MY.UAНовини
Історія зневаги: як Росія 33 роки не може змиритися з Незалежністю України
Історія зневаги: як Росія 33 роки не може змиритися з Незалежністю України

Історія зневаги: як Росія 33 роки не може змиритися з Незалежністю України

Розбираємося, як Росія підважувала українську державність: нехтувала визнанням кордонів, підривала суверенітет і заперечувала самостійність.

У 1991 році Радянський Союз розпався, утворилося п’ятнадцять незалежних держав, а Україна відновила втрачену державність. Проте, як писав у 2002 році у блозі британський політолог українського походження Тарас Кузьо, представники влади Росії продовжували вважати міждержавну організацію Союз незалежних держав (СНД) реінкарнацією СРСР. 

«Росія завжди, починаючи з моменту створення СНД в 1991 році, розглядала його як вільну співдружність або конфедерацію, якою керує та яку веде Росія. З точки зору Росії, інші країни-члени СНД мають у своєму розпорядженні лише частковий суверенітет — як “близьке зарубіжжя”, регіон, що вже не е є частиною СРСР, однак усе ж не такий абсолютно суверенний, як країни “далекого зарубіжжя”», — писав Тарас Кузьо.

Відповідно, Росія направляла у вже незалежні колишні радянські республіки послів, які поводились як «губернатори». Таким, наприклад, був Віктор Черномирдін. Він був послом в Україні від 2001 до 2009 року. Черномирдін вірив у «триєдиний народ», об’єднання України, Білорусі та Росії, «коли українське суспільство дозріє до цього рівня, воно буде готове до такого кроку». Такі слова Черномирдіна Кузьо процитував із інтерв’ю росіянина газеті «Труд» у січні 2022 року.

Черномирдін ще довго залишається одним із головних «авторитетів» із питань України у Росії навіть після смерті у 2010 році. Наприклад, у квітні 2014 року «Російська газета» опублікувала набір висловлювань Черномирдіна із назвою «Україну, яку ми не знаємо». Там наводили його цитати про «хворобу — оранжеву революцію» «незалэжной» України, тугу росіян через «спокушену Заходом» Україну, відмову визнавати Крим українським тощо. Або ще за десять років, у лютому 2024-го, заступник Голови Ради Безпеки Росії, експрезидент Росії Дмитро Медведєв, аргументуючи, що Україну не чекають у ЄС, переказав анекдот від Черномирдіна: мовляв, Україна вступить у ЄС після Туреччини, а Туреччина — ніколи.

«Чий Крим?»

Одним із перших проявів зазіхання Росії на український суверенітет та невизнання повного суверенного контролю України над всією своєю територією, була «Кримська криза», або «Холодна війна за Крим» 1992 — 1994 років. Росія всіляко перешкоджала переходу частини чорноморського флоту під контроль України. У квітні 1992 року відбулася «війна указів» між президентами Росії Борисом Єльциним та України Леонідом Кравчуком щодо того, до чиєї юрисдикції має перейти Чорноморський флот.

Тоді ж почався процес присягання на вірність Україні окремих частин, кораблів і підрозділів Чорноморського флоту. Від початку паритетний розподіл кораблів закінчився підписанням Масандрівських угод про «поетапне врегулювання проблем Чорноморського флоту». Зрештою переговори між Борисом Єльциним і Леонідом Кравчуком у 1995 році закріпили наступну пропорцію: 18,3% кораблів відійшло до ВМС України, а 81,7% — до ВМС Росії. Україна зберігала за собою військово-морські бази в Ізмаїлі, Одесі, Очакові, Керчі, Донузлаві та Балаклаві. Натомість Росія зобов’язувалася утримувати не більш як 25 тис. осіб контингенту на своїй військово-морській базі у Севастополі.

У січні 1994 року Юрій Мєшков, який на той час обіймав посаду «президента» Криму, закликав Росію включити до свого складу Крим. Це був чи не найперший «офіційний» заклик від формально українського посадовця з подібною пропозицією. У березні 1995 року український парламент скасував кримську Конституцію 1992 року, а разом із нею — посаду президента Криму. Крим зберігає статус автономної республіки. Посаду «президента» скасували. І запровадили посаду «прем’єр-міністра Автономної республіки Крим».

Росія продовжила маніпулювати темою відокремлення півострова від України. Навесні 2014 року Росія взагалі звинуватила Україну в тому, що це вона першою «анексувала» Крим після розпаду Радянського Союзу. З такою заявою тоді виступив тодішній спікер Держдуми Росії Сергій Наришкін для виправдання спроб захоплення півострова як на початку 90-х, так і підготовки до так званого «референдуму» щодо формальної легітимізації військової анексії Криму Росією в березні 2014 року.

«Де закінчуються кордони Росії»

Після розпаду Радянського Союзу держави, які здобули незалежність, здебільшого погодилися з кордонами, в яких вони існували на момент відокремлення. Важливим етапом визнання територій України Росією стало підписання Біловезьких угод, які закріпили незалежність України, Білорусі та Росії, а також визначили їхні кордони. Ці угоди стали основою для міжнародного визнання нових держав, що дозволило їм зайняти своє місце на світовій політичній арені.

Протягом 1992—97 років Україна уклала угоди про визнання кордонів із: Польщею, Угорщиною, Словаччиною і Білоруссю. А питання визнання кордонів із Молдовою, Румунією та Росією затягнулося. Кордони з Молдовою Україна та Росія погодили у 1999 році. І почали демаркувати їх на місцевості з 2002-го.

Україна і Румунія погодили сухопутні кордони у 2003 році, а суперечку щодо морських Україна успадкувала від СРСР. І у 2004 році розв’язати її Румунія попросила Міжнародний суд ООН. Заковикою був острів Зміїний і контроль над видобуванням нафти й газу в економічній зоні, яка до нього прилягає. Румуни вважали його скелею, а українці — островом. Якщо Зміїний був островом, то Україна за міжнародним правом розширювала б свої морські кордони у води, які Румуни вважали своїми. 3 лютого 2009 року Міжнародний суд ООН постановив, що Зміїний є островом. Однак це не дає Україні права на розширення виняткової економічної зони в Чорному морі. 

Проблеми демаркації українсько-російського кордону залишалися як у 1990-х, так і у 2000-х роках. Хоча Росія і визнавала сухопутні кордони України, вони не були розміченими на місцевості. А щодо морських кордонів суперечки точилися аж до 2012 року. Прикладом цих проблем став конфлікт навколо острова Тузла. 29 вересня 2003 року росіяни почали будувати дамбу від російського Таманського півострова до острова Тузла у Керченській протоці. Претензії на Тузлу росіяни пояснювали «необхідністю запобігти розмиванню Таманського півострова». І що, начебто, «рівень моря в античні часи був на 4 метри нижчим за нинішній» і Туза «історично» була частиною Тамані. Захоплення росіянами Тузли тоді вдалось уникнути завдяки приверненню міжнародної уваги і переговорам. У 2003 році Україна і Росія уклали Договір «Про державний кордон». Угоду про демаркацію кордону на місцевості держави уклали аж у 2010 році. А перший прикордонний стовпчик на кордоні з Росією встановили у 2012 році. У листопаді 2014 року президент і Кабінет міністрів України вирішили установити прикордонні знаки, відповідно до укладених раніше Угод, але без участі в установленні прикордонних знаків росіян. Проти чого росіяни протестували.

«Продукт кольорових революцій» і нав’язування сепаратизму

Росіяни намагалися подавати те, що століттями різні частини України були у складі різних держав, як доказ нібито неспроможності українців вибудувати спільну ідентичність і жити в одній державі. Хрестоматійним прикладом цих суджень є «статті» і промови Володимира Путіна напередодні повномасштабного вторгнення в Україну у лютому 2024 року. Однією із найпомітніших спроб роздмухати поляризацію в українському суспільстві стала президентська кампанія 2004 року. Політтехнологи виборчого штабу тодішнього прем’єра і кандидата у президенти Віктора Януковича випустили листівку з використанням візуальної стилістики кампанії опонента Віктора Ющенка. На ній кілька областей на заході України, за винятком Закарпатської та Чернівецької, позначили як «перший сорт». Кілька центральних — як «другий», а східні й південні — як «третій». Таким чином політтехнологи Януковича намагалися переконати виборців, що Ющенко, якщо стане Президентом України, ігноруватиме потреби людей зі сходу України, та лякали всіх «західним націоналізмом».

Зображення фейкової агітки нібито партії «Наша Україна», на якій українців поділено на кілька «сортів». Джерело: Рух «Чесно»

Під час президентської виборчої кампанії 2004–2005 років спробами створити «республіки» для людей одного «сорту» займались проросійські політики та чиновники. 28 листопада 2004 року у Сіверськодонецьку на Луганщині відбувся з’їзд депутатів під егідою «Партії регіонів», яка підтримувала Януковича. На тому з’їзді обговорювали питання «федералізації» України, зокрема створення Південно-Східної Української Автономної Республіки (ПіСУАР). Такі політичні проєкти представників «Партії регіонів» після поразки Віктора Януковича на виборах президента 2004 року давали й росіянам, і українцям, які черпали новини з російських чи проросійських джерел, можливість «переконатися», начебто розкол в українському суспільстві справді існує, а не є вигадкою чи маніпуляцією російських політтехнологів.

У 2004 році також почали використовувати термін «Новоросія», який за десять років росіяни використовували під час окупації частин Донеччини й Луганщини. Після поразки Януковича на повторному другому турі виборів у 2004 році на зборах, які ініціював мер Одеси Руслан Боделан, прийняли резолюцію з вимогою створити у межах Одеси й області «Новоросійський край».

Пропаганда про «Україну трьох сортів» і спроби створити як не ПіСУАР, то «Новоросію», послужили у Росії підґрунтям для узагальнення «вищого рівня», мовляв, через «внутрішні суперечності» українська держава не може існувати. Це збіглося у часі з кінцем другого терміна Володимира Путіна як президента Росії та конструювання для росіян візії боротьби зі спробами США «установити гегемонію» шляхом «фінансування державних переворотів» у «зоні впливу Росії». «Переворотами» росіяни у той час називали протести проти влади у Грузії та Україні, які призвели до зміни влади й проголошення цими пострадянськими республіками курсу на реформи й інтеграцію у ЄС і НАТО.

«Штучна держава»

Після зміни влади в Грузії та Україні у промові на Мюнхенській конференції з питань політики безпеки 2007 року Путін поскаржився на повчання Заходу щодо недемократичності Росії та розповів про «слабкість і цинічність» НАТО на чолі зі США. Цей образ і досі використовують для виправдання для диктатури та воєнної агресії Росії. Україні у цьому протистоянні відводиться роль «маріонетки» США.

Тоді ж сформувалися і «ревізіоністські» тези Кремля щодо «штучності» української держави. На Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року розглядали питання надання Україні та Грузії Плану дій щодо членства (ПДЧ), дорожньої карти на шляху до повноцінного вступу в альянс. Серед західних союзників не було консенсусу — і Путін на тому саміті за місяць до кінця свого чергового президентства намагався залякати західних лідерів небажаними наслідками у випадку позитивного рішення щодо України та Грузії. Саме тоді Путін чи не вперше апелював до «неприродності й неповноцінності» української держави: 

«Україну в тому вигляді, в якому вона сьогодні існує, було створено за радянських часів; вона отримала території від Польщі після Другої світової війни, від Чехословаччини, від Румунії — і зараз ще не всі розв’язані прикордонні проблеми на Чорному морі з Румунією. Від Росії величезні території отримала на сході та півдні країни… Це складне державне утворення», — йшлося у стенограмі виступу Путіна перед західними лідерами на тому саміті.

За кулісами риторика Путіна на тому саміті, за свідченнями очевидців, була ще гострішою. Путін в особистих розмовах із лідерами не цурався говорити про «штучність» України, проте, за спогадами учасника саміту колишнього президента Латвії Валдіса Затлерса, «всі вважали, що це просто розмови політиків без серйозних наслідків». Російські медіа, а серед них газета «Комерсант»,  тоді підтверджували цю зневажливу до України риторику, переповідаючи, з посиланнями на джерела, зміст розмови Путіна із президентом США Джорджем Бушем. «Коли ж мова зайшла про Україну, Путін розлютився. Звертаючись до Буша, він сказав: “Ти ж розумієш, Джордже, що Україна — це навіть не держава!”». Відтак можна достатньо точно зафіксувати час появи пропагандистського кліше щодо «штучності» української держави. Воно буде ключовим пізніше в обґрунтуванні агресії Москви та сприятиме початку етапу риторичного охолодження відносин Росії з Заходом.

Заколотники «Київського режиму» та «держава 404»

Переломним моментом для російської пропаганди стали події Революції гідності. Українська опозиція до авторитарного режиму Януковича отримувала зневажливі ярлики «заколотників» і «фашистів», а мітингувальників російські пропагандистипоказували як «натовп», буцімто контрольований кількома «націоналістичними угрупованнями». Такі повідомлення про «фашистський заколот у Києві» виправдовували наступну тезу російської пропаганди — «події на Євромайдані призведуть до розколу України».

«Вогні безладу розпалилися в Тернополі, Житомирі, Рівному, Черкасах, Івано-Франківську. Натовпи націоналістів захоплюють міські й обласні адміністрації. А от схід і південь не підтримує екстремістські настрої заходу країни», — повідомив ведучий новин на російському телеканалі «ТВЦ» під час ефіру у січні 2014 року.

Зміна влади після Євромайдану розвінчала ілюзію збереження впливу над Україною. І Росія перейшла до загарбання українських територій. Початком є анексія Криму в березні 2014 року та масована кампанія «заперечення легальності» новообраного Президента Порошенка. Замість української влади з’явився «київський режим». Збройні Сили України стали «київськими бойовиками» та «терористами». Проте остаточна спроба делегітимізації й української влади, й українського суверенітету, й української державності як такої, сталася після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року. Відтоді росіяни продовжують намагатися силою «скасувати» українську державність.

У двох зверненнях напередодні вторгнення, 21 та 24 лютого, Путін заперечував державність і суверенність України. При цьому у зверненні перед вторгненням цих пасажів було набагато менше, Україна в цілому там згадується лише ближче до середини виступу. Натомість Путін розлого говорив про загрози з боку США та країн НАТО. Україна в тому зверненні згадується лише як «анти-Росія… поставлена під повний зовнішній контроль», яка до того ж «створюється на наших історичних територіях».

Аргументація вторгнення Путіна в Україну суголосна поширеній у російській пропаганді тезі про так звану «країну 404». Так називають Україну з відсилкою до мережевого коду HTTP, де «помилка 404» означає, що вебсторінка не була знайдена. Нібито «України вже не існує», її державні інституції розвалені, а повна поразка і втрата державності українцями є лише питанням часу. Цей мем з’явився ще в часи першого акту збройної агресії та означав, що Україна після революції 2014 нібито перестала існувати як держава. Проте чим довше Україна чинить опір збройній російській агресії, тим «серйознішим ворогом» постає у вустах російського агітпропу та тим менше читачів у телеграм-каналах російських пропагандистів і чиновників.

Від «братнього слов’янського народу» до «ворожої до Росії країни»

Державна пропаганда Росії та дії очільників Кремля проти України поступово змінювали масові уявлення російського суспільства. Соцопитування навіть при їхній відносній релевантності в умовах авторитарної держави все ж можуть дати хоч і обмежену, але придатну для інтерпретації й аналізу картину загальних трендів у суспільстві. Так, в опитуваннях громадської думки росіян на початку 2000-х років Україна (49%) лише на кілька пунктів відставала від Білорусі (54%) у списку держав «ближнього зарубіжжя», з якими потрібно було будувати дружні стосунки в першу чергу. У 2001 році багато опитаних росіян висловлювалися за відновлення будь-якої форми Союзу колишніх «слов’янських» республік СРСР.

Але державна пропаганда Росії і її дії проти України поступово все більше впливають на масові уявлення російського суспільства. В умовах посилення авторитаризму й особливо після 2022 року соціальні дослідження в Росії є серйозно ускладненими. Проте соцопитування все ж можуть дати хоча і обмежену картину загальних трендів в суспільстві, оскільки, хоча страх респондентів давати відповіді і впливає на абсолютні цифри у результатах, відносні зміни цих результатів протягом часу можуть бути показовими. За інформацією російського «Левада-центру» (детально про методологію досліджень можна прочитати тут), ставлення росіян до України поступово дрейфувало від дружнього до ворожого. Аж до вторгнення Росії в Грузію у 2008 році більшість росіян, від 80 до 60 відсотків позитивно ставилася до України, хоча і з трендом на погіршення ставлення. Після приходу до влади Віктора Януковича ставлення різко змінилося в бік схвалення, але з 2014 року знову погіршилося. У 2019 та 2021 роках, за тими ж даними, відзначалося покращення думки росіян про Україну. Тоді вперше з 2014 року кількість тих, хто «ставиться до України добре» перевищила тих, хто ставиться «погано». Для пояснення цієї зміни в тренді, ми можемо припустити, що це було пов'язано з тимчасовою активізацією перемовин та надіями на відновлення миру на Донбасі, проте у 2022 році, на хвилі первинної націоналістичної ейфорії у російському суспільстві від вторгнення до України, тренд пішов вниз і досяг найнижчої точки за час спостережень.

Результати соцопитувань росіян щодо ставлення до України, 1998 — 2024 роки. Джерело: «Левада-центр»

За даними "Левада-центру", до 2022 року Україна послідовно займала друге місце у рейтингу країн, які росіяни сприймають як «найбільш ворожі». Саме таку відповідь давали від 10% росіян (найнижчий показник 2013 року, але навіть тоді Україна все одно була на другому місці по «ворожості») до 50% (найвищий показник 2016-2018 років). А у 2022 році, коли почалася повномасштабна війна, Україна поступилася в «рейтингу ворожості» Великобританії, Німеччині та Польщі. Гіпотетично це можна пояснити як раз тим, що російська пропаганда остаточно «відмовила» Україні в незалежності та державності, тому бойові дії на її території частина росіян сприйняла не як війну з Україною, а як із «колективним Заходом».

Результати соцопитувань росіян щодо ставлення до інших країн. Джерело: «Левада-центр»

Спостерігаючи за динамікою російської пропаганди та словами Путіна щодо незалежності України, можна помітити, що їхня публічна та дипломатична риторика ставала все більш агресивною і непримиренною. Пікові моменти спроб підважити українську незалежність припадали, очевидно, на періоди загострення відносин між Росією та Україною, від першого Майдану до першого вторгнення російських військ у Крим і повномасштабної війни.

Проте радикалізація риторики та дій Кремля щодо української незалежності збігається ще з одним графіком. Це графік — ставлення росіян до Володимира Путіна. У інформації того ж «Левада-центру» можна ставити під сумнів значення абсолютних показників, проте зміни тренду, скоріш за все, є цілком реальними.

Результати соцопитувань росіян щодо схвалення Володимира Путіна. Джерело: «Левада-центр»

З огляду на цей графік агресія проти України у 2014 і 2022 роках відбувалася на піках падіння популярності Путіна. Цю позицію підтверджують у аналізі впливу Росії в Україну у 2024 році у публікації Центру досліджень проблем Російської Федерації Національного інституту стратегічних досліджень України «Режим Путіна: перезавантаження-2018»:

«Необхідність конструювання наднаціональної ідентичності гостро усвідомлює сам В. Путін, котрий “пережив крах уявної історично сформованої спільності як найбільшу драму свого життя”. Головну запоруку того, що подібний сценарій омине в майбутньому Російську Федерацію, Путін та його оточення вбачають у патріотичній мобілізації, здійсненій на хвилі “русской весны” – руху, що набрав сили після анексії Криму та забезпечив суттєве зростання президентського рейтингу.»  

Звідси можна зробити висновок, що нинішня агресія проти України та попередні періоди ескалації відносин використовуються Кремлем також для того, щоб спрямувати назовні незадоволеність росіян власною державою. Так Путін, виживання режиму якого російські провладні політтехнологи ототожнюють із російською державністю, прагне ствердити свою владу шляхом підваження української незалежності.

Через це вигадане на позначення України гасло про «країну 404», яке означає дисфункційну державність і відсутність суверенітету, можна використовувати саме для самої Росії. Адже це її режим змушений атакувати інші держави для самозбереження. І плекати образ обложеної фортеці, щоб підтримувати ненависть до сусідів і уявних «ворогів».

Над текстом працювали: Олексій Півторак, Андрій Пилипенко, Арсеній Субаріон, Артур Колдомасов, Костянин Задирака, Леся Бідочко, Олександр С’єдін.

Ілюстрація на головній: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дівчина виявила телефон, який загубила ще кілька місяців тому, у неочікуваному місці
24tv
2025-02-07T08:12:15Z
Огляд Logitech POP Icon Combo: ефектний вигляд під ретро, але як щодо зручності?
ITC
2025-02-07T08:07:49Z
Як налаштувати батьківський контроль на телефоні та ноутбуці: детальна інструкція
Политека
2025-02-07T08:01:17Z
Стала відома дата запуску флагмана Xiaomi 15 Ultra: коли його чекати в Україні
Фокус
2025-02-07T08:00:35Z
Windows 11 досі не зміг завоювати довіру користувачів
InternetUA
2025-02-07T07:54:15Z
Наразі стало можливо використовувати веб-пошук ChatGPT без входу в систему
InternetUA
2025-02-07T07:31:05Z
Збереже 97% ємності після 100 циклів: вчені створили поліпшену літій-іонну батарею
InternetUA
2025-02-07T07:25:29Z
OpenAI запускає резидентство даних у Європі
InternetUA
2025-02-07T07:16:25Z
Mistral випускає свого AI-помічника для iOS та Android
InternetUA
2025-02-07T07:01:14Z
Сухий шампунь вам більше не потрібен: чим можна легко замінити цей засіб
24tv
2025-02-07T08:06:46Z
В Британії надійшли в продаж перші м’ясні ласощі для собак, що вирощені в лабораторії
InternetUA
2025-02-07T07:46:54Z
Туристи в Іспанії годинами стоять у черзі, щоб потрапити до готелю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:45:54Z
3 види квітів, які слід посадити зараз
24tv
2025-02-07T07:30:39Z
На сніданок або перекус: ця закуска з лаваша сподобається близьким
Telegraf
2025-02-07T07:12:44Z
Віддають перевагу стресу – про які знаки зодіаку йдеться
24tv
2025-02-07T07:03:12Z
Збережіть на Валентина: як потішити коханих круасаном з лососем
24tv
2025-02-07T06:36:54Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
На грецькому Санторіні оголосили надзвичайний стан: тисячі людей тікають з острова
24tv
2025-02-07T08:27:27Z
Українця визнали придатним до служби після заміни військового квитка: у справу втрутився в суд
Telegraf
2025-02-07T08:18:20Z
На Харківщині загинув 10-річний хлопчик від вибуху невідомого вибухонебезпечного предмету
Gazeta UA
2025-02-07T08:16:49Z
Росія вдарила КАБами по прикордонню Сумщини: двоє загиблих, під завалами можуть бути люди
УкраинФорм
2025-02-07T08:15:06Z
На грецькому острові Санторіні за два тижні зафіксували понад 6000 підземних поштовхів
Европейская правда
2025-02-07T08:10:31Z
Поліцейські викрили 18-річного одесита, який пограбував малознайомого чоловіка
Украина Криминальная
2025-02-07T07:54:23Z
Інформація про «вбивство» чоловіка співробітниками ТЦК та поліції на Харківщині не відповідає дійсності — поліція
Мій Харків
2025-02-07T07:52:18Z
На Київщині уламки ворожих БПЛА пошкодили господарське та гаражне приміщення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:51:40Z
На Алясці зник літак з пасажирами
24tv
2025-02-07T07:42:02Z
Валенсія — Барселона 0:5 Відео голів та огляд матчу Кубку Іспанії
Football.ua
2025-02-07T08:01:38Z
Серхіо Рамос знову у грі: з ким підписав контракт зірковий іспанець
24tv
2025-02-07T08:00:14Z
Флік – після перемоги над Валенсією: Це той стиль гри, що ми хочемо бачити
Football.ua
2025-02-07T07:52:09Z
Стали відомі суперники та календар матчів молодіжної збірної України у відборі Євро-2027
Football.ua
2025-02-07T07:39:28Z
Овчаренко завершив виступ у чвертьфіналі турніру ATP в Ченнаї
УкраинФорм
2025-02-07T07:33:16Z
Фіорентина — Інтер 3:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-07T07:21:51Z
Індзагі: Інтер заслужив поразку, і потрібно привітати Фіорентину
Football.ua
2025-02-07T07:13:00Z
Ліверпуль зацікавлений у трансферах де Йонга та Штіллера
Football.ua
2025-02-07T07:07:41Z
«Бачу в ньому сучасну версію дідуся». Внук Мохаммеда Алі висловився про Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:20Z
Від +16 до снігового колапсу: окупований Крим сильно засніжило
Telegraf
2025-02-07T08:24:50Z
Синєгубов розповів про оперативну обстановку на Харківщині станом на 7 лютого
Мій Харків
2025-02-07T08:01:57Z
Теплих вихідних можна не очікувати. У Києві буде стабільний "мінус"
Telegraf
2025-02-07T08:00:22Z
Росіяни збільшили наступальні групи на Покровському й інших напрямках - ОСУВ «Хортиця»
УкраинФорм
2025-02-07T07:57:51Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворожих безпілотників пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:45:26Z
Жительку так званої ЛНР показово позбавили російського громадянства
УкраинФорм
2025-02-07T07:42:43Z
Українські бійці атакували 14 районів зосередження окупантів
TSN
2025-02-07T07:36:07Z
Росіяни вночі вдарили по Куп'янську з РСЗВ «Ураган», пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:30:40Z
У Криму окупанти масово будують укріплення вздовж доріг та обладнують вогневі точки
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:43Z
"Я тебе мучу": Тіна Кароль відкинула відомого українського шоумена
GlavRed
2025-02-07T08:27:22Z
Трейлер фільму «Фантастична четвірка» зібрав 200+ млн переглядів за добу — і це третій кращий результат для Marvel
ITC
2025-02-07T08:01:38Z
Що подивитися на День святого Валентина: 8 найкращих фільмів про кохання
Вива
2025-02-07T08:00:16Z
Відмовились підтримати збір на дрони: переможці Євробачення Kalush Orchestra потрапили в скандал
24tv
2025-02-07T07:36:06Z
Кейт Гадсон сховала гардеробну кімнату у магічний спосіб: дизайнери не стримують захвату
24tv
2025-02-07T07:30:04Z
"Бачимося щодня": Олександру Терену приписують новий роман
GlavRed
2025-02-07T07:27:23Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
В Україні суттєво зріс запит на психологічну допомогу - Зеленська
УкраинФорм
2025-02-07T08:24:37Z
КНДР, ймовірно, використовує Україну як випробувальний полігон – ISW
iPress
2025-02-07T08:22:54Z
Гаврилюк: Близько 70% озброєння та військової техніки на полі бою - міжнародна допомога
УкраинФорм
2025-02-07T08:18:47Z
Українським водіям загрожує новий штраф: що вигадали у Верховній Раді
ТСН
2025-02-07T08:18:45Z
Де саме Україну захищатимуть винищувачі Mirage: оцінка експерта
TSN
2025-02-07T08:18:30Z
Російське ТБ попалося на фейковому репортажі про «радянський код» DeepSeek
InternetUA
2025-02-07T08:16:41Z
Російські гелікоптери полюють на морські дрони в Чорному морі - ВМСУ
Хвиля
2025-02-07T08:15:29Z
Жінка зняла старий килим у будинку й була приголомшена: що під ним
Фокус
2025-02-07T08:12:46Z
Нова сучасна кухня за три дні
VGorode
2025-02-07T08:09:34Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Прохання Трампа не почуто: Саудівська Аравія піднімає ціни на нафту для Європи та Азії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T08:27:18Z
Україна у січні експортувала товарів на $3,1 мільярда - Свириденко
УкраинФорм
2025-02-07T08:16:10Z
ЄБРР оприлюднив розмір допомоги для України на 2025 рік
24tv
2025-02-07T08:06:42Z
Технологічний гігант Workday звільняє 1750 співробітників, переходячи на ШІ
InternetUA
2025-02-07T08:01:54Z
Куди пішло 860 мільйонів: як витрачають гроші на телемарафони, програми для «‎Дому» та The Gaze
Детектор М
2025-02-07T08:01:29Z
Переробникам не вистачає бобових
AgroPortal
2025-02-07T08:00:47Z
Ціни на нафту продовжують знижуватися через занепокоєння тарифами
УкраинФорм
2025-02-07T07:57:00Z
Світло за ціною золота? Як платити менше за електроенергію вже зараз
Telegraf
2025-02-07T07:51:37Z
Пільга чи субсидія: що вигідніше для багатодітної родини
Telegraf
2025-02-07T07:36:50Z
Tesla вдруге за зиму різко підняла ціни на електрокари у США
УкраинФорм
2025-02-07T08:18:31Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T08:18:12Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T08:15:53Z
Раритетний трицикл Honda у заводській упаковці продали за нечувану суму
AutoCentre
2025-02-07T08:13:50Z
Офіційно представлено найекономніший Subaru Forester: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-02-07T08:12:30Z
У Києві помітили дуже рідкісний британський кросовер-кабріолет
Фокус
2025-02-07T07:36:10Z
Українці втрачають інтерес до автомобілів із США: статистика січня
AutoCentre
2025-02-07T07:03:45Z
В Україні зʼявиться роумінг зарядних станцій для електромобілів: як це працюватиме
AutoGeek
2025-02-07T06:57:23Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
Адміністрація Трампа розпускає оперативну групу з протидії російським олігархам
ZN UA
2025-02-07T08:27:58Z
Про вибори у 2025 році та чому це не пустий звук
Лига
2025-02-07T08:27:55Z
Розмова Трампа і Путіна: Фесенко сказав, що лідери могли обговорити без України
GlavRed
2025-02-07T08:27:48Z
Матір з сином та його однокласник виконали завдання рф проти ЗСУ: деталі гучної справи
Политека
2025-02-07T08:27:09Z
Генерал Келлог розкрив новий план Трампа щодо припинення війни в Україні
Хвиля
2025-02-07T08:27:03Z
Російські силовики затримали брата політв'язня Гугурика - правозахисники
УкраинФорм
2025-02-07T08:24:37Z
Велика Британія висилає російського посла після звинувачень у шпигунстві
iPress
2025-02-07T08:22:54Z
Зеленський очолить українську делегацію на Мюнхенській конференції з питань безпеки
iPress
2025-02-07T08:22:47Z
Трамп запровадив санкції проти МКС через переслідування Нетаньягу
УкраинФорм
2025-02-07T08:22:42Z