MY.UAНовини
Як Україна стала незалежною і прогриміла на весь світ: ключові події
Як Україна стала незалежною і прогриміла на весь світ: ключові події

Як Україна стала незалежною і прогриміла на весь світ: ключові події

Сьогодні українці відзначають 33-тю річницю Незалежності. Це головне свято країни, що в умовах повномасштабного вторгнення набуло особливого значення. Українці століттями боролися за свою свободу, прагнули позбутися чужоземного гніту, йшли на повстання і національно-визвольні рухи, пережили війни, утиски, геноциди. Нашу мову забороняли, культуру намагалися відмінити, українців насильно депортовували зі своїх земель – і все ж ми вистояли і змогли показати світові всю силу, міць і незламність нашої нації.

OBOZ.UA пропонує згадати, як Україна стала незалежною та прогриміла на весь світ. Все почалося не 24 серпня 1991 року, а набагато раніше, коли українці показали, що вони прагнуть до незалежності і самовизначення та не хочуть бути частиною радянщини.

Революція на граніті

Ще до проголошення незалежності у Києві та інших містах відбувалися мітинги, численні учасники яких закликали керівництво України вивести країну зі складу СРСР.

2 жовтня 1990 року в Києві на Майдані Незалежності (тоді – площа Жовтневої революції) студенти вийшли на мітинг, вимагаючи демократизації усіх суспільно-політичних процесів і розірвання союзного договору. Молодь була налаштована рішуче – навіть оголосила голодування. За ініціативою Української студентської спілки (УСС) та львівського "Студентського братства" в центрі столиці з’явилося наметове містечко.

Студенти пропонували позачергові парламентські вибори на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року. Серед вимог також було повернення українців строкової служби на територію України та проведення націоналізації майна КПУ та ЛКСМУ.

Формально вимоги протестувальників були прийняті, адже 17 жовтня Верховна Рада ухвалила відповідну постанову. В історію ці події увійшли під назвою Революція на граніті.

Проголошення незалежності України

Проголошенню незалежності передувало ухвалення 16 липня 1990 Декларації про державний суверенітет України. Документом проголошувалася самостійність, повнота і неподільність влади Української держави в межах її територій та незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах.

Позачергове засідання парламенту 24 серпня 1991 року відбулося за лічені дні після придушення путчу у Москві.

В Акті проголошення незалежності зазначено, що "територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення".

Референдум та перші вибори незалежної України

1 грудня 1991 року в ході першого референдуму незалежності на питання "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?" ствердно відповіли 90,32% українців.

Одночасно з референдумом пройшли у перші вибори з використанням системи абсолютної більшості. У голосуванні взяли участь близько 32 млн громадян. Леонід Кравчук був обраний президентом. Він мав виборчу більшість у всіх регіонах, за винятком трьох областей Галичини, де переміг В'ячеслав Чорновіл.

Будапештський меморандум

Той самий Будапештський меморандум, яким Росія зобов’язувалася утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і в якому вказувалося, що "ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони", був ухвалений 5 грудня 1994 року.

Учасниками договору були Україна, США, Росія та Велика Британія. Це була міжнародна угода про неядерний статус України. Країни-підписанти зобов’язувалися поважати кордони України та гарантувати безпеку у разі військової агресії.

Не минуло і 20 років з моменту підписання, коли у 2014 році Росія здійснила збройну агресію проти України, що триває й донині.

Ухвалення Конституції

28 червня 1996 року Україна отримала Основний Закон. Конституція остаточно закріпила правові основи нашої держави, її суверенітет і територіальну цілісність. Найбільш спірними виявилися питання про розподіл влади, приватну власність, статус російської мови та національну символіку.

Фундамент сучасної Конституції був закладений ще у давніх джерелах – "Руській правді" Ярослава Мудрого, "Литовських статутах", актів періоду Гетьманщини та Конституції Пилипа Орлика 1710 року.

Гривня. Банківська реформа

У вересні 1996 року була проведена банківська реформа. В обіг було введено національну валюту України гривню. Цій події передував складний період нестабільності економіки, бартерних розрахунків, гіперінфляції та купоно-карбованців.

В ході реформи за встановленим курсом перерахували в гривні ціни, тарифи, зарплати, пенсії, вклади громадян без будь-яких обмежень і конфіскацій із вільним обміном купоно-карбованців у гривні.

Помаранчева революція

22 листопада 2004 року про Україну заговорив весь світ. Почалася резонансна політична подія, що завдяки обраній символіці дістала назву Помаранчевої революції. Українці вийшли на масштабні акції протесту. Причиною стала фальсифікація результатів президентських виборів внаслідок чого першість у виборчих перегонах отримав Віктор Янукович.

Українці змогли відстояти своє право на чесні та демократичні вибори. Тоді Верховний Суд призначив проведення повторних виборів, у ході яких 26 грудня 2004 року перемогу здобув Віктор Ющенко.

Перша перемога на Євробаченні

У 2004 році світ голосно заговорив про українську пісенну культуру, а запальна мелодія "Диких танців" звучала звідусіль. Співачка Руслана принесла Україні перше місце на Євробаченні.

Відтоді Україна гідно представляє свою культуру на Євробаченні. У 2016 році перемогу на Євробаченні принесла Джамала з піснею "1944", а у 2022 році першість отримав колектив Kalush Orchestra з піснею "Стефанія".

Визнання Голодомору геноцидом

Радянська влада замовчувала про Голодомор. Найбільшу трагедію українського народу ХХ століття офіційно назвали Голодомором лише у 2006 році. Верховна Рада ухвалила закон, яким насильницький голод 1932-33 років визнавався геноцидом українського народу.

Євро-2012

Згадаємо те прекрасне літо 2012 року, коли найбільші українські міста приймали Євро-2012. Атмосфера свята, радості, єднання, натовпи туристів, нові стадіони, нова інфраструктура, азарт, запал, відчуття загального піднесення – хто міг тоді уявити, що зовсім скоро на українські землі прийде війна?

Історія Євро-2012 почалася ще у 2007 році, коли Україна та Польща вибороли право прийняти у себе чемпіонат Європи з футболу. В ході найбільшої спортивної події до України завітали більше 8 млн туристів. Матчі відбувались у Донецьку, Харкові, Львові та фінал чемпіонату пройшов у Києві.

Революція Гідності

Віктор Янукович зробив ще одну спробу стати президентом – і, на превеликий жаль, таки став. Епоха Януковича відзначилася тотальною узурпацією влади та корупцією небачених масштабів. Янукович разом зі своїм урядом офіційно декларував про підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, натомість 21 листопада 2013 року, раптом заявив, що призупиняє процес євроінтеграції на невизначений термін.

Вже за кілька годин на Майдан Незалежності вийшли перші протестувальники, а з 22 листопада подібні безстрокові акції почалися у багатьох містах – від Львова до Донецька.

Так почалася нова сторінка в історії під назвою Революція гідності. Окружний адміністративний суд ухвалив рішення про заборону проведення мирних зібрань, на Майдані з’являється спеціальний підрозділ"Беркут", що, звісно, не зупиняє українців і акції протесту стають все масштабнішими.

29 листопада 2013 року Янукович не підписав угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС. На всіх майданах країни почали ставити наметові містечка. Вночі 30 листопада відбулося масове побиття студентів та учасників протесту. Вранці протестувальників вже були мільйони.

Українці з куточків країни приїздили на Майдан, демонструючи своє прагнення до євроінтеграції. Влада на поступки не йшла, навпаки – продовжила силові розгони та почала ухвалювати антиконституційні закони. Найстрашнішими днями були масові вбивства мирних мітингувальників на Майдані. Загиблі під час Революції Гідності стали відомі як Небесна сотня.

Зрештою Янукович втік з країни і українці нарешті святкували перемогу. Здавалося, попереду – світле безхмарне майбутнє...

Анексія Криму

Однак темні часи тільки починалися. Вже через місяць після перемоги Революції гідності, в березні 2014 року, Росія ввела свої війська в український Крим. Так звані "зелені чоловічки" Путіна заполонили півострів. Окупанти започаткували сценарій "референдумів під дулом пістолета" та провели так зване опитування, після якого відбулася анексія Криму.

Одразу на півострові почалися гоніння та утиски незгодних. Багатьом довелося стати внутрішніми переселенцями і переїхати на материкову Україну.

Україна била на сполох, світ висловлював занепокоєння, але рішучих заходів не вживав. Так у цивілізованій демократичній Європі ХХІ століття знову стала можлива насильницька анексія – у кращих традиціях Гітлера.

Війна на Донбасі

Кримський сценарій Росія намагалася повторити у Донецькій та Луганській областях. У квітні 2014-го росіяни почали захоплювати українські адмінбудівлі. Україна мусила дати відповідь та розпочати АТО, яка згодом перетворилася на Операцію Об’єднаних сил. Українці згуртувалися перед загрозою. По всій країні почався потужний волонтерський і добровольчий рух.

Томос

15 грудня 2018 року на Об'єднавчому Соборі була створена Православна Церква України (ПЦУ).

Свій вплив на українців російська влада здійснювала і через церкву., тому 20 серпня 2024 року депутати Верховної Ради більшістю голосів ухвалили закон про заборону РПЦ в Україні. Документ не містить релігійних обмежень, а його метою є лише припинення зв’язків підпорядкування будь-яких українських організацій із будь-якими релігійними організаціями, які мають керівні центри у Росії.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну

24 лютого 2022 року російська армія перетнула кордони України та ввела свої війська. Почалося повномасштабне вторгнення. Цьому передувало масштабне нарощення російських військ біля українських кордонів, що почалося з листопада 2021 року, та багаторазове офіційне заперечення влади Кремля про наміри напасти на Україну.

Російські війська почали рух поблизу Харкова, Чернігова, Херсона та Сум, а також з території Білорусі та тимчасово окупованого Криму.

Українці показали світові, що значить справжній спротив. Вже в перші дні війни завдяки армії, самообороні та героїзму звичайних українців російська армія зазнала значних втрат у живій силі та техніці.

Переговори про вступ України в ЄС

28 лютого 2022 року, через тиждень після російського вторгнення, Україна подала заявку на членство в ЄС.

23 червня 2022 року Європейська рада надала Україні статус кандидата на вступ.

25 червня 2024 року було ухвалене важливе рішення щодо європейської інтеграції України. Європейський Союз офіційно розпочав переговори з Україною щодо вступу.

Відкриття переговорів є ключовою віхою євроінтеграції України.

Раніше OBOZ.UA розповідав, як святкували незалежність у 1991 та 1992 роках.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скоро у Windows 11: функціональний значок батареї, покращення «Провідника» та інші зміни
ITC
2025-02-06T22:22:23Z
Apple терміново випустить оновлення iOS 18.3.1 для iPhone
InternetUA
2025-02-06T21:49:21Z
Ігри і не тільки. 8 несподіваних можливостей Excel, про які ви не знали
InternetUA
2025-02-06T20:01:33Z
Death Stranding 2: On The Beach може отримати новий трейлер вже скоро
24tv
2025-02-06T19:57:38Z
Треба знайти "дивну" дівчину на малюнку: на загадку дається лише 4 секунди
GlavRed
2025-02-06T19:27:41Z
Що не слід вмикати через подовжувач: електрик назвав сім небезпечних побутових приладів
InternetUA
2025-02-06T19:16:44Z
«Альфа-стадія»: Civilization VII отримала розгромну критику перших гравців з лише 43% позитивних відгуків
ITC
2025-02-06T18:55:57Z
Торгували ладаном та людьми: ізраїльські археологи зробили неочікуване відкриття
Фокус
2025-02-06T18:42:45Z
Роскомнадзор створить новий «центр оброблення даних», щоб блокувати «небажаний» контент на ТОТ
Детектор М
2025-02-06T18:42:01Z
Він кращий за "той самий" шоколад: як легко приготувати дубайський торт
24tv
2025-02-06T21:57:36Z
Ранні та надзвичайно соковиті: найкращі сорти огірків для городу
24tv
2025-02-06T21:00:33Z
Не чекайте свята: навдивовижу соковите м'ясо з яблуками від суперфіналістки "МастерШеф"
24tv
2025-02-06T20:39:36Z
Не все можна зробити власноруч: 7 випадків, коли варто довірити ремонт професіоналам
24tv
2025-02-06T19:57:27Z
Урожай попре як на дріжджах: які рослини потрібно удобрювати золою
GlavRed
2025-02-06T19:27:36Z
Забудьте про плюшевих ведмедів і банальні троянди: ідеї подарунку на День святого Валентина своїми руками
Telegraf
2025-02-06T19:09:54Z
Поки не повернулося тепло: рецепт глінтвейну від Ярославського – смачно і зігріває
24tv
2025-02-06T18:06:05Z
Чи можна фарбувати шпалери: ось, що варто врахувати для ідеального результату
24tv
2025-02-06T17:42:46Z
Чому губки для посуду мають різний колір: ви й не здогадувалися
24tv
2025-02-06T17:42:20Z
У Києві група підлітків у масках побила хлопця та відібрала у нього телефон
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T21:36:50Z
На Житомирщині поховали 21-річного підривника ТЦК у Рівному: що кажуть родичі
TSN
2025-02-06T21:36:24Z
Українці отримують по месенджеру Signal повідомлення про необхідність "самостійно гасити пожежі" - це фейк
Комсомольская правда
2025-02-06T20:58:28Z
На Київщині горить центр управління відходами
УкраинФорм
2025-02-06T20:03:04Z
У Харкові чоловік викрав телефон у непритомного пенсіонера: його "посадили" на 7 років
Политека
2025-02-06T20:00:02Z
У поліції спростували інформацію про вбивство хлопця співробітниками ТЦК
Комсомольская правда
2025-02-06T19:51:58Z
Військовослужбовець армії США та троє цивільних загинули внаслідок авіакатастрофи
TSN
2025-02-06T19:36:23Z
Жінка втратила 28 тисяч гривень через шахрайську «роботу моделлю»
InternetUA
2025-02-06T19:28:00Z
На Житомирщині поховали чоловіка, який, ймовірно, приніс вибухівку до Рівненського ТЦК
24tv
2025-02-06T19:15:48Z
Реал Сосьєдад — Осасуна 2:0 Відео голів та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-02-06T22:22:40Z
Слот за крок від трофею: Ліверпуль ефектно принизив Тоттенхем і вийшов у фінал Кубка ліги
24tv
2025-02-06T22:18:49Z
Без Роналду: Моурінью назвав трьох найкращих гравців в історії
Football.ua
2025-02-06T22:12:31Z
"Інтер" зазнав розгромної поразки від "Фіорентини" в дограванні перерваного матчу Серії А
TSN
2025-02-06T22:06:25Z
Ферран – автор найшвидшого хет-трику Барселони з часів Ето'о
Football.ua
2025-02-06T22:04:55Z
Кубок ліги. Ліверпуль знищив Тоттенгем у матчі-відповіді та вийшов у фінал
Football.ua
2025-02-06T22:01:15Z
Венделл змінив Порту на Сан-Паулу
Football.ua
2025-02-06T21:55:08Z
В його серці палає вогонь, – Красюк оцінив шанси Джошуа у битві з Ф'юрі
24tv
2025-02-06T21:48:11Z
Кривбас продав Бізіману до Лівії
Football.ua
2025-02-06T21:34:53Z
У Полтаві попрощалися із загиблим унаслідок ракетного удару РФ подружжям
УкраинФорм
2025-02-06T22:21:20Z
Влупила з новою силою: Україну атакувала майже 6-бальна магнітна буря
GlavRed
2025-02-06T22:12:33Z
У ВМС показали, як морпіхи штурмували і знищили ворожу позицію
УкраинФорм
2025-02-06T22:12:24Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T22:03:56Z
Бюро економічної безпеки прикрило у Києві АЗС, яка працювала без необхідних дозволів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T22:03:02Z
У Києві гучно: чути роботу ППО
TSN
2025-02-06T21:57:11Z
Військовий експерт розповів, чи підуть росіяни знову на Ізюм
Политека
2025-02-06T21:57:01Z
З Криму вдалося повернути ще вісьмох українських дітей
УкраинФорм
2025-02-06T21:48:57Z
У Києві чутно вибухи: столиця відбивалася від нальоту російських безпілотників
Telegraf
2025-02-06T21:21:39Z
LAMA – "Тішу" та Макс Гордєєв – "Навіки" – 2 і 1 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-06T22:03:07Z
The Weeknd завершить музичну трилогію психологічним трилером з Венздей у ​​головній ролі
Знай
2025-02-06T21:51:50Z
Кров бризкає фонтаном: у Тодоренко травмувався син, залишений без нагляду
GlavRed
2025-02-06T21:27:31Z
Актор-воїн Девізоров зізнався, чому важко повертатися до "звичного життя"
GlavRed
2025-02-06T21:27:19Z
"З нашою любимою": Налчаджиоглу зробив заяву про Білик на тлі чуток про роман
GlavRed
2025-02-06T21:27:02Z
Моторошна історія, на яку чекають всі: 6 деталей, які треба знати про 2 сезон "Венздей"
24tv
2025-02-06T21:18:37Z
"Уже купили квитки": Максим Галкін зробив гучну заяву
GlavRed
2025-02-06T20:27:59Z
Фінал Нацвідбору на Євробачення-2025: на сцені з'являться зіркові гості
GlavRed
2025-02-06T20:27:18Z
Ви могли про це не знати: 5 найкращих фільмів жахів, що засновані на книжках
24tv
2025-02-06T19:57:09Z
7 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T22:21:03Z
Скільки людей залишилося жити в Україні: демограф дав несподівану відповідь
GlavRed
2025-02-06T22:06:08Z
"До 25 це більше дитина, ніж доросла людина": демограф рознесла ідею мобілізації 18-річних в Україні
FaceNews
2025-02-06T21:18:56Z
Італія розгорне системи ППО SAMP/T у Литві для участі в навчаннях
InternetUA
2025-02-06T20:37:55Z
Канада виділить понад $250 мільйонів на боротьбу із недоїданням у світі
УкраинФорм
2025-02-06T20:30:06Z
"Завчасно були в РФ: у ССО ЗСУ оголосили подробиці початку Курської операції
Gazeta UA
2025-02-06T20:30:02Z
Українці зможуть отримати дозвіл на довгострокове проживання в Чехії: за яких умов
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T20:28:15Z
Експерт пояснив переваги корпусної системи для ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T20:24:56Z
Електроніки, як в космічному кораблі: Світан назвав особливості винищувачів Mirage
24tv
2025-02-06T20:18:24Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Ось чому це слід робити частіше: 6 позитивних ефектів від тримання за руки з коханою людиною
24tv
2025-02-06T20:18:52Z
Деяких медиків позбавлятимуть бронювання. Міністерство охорони здоров'я назвало умову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:45:45Z
Що буде з організмом, якщо на місяць відмовитися від цукру
AgroNews
2025-02-06T17:21:40Z
Блищатиме як нова: як відмити нагар на сковорідці
24tv
2025-02-06T16:36:02Z
Зеленський заборонив вилучення органів у загиблих військових
1News
2025-02-06T16:12:43Z
ЄБРР планує інвестувати щонайменше $1,56 млрд в економіку України
iPress
2025-02-06T22:22:47Z
Міністерство фінансів США наклало санкції на нафтові мережі, що постачають іранську нафту до Китаю
iPress
2025-02-06T22:22:16Z
Вартість яєць в Україні: експерт сказав, коли ціни на них підуть угору
GlavRed
2025-02-06T21:27:25Z
Україна може перейти на нову валюту: долар та гривня стануть другорядними
Знай
2025-02-06T21:21:05Z
На субсидії на оренду житла для ВПО у бюджеті передбачено ₴3,9 мільярда - Марчак
УкраинФорм
2025-02-06T21:18:32Z
Долар пішов в круте піке: банкір розповів, яким буде курс валют до 16 лютого
GlavRed
2025-02-06T20:27:31Z
Ціни на каву та вершки у лютому: українцям розповіли, де купити вигідніше
Политека
2025-02-06T20:24:31Z
В Україні знову стрімко дешевшає популярний овоч
24tv
2025-02-06T20:06:59Z
АМКУ дозволив «Кифвстару» купити Uklon: що це дасть кожній компанії?
ITC
2025-02-06T20:03:08Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
Італійське ательє Zagato випустило перший серійний AGTZ Twin Tail
AutoCentre
2025-02-06T19:10:32Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Можуть оштрафувати посеред дороги: водіям пояснили, що потрібно, щоб не "влетіти на гроші"
Политека
2025-02-06T18:27:29Z
Виявлено культовий 56-річний Volkswagen без пробігу і в заводському пакуванні
Фокус
2025-02-06T17:57:01Z
Раритетний пікап Chevrolet Silverado з мінімальним пробігом виставили на торги
AutoCentre
2025-02-06T17:06:44Z
Як очистити лобове скло від льоду: поради експертів
Комсомольская правда
2025-02-06T16:16:04Z
Novitec показав нову версію тюнінгу Ferrari 296
AutoCentre
2025-02-06T16:07:19Z
У Volkswagen оголосили про випуск електромобіля вартістю €20 000
Gazeta UA
2025-02-06T16:06:08Z
"Маска на Марс": тисячі американців виступили проти Трампа і його команди
24tv
2025-02-06T22:16:03Z
Дональда Туска підозрюють в організації держперевороту, прем'єр відреагував специфічно
24tv
2025-02-06T22:12:45Z
Половина Ради на Молитовному сніданку у США: Зеленський розкритикував депутатів за закордонні відрядження
УкраинФорм
2025-02-06T22:12:24Z
Хто і коли представить мирний план Трампа: Келлог розкрив деталі
GlavRed
2025-02-06T22:12:18Z
Бронювали "блатні" підприємства, а не критичну інфраструктуру – гучна заява нардепа
TSN
2025-02-06T22:12:17Z
Глава МЗС Польщі: важливі не переговори з Путіним, а щоб він прибрався з України
Европейская правда
2025-02-06T22:06:49Z
Сікорський вважає, що Путіну не потрібно дозволяти "зберегти обличчя"
Лига
2025-02-06T22:06:08Z
"Росія небезпечніша, ніж будь-коли": в BI попередили про загрозу з боку Москви
GlavRed
2025-02-06T22:03:50Z
Війна — день 1080: РФ могла атакувати Київ "Орєшніком", а ЗСУ наступають у Курській області
Telegraf
2025-02-06T22:00:48Z