MY.UAНовини
Як сформувати в Україні культуру популяризації науки
Як сформувати в Україні культуру популяризації науки

Як сформувати в Україні культуру популяризації науки

Як сформувати в Україні культуру популяризації науки

Чи багато ми чуємо про українську науку та науковців? Окрім періодичних згадок у фейсбуці про математикиню Марину Вязовську чи популярних колонок історика Ярослава Грицака, навряд чи. Але український сектор науки та досліджень не стоїть на місці, особливо в умовах пошуку технологічних і світоглядних рішень для протидії російській агресії. І популяризація української науки надзвичайно важлива з кількох причин. Насамперед, вона в інтересах самого суспільства, адже дозволяє краще розумітися у складних наукових питаннях і відрізняти факти від фейків і дезінформації. Але так само вона важлива і для вчених: більша увага з боку суспільства до науки означає більшу увагу з боку нашої держави та міжнародних партнерів, а отже збільшення підтримки та нові грантові можливості. Та як про українських вчених дізнається світ, якщо про них не знає навіть наша внутрішня аудиторія?

«В Україні нема сформованого розуміння цінності популяризації науки як важливої складової сучасних держави та суспільства. Це нерозуміння поглибилося під час пандемії COVID-19 та воєнного стану на тлі поширення псевдонаукових концепцій та ідей». Так сформулювали одну з ключових проблем у взаємодії науковців і широкого суспільства науковці-автори білої книги «Популяризація науки під час криз та війн: виклики та можливості».

Дійсно, в середовищі українських науковців не сформувалася культура популяризації власних досліджень. Ба більше, пояснювати складні наукові терміни зрозумілою мовою деякі вчені досі вважають чимось негідним їхнього високого наукового статусу, адже при спрощенні часто втрачається наукова точність. Крім того, навколо популяризаторських текстів, які зрозумілою широкому загалу мовою розповідають про дослідження та відкриття науковців, ведуться дискусії — де межа між плагіатом та переказом з метою популяризації.

Популяризації науки ніхто не навчає і до неї ніхто не привчає. Усі офіційні вимоги щодо отримання наукового ступеню чи вченого звання не містять відповідних пунктів. Щоб отримати звання кандидата наук чи професора не важливо, скільки людей хоча б поверхнево ознайомляться з результатами твоєї роботи: достатньо, щоб про зміст дисертації знав науковий керівник, опоненти та члени вченої ради. Тож і маємо ситуацію, коли лише одиниці серед вчених самостійно опановують мистецтво популяризації науки — або завдяки власному таланту та наполегливості, або якщо мають досвід у сфері масової комунікації.

Звісно, немає сенсу додавати нові вимоги до нинішніх МОНівських документів, що вже перенасичені ними. Адже тоді поширена нині імітація науки може так само «успішно» перерости в імітацію популяризації.

Натомість однозначно мають діяти різноманітні стимули у вигляді державних і недержавних програм сприяння популяризації науки. Це є звичною практикою за кордоном. Наприклад, в рамках програм ЄС підтримку отримують не лише фундаментальні чи прикладні наукові дослідження, але й проєкти, що сприяють більшій зацікавленості питаннями науки. Це реалізується завдяки цікавим тематичним фокусам: одні проєкти розповідають про арктичні експедиції, інші — про вивчення морських ссавців тощо.

Що ж маємо на даний момент в Україні? Позитивним аспектом є те, що з моменту прийняття у 2015 році закону «Про наукову та наукову-технічну діяльність» популяризація науки на офіційному рівні визнана частиною цього виду діяльності. Однак шлях від декларування до втілення на практиці за десять років виявився дуже непростим.

Ось, наприклад, одне з положень закону передбачає, що наукові установи можуть витрачати власні надходження на популяризацію наукових досліджень. Водночас можна згадати небагато прикладів такого внутрішнього фінансування. Вочевидь наукові установи не мають для цього достатньо коштів, навиків, а може і бажання.

Іншою можливістю, передбаченою в законі, є отримання державного грантового фінансування на популяризацію науки, зокрема в рамках Національного фонду досліджень України (НФДУ). Однак тут теж мали проблему: у першому варіанті Порядку конкурсного відбору та фінансування проектів НФДУ про популяризацію науки не було сказано ні слова, а отже і відповідних конкурсів не проводилося.

Невелика, але активна спільнота українських популяризаторів науки позитивно зустріла новину, що Кабмін у 2023 р. вніс зміни до Порядку, включивши проєкти з популяризації науки до можливої сфери фінансування. В перспективі ситуація стала виглядати краще, адже з точки зору законодавства проведення конкурсів з популяризації науки стало теоретично можливим. Однак реальність знову примушує викинути «рожеві окуляри»: в умовах воєнного стану НФДУ практично не отримує державного фінансування, а конкурси оголошуються лише завдяки співпраці з зарубіжними донорами. Тому зміни до Порядку так і не втілені на практиці і, скоріш за все, не будуть втілені до завершення воєнного стану. Хіба що вдасться домовитися з зацікавленим міжнародним фондом.

В таких умовах важливим внеском у популяризацію науки може бути посилення комунікаційної складової тих проєктів, які подаються на розгляд експертів НФДУ в рамках вже діючих конкурсів. Відомо, що вчені у переважній більшості випадків не є успішними піарниками, тому їм навряд чи прийдуть в голову креативні ідеї з донесення результатів власних наукових досліджень до ширшої авдиторії, окрім як провести наукову конференцію чи зробити допис на сайті власної установи. Виходом могло б стати залучення до проєктів професійних спеціалістів з комунікацій.

Деякі проєкти з популяризації науки можуть отримати грантову підтримку через Український культурний фонд, Український інститут книги, Український фонд стартапів, а в перспективі — і через нещодавно запущений Український молодіжний фонд. Але тут діють вужчі рамки — для цього вони повинні мати потужну культурологічну складову, книжковий формат чи спрямованість на молодь. Перспективним могло б бути проведення спільних конкурсів під егідою кількох інституцій: науковцям, наприклад, було б корисно повчитися умінню діячів культури доносити свою творчість до ширшої аудиторії або ж навичкам молодіжних працівників об’єднувати людей заради спільної мети. Однак говорити про такі кроссекторальні проєкти можна буде тільки після відбиття російської агресії, бо в умовах війни кожна установа думає передусім про виживання власних програм.

Підтримка популяризація науки з боку бізнесу також не стала поширеною практикою в Україні. Хоча є й позитивні приклади: співпраця між компанією Yasno та науково-популярним медіа «Куншт» в умовах російських обстрілів об’єктів енергетики втілилася у серію захопливих подкастів «Буде тобі наука». Подібні практики мають розширюватися. Це двосторонній процес: чим більш дієвою буде популяризація українських наукових досягнень, тим більш готовим для співпраці буде бізнес-середовище.

Єдиною формою хоча б морального і невеликого фінансового заохочення популяризаторів, які працюють у переважній більшості випадків на волонтерських засадах, в наш час є премії. Першою була започаткована премія НАН «За популяризацію науки», якою нагороджують переважно популяризаторські ініціативи наукових установ. Цього року Українським католицьким університетом і Львівським товариством науковців було запущено нову премію з одноіменною назвою, яка спрямована більшою мірою на недержавні та неформальні популяризаторські ініціативи.

На завершення варто згадати, що незважаючи на відсутність стабільної державної чи приватної підтримки, до того ж в умовах воєнного стану, сфера популяризація науки в сучасній Україні демонструє і позитивні моменти. Після початку російської агресії у 2014 році, а особливо після повномасштабного вторгнення у 2022-му українське суспільство почало вивільнятися з пут російських популяризаторів науки (насправді часто популяризаторів імперської ненависницької ідеології) і стало більш зацікавленим в українській науково-популярній продукції. І цей факт не може не обнадіювати: він демонструє силу суспільства, яке здатне підтримувати та розвивати популяризацію науки не лише за рахунок державної підтримки, а завдяки власним внескам у вигляді купленої нон-фікшн книжки чи допомозі українському подкасту через платформу спільнокошту.

Разом з тим, маємо і певні «проблеми зростання». Особливе занепокоєння викликає недосформованість культури академічної доброчесності в українській науково-популярній сфері. Тож маємо значне поле для роботи у цьому напряму — від публічних дискусій з залученням широкого кола експертів і зацікавлених сторін, аналізом зарубіжного досвіду і до тренінгів для потенційних авторів і редакторів, започаткування цілих освітніх програм для наукової журналістики. Все це стане стимулом для розширення та удосконалення способів популяризації науки — молодої, але дуже перспективної галузі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Лиманському напрямку росіяни значно активніше застосовують легку техніку - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-07T18:48:37Z
Академік НАН пояснив, яка катастрофа чекає на природу України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T18:39:30Z
Керченський міст залишається ціллю для ЗСУ, але важлива інформаційна тиша – Неїжпапа
Лига
2025-04-07T18:27:56Z
"Гоп-батальйон" у Торецьку: українські дронарі ліквідували самовпевненого оператора БПЛА ворога
Antikor
2025-04-07T18:21:31Z
Сили оборони вивели з ладу два російські ЗРК «Панцир»
УкраинФорм
2025-04-07T18:15:55Z
Співробітник ТЦК Києва задекларував Volkswagen Tiguan за 15 тисяч гривень та нову квартиру
24tv
2025-04-07T18:15:43Z
В.о. очільниці "Київзеленбуд" Ольга Манько задекларувала 53 тисячі доларів готівкою та нерухомість у Києві та передмісті
Antikor
2025-04-07T18:00:22Z
Розвідники показали, як знищили російські дрони в небі над Запорізькою та Донецькою областями
УкраинФорм
2025-04-07T18:00:05Z
В окупованих Донецьку, Ясинуватій та Макіївці тимчасово призупинили водопостачання
Antikor
2025-04-07T17:36:00Z
Андрій Мельник став новим послом України при ООН
Европейская правда
2025-04-07T18:57:02Z
Зеленський відправив колишнього генпророкура Костіна послом у Нідерланди
Европейская правда
2025-04-07T18:55:46Z
Трамп обіцяв, що встановить мир: чому США не запровадили нові мита проти РФ
Факти ICTV
2025-04-07T18:54:45Z
Кандидат у президенти Румунії хоче заборонити транзит українського зерна
Европейская правда
2025-04-07T18:51:24Z
Працюємо над новими оборонними пакетами для України - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-07T18:51:06Z
Агресивна політика Трампа може мати незворотні наслідки для США: до чого тут Китай
24tv
2025-04-07T18:51:05Z
Зеленський призначив нового посла у Фінляндії
Европейская правда
2025-04-07T18:51:04Z
Двадцять імен, двадцять обірваних життів, – Вілкул назвав усіх жертв удару по Кривому Рогу
24tv
2025-04-07T18:48:07Z
Трамп вимагає репарації, ЄС готує тарифну відповідь, Придністровʼя без газу: новини дня
Европейская правда
2025-04-07T18:48:00Z
Росії допомагають удосконалити ракети та дрони: Україні їх важче збивати
24tv
2025-04-07T18:45:42Z
У Луцьку чоловік на підйомнику хотів зробити сюрприз дівчині: вона відповіла жестом 18+
24tv
2025-04-07T18:30:46Z
Нігерійські розробники представили перший вітчизняний ударний дрон Damisa
InternetUA
2025-04-07T18:28:07Z
Сирський доповів Зеленському щодо присутності Сил оборони в Курській та Бєлгородській областях РФ
УкраинФорм
2025-04-07T18:27:56Z
Як відмінювати «метро», «ситро» і «кіно»? Мовознавиця пояснила різницю між цими словами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T18:27:39Z
Вербний тиждень-2025: що можна і не можна робити ці дні, суворі заборони
GlavRed
2025-04-07T18:27:00Z
Смертельний удар по Кривому Рогу: авіаексперт сказав, чим могли атакувати росіяни
24tv
2025-04-07T18:12:04Z
"Де ти купила посвідчення": у Львові водій маршрутки образив колишню військовослужбовицю
Фокус
2025-04-07T18:06:29Z
Японські розробники представили проект нової крилатої ракети з радіусом дії до 2500 км
InternetUA
2025-04-07T17:58:36Z
"Було складно": що відомо про приїзд Пугачової в РФ
GlavRed
2025-04-07T18:54:23Z
Підтримують війну і не лише: в українському TikTok завірусилася пісня башкирського гурту
Telegraf
2025-04-07T18:42:36Z
Манікюр справжньої герцогині: яке покриття на нігтях у Меган Маркл
24tv
2025-04-07T18:30:49Z
Павло Зібров розповів, що йому збільшили пенсію: яку суму отримує співак
24tv
2025-04-07T18:00:06Z
Українка Таню Муіньо стала режисеркою року Hollywood Music Video Awards 2025 за кліп для Леді Гаги
УкраинФорм
2025-04-07T17:45:00Z
Анастасія Цимбалару оголосила про паузу в кар’єрі та назвала причину
TSN
2025-04-07T17:00:28Z
Російська група з Башкирії AY YOLA з піснею "Homay" посіла перше місце в Apple Music в Україні
Antikor
2025-04-07T16:54:43Z
Анастасія Цимбалару заявила про паузу в кар'єрі: "Я не впоралася"
24tv
2025-04-07T16:39:15Z
Олег Винник після провалу концерту в Польщі збирається до Німеччини: ціна квитків
Фокус
2025-04-07T16:27:10Z
На Харківщині російський дрон атакував наряд поліції
Мій Харків
2025-04-07T18:25:26Z
У Херсоні загасили пожежу в будинку, що виникла після російського обстрілу
УкраинФорм
2025-04-07T17:51:06Z
У Дніпрі лікарі намагаються врятувати хлопчика, тяжко пораненого у Кривому Розі
Комсомольская правда
2025-04-07T17:46:14Z
На Хмельниччині затримали іноземців за розбій і вимагання
1News
2025-04-07T17:39:25Z
Мукачівські поліцейські затримали зловмисника, який пограбував водія рейсового автобусу
Украина Криминальная
2025-04-07T17:36:00Z
У Харкові чоловіка засудили до трьох років ув’язнення за відмову від мобілізації
Antikor
2025-04-07T17:18:48Z
У Києві затримали чоловіка, який побив пляшкою товариша до смерті
Antikor
2025-04-07T17:15:57Z
СБУ затримала 7 школярів, які на замовлення інтернет-кураторів з рф знищували об'єкти Укрзалізниці
InternetUA
2025-04-07T17:10:17Z
Поліція розшукує злочинців, які здійснили вандалізм на 5 кібервантажівках у Торговому Центрі
Топ Жир
2025-04-07T16:45:46Z
В українські супермаркети могли потрапити отруєні авокадо: чим небезпечний перуанський фрукт
Хвиля
2025-04-07T18:39:11Z
Підвищення тарифів на комуналку в Одесі: коли цифри в платіжках зміняться
Политека
2025-04-07T18:31:00Z
Підвищення тарифів на світло: Міненерго зробило важливу заяву
Знай
2025-04-07T18:30:37Z
В Україну вдруге завезли отруйні авокадо з кадмієм: наскільки вони небезпечні
Фокус
2025-04-07T18:21:00Z
Президентка Єврокомісії запропонувала США "нульові тарифи" на промислові товари
Европейская правда
2025-04-07T18:09:12Z
В Eutelsat оцінили, чи зможуть стати альтернативою Starlink в Україні
24tv
2025-04-07T18:03:42Z
Одразу чотири продукти Первомайського МКК отримали золото на міжнародному конкурсі Favorite Food&Drinks 2025
Telegraf
2025-04-07T17:57:03Z
В Євроцентробанку закликають відмовитися від Visa та Mastercard
24tv
2025-04-07T17:43:58Z
Окупація Запорізької АЕС росією стає основною перешкодою на шляху до миру – WP
iPress
2025-04-07T17:43:40Z
Мінітеплиця своїми руками – недорогі варіанти для весняної розсади
GlavRed
2025-04-07T18:54:06Z
У життя 3 знаків зодіаку увірветься шалений успіх: кого накриє хвиля удачі
GlavRed
2025-04-07T18:27:36Z
До кого зі знаків зодіаку у квітні повернеться людина з минулого
24tv
2025-04-07T18:15:35Z
Чому кроти оселяються на вашій ділянці: є 3 основні причини
24tv
2025-04-07T17:33:37Z
Люди розчаровуються: туристи назвали місця, в які більше нізащо не повернуться
24tv
2025-04-07T17:30:53Z
В якості щоденних продуктів треба бути впевненим: як перевірити наявність соди у молоці
24tv
2025-04-07T17:15:10Z
Як випрати килим удома на підлозі: швидка і проста порада
GlavRed
2025-04-07T16:27:14Z
До чи після Великодня: коли найкраще садити картоплю цього сезону
Gazeta UA
2025-04-07T16:12:22Z
Мухи в будинку зникнуть: який предмет із холодильника треба поставити на вікно
GlavRed
2025-04-07T15:27:44Z
Жан Беленюк знайшов $100 біля Капітолію: "Гетьманцев, куди платити податок?"
Знай
2025-04-07T18:51:18Z
Успіх Динамо в дербі, перемоги Шахтаря та Олександрії: підсумки 23 туру та турнірна таблиця УПЛ
24tv
2025-04-07T18:39:45Z
Евертон цікавиться півзахисником Фрайбурга
Football.ua
2025-04-07T18:28:04Z
Полісся на останніх хвилинах вибороло нічию проти Карпат
Football.ua
2025-04-07T18:22:23Z
Легенда італійського футболу та Роми прибув до Москви: ганебне відео
24tv
2025-04-07T17:51:24Z
Шлоттербек через травму пропустить кінцівку сезону-2024/25
Football.ua
2025-04-07T17:46:19Z
Рух мінімально обіграв Колос у матчі із скандальним завершенням
Football.ua
2025-04-07T17:46:10Z
Український "Халк" порадив Усику завершити боксерську кар'єру
24tv
2025-04-07T17:45:36Z
Названо топ-10 найбагатших боксерів в історії: скільки заробив Усик
24tv
2025-04-07T17:45:05Z
Якого рішення Ілона Маска варто боятися українцям: аналіз Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T18:36:03Z
Як красиво і за копійки сховати простір під ванною: ідея з TikTok
24tv
2025-04-07T18:12:06Z
Гравці Star Citizen задонатили на гру вже понад 800 мільйонів доларів
24tv
2025-04-07T17:45:18Z
Надсилають SMS про "запис на прийом": шахраї по-новому виманюють персональні
InternetUA
2025-04-07T17:43:42Z
Сонячні панелі із місячного пилу: чому вчені вирішили його використати
24tv
2025-04-07T17:33:38Z
Підтримка Samsung Galaxy S25 триватиме 8 років: кому пощастить
InternetUA
2025-04-07T16:25:35Z
100-річне передбачення підтвердилося — з космосу на Землю піде "дощ" енергії
Фокус
2025-04-07T16:15:37Z
Apple готує кардинальне оновлення дизайну iPhone 19 Pro до 20-річчя смартфона
24tv
2025-04-07T16:03:34Z
ЦПД: Шахраї масово розсилають SMS із текстом «Ви записані на прийом»
Детектор М
2025-04-07T16:01:39Z
Блищатимуть як нові: чим почистити крани від нальоту
Telegraf
2025-04-07T18:42:51Z
Ранкова рутина Кейт Міддлтон: яких звичок вона дотримується
24tv
2025-04-07T18:30:15Z
Регулярні візити до лікаря знижують смертність серед онкохворих
360ua.news
2025-04-07T18:00:31Z
Все про фолієву кислоту: що це за речовина та коли потрібно приймати добавки
24tv
2025-04-07T17:09:31Z
Чи можна їсти пророслу картоплю: про це знають одиниці
24tv
2025-04-07T17:00:59Z
8 садівничих звичок, які знищують ваші рослини
24tv
2025-04-07T16:51:43Z
Проблеми НСЗУ у 2025: українці платять за безоплатне – Ковтонюк
ZN UA
2025-04-07T16:25:14Z
Глобальне чипування: Neuralink шукає добровольців для тестування імплантів по всьому світу
24tv
2025-04-07T15:03:57Z
Лікарня у Львові отримала від Німеччини партію ліків для дітей
Факти ICTV
2025-04-07T15:01:11Z
Audi зупинила постачання автомобілів до США через нові мита
iPress
2025-04-07T18:54:18Z
Лише сім автомобілів цього американського суперкара було побудовано
Топ Жир
2025-04-07T18:45:29Z
Audi призупиняє поставки автомобілів у США через податковий шок
Топ Жир
2025-04-07T18:00:43Z
Адвокати VW будуть зачаровані новим автобусом від Skyworth
Топ Жир
2025-04-07T17:30:59Z
Зміниться до невпізнання: новий Chevrolet Corvette вперше показали на фото і відео
Фокус
2025-04-07T16:57:20Z
В Україні з’явився рідкісний суперкар Lamborghini Huracan Sterrato
Топ Жир
2025-04-07T16:39:08Z
Chevrolet представив футуристичний концепт майбутнього Corvette С9
AutoCentre
2025-04-07T16:22:33Z
Нове електричне авто Land Rover Defender Mini
Топ Жир
2025-04-07T16:00:39Z
Японська якість: в Україні виявлено позашляховик Mitsubishi із пробігом мільйон км
Фокус
2025-04-07T15:42:49Z