MY.UAНовини
Чи закриють УПЦ МП в Україні після рішення Ради і чому дискусії навколо закону тривають: пояснення
Чи закриють УПЦ МП в Україні після рішення Ради і чому дискусії навколо закону тривають: пояснення

Чи закриють УПЦ МП в Україні після рішення Ради і чому дискусії навколо закону тривають: пояснення

У Верховній Раді України 20 серпня ухвалили законопроєкт, відомий у народі як "закон про заборону московського патріархату".

Народні обранці створили законодавчу базу для припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов'язаних з Росією, яка вже понад 2,5 роки веде проти України повномасштабну агресивну війну.

Ухваленню закону передували довгі місяці зволікань, маніпуляцій та нагнітання, зокрема, й з боку Москви.

Про те, які механізми для припинення діяльності ворожих осередків впливу дає новий закон Українській державі, як він працюватиме і поставить він крапку у проблемі замість трикрапки, що існувала досі, пише OBOZ.

Заборона московського патріархату: як голосували нардепи.

Депутати Верховної Ради України 20 серпня ухвалили в цілому законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у Росії.

265 народних депутатів переконані, що такі організації мають або розірвати зв'язки з державою-агресоркою, або припинити свою діяльність в Україні, як це передбачає документ.

Водночас 29 нардепів, зокрема, депутатська група "Платформа за життя та мир" практично у повному складі, а також четверо представників "Слуги народу", семеро депутатів "Відродження України" та одна позафракційна депутатка виступили проти такої заборони.

Ще кілька народних обранців при голосуванні утрималися.

Втім, цей "демарш" на результати голосування не вплинув і закон таки було ухвалено.

Вже за 30 днів після його підписання президентом України Володимиром Зеленським та публікації у "Голосі України" він набуде чинності.

Що передбачає закон.

Новий закон має на меті унеможливити в Україні діяльність церков, що керуються з Москви.

Насамперед йдеться про УПЦ МП, представники якої, поміж тим, залежність від держави-агресорки заперечують.

Згідно з законом, релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією, створити котру доручено Державній службі України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).

У разі, якщо новостворена комісія фіксуватиме порушення — ДЕСС зможе видати припис церкві на виправлення ситуації.

При цьому релігійним організаціям, як зазначав в ефірі телемарафону спікер ВРУ Руслан Стефанчук, після рішення комісії даватимуть 9 місяців на "роздуми" і на розрив зв'язків з РФ.

Якщо ж організація нічого не зробить, на відповідну юрособу ДЕСС зможе подати позов до суду.

А той вже матиме право ухвалити рішення про заборону.

Як працюватиме – і чи працюватиме? – ухвалений закон.

Як пояснив "Укрінфрму" народний депутат, співавтор та один з драйверів закону, очільник парламентського комітету гуманітарної політики Микита Потураєв, запустити процедуру припинення діяльності пов'язаної з Москвою релігійної організації, згідно з ухваленим законом, можна буде кількома шляхами.

"Процедура припинення організації (існує такий юридичний термін – саме "припинення організації") не змінилася з часу реєстрації першого проєкту закону.

Державна служба етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) може ініціювати припинення організації сама.

Може ініціювати за зверненням державних органів, включно із правоохоронцями.

Звернутися до ДЕСС можуть органи місцевого самоврядування та громадські об’єднання.

Підставою для звернення може стати фактологічний матеріал в медіа.

Вищеперелічені органи звертаються до ДЕСС, яке може розпочати дослідження.

Мета дослідження виявити чи не виявити зв’язки із країною агресором та з’ясувати, чи займалася церква поширенням пропаганди русского міра.

Це якщо йдеться про те, як забороняти", – зазначив він.

Потураєв додав, що наступним після ухвалення закону кроком має стати створення нормативної бази для його застосування.

Згідно з новими підзаконними актами має бути створена спеціальна комісія, яку зареєструє Мінюст і склад якої затвердить Кабмін.

"Якщо комісія встановила порушення, то дає 60 днів виправити їх.

Або вони виправляють порушення, або оскаржують припис в рамках адмінпроцедури.

Адмінпроцедура діє і зараз, а ми щодо неї приймемо закон до кінця вересня (це наше зобов’язання щодо ЄС).

Якщо ДЕСС відмовляє, а припис залишається невиконаним, то комісія ДЕСС іде в суд.

І каже, ось рішення комісії, просимо припинити організацію.

Такою є процедура ліквідації структур.

Це цивілізовано, демократично ґрунтується на нашому законодавстві.

Але якщо до когось з очільників релігійної організації є вирок суду, який набув чинності за злочини проти національної безпеки, тоді правоохоронці СБУ інформують ДЕСС, що проти такої особи набрав чинності вирок, відповідно ДЕСС іде в суд, з матеріалами та проханням про рішення припинити цю релігійну організацію.

Тобто, якщо старости релігійних громад, настоятелі, ієрархи, отримали вирок за державну зраду, то ДЕСС повинна звернутися до суду задля зняття з реєстрації очолюваних ними юросіб", – підкреслив нардеп.

Він наголосив, що судова частина запрацює через 9 місяців після того, як закон набуде чинності: сюди увійшли, зокрема, три місяці, відведені на створення нормативної бази, місяць на формування комісії і ще місяць на дослідження після її формування.

Ще два місяці відвели на виконання припису.

"Тобто для запуску судової процедури необхідно 9 місяців, а вся підготовча робота, набирає чинності одразу з ухваленням закону.

Але навіть після припинення діяльності члени організації мають право заснувати нову, яка вже не буде пов’язана із центром в країні-агресорці", – уточнив Потураєв.

Водночас він додав, що закон містить пряму норму заборони лише РПЦ.

А українські релігійні організації лише зобов’язують припинити зв’язок із нею, і то після досліджень, приписів та, у випадку невиконання, черед суд.

Тобто, наголосив нардеп, усі права та вимоги законодавства тут витримано, тож чутки про засудження подібної заборони з боку західних партнерів нашої держави "дуже перебільшені".

Зокрема, Потураєв нагадав про дві статті Конвенції прав людини (9 та 11) і ті, які стосуються релігійних організацій і громадських організацій, постулюючи права тих і других, другою частиною кажуть, що права можуть бути обмежені, якщо вони порушують права інших людей.

"Закон про "заборону" не про віру чи релігію, він про адміністративні зв’язки.

Ми кажемо УПЦ: РПЦ – злочинці.

Припиніть з ними зв’язки, а як не приберете, то будуть санкції.

Втім, жодного обмеження українським громадянам не буде, якщо вони виконають приписи", – підкреслив депутат.

Довга історія ухвалення.

Затвердженню законопроєкту передувала досить тривала історія.

Розроблений урядом на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони у січні 2023 року і зареєстрований тоді ж у парламенті, розгляду у першому читанні він чекав до 19 жовтня 2023 року.

Далі ж – ще одна багатомісячна пауза, під час якої на друге читання законопроєкт не виносився.

5 березня 2024 року Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт у другому читанні, а 21-го травня, після блокування трибуни депутатами "Європейської Солідарності" з вимогою винести документ на розгляд, на погоджувальній раді депутати домовилися, що це буде зроблено після збору 226 підписів за розгляд.

Стефанчук пояснював це необхідністю пересвідчитися, що законопроєкт не буде провалено.

Що кажуть прихильники та супротивники заборони.

Поки Росія з кожної "праски" кричить про "наступ сатаністів на єдину канонічну православну церкву" в Україні, найбільшим супротивником заборони всередині країни, що цілком логічно, стала сама УПЦ МП.

Представники цієї релігійної організації називають його "порушенням прав людини й переслідуванням церкви".

В УПЦ МП також категорично заперечують свою залежність від Москви, заявляючи, що стали незалежною церквою ще з травня 2022-го – попри те, що у грудні 2022 року спеціальна експертна комісія ДЕСС офіційно встановила зв'язок УПЦ з Московським патріархатом.

В УПЦ неодноразово обіцяли оскаржити закон у судах у разі його повного ухвалення.

"УПЦ завжди діяла в межах правового поля.

Якщо це правове поле дає їй можливість оскаржувати речі, які порушують права і свободи громадян України, можливість вільно сповідувати релігію, порушують свободу совісті, то звісно тоді потрібно все робити для того, щоб в юридичний законний спосіб відстояти фундаментальне, конституційне право на свободу совісті і релігійне переконання", — казав у коментарі "Суспільному" митрополит УПЦ МП Климент.

Тим часом за кілька днів до голосування Зеленський звернувся до Ради церков та релігійних організацій для обговорення потенційної заборони УПЦ МП.

Після цього у Всеукраїнській Раді церков виступили з заявою, в якій йшлося про підтримку заборони зв'язків із РПЦ, а також засудження діяльності РПЦ, яка стала "співучасником кривавих злочинів російських загарбників проти людяності".

Окрім того, предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) Епіфаній закликав предстоятеля УПЦ Московського патріархату Онуфрія розпочати діалог про об'єднання.

Щонайменше 65% українців, за різними опитуваннями, підтримали заборону на рівні держави цієї організації, за "суттєве втручання" у її діяльність висловлювалися близьео 85%.

І ці настрої виливалися у заборони діяльності УПЦ МП на локальному рівні.

З листопада 2022 року місцеві ради різних рівнів почали забороняти на своїй території МП та розривали угоди на користування храмовими спорудами.

Кількість таких заборон за рік перевалила за два десятки.

Тепер під цими суспільними настроями і локальними рішеннями нарешті з'явився законодавчий "фундамент".

За кілька днів до того за таку заборону виступила Всеукраїнська рада церков.

Проти заборони московського патріархату виступили майже три десятки народних депутатів: OBOZ.

UA розповідав, чим відомі противники закону.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.

UA та Viber.

Не ведіться на фейки!.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новий графік руху поїздів зі Львова: Укрзалізниця зробила попередження, як змінився розклад
Политека
2025-07-14T13:01:54Z
Можливе банкрутство: у Prometey заявляють про податковий терор
AgroPortal
2025-07-14T13:00:57Z
Нацбанк підняв курс долара
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T13:00:18Z
Нацбанк оголосив офіційний курс гривні на 15 липня
УкраинФорм
2025-07-14T12:45:37Z
Повірка газового лічильника: коли і як проводити, щоб не переплачувати гроші
24tv
2025-07-14T12:45:01Z
Україна запровадила антидемпінгові мита на турецькі томати та огірки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T12:30:27Z
На АЗС України продовжує дорожчати дизпальне
УкраинФорм
2025-07-14T12:27:36Z
Кабмін затвердив новий перелік корисних копалин стратегічного значення
УкраинФорм
2025-07-14T12:21:14Z
Якраз для відпусток українців: Wizz Air запускає 6 нових маршрутів з сусідньої країни
24tv
2025-07-14T12:12:38Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Це дуже небезпечно: чому не варто спати зі смартфоном під подушкою
24tv
2025-07-14T12:54:47Z
Rheinmetall передала Україні черговий мобільний шпиталь Role 2
AutoCentre
2025-07-14T12:12:50Z
Прогноз магнітних бур на тиждень: коли потрібно бути особливо уважним до здоровʼя
24tv
2025-07-14T11:12:18Z
Французький хірург Пʼєр Корре консультує та проводитиме операції у львівському «Охматдиті»
УкраинФорм
2025-07-14T10:43:13Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтаві: літні люди можуть отримати низку безкоштовних послуг
Политека
2025-07-14T10:31:55Z
Одна порада батькам знизила випадки харчової алергії у дітей
Фокус
2025-07-14T10:16:10Z
Ефективний засіб у боротьбі зі старінням: отруйна речовина збільшить тривалість життя
Фокус
2025-07-14T10:10:03Z
Мікробіолог розповів, як часто потрібно прати постільну білизну
Фокус
2025-07-14T09:37:49Z
Крім прем’єра змінять щонайменше чотирьох міністрів – депутат
ZN UA
2025-07-14T13:01:13Z
Зеленський та Келлог мали "продуктивну розмову"
Европейская правда
2025-07-14T13:00:49Z
Росія зневажає зусилля Туреччини і США у мирному процесі - Джелялов
УкраинФорм
2025-07-14T13:00:42Z
В Ірані назвали умову, за якої вони повернуться до ядерних переговорів з США — Bloomberg
ZN UA
2025-07-14T12:57:47Z
Ліквідація фсбшних кілерів – це сигнал. СБУ діє за принципами Моссаду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T12:54:29Z
Новий удар по доходах РФ: ЄС знижує цінову межу на нафту
Gazeta UA
2025-07-14T12:54:27Z
Кошти є на все: хто в Європі проти покупки американської зброї для України
24tv
2025-07-14T12:54:21Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T12:54:04Z
Винен Байден: у Путіна виступили за "конструктивний діалог" зі США
Фокус
2025-07-14T12:51:01Z
На війні загинув військовий і журналіст Богдан Заяць
Детектор М
2025-07-14T12:54:47Z
"Драпаєм": бійці ЗСУ з мінометного розрахунку втекли з полону у росіян
Фокус
2025-07-14T12:45:38Z
В Україні прогнозують спеку, місцями дощі з грозами
1News
2025-07-14T12:36:48Z
Графік відключення світла в Запорізькій області: жителів терміново попередили
Политека
2025-07-14T12:30:16Z
У разі загрози ліквідувати: на Донбасі четверо полонених окупантів втекли з-під конвою
Фокус
2025-07-14T12:18:05Z
Російський наступ триватиме середини до осені: експерт оцінив, чи вдасться ворогу захопити 4 області
Политека
2025-07-14T12:12:43Z
Майже 40 градусів: синоптики назвали області України з температурними рекордами
24tv
2025-07-14T12:12:24Z
Новий графік руху транспорту у Києві: жителям повідомили про важливі зміни
Политека
2025-07-14T12:00:07Z
Рух фур у Києві заборонено через спеку. Як дізнатись про зняття обмежень
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T11:54:05Z
Рецензія на мультфільм "Смурфики" 2025: Париж, Курт Рассел і нові виміри
Фокус
2025-07-14T12:57:05Z
Рада Європи оголосила конкурс постерів і короткометражних фільмів про цифрове громадянство
Детектор М
2025-07-14T12:49:00Z
Надю Дорофєєву поклали в лікарню вдруге за літо - що відбувається зі співачкою
GlavRed
2025-07-14T12:42:16Z
У РФ в один день померли два відомі кінорежисери: обставини смерті
GlavRed
2025-07-14T12:27:21Z
Меморіальний центр «Бабин Яр» передасть бібліотекам 10 тисяч книжок про Голокост
УкраинФорм
2025-07-14T12:27:03Z
Фільм «Ти – Космос» здобув дві нагороди на фестивалі фантастичного кіно у Швейцарії
УкраинФорм
2025-07-14T12:24:04Z
Вагітна Ріанна влаштувала з синами справжній бум на червоній доріжці
Gazeta UA
2025-07-14T12:21:54Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 14 – 18 липня
VGorode
2025-07-14T12:15:14Z
Надя Дорофєєва потрапила до лікарні та налякала подробицями про свій стан: "Сиплеться організм"
TSN
2025-07-14T12:12:51Z
На тлі війни в Україні Rheinmetall у рази збільшить випуск танків і бойових машин
InternetUA
2025-07-14T13:01:37Z
Табір "Збережи дитинство" в Італії — допомога дітям, які втратили рідних через війну в Україні
Telegraf
2025-07-14T12:48:06Z
Не лише їжу та гроші: що заборонено класти в труну до померлого
24tv
2025-07-14T12:45:04Z
Інформація викривлена: що для фронту означає 150 тисяч додатково мобілізованих росіян
24tv
2025-07-14T12:45:01Z
"Ми багато чого пройшли": соліст хору "Гомін" висловився про стосунки з дружиною
24tv
2025-07-14T12:45:00Z
Чорновіл засипав могилу руками: хто та чому похований біля входу до Софії Київської
24tv
2025-07-14T12:39:02Z
Як піти в декрет, якщо ви ФОП: покрокова інструкція для майбутніх мам
VGorode
2025-07-14T12:36:04Z
Розкриті технічні характеристики американського бойового есмінця USS Michael Monsoor класу Zumwalt
InternetUA
2025-07-14T12:31:33Z
Мобілізацію в Україні хочуть подовжити ще на 90 днів — до 5 листопада
360ua.news
2025-07-14T12:30:29Z
На Черкащині затримали водія, який скоїв наїзд на пішохода та втік з місця ДТП
Украина Криминальная
2025-07-14T12:51:40Z
Війська РФ знову атакували із дрона Дніпровський район Херсона, троє поранених
УкраинФорм
2025-07-14T12:51:40Z
Росіяни атакували безпілотниками Златопіль: одна людина загинула, ще десятеро — постраждали
Мій Харків
2025-07-14T12:45:39Z
У Німеччині судять лікаря за вбивство 15 пацієнтів
24tv
2025-07-14T12:39:21Z
На Буковині зафіксували землетрус
1News
2025-07-14T12:39:02Z
Працівник суду пропонував колегам за $5900 допомогти оновити військово-облікові дані в ТЦК Київщини
Украина Криминальная
2025-07-14T12:36:47Z
У Миколаєві судитимуть членів ОЗГ, які займалися сутенерством та торгівлею людьми
Украина Криминальная
2025-07-14T12:30:09Z
Дві жінки палили військові авто та передавали росіянам координати для диверсій
InternetUA
2025-07-14T12:24:18Z
Сім ударів ножем: 33-річному львів’янину повідомили про підозру у вбивстві
Украина Криминальная
2025-07-14T12:24:15Z
Виведіть павутинного кліща з перцю: народний засіб, який допоможе за один раз
24tv
2025-07-14T12:51:03Z
Чим швидко відмити золоті прикраси: простий, але дуже ефективний спосіб
GlavRed
2025-07-14T12:39:16Z
Доля змінює маршрут: які ТОП-4 знаки відкриють нову сторінку життя вже влітку
GlavRed
2025-07-14T12:33:37Z
Нагадує оазис посеред поля: відпочивальники заполонили "Вінницькі Гаваї"
Telegraf
2025-07-14T12:27:46Z
Залишаються цілими та ароматними: бомбезний рецепт вишень у власному соку на зиму
GlavRed
2025-07-14T12:27:19Z
Всього місяць економії на одній звичці і зможете відпочити в Одесі. Про що варто забути
Telegraf
2025-07-14T11:39:21Z
Їжте його щодня і всі купальники будуть в кайф: ідеальний рецепт детокс-салату
24tv
2025-07-14T11:21:03Z
Хочете міцних стосунків? Почніть з цих 5 звичок, які змінюють на краще життя пари
Фокус
2025-07-14T11:06:49Z
Не тільки сулугуні. Чим можна замінити моцарелу на піцу чи для салату
Telegraf
2025-07-14T11:01:17Z
Макейті наблизився до переїзду в Бундеслігу
Football.ua
2025-07-14T13:01:38Z
Барселона цікавиться вінгером Фламенгу Роберто
Football.ua
2025-07-14T12:51:23Z
Майбутнє Русина під питанням: Сандерленд формує склад на АПЛ
Football.ua
2025-07-14T12:43:48Z
У Німеччині на футбольному турнірі зібрали для ЗСУ 430 тис. грн
УкраинФорм
2025-07-14T12:39:11Z
Ван Леувен: Зміна позицій дає мені змогу краще оцінити гравців
Football.ua
2025-07-14T12:31:22Z
Скандал із олімпійською формою України: у НОК відповіли на претензії журналіста
Telegraf
2025-07-14T12:12:43Z
УЄФА призначив суддів на матч-відповідь Шахтаря з Ільвесом
Football.ua
2025-07-14T12:01:18Z
У Шахтарі назвали удачею продаж Мудрика, який попався на допінгу
24tv
2025-07-14T11:48:04Z
Один з лідерів Реала Лука Модрич підтвердив, що невдовзі залишає мадридський клуб
Известия Киев
2025-07-14T11:40:48Z
Чому не варто заряджати смартфон до 100%
InternetUA
2025-07-14T13:01:39Z
Дружина колишнього гравця збірної України шокувала мережу відвертою зйомкою: вогняне відео
24tv
2025-07-14T12:51:08Z
Галькові "пляжі" біля зірок: астрономи підтвердили теорію створення планет
Фокус
2025-07-14T12:45:15Z
Apple знижує залежність від Китаю, розширюючи збірку iPhone в Індії
InternetUA
2025-07-14T12:45:03Z
Ландшафт Антарктиди виявився не таким, як усі думали: приховані структури утримують лід від краху
Фокус
2025-07-14T12:42:47Z
Ось чому вентилятор не охолоджує на повну: як це виправити
Telegraf
2025-07-14T12:21:06Z
У мережі з’явилися рендери iPhone 17 і 17 Air у всіх кольорах
InternetUA
2025-07-14T12:19:13Z
Чоловік поклав плитку у ванній і лише потім усвідомив свою помилку: соцмережі розділились
24tv
2025-07-14T12:18:30Z
Стрілянина через стіни, примари та кров: найбільше оновлення для Witchfire виходить 28 липня
Фокус
2025-07-14T12:15:20Z
Cadillac втрачатиме $7,500 на кожному електромобілі, але не збирається здаватися
Топ Жир
2025-07-14T12:48:07Z
Перетворили на гібрид: новий кросовер Mazda CX-5 показали офіційно
AutoGeek
2025-07-14T12:42:18Z
Tesla впровадила чат-бота, який назвав Гітлера правильним варіантом
Топ Жир
2025-07-14T11:48:27Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T11:25:08Z
Цей американський вантажівка принизила всі суперкари на фестивалі в Гудвуді
Топ Жир
2025-07-14T10:49:59Z
Запчастини до електромобілів: які можна замінити самостійно?
AutoCentre
2025-07-14T10:10:44Z
Volkswagen закрив свій перший великий завод у Китаї після 17 років роботи
Топ Жир
2025-07-14T09:48:08Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z