MY.UAНовини
Як комунікувати з людьми, які втратили кінцівку: поради психолога
Як комунікувати з людьми, які втратили кінцівку: поради психолога

Як комунікувати з людьми, які втратили кінцівку: поради психолога

За даними Міністерства соціальної політики, Міністерства охорони здоров’я та Пенсійного фонду України, на початок 2023 року загальна кількість осіб з інвалідністю складає 2 721,7 тис осіб, серед яких 156 тисяч дітей.

На жаль, війна в Україні триває і кількість осіб з інвалідністю лише за перші півтора роки війни збільшилась на понад 300 тисяч осіб. Як людині полегшити біль від травмуючої події розповідає медичний психолог, керівник Київського обласного центру соціально-психологічної допомоги та психолог проєкту Assisto Василь Гуменюк.

Які наслідки для психологічного здоровʼя має пережитий досвід, під час якого людина втратила кінцівку, отримала ампутацію?

Як і в будь-якому травматичному досвіді, тут все індивідуально й у кожної особи може бути своя реакція. У деяких випадках втрата кінцівки може сприйматися гостріше ніж втрата близької людини. І ключовим тут є не лише сам факт втрати кінцівки, тобто людина фактично (і фізично) втрачає частину себе, а ще й стигматизація нашого суспільства. Що морально "додавлює" особу у таких обставинах.

При цьому, коли людина втрачає кінцівку, то зустрічається ще й з великим страхом, що у неї тепер є дефект, тепер вона інвалід. Тому сказати, що хтось це переживає легко буде неправильно — такий досвід для всіх без винятку є травматичним. Хтось впадає в депресію, а потім адаптується, у когось може бути суїцидальна поведінка, в когось – фантомні болі, і людина може мати, крім обмеження функціональності, ще багато інших негативних наслідків.

Як психіка адаптовується до травми

Є загальні 5 стадій переживання горя: заперечення, гнів, компроміс, депресія та прийняття. Загалом ці стадії застосовані і тут. Разом з тим, все індивідуально. Не малу роль відіграє стать людини у цьому питанні, а також те, яка саме кінцівка постраждала, їх кількість, який саме тип ампутації передбачений… З досвіду спілкування з особами з інвалідністю можу сказати, що ті, хто втратив кінцівку на нозі, менш болісно переживають втрату ніж втрату руки.

Жінки будуть більш схвильовані своїм зовнішнім виглядом, це їхній величезний внутрішній тиск і критик. Ви можете бачити у мережі багато відео, де маленькі діти мають імпланти – вони глибинно не усвідомлюють, що саме втратили. Діти адаптуються, граються, звикають. А коли дорослішають – приходить усвідомлення, вони зустрічаються з булінгом, жорстокістю ровесників.

Тому саме наша інтерпретація – те, як ми дивимось на себе, коли втрачаємо кінцівку, через призму суспільного сприйняття і визначає глибину травмівного досвіду.

Вік має значення

Діти найлегше переносять втрату кінцівки, за умови, що в них адекватне середовище. Бо в них немає ще глибинного розуміння, що саме відбулося. Тобто, якщо не будуть людину віктимізувати (робити жертву), тоді умови проходження цього етапу пройдуть нормально.

Для підлітків ситуація важча, ніж у дорослих. З пубертатного періоду, років з 13, їм важко навіть вийти на пляж, бо є відторгнення свого тіла. Підлітки у соцмережах слідкують за ідеалами краси, а наше тіло не відповідає тим загальноприйнятим ідеалам. До того ж підлітки схильні до самокритики, тому годі й говорити про те, що відчуває підліток, коли в нього ще й відсутня кінцівка.

Родина – перше і найважливіше середовище підтримки

Річ у тому, що людина, яка пережила втрату кінцівки, потребує догляду, особливо на етапі реабілітації. І головне – потребує підтримки. Її стан вимагає того, щоб багато дій тепер виконувались за неї. І саме на цьому етапі ми ступаємо на небезпечну стежину – таку, що може розвинути у людини з інвалідністю безпомічність. Якщо в особи була схильність до цього й раніше, то за рахунок своєї травми, ця риса може підсилитись, і тоді вона просто почне паразитувати на своїх близьких.

Зрозумійте правильно, я не засуджую людей з інвалідністю, але такі приклади теж часто зустрічаю на практиці. Тобто особа з травмою може жити за рахунок свого близького оточення, і при цьому не займати активної позиції. Звісно ж рідні і близькі будуть допомагати, але ресурси вичерпні.

Тому перше, що мають усвідомити рідні – звісно допомагати, але максимально заохочувати проактивність, щоб людина сама щось робила, і щоб вона себе сприймала нормальною.

Через війну ми можемо отримати сотні тисяч людей з інвалідністю, в яких буде вивчена безпомічність. І якщо це станеться, ми всі просто загрузнемо в цьому болоті.

Завдання для родини – розвивати основу до боротьби, особа має відчувати зону впливу на цей світ і чути похвалу за будь-яку дію. Жалість до себе – страшна річ.

Біль відволікає: як реагує психіка на етапи від травми до реабілітації

Якщо говорити про факт втрати кінцівки – хоча процес і супроводжується сильним болем, тут людина діє на рівні рептилоїдного мозку "аби вижити". Дуже сильна стресова реакція. У особи може бути панічний страх, сильний переляк, але людина буде робити все, щоб вижити.

На стадії ампутації – спершу людина може довго бути без свідомості, і перші неприємні моменти почнуться після. Людина починає копатись у своїх страхах та тривогах. Але якщо при цьому в неї присутній сильний біль, то їй не вистачить енергії думати про це. Біль відволікає. Він надзвичайно важливий, і якщо близькі будуть вкладати правильні переконання, то більша ймовірність, що людина легше ментально буде виходити з цього стану.

Далі стає етап усвідомлення, що життя, поведінка, можливості тепер будуть інші. Тут часто спрацьовує гіперболізація або самонавіювання – накручування ситуації. А на основі цього і формується стратегія поведінки з рідними. На цьому етапі відбувається закладання того, як людина себе буде сприймати після.

Аби психологічно швидше адаптуватися до нового стану та звикнути до протезу, у людини має бути здорова, адаптивна позиція.

Табу у комунікації з людьми, які отримали протезування

  • Не варто жаліти особу – варто проявити емпатію. У жодному разі не вживайте фразу "ой ,боже, бідний нещасний..". Замініть це висловлювання на таке, що допоможе розділити біль.
  • Не варто говорити "я тебе розумію", краще запитати "чим я можу тобі допомогти\чим можу бути корисний(а)".
  • Рідні та близькі особи з інвалідністю мають навчитись абстрагуватись від маніпуляції такої людини своїм положенням. Не піддавайтесь почуттю провини. Треба підкреслити "я чую, що ти кажеш, але мене ображає, що ти викликаєш в мені почуття провини, скажи прямо, що я можу зробити, якщо я це можу і я допоможу" .
  • Допомагайте в міру можливостей – у жодному разі не треба робити через силу, бо у подальшому це призведе до ненависті до близької людини.
  • Пам'ятайте, люди, які пережили ампутацію, бояться бути обузою для родини. Тому важливо допомогти людині робити щось самій, облаштувати все тощо.

До слова, Нік Вуйчич, яскравий тому приклад, який без 4 кінцівок може сам приймати душ. Але й йому для цього знадобився час, щоб відбулось прийняття.

  • Уникайте запитань про те, яка людина отримала цю травму. Вона сама має захотіти це розповісти, тоді просто активно вислухайте її.
  • Не намагайтеся викликати у людини почуття провини, через її стан, або те, як цей стан впливає на ваше життя. У жодному разі не можна дорікати людину за її неповноцінність, говорити, що заради неї ви чимось пожертвували. Краще попросити таку людину чимось тобі допомогти. Це підвищить її самооцінку.

Протезування в Україні безоплатне для всіх, хто його потребує. Держава оплачує надання якісних протезів, а також їх обслуговування та ремонт. Для отримання якісного протезу не потрібно чекати отримання статусу інвалідності. Протезування захищене Законом України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" та регулюється Постановою КМУ від 5 квітня 2012 р. №321 та Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. №518. Більше детальніше про безоплатне протезування за державного програмою для цивільних осіб та ветеранів читайте на сайті Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
З чим носити штани палаццо восени: 5 модних варіантів, які підійдуть всім
24tv
2024-09-20T18:18:24Z
Підтримають у горі й біді: 5 акторських пар, які є найкращими друзями
24tv
2024-09-20T18:06:41Z
Настя Каменських в одному халатику вискочила на проїжджу частину: "Довго чекала..."
Знай
2024-09-20T17:51:19Z
Подарують тільки позитив: 3 комедійні серіали, які варто подивитися, коли сумно
24tv
2024-09-20T17:21:56Z
Новий сезон "Ліги Сміху. Волонтерський десант 4": хто стане зірковими тренерами
TSN
2024-09-20T17:18:13Z
В Україні вперше зареєстровано авторське право на твори з ілюстраціями штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:03:36Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T16:54:25Z
Чоловіки втрачають від них голову – названо найкращі дружини за знаком зодіаку
24tv
2024-09-20T18:18:19Z
Універсальна закуска: рецепт запеченої цвітної капусти з сиром та часником
Политека
2024-09-20T17:48:35Z
Нестандартні, але дієві лайфхаки: як заточити ніж без точила
GlavRed
2024-09-20T17:27:00Z
Швидкий тест на IQ: знайдіть цифри, які повторюються, щоб дізнатися рівень свого інтелекту
TSN
2024-09-20T17:18:37Z
Пікантні та ароматні закрутки з баклажанів за мотивами азійської кухні
TSN
2024-09-20T16:51:06Z
Чому в одязі зашиті кишені: причину знають не всі
24tv
2024-09-20T16:36:44Z
Треба лише 3 інгредієнти: готуємо фантастичний пиріг з бананами
24tv
2024-09-20T16:27:16Z
Стало відомо, чи можна пити розчинну каву щодня
AgroNews
2024-09-20T16:24:05Z
Який знак Зодіаку самий злий з погляду астрології: хто в списку
Политека
2024-09-20T16:21:10Z
ЧС-2024 з футзалу: Нідерланди - в 1/8 фіналу
УкраинФорм
2024-09-20T18:33:59Z
Голи орендованих у Мілана та Інтера нападників принесли Емполі перемогу над Кальярі
Football.ua
2024-09-20T18:28:54Z
Джошуа та Дюбуа провели процедуру зважування перед боєм
ZN UA
2024-09-20T18:13:59Z
"Джошуа кращий боксер": український боксер дав прогноз на бій за абсолют
24tv
2024-09-20T17:27:26Z
Гюндоган — про виступи за Барселону: Це був важкий досвід
Football.ua
2024-09-20T17:19:41Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T17:18:46Z
Футзал. ЧС-2024. Коста-Рика та Нідерланди вийшли до плей-оф, здолавши Узбекистан і Парагвай
Football.ua
2024-09-20T17:07:27Z
Тобіас: Реал і Шахтар – два по-своєму великі клуби
Football.ua
2024-09-20T16:46:58Z
Колишній президент УЄФА Платіні запропонував зменшити кількість футболістів на полі до десяти
ZN UA
2024-09-20T16:20:30Z
Старі партії вже не працюють, а нові тільки зароджуються – Мостова
ZN UA
2024-09-20T18:40:04Z
35 млрд від ЄС, Норвегія збільшить допомогу ЗСУ, умова успіху "Плану перемоги": новини дня
Европейская правда
2024-09-20T18:39:42Z
Президентка Грузії помилувала активіста, засудженого за участь в акціях проти закону про «іноагентів»
УкраинФорм
2024-09-20T18:36:27Z
Де та навіщо росіяни замінували дамби: військовий огляд від Світана
24tv
2024-09-20T18:27:39Z
Глава МЗС Польщі прокоментував свою скандальну заяву про передачу Криму ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:27:38Z
Сікорський пояснив свої слова про "референдум щодо Криму", які обурили Київ
Европейская правда
2024-09-20T18:25:39Z
Останні опитування в США засвідчили невелику перевагу Гарріс - The Hill
УкраинФорм
2024-09-20T18:24:58Z
Розвідка Естонії: Наслідки удару по Торопцю будуть помітні на фронті найближчими тижнями
Европейская правда
2024-09-20T18:15:47Z
Путін скасовує поїздку до Ердогана: в якій важливій угоді Анкара відмовила РФ
GlavRed
2024-09-20T18:06:27Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Це не вторинна детонація, – полковник запасу ЗСУ про удар по складах у Тверській області
24tv
2024-09-20T18:33:20Z
Австралія може передати Україні танки Abrams – The Sydney Morning Herald
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:21:47Z
Бронежилети зовнішнього носіння – ефективний захист для військовослужбовця
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:18:21Z
Деякі параметри краще, ніж в F-16: які західні винищувачі можуть замінити Су-24 у майбутньому
24tv
2024-09-20T18:18:19Z
ЗСУ опустились в рейтингу найсильніших армій світу: яке місце займає Україна
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:16:30Z
Президент нагородив 492 військових, 244 із них - посмертно
УкраинФорм
2024-09-20T18:15:12Z
Скандал у Китаї: чиновницю звинуватили в міні-гаремі з 58 коханців
360ua.news
2024-09-20T18:09:23Z
Ворог атакував Дніпро - пошкоджений освітній центр, є поранений
УкраинФорм
2024-09-20T18:18:18Z
Контрабанда IPhone 16: українські митники вилучили першу партію сматрфонів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:06:10Z
На Полтавщині виявили тіло жінки у вигрібній ямі: вбивця скоїв самогубство
1News
2024-09-20T18:00:53Z
Сплачувала свої кредити грошима пошти: в Україні судитимуть начальницю відділення поштового зв’язку
InternetUA
2024-09-20T17:55:30Z
У Дніпрі лунають вибухи: що відомо
TSN
2024-09-20T17:54:53Z
Постраждали будівлі росіян: в РФ за одну ніч сталось аж три землетруси
GlavRed
2024-09-20T17:51:03Z
"Знайомий посадив на підвіконня": в Одесі 4-річний хлопчик випав з вікна багатоповерхівки
24tv
2024-09-20T17:45:41Z
Спійманий "на гарячому": СБУ затримала головного тюремника Західного регіону
24tv
2024-09-20T17:30:39Z
У Дніпрі прогриміли вибухи: якою була загроза
24tv
2024-09-20T17:27:30Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
«Фармак» купив британського виробника генеричних препаратів
Петр и Мазепа
2024-09-20T15:30:39Z
Не термін придатності: який символ вказує, скільки можна використовувати косметику
GlavRed
2024-09-20T15:27:19Z
Окупанти вдарили по Дніпру: один постраждалий, частково зруйновано будівлю освітнього центру
TSN
2024-09-20T18:36:27Z
Перевізники підвищують тарифи на 30%: маршрутки стануть дорогим задоволенням
Знай
2024-09-20T18:36:18Z
Які знаки зодіаку зірвуть джекпот у жовтні: відомі чотири щасливчика
GlavRed
2024-09-20T18:27:39Z
Через ремонт дороги біля ПП в Рава-Руській можливе ускладнення руху
Комсомольская правда
2024-09-20T18:22:43Z
Двоє загиблих та пʼятеро поранених: прокурори задокументували наслідки ворожих обстрілів цивільної інфраструктури Харківщини
Мій Харків
2024-09-20T18:13:45Z
Ободять з флангу: ЗС РФ на Покровському напрямку обходять Селидове і тиснуть на Цукурине
Фокус
2024-09-20T18:06:29Z
Хто сказав, що ООН допоможе нам звільнити Крим?
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T17:51:50Z
Український військовий передав ФСБ рф координати ЗСУ: вини не відчув і не покаявся
Политека
2024-09-20T17:30:29Z
Буде сильний вітер: названо дату, коли в Україну повернуться дощі
GlavRed
2024-09-20T17:27:52Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Без подряпин та розводів: чим відмити лобове скло
GlavRed
2024-09-20T13:28:40Z
Toyota Supra отримає V8 та вирушить на перегони
AutoCentre
2024-09-20T13:09:15Z
Дорожче в рази: як змінилися ціни на цибулю, капусту та моркву за місяць та за рік
Хвиля
2024-09-20T18:24:50Z
Можна розбагатіти з однієї гривні: за яку монету заплатять в тисячі разів більше
Знай
2024-09-20T18:21:11Z
Біля Південноукраїнської АЕС протягом трьох ночей літали безпілотники - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-09-20T17:39:47Z
Відключення світла у суботу не прогнозуються - Укренерго
УкраинФорм
2024-09-20T17:18:02Z
У НБУ дали прогноз щодо інфляції у найближчі місяці
Хвиля
2024-09-20T17:09:01Z
Податок на депозити в Україні: експерти розповіли скільки доведеться заплатити вкладникам та як це вдарить по банкам
Политека
2024-09-20T17:02:37Z
Саудівська Аравія придбала акції одного з найбільших агрохолдингів в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T16:42:33Z
Українцю впаяли штраф після перевірки газу: процедуру доведеться пройти всім
Политека
2024-09-20T16:42:21Z
В Україні може суттєво подорожчати інтернет: що відомо наразі
Фокус
2024-09-20T16:30:17Z
Автономність iPhone 16 Pro Max порівняли з іншими флагманами
InternetUA
2024-09-20T18:28:13Z
Попит перевищує пропозицію радіолокаційних супутників
Portaltele
2024-09-20T17:49:33Z
Нова пошта радикально оновила мобільний додаток: що змінилося
Хвиля
2024-09-20T17:45:44Z
Цифровий світ теж може бути небезпечним: як навчити дітей поведінки в інтернеті
24tv
2024-09-20T17:27:27Z
Samsung припинила поширення прошивки One UI 6.1.1 для Galaxy S23 Ultra
Portaltele
2024-09-20T16:49:24Z
"Крута колаба": Борис Джонсон шокував соцмережі відео з українською провідницею
Фокус
2024-09-20T16:45:40Z
«Алло, в мене iPhone»: Siri тепер пропонує дзвонити колишнім — і ви ніколи не здогадаєтесь чому
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Xiaomi вийшла на друге місце у світі за продажами смартфонів — в Україні займає перше
ITC
2024-09-20T16:34:22Z
Китай вдруге за день запустив у космос супутники
УкраинФорм
2024-09-20T16:07:30Z