело, "Нацкэшбек" может уходить: почему "выдыхается" PR-проект власти/Средняя сумма кэшбека на человека составляет 120 гривен
Апостроф
2025-04-03T04:30:17Z
Пенсия в Украине: сколько получит человек с зарплатой 7000 грн
Политека
2025-04-03T04:30:15Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
В Россию ввезли $12 млрд налички перед вторжением в Украину. Детали расследования OCCRP
Лига
2025-04-03T04:00:55Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Борнмут сенсационно уступил Ипсвичу, Брентфорд проиграл Ньюкаслу
Корреспондент
2025-04-03T03:39:19Z
Братья Кличко официально появились в боксерской игре Undisputed
Комсомольская правда
2025-04-02T18:45:53Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
"Отбили каменную башку": Валуев опозорился в прямом эфире
Telegraf
2025-04-02T16:27:54Z
Итальянский топ-клуб определился с новым спортивным директором
Корреспондент
2025-04-02T14:54:07Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Еще один вариант глазури для паски: приготовите за три минуты
Telegraf
2025-04-03T03:15:26Z
Гороскоп на сегодня 3 апреля: почему четверг станет настоящим испытанием
Знай
2025-04-03T01:33:01Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Всего один ингредиент и молоко останется свежим на 10 дней
Знай
2025-04-02T18:51:08Z
Девять вещей в доме, которые нужно убирать каждый день
Знай
2025-04-02T16:51:17Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
3 квітня погода в Україні почне поліпшуватися
AgroNews
2025-04-03T04:01:37Z
В Харькове прогремел взрыв, город снова под атакой "Шахедов"
UAToday
2025-04-02T23:27:54Z
РФ ударила баллистикой по Кривому Рогу, есть погибшие
UAToday
2025-04-02T23:27:42Z
В РФ разбился очередной Ту-22М3: что известно
UAToday
2025-04-02T23:27:12Z
В Мьянме из-за землетрясения объявлено временное перемирие в гражданской войне
ZN UA
2025-04-02T23:00:32Z
Россия ударила по предприятию в Кривом Роге: погибли три человека, есть раненые
Лига
2025-04-02T21:42:53Z
Острая реакция на стресс: пострадавшего просим выдохнуть и не даем пить
Комсомольская правда
2025-04-03T04:01:53Z
Может привести к отравлению: почему нельзя есть вчерашний рис
Знай
2025-04-03T03:51:54Z
Почему вредно отсыпаться в выходные. Две причины
Gazeta UA
2025-04-03T03:45:30Z
Женщины или мужчины: ученые выяснили, у кого чаще всего возникают сердечно-сосудистые болезни
Comments UA
2025-04-03T03:36:15Z
Могут ли мобилизовать мужчину с лишним весом
Telegraf
2025-04-02T23:42:30Z
Реформа ВВК : второй этап продлится до осени
UAToday
2025-04-02T23:27:05Z
Приступ эпилепсии: как оказать первую помощь
ZN UA
2025-04-02T22:24:17Z
Сколько должны спать мужчины и женщины
Gazeta UA
2025-04-02T21:39:27Z
Тренировки на выходных так же полезны, как и регулярные – исследование
Корреспондент
2025-04-02T19:24:21Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Интернет-провайдеры снова поднимают тарифы: кто заплатит более 1300 гривен
Знай
2025-04-03T02:12:22Z
Нашли поселения коренных американцев, которые старше египетских пирамид
Gazeta UA
2025-04-02T22:39:47Z
Кто проживает на дне океана: Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4 анонсирована для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:51:21Z
Игра про Джеймса Бонда Project 007 от создателей HITMAN подтверждена для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:37:15Z
4K, 120 FPS, VRR, HDR, голосовой чат, объемный звук: Nintendo раскрыла технические особенности Switch 2
GameMag
2025-04-02T21:16:54Z
Клоунада подошла к концу: Hollow Knight: Silksong выходит в 2025 году на Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-02T19:10:10Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z