MY.UAНовини
Як сформувати в Україні культуру популяризації науки
Як сформувати в Україні культуру популяризації науки

Як сформувати в Україні культуру популяризації науки

Як сформувати в Україні культуру популяризації науки

Чи багато ми чуємо про українську науку та науковців? Окрім періодичних згадок у фейсбуці про математикиню Марину Вязовську чи популярних колонок історика Ярослава Грицака, навряд чи. Але український сектор науки та досліджень не стоїть на місці, особливо в умовах пошуку технологічних і світоглядних рішень для протидії російській агресії. І популяризація української науки надзвичайно важлива з кількох причин. Насамперед, вона в інтересах самого суспільства, адже дозволяє краще розумітися у складних наукових питаннях і відрізняти факти від фейків і дезінформації. Але так само вона важлива і для вчених: більша увага з боку суспільства до науки означає більшу увагу з боку нашої держави та міжнародних партнерів, а отже збільшення підтримки та нові грантові можливості. Та як про українських вчених дізнається світ, якщо про них не знає навіть наша внутрішня аудиторія?

«В Україні нема сформованого розуміння цінності популяризації науки як важливої складової сучасних держави та суспільства. Це нерозуміння поглибилося під час пандемії COVID-19 та воєнного стану на тлі поширення псевдонаукових концепцій та ідей». Так сформулювали одну з ключових проблем у взаємодії науковців і широкого суспільства науковці-автори білої книги «Популяризація науки під час криз та війн: виклики та можливості».

Дійсно, в середовищі українських науковців не сформувалася культура популяризації власних досліджень. Ба більше, пояснювати складні наукові терміни зрозумілою мовою деякі вчені досі вважають чимось негідним їхнього високого наукового статусу, адже при спрощенні часто втрачається наукова точність. Крім того, навколо популяризаторських текстів, які зрозумілою широкому загалу мовою розповідають про дослідження та відкриття науковців, ведуться дискусії — де межа між плагіатом та переказом з метою популяризації.

Популяризації науки ніхто не навчає і до неї ніхто не привчає. Усі офіційні вимоги щодо отримання наукового ступеню чи вченого звання не містять відповідних пунктів. Щоб отримати звання кандидата наук чи професора не важливо, скільки людей хоча б поверхнево ознайомляться з результатами твоєї роботи: достатньо, щоб про зміст дисертації знав науковий керівник, опоненти та члени вченої ради. Тож і маємо ситуацію, коли лише одиниці серед вчених самостійно опановують мистецтво популяризації науки — або завдяки власному таланту та наполегливості, або якщо мають досвід у сфері масової комунікації.

Звісно, немає сенсу додавати нові вимоги до нинішніх МОНівських документів, що вже перенасичені ними. Адже тоді поширена нині імітація науки може так само «успішно» перерости в імітацію популяризації.

Натомість однозначно мають діяти різноманітні стимули у вигляді державних і недержавних програм сприяння популяризації науки. Це є звичною практикою за кордоном. Наприклад, в рамках програм ЄС підтримку отримують не лише фундаментальні чи прикладні наукові дослідження, але й проєкти, що сприяють більшій зацікавленості питаннями науки. Це реалізується завдяки цікавим тематичним фокусам: одні проєкти розповідають про арктичні експедиції, інші — про вивчення морських ссавців тощо.

Що ж маємо на даний момент в Україні? Позитивним аспектом є те, що з моменту прийняття у 2015 році закону «Про наукову та наукову-технічну діяльність» популяризація науки на офіційному рівні визнана частиною цього виду діяльності. Однак шлях від декларування до втілення на практиці за десять років виявився дуже непростим.

Ось, наприклад, одне з положень закону передбачає, що наукові установи можуть витрачати власні надходження на популяризацію наукових досліджень. Водночас можна згадати небагато прикладів такого внутрішнього фінансування. Вочевидь наукові установи не мають для цього достатньо коштів, навиків, а може і бажання.

Іншою можливістю, передбаченою в законі, є отримання державного грантового фінансування на популяризацію науки, зокрема в рамках Національного фонду досліджень України (НФДУ). Однак тут теж мали проблему: у першому варіанті Порядку конкурсного відбору та фінансування проектів НФДУ про популяризацію науки не було сказано ні слова, а отже і відповідних конкурсів не проводилося.

Невелика, але активна спільнота українських популяризаторів науки позитивно зустріла новину, що Кабмін у 2023 р. вніс зміни до Порядку, включивши проєкти з популяризації науки до можливої сфери фінансування. В перспективі ситуація стала виглядати краще, адже з точки зору законодавства проведення конкурсів з популяризації науки стало теоретично можливим. Однак реальність знову примушує викинути «рожеві окуляри»: в умовах воєнного стану НФДУ практично не отримує державного фінансування, а конкурси оголошуються лише завдяки співпраці з зарубіжними донорами. Тому зміни до Порядку так і не втілені на практиці і, скоріш за все, не будуть втілені до завершення воєнного стану. Хіба що вдасться домовитися з зацікавленим міжнародним фондом.

В таких умовах важливим внеском у популяризацію науки може бути посилення комунікаційної складової тих проєктів, які подаються на розгляд експертів НФДУ в рамках вже діючих конкурсів. Відомо, що вчені у переважній більшості випадків не є успішними піарниками, тому їм навряд чи прийдуть в голову креативні ідеї з донесення результатів власних наукових досліджень до ширшої авдиторії, окрім як провести наукову конференцію чи зробити допис на сайті власної установи. Виходом могло б стати залучення до проєктів професійних спеціалістів з комунікацій.

Деякі проєкти з популяризації науки можуть отримати грантову підтримку через Український культурний фонд, Український інститут книги, Український фонд стартапів, а в перспективі — і через нещодавно запущений Український молодіжний фонд. Але тут діють вужчі рамки — для цього вони повинні мати потужну культурологічну складову, книжковий формат чи спрямованість на молодь. Перспективним могло б бути проведення спільних конкурсів під егідою кількох інституцій: науковцям, наприклад, було б корисно повчитися умінню діячів культури доносити свою творчість до ширшої аудиторії або ж навичкам молодіжних працівників об’єднувати людей заради спільної мети. Однак говорити про такі кроссекторальні проєкти можна буде тільки після відбиття російської агресії, бо в умовах війни кожна установа думає передусім про виживання власних програм.

Підтримка популяризація науки з боку бізнесу також не стала поширеною практикою в Україні. Хоча є й позитивні приклади: співпраця між компанією Yasno та науково-популярним медіа «Куншт» в умовах російських обстрілів об’єктів енергетики втілилася у серію захопливих подкастів «Буде тобі наука». Подібні практики мають розширюватися. Це двосторонній процес: чим більш дієвою буде популяризація українських наукових досягнень, тим більш готовим для співпраці буде бізнес-середовище.

Єдиною формою хоча б морального і невеликого фінансового заохочення популяризаторів, які працюють у переважній більшості випадків на волонтерських засадах, в наш час є премії. Першою була започаткована премія НАН «За популяризацію науки», якою нагороджують переважно популяризаторські ініціативи наукових установ. Цього року Українським католицьким університетом і Львівським товариством науковців було запущено нову премію з одноіменною назвою, яка спрямована більшою мірою на недержавні та неформальні популяризаторські ініціативи.

На завершення варто згадати, що незважаючи на відсутність стабільної державної чи приватної підтримки, до того ж в умовах воєнного стану, сфера популяризація науки в сучасній Україні демонструє і позитивні моменти. Після початку російської агресії у 2014 році, а особливо після повномасштабного вторгнення у 2022-му українське суспільство почало вивільнятися з пут російських популяризаторів науки (насправді часто популяризаторів імперської ненависницької ідеології) і стало більш зацікавленим в українській науково-популярній продукції. І цей факт не може не обнадіювати: він демонструє силу суспільства, яке здатне підтримувати та розвивати популяризацію науки не лише за рахунок державної підтримки, а завдяки власним внескам у вигляді купленої нон-фікшн книжки чи допомозі українському подкасту через платформу спільнокошту.

Разом з тим, маємо і певні «проблеми зростання». Особливе занепокоєння викликає недосформованість культури академічної доброчесності в українській науково-популярній сфері. Тож маємо значне поле для роботи у цьому напряму — від публічних дискусій з залученням широкого кола експертів і зацікавлених сторін, аналізом зарубіжного досвіду і до тренінгів для потенційних авторів і редакторів, започаткування цілих освітніх програм для наукової журналістики. Все це стане стимулом для розширення та удосконалення способів популяризації науки — молодої, але дуже перспективної галузі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
В Китае отреагировали на санкции ЕС против России
Корреспондент
2025-07-19T01:48:50Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Павлоград под массированной атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-19T01:09:01Z
Сырский сообщил о заходе россиян в Покровск
Comments UA
2025-07-18T21:48:47Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Война в Украине: военные откровенно рассказали, что происходит на Запорожском направлении
TSN
2025-07-18T19:21:46Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
В Подмосковье прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-18T20:51:13Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
Удар по Одессе: погиб человек
Корреспондент
2025-07-18T23:21:33Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
22-летний вратарь клуба Бернли может вернуться в родной Ман Сити
Корреспондент
2025-07-18T19:30:31Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z