MY.UAНовини
Як комунікувати з людьми, які втратили кінцівку: поради психолога
Як комунікувати з людьми, які втратили кінцівку: поради психолога

Як комунікувати з людьми, які втратили кінцівку: поради психолога

За даними Міністерства соціальної політики, Міністерства охорони здоров’я та Пенсійного фонду України, на початок 2023 року загальна кількість осіб з інвалідністю складає 2 721,7 тис осіб, серед яких 156 тисяч дітей.

На жаль, війна в Україні триває і кількість осіб з інвалідністю лише за перші півтора роки війни збільшилась на понад 300 тисяч осіб. Як людині полегшити біль від травмуючої події розповідає медичний психолог, керівник Київського обласного центру соціально-психологічної допомоги та психолог проєкту Assisto Василь Гуменюк.

Які наслідки для психологічного здоровʼя має пережитий досвід, під час якого людина втратила кінцівку, отримала ампутацію?

Як і в будь-якому травматичному досвіді, тут все індивідуально й у кожної особи може бути своя реакція. У деяких випадках втрата кінцівки може сприйматися гостріше ніж втрата близької людини. І ключовим тут є не лише сам факт втрати кінцівки, тобто людина фактично (і фізично) втрачає частину себе, а ще й стигматизація нашого суспільства. Що морально "додавлює" особу у таких обставинах.

При цьому, коли людина втрачає кінцівку, то зустрічається ще й з великим страхом, що у неї тепер є дефект, тепер вона інвалід. Тому сказати, що хтось це переживає легко буде неправильно — такий досвід для всіх без винятку є травматичним. Хтось впадає в депресію, а потім адаптується, у когось може бути суїцидальна поведінка, в когось – фантомні болі, і людина може мати, крім обмеження функціональності, ще багато інших негативних наслідків.

Як психіка адаптовується до травми

Є загальні 5 стадій переживання горя: заперечення, гнів, компроміс, депресія та прийняття. Загалом ці стадії застосовані і тут. Разом з тим, все індивідуально. Не малу роль відіграє стать людини у цьому питанні, а також те, яка саме кінцівка постраждала, їх кількість, який саме тип ампутації передбачений… З досвіду спілкування з особами з інвалідністю можу сказати, що ті, хто втратив кінцівку на нозі, менш болісно переживають втрату ніж втрату руки.

Жінки будуть більш схвильовані своїм зовнішнім виглядом, це їхній величезний внутрішній тиск і критик. Ви можете бачити у мережі багато відео, де маленькі діти мають імпланти – вони глибинно не усвідомлюють, що саме втратили. Діти адаптуються, граються, звикають. А коли дорослішають – приходить усвідомлення, вони зустрічаються з булінгом, жорстокістю ровесників.

Тому саме наша інтерпретація – те, як ми дивимось на себе, коли втрачаємо кінцівку, через призму суспільного сприйняття і визначає глибину травмівного досвіду.

Вік має значення

Діти найлегше переносять втрату кінцівки, за умови, що в них адекватне середовище. Бо в них немає ще глибинного розуміння, що саме відбулося. Тобто, якщо не будуть людину віктимізувати (робити жертву), тоді умови проходження цього етапу пройдуть нормально.

Для підлітків ситуація важча, ніж у дорослих. З пубертатного періоду, років з 13, їм важко навіть вийти на пляж, бо є відторгнення свого тіла. Підлітки у соцмережах слідкують за ідеалами краси, а наше тіло не відповідає тим загальноприйнятим ідеалам. До того ж підлітки схильні до самокритики, тому годі й говорити про те, що відчуває підліток, коли в нього ще й відсутня кінцівка.

Родина – перше і найважливіше середовище підтримки

Річ у тому, що людина, яка пережила втрату кінцівки, потребує догляду, особливо на етапі реабілітації. І головне – потребує підтримки. Її стан вимагає того, щоб багато дій тепер виконувались за неї. І саме на цьому етапі ми ступаємо на небезпечну стежину – таку, що може розвинути у людини з інвалідністю безпомічність. Якщо в особи була схильність до цього й раніше, то за рахунок своєї травми, ця риса може підсилитись, і тоді вона просто почне паразитувати на своїх близьких.

Зрозумійте правильно, я не засуджую людей з інвалідністю, але такі приклади теж часто зустрічаю на практиці. Тобто особа з травмою може жити за рахунок свого близького оточення, і при цьому не займати активної позиції. Звісно ж рідні і близькі будуть допомагати, але ресурси вичерпні.

Тому перше, що мають усвідомити рідні – звісно допомагати, але максимально заохочувати проактивність, щоб людина сама щось робила, і щоб вона себе сприймала нормальною.

Через війну ми можемо отримати сотні тисяч людей з інвалідністю, в яких буде вивчена безпомічність. І якщо це станеться, ми всі просто загрузнемо в цьому болоті.

Завдання для родини – розвивати основу до боротьби, особа має відчувати зону впливу на цей світ і чути похвалу за будь-яку дію. Жалість до себе – страшна річ.

Біль відволікає: як реагує психіка на етапи від травми до реабілітації

Якщо говорити про факт втрати кінцівки – хоча процес і супроводжується сильним болем, тут людина діє на рівні рептилоїдного мозку "аби вижити". Дуже сильна стресова реакція. У особи може бути панічний страх, сильний переляк, але людина буде робити все, щоб вижити.

На стадії ампутації – спершу людина може довго бути без свідомості, і перші неприємні моменти почнуться після. Людина починає копатись у своїх страхах та тривогах. Але якщо при цьому в неї присутній сильний біль, то їй не вистачить енергії думати про це. Біль відволікає. Він надзвичайно важливий, і якщо близькі будуть вкладати правильні переконання, то більша ймовірність, що людина легше ментально буде виходити з цього стану.

Далі стає етап усвідомлення, що життя, поведінка, можливості тепер будуть інші. Тут часто спрацьовує гіперболізація або самонавіювання – накручування ситуації. А на основі цього і формується стратегія поведінки з рідними. На цьому етапі відбувається закладання того, як людина себе буде сприймати після.

Аби психологічно швидше адаптуватися до нового стану та звикнути до протезу, у людини має бути здорова, адаптивна позиція.

Табу у комунікації з людьми, які отримали протезування

  • Не варто жаліти особу – варто проявити емпатію. У жодному разі не вживайте фразу "ой ,боже, бідний нещасний..". Замініть це висловлювання на таке, що допоможе розділити біль.
  • Не варто говорити "я тебе розумію", краще запитати "чим я можу тобі допомогти\чим можу бути корисний(а)".
  • Рідні та близькі особи з інвалідністю мають навчитись абстрагуватись від маніпуляції такої людини своїм положенням. Не піддавайтесь почуттю провини. Треба підкреслити "я чую, що ти кажеш, але мене ображає, що ти викликаєш в мені почуття провини, скажи прямо, що я можу зробити, якщо я це можу і я допоможу" .
  • Допомагайте в міру можливостей – у жодному разі не треба робити через силу, бо у подальшому це призведе до ненависті до близької людини.
  • Пам'ятайте, люди, які пережили ампутацію, бояться бути обузою для родини. Тому важливо допомогти людині робити щось самій, облаштувати все тощо.

До слова, Нік Вуйчич, яскравий тому приклад, який без 4 кінцівок може сам приймати душ. Але й йому для цього знадобився час, щоб відбулось прийняття.

  • Уникайте запитань про те, яка людина отримала цю травму. Вона сама має захотіти це розповісти, тоді просто активно вислухайте її.
  • Не намагайтеся викликати у людини почуття провини, через її стан, або те, як цей стан впливає на ваше життя. У жодному разі не можна дорікати людину за її неповноцінність, говорити, що заради неї ви чимось пожертвували. Краще попросити таку людину чимось тобі допомогти. Це підвищить її самооцінку.

Протезування в Україні безоплатне для всіх, хто його потребує. Держава оплачує надання якісних протезів, а також їх обслуговування та ремонт. Для отримання якісного протезу не потрібно чекати отримання статусу інвалідності. Протезування захищене Законом України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" та регулюється Постановою КМУ від 5 квітня 2012 р. №321 та Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. №518. Більше детальніше про безоплатне протезування за державного програмою для цивільних осіб та ветеранів читайте на сайті Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Еволюція неандертальців виявилася складнішою, ніж вважалося раніше
Portaltele
2025-02-21T16:12:40Z
Найнадійніші VPN-сервіси 2025: які програми цього року рекомендують експерти
Фокус
2025-02-21T16:06:52Z
У Китаї виявили новий коронавірус що може передаватися від тварин до людей
360ua.news
2025-02-21T16:00:50Z
Amazon закриває магазин застосунків для Android
ITC
2025-02-21T15:55:49Z
Найкращі телевізори у 2025 році: топ 5 моделей від Samsung, Hisense, Vizio і TCL
Фокус
2025-02-21T15:36:36Z
Oppo Find N5: вийшов найтонший у світі складаний смартфон ціною €1799
ITC
2025-02-21T15:31:54Z
Як сильно подорожчають нові iPhone: ціни на смартфони зростуть через Трампа
InternetUA
2025-02-21T15:25:07Z
На Вінниччині знайшли рідкісний артефакт часів Римської імперії: подробиці
TSN
2025-02-21T15:18:29Z
"Найрозумніший" ШІ без цензури: як працює Grok 3 Маска і чи дійсно кращий за конкурентів
24tv
2025-02-21T15:03:04Z
Догляд без клопоту: квіти на балконі – ТОП невибагливих рослин
GlavRed
2025-02-21T15:57:28Z
Встигла закохати в себе ще у ​​шкільних їдальнях: ідеальна підлива до тюфтельок за 10 хвилин
24tv
2025-02-21T15:36:49Z
Трендова стрижка з TikTok, яка підійде для жінок після 50 років: додає об'єму навіть тонкому волоссю
TSN
2025-02-21T15:36:00Z
Отримаєте ранній урожай: коли треба сіяти огірки на розсаду за місячним календарем
24tv
2025-02-21T15:27:50Z
Домашні способи боротьби з льодом на дорозі: ефективні та доступні рішення
24tv
2025-02-21T15:27:09Z
Останній шанс цієї зими: яким ТОП-4 знакам зодіаку повезе в кінці лютого
GlavRed
2025-02-21T15:27:03Z
Емоційний зрив: 2 знаки зодіаку, які в березні будуть багато плакати
24tv
2025-02-21T15:18:11Z
Користується успіхом: де розташоване "найдивніше місце у світі"
Фокус
2025-02-21T15:15:30Z
Не лише пляцки і філіжанка: які цікаві слова відразу асоціюються зі Львовом
24tv
2025-02-21T14:48:27Z
Правоохоронці затримали зловмисника, який вчинив напад на поліцейського у Стрийському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T16:12:47Z
Пасажирка літака окропила літак святою водою після жахливої низки катастроф
Фокус
2025-02-21T16:12:33Z
Чоловік убив дружину через її реакцію на романтичне побачення
TSN
2025-02-21T16:06:30Z
Донька ексзаступника воєнкома потрапила під суд: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:00:18Z
На Рівненщині вчитель бив кулаком по парті та вдарив учня по обличчю: справу розслідує поліція
24tv
2025-02-21T15:57:50Z
У Чорному морі потрапив в аварію ще один російський танкер - врізався в суховантажне судно
Комсомольская правда
2025-02-21T15:54:08Z
Дорога з України до Польщі через ліс за $6500 – у Києві судитимуть чоловіка та жінку, які сприяли ухилянтам від мобілізації
Украина Криминальная
2025-02-21T15:27:08Z
"За жодних обставин": один з адвокатів Puff Daddy відмовився його захищати
Фокус
2025-02-21T15:12:32Z
Поліцейські розслідують обставини смерті чоловіка під колесами потяга в Роздільнянському районі
Украина Криминальная
2025-02-21T15:12:22Z
УПЛ повернулася після зимової паузи: "Чорноморець" вирвав перемогу над "Колосом"
TSN
2025-02-21T16:15:59Z
Дмитренко розпочне першою: визначився склад збірної України на жіночу естафету на ЧС-2025
24tv
2025-02-21T16:06:28Z
Паркер – Баколе: як змінився прогноз на переможця після зняття з бою Дюбуа
24tv
2025-02-21T16:03:42Z
Чемпіон світу розкритикував Ломаченка, назвавши боксера "фейком"
24tv
2025-02-21T15:36:00Z
Чорноморець здобув вольову перемогу над Колосом
Football.ua
2025-02-21T15:31:45Z
«Колос» поступився «Чорноморцю» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2025-02-21T15:31:31Z
Колишній суперник Усика дав прогноз на бій Паркер – Баколе
24tv
2025-02-21T15:18:58Z
Фенербахче відпустив Юндера до Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-02-21T15:00:37Z
Хороше підвищення: стало відомо, скільки Таловєров заробляє у новому клубі
24tv
2025-02-21T14:57:35Z
Знову морози: синоптик попередив про нову хвилю холоду
ZN UA
2025-02-21T16:15:33Z
Ворог вдарив по Слов’янську на Донеччині, шестеро поранених
УкраинФорм
2025-02-21T16:12:13Z
Росіяни атакували прифронтову громаду на Запоріжжі, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-21T16:09:34Z
Окупанти масово завозять на Луганщину робочі кадри із відсталих регіонів РФ - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2025-02-21T16:07:25Z
Армія РФ обстріляла з артилерії евакуаційне авто на Донеччині
УкраинФорм
2025-02-21T16:00:27Z
Правоохоронці Полтавщини викрили корупційну схему у сфері містобудування
Украина Криминальная
2025-02-21T15:57:00Z
У Києві на станції метро «Золоті ворота» відкрили експозицію на тему єдності під час війни
УкраинФорм
2025-02-21T15:48:34Z
Був одним з нащадків Нестора Махна: внаслідок удару по Гуляйполю загинув Нестор Яланський
24tv
2025-02-21T15:45:25Z
У Києві стартувала щорічна конференція для медійників «Медіабіль 2025»
Детектор М
2025-02-21T15:42:58Z
8 сучасних українських художників, картини яких варто побачити
Вива
2025-02-21T16:00:04Z
Колишня Маска звинуватила його в ігноруванні діагнозу їхньої дитини: "Страждатиме від розладів"
TSN
2025-02-21T15:48:42Z
У Миколаєві відбувся ІІ Південний фестиваль рідної мови
УкраинФорм
2025-02-21T15:45:17Z
На Netflix вийшов новий мінісеріал: у стрічці несподівано згадали про Україну
24tv
2025-02-21T15:33:11Z
Сини Крістіни Орбакайте остаточно посварилися - що сталося
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
Amazon отримав творчий контроль над бондіаною
УкраинФорм
2025-02-21T15:21:23Z
У Будапешті відбулася презентація книги «Поетична варта. Українська поезія спротиву»
УкраинФорм
2025-02-21T15:09:02Z
В Італії вимагають зняти з «Євробачення-2025» представника Естонії через «образливу» пісню
Детектор М
2025-02-21T14:57:49Z
Андре Тан назвав головні тренди весни: добірка найпопулярніших речей
24tv
2025-02-21T14:51:25Z
Забальзамовані серця, три труни й таємна боротьба за владу: що відбувається, коли помирає Папа
24tv
2025-02-21T16:15:13Z
Як помиритися й порозумітися з будь-якою людиною: відповідь на це запитання дав мудрець
TSN
2025-02-21T16:06:37Z
8 речей, які не варто робити у церкві: як не дати "скинути" на себе негатив
GlavRed
2025-02-21T16:03:52Z
Скорочений робочий тиждень стає світовим трендом
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T16:03:31Z
З'явилися перші фото української ракети «Трембіта»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T15:57:34Z
Онлайн-таксі Uklon вирішило збільшити вдвічі кількість жінок-водіїв
Комсомольская правда
2025-02-21T15:52:56Z
Жумаділов заявив, що в Україні виробляють більше БпЛА, ніж держава може купити
Лига
2025-02-21T15:51:38Z
Як підтвердити трудовий стаж, набутий до 2004 року
24tv
2025-02-21T15:48:48Z
"Хлопчик-калькулятор" побив шість світових рекордів із математики за день
TSN
2025-02-21T15:48:46Z
М'ясо – ідеальне джерело білку, але що буде з тілом, якщо їсти його щодня
24tv
2025-02-21T16:09:37Z
Ще одна небезпека для всього світу: у Китаї виявили новий коронавірус
TSN
2025-02-21T16:06:58Z
Епідемічна ситуація в Україні: Ляшко назвав тривожну тенденцію
24tv
2025-02-21T15:48:37Z
Замінник цукру, який є в багатьох харчах, викликає хвороби серця: що це за речовина
24tv
2025-02-21T15:18:27Z
В Україні будуть проводити трансплантацію тканин за стандартами ЄС - рішення уряду
УкраинФорм
2025-02-21T15:18:19Z
Як швидко позбутися набряку на обличчі: три найкращі та найлегші способи
TSN
2025-02-21T14:48:40Z
МОЗ попереджає про зростання госпіталізацій через грип та Covid-19
360ua.news
2025-02-21T14:30:22Z
Що потрібно знати про лихоманку: збивати чи не збивати високу температуру
TSN
2025-02-21T13:18:43Z
У Китаї виявлено новий коронавірус у кажанів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-21T13:00:41Z
Росія продовжує заборону на експорт бензину: для чого це треба
24tv
2025-02-21T16:15:47Z
АЗС можуть закритися з 1 березня? Експерти кажуть – ні, але проблема є
Знай
2025-02-21T16:12:01Z
"НБУ виконав необхідні структурні маяки вчасно", – Пишний про програму МВФ
24tv
2025-02-21T16:09:49Z
Грошові перекази в Україну торік сягнули $9,6 мільярда - Нацбанк
УкраинФорм
2025-02-21T16:03:14Z
Уряд виключив чотири непрацюючих індустріальних парки з реєстру
УкраинФорм
2025-02-21T16:00:07Z
Укрзалізниця запускає перший дитячий вагон на міжнародних рейсах
УкраинФорм
2025-02-21T15:54:48Z
Пенсії в Україні 2025: названо розмір виплат, які можна отримати із середньою зарплатою
Политека
2025-02-21T15:31:58Z
Лютневі надбавки до пенсії: хто зі стареньких отримає додаткові виплати
Знай
2025-02-21T15:30:53Z
Частка української ріпакової олії на ринку ЄС значно зросла
AgroPortal
2025-02-21T15:30:46Z
Презентовано флагманський автобус другого покоління від Wrightbus
AutoCentre
2025-02-21T16:07:32Z
Раритетне спортивне авто 60-х поїхало після 28 років простою надворі
Фокус
2025-02-21T15:45:28Z
Прослужать десятиліття: ТОП-7 бюджених авто, що не потребують частого ремонту
GlavRed
2025-02-21T15:27:58Z
В Україні з’явилася перша вантажівка JAC N120 з дворядною кабіною
AutoCentre
2025-02-21T15:04:13Z
Сім недорогих авто, які можуть прослужити протягом усієї пенсії
ТСН
2025-02-21T14:48:42Z
Тест-драйв оновленного Nissan Juke 2025: яскраво сірий
AutoCentre
2025-02-21T14:37:18Z
Як зробити ідеальне покриття кузова алкідною автоемаллю
AutoCentre
2025-02-21T13:46:49Z
З мотором від Volkswagen: електромобілі Scout розкрили подробиці про силові установки
AutoGeek
2025-02-21T13:42:49Z
Понад 900 сил і запас ходу 1300 км: BYD виводить на ринок свій найдорожчий кросовер
Фокус
2025-02-21T13:30:46Z
Американський журналіст у статті пояснив, чому заходу не можна дозволити собі слабкість щодо Путіна
Комсомольская правда
2025-02-21T16:16:22Z
Чи закінчиться війна в найближчі місяці: чіткий прогноз штучного інтелекту
GlavRed
2025-02-21T16:15:57Z
Віталій Кличко під час вручення премії в Європарламенті закликав посилити допомогу Україні
24tv
2025-02-21T16:15:45Z
Зеленський провів телефонну розмову з президентом Чехії: Європа має звучати єдиним голосом
УкраинФорм
2025-02-21T16:12:30Z
ЄС допоможе Україні сказати "ні" поганій угоді: блок готує санкції та значну військову допомогу
24tv
2025-02-21T16:09:28Z
Reuters: Росія може погодитися використати $300 млрд заморожених активів для відновлення України
Хвиля
2025-02-21T16:09:09Z
ЄС витратить майже мільярд євро на захист підводних кабелів
Европейская правда
2025-02-21T16:01:45Z
Трамп зробив велику помилку: експосол у США пояснив, чого добивається американський лідер
24tv
2025-02-21T15:57:11Z
Ексголові Тернопільської облради оголосили ще одну підозру
УкраинФорм
2025-02-21T15:51:53Z