MY.UAНовини
"Навала шпигунів" до Європи через угорський кордон: чи будуть санкції Угорщині через масовий наплив росіян та білорусів
"Навала шпигунів" до Європи через угорський кордон: чи будуть санкції Угорщині через масовий наплив росіян та білорусів

"Навала шпигунів" до Європи через угорський кордон: чи будуть санкції Угорщині через масовий наплив росіян та білорусів

Недавнє рішення Угорщини спростити в'їзд для власників російських та білоруських паспортів викликало хвилю невдоволення в середині ЄС. Такий крок спричинив заклик виключити Угорщину із Шенгенської зони, адже європейці вбачають в таких діях загрозу для своєї безпеки. Єврокомісія (ЄК) звернулася до Будапешта за офіційними роз'ясненнями. Країні відвели строк до 19 серпня, щоб прояснити свої дії стосовно лібералізації візового режиму для громадян РФ та Білорусі, заздалегідь натякнувши на штрафні заходи, якщо відповідь не влаштує Брюссель.

"Якщо їхня схема легкого доступу становить ризик, ми діятимемо",— пригрозили в ЄК. Водночас 70 депутатів Європарламенту звернулися з листом до президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн із проханням вжити жорстких заходів, якщо Угорщина відмовиться від зміни візової політики.

Тим часом очікувати виправдань від угорської влади, яка давно вже суперечить політиці ЄС, було б наївно. У Будапешті лише одного разу прокоментувати скандал навколо віз для росіян та білорусів, назвавши обвинувачення "абсурдними та лицемірними" і додавши, що саме в Угорщині міграційна система є "найсуворішою" у всьому союзі.

Так чи інакше, але Угорщина не відповіла ЄК в зазначений термін з приводу того, що спрощення видачі робочих віз для громадян РФ та РБ загрожує національній безпеці країн Шенгенської зони. У ЄС зазначають, що питання про візові послаблення Угорщини та її ймовірне покарання буд розглянуто на зустрічі міністрів закордонних справ та міністрів оборони країн ЄС наступного тижня.

Про те, що стоїть за рішення Угорщини впустити до Європи тисячі росіян та білорусів та реакцію на такі дії ЄС – у матеріалі OBOZ.UA.

Навала шпигунів?

На початку липня громадяни Росії та Білорусії офіційно підпали під дію так званої національної карти Угорщини, яка дає право на полегшений в'їзд у країну з метою працевлаштування з видом на проживання на два роки та правом його продовження ще на три роки. Примітно, що такий крок стався буквально за кілька днів після московського візиту прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, де він нібито розмовляв з російським диктатором Путіним про "мирне врегулювання" в Україні.

Розширення дії національної карти на росіян та білорусів, раніше відкритої для заявників з Молдови, Сербії, Чорногорії, Боснії та Герцеговини, Північної Македонії та України у Будапешті пояснили тим, що багато хто з них буде зайнятий на будівництві двох нових реакторів на АЕС "Пакш-2", які допомагає будувати "Росатом". Згідно з публічною інформацією, РФ вкладає в проект 10 мільярдів євро.

Так чи інакше, але для Європейського Союзу безконтрольний наплив росіян суттєва причина для тривоги, оскільки спеціалістів будь-якого підприємства Росії, а особливо такого як "Росатому", в Європі безпосередньо пов'язують із роботою російської військової розвідки.

Щодо перевірок росіян та білорусів, то закон прямо не говорить, як саме в Угорщині перевіряють претендентів на національну карту. Тому наскільки ретельно національні спецслужби цієї країни насправді з'ясовуватимуть ризики, пов'язані з кожним окремо взятим громадянином РФ чи Білорусі, ніхто точно не знає. Та зважаючи на тісні зв’язки Орбана з цими країнами, навряд це відповідатиме європейській безпеці.

Враховуючи, що власник виданого в Угорщині документу має право безперешкодно пересуватися країнами Шенгенської зони, є більш аніж реальна загроз, що до Європи ринуть потоки росіян і білорусів, яких ніхто серйозно не буде перевіряти на предмет загрози національній безпеці Євросоюзу.

Саме тому після початку повномасштабного вторгнення Росії, ЄК оприлюднила нові рекомендації для структур внутрішніх справ європейських держав, згідно з якими вони мають максимально суворо оцінювати російських громадян, які планують отримати шенгенську візу та перевіряти їх особливо ретельно вже на кордоні. Такі кроки призвели до того, що загальна кількість віз, виданих росіянам у ЄС, скоротилася вдесятеро. Якщо у 2019 році консульства країн союзу видали понад чотири мільйони віз із пропорцією відмов у 1,5%, то вже у 2023 році ця цифра становила близько 449 тисяч віз із пропорцією відмов понад 10%.

Країни, які мають спільний кордон з Білоруссю та РФ, а серед них Фінляндія, Польща та держави Балтії, займають ще більш жорсткішу позицію щодо в'їзду російських та білоруських громадян. Ці держави припинили видачу віз росіянам ще 2022 року, залишивши винятки для гуманітарних віз. У результаті, в тій таки Естонії кількість віз, виданих росіянам, скоротилася в 17 разів, а в Латвії майже вп'ятеро.

Загроза для нацбезпеки

Те, що дії Угорщини реально несуть у собі дуже великі ризики для безпеки ЄС, першим звернув увагу голова найбільшої у Європарламенті Європейської народної партії Манфред Вебер, який направив голові Європейської ради Шарлю Мішелю листа з вимогою обговорити на рівні лідерів європейських країн запроваджені Будапештом "сумнівні" нові правила, які "створюють серйозні лазівки для шпигунської діяльності" і можуть дозволити "великій кількості росіян в'їжджати до Угорщини, що становить серйозну загрозу національній безпеці іншим державам союзу".

Після того, як про лист повідомили ЗМІ на сполох забило й МВС Німеччини, яке попередило, що громадяни РФ, які отримують можливість вільно в'їжджати до Угорщини, зможуть звідти безперешкодно проникати на територію інших країн Шенгенської зони, і закликало керівництво ЄС вжити заходів проти Будапешта.

Треба покарати

Значні потенційні загрози через дії Угорщини спровокували різку критику з боку країн ЄС, особливо держав Балтії та Північної Європи, які вже певний час ведуть боротьбу проти напливу росіян на власну територію. Адже для них перебування громадян РФ вже давно еквівалент підвищення ризиків провокацій, саботажу, диверсій та шпигунства.

Найрадикальніші заклики пролунали з Фінляндії, яка весь останній рік старанно відгороджувалась від РФ. Представники фінського парламент вимагають виключити Угорщину з Шенгенської зони.

Те ж саме закликали вчинити і у Європарламенті. Група парламентарів схиляється до того, щоб виконавча влада ЄС вжила заходів проти Будапешта, включаючи можливе виключення Угорщини з Шенгенської зони. Також інші країни ЄС можуть не визнавати угорські візи, заявляють євродепутати.

"Ми закликаємо Європейську комісію вжити термінових заходів щодо розслідування рішення Угорщини, оскільки воно може являти собою лазівку та потенційно поставити під загрозу загальне функціонування Шенгенської зони та її роль як безпечного простору для громадян. Якщо угорський уряд відмовиться змінити свою політику, Комісія і всі представники ЄС мають поставити під сумнів угорську присутність у Шенгенській зоні, ввівши нові заходи щодо захисту європейських громадян, включаючи, за необхідності, нові заходи контролю на угорських кордонах", — йдеться у заяві.

"Угорщина показала, що вона не віддана загальним цінностям та правилам гри. Це має стати достатнім стимулом для країн-членів запровадити статтю 7 Договору про ЄС, яка дозволить позбавити Угорщину права голосу в раді",— депутат Європарламенту від Фінляндії Марія Охісало.

Єврокомісія відреагувала на сигнали європейських політиків. Єврокомісарка із внутрішніх справ Ільва Юханссон направила до МВС Угорщини листа, де висловила сумніви щодо законності нещодавніх змін у системі надання угорської національної карти та попросила Будапешт роз'яснити по пунктах своє рішення про полегшення візових вимог для громадян Росії та Білорусії, для яких конфлікту в Україні їх, навпаки, посилив.

"Росія становить загрозу безпеці. Нам треба підвищити, а не послабити пильність. Надання потенційним російським шпигунам та диверсантам легкого доступу в ЄС підірве безпеку всіх нас", – зазначила у своєму листі Юханссон.

Змін не буде

19 серпня сплив термін для відповіді на запит єврокомісарки, але Угорщина офіційно так нічого і не відповіла на всі звинувачення. На сьогодні є лише заява глави МЗС країни Петера Сіярто, який на своїй сторінці у Facebook, 18 серпня, заявив, що "уряд Віктора Орбана не планує скасовувати плани запровадити для осіб із російськими й білоруськими паспортами так звані національні карти для в'їзду до країни", стверджуючи, що жодних загроз для безпеки держав Шенгенської зони це не створить. Паралельно Сіярто звинуватив країни Північної Європи й Балтії у "кампанії брехні проти Угорщини". Мовляв, вони нібито "засліплені пропагандою війни".

Угорщина не уникне санкцій

"Угорщина продовжує грати кремлівську гру, причому, на жаль, свідомо. Включення росіяни та білорусів у програму отримання робочих віз, а вони ще й дозволяють цим громадянам подорожувати всіма країнам ЄС, дійсно, сколихнула союз, враховуючи, що проти РФ і Білорусі вживає багато серйозних європейських санкцій. До слова, які часто офіційний Будапешт блокує. Такі кроки як мінімум викликають подив, а як максимум, повинні бути ретельно вивчені та проаналізовані, адже потенційно несуть у собі загрози для безпеки ЄС. Про це сьогодні й говорять більшість країн Європи", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

На думку диплома, цей крок угорців шкодить безпековим інтересам ЄС, бо призведе до безконтрольного в’їзду росіян і білорусів, серед яких може бути значна кількість шпигунів та диверсантів, адже Росія часто використовує свої громадян для такої діяльності. Звісно, це є небезпека, тому що це не просто шпарина, це такий широкий отвір, який окрім того б’є і по єдності Євросоюзу.

"Країни, які мають кордон з РФ та знають її манеру використання своїх громадян, першими забили тривогу. Північна Європа та держави Балтії заявили про те, щоб Будапешт відмовився від даного рішення. В той же час на офіційний лист Єврокомісії до міністра внутрішніх справ Угорщини, з проханням до 19 серпня вказати, яким чином все-таки буде переглянуто це рішення, письмової відповіді так на сьогодні і немає. Є тільки коментар міністра закордонних справ Угорщини Сіярто, який каже, що північні країни перебільшують та нагнітають ситуацію щодо небезпеки російських і білоруських громадян, тому Угорщина вважає, що ніяких змін робити не потрібно. Як бачимо, поки що позиція Угорщини незмінна", – підкреслив Левченко.

При цьому Олександр Левченко відзначає, що одна справа – заявити якусь позицію усно, а інша – письмова відповідь, яка все ж таки буде надана Будапештом. Саме після цього і будуть прийматися відповідні рішення.

"Якщо офіційна відповідь буде такою як заявив Сіярто, то це 100% не сподобається офіційному Брюсселю. І тоді вже буде реакція більш серйозна. Питання буде заслухано на засіданні Європарламенту в жовтні місяці. І там, коли буде прийматися відповідна резолюція, більш за все, що до Угорщини будуть вживатися дуже серйозні заходи впливу.

Очевидно, що найближчими днями будуть додаткові пояснення європейської позиції на дії Будапешта, адже всі все бачать та розуміють і складають мозаїку політичних дій Будапешту щодо підтримання чи не підтримання європейської єдності в контексті міграційної, зовнішньої та безпекової політики. Врешті-решт Євросоюз не хоче виставляти себе як якась бездіяльна організація, де один член може фактично блокувати діяльність такого важливого політико-економічного утворення. Тому засоби впливу будуть застосовуватися", – впевнений Олександр Левченко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Белом доме ответили, почему поставки оружия Украине остановлены
Gazeta UA
2025-07-07T22:00:08Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Новая встреча в Турции. Переговоры Украины и РФ
Корреспондент
2025-07-21T20:54:38Z
В Украине обсуждают создание мобильных ТЦК
Корреспондент
2025-07-21T20:51:18Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В Херсоне из-за российских обстрелов повреждены церковь и театр
Корреспондент
2025-07-21T18:24:08Z
В ОВА показали последствия обстрела Днепропетровщины
Корреспондент
2025-07-21T17:54:03Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Звезда "Шоу долгоносиков" Андриенко раскрыл сумму пенсии и какую надбавку получает: "Случилась проблема"
TSN
2025-07-21T15:33:32Z
Женщина с самыми большими в мире губами шокировала изменениями во внешности: как она выглядела "до" и "после"
TSN
2025-07-21T15:06:57Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Пенсионер заразился бубонной чумой от своего кота: как это случилось
TSN
2025-07-21T15:18:44Z
Как правильно просыпаться, чтобы не терять возможности в жизни: секреты богачей
TSN
2025-07-21T15:06:32Z
Бессонница исчезнет навсегда: стало известно об уникальном напитке для идеального сна
Comments UA
2025-07-21T14:45:00Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Гороскоп на 21 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак9
UAToday
2025-07-21T15:30:14Z
Быстрая стирка: что можно постирать за 15-20 минут, а что категорически запрещено класть в барабан
TSN
2025-07-21T15:06:28Z
"С ноткой любви": Клопотенко показал, как приготовить нетрадиционный квас
Апостроф
2025-07-21T15:06:11Z
Гороскоп на 22 июля: избегайте сомнительных сделок
Новости Украины
2025-07-21T15:03:45Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
РФ может потерять 19 млрд долларов доходов из-за потолка цен на нефть
Корреспондент
2025-07-21T19:03:41Z
Китай сократил закупки российской пшеницы в 16 раз
Корреспондент
2025-07-21T17:27:45Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
БПЛА атаковали военный аэродром в РФ - росСМИ
Корреспондент
2025-07-21T21:06:17Z
Канада выделит 15 млн долларов на ремонт украинских танков Leopard 2
Корреспондент
2025-07-21T19:39:29Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Лидер Брентфорда стал новичком Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-07-21T20:21:37Z
Шовковский объявил, какие футболисты пропустят начало Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-07-21T18:39:40Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
FAVBET заплатил 4,37 млрд грн налогов за первое полугодие 2025 года
Bin UA
2025-07-21T18:08:20Z
Усик не остался равнодушным и поблагодарил зрителей за поддержку
Корреспондент
2025-07-21T17:21:40Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В России из-за БПЛА повреждена железная дорога, 75 поездов задерживаются
Корреспондент
2025-07-21T19:21:59Z
В Австрии вынесли приговор 15-летнему стороннику ИГИЛ
Европейская правда
2025-07-21T17:19:43Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Японские компании объединились для создания спасательного робота
Корреспондент
2025-07-21T18:42:40Z
Samsung представила бюджетный Galaxy F36
Корреспондент
2025-07-21T17:00:00Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Умный туалет: о качестве вашего кала можно будет узнать в смартфоне
TSN
2025-07-21T15:18:11Z
У США створюють нову картоплю з генетичною стійкістю до фітофторозу
AgroNews
2025-07-21T15:06:14Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z