MY.UAНовини
Україна ратифікувала Римський статут: що це означає і чи є загрози для наших військових
Україна ратифікувала Римський статут: що це означає і чи є загрози для наших військових

Україна ратифікувала Римський статут: що це означає і чи є загрози для наших військових

24 роки тому Україна підписала Римський статут – документ, що регулює роботу Міжнародного кримінального суду. Лише зараз, 21 серпня 2024 року, Верховна Рада ратифікувала цей документ, що передбачає доєднання нашої країни до МКС. Таке рішення підтримав 281 народний обранець.

Представники чинного президента Володимира Зеленського та його попередника Петра Порошенка часто заявляли про те, що ратифікувати цей документ варто після завершення бойових дій, адже зараз це може створювати ризики для українських військових.

Річ у тім, що Римський статут, зокрема, передбачає розгляди воєнних злочинів. Це стосується командирів та військовослужбовців, яких підозрюють в нападах на цивільних, катуваннях та інших злочинах. Міжнародний кримінальний суд може розглядати такі справи за позовом іншої держави, до прикладу росіяни у 2008 році подали чимало позовів проти грузинської армії.

Тому зараз Україна шукає формулу, яка б дозволила ратифікувати Римський статут, що є умовою для подальшої євроінтеграції, та звела б до нуля будь-які ризики розслідувань Міжнародного кримінального суду проти українських військових. Як це можливо втілити – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Що таке Римський статут і як його створювали

Ще після завершення Другої світової війни в ООН різні країни порушували питання щодо створення міжнародного суду, головним завданням якого мали б бути запобігання конфліктам та покарання міжнародних злочинців. Проте роками створення такого органу далі дискусій не заходило, аж поки весь світ у 1990-их не сколихнули дві події – воєнні злочини під час війн на території колишньої Югославії та геноцид у Руанді.

17 липня 1998 року на дипломатичній конференції ООН у Римі 120 держав погодилися створити Міжнародний кримінальний суд та підписали відповідний статут, який тепер і називають Римським. Цей документ регулює роботу суду та передбачає розгляд цим органом справ, які стосуються різних злочинів.

Документ встановлює чотири основні міжнародні злочини:

  • геноцид,
  • злочини проти людяності,
  • воєнні злочини,
  • злочини агресії, які не мають терміну давності.

І лише через 4 роки документ набув чинності після того, як 60 підписантів статуту ратифікували його. Як результат – у Гаазі почав роботу Міжнародний кримінальний суд. На початку роботи цього органу чи не найгучнішою справою були звинувачення у воєнних злочинах експрезидента Союзної Республіки Югославії Слободана Мілошевича.


Мілошевич на лаві підсудних в Гаазі, згодом справу закрили через його смерть / Фото DW

Загалом з 1998 року Римський статут підписали 137 країн, а Україна стала 125-ю, яка ратифікувала цей документ. Та є й ті, хто не підписав і не ратифікує документ, а також ті, хто відкликав підпис. Наприклад, так вчинили США. Джордж Буш-молодший у травні 2002 року заявив, що Міжнародний кримінальний суд загрожує американським військовим і порушує національний суверенітет.

Також не підписали або не ратифікували Римський статут такі країни, як Китай, Індія, Туреччина, Єгипет та Ізраїль.

Коли у 2014 році МКС почав розслідування ситуації в Україні, росіяни неабияк розлютилися, тому у 2016 році Владімір Путін видав указ, який забороняє ратифікацію Римського статуту в Росії.

Україна відтягувала ратифікацію протягом 24 років

Наприкінці 1999 року тодішній Президент України Леонід Кучма розпорядився підписати Римський статут, що і трапилося уже в січні 2000 року. Проте через рік президент звернувся до Конституційного Суду з проханням визнати цей документ таким, що суперечить Основному законові держави.

Аргументом було те, що Конституція України не передбачає доповнення національної судової системи Міжнародним кримінальним судом. Тобто МКС у переліку судових органів влади немає.

Деякі експерти та політологи пов'язують таку зміну позиції щодо Римського статуту тим, що у 2001 році було вбито журналіста Георгія Гонгадзе і в причетності до цього підозрювали саме Кучму. Хоча слідством цей факт не доведений і досі, попри "касетний скандал" – публікацію записів з кабінету президента, де той дає розпорядження розправитися з журналістом.

Так чи інакше, але такий крок Леоніда Кучми викинув питання ратифікації Римського статуту з порядку денного аж на 13 років. Знову актуальним питання стало у 2014 році, коли росіяни окупували Крим та вдерлися на Донеччину й Луганщину.

Однак тодішня влада вирішила не ратифікувати Римський статут, а звернутися до Міжнародного кримінального суду з окремими заявами щодо визнання юрисдикції. Тоді Україна подала позови на розслідування подій під час Революції Гідності та щодо російської агресії з 20 лютого 2014 року.

Про офіційний початок розслідувань МКС оголосив лише у березні 2022 року, і станом на зараз видано ордери на арешт шести осіб, серед яких Владімір Путін, Марія Львова-Бєлова, Сєргєй Шойгу і Валєрій Герасимов.


Стенд біля відділення поліції у місті Балаклія, Харківська область / Фото 24 Каналу

Тож Україна не ратифікувала Римський статут. У 2016 році заступник голови адміністрації президента Порошенка Олексій Філатов прямо заявив, що ратифікація може мати ризики для українських військових, тому він пропонував зробити це тільки після завершення війни.

Таку ж позицію в червні 2022 року підтримав чинний міністр юстиції Денис Малюська, а пізніше – заступник голови Офісу Президента щодо судоустрою Андрій Смирнов.

Я б, як мінімум, під час війни, до перемоги України питання ратифікації Римського статуту відклав би. Тому що, згідно з Римським статутом, спеціальні компетентні органи іноземних країн отримають купу заяв країни-агресора про начебто злочини, які вчиняються нашими військовими. І той самий Міжнародний кримінальний суд зобов’язаний буде давати оцінку цим подіям,
– заявив Смирнов в інтерв'ю "Радіо Свобода".

У березні 2024 року Смирнова на посаді змінила юристка Ірина Мудра, яка не лише підтримувала ідею ратифікації, але й відкидала ризики для військовослужбовців.

Україна ратифікувала статут "із нюансом"

Якщо спростити усі побоювання щодо Римського статуту, що вони полягають в тому, що за повідомленнями, наприклад, Росії тих чи інших бійців можуть запідозрити у вчиненні воєнного злочину й розслідування проти цих військових уже вестиме Гаага. Крім того, МКС також може розглядати справи щодо тих чи інших осіб, якщо вважає, що місцева судова влада, а в конкретному випадку українська, виявилася некомпетентною.

  • Тому Україна ратифікувала Римський статут з приміткою, що в найближчі 7 років МКС не може розглядати справи щодо українських військових за підозрою у вчиненні воєнних злочинів.
  • Розрахунок тут зроблений на те, що за цей період війна скінчиться і, якщо будуть свідчення про воєнні злочини, вчинених окремими військовими, то їх розгляне український суд.

А якщо український суд виніс вирок – чи то обвинувальний, чи виправдовувальний, то міжнародна юрисдикція тут уже не діє. Це й передбачає власне Римський статут, де вказано, що МКС не може розслідувати справу, якщо цим займаються національні правоохоронні органи. Хоча якщо МКС вважатиме розслідування таким, що проведено не належним чином, то все ж може перебрати справу собі.

Попри це, як Ірина Мудра, так і чимало чиновників вказують на те, що Україна уже визнає юрисдикцію МКС у справах, які стосуються російської агресії, і за цей час суд видав ордери на арешти 6 росіян і жодного українця. Тому теоретично усі нюанси мають сенс, але на практиці ситуація поки що інша.

Переваги ратифікації Римського статуту

Та Римський статут – це не лише про ризики в українському контексті, але й про переваги.

  • Найперше – ратифікація договору є однією з умов подальшої євроінтеграції, адже всі члени ЄС визнають юрисдикцію МКС.
  • Крім того, як зазначає генпрокурор Андрій Костін, це є чітким сигналом для міжнародної спільноти, що Україна готова дотримуватися визнаних принципів правопорядку.

Україна уже активно співпрацює з Міжнародним кримінальним судом, а ратифікація нашою країною договору поглибить співпрацю. Річ у тім, що після того, як завершився процес приєднання до МКС, Україна отримає право призначити свого суддю до цього міжнародного органу, брати участь у виборах прокурора, затверджувати розподіл бюджету суду.


Прокурор МКС Карім Хан під час візиту до Харкова у червні 2022 року / Фото Офісу генпрокурора

Крім того, як зазначає Ірина Мудра, українці матимуть спрощений доступ до цільового фонду суду, що збільшить шанси отримати компенсації потерпілим від російської агресії.

Теги за темою
Законодавство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Capcom раскрыла продолжительность Onimusha: Way of the Sword — новая игра не имеет связи с прошлыми частями
GameMag
2025-03-31T14:19:00Z
Похоже, релиз The Elder Scrolls VI от Тодда Говарда состоится очень нескоро
GameMag
2025-03-31T13:52:42Z
"Почему так?": ПК-геймеры из стран без PSN не понимают, почему Sony не хочет продавать им The Last of Us Part II в Steam
GameMag
2025-03-31T13:52:00Z
Миллионы Android-смартфонов поддерживают "секретные" функции: как ими воспользоваться
Фокус
2025-03-31T13:22:35Z
На Тернопільщині фермер веде блог про техніку і польові роботи
AgroNews
2025-03-31T13:22:26Z
Ученые разгадали лайфхак древних египтян, с помощью которого они раскалывали гранит
Апостроф
2025-03-31T13:06:24Z
На грани прорыва: имплант компании Neuralink может вернуть зрение слепым уже к концу 2025 года
Фокус
2025-03-31T13:00:23Z
Компанія Маска вперше вживить людині зоровий імплантат
Portaltele
2025-03-31T12:48:46Z
Гид AI LIMIT — прохождение игры AI LIMIT в стиле Dark Souls
GameMag
2025-03-31T12:39:09Z
Как правильно измерить размер бюстгальтера и как его стирать
Знай
2025-03-31T13:51:20Z
Гороскоп на 1 апреля: общение с близкими друзьями поможет снять напряжение
Новости Украины
2025-03-31T13:39:32Z
Самые раздражительные привычки туристов: что не нравится персоналу отелей
Comments UA
2025-03-31T13:33:26Z
Легкий и необычный рецепт домашнего попкорна из гречки
Знай
2025-03-31T12:51:52Z
Зачем сажать бархатцы возле помидоров: польза, о которой знают не все
Gazeta UA
2025-03-31T12:42:41Z
Проверьте наблюдательность за секунды: найдите замаскированный крендель в комнате
Gazeta UA
2025-03-31T11:24:21Z
Только эти три знака Зодиака станут любимцами судьбы в начале апреля
Comments UA
2025-03-31T10:33:31Z
Галактические яйца к Пасхе-2025: волшебный способ окрашивани, просто натрите свечку
Знай
2025-03-31T09:51:41Z
Взрослые по всему миру начали скупать мягкие игрушки: неожиданная причина
Comments UA
2025-03-31T09:00:53Z
Разорвало пополам: Tesla Cybertruck уничтожена в ДТП с "Гелендвагеном"
Фокус
2025-03-31T14:27:45Z
Правоохранители раскрыли 72 убийства, совершенных россиянами в Буче
Лига
2025-03-31T14:18:17Z
В Мьянме количество жертв землетрясения превысило две тысячи человек
Gazeta UA
2025-03-31T14:12:39Z
Число погибших в результате землетрясения в Мьянме возросло до более 2 тысяч человек
Комсомольская правда
2025-03-31T14:07:45Z
Чудо в Андах: умер один из 16-ти спасшихся, которые были вынуждены стать каннибалами
Фокус
2025-03-31T13:57:12Z
В Почаеве собака покусала 11-летнюю девочку: ребенок в больнице с переломом челюсти
Новости Украины
2025-03-31T13:48:15Z
Лесные пожары в Южной Корее мог вызвать огненный ритуал местного жителя – Yonhap
Лига
2025-03-31T13:09:03Z
Погибло больше полторы тысячи людей: что известно о крушении знаменитого "Титаника" и как он выглядит сейчас
Telegraf
2025-03-31T12:33:49Z
Мужчина не пришел в ТЦК, ведь имеет больного ребенка: наказал ли его суд
Telegraf
2025-03-31T12:12:31Z
Яремчук - о дубле Панатинаикосу: Я очень горжусь этим
Корреспондент
2025-03-31T13:28:04Z
Атлетико хочет обменяться игроками с Челси
Корреспондент
2025-03-31T12:28:55Z
Криштиану Роналду летом может вернуться в "Реал" – СМИ
ZN UA
2025-03-31T11:04:50Z
Артета подтвердил, что лидер Арсенала готов к возвращению на поле
Корреспондент
2025-03-31T10:54:43Z
Свитолина вернулась в двадцатку лучших теннисисток мира
ZN UA
2025-03-31T10:22:51Z
Еще один украинец может отобраться на ЧМ по футболу среди клубов
Корреспондент
2025-03-31T09:15:10Z
После громкого дебюта на тренерском поприще Филипе Луис отказался возглавить сборную Бразилии
Известия Киев
2025-03-31T08:34:19Z
Чисора: Не могу дальше боксировать, у меня остались силы только на один бой
Корреспондент
2025-03-31T08:21:27Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
Ад на передовой: оккупанты бьют с неба, земли и штурмуют без остановки
Новости Украины
2025-03-31T14:12:10Z
"Все, навоевался?": хейтеры набросились на Даниэля Салема, который стал ведущим шоу "Зважені та щасливі"/Новый сезон будет вести военнослужащий ВСУ
Апостроф
2025-03-31T14:03:17Z
Сухостой, огонь и штрафы: в Житомирской области развернули борьбу с весенними поджогами
Знай
2025-03-31T14:03:11Z
Выезд за границу за 25 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранительницу на Одесчине
Апостроф
2025-03-31T14:00:48Z
Третья штурмовая "жирно" ударила по ЗРК окупантов на Харьковщине
Апостроф
2025-03-31T13:51:49Z
Платежки начнут рассчитывать по новому: кому готовиться к дополнительным расходам
Знай
2025-03-31T13:43:50Z
Россияне атакуют на 12 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-03-31T13:43:04Z
Харьковчанка получила 15 лет за "слив" данных о ВСУ
Корреспондент
2025-03-31T13:42:41Z
Бойцы ССО взяли в плен россиян в Курской области
ZN UA
2025-03-31T13:36:32Z
Украинский трейлер мелодрамы «Материалисты»
Кино-Театр
2025-03-31T14:21:53Z
59-летняя Синди Кроуфорд похвасталась роскошной фигурой в новой фотосессии
Фокус
2025-03-31T14:06:46Z
"Я никогда не врала": экс-помощница Дэвида Бекхэма снова рассказала об их романе
Фокус
2025-03-31T13:48:52Z
Актриса Леся Самаева рассказала о домогательствах преподавателя в школьные годы
Апостроф
2025-03-31T13:21:26Z
Мадонна удивила записав видео на унитазе с бриллиантовыми зубами
Comments UA
2025-03-31T13:06:11Z
Инна Мирошниченко устроила эмоциональную фотосессию с сыновьями в пижамах
Gazeta UA
2025-03-31T12:25:44Z
Аллу Пугачеву "стерли" с экранов в рф: теперь официалтно отказались от нее
Знай
2025-03-31T11:51:39Z
Как изменилась звезда "Поймать Кайдаша" Антонина Хижняк за 10 лет
Gazeta UA
2025-03-31T11:06:49Z
Диван подождет: куда пойти в Киеве на этой неделе, 31 марта – 4 апреля
VGorode
2025-03-31T10:24:43Z
Уклонистам сделали важное предупреждение: без визита в ТЦК не обойтись
Знай
2025-03-31T14:30:56Z
Даниил Гетманцев прикупил землю и начал ездить на Land Cruiser своей матери
Апостроф
2025-03-31T14:30:08Z
Какие имена для детей самые популярные и редкие на Прикарпатье
Comments UA
2025-03-31T14:03:44Z
Лучшая точность и дальность: для ВСУ создали новый гранатомет AGL-53
Факти ICTV
2025-03-31T14:03:01Z
Молодых влюбленных выбрасывают из страны из-за циничного закона
Comments UA
2025-03-31T13:30:20Z
400 тысяч долларов, жилье и машина: на какую работу заманивают такими "сладкими" условиями
Фокус
2025-03-31T13:06:15Z
Российская журналистка обвинила "Радио Свобода" в несправедливом увольнении и абьюзе
Telegraf
2025-03-31T12:54:12Z
ВМС готовы мгновенно ответить на нарушение Россией перемирия в Черном море
Хвиля
2025-03-31T12:51:36Z
На учениях в Литве пропали американские солдаты: бронемашину нашли через шесть дней
Новости Украины
2025-03-31T12:45:44Z
Об этом следует знать каждому: целесообразно ли жарить яйца на сливочном масле
Comments UA
2025-03-31T13:09:16Z
Опасные свойства морепродуктов: кому не стоит их употреблять
Comments UA
2025-03-31T13:06:18Z
Против деменции: Великобритания выделяет £2 млн на цифровые тесты
Факти ICTV
2025-03-31T12:57:46Z
Ученые выяснили симптомы плохо диагностируемой, но опасной болезни сердца
Факти ICTV
2025-03-31T12:36:15Z
Этой ошибки допускают все: чего точно нельзя делать при бессоннице
Comments UA
2025-03-31T12:27:33Z
Россиян атакует вирус, вызывающий кашель с кровью: им советуют носить маски
Фокус
2025-03-31T12:12:10Z
Какой хлеб лучше покупать: диетологи назвали 6 самых полезных сортов
UAToday
2025-03-31T12:03:18Z
Названы органы, на которые наиболее вредно влияет вино
Comments UA
2025-03-31T11:57:16Z
Развенчиваем мифы о бананах: почему этот фрукт полезен всем
Знай
2025-03-31T11:27:13Z
Франция оштрафовала Apple на €150 млн
Корреспондент
2025-03-31T14:24:12Z
Могут ли пенсионеры не платить за доставку газа
Знай
2025-03-31T14:12:14Z
Супермаркеты переписали цены на консервацию: сколько заплатим за горошек, кукурузу и оливки
Знай
2025-03-31T13:12:06Z
От Adidas до IKEA: какие бренды собираются вернуться в Россию. И собираются ли
Комсомольская правда
2025-03-31T13:06:39Z
О чем говорят колебания доллара: какой курс ждать в апреле
Comments UA
2025-03-31T12:57:26Z
На плечи украинцев могут лечь чужие долги за коммуналку: когда это возможно
Знай
2025-03-31T12:30:53Z
Поезд уехал раньше расписания и "забыл" пассажира во Львове: в "Укрзализныце" объяснили почему
Telegraf
2025-03-31T12:30:04Z
Исторический рекорд: европейские акции уверенно опережают американские
Хвиля
2025-03-31T12:28:31Z
Американские производители массово жалуются на канадцев: что они сделали
Comments UA
2025-03-31T12:24:30Z
Китайский автопроизводитель BYD построит мегафабрику размером с город
Корреспондент
2025-03-31T14:15:09Z
На украинский рынок вышел более мощный конкурент Mercedes-AMG G63 от Land Rover
Фокус
2025-03-31T12:51:24Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
У Зеленского отрицают подготовку к выборам — СМИ
ZN UA
2025-03-31T14:34:07Z
Военные взяли Вэнса на смех после его комментария о погоде в Гренландии
Comments UA
2025-03-31T14:33:46Z
Сибига: Риторика России обострилась до уровня 2022 года
Хвиля
2025-03-31T14:30:51Z
Весенний призыв в РФ: Путин готовит новое пушечное мясо
Новости Украины
2025-03-31T14:30:33Z
В сети пишут о задержании депутата "ЕС" за подготовку теракта в ТЦК: в партии опровергают
Фокус
2025-03-31T14:30:05Z
Телефон пропавшей оппозиционерки Мельниковой, проживавшей в Польше, обнаружили в Беларуси
ZN UA
2025-03-31T14:25:20Z
Марин Ле Пен признали виновной в растрате средств Европарламента
Лига
2025-03-31T14:24:26Z
Вчені знайшли в Антарктиді гриби, з яких можна створити природні біопестициди
AgroNews
2025-03-31T14:21:48Z
Путин объявил весенний призыв: в Минобороны РФ раскрыли, как он связан с «СВО»
Comments UA
2025-03-31T14:21:32Z